DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im $0. Ill Honderd en vijftiende Jaargang. VRIJDAG 16 MEI F Ei; I L L E TOS. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ERFELIJK BELUST. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 16 Mei. Niet onwaarschijnlijk zijn er dezer dagen weer tele grammen over parlementaire schandaaltjes te wach ten. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is namelijk gisteren na een lange pauze weer geopend. Gelijk bekend is, bestaat er in het keizer-koninkrijk 'n felle oppositie tegen de regeering. Een jaar geleden on geveer heeft de Hongaarsche regeeringsmeerderheid do minderheid op ongehoorde wijze onderdrukt,daarbij zelfs 't regl. van orde verkrachtend. De oppositie heeft getracht wraak te nemen door een toestand van anar chie in het leven te roepen. Toen ook dit niet ge lukte, is zij weggebleven, teneinde de spitsvondige re deneering to kunnen houden, dat een parlement, waar in enkel de regeeringsmeerderheid vertegenwoordigd is, geen parlement is, dus ook het recht mist om wet ten te maken. Daarna heeft zij getracht de positie van den minister-president onmogelijk te maken, door hem financieele knoeierijen ten laste te leggen maar, niet waar, wanneer men zelf in een glazenkastje woont, moet men liever niet met steenen gooien 1 Met dat al heeft de oppositie in het land niet het succes behaald, dat zij zich voorstelde te zullen berei ken. Men heeft ingezien dat het strenge optreden van graaf Tisza verleden jaar niet rechtvaardig maar tcch geboden was, wijl goedkeuring der militaire ont werpen in verband met de komende Balkangebeurte nissen noodzakelijk was. Men is er daarom wel voor in het parlement terug te keeren wat zal men an ders tegen de kiezers moeten zeggen, wanneer de ver kiezingen plaats hebben? Pogingen zijn aangewend om een oppositie-pro gram samen te stellen, ten einde de regeering al thans te kunnen bestrijden. Men heeft het 35-jarige program van de onafhankelijkheidspartij weer opge diept en daar als parade-artikel aan toegevoegd wij ziging van de pas tot stand gekomen kieswet. En men heeft den geduchten schreeuwer graaf Karolyi tot voorzitter benoemd. De oppositie wordt dus in Hongarije weer parlemen tair en zal haar obstructie-politiek voorshands laten varen. In Oostenrijk staat men er echter minder gunstig voor. Regeeringskringen hebben met, zorg den dag van gisteren tegemoet gezien. De regeering is er niet in geslaagd de kroonlanden Boheme en Galicië tot een verzoenende houding to bewegen. Zij vreest nu in het parlement obstructie, en zij weet, dat er stof voor ellenlange redevoeringen genoeg voorhanden ia, terwijl het haar evenmin onbekend is, dat er genoeg afgevaardigden zijn die door hun veelspreken gaarne van zich doèn spreken, die hun goede longen gaarne in dienst stellen van een poging, om 'hun naam nieu wen luister hij te brengen. De Tsjechische veelspre ker Fresl en de afgevaardigde Biankini hebben in hun bladen reeds het voornemen te kennen gegeven, in die richting werkzaam te zijn. Zij zullen panslavistische tiraden uiten terwijl de Balkancrisis nog niet eens goed en wel geëindigd is, zij zullen een loflied op Rusland en zijn vrienden zingen, zij zullen schimpen op het Drievoudig Verbond, waartoe overigens ook Oostenrijk behoort. Een oud-minister dr. Geszmann, die een zeer fijn gehoor moet bezitten voor hetgeen er omgaat in het kiezerskorps, heeft aan den vooravond van de opening aan het parlement geschreven, dat het zóó toch eigen lijk niet langer kan blijven gaan. Iedereen, zegt hij, moet overtuigd zijn, dat de gordiaansche knoop, onzer binnenlandsehe politieke verhoudingen niet wettig kan worden ontward, maar door het zwaard eener be slissing ex cathedra doorgehakt moet worden. Zoover is het echter nog niet. En er zal nog heel wat ob structie moeten worden gepleegd voordat er betere toestanden zijn te verwachten. Welk een droevig beeld van parlementair verval biedt toch