STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. koelies, bevreesd geworden, sprongen over boord, het geen ten gevolge had, dat de barkas omsloeg en zonk. 23 koelies verdronken; de 2 Europeesche bootslieden behoorden onder de geredden. J. BREEBAART Kzn. f Gisteren is te Winkel overleden de heer Jan Bree baart Klaaszoon, lid der Eerste Kamer der Staten- Genaraal. Hij werd geboren te Andijk den lien Sept. 1838. Hij bezocht tot zijn dertiende jaar de lagere school in zijn geboorteplaats en was daarna werkzaam op de boerderij van zijn ouders, die hij gedurende twee jaren, toen zijn ouders naar Winkel waren vertrokken, beheerde. In 1850 verhuisde hij zelf ook naar Winkel en na daar eenige jaren op een bouwplaats van zijn ouders werkzaam te zijn geweest, trad hij er in 1855 als zelfstandig landbouwer en aannemer van publieke werken op. In 1865 werd hij benoemd tot dijkgraaf van den polder WaardNieuwland, op Wieringen; tot lid van den raad, later wethouder van Winkel en tot hoofd-ingeland van den polder Waard en Groet, van welken polder hij in 1895 dijkgraaf werd. Van 1872 tot 1904 zat hij in het hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw. In 1884 werd hij hoogheemraad van de Hondsbos- schen en Duinen tot Petten. Van 1883 tot 1903 was de heer Breebaart voorzitter van het Nederlandsche rundveestamboekbij zijn aftreden als zoodanig werd hij benoemd tot lid van verdienste der vereeniging en tot eerelid van het hoofdbestuur. In 1886 nam hij het initiatief tot de oprichting van het Nederlandseh Paardenstamboek, waarvan hij tot 1 Juli 1909 voor zitter was. De afdeeling Noord-Holland benoemde hem tot eere-voorzitter. Bij de oprichting van de vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier in 1871 werd de heer Breebaart als voorzitter gekozen. In 1892 werd hij benoemd tot lid van de Staatscom missie tot het onderzoek omtrent een afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. De overledene was president-directeur van den Johnnniskerkhoven-polder in do provincie Groningen. De heer Breebaart was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de Oranje-Nassau- orde, ridder van het Legioen van Eer en ridder van de Mérite Agrieole. De heer Breebaatt behoorde tot de liberale partij, sinds 1892 had hij zitting in de Eerste Kamer. Met hem is een zeer bekende en vooral in deze omgeving zeer gewaardeerde persoonlijkheid heengegaan. VRIJZINNIG GEWORDEN. De heer J. Deetman, die in Maart 1911 als verte genwoordiger van de orthodoxe richting bevestigd werd tot predikant te Hoogmade, heeft gebroken met de orthodoxie en de vrijzinnige beginselen aanvaard. Zonder er bijzondere ruchtbaarheid aan te geven, had hij toch zijn verandering van overtuiging bekend ge maakt. Zoodoende heeft de kerkeraad van de vrijzin nige gemeente Andijk, die onlangs vacant werd door- het vertrek van den heer H. de Jonge naar Kimswerd, op hem het oog kunnen laten vallen, en kunnen be sluiten hem te beroepen. De heer Deetman, die na zijn overgang tot de vrijzinnige richting zoo spoedig mogelijk van standplaats wenschte te veranderen, heeft dit beroep terstond aangenomen. (W. v.d. V. H.) UIT BERGEN. Tot makelaar in vaste goederen is door burgemees ter en wethouders dezer gemeente benoemd de heer A. P. Zuurendonk, architect, alhier. UIT WEST-GRAETDIJK. Donderdagmorgen jl. ontstond er brand in den schoorsteen van de werkplaats van den sigarenmaker M. S. alhier. Door de buren werd dit spoedig opge merkt. Hoewel met moeite, gelukte het den brand te blusschen. Door den hevigen wind had dit ongeval heel wat schade kunnen aanrichten. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de ziekenvereeniging Hulp in Nood ten lokale van J. de Ruiter. 