DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JQ2 Honderd envflftiende Jaargang. 1913 5 MEI. MAANDAG FEUILLETON. ERFELIJK BELAST. bTnN^ ENLANa AL&MAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 5 Mei. Het was weer een week van onrust, die achter den rug is. Nog steeds overheerscht de vraag, of het kleinste staatje van Europa een platgeschoten vesting- in bei it mag nemen, de wereld. Maar men weet, dat er me :r achter die vraag zit, dat zich er in afspiegelt het groote conflict van belangen, hetwelk tot noodlot tige gevolgen kan leiden. In het begin der week werden we verrast door de mededeeling, dat Essad Pasja, de verdediger van Skoetari, de stad overgegeven heeft na een afspraak met koning Nikita, volgens welke hij koning van Al banië zuu mogen worden. En inderdaad heeft Essad Pasja zich officieel als koning van het autonome Al banië laten uitroepen en Tiiana als regeeringszetel gekozen. En koning Nikita heeft bezit genomen van Skoetari en heeft uit de geestdritfige ontvangst der veroveraars in Skoetari hot bewijs geput, dat deze stad allerminst een Albnneesche, maar wel degelijk een Montenegrijnsche stad is. De koning van Mon tenegro wenschte dan ook de besluiten der mogendhe den over de noordelijke en noordoostelijke grenzen van Albanië niet zonder meer te aanvaarden. Hij verklaarde, dat dio grenzen eerst na den vrede dien den te wo. den vastgesteld. Niet met het doel den wil van Europa in den wind te slaan, maar veeleer in het bewustzijn van haar na tionale plichten heeft do koninklijke regeering gewei- gord, zich aan een beslissing te onderwerpen, die haar zou berooven van een stad en een gebied, welker bezit, in overeenstemming van het geheele volk, te beschou wen is nis van het grootste belang voor Montenegro, zeide hij. Maar niet alleen Montenegro, ook Oostenrijk bleef op zijn stuk staan. Het keizer-koninkrijk eischte van de gezanten-conferentie te Londen een besluit, dat onder bedreiging met een militaire actie, de ontrui ming geëischt zou worden. De mogendheden waren voor een milita.re actie echter niet te vinden, waarop Oostenrijk aankondigde dat het zich dë vrijheid van afzonderlijk handelen voorbehield. Er gingen geruch ten over het bijeenroepen van een kroonraad te Wee- tier, over het terugtrekken uit de gezanten-conferen tie, over een ultimatum van Oostenrijk aan Montene gro. Het heet zelfs, dat een veldtochtplan reeds ge reed is en dat Italië zich bij Oostenrijk zal aansluiten. Toch is het de vraag of Italië dit tenslotte zal aan durven koning Victor Etnanuel is een schoonzoon van koning Nikita, die zeer beslist de sympathie van het Italiannsche volk bezit, zoodat de inneming vifn Skoetari in Italië met gejubel werd begroet en er uit Italië duizenden telegrafische gelukwenschen naar Montenegro zijn gezonden. Ziehier wat de officieuze Nordd. Allg. Zeitung over den toestand in haar weekoverzicht schreef „Op de jongste ambassadeursconferentie was een mededeeling ingekomen van Montenegro, die het ver moeden wettigde, dat dit land te elfder ure nog zou besluiten tot een vrijwillige ommekeer en tot ontrui ming van Skoetari. Intusschen is echter een feit be kend geraakt, waarvan de conferentie nog onkundig was. Onder mededeeling van den tekst der proclama tie werd n.l. berieht, dat kroonprins Danilo Skoetari heeft uitgeroepen tot hoofdstad van het land. Boven dien is hedenavond bericht ontvangen, dat Montene grijnsche troepen do Albaneesche kustplaatsen bezet ten. Daardoor wordt aan de hoop, waarop de confe rentie te Londen haar voorstel bouwde, de bodem in geslagen. Hetgeen geschiedt is in zoo krasse tegen spraak met de verklaringen, die koning' Nicolaas te Londen heeft laten doen, dat van den aandrang der mogendheden te Cettinje geen succes meer te ver wachten is, zoodat nu een militaire actie van Oosten rijk met Italië voor de deur staat." Roman van KLARA HOFER. 