stadsnieuws, VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Laatste berichten. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. Gemengde mededeelingen. DE PAUS. tuoeden omtrent dader of daders van deze krankzinni ge daad bestaat niet en het denkbeeld dat berooving is bedoeld, wordt meer en meer losgelaten. Rest de mogelijkheid, dat hier de een of andere wraakneming in het spel is, ofschoon ook daarvoor geen enkel mo tief tot nu toe is gevonden. De woning van den heer von Glahn wordt thans bewaakt en het onderzoek, voor zoover er nog iets te speuren valt, in deze onverklaarbare htetorie, wordt door de justitie voortgezet. Op initiatief der afd. Sneek van Volksonderwijs is daar een comité gevormd, bestaande uit de besturen van 't departement Sneek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den bond van Ned. onderwijzers, 't Ned. ond. genootschap en de afd. Sneek van Volkson derwijs. Het oomité heeft ten doel, een zoo krachtig moge lijke actie te voeren voor de openbare school en wijzi ging van art. 192 der Grondwet, waardoor 't bijzonder onderwijs regel en 't openbaar onderwijs uitzondering zou worden. WEER TERECHT. De beide t.e Winterswijk vermiste jongens zijn, naar de Tel. meldt, weer terecht, doch hunne afwezigheid zal een leelijk staartje voor hen hebben. Het is n.l. gebleken, dat ze verleden week Zondag een dronken polderwerker een portemonnaie met 40, en een waar devol horloge ontroofd hadden. Met het geld maakten zij zich uit de voeten en toen het verteerd was, keer den zij naar huis terug, doch werden aanstonds door de politie gearresteerd, die hen nu ter beschikking der justitie zal stellen. 4, VALSCHHEED IN GESCHRIFTE. Gisteren werd te# 's-Hertogenbosch de strafzaak te gen mr. Ebell, rijksarchivaris in Noord-Brabant, be klaagd van valschheid in declaraties, begonnen, Gehoord werd de getuige mr. Duparc, hoofdcom mies aan het Departement van Binnenlandsche Za ken, die het administratieve onderzoek in deze heeft geleid. De hoofdquaesiie gaat over vervalsching van declaraties betreffende «geleverd druk- en bindwerk en kantoorbehoefte door de firma Van den Veerdonk te Den Bosch. Het getuigenverhoor zal veel tijd vorderen, daar dit wegens de doofheid van beklaagde in hoofdzaak schriftelijk moet geschieden. DIEFSTALLEN. De eigenaar van de Franciakanerbrau in de War- moesstraat is het slachtoffer geworden van een reeks diefstallen door zijn buffetchef en een kellner ge pleegd. Reeds geruimen tijd bemerkte de eigenaar, de heer Harig, dat hij bestolen werd, maar hoe, dat bleef hem een raadsel. Totdat er, nu eenige weken geleden een nieuwe kellner kwam, wien hij opdracht gaf goed op te Letten. Deze bemerkte toen spoedig hoe de buffet chef telkens op een oogenblik dat hij zich onbespied waande, aan zijn medeplichtigen kell ner een hoeveelheid koperen wisselpenningen overhan digde, waarmede de kellners gewoon zijn aan het buf fet te betalen. Nu de patroon wist, hoe hij bestolen werd moest nog het bewijs geleverd worden. Daartoe werden aan de andere kellners koperen penningen gegeven die een kleinigheid afweken van die welke de verdachte kellner kreeg. Nu viel de verdachte spoedig door de mand. ■8 Avonds toen hij zijn koperen penningen wilde wis selen, bleek er voor een groote hoeveelheid bij welke hem niet ter hand waren gesteld. Eerst poogde hij nog te ontkennen, doch toen hem werd voorgehouden op welke wijze bewezen kon worden dat hij op onrechtma tige wijze in het bezit van de wisselpenningen moest zijn gekomen, bekende hij den diefstal. Ook de ontrou we buffetchef trachtte eerst, te ontkennen, doch o,ok hem wist de politie ten slotte tot bekentenis te bren gen. Beide mannen zijn ter