BLOOKERS DAALDERS C AC A O Aan- en Verkoop van Effecten. „Alkmaar Packet". Yrachtrijderszaak te koop Bouwterrein Noordhoilandsch s- Landbouwcredlet was niet alleen de baanbreek- ster voor cacao tot lagen prijs, maar zij staat tevens 't hoogst in kwaliteit. volkomen onschadelijk en geheel afdoende te zijn? Tel. No. 353. Alkmaar. Th. van der Klei, Pracht collectie. Lage prijzen. ONDERLINGE HYPOTHEEKBANK t© ARNHEM, Ao. 1896, aangeboden» ADVERTENTIES. iatiau-ICwariiePi Ter. voorkoming en vernietiging van levend hoofdonrein onmisbaar in ieder huishouden. De deugdelijkheid van ons fabricaat is gegarandeerd door de opname onzer firma onder de aanbevolen adressen in „Mole- schott", Weekblad voor Gezondheidsleer ter bestrijding der Kwakzalverij enz. TELEF 3545 TELEF 5542 Filiaal: OUDEGRACHT 221. Knnatei» en Wetenschappen. Wed Jac.vJBeek. Alkmóan We d<ao,v. Beek A lkm<star. Schoutenstraat 18. Geeft uit 4^/2 ®/o PANDBRIEVEN ÏOO ®/o- AFLOSBAAR ÈL PARI bij uitloting, in stukken van f 1000.f 500.en f 250.verkrijgbaar bij alle Commissionnairs in Effecten. CONVERTEERT bij loting 31/2 en 4 o/0 PANDBRIEVEN in 4i/a PANDBRIEVEN. Raadpleeg het verspreide prospectus, verkrijgbaar te onzen kantore, Velperplein 25. Agenten: NOORDERBANK te Alkmaar; de Heer A. KUDDERS te Edam. Directie: P. A. BOONE, Mr. A. J. Baron VAN NAGELL VAN AMPSEN, Mr. J. F. VERSTEEVEN. AMSTERDAM, HEERMQRkOHT 504. Opgericht 1 Januari 181.8, ALKMAAR, BREED8TRUT. AGENTSCHAP Opgericht 1853 Kapitaal en Reserve f 3.748.000. AMSTERDAM, Keizersgracht 277. Magazijn van Uurwerken. A LKM AA R. Solied en concurreer«nd adres. GROOTE KEUZE: HORLOGES, PENDULES, REGULATEURS, BAROMETERS, WEKKERS, STIJLKLOKKEN. Aangevangen i Mei De motorboot „Alkmaar" vaart iederen Zondag v.m. 10.en n.m. 6 nar van Alkmaar. Brieven onder lett. O 379 bureau van dit blad. Waarom gevaarlijke middelen ge bruikt, terwijl W ester weg Lindelaan Lamoraal- straat, Van der Meystraat, Nassau- plein EgmonderstraatCabeljauw- straat, Nassaulaan. Te bevragen b« A, G. DEN BOE8TEB», Naasaupleln 41, Tel. 508. sinds 1878 in den handel bewezen heeft Prijs 25, 35, 50 ct. per flesch. Proefflesch 15 ct. M.V. SIMMER'S TECHNISCH BUREAU KEIZERSGR.460 AMSTERDAM. Begrootingen en advies g r a t i s. Typ N. V. vooih. Herms. 0ost«r Zoon, Alkmaar. daar ligt, dat het alleszins billijk is op liet voorstel in to gaan. Indien we zien hoe langzamerhand, zegt spr., het ambt van burgemeester van een stad als Alkmaar is geworden een ambt, dat medebrengt, dat degene, die het bekleedt, zich op den voorgrond stelt, dan zal men afgescheiden van de persoon, voor een plaats als Alkmaar, met grooten vooruitgang, zeer zeker deze verhooging noodzakelijk, gewenscht en billijk achten. Spreker hoopt dan ook, dat zonder ernstige discussie de raad zal ingaan op het voorstel van B. en W. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Burgemeester, die daarop weer ter ver gadering komt en de leiding weer op zich neemt, be tuigt, nadat hem het besluit van den raad is medege deeld, zijn dank voor bet blijk van welwillendheid te zijnen opzichte, dat hij zeer apprecieert. Waar het ambt van burgemeester vordtert den geheelen mensch en niet onbelangrijke verplichtingen oplegt, daar meent hij, dat de voorgestelde jaarwed'de een billijke vergoeding daarvoor mag heeten. De voorzitter stelt thans aan de orde het voorstel om de jaarwedde van den secretaris met 200 te verhoogen en alzoo te brengen op 3200. Hij wijst er op, dat blijkens de circulaire van Ged. Staten, dezen van gevoelen zijn, dat er eenig verschil moet zijn in de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris, omdat aan den burgemeester verplich tingen opgelegd worden, die van den secret, niet zoo worden gevorderd. Het salaris van den secretaris moest daarom even minder zijn volgens het gevoelen van Ged. Staten, dan dat van den burgemeester. In dit verband trok het de aandacht van het colle ge van B. en W., dat door Ged. Staten werd voorge steld een verschil van 500. Dit verschil achtten B. en W. wel wat groot en na langdurige bespreking