DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 101 Honderd envQftiende Jaargang. ZATERDAG 3 MEI. Uit den Raad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. ör*ote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT Dit nummer bestaat nit 3 bladen. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter poet bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand April 1913. Brieven. R. Gorter en Zoon, ABsendelft. Th. Meijer, Bergen. Weer wal, Pu mierend. A. A. Adelaar, Rotterdam. Briefkaarten. J. van Diepen, ALKMAAR, 8 Mei. De raadsvergadering van Woensdag heeft eenig meerder licht en een belofte voor meerder licht ge bracht over een punt, dat in den laatsten tijd voor de ingezetenen in het duister werd gehouden: de electri- fieatie. Wij hebben uit de voorlezing van het adres der Kennemer Electriciteits Maatschappij officieel vernomen, dat het haar niet mogelijk is geweest op tijd stroom te leveren, maar dat zij hiertoe zal kunnen overgaan zoodra de gemeente met haar net gereed is. Wij hebben dan eindelijk gehoord, dat de vertraging grootendeels moet worden gesteld' op rekening van het lang uitblijven der rijksvergunning voor het leg gen van den voedingskabel. En wij hebben tenslotte van den voorzitter de toezegging gekregen, dat hij in de volgende zitting mededeeling zal doen, wanneer particulieren verzekerd kunnen zijn van electrische energie. De mededeeling van den voorzitter kan dus heel gauw komen, maar.ook nog wel geruimen tijd uitblijven. De burgemeester heeft immers verklaard, dat hij van half Mei tot half Juni met buitenlandsch verlof gaat, zoodat alleen indien er in do eerstkomen de veertien dagen raadsvergadering is, de lang ver wachte boodschap spoedig kan worden gebracht. Naar aanleiding van het schrijven der K. E. M. ontstond er tussehen de beide aanwezigo juristen eenig dispuut over het al of niet bestaan van het ver band tussehen het niet-gereed-zijn van de stroomleve- rende M'aatschappij en het niet-gereed-zijn van de ge meente. Waar het echter op aan kwam, bracht de heer de Groot ter sprake door zijn vraag, of de Maat schappij zich de boete zou laten welgevallen. In het gesloten contract immers staat de bepaling, dat do stroomlevering zal moeten beginnen uiterlijk 1 Mei 1913 en dat de Maatschappij, blijft zij in gebreke, een boete van 300 per week verbeurt. De Maatschappij is in gebreke gebleven dat staat vast. En men zou zoo zeggen, d*nt zij in de boete vervalt daar het con tract alleen omtrent haar een desbetreffende bepaling bevat en in dit vprband zwijgt over de gemeente. Nu kan natuurlijk het talmen van het Rijk met de con cessie worden beschouwd als force majeure en nu mo ge, gelijk de burgemeester verklaarde, aan deze zelfde oorzaak het niet-gereed-zijn der gemeente zijn te wij ten, het verband tussehen het niet op tijd kunnen le veren van stroom door de Maatschappij bij gebrek aan een voedingskabel en het niet-aanwezig-zijn van een kabelnet in de gemeente, is daardoor, zöoals de heer Boelmans ter Spill terecht opmerkte, niet gelegd. De heer Dorbeck waagde het wij zullen maar zeggen in de vuur van het debat de stoute stelling te poneeren, dat de Maatschappij levert aan de ingeze tenen, een stelling, die hij zelf even later omverwierp, door zijn vraag, of den Raad spoedig een voorstel tot organisatie van het gemeentelijk electrisch bedrijf zou bereiken! De Raad heeft Woensdag besloten aan Gedeputeer de Staten te berichten, dat hij' zich kan vereenigen met hun voornemen, om de jaarwedde van