19 leden waren aanwezig. Na opening en goedkeuring der notulen bracht de penningmeester verslag uit over de laatste 3 maanden waaruit bleek dat 84 uitkeeringen zijn ge daan aan 23 personen. De ontvangsten bedroegen 432.08, de totale uit gaven 418.98%, alzoo een vooruitgang van 13.09%, waardoor het totaal bezit der vereeniging bedraagt 1484.77, waarvan op een spaarbank is geplaatst 1382.97. Uit de rekening van het onderling begrafenisfonds bleek, dat het laatste half jaar is ontvangen 147.49 en uitgegeven 79.61%, waaronder een uitkeering van 60. Het totaal kasgeld bedraagt thans 722.43. Hierna werd het verslag, voorgelezen van een alge- theene vergadering gehouden te Alkmaar, welk ver slag verre van aller instemming vond. Betreurd werd de dorre samenstelling van dit verslag, terwijl men vftn meening was, dat hiervan weinig of geen propa ganda uitgaat. Met dankbare herinnering dacht men terug aan de opgewekte verslagen van den vroegeren seoretaris, den heer Koenen. Den afgevaardigden werd dank gezegd voor hun moeite en werkzaamheden. De jaarlijksche vergoe ding voor den secretaris werd gebracht van 5 op 10. 1 Als punt op de volgende agenda zal worden ge plaatst: de werkzaamheden van het onderling begra fenisfonds. TIJDGEESTLOTEN. Het Gerechtshof te Arnhem, krachtens besluit van den Hoogen Raad opnieuw recht doende in de zaak van K. H. P., hoofdagent der N. V. „De Tijdgeest" te Arnhem, sprak beklaagde vrij van de hem ten laste gelogde overtreding der loterijwet. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen is te Rotterdam een 16-jarige kantoorbediende per fiets op weg naar zijn kantoor, ongelukkig tegen een motorwagen van lijn 7 opgere- Ph. Hij werd ter zijde geworpen en bleef bewuste loos liggen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds overleden te zijn. *>0 politie te Arnhem heeft gisteren een kan toorbediende aangehouden, verdacht van vervalsching <^b°eken van zijn patroon en verduistering van 2000. Het bedrag loopt over een tijdvak van zes jaar. Woensdagavond heeft de geneeskundige kring te Arnhem dr. Sikemeier en zijne echtgenoote een feestmaal aangeboden. De burgemeester van Arnhem heeft namens het gemeentebestuur den leider van do ambulance naar de Balkanstaten hulde gebracht voor zijn mensehlievend en zelfopofferend werk. Zuter V. A den Hartigh, die deel heeft uitge maakt Van de Grieksche ambulance en nog eenigen tijd in Griekenland was achtergebleven, is in Neder land teruggekeerd. He vereeniging tot verpleging van chr. zwakzin nigen zal iti do buurtschap Rekken bij Eibergen een stiehtiilz vooi chr. zwakzinnigen bouwen. F zullen tlriu paviljoen^, Verrijzen %>or de rechtbank to Amsterdam stond gisteren terecht een politieagent aldaar, beschuldigd dat hij •ft 'Iet! uitent van 10 op 11 Maart den drukkerijchef F Berges heeft mishandeld, door opzettelijk hem met den hem in zijn qualiteit van agent van politie ver strekten wapenstok geweldig te slaan. Het O. M. eischte tegen dezen bekl. drie weken gev. str. Nabij Haren, op de lijn GroningenHaren, is gistermorgen een 50-jarige gehuwde wegwerker bij het opladen van rails van een wagon gevallen, waarhij een rail op hem viel. De man was onmiddellijk dood. Een koe te Stolwijk, die zeer aan haar weide ge hecht blijkt te zijn, heeft een nachtelijken tocht van 1% uur ondernomen, om van het grasland waarop de nieuwe eigenaar haar liet grazen, in het vroegereland terug te komen. Naar aanleiding van het Kameroverzicht der Ne derlander omtrent het voorstel van den heer Bichön van IJsselmonde, om als protest den z. i. veel te lioogen post voor decoratiën te verminderen met 1, heeft genoemde heer in dat blad een advertentie ge plaatst ter grootte van een heele pagina, waarin hij ■jijn standpunt, aan de hand van officieele stukken, uiteenzet. Het gouvernement van Haïti heeft voor het Vredespaleis te 's-Gravenhage geschonken 300 plan ken mahoniehout, 100 balken ebbenhout en 25 balken zwart eikenhout, tot een totaal gewicht van 26.815 K.G. Gistermiddag had te De Steeg de opening plaats van het nieuwe Koloniehuis van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De redactie van De Bandelier, orgaan van ge- pens. en eervol ontslagen officieren van leger en vloot, wil kiezers voor den gemeenteraad tot de kies- versenigingen het verzoek doen richten bij de a.s. periodieke verkiezingen geen apdere candidaten voor den raad te stellen dan die bereid zijn krachtig te willen medewerken om voorloopig de gemeentebelas ting niet hooger te doen stijgen dan zij dit jaar is, Liuitsie berichten. INDISCH TELEGRAM. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegrafisch be richt, is den 15den Mei een transport van 100 min dere rnanneschepelingen uit Oost-Indië vertrokken, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Fri- deriehs, van welke schepelingen er 97 zijn voorgedra gen voor ontslag uit den zeedienst, wegens anti-mili taire karaktereigenschappen en 3 wegens slecht ge drag. AUTO-ONGELUK. ARNHEM, 16 Mei. Gistermiddag had tusschen Ede en Arnhem nabij den Ginkelenberg een ernstig auto-ongeluk plaats. De auto van den heer T. uit Rotterdam reed met volle vaart tegen een boom door het onklaar worden van het stuur. De inzittenden, de eigenaar en zijn echtgenoote, zoomede de chauffeur hebben ernstige verwondingen gekregen. De chauffeur is naar het Diaeonessenhuis alhier vervoerd. EEN DOODELIJKS SLAG. DOKKUM, 16 Mei. Gisteravond heeft de 12-jarige B. Minholt den even ouden D. Auke met een klomp zoodanig geslagen, dat deze aan de gevolgen is over leden. VANDALISME. PURMEREND, 16 Mei. Een schoenmaker heeft waarschijnlijk in een vlaag van waanzin bij den wet houder C. Oud, in zijn woonhuis en in diens sigaren winkel de spiegelruiten met een breekijzer stukgesla gen. Vermoedelijk is de man gebelgd, omdat de wet houder zijn groet niet beleefd beantwoord zou hebben. ERNSTIG ONGELUK. BRUSSEL (V. D.) 16 Mei. Op de tentoonstelling te Gent zijn twee wagens van de Montagne Russe van een hoogte van 30 M. naar beneden gestort. Twee in zittenden werden gedood. DE BURGEMEESTER. Onze burgemeester, de heer G. Ripping is heden op reis gegaan voor een verblijf van een maand in het buitenland. De oudste wethouder, de heer Jan de Wit, is gedu rende dien tijd waarnemend burgemeester. BEVORDERD. Met ingang van 1 Juni is bevorderd tot Rijksklerk le klasse van het Kadaster de heer Z. J. Haasbroek. ONTUCHTIGE HANDELINGEN. Door de politie is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht de 59-jarige Th. II. P. al hier wegens het plegen van niet nader aan te duiden handelingen met een 5-jarig meisje. P. heeft zich reeds eerder aan een dergelijk misdrijf sch^Jdig gemaakt. TE WATER. Een bakkersknecht met zijn broodmand aan de fiets kwam vanmorgen uit de steeg tusschen de pakhuizen van den heer P. Meurs aan het Luttik-Oudorp rijden. Een op zichzelf niets beteekenend feit. Langs het Luttik-Oudorp liep op dat moment iemand, die een handkar voortduwde. Ook niets bij zonders. De fietser reed echter tegen de handkar, die vlak langs het water ging, aan; deze zwenkte, de man draaide mee en kwam in het water terecht, terwijl de kar boven op hem neerkwam. De bakkersknecht met zijn versch gebakken broodjes zag zich eveneens ge noodzaakt tot een onvrijwillig bad. Bereidwillige handen brachten spoedig alles op den wal. CADETTENSCHOOL. De sergeant Obdam is bij het 7e regiment overge plaatst. „TUINDERS WELVAREN." De heer C. Covers alhier is gisteren bij den verkoop te Beverwijk eigenaar geworden van de bekende pas sagiers- en vrachtboot „Tuinders Welvaren." De heer Govers zal deze boot op dezelfde wijze als tot nu toe geschiedde, exploiteeren. ii I EVANGELISCHE UNIE. Het Bestuur der Vereeniging van Vrijz. Hervorm den, alhier, verzoekt ons er de aandacht van belang stellenden op te vestigen, dat a.s. Zondag-, 18 dezer, des avonds te 7 uur, in de Kapelkerk eene godsdiensti ge bijeenkomst zal gehouden worden. De WelEerwaarde Heer G. Hulsman, Herv. predi kant te Groningen, die in 'tjaar 1911 verklaard heeft niet meer te behooren tot de orthodoxe richting, doch zich sedert heeft gerangschikt onder de moderne theo logen, hoopt deze bijeenkomst te leiden. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 18 Mei 1913. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelisch^ Unie. Avond 7 uur, Ds. G. Huls man, uit Groningen. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. H. Makkink. Doopsge2. Kerk, 10 uurDs. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds, Gispen vau Zwolle, Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraaé, voormiddag 10 uur en namiddag uur, godsdienst oefening. i Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag- middag 3 uur, vergadering van de JongelingSvereeni- ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 91 /2 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo,» 10 uur, Ds. C. de Hoogh van Amsterdam. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds, v. d. Kieboom, Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. J. van Dorp. Herv. gem. te Stompetoren, 91 /2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Oterleek, 91 /2 uur, Ds. Proost. Herv. kerk te St. Panoras, 9.15, ds. Warners, vloot- predikant van den Helder. Herv. kerk te Broek op Langendij'k 9.30 en 2.30 ds J. P. Dijk. Geref. kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Mulder. Chr. Geref. kerk 9.30 en 2.30 uur ds. de Bruin. Doopsgez. kerk, 9.30 uur ds. Banga. Herv. kerk te Zuid-Scharwoude, 9.30 uur ds. Staal,, van N.-Seharwoude. Herv. kerk te Noord-Scharwoude, geen dienst. Geref. kerk, 9.30 en 4 uur, preeklezen. Herv. kerk te Oudkarspel, geen dienst. De vredesonderhandelingen zullen waarschijnlijk niet vóór de eerstvolgende zitting van de ambassa- deuMmunie op den SOsten Mei voortgezet worden. flS^Veensche ministerraad heeft, naar medegedeeld wordt, nog geen beslissing genomen in de kwestie van de reservisten, hetgeen bewijst, dat de toestand nog niet geheel betrouwbaar wordt geacht. Door de gebeurtenissen van den laatsten tijd is de groote waarde van goede militaire voorzorgen gebleken, zoo zegt een telegram. Al is de Skoetari-kwestie opge lost, men moet niet vergeten dat er nog zeer belang rijke kwesties aan de orde zijn, zooals de vaststelling van de Zuidgrens van Albanië, het statuut van den nieuwen Balkanstaat en de onderlinge betrekkingen tusschen de Balkanstaten onderling, Bulgarije wil intussehen zijn macht doen gevoelen aan Griekenland. Van alle goederen, die in Bulgarije uit Saloniki worden ingevoerd, moet 100 pet, hooger invoerrechten betaald worden. De buitengewone rech ten worden natuurlijk geheven met een politieke be doeling. Bulgarije wil n.l. toonen, dat het in stgat is Saloniki economisch te gronde te richten, wanuepr het in Grieksch bezit overgaat, In Servië is men, zoowel in politieke als in mili taire kringen op een plotselingen aanval van de Bul- gaarsche troepen voorbereid. De heele Servisch-Bul- gaarsche grens is versterkt en met voldoende troepen bezet, Servië is alleen bereid Bulgarije geldelijke concessies te doen. Het wil zijn aandeel in de buit van Adrianopel ter waarde van ongeveer 21 millipen gulden aan Bulgarije afstaan en zal geen terugbeta ling eischen van de 9 millioen gulden, die Servië Bulgarije gedurende den oorlog voorgeschoten heeft. Gebied wil het echter aan Bulgarije niet afstaan. Op het eiland Kreta heeft Griekenland Woensdag de Grieksche vlag geheschen en de Turksche vlag neergehaald. Voor dit feit zal een herinneringszuil opgericht worden. Tot. gouverneur-generaal werd be noemd de oud-premier Dragoemis. Ook Oostenrijk- Hongarije heeft een Turksch eilandje geannexeerd, n.l. het in de Donau gelegen eilandje Ada Kaleh, dat eigenlijk reeds in 1878 door de Turken aan Oostenrijk- Ilongarije was afgestaan. Oostenrijk heeft