Gemeenteraad van Alkmaar VRIJDAG 2 MEI. r£BOAü£Bllll»^au den MAATREGELEN TER BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. No. 100. Honderd en vijftiende jaargang. 1918. op Woensdag SO April 1013, 's nam. 1 nar. Voorzitter de burgemeester G. KIPPING. Secretaris: d» beer C. D. DONATH. Aanwezig 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren van der Peen de Lille, van Buijsen, van den Bosch en Glindermam De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen a. een schrijven d.d. 16 April 1.1. No. 4864 van den Inspecteur van het M. O. Dr. P. Pockens, houden de mededeeling, dat bij hem tegen het doen ver vallen van voorwaarde sub. c. van 's Raadsbesluit van 10 April 1912 No. 7 geenerlei bedenking be staat; In verband daarmede stelt de voorzitter voor te be sluiten, overwegende dat de inspecteur d!r. Fokkens geen beswaar heeft de bepaling uit de subsidievoor waarden weg te nemen, de bedoelde bepaling te royee- ren. Alzoo wordt besloten. b. alsvoren, apostilles d.d! 16 April 1.1. No. 46 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedge keurde kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1913 en van het suppletoir kohier dier belasting, dienst 1912; c. alsvoren, apostilles d.d. 23 April 1.1. No. 57 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goedge keurde le snppletoire gemeente-begrooting, dienst 1913 en van de 3e suppletoire gemeente-begrooting dienst 1912; d. alsvoren, eene apostille d.d. 23 April 1.1. No. 59 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroo ting voor 1912; e. alsvoren, apostilles d.d. 23 April 1.1. No. 66 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goedge keurde raadsbesluiten tot verhuring van gemeen tewater aan de heeaen J. J. Schouten en C. P. M. Schipper en tot verhuring van gemeentegrond aan de firma Stikkel, Olij en ten Zeldam; f. alsvoren, een schrijven d!d. 24 April 1.1. No. 5340 afd. O. van den Minister van Binnenlandsche Za ken, houdende goedkeuring van 's raadsbesluit d.d. 0 April 1.1. No., 17 tot vaststelling van de verorde ning tot regeling der jaarwedden van het personeel aan het gymnasium; g. alsvoren, een schrijven d.d. 23 April 1.1. No. 101 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht van ontvangst der verordening tot wijziging der veror dening op de keuring van veen en vleesch en den invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch; bg voor kennisgeving aangenomen. h. alsvoren, een adres d.d. 26 April 1.1. van de Natio nale Vereeniging tegen de Werkloosheid, houdende het verzoek tot die vereeniging toe te treden en haar financieel te steunen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. i. alsvoren, een adlres d.d. 10 April 1.1. van den heer Dr. G. Blokhuis, houdende het verzoek hem meit ingang van 1 September a.s. ontslag te verleenen uit zijne betrekking van rector van het gymnasium. De voorzitter: M. H.Waar U allen weet, hoezeer de bloei van het gymnasiaal onderwijs te danken is aan den heer Blokhuis, zal het U niet. verwonderen, indien ik TT voorstel' het ontslag eervol te verleenen met dank voor de bewezen diensten. Onder applaus der vergadering wordt daartoe be sloten. j. alsvoren, een schrijven d.d. 15 April 1.1. van de firma Stikkel, Olij en ten Zeldam, houdende dank betuiging voor de gunstige beschikking op liaro aanvragen betrekking hebbende op den bouw van hare autogarage aan den Kennemerstraatweg. Voor kennisgeving aangenomen, k. alsvoren, een adres d.d. 28 April 1.1. van mej. E. Rolff, houdende het verzoek haar ontslag te ver leenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de 1ste Gemeenteschool, met ingang van 1 Septem ber a.s. Eervol verleend. 