BINNENLAND. Gemengd nieuwe. VROUWENKIESRECHT. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. man aan te vullen. Niet mag verder worden gerust voor liet alg. kies recht is veroverd. Spr. meende, dat de concentratie op het punt van alg. kiesrecht niet is te vertrouwen. Ze wees er verder op dat alle thans geconcentreerden te gen de Bakkerswet hebben gestemd, waardoor 30000 bakkers in slavernij zijn gebleven. De invaliditeits wet noemde spr. meer een druk op de schouders, dan een verlichting voor de arbeidersklasse. De verbete ring in het ontwerp, dat een half jaar nadat de wet in het Staatsblad komt de thans 70-jarigen een pensioen van 2 krijgen, noemde spr. het werk van de soc. dem., de tevoren gehouden meeting van 06000 men- schen té Rotterdam was een stem, die tot in de Kamer doordrong. Spr. wees daarna op den heerlijken strijd in België. Ook wij moeten toonen op den Rooden Maandag, wat wij willen. Met een leve de sociaal-democratie, leve het algemeen kiesrecht, besloot spr. De heer A. H. Gerhard, die hierna sprak, noemde het naar aanleiding van 'n „afgeluisterd gesprek" op merkelijk, dat waar het Meifeest reeds zoovele jaren ia gevierd, dé beteekenis nog zoo .weinig naar buiten is doorgedrongen. Spr. noemde daar eenige voorbeel den van. De eisch van den 8-urigen werkdag op 1 Mei is slechts een zinnebeeld, een vorm, een vlag voor een uitgebreide lading. Alles manifesteert zich in dien eisch. De eisch van den 8-urigen arbeidsdag is 25 jaar ge leden gesteld, omdat die eisch toen onvervulbaar leek. Ts dé 8-urige werkdag verworven, dan gaat de Mei-dag niet verloren, zei spr., dan strijden we voor een werk dag van 6 uur. We moeten steeds meer vragen dan we veroverd hebben. Spr. wees er op dat in de laatste 25 jaar veel is ver anderd, er is op 't oogenblik, op Fabius na misschien, niemand, die zou durven beweren, dat het niet op den weg van den staat ligt om een arbeiderswetgeving in het leven te roepen. Dat thans alle partijen voor de arbeiders willen „zorgen," komt door de uitingen van de arbeiders zelf. De bekroning van het besef der arbeidersklasse van haar groei en haar plicht noemdie spr. de werkstaking te België. 400.000 arbeiders hebben getoond zichzelf te beheerschen; do grootste held is d'e man, die zich zelf overwint, In de gansche arbeidersgeschiedenis is geen moment van grooter overwinning dan door den Belgischen arbeider behaald op zichzelf; hij wist dat door do aangenomen motie in de Kamer weinig was gewonnen. Hoe smalend men ook over ons Meifeest spreekt, wij gaan voort, zei spr., wij groeien niet alleen in aan tal, maar ook in innerlijk besef, dat de arbeidersklasse voor alles noodig heeft, Spr. profeteerde, dat de Roo- de Maandag zal slagen door het geweldige, geestdrift- wekkende voorbeeld, dat de Belgen hebben gegeven. Na afloop der meeting werd een optocht met mu ziek en ontplooide banieren door de stad gehouden. De avondbijeenkomst van den Alkmaarschen Be- stuurdersbond en de 8. D. A. P. in de Groote Zaal van de Harmonie was goed bezocht. Na opening door den voorzitter voerde Mej. H. An kersmit uit Amsterdam, over den Eén-Meidag het woord. De avond werd opgeluisterd door muziek en de zangvereeniging „De Stem des Volks," bovendien werden een paar tooneelstukjes ten beste gegeven als „Een Offer" en de „Barmhartige Samaritaan," welke veel bijval oogstten. Tot laat bleef men bijeen op het bal, dat het slot van den avond vormde. Een tulpenverkoop ten bate van de bij het N. V. V. aangesloten, uitgesloten sigarenmakers bracht ruim 14 op. De vrije socialisten vierden den 1-Meidag in een avondbijeenkomst in de societeitszaal van de Harmo nie.' De bijeenkomst was matig bezocht. De heer D. A. Klomp