nu om mogelijke Servische aanspraken te voorkomen, het eilandje officieel ingelijfd. In Bosnië en Herzegowina is de staat van beleg op geheven. De mogendheden zullen zich financieel gaan be moeien met den toestand in de Balkanlanden. Zoo heeft de Russische minister van buitenlandsche za ken bij de Rijksdoema een wetsontwerp ingediend, waarin hij 2,150,000 Oostenrijksehe kronen vraagt voor verleening van hulp aan de bevolking van Mon tenegro, terwijl Frankrijk en Engeland na afloop van den oorlog Turkije met een groote leening zullen steunen om de wedergeboorte van het Ottomaansche rijk mogelijk te maken. Natuurlijk zal deze hulp niet belangeloos geschieden. Volgens berichten uit Konstantinopel zou verle den Vrijdag in de buurt van Konstantinopel op den Turkschen bevelhebber Enver bey een aanslag gedaan zijn. Van een afstand van 20Ö meter moet uit een troep soldaten op Enver bey zijn geschoten, en som migen beweren gezien te hebben, dat deze gewond van zijn paard viel. FRANKRIJK. Een rumoerige zitting is er gister in dê Kamer gehouden naar aanleiding van het onder de wapenen houden van de lichting, die twee jaar ge diend heeft. De tribunes waren stampvol, de afgevaardigden wa ren zeer talrijk. De Unie-socialistische afgevaardigde Durafour ver zette zich krachtig tegen het regeeringsbesluit, de lieer Jaurès sloot zich bij dit verzet aan. Do heer Barthou, de minister-president, bepleitte echter met nadruk de noodzakelijkheid van dezen maatregel, die genomen is, omdat men anders tegen over de andere landen lees Duitschland in on gunstige positie zou komen. De premier gaf duidelijk te kennen, dat de maatregel onmiddellijk verband houdt met het ontwerp nopens den driejarigen dienst tijd. Een motie, waarin deze verklaring werd goedge keurd, werd aangenomen met 322 tegen 155 stemmen. Een mooi succesje voor het kabinet en een gunstig voorteeken voor het militaire ontwerp! Gemengde mededeellngen. EEN ZONDERLING. Bij de immigratie-commissie te Nieuw-York kwa men twee Deensche meisjes met het verzoek haar zoo spoedig' mogelijk naar Winona in Minnesota te laten vertrekken. Haar grootvader had daar gewoond en beiden bij testament een flinke lap besten bouwgrond vermaakt, op voorwaarde dat zij binnen dertig dagen na aankomst te New-York getrouwd zouden zijn met een jongen man uit de streek waar 't land ligt. De oude zonderling heeft er nog de beslissing bijgevoegd dat het land niet eerder haar eigendom wordt, voor zij kinderen hebben. Wanneer na vijf jaar een van bei den een kind heeft en de andere niet, moet de kinder - looze de helft van haar land aan de andere afstaan. Krijgen geen van beiden kinderen in die vijf jaar, dan wordt een neef eigenaar van het land. Beide meisjes vertrouwen echter dat zij de voorwaarden zullen ver vullen. DE CHEMIE VAN DE ASPERGE. Voor chemici ligt op botanisch gebied nog een ruim terrein braak. Pas kort geleden is men begonnen de planten scheikundig te ontleden. Dit is weliswaar een bijzonder tijdroovend werk. Maar de resultaten loo- nen den arbeid. Interessant is het onderzoek van de asperge, Deze behoort tot de familie der lelieachtigen en is daarom verwant aan de gewone prei, knoflook en ui. Men kan nu verwachten, dat deze vier plantensoorten een soortgelijke samenstelling hebben. De asperge onder scheidt zich evenwel door een aanzienlijk gehalte zwa velachtige olie. Deze valt echter niet zoo door smaak en reuk op_ als by de ui. De verwantschap blijkt ech ter allerduidelijkst wanneer men jonge aspergesprui- teu een paar dagen m water laat liggen. Dant ont- kir w ^t Z^ i e lucht als de ui' die steeds ster ker wordt. De scheikunde heeft nu bewezen, dat de asperge zwavel bevat. Deze verbinding is er de oor- eteÏJan'r 1 nUrine Ua het gebruik van asperges de eigenaardige luoht verkrygt. Vroeger schreef men dit aatate toe aan den invloed van het asperge-sap, die mm'vAt1 V^t