werd goedgevonden den Raad in overweging te geven het sSlaris van den secretaris te bepalen op 3200. De heer Dor beek zou gaarne een enkel woord willen zeggen. Hij hoopt echter niet, dat wat hij wenscht in het midden te brengen zal beschouwd wor den als een uiting van minder waardeering voor het werk van den secretaris. Het wil hem echter voor komen, dat do Alkmaarsche gemeenteraad niet ver standig zal doen op dit voorstel in te gaan. In de al lereerste plaats wijst spr. er op, dat nog niet lang ge leden na ernstig debat en ernstige critiek, niet aan gaande den persoon, doch alleen betreffende het ambt, de jaarwedde van den secretaris opnieuw is vastgesteld. Het voorstel van B. en W. is gebaseerd op een uit drukking van Ged. Staten en nu gelooft spreker, juist in aanmerking genomen, de omstandigheden, dat de raad goed heeft gedaan het burgemeesterssalaria te herzien, waar de functie veel arbeid vereischt, doch daanraast verplichtingen worden opgelegd: hij moet voorgaan in dit en dat. Dat is ook wel eenigermate het geval met den secretaris, maar niet zoo als met den burgemeester. Daarom gelooft spreker niet, dat er argumenten genoeg zijn, om thans ook het salaris van den secret, te herzien. Hadden Ged. Staten de- Zelfde meening gedeeld als B. en W., dan zouden zij zich zeker ook wel voor een verhooging hebben ver klaard. Hu hebben zij het voldoende geacht alleen een verhooging voor den Burgemeester voor te stel len. Spr. acht een verschil van 500 niet onbillijk en maakt bezwaar tot de voorgestelde verhooging me de te werken, doch herhaalt, dat hij daarmede geens zins bedoelt een blijk te geven van mindere sympathie voor den secretaris, wiens werk hij ten zeerste waar deert: hij beschouwt hier het ambt afgescheiden van den persoon. De heer de Wit zegt, dat hij niet tegenwoordig kon zijn bij het vaststellen der desbetreffende bijlage. Toen de vraag van Ged. Staten kwam, heeft spreker zich eigenlijk laten leiden door de vriendschappelijke verhouding die er bestaat tusschen het college en den secretaris. Bij nader inzien is het hem echter geble ken, en dit zegt hij ook geheel afgescheiden van den persoon, spreker heeft dat ook op papier gezet, dat een jaarwedde van 3000 voor den secret, voldoen de kan worden geacht. Spr. hoopt niet, dat men hem dit terugtreden zal ten kwade duiden, hij heeft dat ge daan op goede gronden en na overweging van het advies van Ged. Staten. Dat advies meent spreker dat de raad moet volgen. Mocht het dus tot een stem ming komen, dan zal spreker tegenstemmen. De heer Zaadnoordijk verklaart zich ook te gen het voorstel en zegt van het begin af aan op dit standpunt te hebben gestaan, dat het ambt van secre taris minder verplichtingen oplegt, minder financieele uitgaven vordert om het zoo eens te noemen, dan dat van burgemeester, 3000 acht spreker dan ook vol doende. De voorzitter zegt naar aanleiding van de woorden van den heer de Wit, dat de andere leden van het college zich niet hebben laten leiden door overwegingen van persoonlijken aard. Bij den heer ter Spill en bij mij, zegt de voorzitter, staat het vast, dat God. Staten den sprong te groot hebben genomen en daarom meende men den raad in overweging te moeten geven, het verschil niet zoo hoog op te voeren. De heer de Wit verklaart, dat hij geenszins de bedoeling had den indruk te geven, dat het geheele College door persoonlijke overwegingen was geleid. Do heer Boelmans ter Spill wijst er crp, dat er een heele correspondentie over d ezaak is ge voerd met Ged. Staten. 