beschikking van de Justi tie gesteld. De heer Harig begroot de schade door hem geleden op ongeveer 1500, schrijft hef Hbld. In den nacht van Zondag op Maandag is, naar de n. Ct. meldt, in het horlogemagazijn van den heer Groeneweg in de Kikkerstraat in den Haag op brutale manier diefstal gepleegd. De dief moet met een steen een gat geslagen hebben in de groote winkel ruit, althans bij onderzoek werd in de straat een groo te steen gevonden waaraan glassplinters werden opge merkt. Door dit gat eigende de dief zich uit de eta lage alles toe wat maar binnen zijn bereik lag. Zoo doende zijn o.a. ook 25 horloges gestolen. BEROOVING. In de gelagkamer van een volkslogement in den Haag had iemand zijn mede-logeergasten op 'n avond getraeteerd en daarbij meermalen zijn goedgevulde portefeuille laten zien. Toen de man langzamerhand onder den invloed van sterken drank was geraakt, lokte een vrouw, die eveneens in dat logement ver blijf hield, hem mee naar haar kamer, waar ze hem van zijn portefeuille, ruim 300 aan bankpapier be vattende, beroofde. Den volgenden dag miste de man zijn geld en deed hij aangifte bij de politie, die de vrouw, nog in het bezit van bijna al het geld, arresteerde. Zij werd ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht, GOEDKOOP REIZEN. Op den eersten Pinksterdag vervoegde zich bij een automobielverhuurder te Tilburg een net uitziend persoon van ongeveer 23 jaar, die direct per auto naar Enschede wilde vertrekken, voorgevende een zoon te zijn van den fabrikant van II., aldaar, die plotseling ongesteld was geworden. Te Enschede aangekomen, stalde hij de auto in het hotel De Klomp, bestelde voor den chauffeur een maaltijd en vertrok zonder te rug te keeren. 't Is gebleken, dat men met een op lichter hoeft te doen gehad, naar wien de politie zoekt, UIT OUDKARSPEL. Bij gedane oproeping voor onderwijzer met ver plichte hoofdaete heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. UIT BERGEN. Vermaakten gisteravond de bewoners zich nog zeer vroolijk met dansmuziek in de Kolfbaan van de Rustende Jager, de plaats waaraan voor iederen Ber- genaar en vele niet-Ber'genaren een blijde herinnering is verbonden hoevelen wier haren nu reeds grijzen ontmoetten daar niet voor het eerst hun levensgezel of -gezellin? hedenmorgen in de vroegte zijn sloo- pershanden begonnen de Kolfbaan af te breken om er voor te zorgen, dat ze binnen veertien dagen veran derd zal zijn in een restauratiezaal. Voorloopig wordt de verbouwing zoo geregeld, dat men een restauratiezaal krijgt van 18 bij 10 M., welke zaal men, zoo noodig, ook als danszaal zal kunnen ge bruiken. Voor de zaal komt een terras van beton, er boven komt voorloopig nog niets dan een gelegenheid voor hotelgasten om buiten' tc zitten. Een en ander wordt echter zoo gebouwd, dat men er rbo noodig, het. volgende jaar hotelkamers kan optrok ken. Zoo is men dan ook hier, gevolg gevend aari de eischen des tijds, bezig, het door velen geliefde te ver vormen, UIT SINT-PANCRAS. Zijn uien, wortelen en bieten zoo laag in prijs, dat ze soms het arbeidsloon niet opbrengen, ook de teelt van spinazie valt niet mede. De teelt van asperge daarentegen geeft reden tot tevredenheid, vooral nu deze groente geregeld in Beverwijk wordt geveild. Een opbrengst van 60 ets. per bos van pl. m. 7 ons is uitstekend te noemen. UIT HARENKARSPEL. Bij enkele candidaatstelling is den 13den dezer be noemd tot lid van den Gemeenteraad (vacature C. Bijpost) de heer D. Hoogland. UIT SCHOORL. Door het Kiescollege der Hervormde Gemeente al hier is tot ouderling gekozen de heer W. Breed, in plaats van wijlen den heer J. Wielings. KORTE BERICHTEN. De vlieger de Waal uit Arnhem, die gistermor gen te Berlijn opsteeg met het doel naar Amsterdam te gaan is gistermiddag uit vrees voor onweer tus- schen Bolkelo en Twikkelo (Overijsel) geland. De heer Lovink, directeur van landbouw in Ned.