DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 107 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 10 MEI Post en Telegraaf te Alkmaar. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. BINNENLAND. AARSCHE (Slot). ALKMAAR, 10 Mei. Werd in het voorafgaande artikel gewaagd van de vele omzwervingen, welke de posterijen in deze stad heeft gemaakt, over de telegrafie valt in dit opzicht niet zoo veel te vertellen. De telegrafie is hierstede hokvast geweest zoo hokvast, dat het der gemeente heel wat aandringen heeft gekost, om het zoover te krijgen, dat het Rijk aan ontruiming van het voor het doel nu> niet precies in alle opzichten even geschikte Waaggebouw („hok"vast is wel een woord, dat den toestand juist weergeeft) ging denken. Toch is het telegraafkantoor niet altijd in de Waag onderdak ge weest. Toen het in 1854 raadzaam werd gevonden, Alkmaar te doen profiteeren van de merkwaardige ontdekking der „electromagnetische telegrafie' werd een klein huisje in de Kerkstraat, een buurtje met woningen voor gehuwde soldaten, voor de vestiging aangewezen. Den 21 sten Maart 1854 had de aanbe steding plaats en dat de eisehen van publiek en perso neel dien tijd niet buitensporig hoog geweest zijn, of liever, dat er aan het kantoor nu niet zoo heel veel ten koste gelegd werd, moge blijken uit het feit, dat het werk werd gegund aan den heer J. D. Masee voor de kapitale som van 163.50, terwijl den aannemer bovendien nog werd betaald voor het stellen van pa len voor de telegraaflijn 60.01. Den 12den April verleende de minister van binnen- lajjdsche zaken machtiging aan de Nederlandsche To- legraafmaatschappij (directeur de heer W. F. Hes- huysen) tot het vestigen van een kantoor in verbin ding met de kantoren aan het Nieuwediep en te Am sterdam. Een Amsterdammer, de heer Paul de Hoog, was de eerste telegrafist. Erg schitterend werd het baantje niet betaald: hij verdiende 1 per dag en had in het bureau vrij logies en vuur de man sliep dus in het kantoor en de bode Mulder was tevens belast met huishoudelijke bezigheden, bed opmaken enz! Het Telegraafkantoor was niet alleen een instelling van openbaar nut, maar volgens de thans vigeerende ver ordening ook een openbare vermakelijkheid, immers de werking van de telegraaf was steeds voor het pu bliek te bezien tegen betaling van 25 cents de per soon. Op de attique van een der barrièrehuisjes van het Texelsche hek stond met groote letters een verwijzing naar de Kerkstraat voor de langsvarende schepen. Immers de schippers waren de beste klanten van het kantoor. De heer Paul de Hoog werd als telegrafist opge volgd door zijn broer Leonard en daarna kwam de heer van Lieverloo. Er was toen nog steeds 1 besteller, die echter wel eens door een hulpbesteller werd afge lost. Het voornaamste werk van den besteller be stond uit.... het geregeld schoonhouden van de bat terijen, dat nogal arbeid vöreischte. Het aantal tele grammen voor particulieren was zeer schaarsch er waren dagen, dat er hoegenaamd niets te bestellen viel en wanneer er eens zestig telegrammen per dag wer den behandeld, dan was dat een „kritieke dag van den eersten rang" zooals wijlen de weerprofeet Falb zou zeggen. Het minimum tarief voor een telegran was destijds 30 cents, voor een telegram naar Indië moest per woord 4 worden betaald (thans 2.50) In 1866 liep het contract van de gemeente met de Telegraaf-maatschappij ten einde. Reeds bij schrij ven van 24 September 1864 had de minister van bin- nenlandsche zaken den wensch geuit naar een betere gelegenheid en het gemeentebestuur gevraagd een ge schikt gebouw beschikbaar te willen stellen en den 22sten November 1865 stond de Raad op voorstel van B. en W. aan den