r- U STADSNIEUWS. *7b BUITENLAND. m» ««Vb IO67, De Balkan-Oorlog. EEN CONFLICT TITSSCHEN HOF EN REGEERENG? Onder dit opschrift bevat het „Dagblad van Zuid Holland en 's-Gravenhage" een sensationeel bericht Het blad wijst er in de eerste plaats op, dat ver wondering werd gewekt door het feit, dat niet, zooals aanvankelijk bepaald was, Prins Hendrik de feestvor- gadering van het Roode Kruis Donderdag j.l. leidde doch het presidium op het laatste oogenblik overliet aan jhr. Repelaer van Driel. En dan schrijft het „Dagblad": Maar nog meer wekte het groote verbazing om niet te spreken van verbijstering dat Donderdag avond bij den feestavond niet een enkel minister te genwoordig was. Wij zijn daarom eens op informaties uitgegaan om te vernemen, wat wel de reden kon zijn voor de Te- geering, om waar èn H. M. de Koningin èn Z. K. II de Prins zoozeer van hunne belangstelling blijk ga ven, te „schitteren" door afwezigheid. Het gevolj daarvan was, dat wij, wat de houding der regeering betreft, niet veel wijzer werden, maar wel in hofkrin gen het volgende vernamen: Inderdaad was de Prins voornemens de huldiging te leiden en zulks willende doen in een vorm, die door Z. K. H. in overeenstemming werd geacht met de be langrijke verrichtingen onzer ambulances op het Bal kantoonoel, verzocht de Prins aan de regeering on derscheidingen te mogen uitreiken aan de leden der ambulances, en wel commandeurs-kruizen der Oranje Nassau-orde aan de geneeskundige leiders, en ridder kruizen voor een aantal leden van het personeel. De heer en mevrouw Lehmann, die een geheele ambulance hadden bekostigd, zouden begiftigd worden respectief velijk mot do ridderkruizen van Nederlandsche Leeuw Oranje Nassau. Bij zijn terugkeer in de residentie vond de Prins niet de besluiten, waarbij de voorgestelde onderschei dingen waren verleend. Onmiddellijk werden inlich tingen ingewonnen en toen vernam Z. K. H., dat de regeoring niet bereid was, de door den Prins voorge stelde onderscheidingen te verleenen. Als gevolg daarvan meende Z. K. H. de leiding der huldiging in andere handen te moeten leggen. Welke de motieven zijn geweest voor de TOgeering om de onderscheidingen niet te verleenen, is ons onbe kend. SCHEIDENDE KAMERLEDEN. De vrijzinnig-democratische Kamerclub heeft haar voorzitter, mr. Drucker, een afscheidsmaal aangobo- den. Mr. Smidt vertolkte, als oudste lid der club, de gevoelens van dankbaarheid en hooge achting voor den leider. In de Kamervergadering van Zaterdagmiddag heeft de heer M. W. F. Treub, die zich niet meer herkies baar heeft gesteld, met oen handdruk van de aanwezi ge ministers, den voorzitter en de leden afscheid ge nomen. In den loop van do vergadering had minister Kolk man eenige waardeerende woorden aan den heer Treub gewijd. STMATSCOMmSSED NOORDZEEKANAAL. Bij Kon. besluit van 7 dezer is de Staatscommissie in zake den toegang tot Nederland door het Noord zeekanaal, ingesteld bij Kon. besluit van 13 Augustus 1909 no. 40, ontbonden, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten belangrijken arbeid, en zijn prof. dr. J. Krau8, c. i., oud-minister van waterstaat, voor zitter van genoemde commissie, bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en A. B. Marinkelle, c.i., hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, eerste-secretaris van genoem de commissie, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. KAMERVERKIEZINGEN. Van reehtscke zijde is te Haarlem de Kamercandi- datuur aangeboden aan jhr. dr. C. G. S. Sandberg aldaar, aangesloten