- Indië, zal tegen het einde dezer maand naar Java te rn gkee rejp Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten bij den mi nister van binnenlandsche zaken pogingen aan te wen den tot het verkrijgen van rijkssteun, voor vanwege den bond op te richten cursussen ter opleiding voor het examen in de gemeente-administratie. De Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1918" werd op den eersten Pinksterdag bezocht door 5000, op den tweeden dag door 8000 betalenden. Te Koewacht is een oppassend jongeman, H. M. van Hppgf?, tjie zijn vacantie bij zijn ouders door bracht, door een opbakepd persoon met een mes in den rug gestoken en aan de gpvpjgen overleden. De voorgenomen tentoonstelling van dp Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde (afd- Enk huizen en omstreken) zal, vooral wegens te geringen steun van buiten, niet doorgaan, schrijft de N. R. Ct. De jongste broer van een tweetal te Waddinx- veen, waartussehen reeds lang een veete bestaat, heeft len Pinksterdag na eerst een schot Ln de deur van de woning zijns brp.ers te hebben gelost, 50 patronen in het wilde afgeschoten. Hij f? I©1 beschikking van de justitie gesteld. Bij het omspitten van een akker onder Nieuw- Lekkerland heeft men twee bankbiljetten van 100 in den grond gevonden, die hoogstwaarschijnlijk af komstig zijn van den diefstal. Zaterdag is een 17-jarige jongen, als verdacht van hot geld te hebben ontvreemd en voor een deel te hebben verborgen in den akker, naar Dordrecht over gebracht. Tijdens de drukte veroorzaakt door Hagenbeck's menagerie te Amsterdam zijn Zondag zakkenrollers aan het werk geweest. Niet minder dan 21 aangiften kwamen bij de politie in, meldt het Hbld. Men schrijft aan het Volk uit Hellevoetsluis Zaterdag werd de stoker Koenders, dienende aan boord van de Hydra te Hellevoetsluis, ontslagen we gens „anti-militaire karaktereigenschappen." De ont slagene wilde zeer gaarne den dienst uit en had bij 't voorbij trekken van den 1 Mei-optocht m.et zijn roo- den zakdoek van het. schip af de betoogers toegewuifd. Gisteren is landman A. M., van Wijdewormer, terugkeerende van de markt te Purmerend, van zijn wagen gevallen; hij was dadelijk dood. Op de Gelderschekade te Amsterdam is gister middag een vijfjarig knaapje onder de tram geraakt. De wagen moest opgevijzeld worden om het ventje te bevrijden. Het bleek, dat beide beenen hem afgereden waren. Per auto-brancard naar het Gasthuis ver voerd, bleek de knaap bij aankomst aldaar reeds over leden, Een sehiidgrsknecht te Rotterdam is gisteren van een acht meter hoogen luchtkoker gevallen en aan de gevolgen overleden. Aan het station Vlodrop is hedennacht de hulp- remmer S. door een voorbijkomenden trein overreden en gedood, Op den tweeden Pinksterdag werd op den Zui- derzeeschen straatweg' te Doornspijk door de stoom tram komende uit de richting Zwolle, de kar bespan nen met paard, van den koopman H. Hup, uit Elburg, aangereden, met het noodlottig' gevolg dat een jon gentje van 10 jaar oud, door de tram werd overreden en eenige uren later is overleden, terwijl een meisje van 4 jaar oud levensgevaarlijke verwondingen opliep. BENOEMD. VGRAVENIIAGE, 14 Mei. Benoemd bij den staf der Infanterie tot Luitenant-Kolonel, Majoor E. L. J. Van de Pol, van de Staf, Directeur der Cadetten school alhier. KAMERVERKIEZING, Naar wij vernemen hoeft de lieer J. R. Snoeck Hen- kemans de candidatuur voor de Tweede Kamer voor dit district, hem door de rechtsche partijen aangebo den, aanvaard. DE