1. alsvoren, een adres d.d. 29 April 1.1. van het be stuur van het. Uitvoerend Comité ter voorberei ding cener feestviering ter herdenking van het herstel van Neerland® onafhankelijkheid, houdende het verzoek een bedrag uit de Gemeentekas als subsidie ter beschikking van genoemd Qomité te stellen ter bestrijding van kosten dier feestviering. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. m. alsvoren, een adres, ongedagteekend, den 29 April 1.1. ontvangen, van den heer J. Dorregeest, houden de het verzoek grond1 in de Nieuwpoortslaan in erfpacht te mogen bekomen. Alsvoren. n. alsvoren, een schrijven d.d. 16 April 1.1. van den heer E. W\ Russcher, houdende aanneming zijner benoeming tot directeur der gemeentelijke Nor maallessen. Voor kennisgeving aangenomen, o. alsvoren, een adres d.d. 12 April 1.1. van de firma Gonnermann Co. te Haarlem, houdende het» ver zoek om ontheffing van de door haar te betalen boete wegens te late oplevering van de installatie eener ijsfabriek in het gemeente-slachthuis. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. p. een adres van de heeren Uitenbosch c. s., uitma kende het bestuur der Vereeniging tot verkrijging van goedkoop water, vergezeld van 3248 handteeke- ningen van ingezetenen. Gesteld in handten van B. en W. om beriept en raad. q. een adres van de heeren Stikkel, OTy en ten Zel dam inzake ,een automobielproefdienst vam Alk maar naar Schagen over Broek op Langendijk, Zuidscharwoude enz. De voorzitter stelde voor dit adres te stellen in han en van B. en W. ter afdoening. In verband hierme de zal een onderzoek worden gedaan naar den tog- stand van de betrouwbaarheid der bruggen. Conform besloten. De 1 oor itter deelt nog mede, dat is ingeko men een brief van de Kennemer Electriciteits-Maat- *c, waar^n zi) kennis geeft, dat zij in gebreke zal blijven om, zooals het contract luidt, met ingang va{j., ..ei a's' stroom te leveren. Dit zou ook onmo gelijk zijn, waar het gemeentelijk net nog niet gereed De heer Boelmans ter Spill heeft wel eenig bezwaar tegep de mededeeling, zooals die door den voorzitter gedaan wordt. Er bestaat esn contract met de maatschappij, waarin bepaald is, dat ze 1 Mei stroom moet leveren. Dat het gtemeentelijk net niet gereed is, heeft daar niet mee te maken, er mag geen F9 ,rac. w'orden tussclvan. de stroomlevering en het al of mot klaar zijn van' het gemeentelijk ka belnet. 1 Mei moest er stroom geleverd gorden en daaraan is niet voldaau. De voorzitter merkt den heer Boelmans ter Spill op, dat liet verband er niet in is gelegd door hem (voorzitter) doch door Sb Maatschappij, zooals uit het thans ter tafel gebracht schrijven blijkt. De heer de Groot vraagt, of de Maatschap pij zich de boete zou laten welgevallen. De heer Boelmans ter Spill geeft den voorzitter toe> dat de Maatschappij verband] brengt tussclien het niet-leveren van stroom en het niet-klaar zijn van het gemeentelijk net, doch spreker wenseht dat verband in het geheel niet gelegd te zien, ook niet door de Maatschappij. De heer D o r b e c k kan niet geheel en al met den heer Boelmans ter Spill meegaan, al vindt spre ker ook dat de maatschappij ten onrechte de twee zaken met elkaar in verband' brengt. Spr. acht even wel de vraag niet buitengesloten, of deJUaatschappij, waar de gemeente haar net niet klaar heeft, niet zon kunnen spreken van force majeure. De electriciteita- maatschappij moet den stroom aan de verbruikers, aan de ingezetenen leveren en kan dat niet, doordat het gemeentelijk net niet klaar is, de vraag is, of zij zich daarop niet met recht zou kunnen beroepen. Spreker dringt er ten slotte op aan, dat van de zijde van het gemeentebestuur alle mogelijke spoed zal worden betracht met den aanleg van het gemeentelijk net, waardoor ook de Maatschappij tot grooter activi teit kan worden aangespoord. De voorzitter zegt dit toe. Hij meent ech ter, dat de zaak van de zijde van het gemeentebestuur niet spoediger kan wordten afgedaan. Het organisatieplan zal spoedig worden