staat het vrij en kosteloos gebruik van het locaal boven de Waag af. De kosten der in richting moest het rijk betalen en bovendien.die tot verbetering van het weegtoestel! Den 18den Januari 1866 had te Haarlem door het provinciaal gouvernement de aanbesteding plaats van het inrichten van een locaal boven de Waag tot Rijkstelegraafkantoor. Aannemer werd de heer L Jupyn aldaar voor 2480. In 1884—'85, gedurendo de vorbouwing van de Waag, werd het telegraafkantoor tijdelijk onderge bracht in het perceel aan de Kraanbuurt, waar de heer van den Burg destijds een heddenmagazijn had en waar thans de heer Lutterot zijn zaak nog heeft gevestigd. Na den heer v. Lieverloo waren achtereenvolgens de heeren Meilink, Driesten, Veldhuyzen, Bertram en Wind directeur, terwijl deze functie thans wordt be kleed door den hi\ Uittenbogaard, Op 't oogenblik zijn er aan telegrafie en telefonie 11 dames en heeren ver bonden, terwijl er 3 jongelingen voor den besteldienst zijn. Hoezeer het telegraaf- en'ook het intercommunaal telefoonverkeer, dat 16 Juni 1900 werd geopend, is toegenomen, moge blijken uit enkele getallen. In de overeenkomst, 1 Juli 1854 gesloten door B. en W. met de Ned. Tel. Maatschappij, betreffende het estigen van een tusschenstation met levering van een bureau door de gemeente was bepaald, dat sjaars 50 huur zou worden betaald, indien de opbrengst 1200 te boven ging, terwijl de gemeente moest bij passen, indien de opbrengst minder bedroeg. Over 1855 (en denkelijk over een deel van 54) had de ge meente 719.70 bij te passen, over 1856 530.10, over 1857, 448.20, over 1859 482.175, over 1860 329.80, over 1861 364.55, over 1862, 298.495, over 1863 22810, over 1864 58.425, over 1865 nihil. Stel daartegenover nu eens de ontvangsten van 1912 n.l. 33506.575. Het aantal verzonden telegrammen bedroeg in het afgeloopen jaar 19.572, dat der ont vangen 23.474, dat der overgebrachten (Alkmaar is overgangsstation voor onderscheidene hulptelegraaf kantoren) 43.732, totaal 86.778. Door den interlocalen telefoondienst werden in den loop van het vorige jaar verzonden 31.187, gesprek ken ontvangen 32.736, overgenomen 40.288, totaal dus 104.211 gesprekken. Zeer snel stijgt het gebruik der interlocale tefeloon: vijf jaar geleden, toen er an de ingekomene geen statistiek gehouden werd, be droeg het aantal verzonden gesprekken 16948, dat der overgenomene 9612. In dat jaar werden behandeld 72855 telegrammen. Tenslotte willen we er even aan herinneren, dat de gemeenteraad 30 December 1908 besloot aan den Mi nister van Waterstaat te berichten, dat het lokaal in de stadswaag niet langer beschikbaar gesteld kon worden voor het hebben van een Rijkstelegraafkan toor. Ter motiveering werd aangevoerd het ongerief, eroorzaakt door den ijzeren wenteltrap met 24 treden en het brandgevaar, dat blijkens ingesteld deskundig onderzoek den Waagtoren door de aanwezigheid van het kantoor steeds bedreigt. Heel veel haast heeft dus de regeering niet ge maakt met het voldoen aan den wensch van Alkmaars gemeenteraad, die de wensch van het Alkmaarsch pu bliek en stellig ook die van het Alkmaarsch personeel bij de telegrafie was. Gelukkig is er thans kans op een spoedige tege moetkoming aan dien wensch waar de aangekochte perceelen in de Koorstrnat 1 Juli ontruimd moeten zijn is er grond voor de verwachting, dat er met den bouw van het nieuwe Post- en Telegraafkantoor, dat een nieuwe periode in de geschiedenis van het Alk- maarsche post- en telegraafwezen zal openen, voort gang wordt gemaakt. HET KONINKLIJK HUIS. H. M. de Koningin is gistermiddag per gewonen staatsspoortrein, waarin het Koninklijk rijtuig was gehaakt, weder naar het Loo vertrokken. Z. K. H. de Prins deed