R. K. JONGENSSCHOOL. Gisteren is te Rotterdam de 20e algemeene vergade ring van de Diocesaan-vereeniging van R. K. bijzon dere onderwijzers in het bisdom Haarlem gehouden onder voorzitterschap van den heer F. A. Moerel te Oudewater. Aan de orde kwam o.m. de volgende mo tie van de afdeeling Alkmaar, in deze vereeniging met algemeene stemmen aangenomen: „De afd. „Alkmaar en Omstr." der D. V., kennis genomen hebbende van de omzetting der R. K. Jon gensschool te Alkmaar, in een broederschool, waar door aan die schoolle het hoofdschap voor leeken onbereikbaar is geworden en 2e blijkens gevallen be slissing elke promotie voor hen tot de onmogelijkhe den behoort; „gezien de actie voor financieele gelijkstelling, uit sluitend gevoerd door de leeken-onderwijzers, tenge volge waarvan in de naaste toekomst geen hoofdbe stuur meer in financieelen nood zal verkeeren; „betreurt deze omzetting om vorenvermelde rede nen; „vertrouwt echter, dat het hoofdbestuur er alsnog ernstig naar zal streven, dat liet geval te Alkmaar niet door meerdere in het Bisdom gevolgd wordt, „en besluit, deze motie te zenden ter plaatsing op de agenda der eerstvolgende algemeene vergadering van de D. V." La een korte toelichting door den heer Van der Meulen uit Heer-IIugowaard, die nog opmerkte, dat de afdeeling geenszins tegen broeders of hun onder wijs is gekant, vroeg de heer Chr. Wesseling, van Scheveningen, of de afdeeling Alkmaar zich ook in deze kwestie tot het Hoofdbestuur heeft gewend. De voorzitter antwoordde, zegt het verslag der „Maasbode", dat Alkmaar zich met een uitgebreid rapport tot het Hoofdbestuur heeft gewend, welk rapport nog nader door twee afgevaardigden werd toegelicht. Het Hoofdbestuur heeft daarop het ad vies ingewonnen van den bissehoppelijken adviseur, die er opmerkzaam op blaakte, dgt wijlen Mgr. Botte- manne heeft beloofd, d;it dë léëkenonder wijzers zul len blijven gehandhaafd op hun terrein, tenzij het schoolbestuur de noodzakelijkheid van het tegendeel heeft aangetoond. Na deze inlichting heeft het hoofdbestuur zich gewend tot Mgr. Callier, die mede- deelde, dat het schoolbestuur te Alkmaar in een schrijven aan Mgr. de noodzakelijkheid van de bewus te omzetting heeft aangetoond. Intusschen had de omzetting reeds plaats gehad, zoodat aan het feit niets meer was te veranderen. Toch hoopte spr. van harte, dat hetgeen in Alk maar is gebeurd, geen verdere gevolgen moge hebben. Aan een beoordeelipg van de noodzakelijkheid, die in Alkmaar heeft bestaan, om de omzetting te doen plaats hebben, wilde bel Hoofdbestuur zich liever niet wagen. Uit dit alles echter, besloot spr., kan de vereeniging zien, dat zoowel bet Hoofdbestuur als de bisschoppe lijke adviseur, alles heeft gedaan, om in Alkmaar de omzetting tegen te houden. Op verzoek van eenige leden schrapte de afdeeling' Alkmaar de tweede alinea uit hare motie. De heer Badoux, uit den Haag, geloofde dut aan neming van deze motie geen praetisch nut zou heb ben; hij steldé daarom voor, aan Mgr. te vragen, geen nieuwe congregatie in het bisdom Haarlem toe te la ten tot het stichten eener school, als zij niet minstens zelf voor do helft van het personeel kan zorgdragen. De voorzitter stelde voor, dat het Hoofdbestuur al- iêTeerst uie zaak zal onderzoeken, omdat het Hoofd bestuur zich in deza zpk nog flipt beeft ingewerkt. Op de volgende vergadering zal dan hiervan rapport worden uitgebracht, Aldus werd met algemeene stemmen besloten. De gewijzigde motie-Alkmaar werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. FILERS. Voor den Hoogen Raad is gisteren de zaak behan deld van H. J. Eilers, chemicus te Oegstgeest, door de rechtbank te Alkmaar, met vernietiging van een-von