den burge meester met ingang van 1 Januari 1914 te bepalen op 3500 en die van den secretaris te laten op 3000. De beslissing inzake de jaarwedde van den burge meester viel spoedig: na een enkel woord van aanbe veling van den heer Dorbeck volgde zonder hoofdelij ke stemming het besluit en de heer Ripping, die het presidium voor een wijle had overgedragen aan deu heer de Wit, kon zich al heel gauw weer de ambtske ten omhangen. Het was te merken, dat het besluit hem aangenaam was en dat laat zich ook wel denken: do unanieme meening van den Raad was gebleken te zijn een appre ciatie van het ambt en van de wijze, waarop hij het vervult. Dit laatste punt bracht de voorzitter even tjes in zijn woord van dank ter sprake en vermoede lijk zal zijn heengaan tijdens de behandeling van dit deel van het voorstel hieraan zijn toe te schrijven. Toch viel deze afwijking van hetgeen de heer Rip ping vroeger deed, toen de verhooging der jaarwedde ran den burgemeester in bespreking kwam, n.l. blij- ten, op. Temeer, daar de discussie over de verhoo- gmg van de jaarwedde van den secretaris een wending nam, welke uiteraard voor den titularis, die niet kon gaan en niet mocht meespreken minder aangenaam was. In den gedachtengang van den heer Dorbeck had men mogen denken, dat het voorstel van B. en W. /■rif>/wf ^aar^,ef'de van den secretaris te verhoogen met J 200 zou zijn aangenomen. Immers hij zeide: „Waar zoo even besloten is den „burgemeester meer te geven voor meerder werk, daar „kan hg zich niet begrijpen, dat de secretaris daarin „niet zou moeten deden. Is er zooveel werk meer „dan yoeger, dan rust dat. zeker in de eerste plaats op „de schouders van den secretaris." Zoo sprak de heer Dorbeck in 1901, nadat hij eerst als eenling' had gestemd tegen de voorgestelde verhooging met. 500 van de jaarwedde van den bur gemeester, terwijl hij, later met do heeren Cohen Stu art en Uitenbosch stemde tegen de salarisverhooging van den secretaris. Woensdag verklaarde hij, die im mers nu ook naast het toenemen der representatieve verplichtingen als motief noemde toeneming van den geestesarbeid van den burgemeester bij vermeerde ring der bevolking, dat „nog niet lang geleden na ernstig debat en ernstige critiek" de jaarwedde van den secretaris was vastgesteld. Het is mogelijk dat debat en critiek ernstig zijn geweest in een „onder onsje," maar in de openbare zitting is er destijds heel weinig debat en critiek geleverd! Het heeft ons wel verbaasd, dat in de discussie van Woensdag het-raadsverslag van 17 April 1907 niet ter sprake is gebracht door die helft van het college van B. en W., welke de verdediging van het voorstel op zich genomen had. Trouwens de lieele verdediging van het voorstel, dat blijkens de bijlage de eenstemmi ge meening van het college weergaf en desondanks tenslotte maar van één wethouder de stem kon ver werven, was lauw en mat. Als eenig nieuw gezichts punt werd een citaat uit een stuk van den Noord- Hollandschen Bond voor Gemeente-ambtenaren ter tafel gebracht, maar overigens werden er, evenmin als bij de bestrijding, argumenten gebezigd. Was de zaak rauwelings in de vergadering geworpen, dan had de behandeling door beide partijen nauwelijks onvolle diger kunnen geschieden! Een beroep op de salaris sen van den secretaris in andere gemeenten, een ver wijzing naar hetgeen de gemeenteraden in andere Noord-Hollandsche steden ten aanzien van het voor stel van Ged. Staten hadden beslist, zou bijv. allicht op de meening van voor- of tegenstanders van