124) o— Zij keek hem aan. Hoe kon hij zoo plat zijn. „Zoo iets moet'je juist niet zeggen. Dat hindert mij." Hun weg leidde om den vijver met het eilandje. Al les was stil. Af en toe schoot een rood schijnsel uit den muur van wolken in het zuidoosten. Het water geleek op gesmolten erts, de zilverachtige wilgen- boschjes bogen zich diep, als dorstig naar het onbe weeglijk water. In het riet scheen het voortdurend zacht te ritselen en de kleine beek, die den vijver door sneed, babbelde en murmelde als in den droom. Zij bleef staan. „Luister hoe stil alles is." Ja, men kon de stilte hooren. Heel in de verte bromde het onweer laag bij den horizon. En plotseling zei zij, als door angst gejaagd: „Het heeft mq zoo zenuwachtig gemaakt. Geloof je aan overerving?" Hij ontstelde. Zag zij spoken? „Ik begrijp je ga- dachtengang niet," zei hij kort. „Je moet je niet met zulke sombere dingen bezighouden. Waartoe dient dat? Ieder mensch krijgt noodlottige neigingen mee. De slechte instincten zijn er om overwonnen te worden." Zij zweeg stil. Het scheen alsof het onweer nader bij kwam. Zij hief haar hoofd op. „Wij moeten wat sneller loopen." Hij zag haar oogen dicht voor zich. Een weemoedi ge stemming kwam over hem. Alsof zij twee zwerve lingen waren, geplaagd door den angst der onzeker- Intusschen heeft Duitschland zijn best gedaan om Oostenrijk te kalmeeren en zijn Rusland en Italië in de weer geweest om Montenegro tot toegeven te be wegen. Een der laatste berichten zegt, dat Koning Nikita zich in een brief aan den Tsaar bereid ver klaard heeft, de stad tegen schadeloosstelling in den vorm van economische voordeden en in grondgebied te ontruimen. Op grond hiervan mag men aannemen, dat de kwestie van Skoetari haar grootste scherpte heeft verloren, al blijft de toestand onzeker. Middelerwijl heeft, de Turksehe regeering bevel ge geven de vijandelijkheden te staken, zoodat zij ge hoor gegeven heeft aan den wensch der mogendheden, dien ook de Balkanbondgenooten wel zullen inwilli gen, zoodat de Balkanoorlog wel spoedig tot een einde zal zijn gekomen. Maar daarmee is de toekomst van Albanië niet geregeld en de verdeeling van den buit onder de bondgenooten op vriendschappelijken grondslag nog niet tot stand gekomen. Zoolang deze twee punten niet op bevredigende wijze zijn opgelost, zoolang blijft de mogelijkheid van een ernstig gewa pend conflict onafgebroken dreigen. NUTTIGE DIEREN. Ingediend is een wetsontwerp tot bescherming van in het wild levende dieren tegen het gedood of ge vangen worden in die mate, dat daardoor de belangen van de land-, tuin- of boschbouw worden bedreigd. Volgens dit wetsontwerp kunnen bij Koninklijk be sluit bepalingen worden gemaakt, die zulk vangen of dooden beletten, terwijl dan onmiddellijk een wetsont werp moet worden ingediend tot bekrachtiging van het Kon. besluit. (Wordt het ontwerp niet aangeno men, dan moet het Kon. besluit dadelijk worden inge trokken). In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de wet van 1880 alleen op zoogdieren betrekking heeft en de vogels weldfa door de vogelwet afzonderlijk zullen worden beschermd, maar dat het onderhavige wetsont werp o.a. het oog heeft op kikvorsehen, spitsmuizen en mollen. VERKIEZING' PROV. STATEN. Ged. Staten van Noord-Holland' hebben bepaald, dat de stemming' voor de Prov. Staten zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming op Woensdag 25 Juni dezelfde data, als vastgesteld voor de Ka merverkiezingen. Gemengd nieuws. UIT EG-MOND AAN DEN HOEE. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Bond Heemschut ves tigde de heer Gratama de aandacht op do radicale restauratie, die het kerkje te Egmond aan den Hoef ondergaat. De grenzen van restauratie worden hier z. i. verre overschreden. De secretaris van den Bond, de heer Weissman be vestigde deze mededeeling. De voorzitter, prof. Brugmans, zeide overweging van het bestuur toe. DE AFSLAGKWEiSTIE TE ENKHUIZEN. Na het vonnis der Alkmaarsche Rechtbank, waarbij Dinsdag j.l. de bestuurders van de afslagvereeniging „De Eendracht" te Enkhuizen, beschuldigd van het oprichten van een verboden vereeniging, werden vrij gesproken, is in een ledenvergadering dier vereeniging besloten, zich niet meer te storen aan het verbod om visch te lossen in de gemeentehaven, zonder daarvoor toestemming te hebben verkregen van bet gemeente-, bestuur. Het gevolg daarvan was, dat in de afge- loopen week een 20-tal processen-verbaal zijn opge maakt. Tegen een 5-tal visschers, die Zaterdag voor het kantongerecht te Hoorn voor dit feit terecht stonden, werd naar de Tel. meldt, door den ambtenaar van het O. M. een geldboete van 5 en bij herhaling van 15 geëischt, daarbij in zijn requisitoir er aan toevoegende, in den vervolge bij herhaling geen geld boete, maar hechtenis te zullen eischen. VONDSTEN. Te Cuijk, bij den beer J. Rijsouw aldaar, die in zijn tuin een zinkput deed graven, werden twee Romein- sehe urnen gevonden. De eerste was van aarde en gevuld met overblijfselen van beenderen, de tweede was een circa 40 cM. hooge glazen kan, versierd door twaalf relief-koppen. Deze laatste vondst vooral is belangrijk. De urn dateert uit het jaar 200 of 300 na Christus' geboorte. De heer R. is voornemens de onderzoekingen in zijn tuin voort te zetten, welk voorbeeld door de buren wel zal worden gevolgd. Op merkelijk is 't, dat de plaats, waar de urnen gevonden werden, ongeveer 250 M. ligt van de plek waar vroe gere vondsten plaats hadden, waaruit blijkt, dat hét Romeinscho kerkhof, waarmee men hier te doen heeft, eene groote uitgestrektheid had. DE PREEK AAN HUIS. In de Geref. Kerk to Middelstum was in liet vorig jaar, den hardhoorigen ten gerieve, een kerktelefoon aangebracht. Een lid der gemeente, die, wegens een hem overko men ongeval, van het kanselwoord verstoken moest blijven, heeft nu gedaan gekregen dat de kerktelefoon tot binnen zijn woning is aangelegd, meldt bet N. v. F. In zijn kamer kan bij door middel der geleiding, die loopt door een tuin en over een gracht en de straat, de preek van dominé volgen, ja zelfs de voorlezing en het gezang duidelijk hooren. DE MOORDAANSLAG TE VELSEN. In de raadszitting der gemeente Velsen heeft de wethouder, de heer Frans Netscher, den burgemeester eenige vragen gesteld in Verband met den viervoudi- gen moordaanslag door den zenuwpatiënt de V. en het gerucht dat deze in het feczit zou zijn geweest van een jachtakte, terwijl de burgemeester op de hoogte zou zijn geweest van den toestand van den heer de V. Na hulde gebracht te hebben aan den getroffen veldwachter de Ruiter en de personen, die hem bijge staan hebben, vervolgde hij dat het gerucht, als zou de ongelukkige in het bezit van een jachtakte zijn ge steld maar al te waar is gebleken. De Jachtwet ver biedt aan een opclër curateele gestelde, buiten mach tiging van zijn curator, een jachtakte aan te vragen. De burgemeester kon weten dat de V. 15 September 1910 onder cijrateele was gesteld, en diens curator is in deze aangelegenheid niet gehoord. De burgemeester is door de secretarie