bij de Chr. Hist. Unie. De bestu ren der drie kiesvereenigingen besloten daartoe met algemeeno stemmen. VEREENVOUDIGING VAN ONZE SCHRIJF TAAL. De vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijf taal heeft te Amsterdam haar jaarlijksche algemeeno vergadering gehouden onder leiding van dr. R. A. Kóllewijn. Medegedeeld werd, dat de kritiek op het rapport van de staatscommissie inzake de spellingskwestie voltooid is. Het aantal leden bodroeg 1 Mei j.l. 3955, hetgeen belt vermindering is van 93, vergeleken met het vorige jaar. Dr. C. O. N. de Vooys hield een rede over „onze propaganda in de naaste toekomst, waarin hij betoog de, dat de laksheid in eigen kring moet worden bestre den, getracht moet worden tegenstand uit den weg te ruimen, nieuwe medestanders te winnen, het toepas sen van de Vereenvoudigde spelling te bevorderen. Ton slofte werd een propaganda-commissie samen gesteld -nvt- de heeren: dr. R Slijper te Utrecht, H. W. J. Kroes, te Rotterdam en G. Jnns, te Zaandam. In de plaat? van het bestuurslid dr. F. Buitenrust Hettema, die bedankt heeft, werd in het bestuur ge kozen dr. J. A. Vorker Hake, te Haarlem. De perio diek aftredende bestuursleden, de heeren Marcellus Ëmants en P. Valkhof f, werden herkozen. HERZIENING STRAFVORDERING. Naar wij vernemen heeft de Staatscommissie, in 1910 benoemd tot het ontwerpen van een nieuw Wet boek van Strafvordering, Donderdag laatstleden bare werkzaamheden beëindigd. Het ontwerp-Wetboek mei bijbehoorende memorie van toelichting zal binnen en kele dagen aan de Koningin worden aangeboden. („W. v. h. R.") POSTAAL PROPAGANDAFEEST. Te 's-Gravenhage is het vierdaagsche internationaal postaal propagandafeest ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van den Nederl. Bond van Post' en Te legraafbeambten „De Post" gehouden. Behalve door moor dan 100 bondsafdeelingen uit alle oorden des lands wordt aan deze feesten deelgenomen door on- derschcideöe vereenigingen van postbeambten uit Bolgië, terwijl ook Duitschland, Engeland, Frankrijk en Luxemburg vertegenwoordigd zijn. In een verga dering, bijgewoond door den Directeur-Generaal der posterijen en telegraphic, jhr. Alting von Geusau, hield deze een toespraak, waarbij hij den Bond opwek te zijn ordelijken weg te blijven volgen, en de verze kering gaf er steeds op bedacht te zullen zijn om naar recht en billijkheid datgene te zullen doen, wat kan strekken tot lotsverbetering voor zijn beambten. Met daverend applaus werd de toespraak begroet. Gemengd nieuws. ONTAARDE OUDERS. Omtrent het vermoedelijk geval van kindermoord te Leeuwarden, waarvan wij in ons vorig nummer mel ding mankten, deelt dc „L. Ct." nog mede: Woensdagmorgen werd de éénjarige Sankje, gebo ren gedurende den tijd, dat man en vrouw van elkan der gescheiden leefden, door dc moedor dood in bed gevonden. Het mondje was omringd door brandwon den, terwijl een gat in het hoofdkussen was gebrand ep ook eeri doken on do kleertjes geschroeid va rep. Opmerkelijk was het echter, dat oen vierjarig zusje ongedeerd naast het overleden kind lag. Beide kinderen waren Dinsdagavond, voordat de man, die als pompmaker werkzaam is in de fabriek van de maatschappij „Vuleaan," van zijn werk huis waarts keerde, door de moeder naar bed gebracht. Om 8 uur in den avond ging het echtpaar op visite bij de ouders van den man. Na daar eenige uren te hebben getoefd, keerden zij huiswaarts en legden zich ter ruste, zonder dat zij nog even naar hun kinderen om zagen. Den volgenden morgen ging de man, zooals gewoon