invloe 1 zijn geweest. In bijzonderheid had men mogen ver wachten, dat B. en W. krachtiger waren opgetreden, nu ze het voorstel hadden gedaan, of het tijdig had- f den ingetrokken, om den secretaris en zich zelf een échec te besparen. Voorts moest het wel bevreemding wekken, dat do lieer Zaadnoordijk die blijkens zijn verklaring van den beginne af aan tegenstander van de voorgestelde ver hooging is geweest, niet dadelijk in 'de bijlage van zijn afwijkende meening blijk gegeven heeft. Es ist eine alte Geschichte, die klacht van raadsle den over gemis aan tijd voor de bestudeering van de onderwerpen, waarover beslist moet worden, jedoch zij blijft ook altijd nieuw. Raadpleegt men de raads- verslagen, dan ziet men, dat er geen punt zoo dikwijls ter tafel komt. En van de oudere leden is er zeker niemand, die zich niet reeds als tolk van de vergade ring met die klacht heeft aangediend. Ditmaal was het de heer Dorbeck die deze functie op zich nam. „Het moet nu ook in publieke zitting maar eens ge zegd1 worden, verklaarde hij, hoe er herhaaldelijk drin gende wenschen worden uitgesproken om 't kohier tij dig ter visie te leggen. Verleden jaar kreeg de heer v. d. Feen de Lillo een toezegging, welke echter niet is vervuld. Ik weet niet wat ik straks doen zal, blijven of heengaan, met do geringe kennis van zaken, die ik ten aanzien van het kohier heb. De Raad is er niet voor, enkel op een bijlage gewichtige dingen te komen voteeren." En op hetzelfde motief verzocht de heer den Boes- terd uitstel van. behandeling der bijlage betreffende de spoorverbinding langs dé Kanaalkade, een zaak, waarmede 25000 gemoeid is. De voorzitter wees op de vertraging die het gevolg is van het laten drukken van het gemeentedrukwerk in IJsselstein, maar toen de drukker in dé gemeente woonde, vonden de raadsleden den tijd tussehen Za terdag en Woensdag volstrekt niet langer. Afdoende verbetering kan alleen worden aangebracht, indien de geschreven bijlagen in de eene vergadering als inge komen stukken bij den Raad worden ingediend en in een volgende vergadering worden behandeld. Zoo doet men hét in andere gemeenten zoo zal men hét ook hier doen en het is alleen maar de vraag, hoe lang het nog zal moeten duren, voordat men van een dorgelijken maatregel profiteeren will Onder de ingekomen stukken bevond zich het adres van het bestuur der „Vereeniging ter verkrijging van goedkoop waterverbruik," waarin wordt aangedrongen op het beramen van maatregelen ter verlaging van den prijs van het water. Het adres ging vergezeld van een memprie van toelichting, waarvan wij reeds gis teren een uitvoerig uittreksel gaven. Dat er 3248 in gezetenen hun handteekening aan dit adres hebben gegeven, rnogo bewijzen, dat de actie flink gevoerd is. het toont ook, dat die actie weerklank heeft gevonden onder de burgerij. Men heeft in den Alkmaarschen raad wel eens ge zegd weinig waarde toe te kennen aan het verzamelen van handteekeningen. Maar wanneer een adresbewe ging door de hoeveelheid van handteekeningen het karakter gaat aannemen van een petitionnement, dan moet daarmede ongetwijfeld rekening worden gehou den. Het bestuur, dat thans er nog op uit is, om be sturen van vereenigingen, die daarvoor in de termen kunnen vallen, op te wekken, adhaesiebetuigingen in te zenden, heeft een gewichtige zaak in den gemeente raad aanhangig gemaakt, een zaak van een groot al gemeen belang, welke tot vérstrekkende beslissingen kan leiden. Hot. zou ons dan ook niet verwonderen, als de waterkwestie op de