het keizer-koninkrijk Oostenrijk-IIongarije II. M. DE KONINGIN EN DE TENTOONSTEL LING „DE VROUW." H. M. de Koningin heeft gisteren haar voorgeno men bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Om half elf kwam ze gistermorgen met den trein van het Loo aan het Centraalstation te Amsterdam aan. Ze werd ontvangen door den burgemeester, jhr. Röell, den in tendant van het Koninklijk Paleis, jhr. C. C. Th. Six en den stationschef, den heer H. R. Krapels. Na ongeveer een half uur in het paleis op den Dam te hebben vertoefd, begaf H. M. zich circa kwart over elven met Haar gevolg naar de tentoonstelling. Ongeveer half twaalf kwam H. M. aan het tentoon stellingsterrein aan, waar de vier auto's voor den hoofdingang stil hielden. Bij Ilr. Ms. gevolg voegden zich hier nog mevrouw baronesse Van Verschuer Van Balveren en mej. Johanna Naber, die H. M. op de tentoonstelling voorlichtten. Aan den hoofdingang werd mej. dr. Mia Boissevain, presidente der tentoonstelling, aan de Koningin voor gesteld. Mej. Boissevain geleidde H. M. vervolgens naar de hoofd-hall waar de leden van het dagelijksch bestuur en jkvr. Röell, presidente van het feestcomtié, aanwezig waren en allen door mej. dr. Boissevain aan H. M. werden voorgesteld. Daarop bezocht de Koning in verschillende afdeelingen der hoofdhall, waar H. M. geruimen tijd verbleef in de afdeeling „Koloniën." Aldaar werd II. M. een fraai bouquet met oranje linten aangeboden. Deze waren vervaardigd door meis jes uit Curasao en uit dankbaarheid voor hetgeen II. M. gedaan had tijdens den droogtenood in West-Indië, aan H. M. aangeboden. Na het morgenbezoek aan de tentoonstelling, dat omstreeks half een ten einde was, begaf de Koningin zieh weder naar het Paleis terug, waar in de Mozes- zaal het dejeuner werd gebruikt. Aan dit dejeuner zaten mede aan mevrouw baron nesse Verschuer en mej. Johanna Naber. In den middag bracht II. M. weder een bezoek aan de tentoonstelling. Om 3.35 keerde H. M. naar het Loo terug. H. M. de Koningin heeft baronesse douairière Q. M. van Verschuer, geboren baronesse Van Balve ren, te Arnhem, en mej. J. W. A. Naber te Amster dam benoemd tot eeredame in de Huisorde van Oran je. M. DE JONG. De heer M. de Jong, te Hoorn, lid van de Eerste Kamer, in dit jaar aan de beurt van aftreding, stelt zieh, wegens gevorderden leeftijd, niet beschikbaar voor herkiezing. (N. R. Ct.) DE RIJKSMIDDELEN. Kon het vorig jaar gewezen worden op een flinke toeneming van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand April, dit jaar heeft deze maand het nog beter gemaakt, schrijft de N. Ct. Verleden jaar April leverden de middelen 952.827.43 meer op dan in de gelijknamige maand van 1911, dit jaar bedraagt het accres, vergeleken bij 1912, niet minder dan 1.812.512.51%, dus bijna tweemaal zooveel. In April 1912 werd n.l. ontvangen 15.156.830.33, de afgeloo- pend maand bracht 16.969.342.84% op. Wel wordt het leeuwendeel van de vermeerdering (bijna 6 ton) geleverd door de wisselvallige opbrengst der successierechten, die echter verleden jaar juist zeer weinig opbrachten, maar rekent men dit bedrag niet mede, dan blijft re nog ruim 12 ton vermeerde ring over, die uit de overige bronnen van inkomst voortgekomen zijn. Daar tot deze toeneming is mede gewerkt door bijna alle middelen, kan uit deze voor- deelige maand zeker de gevolgtrekking worden ge maakt, dat zij een nieuw bewijs levert voor den bloei, waarin handel en nijverheid zich tegenwoordig mogen verheugen. De grondbelasting wijst bij vergelijking met verle den jaar, een vermeerdering over April aan van onge veer 78.000, de bedrijfsbelasting van 128.000 en de vermogensbelasting van 176.000. Daartegenover le verde het personeel een bedrag van 99.000 minder op. De invoerrechten gingen vooruit met de flinke som van 221.000, terwijl van de accijnzen de suiker een verhooging aantoont van 329.000, die op den wijn vaii 3000, op het gedistilleerd van 62.000, het zout van 11.000, bier