gewaarschuwd geworden, dat de V. uit een inrichting bij Zutfen als ongeneeslijk was ontslagen. Wel kan de raad in deze zaak niet ingrij pen, maar .zeker betreuren, dat op zoo lichtvaardige wijze deze. akte is verstrekt. Waar dit deel van de gemeente-steeds meer aangewezen wordt voor gezins verpleging van dergelijke ongelukkigen, vroeg spr. of er meerdere van die patiënten rondloopen? Op deze heele^ interpellatie antwoordde de burge meester-slechts: ,*voor zoover mij bekend niet." PRAOTISCH. Onder het opschrift: „Praktische Hollanders" schrijft de Nieuwe Gazet: Vanwege den heer consul-generaal der Nederlanden ontvangen wij het volgend schrijven: „De Centrale Commissie voor de tentoonstellingen in ,1913 in Nederland te houden, heeft mijn tusschen- kömst verzocht om de Antwerpsche pers geregeld ar tikelen te doen toekomen betreffende genoemde' ten toonstellingen. c Ik voldoe hiermede aan dit verzoek en hoop dat u éen en ander onder het oog van uwe lezers zult willen brengen. Hoogachtend, De Consul-Generaal der -(Nederlanden. Natuurlijk zouden wij volgaarne aan het verlangen van den achtbaren consul voldoen, maar de vier stulc- t ken, die men hem ons doet zenden.... zijn alléén in 'tFranschl Nu vaart er onze scheurmand weeral 't best mee. Onze redactie is geen vertalingsbureel. UIT BERGEN. Mej. II. E. Goedemans, alhier, slaagde Zaterdag te Haarlem voor het examen acte 1. o. UIT HEER-HUGOWAARD. Vrijdagmiddag vergaderde dë Raad dezer Gemeen te. Afwezig de heeren Blauw en Molenaar. Na opening las de voorzitter, nadat door hem een woord van dank was gebracht aan den heer Met, die hem een voorzittershamer had aangeboden, waardoor de gemeente er geene behoeft aan te schaffen, de no- -tulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen o.m. een verslag van dë afdeeling Hens broek van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland over 1,912-1913 én een begrootiug over 1914 sluitende in ontvangst- en uitgaaf met 560. Dank werd gebracht voor de ver leende subsidie en wederom de subsidie van 10 ge vraagd. De voorzitter stelde voor dit tot de begrooting aan te houden. Nadat de heer Met den wensch had uit gesproken om subsidie te verleenen en dë voorzitter verklaard had, dat er niets tegen kan zijn, werd het voorstel van den voorzitter aangenomen. Van do vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek was met het oog op de Amsterdamsche reis van de kinderen, welke om dë vier jaar gehouden wordt, een verzoek om een bijdrage van 100 ingeko men. De voorzitter deelde op een vraag van den hee.r Schilder mede, dat dit bedrag door de uitbreiding van de gemeente zoo boog geworden is. De heer Schilder was van meening dat dit bedrag, omdat een groot aantal kinderen thans do bijzondere scholen bezoeken, wel verlaagd kan worden. De voorzitter deelde mee dat B. en W. met bet oog op die inkrimping, het aantal leerlingen van de open bare school was vroeger over de 400 en bedraagt thans 230, voorstellen maar GO te geven. De heer Met was van meening dat het kleiner aan tal kinderen wel eenig verschil zal maken, maar spre ker heeft in de vergadering van de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek vernomen, dat men van plan is de kinderen, die daarvoor in aan merking komen en thans de bijzondere scholen bezoe ken, omdat zij zoolang de openbare hebben bezocht, evengoed uit te noodigen. De voorzitter zeide des morgens den penningmeester van do vereeniging, den heer Molenaar, nog gesproken te hebben, deze was echter van een andere meening. Do heer v. d. Oord meende te weten dat het voor stel door den heer Met bedoeld wel gedaan is, maar niet aangenomen. De