ingediend. De heer Boelmans ter Spill wenseht er aan toe te voegen, dat de hoofdoorzaak, dat het ge meentelijk kabelnet nog niet gereed is, deze is, dat men zoo lang heeft moeten wachten op de rij'kscon- cessie voor het leggen van den hoofdkabel door Rijks- grond. Wat de opmerking van den heer Dorbeck be treft, zegt spreker, dat het hem voorkomt, dat het niet op den weg van den raad ligt de belangen der Maat schappij te bepleiten, terwijl hij bij zijn meening blijft, dat het niet zoo is, als door de Maatschappij wordt voorgesteld, alsof de stroomlevering moet wachten op de voltooiing van het gemeentelijk net. Er valt dus alleen te constateeren, dat de Maatschappij in gebre ke is gebleven. De voorzitter is dit niet geheel en al eens. Er is wel eenig verband, daar de aanbesteding van het kabelnet, niet kon plaats hebben, voordat men vol doende zekerheid had van de rijksconcessie voor het leggen van den hoofdkabel. De heer Fortuin vraagt naar de firma, die den aanleg van het kabelnet heeft aangenomen. De voorzitter antwoordt daarop, dat deze firma een der beste is op dit gebied. Nadat nog op een Vraag van den heer Dorbeck is medegedeeld, dat de oprichting van den transformator het werk is van de Maatschappij en door dezen nog maals de hoop is uitgesproken, dat de electrificatie spoedig een feit zal zijn, wordt B. en W. opgedragen verder met de Maatschappij over deze zaak te onder handelen. Do voorzitter deelt hierna nog mede, dat is ingekomen een schrijven van den heer Dikkers, waar in deze bericht, dat hij zijne benoeming tot ingenieur bij het electri&h bedrijf aanneemt. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. HERBENOEMING VAN EEN WAAGMEESTER. B. en W. stellen den Raad voor opnieuw te benoe men voor den tijd van zes jaren, ingaande 8 Mei 1913, tot waagmeester, op eene jaarwedde van 400, den beer G. W. de Munk, laatstelijk benoemd bij besluit van 8 Mei 1907, onder gehoudenheid zich in die be trekking te gedragen naar de bestaande of nader vast te stellen verordeningen en instructiën. De heer de Munk wordt met algemeens stemmen herbenoemd. BENOEMING VAN STEMIBUREAUX VOOR DE AANSTAANDE PERIODIEKE VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN GE NERAAL, I)E PROVINCIALE STATEN EN DEN GEMEENTERAAD. Op den 3 Juni a.s. zal eene verkieziug plaats heb ben van een lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, wegens periodieke aftreding van den heer Jhr. Mr. P. van Foreest en van twee leden der Provinci ale Staten, wegens periodieke aftreding van de hee-, ren N. Glinderman en A. J. van Benthem, terwijl op den 24 Juni d.a.v. eene verkiezing zal moeten plaats hebben van zes leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van do heeren: O. G. Zaadnoor- dijk, Mr. B. van der Feen de Lille, zitting hebbende voor het 1ste kiesdistrict. D. Govers, I). A. Luiting, zitting hebbende voor het 2de kiesdistrict. C. van Buijsen, A. F. Thomsen, zitting hebbende voor het 3de kiesdistrict. Voor het geval bij de genoemde verkiezingen stem ming of herstemming mocht noodig zijn, is het nood zakelijk, dat, voor zooveel de verkiezing voor de Twee de Kamer betreft, voor elk der vier stembureaux drie leden en minstens twee plaatsvervangende leden en, voor zooveel de beide andere verkiezingen aangaat, vier leden en minstens drie plaatsvervangende leden worden benoemd. B. en W. stellen daarom voor te benoemen (de bui ten de leden van d'en Raad voorgedragen personen voor den tijd van twaalf maanden) a. voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal: tot leden van het stembureaux in het 1ste stern- district, waarvan de Burgemeester ambtshalve Voor zitter is, de heeren F. H. Ringers en A. F. Thomsen en tot plaatsvervangende leden de heeren H. P. Ibink Meienbrink, II. J. F. Wanna en C. G. de Wild'; tot leden van het. stembureau in het 2de stemdis- trict, de