't Is thans voor de tweede maal dat het advies wordt gevraagd, eerst, van B. on W. en nu van den Raad. De eerste vraag aan B. en W. luidde: Wat dunkt u van de salarissen van burgemeester en seeretaris? Daarop is geantwoord, dat. die in vergelijking met andere ge meenten goed genoemd konden worden en geen ver hooging behoefden. Meenden Ged. Staten echter dat het stelsel van periodieke verhoogingen gewenscht was, dan waren B. en W. bereid voorstellen te doen. Daarop is gevolgd een antwoord van Ged. Staten, dat zij van oordeel waren, dat het salaris van den burgemeester met 500 moest worden verhoogd, dat van den secretaris niet en van den ontvanger ook niet. Op het stelsel van periodieke verhoogingen wilden Ged. Staten niet ingaan, doch als algemeene stelre gel werd aangenomen, dat het salaris van den secreta ris even beneden dat van den burgemeester moest zijn. Een verschil van 500 achtten wij, zegt spr., ech ter niet in overeenstemming met 't woord „even. Spr. wenscht er bij te voegen, dat die jaarwedden hier niet altijd als thans, gelijk zijn geweest, doch hij gelooft, dat het verschil nooit grooter was dan 200. Wij meenden dus, zegt spr„ dat 300 meer in overeen stemming was met het stekel van Ged. Staten. Voorts wijst spr. nog op het adres van de afd. Noord-Holland van den Bond van gemeente-ambtenaren, menschen die toch over de zaak wel kunnen oordeelen, waarin gezegd wordt, dat er voor verschil van jaarwedde geen motief is, de een is het hoofd van het bestuur, de ander van de administratie der gemeente, worden van den een meer uitgaven van bijzonderen aard gevor derd, van den ander wordt meer arbeid geëischt. Met deze motiveering gaat spr. wel niet geheel mee, maar toch is het. oerdeel dezer personen niet zonder belang. Alles te zamen genomen heeft. spr. dan ook ge meend, dat 't wenschelijlc was het „even minder" van Ged. Staten te brengen op 300 in plaats van 500. De heer D o r b c k heeft thans gehoord, dat de stemming in bet ooilege zeer verdeeld was. De mee ning van hot een® deel is eerst door «den voorzitter, daarna door den heer Ter Spill uitgebreider verde digd. Evenwel kan spreker de gedachte van die helft van het Dagelijksch Bestuur niet deelen. Spreker zou verder willen opmerken; dat als men vraagt, wie wel de meest geschikte personen zijn om te beoordeelen wat het beste klopt met de door hen gestelden regel, dit toch zeker in dezen Ged. Staten zelf zijn. De heer Ter Spill heeft een beroep gedaan op den Bond van gemeente-ambtenaren, doch Ged. Staten zijn toch het hoogste college in de provincie, en wie kunnen er nu een beter oog hebben over den geheelen toestand. Spreker gelooft dan ook inderdaad, dat men moeilijk van hun advies kan afwijken. Wil men dat toch doen dan zou men het eigenaardig geval krijgen, dat hier een andere verhouding kwam dan in andere gemeen ten. Na de toelichting van den wethouder verklaart spreker dan ook nog geen aanleiding te kunnen vin den om terug te komen op hetgeen hij heeft gezegd. De heer Boelmans ter Spill meent, dat de heer Dorbeck te veel hecht, aan het gevoelen van Ged. Staten. Moest men zich daarbij neerleggen, waar voor diende dan het vragen van advies? Indien de raad van oordeel was, d'at 500 verschil te veel is, dan zou spreker geen enkele reden zien, om van dit afwijkend adVies niet te doen blijken. Men zou dan kunnen afwachten wat Ged. Staten daarop zouden antwoorden. Spr. gelooft d'at de raad vol maakt zijn gevoelen kan uitspreken. Verder wijst spr. er op, dat in de tweede circulaire Ged. Staten hebben doen blijken dat zij hun stelsel voor salarieering ook hadden gebaseerd op het aan tal inwoners. Indien dit nu geldt voor het salaris van den burgemeester dan geldt dat ook voor den secreta ris. De heer Dorbeck vindt dat de heer Ter Spill twee zaken verwart. Het gaat er niet om of de sala rissen beantwoorden aan de gestelde eischen, maar of de verhouding van 3500 en 3000 juist is en nu komt het hen voor, dat Ged. Staten, die im Groszen und Ganzen alles voor zich hebben, alles overzien, dat zelf het best kunnen beoordeelen. Spreker gelooft dan ook dat het zelfs gevaarlijk zou kunnen zijn bier tegen in te gaan, daar, indien men het salaris van den secretaris verhoogde, Ged. Staten de verhouding zou den willen herstellen door dat van den burgemeester hooger op te voeren, om het verschil meer te doen correspondeeren met de meerdere financieele offers, die de burgemeester zich moet getroosten. Het voorstel wordt daarop in stemming gebracht en met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Voor: do hoe ren Tkomsen, de Groot, Boelmans ter Spill en Lui- ting. Tegen: de lieeren Fortuin, Govers, Leguit, Ringers, da Wit, de Lange, Zaadnoordijk, Wanna, den Boes- terd, Dorbeck en Meienbrink. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad over in geheime zitting ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1913. „NIEUW LEVEN" EN „ORPHEUS". Met een uitvoering van gewijde muziek. Dinsdag 29 April in d'e Groote Kerk gegeven, heeft het ge mengde koor „Nieuw Leven" met mannenkoor „Or pheus", onder directie van den heer Lindeboom, de vele aanwezigen opnieuw doen hooren hoe voortreffe lijk het zingen kan. Het gemengde koor vertolkte „Le Vendredi Saint", zesstemmig koor van Gounod, „Harpzang" en „Do- mine salvam fac", beide van Loots, en koren uit „der Messias", van Handel, het mannenkoor zong: „Ecce Quomodo moritur," van Handl, „des Heeren Huis," van Broers, en „Les Martyrs aux Aiènes", van de Ril- lé. Deze werken werden afgewisseld door solo's voor sopraan en orgel. Hoe uitstekend de uitvoering van „Le Vendredi Saint" op het eerste winterconcert in dit seizoen van deze vereenigingen ook was, in de Groote Kerk maak te het nog veel meer indruk, niet slechts door de meer passende omgeving, maar ook door d'e magnifieke wij ze waarop het gezongen is. Het pianissimo van „c'est aujourd' hui Chrétiens, l'anniversaire" met het daarop volgend machtig crescendo, was een begin dat veel beloofde, en d'ie belofte is men rijkelijk nage komen. Vol wijding was deze uitvoering en ook de volgende stukken bleek men zeer zorgvuldig voorbe reid te hebben. (Ilarpzangh), „Domino salvam fac", waarbij orgelbegeleiding is, is een zeer mooi koor. De breede aecoorden van het begin, door het orgel met vol geluid ondersteund, klonken indrukwekkend, even zeer de korte a capella gezongen gedeelten en het slot. Door die verscheidenheid van bewerking, dan met en dan weer zonder orgel, is er veel afwisse ling in dit koor. liet mannenkoor gaf, een aan klankgehalte en voordracht ook bizonder goed geslaagde auditie. In het koor van Boera waren o.a. uitmuntend dte hooge falsettonen der tenoren. Bij het tempoversnellen van af „Wie vermoeid zijt en beladen", kwam er even een weifeling, die echter spoedig hersteld werd. Vervol gens droeg O. nog eens voor het koor van d'e Rillé, dat vlot van stapel liep. Als zangsoliste trad op mej. Nota Veenstra, so praan te 's-Gravenhage. Haar eerste voordracht, „Mein Jesu, was für Seelenweh", van J. S. Bach, leed door nog niet genoeg zelfbeheeTschingmen ge voelde dat de zangeTes zich niet kon uiten zooals zij wel wilde. Met haar tweede lied, een Kerstlied' uit de veertiende eeuw, was zij al meer zich zelf. Een jeug dig, frisch klinkend, glashelder orgaan heeft mej. V. De heer Philip Loots, die-men hier reeds meerma len als pianist hoorde, was nu orgelsolist, en speelde de bekende, imposante Es groote terts Prelude van Bach meesterlijk, met volkomen technische afronding en een „improvisatie" over het Wilhelmus nieuwe wijze waarin hij zijn fantaisie don vrijen teugel gaf, de melodie op verschillende manieren varieerde, en veel schakeering in de registratie bracht. Als laatste nummer gaf men: a. Pastorale (voor or gel); b. recitatief „Es waren Hirten"; c. „Ehre sei Got-t" (koor); d. recitatief: „Dan thut die Augen"; e. Aria „Er weidet seine Heerde"; f. „Halleluja", (koor) uit „der Mossias".) De sopraansoliste was nu geheel op dreef en gaf van de recitatieven en de aria een vertolking, die in alle opzichten te loven was. Het koor klonk machtig (al schenen de sopranen een oogenblik wat vermoeid te worden en al bleek het dat het zeer moeilijk is ieen goed ensemble te be waren wanneer directeur en organist op zulk een grooten afstand van elkaar geplaatst zijn, wat hier natuurlijk niet anders kon. A. K. NIJPELS Co., Opgericht 1883. Liittik Ondorp 94. (Zandmarkt). Telefoonnummer 509. g CrpcsgrcrrrtTTtf Lw n a n gbi gwraiKaiagatg Vmn AlSMiAB 8.--, 10.~6 11.30, 3 30. 4.—, 6 7.30 *mr. V»* iDUn'EKIMH 6 30, 8.—, 9.80 11.30, 3.15, 4 O.—, T.SO ü«r. IN H ET

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6