en azijn van 29.000 en het ge slacht van 23.000. De belasting op gouden en zilve ren voorwerpen vermeerderde met 4000. Van de groep der indirecte belastingen stegen do zegelrechten met 82.000, de registratierechten met j 51.000, de hypotheekrechten met 17.000 en de successierechten met 593.000. Bleveh de domeinen met 6000 achter bij verleden jaar, de posterijen leverden een accres van 84.000, de Rijkstelegraaf van 4000, terwijl ook de loodsgel den een verblijdende verhooging van 21.000 aantoo- nen. Hier kan nog aan toegevoegd worden, dat de sui keraccijns over de laatste drie maanden 391.000 meer opbracht dan in gelijk tijdperk van 1912. Alles te zamen dus een prachtige maand voor de schatkist. Tot nu too is in dit jaar ontvangen 56.988.701.97, tegen 54.014.160.36% in de eerste vier maanden van 1912. Dit is dus nu reeds 2.974.541.60% meer. ten sigarenmakers. Er werden 7016 stemmen uitge bracht: 4259 vóór het voorstel, 2219 tegen en 491 blanco. Gemengd nieuws. DE UIT SLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Het verhond van veree-nigingen van sigarenfabri kanten heeft heden aan de hoofdbesturen der sigaren makers-organisaties eon schrijven gezonden, waarin meegedeeld wordt, dat de looncommissie rapport heeft uitgebracht over allo met de organisaties gehouden besprekingen en de verminderde looneischen overge legd heeft, ingediend door de werklieden organisaties op 3 Mei jl. Het verbondsbestuur deelt verder mede, dat naar aanleiding van deze looneischen van de loon commissie een gemotiveerd voorstel is ontvangen en dat het verbondsbestuur in verband hiermede beslui ten heeft genomen, welke misschien kunnen leiden tot beëindiging van het conflict, Wat betreft de eischen omtrent loonsverhooging voor de jaren 19141915, moet het verbondsbestuur mededeelen, dat het voor het verbondsbestuur onmo gelijk is, over dezen eisch een beslissing te nemen, zoolang het verbondsbestuur uit de praktijk niet zal zijn gebleken, welke loonen door de niet hij het ver bond aangesloten fabrikanten in de toekomst zullen worden betaald. Indien de werkliedenorganisaties rekening met het bovenstaande willen houden, dan is het verbondsbe stuur bereid met de volledige hoofdbesturen der siga renmakersorganisaties te confereeren op Maandag 19 Mei te Utrecht. Het verbondsbestuur moet de eisch stellen, dat de hoofdbesturen in hun geheel aan de conferentie deel nemen, omdat, indien men tot overeenstemming mocht komen, deze overeenstemming ook definitief'is en niet later door anderen kan worden afgewezen. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat het dage lijksch bestuur ook voldoende machtiging heeft van het verbondsbestuur. Vanwege het verbondsbestuur zal aan de conferentie worden deelgenomen door het dagelijksch bestuur en 5 leden der looncommissie. Bij referendum heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de Alg'. Ned. Diamantbewerkersbond te Amsterdam het- voorstel van het bestuur goedgekeurd, om op nieuw 2000 beschikbaar te stellen voor de uitgeslo- Roman van KLARA HOFER. 38) -o— Ik kom nu tot het resultaat-: Uw echtgenoot had geen reden zich erger belast te beschouwen dan wij uilen. De ziekelijke aanleg van zijn vader is door een buitengewone zedelijke energie in bedwang ge houden: de geest kan over het lichaam heerschen, over erfelijkheid en degeneratie triomfeeren! De moeder is gezond. Dat hij in zijn bloed de slechte kiem meesleept, aan bijzondere verschijnselen onder worpen is, is bij zulk een energie niet zoo bedenkelijk. Mij ontmoeten bij zedelijk krachtige persoonlijkheden, ook bij zware belasting, een bepaald wonderbaarlijke neiging tot genezing. Zijn oogenblikkelijke moede loosheid komt zeker vöort uit lichamelijke zwakte. Bij een minder krachtige natuur zou zeker het voor 't oogenblik bestaande geloof aan voorbeschikking een ernstig suggestief gegeven zijn. U beiden zou veel onaangenaams bespaard zijn ge bleven, wanneer u van het begin af aan