heeren A. Fortuin, Mr. B. van der Feen de Lille en G. de Groot Jz. en tot plaatsv. leden de hh. O. van Buijsen, G. T. M. van den Bosch en M. Uiten bosch; tot leden van het stembureau in het 3de stem- district de heeren J. de Lange CJz., D. Govers en D. A. Luiting en tot plaatsvervangende leden de heeren Mr. A. Dorbeck, C. G. Zaadnoordijk en V. S. Ohm stede; tot leden van het stembureau in het 4de stemdis trict, de heeren A. G. den Boesterd, P. N. Leguit en N. Glinderman en tot plaatsvervangende leden de heeren J. Houtsmuller, Mr. P. A. Offers en G. Nobel. b. voor de verkiezing van twee leden van de Pro vinciale Staten tot leden van het stembureau in het 1ste stemdis trict, waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren H. P. Ibink Meienbrink, F. H. Ringers en H. J. F. Wanna en tot plaatsvervangende leden de heeren C. G. de Wild, H. G. Preijer, S. de Lange PBz. en J. Lutterot; tot leden van het stembureau in het 2de stemdis- trict, de heeren O. van Buijsen, G. de Groot Jz., A. F. Thomsen en A. Fortuin en. tot plaatsvervangende lo den de heeren M. Uitenbosch, Mr. A. J. M. Leesberg, O. G. Steen en C. W. Visser; tot leden van het stembureau in het 3d'e stemdis- trict, de heeren Mr. A. Dorbeck, G. T. M. van den Bosch, D. A. Luiting en D. Govers en tot plaatsver vangende leden de heeren P. J. Boom, C. Bosman Gz., V. S. Ohmstede en G. Vrijburg; tot- leden van het stembureau in het 4de stemdis- triet de heeren C. G. Zaadnoordijk, J. de Lange CJz., A. G. den Boesterd en P. N. Leguit en tot plaatsver vangend» leden de heeren J. Housmuller, Mr. P. A. Offers, Mr. D. Sluis en G. Nobel. c. voor de verkiezing van zes leden van den Ge meenteraad: tot leden van het stembureau in het 1ste stemdis- trict van het late kiesdistrict, waarvan de Burge meester ambtshalve Voorzitter is, de heeren C. G. de Wild, II. G. Preijer en S. de Lange PBz., en tot plaatsvervangende leden de heeren F. H. Ringers, A. E» Thomsen, J. de Lange OJz. en J. Lutterot; tot leden van het stembureau in het 2de stemdis- trict van "net 1ste kiesdistrict de heeren N. Glinder man, J. Houtsmuller, Mr. P. A. Offers en Mr. D. Sluis en tot plaatsvervangende leden de heeren P. N. Leguit, A. G. d'en Boesterd, O. van Buijsen en G. No bel; tot leden van het stembureau in het 2e kiesdistrict de heeren G. T. M. van den Bosch, M. Uitenbosch, C. W. Visser en O. G. Steen en tot plaatsyervangende le den de heeren Mr. B. van der Feen de Lille, H. P. Ibink Meienbrink, A, Fortuin en Mr. A. J. M» Lees berg; tot leden van het stembureau in het 3de kiesdis trict de heeren Mr. A. Dorbeck, P. J. Boom, C. Bos- man Gzn. en G. Vrijburg en tot plaatsvervangende leden de heeren D. Govers, D. A. Luiting, G. de Groot Jzn. en V. S. Ohmstede. De heer Dorbeck beklaagt er zich over, dat deze bijlage den raad eerst heden heeft bereikt en hij ze bij de stukken niet heeft gezien. Zooals reeds meer is opgemerkt, zijn ook in dit geval de leden weer spaarzaam ingelicht. Hij heeft er thans slechts vluchtig een blik in geslagen en constateert met eeni- ge verwondering, dat behalve den voorz., die ambts halve deel uitmaakt der stembureaux en den heer Zaadnoordijk, geen leden van het Dagelijksch Bestuur worden voorgedragen. De voorzitter wenseht den heer Dorbeck even in te .lichten, dat met opzet de leden van het dage lijksch bestuur, de h.h. ter Spill en de Wit niet zijn voorgedragen, daar hij, voorzitter, wegens zijn buiten- landsch verlof, van half Mei tot half Juni, bij de ver kiezingen afwezig zal zijn. De beide wethouders zul len daarom als vervangers van den voorzitter moe ten optreden. Wat het laat verschijnen der bijlage betreft, dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de stukken buiten de gemeente worden gedrukt. De ervaring leert, dat dit veel last veroorzaak. Even wel de tegenwoordige leverancier te