nis van den kantonrechter te Schagen, veroordeeld tot drie geldboeten elk van 300 of 60 dagen hechtenis voor iedere boete, wegens onbevoegde uitoefening van een beroep waarvoor de wet een toelating vordert, driemaal gepleegd, door te Harenoarspel Simon v. Meurs te behandelen, die aan tuberculose leed. De requirant had aan den Hoogen Raad een getypt stuk doen toekomen, waarop echter als te laat inge diend, geen acht kon worden geslagen. Geconcludeerd werd tot verwerping. Uitspraak 17 Mei. PRIJS GEWONNEN. Bij de Maandag te Veendam gehouden harddraverij werd de le prijs, 200, gewonnen door Cruquis Sma ragd van den heer N. Schermerhorn, alhier, BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 5 tot 10 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 91 kuipbaden, 99 regenba- den le klas, 191 regenbaden 2e klas, te zamen 381 ba den. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 324. APELDOORN JOH., Aannemer, Westerweg. 146*. Autogarage, Kennemerstr., STIKKEL, OLIJ en TEN ZELDAM. 176 BEUNKE F. M., Insp. W. en W., H. IJ. S. M., Nassauplein. 399. BRUIN W. C. DE, Kol. waren, Zevenhuizen, 268. BRUINE WOUD J., Glazenw,, Stuartstr. P. CLAIJ, Kennemerstraatweg (huish. aansl 504. ERKAMP en WALVIS, Teehn. Bur. gas en 575*. GRONDSMA en Co., Kaash., Voordam. 244. HELLING W. M., Wilhelminalaan. VAN DER HOEK, Steinstr. (huish. aansl.) 320. KOKKES P., Banketb. Kok, Langeatr. 261. MORRA F. JOH. M., Kant. en Exp., Noor derkade. 353. SIMMER's Technisch Bur., Oudegracht. SLOT, Emmastraat, (huish. aansl.) 530*. VISSER W. G., Emmastraat. G, VRIJBURG, Pzn., Pr. Hendr. str. (huish. aansl.) HET VOORSTEL TOT KIESWETSWIJZIGING. 's-GRAVENHAGE, 14 Mei. De Tweede Kamer verwierp met 34 tegen 26 stemmen het voorstel van den heer Vliegen om de stembus tot 8 uur open te houden. Tegen de voorloopige Albaneesehe regeering begint zich verzet te openbaren en Èssad pasja neemt een dreigende houding aan. Hij schijnt voornemens te gen Walona op te trekken om de voorloopige regee ring af te zetten. Oostenrijk-Hongarije zou hem daarbij steunen, nadat Essad de regeering te Weeneu heeft beloofd, haar invloed in Albanië te zullen be vorderen. De Bulgaarsche gezant te Londen heeft gisteren telegrafisch de opdracht ontvangen, de voorloopige vredesvoorwaarden te onderteekenen, De Servische en Grieksche gevolmachtigden hadden een dergelijke opdracht nog niet ontvangen. Uit de aan de vertegenwoordigers der mogendheden overhandigde nota van antwoord spreekt duidelijk de teleurstelling der Balkanstaten, dat niet voldoende met hun wenschen rekening wordt gehouden. Toch gelooft men, dat de vrede mot Turkije weldra getee- kend zal zijn. Zoodra de voorloopige vrede geteekend zal zijn, komt de gebiedsverdeeling van Macedonië aan de or de, wat. nog niet gemakkelijk zal gaan. Bulgaarscho kringen in Macedonië vreezen n.l., dat een botsing tussc.hen Bulgaarsche en Servische troepen voor de deur staat. Zij geven te kennen, dat Bulgarije niet mag dulden, dat den Bulgaarschen broeders in Mace donië, na van het Turksche juk bevrijd te zijn, het veel zwaardere Servische jnk wordt opgelegd. Maandag is te Sofia een groote volksvergade ring gehouden, waar heftige redevoeringen tegen Ser vië zijn gehouden. De Bulgaarsche pers bepleit een verbond met. Tur kije, waarbij Turkije welwillende onzijdigheid zou waarborgen, als Bulgarije met zijn bondgenooten in oorlog mocht komen. De Servische minister-president moet aan den bur gemeester van Monastir hebben verklaard, dat Mo naster Servisch, is en zal blijven. De Oostenrijk-Hongaarsche regeering heeft, volgens de „Köln. Zeit,", een protest ingediend tegen de uitdagende houding van Servische militairen tegen grenswachten