het juist be grip had gehad van dezen bijzonderen aanleg. Verwij ten behoeft u zich niet te maken. Ik ken veel op dezo wijze erfelijk zwaar belaste personen, die de hoogste en verantwoordelijkste betrekkingen bekleeden, dat zijn menschen, die door verstandige voorkoming een proces van regeneratie scheppen voor hun persoon en tegelijk voor hun nakomelingschap. Er bestaat niet alleen degeneratie, er is ook 'n re generatie, die gegrond is op de zedelijke, geestelijke eigenschappen van het individu. De slappen, de krachteloozen, de willoozén zinken weliswaar van ge neratie op generatie, maar in de derde of vierde komt er -een eind aan de vloek der erfelijkheid: zij sterven uit, Zij, de laatste leden van deze gezonken geslach ten gezonken niet zonder eigen schuld want dat gepraat van hun onverantwoordelijkheid is een wee- kelijke, onmannelijke zwakheid, vragen onze barm hartigheid, de eersten vragen onze bewondering en hoop." De jonge vrouw had zwijgend in haar stoel gezeten, haar oogen hadden hem de woorden van de lippen ge lezen. Maar nu, nu uit de diepste moedeloosheid de hoop opsteeg, begaven haar de krachten. Haar lippen beefden. Zij klemde krampachtig haar handen ineen. „IT zult hieruit zien", ging hij voort, „dat u naar het tegenwoordige standpunt der wetenschap, ook geen bijzondere vrees voor uw kinderen behoeft te hebben." De tranen vloeiden haar uit de oogen. Vóór haar het licht en achter haar de nacht. De man vatte haar hand. „Uw taak is niet gemak kelijk. Maar bedenk, hoeveel van uw kracht afhangt, bedenk, wat de moeder van uw echtgenoot onder moeielijke omstandigheden heeft volbracht. En op welk een rijk leven zult gij kunnen terugzien, aan de zijde van een man, die aan uw hulp en toewijding het beste heeft te danken, te midden van uw kinderen, voor wie u meer dan alleen moeder zult zijn geweest. U zult de gelukkige resultaten kunnen zien in wijden kring. Getroffen door zijn grootheid van geest zag zij hem door haar tranen aan„En hoe groot moet uw oogst zijn!" Zijn blik werd somber. „Mijn werk is niets dan een poging om boete te doen voor een met vloek bela den leven. Zij begreep hem niet. Een pijnlijke trek ging over zijn gelaat. „U gelijkt op iemand, om wie ik zwaar misdreven heb. God zij haar en mij genadig. Er is iets verwants tusschen u en haar." Hij drukte haar hand en zag haar met smartelijken blik aan: „Mijn gebeden voor u en uwe kinderen!" Zij ontving handdruk en blik als een zegen. De deur viel achter haar in 'ti slot. De assistent verscheen en geleidde haar naar haar kamer. Doodelijk vermoeid en uitgeput door gebrek aan slaap en toch als bevrijd kwam zij den volgenden mor gen weer thuis. Zij klopte zacht aan de deur der zie kenkamer. De verpleegster opende voorzichtig: „De ritmeester slaapt nog." Zij zag door de deur zijn gezicht in het donker ge houden vertrek. Hij haalde rustig adem. Ook de kleinste sliep nog. Maar het onderwijs der beide oudsteg was reeds begonnen. Zij trad de kinderka mer binnen, met haar mantel nog los over haar schouders. Zij wilde hun gezichten zien. Zij wisten 1 DEPARTEMENTALE NUTSBIBLIOTHEKEN. Te Amsterdam is gisteren gehouden een vergade ring van afgevaardigden van de departementale Nutsbibliotheken, onder leiding van mr. J. B. Roel- vink. In die bijeenkomst heeft allereerst de heer J. D. Rutgers van der Loeff toegelicht het voorstel tot instelling eener centrale commissie voor Nutsbiblio theken. Men wil eeno meer stelselmatige organisatie dier bibliotheken. Zonder patronaat te oefenen zal de commissie nuttige adviezen verstrekken nopens in richting en samenstelling. Na eenige gedachtenwis- seling, en nadat ook do algemeene secretaris, de heer Bruinwold Riedel het voorstel had toegelicht, werd dit goedgekeurd. Vervolgens leidde dr. II. E. Greve besprekingen in over: „do Nutsbibliotheken en de openbare bibliothe ken en leeszalen." Spr. bepleitte de vorming van een organisch biblio theekwezen: lager-, middelbaar en hooger