Hare Majesteit uitgeleide. Z. K. H. de Prins is gisteravond per gewonen staatsspoortrein weder voor eenige weken naar Hohe- mark teruggekeerd. De Prins was vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haare. TWEEDE KAMER. De artikelsgewijze behandeling van de wetsontwer pen tot pensionneering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen werd gisteren voortgezet. Aan de orde was art. 3 (recht op pensioen), waar op door den heer T r e u b (V. D.) twee amendemen ten waren ingediend tot verkorting van den wachttijd van 10 op 3 jaren, en tot uitbreiding van het aantal ambtenaren met recht op een uitgesteld pensioen tot lien, die laatstelijk een of meer van zekere, bij alge meenen maatregel van bestuur aan te wijzen, betrek kingen bekleed hebben. Beide amendementen werden verworpen. Bij art. 7 (verlies van pensioen bij ontslag wegens wangedrag enz.) verdedigde de heer Vliegen (S. D. A. P.) een amendement, om mogelijk te ma ken, dat, den pensioenraad gehoord, op verzoek van den belanghebbende ook in de in het artikel genoemde gevallen pensioen toegekend kan worden of de ge storte premiën terugbetaald. Door gemeentebesturen, zei spr., wordt de politieke werkzaamheid van gemeente-ambtenaren vaak al wangedrag aangemerkt. Na een wijziging van het artikel door de regeering, werd het amendement ingetrokken. Verschillende amendementen op volgende artikelen werden daarna alle verworpen. Bij de stemming over de motie-Marchant c.s. be treffende de toekenning van een jaarlijksch subsidie aan de naaml. venn. Het Concertgebouw te Amster dam, staakten de stemmen, zoodat in een volgende vergadering opnieuw gestemd zal moeten worden. De eindstemming werd gehouden óver het wetsont werp tot wijziging van de wet op den suikeraccijns, welk ontwerp werd aangenomen met 44 tegen 25 stemmen. Op art. 51 verdedigde de heer De Meester (U. L.) een amendement, dat het artikel in tweeërlei opzicht wil wijzigen. Eerstens is het wenscheljjk het beheer van het fonds in zijn geheel op te dragen aan den directeur, onder toezicht van commissarissen, evenals zulks is geschied in artikel 19 der wet tot regeling van het pensioen der weduwen.en weezen van burgerlijke ambtenaren. Scheiding tusschen admi nistratief en geldelijk beheer leidt tot noodeloozen omslag en geeft allicht aanleiding tot moeilijkheden. Bovendien is het niet raadzaam een deel van het be heer te brengen bij een departement van algemeen be stuur. De tweede wijzigiug strekt, om aan twee leden van liet college van commissarissen van het weduwen- en wjeezenfonds voor burgerlijke ambtenaren zitting te géven in het college van commissarissen van het ge meentefonds. Hierdoor zal het mogelijk worden, zon der anders stellig te verwachten moeilijkheden en on aangenaamheden, voor het gemeentefonds gebruik te maken van de diensten der ambtenaren bij het fonds voor burgerlijke ambtenaren. Ook zal de ervaring van de commissarissen van laatstgenoemd fonds op die wijze aan het nieuwe college ten goede komen. Over dit amendement staakten de stemmen. Verschillende amendementen werden daarna ver worpen. VERKIEZING PROV STATEN NOORD- HOLLAND. Oed. Staten van Noord-IIolland hebben ingetrok ken hun besluit inzake de data der stemmingen voor de Prov. Staten en thans bepaald, dat de stemming zal plaats hebben op 13 Juni en de herstemming op 23 Juni. DE CHRIST.-HIST. UNIE. De chr. hist, kiesvereeniging te Nunspeet heeft zich, blijkens de Ned., daar zij zich niet kan vereeni gen met het „electoraal accoord," afgescheiden van de C. II. Unie. Gemengd nieuws. STANDBEELD VOOR DE DE WITTEN. De heer H. Nijland te Dordrecht meldt aan de D. Ct., dat het bestuur van Dordrechts museum een voorstel van hem om het initiatief te nemen tot vor ming van een commissie voor een standbeeld van de gebroeders De Witt te Dordrecht met instemming heeft begroet. Ook de burgemeester van Dordrecht heeft verklaard, het denkbeeld toe te juichen. Dit is reeds geschied in November van het vorig jaar. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Het verbond van vereenigingen van sigarenfabri kanten in Nederland zal 14 dezer te Utrecht zijn jaar vergadering houden. Op den beschrijvingsbrief komt o.m. voorvaststel ling van de boete, op te leggen aan den heer O. L. M. Hagen, sigarenfabrikant te Utrecht; en rapport en voorstel der looncommissie. DE SLEEPERSSTAKING GEëINDIGD. Een gisteravond gehouden huishoudelijke vergade ring van leden van de Rotterdamsche sleepers- en voerliedengezellenvereeniging heeft besloten de sta king op te heffen en zich heden tot- de sleeperspa troons te wenden met verzoek het werk onder de oude voorwaarden te mogen hervatten. Van dit besluit is aan het bestuur van de sleeperspatroonsvereeniging kennis gegeven. Algemeen word verwacht, dat hedenochtend overal het. werk zal worden hervat, schrijft de-.N. R. Crt. DE MOORDAANSLAG TE VELSEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, moet zoowel vanwege het ministerie van justitie, als van 't parket te Haar lem een onderzoek worden ingesteld naar de hande lingen van den burgemeester van Velsen, zooals deze in een interpellatievan den wethouder, den heer Frans Netscher inzake den viervoudigen moordaan slag door een zenuwpatiënt zijn uiteengezet. Volgens den heer Netscher zou de burgemeester, zelfs niet te goeder trouw, in strijd gehandeld hebben met de Jachtwet. PSEUDO-ACTEUR. Donderdagnamiddag kwam een 17-jurig jongmensch in het heerenmodemagazijn der firma Cohen te Breda. Hij gaf voor te boeten Albert Coupé en te behooren tot het gezelschap Royaards, dat dien avond te Breda optrad. Hij verzocht een drietal costuums en over jassen te doen bezorgen aan Hotel Central, om daar een keuze uit te doen. Toen te 7 uur een bediende der firma om antwoord kwam, was de „acteur" ver dwenen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd naar verschillende richtingen werd geseind, waardoor het do rijwielrecherche gelukte, den oplich ter te Oudenbosch, juist toen hij in den trein naar Antwerpen wilde stappen aan te houden. Naar Bre da overgebracht, bekende hij ook rijwielen en kle dingstukken opgelicht en verkocht te hebben in Vlis singen, Dordrecht, Arnhem, 's Hertogenbosch, Apel doorn en andere plaatsen. (Hbld.) EEN LEUKE KIP. Te Ellewoutsdijk doet zich, schrijft de N. Crt,, da gelijks een alleraardigst tooneeltje voor. Daar kwam iederen dag een kip in een ligtentje van het Groene Kruis en legde haar ei geregeld op het bed van een in dat tentje opgenomen meisje. Deze kip heeft eeni ge dagen geleden opgehouden te leggen en haar werk is thans overgenomen door een andere kip, die dage lijks trouw haar ei in den schoot van het meisje komt leggen. UIT HEILO. Door het Gemeentebestuur alhier is de navolgende oordracht, ter benoeming eener onderwijzeres aan de tweede gemeenteschool, opgemaakt: 1. Mej. R. Brunsma te Hensbroek. 2. Mej, A. Oostenveld te Alkmaar. 3. Mej. M. Hoekstra te Hoorn. 