komende gemeenteraadsver kiezingen, waarvoor de stembureaux Woensdag met zooveel langdradigheid zijn samengesteld, haar in vloed zal doen gelden. Gemengd nieuws. SCHADE DOOR INENTING, Van verschillende zijden zijn bij de regeering klach ten ingekomen tegen d'e inenting-stoffen van de rijks- seruminrichting. Thans is wederom een adres aan de Tweede Kamer verzonden door de heeren J. L. Wittekamp en G. van Beijnum, landbouwers, eerstgenoemde te Kesteren, laatstgenoemde te Wageniugen en, II. A. van Steen nis, burgemeester van Kesteren, houdende verzoek om schadevergoeding wegens het sterven van nagenoeg al hun varkens na inenting door den rijksveearts H. C. Heimers te Wageniugen met inentingstof van de rijks- seruminrichting. In September van het vorig jaar werden de varkens van genoemde personen ingeënt tegen vlekziekte. Binnen acht dagen werden al deze varkens gelijktijdig ziek. Een deskundig onderzoek, ook van de zijde der rijksseruminrichting, ingesteld) wees uit, dat de var kens aan varkenspest lijdende waren. De overige niet ingeente varkens op de betrokken boerderijen bleven gezond. Do betrokken personen hebben zich tot de Kamer gewend, vragende niet alleen om schadevergoeding, maar bovenal om een wettelijke regeling. In dit adres wordt verder nog te kennen gegeven, zegt de N. R. Crt„ dat èn dr. van den Akker, de am bulante veearts aan 's rijksseruminrichting en de districtsveearts, de heer A. van Leeuwen, te Utrecht, hebben verklaard, dat het in den laatsten tijd meerma len is voorgekomen, dat waar tegen vlekziekte werd ingeënt, do varkenspest optrad. I ding te meer, wijl daardoor aan het vereenigingsleven der patroons in liet algemeen en aan het prestige van j élke patroonsorganisatie groot- moreel" nadeel wordt 1 berokkend. UIT SOHOORLDAM. j De heer E. P. J. II. Vissers alhier is bestemd voor den dienst in Ned'.-Indië om benoemd te worden tot onderwijzer 3e kl. van het openhaar Europeesch lager onderwijs. EEN EIGENAARDIG GEBRUIK. Men schrijft uit Hengeloo (G.) aan d'e N. R. Crt, Uier bestaat het eigenaardige eeuwenoude gebruik van het Hemelvaartsbrood. Op 47 boerenplaatsen in deze gemeente en evenveel in Zelhem rust de verplich ting, eiken Hemelvaartsdag aan den Ouden Molen tussehen Hengeloo en Zelhem een roggebrood van ten minste 11 kilogram te brengen. In tegenwoordigheid van de burgemeesters en de veldwachters van beide ge meenten wordt het Hemelvaartsbrood door een oud- schoolhoofd' uit Hengeloo, die dit gisteren juist vijf tig jaar meemaakte, ontvangen voor de Ned. Herv. Diaconieën van Hengeloo en Zelhem en de beide R.- K. armbesturen onder, Hengeloo. De veld'wachters wegen de brooden. Voor het zwaarste worden twee flesschen wijn gegeven, voor beide opvolgende elk één flesch. Donderdag werd er 1158 kilogram brood ontvangen, waarvan de armen .ongeveer drie weken eten. Het zwaarste woog dit jaar 101, het vorige jaar 118 halve kilo's. Het in ontvangst nemen geschiedt onder 't gebruik van thee en wijn en het rooken van lange pijpen. HET DELFT'SCHE GASTHUIS. Het lid van den Delftschen Gemeenteraad, de heer J. C. van Dijk, (soc.