hield een causerie, waarin hij de algemeene werkstaking als middel in den klassen strijd besprak; bovendien betoogde spreker de nood zakelijkheid van de socialistische maatschappij, daar bij latende uitkomen, dat men daarvoor in het Parle ment niets kon doen. Het Vrije Tooneel gaf op verdienstelijke wijze twee tooneelstukjes n.l. „de Barmhartige Samaritaan" en „Een sali-avondje bij Woutertje Pieterse," ten beste, terwijl de heeren Loevens en Harms eenige zeer toe gejuichte voordrachten hielden. Een collecte voor de bij de Federatie van Sigaren makers aangesloten uitgesloten sigarenmakers bracht 10.74 op. SCHEEPSBOUW. Van de N. V. Scheepswerf Machinefabriek ,,'t Hondsbosch" te Alkmaar liep met goed gevolg te water de nieuwe stalen vrachtmotorboot „Vijf Ge broeders"; lang 45 voet, breed 10 voet, hol 4 voet 6 duim. Het vaartuig zal worden uitgerust met een „Kromhout" R. O. motor van 18 P. K. en is gebouwd voor rekening van den heer G. A. H. Schot te Alk maar. 4e OPENLUCHT-SAMENKOMST VAN VRIJZINNIG GODSDIENS'TIGEN. Gisteren had te Heiloo op 't landgoed „Nijenburg" van jhr. mr. P. van Foreest, de 4e openlucht-samen komst plaats van vrijzinnig-godsdienstigen in Noord- Holland. Hoewel het weer aanvankelijk niet meewerkte, wa ren er ongeveer twee duizend bezoekers. De openingsrede werd uitgesproken door cis. O. J. A. Bosch, van Limmen, die allen welkom heette en betoogde, dat het samenzijn een getuigenis was. Allereerst en allermeest, is 't 'n getuigenis voor de waarheid van den godsdienst, maar dan ook 'n ge tuigenis van het goed recht om godsdienst te belijden in vrijzinnigen geest. Van den aanvang af dat tot het houden van deze samenkomsten in de openlucht besloten werd, is dit als het doel er van in het oog gevat. Hierin ligt hunne, beteekenis. Ook door dit middel en langs dezen weg hoopt men te hereiken, dat aan do hooge en heilige zaak van den godsdienst meer aandacht en belangstelling worden gewijd, dat aandoeningen van eerbied en ontzag worden gewekt, dat onder de -geestverwanten het gemeenschapsgevoel, het besef van bijeen te behooren zal worden versterkt, "Ten opzichte van godsdienst in het algemeen, in het bizonder ten opzichte van vrijzinnigen godsdienst, heerscht zooveel misverstand, zooveel onwetendheid. Zij vragen zoo dringend om verruiming van blik, om verdieping van inzicht, om verheldering van be grip. Want men moge zich ontgroeid weten aan wat in kerkelijke leeringen en ceremoniën naar den vorm verouderd en versleten is wat daarvan het wezen- lijlce uitmaakt, de daarin vertolkte gedachten en ge voelens blijven aan de orde. DedHvaling, die in het Heelal niet meer ziet dan een voorraadschuur, wer king van onbewuste krachten, een natuurkundig vraagstuk in den mensCh slechts een lijf, een schei kundig probleem, die dwaling vindt hare wederleg ging in de werkelijkheid, in de feiten van het leven zelf, en redelijk bezinnen leert dan ook wel anders. Ieder wil zich rekenschap geven zoowel van den in houd als van den grondslag van zijn geloof, ieder zal dit natuurlijk doen op zijne manier, in zijn eigen taal, naar eigen vermogen. En zoo is eenvormigheid, zoo is zelfs eenstemmigheid hier niet te verwachten. j Wanneer 't bij de geloofsbelijdenis om waarheid te doen is, waarheid die het verstand aanvaardt en zoo de harten verovert, dan zal 't nooit meer, maar j ook niets minder mogen zijn dan de weerspiegeling van God in 't eigen zieleleven, wat men kan geven. Vandaar zooveel verschil, zooveel verscheidenheid. Het kan niet anders. Wil men dit ais een bezwaar, een grief aanmerken wij zien en aanvaarden het als natuurlijk gevolg hiervan, dat de godsdienst bij ons in het teeken van de vrijheid staat. Trouwens zoo