heer Met ontkende dit. De heer Blom bevestigde de -bewering van den heer Met, spreker was ook ter vergadering. De heer Schilder was van nieening dat de penning meester het niet zal zeggen als het niet 't geval is, spr. geloofde dat de kinderen van de bijzondere scho len wel uitgesloten zijn. Spreker achtte het daarom ge wensch t het bedrag lager te,.stellen. De heer Met wees er nog op, dat op de vergadering iemand, wiens kinderen thans op de bijzondere school gaan, nog gevraagd heeft of zijn kinderen nog het ge tuigschrift kregen. Ook dit is. goedgevonden. Wel, zegt spreker, is er besloten geen. gezamenlijk schoolfeest te houden, de kinderen die er voor in aan merking komen mogen echter wel mee .naar Amster dam. De voorzitter zei nogmaals zijn inlichtingen van den penningmeester te hebben, ook' deze was van meening dat bet aantal deelnemende kinderen minder zal zijn. De heer Blom wees er op dat al wordt het aantal deelnemende kinderen kleiner, de kosten per kind toch. grooter worden, omdat verschillende kosten, als boottochten enz. toch even hoog blijven. Voor het verleenen van een bijdrage van 100 stemden hierna alleen.de heeren Met en Blom, allo an deren tegen. De heer de Boer verklaarde de meening van den heer Blom te dèelen en stelde daarom voor 75 te geven. De voorzitter bestreed dit, spreker achtto 60 iri verhouding tot vorige jaren rilirn voldoende. Het voorstel van den heer dë Boer werd met 5 st. voor aangenomen. Voor stemden de heeren De Boer, Plevier, Pool, Met en Blom. De bekende missive van Gedeputeerde Staten inza ke de salarissen van burgemeester, secretaris en ont vanger kwam hierna ter sprake: Gedeputeerden stellen voor het salaris van den burgemeester op 1300, dat van den secretaris op 900 en dat van den ontvanger op 550 te brengen. De heer de Boer vond de verhooging van den ont vanger van 350 op 550 wel aardig, maar niet bij zonder, aangezien dit salaris altijd te kort is geweest. Spreker stelde voor om het tractement voor den bur gemeester op 1100, dat van den secretaris op 900 en dat van den ontvanger op 700 te stellen. De heer Plevier zeide niet te begrijpen waarom Ge deputeerden den burgemeester zooveel hooger willen salarieeren dan de secretaris, temeer waar de secreta ris veel meer werk heeft dan de burgemeesterdo steeg het heldere maanbeeld, in volle pracht, stroo men van licht neerwerpend op de donkere wereld, om hoog, omhoog in den zaligen nacht. Voorovergebogen met haar slanke handen om haar knieën geslagen zat zij met wijd' opengesperde oogen naar het wonderbare licht te staren. De maan spon zilveren draden uit heur als metaal glanzend' haar. haar peinzend gelaat had een afgetrokken uitdruk king van ernst, droefheid en reinheid. Zijn arm beefde. Waar was haar ziel nu? Op welke ster? Zij was de zijne. Zij zou hem toebehooren met eiken yezel, elke gedachte zooals zij daar zat. tegen hem aangeleund en toch ver van hem af. Haar oogen openden zich wijd. Zijn gelaat was bleek van onderdrukten hartstocht. Een rilling roei de jonge vrouw door de leden. Zij sloot haar oogen. Zij was geheel onder den machtigen invloed van het. oogenblik. Tot in haar fijnste zenuw voelde zij al het vreeselijke van wat men liefde noemt. O en die angst voor den ouden vloek Plotseling weende zij zacht aan zijn hart en riep wanhopig: „Neen, dat mag niet, dat kan niet!" Hij drukte haar aau zijn borst: „Wees kalm, ik ben bij je." Maar zij beefde over haar geheele lichaam. Hij keek haar verbaasd aan. Wat was dat? Zij sloeg haar armen om zijn hals en verborg haar hoofd aan zijn borst. Wat was dit zonderling. Alsof zij bij hem bescherming wilde zoeken voor