-dem.), richtte in d'e gisteren ge houden Raadszitting het verzoek tot B. en W., regen ten uit te noodigen in een rapport het resultaat van hun onderzoek in zake de beschuldigingen van „De Wekker," betreffende de omstandigheden, waaronder do ziekte, en het overlijden van zuster Lempersz in liet St. Joris-gasthuis te Delft hebben plaats gevon den, aan den Raad over te leggen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. op grond van art, 179 der Gemeentewet onmiddellijk na het verschijnen van het artikel in „De Wekker" aan re genten hadden geschreven dat zij wensehten békend te worden met het rapport, veronderstellende dat door regenten zeker een onderzoek zou worden ingesteld, en dat de burgemeester als hoofd der politie onmid dellijk de betrekkelijke stukken aan den officier van justitie had gezonden. INTERNATIONALE BANKD1EVEN. Een bediende van een handelsfirma, die bij een bankiersfirma to 's-Gravenhage zilvergeld en klein bankpapier tegen groot bankpapier moest inwisselen, is in het gebouw bestolen, vermoedelijk door een twee tal Fransch sprekende personen, die zich tegelijkertijd met hem in het gebouw bevonden. Hij had het zilvergeld vóór een der loketten uitge teld, nadat hij de bankbiljetten naast zich had neerge legd. Toen hij met het uittellen klaar was, waren de biljetten en de bovenbedoelde personen verdwenen. VERGIFTIGD DOOR KOFEIEBOONEN. Op gevaar af alle koffiekransdames den schrik om het hart te doen slaan, maakt de „Tijd" melding van een allerzonderlingste vergiftiging. Donderdag n.l. heeft zich bij de familie H„ in de Kruisstraat to 's-Hertogenboseh, een vergiftiging voorgedaan, ont staan door het gebruik van ondeugdelijke koffieboó- nen. Bij man en vrouw H. beiden, deden zich zeer ernstige verschijnselen voor, zoodat de hulp van twee doktoren moe3t worden ingeroepen. Toegediende me dicijnen hadden onmiddellijk bij den man gunstige uitwerkselen, zoodat hij aan de beterhand is, doch de vrouw is nog ernstig ongesteld. De koffieboonen werden in beslag genomen en een onderzoek is ingesteld. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. T)e R. Kath. bond van tabaks- en sigarenfabrikan ten heeft aan het verbond van sigarenfabrikanten in Nederland een motie gezonden, waarin hij, zonder zich in den hangenden strijd partij te stellen, afkeuring en verontwaardiging uitspreekt over de houding van het lid der organisatie, de firma H. G. en M. A. Hagen. De vereeniging veroordeelt en betreurt deze hou- UIT BERGEN. Aan het „reglement en tarief voor dé levering van electriciteit door liet gemeentelijk eleotriciteitsbedrijf te Bergen N. H." ontleenen we het volgende: De prijs van de geleverde electriciteit door den me ter aangewezen, wordt berekend per Kilowattuur (KWH). Het. tarief is als volgt: A. Bij gebruik van een enkelvoudigen Meter: Stroomprijs 25 cent per KWU. Meterhuur 20 cent per maand. B. Bij gebruik van een dubbeltariefmeter: Meter- huur 80 cent per maand. I. 25 cent per KWU voor stroomverbruik tijdens de volgende uren: in Januari van 's nam. 3.30 tot 's nam. 11 uur, in Februari van 's nam. 4.30 tot 's nam. 11 uur, in Maart van 's nam. 5.30 tot 's nam. 11 uur, in April van 's nam. 6.30 tot 's nam. 11 uur, in Mei van 's nam. 7.00 tot 's nam. 11 uur, in Juni van 's nam. 7.30 tot 11 u„ in Juli van 's nam. 7.30 tot 11 uur/in Augustus van 's nam. 7.00 tot 's nam. 11 u., in September van 's nam. 6.00 tot 's nam. 11 u., in Oct. van 's nam. 4.30 tot 's nam. 11 u., in Nov. van Wam. 3.30 tot 's nam. 11 uur, in Dec. van 's nam. 3.30 tot 's nam. 11 uur. II. 6 cent per KWH voor stroomverbruik buiten de onder I genoemde uren. C. Volgens abonnement met stroombegrenzer, stroomprijs 25 cent per maand' voor elke 10 watts. B. en W. hebben het recht, wanneer zij vermoeden, dat de gebruiksduur der geïnstalleerde capaciteit, grooter is dan 2000 uren per jaar, een meter te plaat sen en het meerdere verbruik te berekenen volgens