goed als het leven, zoo spot ook godsdienst met elk systeem, dat toch maar is voor een tijd, en toch nooit allen kan bevredigen. Op dien grond, om die reden willen wij dus godsdienst in vrijzinnigen geest. Om der waarheid wille, maar ook ter wille van meer verdraagzaam, meer broederlijk: leven, beter en liefde rijker samenleven, in al die gemeenschapskringen, waarover 's menschen leven is verdeeld. Vooralsnog ziet men van dien godsdienst in vrij zinnigen geest slechts d© aanvangen. Ook van vrijzinnige godsdienst geldt: eerst is het zaad, en dan volgen op den door God bestemden tijd de plant en de stengel en de aar, waarin het volle rijpe koren. Dat gelooven we, d&krom spreken we. Moge onder God's zegen aan dien wel langzamen, maar zekeren voortgang onzer beginselen ook deze vierde samenkomst dienstbaar zijn. Door een koor uit Alkmaar, onder leiding van den heer W. Hespe, uit Amsterdam, werden in de pauzen eenige liederen gezongen, afgewisseld door gemeen schappelijke gezangen en eenige orkestnummers, door het orkest van den heer J. M. Otto uitgevoerd. Als sprekers traden opde heer d*s. P. R. A. van Meurs van Schagen met het onderwerp „Tot Wien?," de heer dr. J. W. W. Carol, arts t© Blokker met „Religie en Wetenschap," de heer N. H. Bruins uit Hoorn met „Warmte en Licht," d© heer ds. D. Boer uit Grootc- broek met „Daarom hoef je toch niet naar de kerk," de heer ds. J. Buiskool van den Helder met „Langs opgaande wegen" en de heer ds. B. Nieuwburg van Winkel met: „Een groote vraag: Wat zullen wij met den lamme doen." De heer A. C. de Regt sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan den heer van Foreest voor het afstaan van het terrein, de sprekers, het koor en de heeren Hespe en Otto voor de verleende medewerking en de bezoekers voor do getoonde belangstelling. Ver der wees spr. op de beteekenis van de samenkomst, waar alle sprekers hetzelfde doel voor oogen hadden, n.l. het eeuwigheidsonderwerp t© behandelen. Spr. haalde nog de bekende rede van dr. Kuyper aan „do Meiboom in d© kap" en zei in het kort het volgende: „Wij hebben boven ons hoofd eveneens een Meiboom, doch willen dien niet in de kap zetten. Om dat ons werk een eeuwigheidswerk is, zien we geen einde. De Meiboom in de kap wortelt in het goud van de schatkist, de onze in de eeuwigheidsbeginselen van het menschelijk gemoed. Toch heeft deze samen komst een practische bedoeling, hetgeen blijkt uit wat de sprekers gezegd hebben, n.l. dat deze samenkomsten vruchtdragend zullen zijn. De groote menigte die ondanks het ongunstige weer was opgekomen toonde weer, dat er genoeg warmte is voor den vrijzinnigen godsdienst, waardoor het bewijs was geleverd, dat men daarvoor wel ongunsten wilde doorstaan." Met een toespeling op het laatste lied en een tot weerziens, eindigde spr. zijn sluitingsrede. PROV. BOND VAN ILK. KIBSVEREENIGINGEN IN NGORD-HOLLAND. Woensdagmiddag vergaderde in het gebouw „Sint Bavo" te Haarlem de Prov. Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Noord-Holland. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond thans 47 af- deelingen met 8795 telt, 609 meer dan in 1911. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten dit jaar bedroegen 178.12; de uitgaven 26.45 en dat een batig slot aanwezig was op 1 Januari 1913 van 151.67. De voorzitter, de heer mr. J. A. J. E. Heerkens Thijssen uit Haarlem, deed eenige mededeelingen om trent het accoord, waarover de hoofdbesturen der ge- coaliseerde partijen in Noord-Holland beraadslaagd hebben. Dit accoord luidt, schrijft de Msb., dat de rechtsche zetels, die bij de periodieke verkiezingen voor de Pro vinciale Staten vacant komen, aan dezelfd© partij wor den toegewezen, die