op den Hongaarschen oever van den Donau. FRANKRIJK. De commissie uit het Parlement voor de legerzaken heeft een gunstig advies uitge bracht over het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van. 210 millioen gulden voor de landsverdediging. President Poincaré zal op 1 of 2 October naar Madrid vertrekken om het bezoek van koning Alfons te beantwoorden. ENGELAND. De onafhankelijke arbeiderspartij heeft de sociale en politieke vrouwéiivèréenigijig aan geboden, het orgaan „The Suffragette" op haar druk kerij te Manchester te blijven drukken, ondanks het verbod der regeering. Zij acht dat verbod onwettig, daar geen courant willekeurig kan worden onderdrukt V haar inhoud bekend is. Zulks zou strijden mét de vrijheid van drukpers. De onafhankelijke arbeiders partij wil het blad der kiesreohtvrouwen echter voor taan alleen drukken, wanneer zq het recht krijgt daarin alles te schrappen, wat onwettig is en lijkt op aanzetting tot geweldplegingen en uittarting Bij een spoorwegmaatschappij is een anonieme briet ingekomen, waarin de kiesreehtvrouwen verkla- tenzijii^een sneltrein te laten ontsporen. SPANJE. Volgens dp Fransehe licht tusschen Frankrijk en Spanje binnen niet al ta langen tijd een entente cordiale tot stand komen. In een onderhond, dat. een vertegenwoordigeryaii genoemd blad met den Spaansohen minister van bui tenlandsche zaken, graaf Romanonest hééft gehad verklaarde deze, dat. een Franseh-Spaansehe entente niet tot de onmogelijkheden behoorde. „Ik ben échter van meening", zoo zeide de minister, „dat niets „over haast moet worden. De kwestie is zeer delicaat en in gewikkeld en eisclit een zorgvuldige bestudeori'hg, de eerste plaats moeten w;* zorgen YPftr oen göede sa menwerking i» Marokko, waar zeer veel door éen USuwe entente gedaan kap worden. Ik ben het in alle opzichten met minister Pichon eens, dat het voor onze landen zoer veel goeds zou opleveren, indien wij in volkomen overeenstemming en op loyale wijze sa menwerkten. Wat ons betreft,, wij zullen altijd de met Frankrijk gesloten verdragen eerbiedigen." „Een entente van meer algemeene strekking al dus ging graaf Romanones voort, is mogelijk. Een entente cordiale is een formule, die tusschen Frank rijk en Engeland zulke goede resultaten opgeleverd heeft, dat ook wij haar wellicht de min of meer naaste toekomst in overweging zullen nemen. Doch intus schen moeten wij^ het uad, dat de twee landen ver deelt, effenen. Er zijn veel belangrijke ycrbptftMUgen aan te brengen, in de eerstp plapfs epp herziening 'der invoerrechten, maar ik heg overtuigd, dat het niet on- mogelijk cJeji Frauech-Spaanscheu handel de noodige faciliteiten te versohaffen, zoadet de be- langen van beide landen te schaden." AMERIKA. Stephan Stillwell, senator in den staat Nieuw-York, is door de groote jury in staat van beschuldiging gesteld wegens omkooperij. Hij zou hebben getracht, van den president van de Nieuvv- Yorksche Banknotep-maatschappij een som gelds los te krijgep lp ruil vpor een wetswijziging in het voor deel van bedoelde maatschappij. De commissie voor het lidmaatschap der orde van advokaten in Nieuw-York overweegt volgens do „Daily Mail" een maatregel om bedrog te voorkomen. Er moeten tal van advokaten in de wereldstad zijn, die nooit een examen hebben afgelegd, maar dat heb ben laten doen door anderen. De commissie zou dat euvel willen voorkomen door de portretten van alle leden der orde op te vragen. „De World" geeft haar in overweging ook de vingerafdrukken van alle advo katen op te nemen. Er is een rapport over het onderzoek naar mis standen bij de politie te Nieuw-York verschénep.