een tarief van 6 ct. per KWH. In Hotels, Pensions en Cafó's kunnen B. en W. de toepassing toestaan van een metertarief tezamen met een abonnementstarief, mits het gebruik, aangewezen door den meter over het geheele jaar, uitmaakt 50 van het totale stroomverbruik, eveneens over het ge heele jaar. Wat hieraan ontbreekt moet aan het eind van 'tjaar worden bijbetaald. Voor ieder gebruiker zal de hoeveelheid stroom in KWH, verbruikt in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, September, October, November en December, bijeengevoegd en gedeeld worden door 5. Wanneer blijkt, dat het aantal KWH door den aan geslotene verbruikt in de maanden Juni, Juli en Augustus samen, meer bedraagt dan bovenvermeld 70, dan zullen de meerdere KW II berekend worden tegen 40 ets. per KWIT. De gemeente behoudt zich 't recht voor speciale stroomprijzen vast te stellen en voorschriften te ge ven, in gevallen waarin de geïnstalleerde capaciteit, meer bedraagt dan 3 KW. Deze tarieven gelden voor het eerste jaar der stroomlovering. Na verloop daarvan zullen zij op nieuw worden vastgesteld voor den door den Gemeen teraad te bepalen termijn. Bij dit ontwerp zijn voorbeelden gegeven. Zoo wordt berekend, dat iemand die een enkelvoudigen meter heeft met een installatie van 5 metaaldraadlam pen a 50, 5 h 32 en 10 2-5 normaal kaarsen, iedere lamp per jaar 300 uren brandt, en 10 meter aanslui ting heeft, per jaar moet betalen 61.72°. Bij een installatie van 10 metaaldraadlampen i 50 normaal kaarsen, 12 a 32, 20 a 25, een gemiddelden gebruiksduur van 250 nren per lamp en per jaar van apparaten als stofzuiger, keteltjes, strijkijzer. 200 uren per jaar huiten de avonduren en een aansluiting van 25 meter is het jaarverbruik 128.35. Volgens abonnement met, stroombegrenzer, moet voor 3 metaaldraadlampen a 25 (Normaal)kaarsen, met een aansluiting van 10 M. 28.20 per jaar wer den betaald. Een hotel, dat een deel der lampen volgens meter tarief en een ander deel volgens abonnementstarief wil branden betaalt voor 5 metaaldraadlampen a 50 (Normaal) kaarsen. 10 a 32. 20 a 25, voor de eerste 5 lampen volgens abonnementstarief 82.50 per jaar, volgens metertarief voor de overigen, gebruiksduur gemiddeld 200 uren 66.25'plust meterhuur 2.40 plus huurprijs aansluiting 1.20 is 152.35. Een' pension, gedurende de zomermaanden apparte menten verhurend, verbruikt in de 9 maanden Janua ri, Februari, Maart. April, Mei, September, October. November en December met 10 metaaldraadlampen a 360 watt 180 K. W. U., in de drie zomermaanden, worden bijv. 6 appartementen verhuurd', waardoor niet gemiddeld 10 dooh 30 lampen samen 1000 K. W. U. branden, en het verbruik in dien tijd 150 K. W. II. bedraagt. De jaarkosten zijn in dat geval 104.40 en de verhoogde, prijs van 40 cents veroorzaakt, een ver booging van het. gebruik van 17.10, gemiddeld per dag en per appartement ruim 3 cents. Naar wij vernemen beeft de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij aan de besturen der ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Bergen. Schoorl, Egmond, meegedeeld, dat niet ka'n worden voldaan aan het verzoek tot, stempeling van kilometer- boekjes te Egmond aan Zee, Bergen, Bergen aan Zee en Schoorl. Voorts dat in het stadium van uitvoe ring, waarin thans de werken tot aanbouw van het station Alkmaar verkeeren, geen wijziging meer kan worden gebracht in de plannen, die overigens na rijp beraad en in overleg met de Regeering zijn vaBtge-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1