lijk, om 6 uur naar zijn werk. De kinderen sliepen nog, doch toen do moeder ze later wilde wekken, deed zij de ontdekking, die wij mededeelden. De buren hoorden al gauw van den plotselingen dood van de kleine Saakje, en het viel hun op, dat de moeder, die overigens als een slordige, onverschillige vrouw bekend staat, zieh daarover zeer ongevoelig toonde. De echtgenoot vernam eerst bet treurige nieuws, toen hij 's middags van do fabriek op weg naar huis was. Eerst bemoeide zich de politie en daarna ook de justitie met hot verdachte geval. Hier toch kon blijk baar niet van een ongeluk sprake zijn. Het waren geen brandwonden door vuur veroorzaakt, docli door een bijtend vocht, dat men liet kind had laten drinken en waarmee ruw omgesprongen was, getuige de brand wonden in kussen, deken en kleertjes. Of het vitriool, zwavelzuur of een andere dergelijke bijtende vloeistof of een ander vergif geweest is moet nog uitgemaakt worden. Na een ernstig onderzoek deed de justitie het lijkje overbrengen naar het Stadsziekenhuis, waar de ge rechtelijke sectie plaats vond. De schouwing had tot gevolg, dat de justitie en eenige politie-agenten zich naar de woning van het echtpaar V. begaven, waar huiszoeking werd gedaan en de vrouw aan een verhoo werd onderworpen. Toen dit afgeloopen was, werd last gegeven de vrouw over te brengen naar het huis van bewaring. Dit geschiedde onder een grooten toeloop van menschen. Inmiddels was ook de echtgenoot gearresteerd, die eveneens in de gevangenis werd opgesloten. Het 4-jarig dochtertje werd bij de grootouders in huis genomen. EEN NIEUW R.-K. GESTICHT VOOR MANNE LIJKE ZWAKZINNIGEN. Naar do N. Haarl. Crt. verneemt, is voor een to Noordwijkerhout te stichten R K. krankzinnigenge sticht een groot terrein aangekocht. De plannen voor de gebouwen liggen gereed, De verpleging zal ge schieden door de Broeders van Liefde, die ook het St. Servatius-gesticht te Venray bedienen. Naar aanleiding van dit bericht meldt men uit Amsterdam aan de Maasbode het volgende: Het gesticht komt niet onder directie van genees- heeren, doch wordt door de broeders van de Congre gatie der Broeders van Liefde uit Gent zelf bestuurd onder leiding van een broeder-directeur. Wel worden geneesheeren aan bet gesticht verbonden. De broeders van deze orde-besturen hebben reeds een groot gesticht te Gent; generaal dezer ordo is de bekende pére Amadée. Het door de Eerw. Broeders gekochte terrein be slaat een oppervlakte van niet minder dan 35 H.A. De plannen voor het nieuwe Gesticht worden ontwor pen door den Amsterdamschen architect, den heer P. J. Bekkers. Ongeveer 500 a GOO patiënten zullen in het Ge sticht kunnen worden opgenomen. DE DRIE IJSIEETLIGEN. Men schrijft aan de „Nieuwe Courant": Drio koude mannen zouden ons kalendermatig op 11, 12 en 13 Mei hun opwachting maken. Ze zijn ge naamd Mamertus, Pancratius en Servatius, en wor den in den volksmond met den collectieven naam: de drie gestrenge heeren of ijsheeren aangeduid. Zo brengen ons tamelijk geregeld om dezen tijd de scha delijke nachtvorsten, die zoo terecht door den bloem- kweeker worden gevreesd. Als regel wordt dan ook aangenomen, om niet vóór midden-Mei voor vorst ge voelige planten voorgoed naar buiten te brengen. De oude Germanen hielden de periode van 1113 Mei voor een krachtproef van winter- en ijsreuzen, terwijl ze ook werd gewijd aan den krijgshaftigen Ma mertus, den natuurkamper Pancratius en den behou der Servatius'. UIT BERGEN. Gistermiddag is in de uitspanning „Duinvermaak" alhier een 12-jarig jongetje uit Alkmaar ernstig door een schommel verwond. Het werd bewusteloos naar dokter van Pelt gebracht, die een schedelbreuk con stateerde. UIT DEN KOOGERPOLDER. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak, door een onbekende oorzaak, brand uit in de woning van de wed. H. Koomen, een alleenwonende oude vrouw te Koogerpolder, tegenover West-Graftdjjk. De brand schijnt in het achterste gedeelte van het huis ont staan te zyn. De vrouw kon zi«h nog redden door onder het raam door te kruipen. Ze dacht nog een veeren bed te redden, doch kon dit niet door het raam kragen. Alles werd een prooi per vlammen. Het duurde lang eer menschen kwamen opdagen, vandaar dat de spuit van den Koogerpolder eerst kwam, toen alles byna verbrand was. KORTE BERICHTEN. B0 Friesche elfstedentocht is begunstigd door heerlijk zomerweer. Er waren 142 deelnemers, die allen den tocht volbrachten. (Zondagavond heeft de kellner J. J. S„ uit Rot terdam, tijdelijk werkzaam in het hotel Willems, aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen, den koopman M. T. met een revolverschot aan wang en hals niet ernstig verwond. S. beweert te hebben gehandeld! uit zelfverdediging tegen twee personen, die hem zouden hebben aangerand. Bij de administratie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen wordt een maatregel over wogen, om bij wjjze van proef in de grensprovincies bepaald aangewezen linie-ambtenaren te vergunnen een afgeriehten hond bij den velddienst mede te nemen. Bij de Duitsche grens ambtenaren doet de douane hond reeds dienst. Te Zaandam is gistermiddag een negenjarig knaapje te water geraakt en verdronken. Gebleken is, dat de brand in de Veenendaalsehe stoomspinnerij en weverij door een 14-jarigen jongen is aangestoken. Onder een onverschillige uitdrukking wierp hij een brandende lucifer in een vat gevuld met smeerolie. Deze vatte vlam, waardoor de fabriek in asch gelegd werd. In een woning te Amsterdam, van den heer van Glahn, makelaar in effecten, die met zijn gezin sinds eenigen tijd te Zandvoort vertoeft, is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. De brandweer was het vuur spoedig meester. Men denkt dat insluipers of inbrekers, den brand gesticht heb ben. Fen 4-jarig jongetje heeft zich Zondagmorgen in een machinekamer van de waseh- en badinrichting aan de Riviervischmarkt te Den Haag opgesloten en toen houtkrullen in brand gestoken. Door de ruiten stuk te slaan, redde de moeder het kind. i Ecu stoombarkas van de Paketvaart is te Tand- jong Priok omgeslagen. Van de bemanning, bestaan de uit ongeveer 70 koppen, zijn er 43 gered. Er wer den 6 lijken opgehaald; 17 man worden nog vermist. Zondagavond is ingebroken ten huize van den lieer J. A. Wolhof f, in de Jonkerfransstraat te Rot terdam. De bewoner ontdekte dit, toen hij om half elf met zijn gezin thuis kwam. De inbrekers, die zich met een valschen sleutel toegang hadden ver schaft, hebben op de voorkamer der tweede verdie ping een kast opengebroken, den inhoud over den vloer verspreid en 60 aan zilvergeld gestolen. Uit een schrijfbureau is 20 ontvreemd. - De 17-jarige sigarenmaker J. R„ uit de Osse- weistraat is gistermorgen aan de Voorhaven te Rot terdam bij ongeluk van den wal te water-gevallen en verdronken. Men was er in geslaagd hem nog met een dreg op te halen, maar men heeft vergeefs ge tracht de levensgeesten op te wekken. - - B. en W. van Rotterdam stellen voor een geregel- den verkeersweg te openen tusschen de Jonkerfrans straat en Coolvest, waar het nieuwe stadhuis en post kantoor komen te staan. 