IJselstein was be langrijk lager dan de Alkmaarders. Deze bijlage is 24 April vastgesteld. Was zij hier gedrukt, dan zou ze evenals vroeger een paar dagen later, dus 26 April hebben kunnen verschijnen, doch door over- en weer- zenden der drukproeven ontstaat vaak vertraging. Het komt den voorzitter dan ook voor, dat zoo noodig andere maatregelen moeten worden genomen. De heer Dorbeck wil gaarne aannemen, dat thans de schuld bij den drukker ligt, doch toen hier de stukken gedrukt werden, is er ook vaak geklaagd. Ook de bijlage in zake de Kanaalkade is slechts en kele dagen voor deze zitting verschenen, waarom spre ker zich voorneemt straks een voorstel te doen om de zaak uit te stellen. Voorts merkt spreker op, dat 't gedurig voorkomt, dat men bij de t.er visie liggende stukken niet alles vindt. Zoo vond spreker thans ook weer het kohier niet, dat hedten moet worden be handeld, terwijl toch herhaaldelijk op ter visielegging is aangedrongen o. a. ook door den heer van der Feen de Lille. Spreker weet dan ook niet of hij de behan deling daarvan wel tot het eind zal bijwonen, daar het hem absoluut onmogelijk is, om met kennis van zaken te oordeelen. De voorzitter zegt dat hij Maandag en Dins dag uitstedig is geweest, doch dat hem er niets van bekend is, dat er is geklaagd over het missen van stukken. Wanneer m'en zich even de moeite geeft om d'en bode te laten komen, kan men als de stukken er niet zijn, die onmiddellijk van de secretarie laten ha len. De heer Dorbeck meent, dat dit gedn regel moet worden. Tevens hoopt hij, dat nu er een lees kamer voor de raad is ingericht, men daar ook nog andere bronnen dan de stukken zal vinden, waaruit den leden van raad zullen kunnen putten, om hun oordeel en inzicht te verhelderen. Daarop wordt overgegaan tot benoeming van de voorzitters der stembureaux en de zoogenaamde vier de leden van de stembureaux voor de gemeenteraads verkiezingen. Tot voorzitter van de verschillende stembureaux werden benoemd: I. voor de verkiezing van een lid der Staten Gene raal tot voorzitters in het eerste stemdistrict: de Burgemeester (ambtshalve), in het tweede district de heer Mr. B. van der Feen de Lille, in het 3e stern- district de heer J. de Lange CJzn., in het vierde stemdistrict de heer Glinderman. II. Voor de verkiezing van twee leden van de pro vinciale staten. Tot voorzitter in het le stemdistrict: de Burge meester (ambtshalve), tot idem in het 2e stemdistrict de heer van Buijsen, voor het 3e stemdistrict de heer Dorbeck en voor het 4e stemdistrict de heer Zaad noordijk. III. Voor de verkiezingen van leden van den ge meenteraad. In het le stemdistrict van het le kiesdistrict de Burgemeester (ambtshalve)in het 2e stemdistrict van het le kiesdistrict de heer Glinderman, in het 2e kiesdistrict de heer G. T. M. van den Bosch en in het 3e kiesdistrict de heer Mr. Dorbeck. JAARWEDDE-REGELING VAN DEN CON CIERGE VAN HET GYMNASIUM. B. en W. stellen voor aan het bestuur der „Veree niging van concierges en amanuenses aan inrichtin gen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen worden," naar aanleiding van zijn adres d.d. Februari j.l. te be richten, dat eene verhooging der jaarwedde van den concierge van het Gymnasium in deze gemeonte, in verband met de omstandigheid dat deze jaarwedde eerst voor korten tijd opnieuw is geregeld, den Raad niet noodzakelijk voorkomt. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. RLULINGEN EN AFSTAND VAN GROND IN DE OMGEVING VAN DE NIEUWE AM BACHTSSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor met de heeren J. J. de Munnik, C. Slegtkamp en P. Leijen alhier onder eenige voorwaarden ruilingen van grond aan te gaan in de omgeving van de nieuwe ambachtsschool. De heer Meienbrink maakt bezwaar, om de rooilijn voor de verbouwing van het perceel van den heer de Munnik thans reeds vast te stellen, daar men daardoor later onmogelijk tot een verbreeding van het Scharloo kan komen. De voorzitter betoogt, dat die verbreeding er alleen zou kunnen komen met vele opofferingen van de zijde der gemeente, en dat daarvoor geen plan bestaat. Er is dus geen bezwaar om de rooilijn vast te stellen. Men krijgt daar thans toch reeds een bete ren toestand. De heer Ringers is het met het voorstel, ge heel eens en onderschrijft volkomen de meening van den voorzitter. Het verdwijnen van den koepel is op zich zelf reeds een verbetering. De heer Meienbrink houdt vol, dat het als een paal boven water staat, dat bij vaststelling van de thans ontworpen rooilijn, verbreeding later onmo gelijk zal zijn. De voorzitter zegt, dat eveneens ala een paal boven water staat, dat zonder vaststelling dezer rooi lijn de verbreeding er evenmin zal komen. De heer Ringers meent ook, dat in'het uitbrei dingsplan niet is opgenomen een verbreeding van het Scharloo. Was dit het geval, dan zou men er een bouwverbod op moeten leggen. De. voorzitter merkt nog op, dat B. en W. rekening hebben gehouden met de bouwplannen van den heer de Munnik en waar de heeren Ringers en Leguit, die met den toestand ter plaatse goed bekend zijn, met het voorstel meegaan, gelooft hij dat tegen het voorstel van B. en W. geen bezwaar kan bestaan. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Bij adres gedagteekend 15 Maart j.l. heeft het da gelijksch bestuur van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbediende, gevestigd te Am- sterdam, goedgekeurd bij K. B. van 17 Maart 1911, no. 67, zich tot den Raad gewend met het verzoek maatregelen te nemen, waardoor het werken op Zon dag zooveel mogelijk beperkt wordt, in het algemeen door het in het leven roepen eener verordening di» dat werken op Zondag zooveel mogelijk verbiedt en meer in het bijzonder door een verordening waarbij dn winkelsluiting op Zondag wordt geregeld. B. en W. stellen voor aan het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, gevestigd te Amsterdam, te berich ten, dat zijn verzoek niet wordt ingewilligd. De heer Ringers die het eens is met het motief van B. en W., dat het niet op den weg van den raad ligt in zake Zondagsrust bijzondere bepalingen te treffen, zegt, dat het hem bevreemdt, dat men aan- vraag doet om voor zeker gedeelte der maatschappij in te grijpen, met name voor de winkeliers. Liever bad sprekeT gezien, dat er was aangedrongen op nale ving der vigeerende Zondagswet om te komen tol sluiting van alle mogelijke publieke zaken, ook her bergen en andere plaatsen waar gelagen worden ge zet, dan was men konsekwent. De Zondag is de dag gewijd aan de godsdienst, en in zooverre geldt het de heiliging van dien dag, doch ook apprecieert spreker het d'at die dag wordt beschouwd als een rustdag voor ieder. Gaarne zou spreker zien, dat de wet gehand haafd werd', doch zoo, dat men kwam tot volledig» Zondagsrust. Evenwel dat behoort niet tot de com petentie van den raad en daarom zal spreker met het voorstel van B. en W. medegaan. SPOORVERBINDING KANAALKADB. De voorzitter deelt mede, dat van den heer De Boesterd een verzoek is gekomen, om dit punt va» de agenda te voeren tot de volgende vergadering, daar hij geen gelegenheid heeft gehad de zaak te bestudee- ren. Als de raad zich daarmee kan vereenigen, wordt het punt dus afgevoerd. De heer Ringers kan zich daarmede vereeni gen, doch vraagt, of het niet wenschelijk is het advies van de Kamer van Koophandel in te winnen. De voorzitter zegt toe, dat dat advies ge vraagd zal worden, waarna het punt van de agenda wordt, afgevoerd. JAARWEDDEN GEMEENTE-AMBTENAREN. Bij schrijven d.d. 2 April 1.1. No. 73, hebben de Ge deputeerde Staten zich tot den Raad gewend met d» mededeeling, dat tot eene algemeene herziening der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ont