ze nu bezet, tenzij bij onderlinge overeenkomst in de districten de zetels anders ver deeld worden. Wat de linksche zetels betreft moet men, aldus de voorzitter, nu eens het systeem laten varen om voor eiken zetel een rechtschen candidaat t© stellen. In verschillende districten is het mogelijk een rechtschen candidaat de overwinning te bezorgen, als in die districten, waar twee linksche leden aftreden, slechts één rechtsche tegen-candidaat wordt gesteld, maar dan moet ook, wil de list gelukken, ieder rechtsch kiezer op het hart gebonden worden, slechts één per soon, den rechtschen candidaat te stemmen, en geen gebruik maken van zijn recht om twee stemmen uit te brengen. Er is zeer veel kans, mits alle kiezers hun plicht be grijpen en nakomen, in Haarlem, Schagen en Hoorn een rechtsch lid in de Staten te brengen. Men heeft een accoord getroffen om in Schagen een Anti-Rev. en in Hoorn een R. K. candidaat te stellen. In Purmerend en den Helder kan rechts aldus niet werken, daar er slechts één persoon in dit district af treedt. In Purmerend zal een R. K. gecandideerd worden; in den Helder is het meest wenschelijk een Anti-Rev. te stellen. In Zaandam wordt aan de Kies- vereenigingen overgelaten of men een A.-R. of een R. K. zal stellen. Over den zetel Edam is niets be paald. Over dit accoord ontstond eenige gedacht.enwisse- ling. Daarna hield de heer S. Bruna van Utrecht een ro de over: De TariefweL LIEFDADIGHEID NAAR "VERMOGEN. Woensdagavond vergaderde in hotel „Proot" de vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen". De heer C. G. Steen opende bij afwezigheid van den voorzitter den hr. mr. K. A. Cohen Stuart, de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en herin nerde er aan, dat het afgeloopen jaar niet ongunstig kan worden genoemd!; de uitgawen waren niet zoo groot, als d© inkomsten, waardoor 'n klein saldo over bleef. Verder hoopte spr„ dat de commissie van on derzoek dit jaar even prettig zal samenwerken als het vorige jaar. Het jaarverslag werd dOor den heer P. A. de Lange gedeeltelijk voorgelezen, waaruit; bleek, dat de ont vangsten over 't afgeloopen jaar bedroegen 1909.14, de uitgaven 1207.36, zoodat een batig saldo bleef van 701.78. In de plaats van den heer mr. W. F. A. 'Verhoeff, in 1911 overleden, is de heer mr. A. Prins penning meester geworden, als bestuurslid' werd de heer P. A. de Lange herkozen. Voor den heer P. van den Ende, die wegens gezondheidsredenen als lid1 van de com missie van onderzoek bedankte, werd de heer J. Jon ker Czn. gekozen. De aftredende rapporteurs, de hee ren N. J. van Vuure en F. H. van Dijk, die herkies baar waren, werden herkozen. Door den heer de Lange werd een woord van dank aan den heer Steen cebjaeht voor het vervaardigen van het jaarverslag en spreker Hoopte, dat de heer Steen dit nog vele jaren mocht doen. (Applaus). De rekening en verantwoording werd daarna dooi de heeren Proot en Lewijt met den heer Prins nage zien en bevonden, dat het saldo over 1912 701.78 be droeg, dat over 1911 549.95, dus ongeveer 200 min der. Aan de heeren Proot en Lewijt werd dank ge bracht voor het nazien van de rekening en verant woording, terwijl de heer Lewijt nog even een woord van hulde bracht aan het door den heer Prins gehou den beheer. Aan de beurt van aftreding waren: voor het be stuur de heer C. G. Steen, secretaris, van de com missie van onderzoek de heeren J. Pastoor en W. J. D. Appel, die allen herkozen werden en de benoeming aanvaardden. Bij de rondvraag deelde de heer Ringers nog mede, dat de heer Ripping verhinderd was de vergadering bij te wonen en hij meende verder nog de vergadering te mogen gelukwenschen dat de heer Steen zijn herbe noeming aannam, die zooveel jaren met toewijding voor de vereeniging heeft gewerkt. (Applaus). Daarna sloot de heer Steen, daar niemand meer het woord verlangde, de vergadering. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gedurende de maand April werd de leeszaal bezocht door 689 mannen en 33 vrouwen tegen 473 mannen en 27 vrouwen in 1912. PLOTSELING OVERLEDEN Woensdag ongeveer half vijf zakte op de Oude gracht plotseling een juffrouw in elkaar. Zij werd bij den heer Harteveld ingedragen, waar dr. Pameyer en later dr. Schroder geneeskundige hulp verleende. Een toegediende injectie mocht echter niet meer ba ten. Na eenige oogenblikken was de vrouw overleden. Zij werd per brancard naar het stadsziekenhuis over gebracht, daar men aanvankelijk niet wist, wie het was. Later bleek zij de echtgenoote van den heer T. Houtkooper, Kennemerstraatweg te zijn. DOOR EEN HOND GEBETEN. Woensdag heeft aan de Wilhelminalaan een jongen een paar flinke beten gekregen van den hond van zijn broer, toen hij het dier wat water wilde geven. De knaap werd' door dokter Straver verhonden. OPGEVANGEN HONDEN. Door de politie zijn twee honden, een foxhond en een groote keeshond1, opgevangen. Ze zijn aan het po litiebureau te bevragen. HET NUT. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het departement Alkmaar van de Maatschappij tet Nut van 't Algemeen werd besloten 25 te geven aan het comité van actie voor de openbare school. Tot afgevaardigden van het departement naar de algemeene vergadering der maatschappij werden geko zen de heeren mr. dr. P. van Heijnsbergen en E. C. H. Chr. Bruins, tot pis atsvervanger de heer Jan R. van der Moer. Goedgekeurd werden de begrootingen van het de partement, van de volksbank, de Toynbeevereeniging, de Fröbelschool en de Hulpbank, alsmede de rekening en verantwoording van den penningmeester en het verslag van de spaarbank. In plaats van den heer P. M. de Wolf, die periodiek aftredend, niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid van het departement gekozen de heer G. H. Krak. In de vacature in de Toynbeevereeniging werd herkozen de heer V. S.Ohmstede JCzn., in die in de Hulpbank de heer P. J. C. van Toornenburgh. In plaats van de heeren J. C. Ohmstede, W. H. J. Helling en H. van den Berg, die bedankten, werden tot commissarissen der Hulpbank gekozen de heeren V. S. Ohmstede JCzn., M. A. de Lange en H. P. Kluitman. Tot bestuurslid van het departement werd in plaats van den heer van der Moer, die bedankte, gekozen de heer A. F. Thomson, tot commissaris der Toynbeever eeniging wegens het bedanken van den heer A. Ver- steege de heer J. A. Ladage. NOORD-HOLL ANBSCH GRONDCKEDIET ALKMAAR. In de heden gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werden Balans en Winst en Verlies rekening goedgekeurd, Directeur en Commissarissen gedéchargeerd voor hun gehouden beheer en toezicht en het dividend over 1912 bepaald op 6 procent. De voorgestelde statutenwijzigingen werden met al gemeene stemmen goedgekeurd. NOORDIIOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET In de héden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden Balans- en Winst- en Verlies rekening goedgekeurd en het dividend over 1912 be paald op zes procent. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer J. M. de Sonnaville, werd als zoodanig herko zen. ONDERWIJ ZER-NED. -INDIë De heer A. B. ten Berge, alhier, is bestemd, om te worden benoemd tot onderwijzer 2e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. PLAATSGEBREK NOODZAAKT ONS HET FEUILLETON ACHTERWEGE TE LATEN. TWEEDE KAMER. In d© Woensdag gehouden vergadering werd als le candidaat op de voordracht voor de vervulling van de vacature in den Hoogen Raad geplaatst de heer jhr. mr. II. M. A. Savelberg (kath.), rechter in de ar- rondis8ements-rechtbank te Maastricht, no. 6 op de lijst van aanbeveling van den Hoogen Raad. Daarna werd de behandeling van het kustverdedi- gingsontwerp voortgezet. De heer Thomson (U. L.) trok zijn amende ment in, nu de minister het onaannemelijk had ver klaard. De heer Eland (U- L.) achtte een overval te Wissingen een hersenschimmig iets, terwijl de heer de Savornin Lohman (C. H.) het fort aldaar verdedigde; er moet mee beoogd worden Engeland te beletten de haven te nemen. Minister Colijn zeide voor de behoefte van het veldleger een open oog te hebben, maar de strate gische voorbereiding aan onze kust is nu urgent. Spr. hield vol, dat het blijvend' succes van een landing niet verzekerd is, zonder dht de vijand een haven in bezit heeft. De bewering, dat ten aanzien van het fort te Vlis- singen pressie is geoefend door het buitenland, noem de spr. klinkklare onzin. Op grond van de adviezen van den chef van den ge- neralen staf hield hij staande, dat een fort te Ylissin- gen voldoende is. Neuzen en Ellewoutsdijlk zijn niet in staat om, zoo het noodig mocht zijn, de Wester-Sehel- de af te sluiten. Na nog eenige discussie werden do algemeene be schouwingen gesloten. Dinsdag zal over het ontwerp worden gestemd. KAMERVERKIEZINGEN. Door de vrijzinnige concentratie zijn in Amsterdam tot candidaten gesteld' voor de Tweede Kamer: District I. Dr. H. F. R Hubrecht, U. L. (aftr.). District II. (vacature J. R. Snoeck Henkemans, chr.-hist.) P. Otto U. L. District III (vacature mr. P. J. Troelstra, soc.- dem.) J. W. IJzerman, U. L. District IV. Prof. mr. G. A. van Hamel, U. L. (aftredend). District V. Th. M. Ketelaar, V.-D. (aftredend.) District VI. Mr. W. H. de Beaufort, V. L. (aftr.). District,VII (aftredend' G. A. A. Middelberg, anti- rev.). Walrave Boissevain, V. L. District VIII (aftredend W. de Vlugt, anti-rev.) P. Nolting, V. D. District IX (aftredend W. H. Vliegen, soc.-dem.) mr. Th. B. Pleyte, V. D. DE OPEN BRIEF. In het antwoord van ds. van Hoogenhuyze aan de heeren Kohnstamm en Kruseman Aretz zegt dezo o.m.: „Met gansch mijn hart blijf ik afkeuren de vermen ging van politiek en godsdienst, den vloek van heel onze staatkunde. Het is er dan ook verre van af, dat ik zou bedoeld hebben met den door u gewraakten zin in mijn brief aan dr. De Visser, dat al wat rechts staat en stemt gelooft, en al wat links staat en stemt niet gelooft. Ik zou dan immers in tegenspraak komen met wat ik zelf herhaaldelijk heb veroordeeld. Gansch iets anders is het of ik zeg: al wat links staat is ongeloovig of dat ik zeg: al wat ongeloovig is staat links. Het eerste is een niet genoeg veroor- deelen bewering en mijn gansche hart komt in op stand, telkens wanneer ik dat zóó hoor voorstellen. Het tweede is een feit, dat ik twijfel er niet aan, ook door u moet worden toegestemd." Op Zondag 4 Mei zal de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht in den Haag onder presidium van Mervr. Dr. A. Jacobs een protestmeeting houden tegen de kiesrechtparagraaf in het voorstel tot grondwetsher ziening der regeering. Sprekers zullen zijn de heeren Prof. Mr. G. A. van Hamel, Th. M. Ketelaar, Mr. P. J. Troelstra en Mr. M. Tydeman of een zijner partij- genooten, verder zullen het woord voeren de dames Mej. H. Goudsmid, Mevr. van Itallievan Emden, Mejonkvr. S. Wichers en Mej. Martina Kramers. TWEE KINBEREN VERBRAND. In de broodbakkerij van den heer R. Boersma te Schagen, is Woensdagavond een felle brand uitgebro ken. Men kon, door de vlammen, het bovenhuis, waar een paar kinderen sliepen, niet meer langs de trap bereiken. Toen men langs brandladders door de stuk geslagen ruiten de reedis brandende slaapkamer bin nen wist te dringen, waren de kinderen, een jongentje van 7 en een meisje van 5 jaar, reeds door den rook gestikt. KORTE BERICHTEN. Te Monster is een 20-jarig jongeling door den bliksem gedood. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft goedge keurd de voordracht van B.' en W., om een uniform tramtarief van 5 cent in te voeren. B. en W. zullen nader het tijdstip van invoering bepalen. Voor het kantongerecht te Haarlemmermeer weigerde gisteren een getuige den eed af te leggen, omdat hij niet tot eenig kerkgenootschap behoorde. Met het oog op het feit, dat nog niet in hoogste in stantie beslist is over het Haarlemsche vonnis te dier zake werd geen bezwaar gemaakt den man als getuige toe te laten. Er worden pogingen gedaan tot oprichting van een Christelijke bioscope-maatschappij voor Neder land. Naar de Tel. verneemt is Van der S., uit Leiden, die geruimen tijd' geleden een afschuwelijken moord pleegde op een 9-jarigen knaap, buiten vervolging ge steld en in een krankzinnigengesticht geplaatst, op grond dat het psychiatrisch onderzoek overtuigend heeft aangetoond, dat de jonge mans wegens gekrenk te geestvermogens ontoerekenbaar is. Bij de schutsluizen te Monnikendam is gisteren een 13-jarig meisje met een arm bekneld geraakt tus- schen de sluis en de pleizierboot uit Amsterdam. De arm werd nagenoeg afgekneld. De mogendheden hebben, nu de Balkanstaten de voorloopige vredesvoorwaarden hebben aanvaard, de Turksche regeering uitgenoodigd afgevaardigden te benoemen voor de vredesconferentie, welke te Londen wordt gehouden. Zij hebben voorts stappen gedaan, om de vijandelijkheden te doen eindigen. De Montenegrijnsche regeering heeft te kennen gegeven, dat de inneming van Skoetari geenszins een miskenning der besluiten van de mogendheden is. Zij behoudt zich voor later de kwestie van Skoetari te berde te brengen, zij wil wel ontruimen maar eischt grondgebied daarvoor in ruil. Koning Nikita kiest dus tenslotte eieren voor zijn geldl KORTE BERICHTEN. Dezer dagen zal bij een Duitsche uitgevers-maat schappij een nieuw boek verschijnen van den D u i t- schen kroonprins, getiteld„Deutsehland in Waf f en." In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Londen en omstreken een hevige storm gewoed, gepaard met een hevig onweer en vreeselijke regenbui en. Op verschillende plaatsen is het spoorwegverkeer geheel verbroken, verscheidene telegraafdraden zijn gebroken, terwijl langs de Theemsoevers meerdere huizen onder water werden gezet. Een groote brand is in het zwavelen- trepot op de kade van Algiers uitgebroken. Drie spuitgasten zijn gestikt. Een brandweercommandant is ernstig gekwetst. Bij het dorp Ilöfer in Cello is een b o s c h- brand uitgebroken, waarbij 18.000 morgen bosch verbrandde. De treinen van Hannover-Hamburg moesten, door het overslaan van den brand over den spoorlijn, blijven stilstaan. Jn een Brusselsch ziekenhuis waar 600 zieken kunnen worden verpleegd, brak gisteren brand uit. Een paviljoen is geheel uitgebrand, doch kon rustig ontruimd worden. Annie Kenney, een bekende leidster van de Lon- densche kiesrechtvrouwen is gisteren ge arresteerd; haar verzoek om onder borgtocht vrijge laten te worden, werd afgewezen. De waarde der kunstverzamelingen van Pier pont Morgan is officieel getaxeerd op 50 milli- oen dollar. Niet gering opzien verwekt de Zweedsche astro noom Dr. Strömberg, die verklaart, dat hij op grond van waarnemingen van den maan, een nieuwe metho de heeft gevonden, om meteorologische voorspel lingen te doen. Hij meent, dat hij voor meer dan een jaar vooruit het weer kan profeteeren!

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2