552 perceelen moeten worden onteigend. De kosten van liet plan worden geraamd op 3.575.000. H. M. do Koningin heeft het comité voor den feestavond voor de vanwege liet Ned. Roode Kruis naar den Balkan uitgezonden ambulances een bedrag van J 200 doen toekomen voor de oprichting van een opleidingshuis voor verplegers. Blijkens het Volk heeft de burgemeester van Amsterdam toegezegd, dat een schrijven aan de be drijfsdirecteuren gezonden zou worden, waarin bij dezen er op wordt aangedrongen om, voorzoover de dienst zulks niet verhindert, eventueele verzoeken tot verlof en verzuim van gemeentewerklieden op 2 Juni toe te staan. Te Kollum heeft een 10-jarig moisje, dat een jaar lang stom is geweest, plotseling haar spraakver mogen teruggekregen. Zaterdagmiddag is op de De Ruyterkade te Am sterdam een 4-jarig meisje door een wagen van de azijnmakerij „Do Roos" overreden. Het kind overleed kort daarna. Op de wadden van den Dollard (Gr.) hebben de garnalenvisschers gebrs. De Boer van N.-Statenzijl (gr.) gisteren een levenden zeehond bemachtigd van meer dan 200 ponden zwaar. De 20-jarige arbeider J. V. te Midwolde (Old- ambty is naar de marechaussee-kazerne te Finsterwol- de overgebracht, verdacht van onzedelijke handelingen met een 15-jarig meisje uit Heiligerlee. De verdachte heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. De Staatscourant bevat de koninklijk goedge keurde statuten der Amsterdamsche Studenten Scherm- en Athletiekvereeniging „T. H. O. R.," het geen beteekent.Tot Heil Onzer Ribbekflst! Janneke-meu in 't Veen," de wed. J. van Dijk, te Bunderhamrik, die 12 Jan. haar 103den verjaardag vierde, is nog op treurige wijze om 't leven gekomen. Gisteren is haar hutje afgebrand en kt%eg het blinde oudje zulke ernstige brandwonden, dat ze kort daarna overleed. In den speeltuin te Velzen is op den lsten Pinksterdag een meisje van 14 jaar, dochtertje van W. Z. in aanraking gekomen met een schommel. Het arme kind is gistermorgen aan de bekomen verwon dingen overleden. PINKSTERWEER. Liet het weer zieh Zaterdag niet goed aanzien en dreigde het heel wat uitgaansplannen in het water te doen vallen, het heeft zich voor de Pinksteren niet weinig gebeterd, zoodat het zomersche feestdagen zijn geweest. Men heeft volop kunnen genieten van het schoone weder, wat men dan ook in ruime mate ge daan heeft. Op spoor en tram heersebte een levendi ge drukte, de stoomtram BergenAlkmaarEgmond vervoerde alleen 14000 reizigers maar ook Heilo heeft bijzonder geprofiteerd, de N. Z. H. T. wagens waren telkens stampvol. Der traditie getrouw werd er druk aan het Pinksterrijden gedaan en aan het dansen in de café's. Auto's waren er bij tientallen en fietsen bij honderden op den weg, zoodat er voor de voetgangers welhaast geen ruimte overbleef. Maar de opgewekte clubjes in Pinksterkleeren en in feest stemming zorgden, dat zij niet gedeerd werden en dat die rij- en voertuigen ongehinderd konden voorbijgaan wij hoorden van deen enkel ongeluk. Den Tweeden Pinksterdag had de koraalmuziek van het stedelijk muziekkorps zeer velen naar den Hout gelokt dit speciale concert wordt wel in eere ge houden, wanneer het weer wat meewerkt 1 FRAUDE? Daar de Burgemeester van de Rijp vermoedde dat er fraude was gepleegd ten nadeele der Gemeente, liet hij het opmaken der kas nauwkeurig controleeren. Het bleek dat er een tekort in de gemeentekas was. Hierop werd de ontvanger gearresteerd. Hij werd ge vankelijk naar Alkmaar overgebracht. Het parket wordt heden