bibliotheek wezen, belichaamd in volksbibliotheken, openbar* leeszalen en wetenschappelijke bibliotheken. Ten slot' te besprak de heer Bruinwold Riedel de middelen om richting en leiding te geven aan den leeslust; beschrij vende catalogi in rubrieken, bibliotheek-voordrachten en invloed van bibliothecarissen. RUIL YAN VROUWEN. Woensdag ontstond er, zoo meldt het Iluisgez., in Den Bosch een heel relletje tusschen een paar woon wagenfamilies, die met hun rollende woningen huiten de stad gelegerd waren. De mannen hadden n.l. een roil gesloten, zoodat de een de vrouw van den ander zou overnemen en vice versa. De eene Eva's dochter scheen hooger in waarde te zijn dan de andere, al thans een der mannen moest op zijn vrouw zeven stui vers toegeven. De fortuinlijke ruiler zette de zeven stuivers om in jenever. Erger werd het echter, toen de vrouwen van de* ruil niet wilden weten. Toen gingen de poppen aan 't dansen en ontstond er een hooggaande ruzie, waar bij het tot handtastelijkheden kwam. Erger ongeluk ken gebeurden er niet en de heele zaak liep met een sisser af. Beide model-echtgenooten hielden per slot van rekening elk zijn eigen betere helft. GEEN EIEREN VOOR HAAR GELD GEKOZEN. Voor de llaagsche rechtbank had zich gisteren t* verantwoorden een dienstbode aldaar die ten nadeel* van haar meesteres in de Riouwstraat een aantal dief stallen had gepleegd, waarvan zij de schuld aanvanke lijk had gegooid op de kindermeid, welke daarop was ontslagen met een getuigschrift, waarin haar meester es uit den aard der zaak niet had kunnen verklaren dat zij „eerlijk" was. Toen later de ware toedracht van de zaak aan het licht was gekomen, drong de va- dor van hot meisje bij mevrouw aan op eerherstel van zijn dochter. Zij achtte zich toen genoopt-, de politi* - van het voorgevallene in kennis te stellen, doch ver zocht, van de zaak geen werk te maken, indien de dienstbode alsnog haar onware beschuldiging terug nam. Toen deze na twee dagen bedenktijd echter bij haar eenmaal aangenomen houding bleef, werd een vervolging ingesteld. Wegens diefstal van kindergoed ten nadeole van haar meesteres vorderde thans het O. M. tegen dé ontrouwe dienstbode drie maanden gevangenisstraf., STOOMBARKAR OMGESLAGEN. Aangaande het omslaan van een barkas der Kon. Paketvaart Mij. te Tandjong Priok, is bij deze maat schappij telegrnphisch bericht ontvangen, volgens welk Vrijdagavond 9 dezer een barkas, waarmee twee Europeesche bootslieden en ongeveer 60 koelies van het s.s. „Tasman," te Priok liggende, naar den wal gingen, omsloeg. liet ongeluk geschiedde doordat de inzittenden zich te veel aan stuurboordzij der barkas bevonden. De bar kas kreeg daardoor slagzij, de aan bakboord zittende in het geheel niet, dat zij weg geweest was. Zij gin gen vroeg naar bed. De gouvernante stond op. De jonge vrouw kuste de kleinen en wenkte haar toe met de les voort te gaan. Het was over eenigo minuten negen tiur. Zacht ging zij op den leuningstoel van gevlochten riet op den achtergrond zitten. De gouvernante vervolgde do les: „Hoe luidt het slot der gebeden?" En duidelijk, langzaam herhaalde het kind mot zij o heldere stem de woorden van do troostrijke belofte uit overoude tijden door de beangste menserhheid als iets kostbaars bewaard, eeuwen door: de groote openbnr- ring van het Eeuwige aan het aardsche: „Want ik, de Ueere uw God, ben een ijverig God, die de misdaad der vaderen bezoekt aan de kinderen, aan het derde on aan het. vierde lid dergenen, die Mi.i haten; en doo barmhartigheid aan duizenden derge nen, die Mij liefhebben en mijne geboden onderhou den." „Wat is dat?" vroeg de gouvernante. De jongen ging voort. Eensklaps zag de gouvernante verbaasd op. De jonge vrouw had het meisje togen zich aange drukt, haar tranen liepen over het blozende gezichtje. De zoon omhelsde moeder en zuster. De gouvernante verliet zacht de kamer. Da klok begon te slaan. IINDE,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1