vangers van de gemeenten in deze provincie was be sloten. Voor de jaarwedden der burgemeesters en der secretarissen is als grondslag genomen het aantal in woners; wat de ontvangers betreft, bovendien de om vang der geldelijke administratie; voorts is in enkele gevallen rekening gehouden met plaatselijke omstan digheden. De wedde van den secretaris is evên bene den die van den burgemeester gesteld en aanzienlijk lager, waar beide betrekkingen in één hand zijn. Voorts is, wat de wedden van burgemeester en secre taris betreft, gelet op de vooraf ingewonnen adviezen van Burgemeester en Wethouders. Een en ander in aanmerking nemende, wenschen d« Gedeputeerde Staten thahs alleen de jaarwedde van den Burgemeester te verhoogen tot 3500. Voor zoo veel noodig wordt nog de aandacht gevestigd op het feit, dat het hier geen persoonlijke regeling geldt, doch de bezoldiging aan het ambt verbonden. Dit schrijven werd in de"raadsvergadering van 9 April 1.1. om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Daaraan voldoende hebben B. en W. de eer in her innering te brengen, dat de jaarwedden van den Bur gemeester en den Secretaris laatstelijk, bij besluit van de Gedeputeerde Staten d.d. 29 Mei 1907 No. 18, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 26 Juni 1907 No. 17, zijn vastgesteld op 3000, terwijl wat de jaar wedde van den Ontvanger betreft, naar aanleiding van een door hem gedaan verzoek, bij de begrooting voor 1913 is voorgesteld deze met 200 te verhoogen en te brengen op 2600, op welk voorstel nog geene beslissing is gevallen. Wat nu het voornemen van de Gedeputeerde Staten aangaat, om de jaarwedde van den Burgemeester op 3500 te brengen, meenen B. en W. dat de Raad als zijn zienswijze zal kunnen berichten, dat daartegen geene bezwaren bestaan. Sedert Alkmaar behoort tot de groote gemeenten in deze provincie, en het repre sentatieve karakter van het ambt meer en meer op den voorgrond treedt, wil het hun voorkomen, dat de door Ged. Staten aangegeven verhooging zonder bedenking kan worden aanvaard. Ten aanzien der jaarwedde van den Secretaris wenschen B. en W. te doen opmerken, dat, al was deze tot nu toe gelijk aan die des Burgemeesters, het naar hun inzien is te billijken, dat deze om de woorden van Ged. Staten te bezigen „even beneden die van den Burgemeester (wordt) gesteld". Doch daarin thans een verschil te brengen van 500, ach ten B. en W. met deze bewoordingen niet in overeen stemming. Juister zoude het hun inziens zijn, indien deze jaarwedde b.v. op 3200 ware aangegeven. Op grond vfln het bovenstaande hebben zij de eer den Raad voor te stellen te besluiten: aan Heeren Gedeputeerde Staten, in antwoord op hunne missive d.d. 2 April 1.1. No. 73 te berichten, dal do Raad zich kan vereenigen met bun voornemen, om le jaarwedde van den Burgemeester met ingang van 1 Januari 1914 te bepalen op 3500; voorts: dat het dei: Raad wenschelijk voorkomt de jaarwed de van den Secretaris vast te stellen op een bedrag van 3200, terwijl wat de jaarwedde van den Ont vanger aangaat, wordt verwezen naar het schrijven Ld. 8 November 1912 No. 1610, waarbij in overweging is gegeven deze met ingang van 1 Januari 1913 vast te stellen op 2600. De voorzitter zegt, dat het hem wensch»dijk voorkomt, dat het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den Burgemeester word't behandeld buiten zijn tegenwoordigheid, opdat de raad zich vrij elijk in het openbaar over dit voorstel zal kunnen uitspreken. Daarom geeft hij de leiding der vergade ring over aan den lieer de Wit; (oudlste wethouder). De voorzitter (de heer de Wit) stelt thans eerst aan de orde het voorstel van B. en W. om de jaarwed de van den Burgemeester te verhoogen met 500 e» alzoo vast te stellen op 3500. De heer Dorbeck gelooft, zoo*!* d» bijlage

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5