verwacht. OP DE AANBEVELINGSLIJST. Naar wij vernemen komt op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan het te openen gymnasium te Hilversum (rector dr. G. Blokhuis) voor de heer dr. G. K. Nugteren, leeraar R. H. B. S. en gymnasium alhier, en van een leeraar in de oude talen, de heer dr. H. M. Leopold, leeraar gymnasium alhier. BEDEVAART. Gisteren heeft een bedevaart der broederschap van 0. L. vrouwe ter Nood naar Heilo plaatsgehad. In een lange extra tram vertrokken de zeer talrijke bedevaartgangers omstreeks 9 uur, terwijl deze om streeks 4 uur terugkeerden. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Alkmaarsche correspondent van de chr.-hist. Nederlander voegt aan de mededeeling der eandidaat- stelling van den heer Snoeck Ilenkemans door de rcehtscho partijon het volgende toe: Hierdoor mede is aan de ten vorigen jare opgerich te, en dus met jeugdige ijver bezielde, Christelijke Historische kiesvereeniging, die reeds een aanzienlijk aantal leden telt, de gelegenheid geschonken reeds ihans hare sporen op dit gebied te verdienen. Dat zij mag uitkomen met een uitnemend candidaat als de heer Snoeck Henkemans is voor haar een niet gering voordeel. De partijen zijn dan ook vol goeden moed op een gunstigen uitslag. VOETBAL. Aangezien Alcmaria Viqtrix haar terrein nog een aantal Zondagen in huur kon krijgen, besloot het be- stuur in Mei, zoo mogelijk, nog eenige wedstrijden te doen spelen. Zondag speelde een combinatie van Alcmaria I en II tegen „Allen Weerbaar" uit Amsterdam. Voor de rust was Alcmaria veel sterker. Vooral haar verdediging bleek te sterk voor de Amsterdam mers. De voorhoede van Alcmaria kreeg een aantal kansen, doch alleen de rechtsbuiten wist hiervan ge bruik te maken. Hij maakte twee mooie doelpunten. Na de pauze kreeg A. W. een tegenpunt, doordat één harer voorhoedespelers een goed genomen corner in 't doel kopte. Kort voor 't einde wist de rechtsbuiten enzer stad- genooten op de middenvoorplaats een corner fraai in een doelpunt om te zetten. t Einde kwam alzoo met een welverdiende 3—1 overwinning voor Alcmaria. 'tWas een gezellige par tij voetbal. Maandag maakte een Alcmaria-combinatie een propagandatocht naar Texel. Versterkt met twee Adelborsten spoelde die combinatie een wedstrijd te gen een Texelsch elftal en wist een mooie 41 over winning te behalen, 't Was een prettige tocht en de spelers waren meer dan voldaan over de ontvangst hun bereid door de eilandbewoners. LMtste berichten. DE STATENVERKIEZINGEN IN FRANEKER. FRANEKER, 13 Mei. Bij referendum is gisteren door de afdeeling der S. D. A. P. in het statendistrict Franeker met 179 tegen 28 stemmen besloten voor de a.s. verkiezingen in dit district 2 candidaten te stel len en aan de vrijzinnigen te verzoeken drie candida ten te stellen, teneinde elkaar bij de eerste stemming openlijk te steunen tegen de kerkdijken. EEN VLIEGER OP WEG NAAR AMSTERDAM. BERLIJN, 13 Mei. (V. D.) De vlieger de Waal is hedenmorgen vroeg om 3.30 uur met den Oostenrijker Kuntner als passagier, op een Fokker-eendekker van het vliegveld te Johannisthal tot het ondernemen van een vlucht naar Amsterdam opgestegen. De vlieger was voornemens slechts te Hannover een tussuhenlanding te doen. 4M1TERDAMBOH1 MUM. Opgave van kef UOOTOHOLLAND8CH LANDBOUWCREDrET. Koen ras STAATSLEENINGEN. Nederland, 9 Mei 18 Mei Bed. Werk. Schal! «Ct, 3tL Buitenland. Bulgaryt Tnbaksïsentng pOt. 1 Brazilië Funding 5 Mexico binnsnl. 5 Japan 4 Oostenrijk Jan. Jul :J 4 tuBland Hope 4 Consol 4 1906 8 1894 6e g«i, 4 Iwang Dombr. 