-Het hqndelt over de zedenpolitie. Volgens de „Times" blijkt er uit dat deze haar taak al heel zonderling op vat. Meermalen worden zij, tegen wie klachten zijn ingediend, zelf belast met het onderzoek naar de fei ten die tegen hen zijn ingebracht. Een apder r^ppprt loopt over de gevangenis Sing Sing. Daar heerschen de ergerlijkste toestanden. De cellen zijn vervuild en wemelen van ongedierte. De gevangenen'worden mis handeld. De Paus heeft de vorige week bijna alle te Rome vertoevende kardinalen ontvangen en wijdt zich weer aan kerkelijke zaken. Maandag kon hij weer beginnen met de ontvangst van de bisschoppen. Zondagavond werd in de St.-Pieterskerk een plechtig Te Deum ge houden naar aanleiding van de genezing van den Paus, dat dqor eenige duizenden katholieken, ppdpr wie vele vreemdelingen, werd bijgewoond en door kar dinaal Rampolla werd gecelebreerd. Ook de leden van het corps diplomatique waren tegenwoordig. De ge bouwen in de omgeving van het Vaticaan hadden ge vlagd en met lampions geïllumineerd. Alle kerken van Rome waren schitterend verlicht. ZELFMOORD VAN TWEE ECHTPAREN. Uit Steglitz en Oraniënburg worden droeve voor vallen gemeld. In de eerste stad werd de 34-jarige vrouw van een Beeldhouwer dood in haar kamer ge vonden, terwijl uit een brief, die gevonden werd, blijkt, dgt haar man zich in de Wannsee heeft1 ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden, wel een bootje met zijn jas en eep revolver. De verstandhou ding tusschen beiden was steeds zeer goed, ziekte en zorgen schijnt de oprzaak van de wanhoopsdaad te zijn. De levensmoede man verzocht zijn waardevolle bibliotheek te verkoopen en uit de opbrengst zijn be grafenis te bekostigen. Hij stond bekend als een zeer begaafd man, voor eenige weken was hij van een stu diereis uit Italië teruggekeerd. De tweede dubbele zelfmoord is die van een rente nier en zijn vrouw, die dood op bed werden gevonden in de woning te Oraniënburg, waar ze veertien jaar lang lief en leed deelden. De man leed aan asthma en sedert eenige weken aan een gevaarlijke hartkwaal, de vrouw had zeer van de gevolgen van een beroerte te lijden. De vrouw bad een schotwond, in de slaap, terwijl de man zich een schot in de long had toegebracht. Uit alles blijkt, dat het echtpaar overeen was gekomen, afscheid te nemen van het leven. De man had in den laatsten tijd het voornemen om zich het leven te benemen in verband met hun slechten gezondheidstoestand, meer malen te kennen gegeven. EEN ANECDOTE OMTRENT AMPèRE. Dat groote geleerden dikwijls de eenvoudigste din gen voorbijzien, bewijst de volgende anecdote. De ge niale Berlijnsche chemicus Eilhardt Mitseherlicht. (gestorven in 1863) bezocht bij een bezoek aan Parijs in 1825 den beroemden physicus Ampère. Deze was een groot, liefhebber van katten en steeds was één klein en een groot exemplaar in zijn nabijheid. Échter was het wel wat'lastig, dat Ampère zoo dikwijls uit zijn werk op moest staan om voor zijn lievelingen de deur te openen. Om hierin te voorzien, had hij onder aan de deurtwee openingendoen aanbrengen een, zooals hij uitlegde tegen Mitseherlicht, voor de groote en een voor de kleine kat. Het was nog nooit in het brein van den grooten held op het gehied der electriciteit opgekomen, dat de kleine kat toch wel van de groote opening kon gebruik maken. EEN PREMIE GP HET BADEN,, Een eigenaardige premie werd onlangs, uitgeloofd in een groote fabriek te Chicago. De arbeiders waren buitengewoon vaak ziek en de doktoren schreven dit toe aan hun groote onzindelijkheid. De directie tnoest dus trachten de lichaamsreinheid te bevorderen en zij nam daartoe haar toevlucht,.tot een origineel: mid del. Voor ieder bad dat een arbeider nam, werd hem

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2