hemzelf. Hij zei, zoo kalm als het hem mogelijk was: „Daar steekt iets achter. Je bent in den laatsten tijd veran derd. Ik smeek je, stel vertrouwen Zij drukte zijn arm. „Ik kan het niet zeggen. Be spaar mij dat. Goddank, dat je het niet weet;..." (Wordt vervolgd). heid, twee geliefden, door het lot uiteengedreven en die nu afscheid moesten nemen. En onder den bloot.en hemel, te midden van de be klemmende eenzaamheid, hij in zijn uniform, zij in haar kostbaar theatertoilet, trok hij haar naar zich toe en kuste haar alsof hij haar over iets moest troos ten. Het scheen alsof het onweer toch niet zou komen- Zij moesten- om in de achter in 't huis gelegen slaap-, kinder- en kleedkamers te komen, door de eet kamer gaan, die een erker had met een veranda. De glazen deuren stonden wijd open, om de nachtlucht binnen te laten. Zij ging vooruit, maar bleef plotse ling met een zachten kreet staan. De maan had de wolken van een gescheurd' en vulde het langwerpige vertrek met een bovenaardsch licht. Het was zoo iets tooverachtigs, dat ook Stojentin een oogenblik staan bleef. De schuiframen van den glazen wand naar den kant van den tuin waren opgeschoven. Daar achter ver toonde zich de verlichte, zacht glanzende hemel vol vreemde klaarheid als een gelukzalig land. In de smalle gang vormden rechthoekig geplaatste stellages met groote donkere badplanten een soort prieel, waarin witte rieten meubelen tot rusten noo- digden. Op de ronde tafel stond een donkerblauwe vaas met witte narcissen. Do kelken schenen zich naar het witte hemellicht te keeren. De jonge vrouw keerde zich om. „Is het al heel laat?" Het was kwart voor een, en hij moest den volgenden dag oefenen. Maar hij wilde haar het genot van deze natuurstemming; niet bederven. Het kwam nu op een kwartier meer of minder ook niet aan. Zij begaf zich naar haar slaapkamer om zich haas tig van toilet en sieradiën te ontdoen. Maar zij kwam reeds na een seconde, met haar sleep in de hand, te- rag. 11ij glimlachte: de haken tusschen de schouders moesten los gemaakt worden. Zij liet haar kamenier nóóit op zich wachten, maar kleedde zich altijd alleen uit. Hij ging intusschen op de witte bank zitten. Van béneden trok een krachtige geur uit den droomenden tuin omhoog. Tusschen de forsche struiken voor de vensters door, zag' hij alles als in een tooverlicht. De hagedoorn was één Teuzenbouquet, de vlierboom als overladen met zilverachtige bloemschermen. Hij keek op, Antoinette verscheen in de deur. Zij had een van haar luchtige wit mousseline huisjapon nen aangetrokken. De plooien van lichte stof gleden zacht over den vloer. Zij nam zwijgend' naast hem plaats. Haar blikken staarden in den door de maan beschenen nacht, zooals jarenlang' de blikken der ster- felij'ken werden geboeid. Van waar kwam de geheimzinnige betoovering van dat doode hemellichaam, dat daar in helderen glans al hooger en hooger steeg, terwijl het zijn licht ont leende aan een vreemde bron, evenals de dooden hun verheerlijking te danken hebben aan het innig gevoel der levenden? Aldus hebben de oude meesters de he melvaart der gebenedijden gezien, in een verblindend licht ials de hemelen vaneen scheuren en het zalige rijk met zegenende stralen en stralende harmonieën schijnt te. willen neerdalen tot die kinderen der aarde, wier voet op sterren zal wandelen. De door dit zachte licht bestraalde wolken blonken verheerlijkt als hooggebergten bij het ondergaan der zon, het oog zag door heldere ruimten als in werelden van vreemde godheden. En te midden daarvan, in het rijk des geestes, dat het aardsche overwonnen heeft,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1