47, BANK- en CREDIETIN8TBLL1NGEN EN HYPOTHEEKBANKEN. div. Amsterdamsche Ba k Nederlandsche Bank Cert. Nederl. Handel Mij. Cert Noordhollandsch Landb. Cred. Nationale Hypotheek Bank Noordhollandsch Grondcreditt 9 pCt, 4 *7. INDUSTRIEELS ONDERN. (BuiUnl.) Amalgamated Copper Cy. Aandeel div. Arrer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Common Steels Car and Foundry CULTUUR ONDERN. EN HANDELS VENNOOTSCHAPPEN IN NEDERLAND EN KOLONIËN. Cultuur Vorstenlanden 41 v, Wlnetbew, H&ndelsvereen. ^Amsterdam" Nieuwe Afrikaansche Handelsver. TABAKSONDERNEMINGEN. A'dam Doll aand. Langkst Idem prof. A'dam Serdang blndjcy Deii Batavia Deli Cultuur-Mij. Dei i-Maatschappg Hessa Tabak-Mij. Medan tabak Rotterdam Dell Senembah Tabak-Mij, M Uulted Langkat Plant. Co. PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Dortsche Petroleum aand. div. Gecona. Holl. Petrol. Cert A Intern. Rum. Petroleum Mij. Kon. Mm t. expl. r. Petroleum Moeara Enim Perlak Petroleum-Mij. Sumatra P&lembeng Zuid-Perlak Orion Petroleum Mij. MIJNBOUW-MAATSCHAPPIJEN. Ketabosn Gtw. pref. w Redjang Lebong Great Cobar RUBBER MAATSCHAPPIJEN, j,Amsterdam» Rubber Cult. Mij. aand. div Deli Batavia Rubber Mij. Koloniale Rubber Mij. Nederl. Rubher Mij. n ,t SerbadiadP Sum. Rubb. Cult Mij. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Amerik. Stooruv.-M.ii H Nederl. Scheepvaart Unie Common Marine Jt Preferent Marinebonds pl't 4 it DIVERSEN. Comm. Peru Mead, div S-'refarent SPOORWEGEN. Holl. IJz. Sp.-Mij, M M(j. tot expl. van 8taatsspoorw. lk 9H1*. 667/s 196 Vis 1087/,, 48 8D/e 84«k 86 86 100 848/4 958/4 186ik 3861k 183«k 109 961* lOOVs 571* 281/4 947*4 608/4 498/4 889 1018/4 30m 28ig 8 S i S e 1 106 »k 1018*, 78ik 1167s 105ik 1691/4 451 601* 941/4 961/4 96 481* 34*4 1068*. 101 Deli Spoorweg AMERIKA. A*ch. Top. Cert. v. H n Convert pCt, Dsn f. nn R. 'ir. Cert. aand. AG oatitas oily South. ji pref Miss K, Texas C. v. w *.'ow-l'ork and Ontarie sforfolk Weatern C, v. Sock Island gew Southern Pacific Southern Railway a Uni-u1 Pacific e*rt v. Wabash gew. J R =SLA Ni> Wladikawkas 1886 oOt, PREMIELEENINGEN. NEDERLAND. Stad Amsterd. f 100 Gcme«nt«-erc.l. BELGIE Antwerpen 1887 HONGARLIE Hongaar»; he Hyp. Idiot OjSTINRDK Staatska in* I860 RUSLAND 1864 Koers van het geld. Prolongatie 37/, pCt. Mededeelingen. De Amerikaansche markt was he den weer flauw, zoodat de hoofdwaarden circa 1/2 verloren. Steels 3/t lager op 597/s. Union Pacific uim 1 lager op llö1/». Oliewaarden goed prijshou dend met. betrekkelijk weinig affaire. Noteering Kc- ninklijke 5975983/»Geconsolideerde 233V2U/8. Schibaieffwaarden onderscheidden zich door zeer vas te houding, doch zakten in den loop van het beursuur iets in. Gew. Aand. en Pref. Aand. respectievelijk 4 en 7 boven vorige noteeringen. Tabakken vast. Rubber beter. 1687, f184,— £04 199 3937, 256 81Hk 104 109 475 169 676 11674 247 866 646 647 184 238 188 597 341 787. 8167» 537i 1087i 15 ik 8„»k 196 461* 306 1877, 64 77 ik 166 1817/, 1581S** 17»/$ 687*4 107. 687, 98 8/4 993/4 2628 102 IÖOV4 2°V» 21H/14 34 ik 6O1/4 247k 2974 1061/4 26 1497, 84* 85 V, 90s* 667/a 48 86 86 86**4 187 1821* 967b 1001* 707*. 827% 3474 60 49 1087b f184.74 206 300 29274 367 818 108 iOSTb 1631/4 676 246 864ik 648 648 184 3847, 182. 597 ik 34174 787, 216 15 87 190 467. 128 80 166 18174 4% 98 De verliezenlijst van de Bulgaren zal binnenkort openbaar gemaakt worden. Zij omvat ongeveer 86.000 dooden, gewonden en tieken. Onder dezen zijn

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2