4. Mej. A. E. Haasbroek te Alkmaar. Door het „Comité ter verdediging van de open bare school" uit de afdeelingen Alkmaar, Heerhugo- waard en Schagen, van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, en do afdeeling Langedijk van Volkson derwijs, zal Maandagavond 19 Mei a.s. in het café „de Onderneming" van den heer J. Ruiter eene openbare ergadering worden belegd, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Ds. O. de Leeuw van Oudkarspel en J. du Burck van Zuid-Scharwoude over de recpee- tieve onderwerpen: „Openbaar of bijzonder onderwijs" en „de dreigende Grondwetsherziening." UIT OUDKARSPEL. Heden is als brievengaarder en telefoonhouder al hier benoemd de heer P. Heertjes, reeds gedurende on geveer een half jaar als zoodanig tijdelijk alhier werk- UIT SCHERMERHORN. In eene gecombineerde vergadering van de besturen van de verschillende hier bestaande vereenigingen en comité's, welke werd gehouden voor eene nadere be spreking, regelende het programma voor de feesten ter viering van Neerlands onafhankelijkheid is bo- sloten deze feesten te houden 3 en 4 September. UIT OUDORP. In ons vorige nummer en de Kerkbode voor Alk maar en Omstreken staat vermeld: 11 Mei 's morgen* 10 uur, ds. Groot, Dit moet zijn 's namiddags 2 uur. UIT ZUID^SCHARWOHDE. De heer W. Koeman, alhier, is benoemd tot bode magazijnmeester van de afd. Langendijk der Noord- Holl. Ver. „Het Witte Kruis." Het bestuur van de afd. Langendijk van Volks onderwijs is thans als volgt samengesteld: J. du Burck, voorzitter; W. C. Bouman Jr., secretaris; J. de Geus, penningmeester, P. Berkhout en P. Jonker, leden- PREDIKBEURTEN. Ilerv. kerk to St.-Pancras 2 uur ds. Verwaal van Alkmaar. Tweeden Pinksterdag, 2 uur, ds. Dijk van Broek op Langendijk. Herv. kerk te Broek op Langendijk, 9.30 en 2.30, ds. J. P. Dijk. Tweeden Pinksterdag 9.30 dezelfde. Oeref. Kerk 9.30 en 2.30 ds. Mulder. Tweeden Pinksterdag 9.30 dezelfde. Chr. Oeref. kerk, 9.30 en 2.30 ds. J. de Bruin. Tweeden Pinksterdag dezelfde. Doopsgez. kerk, 9.30, ds. Banga. Herv. kerk te Zuid-Seharwoude, 9Vi uur, Dr. A. I. Reinders, afscheid. Herv» kerk te Noord-Scharwoude, geen dienst. Tweeden Pinksterdag, 9Vz uur, ds. Staal. Oeref. kerk, 9 uur en 2 uur, preeklezen. Herv. kerk te Oudkarspel, 9Vz uur, ds. O. de Leeuw. KORTE BERICHTEN. Brutale dieven hebben op klaarlichten dag inge broken in een perceel in het Sarphatipark te Am sterdam. Een kistje met ruim honderd gulden, als mede verschillende sieraden zijn gestolen. Twee rechercheurs hebben in een logement in Den Haag aangehouden twee personen, goede beken den van de justitie, die verdacht worden de daders te zijn van de inbraak in de woning aan de Groother- toginnelaan aldaar. Ook zijn er voorwerpen opge spoord, "welke bij deze inbraak werden gestolen. De beide aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld en naar het. huis van bewaring over gebracht. Gistermorgen is op het station Nuth (Limb.) een hulparbeider onder een wagon geraakt, tengevolge waarvan zijn linkerhand en voet werden afgereden. Donderdagavond is te Assen een paard op hol geslagen, bespannen voor de kar van E. Tjte Annen (I)r.") De voerman geraakte onder het voertuig en werd deerlijk verminkt dood opgenomen. B. en W. der gemeente Dwlngeloo stellen thans de- inschrijving open op een 4% pet. leening van 24.006 tegen een minimum-koers van 98 pet. (tegen een rente van 4 pet. en een minimum-koers van 96 pet., was, gelijk gemeld, geen enkele inschrijving inge komen) Sedert Zondag worden te Winterswijk vermist twee 19-jarige jongens. Zij hebben het ouderlijk huis verlaten, zonder opgave van adres. Beiden hebben hun fiets meegenomen. Een 70-jarige man te Oostburg is van een z.g.n. hooitas gevallen. Hij was zoo ernstig gewond da! hij korten tijd later is overleden. Do Raad der gemeente Winterswijk besloot eene subsidie van 600 te verleenen aan het comité voor de viering van het- Onnfhankelijkheidsfeest. Gistermiddag is in het Stadsziekenhuis to Leeuwarden door de justitie sectie verricht op het !iji< van een plotseling overleden kind van de V. aan bet Vliet. Tegelijkertijd werd in de woning een onder-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1