asparagme is genoemd. BRIEVE IS AN DE MAAGD VAN ORLEANS. Door een nieuw werk waarbij Gabriel Ilanotaux de voorrede schreef, is de kennis van de mysterieuse van de maagd Orleans belangrijk uitgebreid, 't Zijn brie ven van Jeanne en 'n aantal documenten. Tot nu toe rustten zij bij de nakomelingen van een van Jeanne's broers. In een dezer brieven dato 6 Augustus 1429 wendt zij zich tot de „trouwe Fransehen, burgers en bewoners van de stad Rheims," en schrijft: „Mijn lie ve, beste vrienden, goede en trouwe Franscken der stad Rheims, Jonkvrouw Jeanne verzoekt en smeekt L nimmer aan den rechtvaardigen strijd te twijfelen, ik beloof en zweer U, dat ik U nimmer zal verlaten zoolang ik leef," En een andere brief, dato 14 Maart 1420, eveneens aan de burgers van Rheim» gewijd, draagt duidelijk m krachtige trekken de onderteekening Jeanne. Dezelfds onderteekening vindt men in een anderen liïef die zij den 18 Maart 1430 aan de schepenen der stad Rheims zond. Een in 1844 ontdekt schrijven van Jeanne d'Are da teert van 9 November 1429 en draagt eveneens haar eigenhandig geschreven naam. Interessant is nu een vergelijking van de handteekening in deze geschriften. De laatstgenoemde is als van een pas beginnend schrijver. Men kan er uit opmaken, dat zij den win ter 1429 30 benutte om zich in de schrijfkunst te bekwamen. Het feit, dat Jeanne kon schrijven, wat door de nieuwgevonden brieven bewezen wordt, is van groot belang. Men heeft steeds aangenomen, dat zij haar acte \an beschuldiging niet onderteekende, omdat zij met schrijven kon. Nu weet men beter. Door den gescmedvorscher Hanotaux wordt het verhaal dat Jeanne, voor den brandstapel een bekentenis had afge legd, een legende genoemd. De woorden: Ik Jeanne, heb mij aan majesteitsschennis bezondigd, en heb het \olk misleid, zouden door haar nooit gesproken zijn. EEN HUIS ALS POSTPAKKET VER ZONDEN. Een merkwaardig bericht wordt ons uit Amerika medegedeeld. Daar is een geheel huis, bestemd voor de tentoonstelling in het Colosseum te Chicago, als postpakket verzonden. Het werd in 25 postpakketten vervoerd. KORTE BERICHTEN. Een lievige brand heeft te Wilhelms burg twee fabrieken en eenige pakhuizen verwoest, Een leerling op een machinefabriek heeft ernstige brandwonden gekregen. De schade beloopt 600.000. Te Buffalo is een graanelevator van de Erie- spoor met een pakhuis, bevattende 700.000 schepel graan en meel, behoorende aan dezeflde spoor, door brand vernield. De brand verbreidde zich ook over de Buffalo-rivier en verwoestte daar de vracht loodsen van de New-York Central spoor. De schade wordt op meer dan 2% millioen geschat. Bij een wervelstorm, die de stad Seward in Nebraska bezocht, zijn negen personen gedood en velen gewond. In het Fransche departement Basses-Alpes is een vrij hevige aardbevingsschok waarge nomen. 11 het zuiden van België kruist reeds verschei dene avonden achtereen 'n bestuurbare lucht ballon aan de Fransch-Belgisohe grens en verkent met zoeklichten de streek. Te Peking is de staat van beleg af gekondigd na de ontdekking van een samenzwe ring tegen het leven van Joean-sji-Kai. Elf Chinee- zen zijn gevangen genomen. Zij waren in het bezit van bommen. Den volgenden dag zijn zij doodgescho ten. Onder hen was ook een vrouw. Burgerlijke Stand. ALKMAAR. Ondertrouwd: Nicolaas Zomerdijk en Bertha Brouwer. Jan Molenaar en Trijntje Kuiper. Frederik Willem Fritz en Berendina Gerharda Kleve. Matt-hijs van der Kloot en Mathilda Catharina Geertruida Deuzeman. Geboren: 15 Mei. Arendje, d. v. Jan Pieter I lazes en Hendrikje Hogenhorst. Overleden: 15 Mei. Antje de Geus, weduwe van Jan de Bakker, 66 jaar. HEILO (April). Getrouwd: Pieter Kramer en Jansje Hollen- berg. Petrus Bruin en Geertje Groot, weduwe van Theodorus van Baar. Eliza Bertus Johannes Vahl en Geertje de Ruiter. Ondertrouwd: Jan Pieter Reuvers en Anna Elizabeth Barends. Cornelis Ignatius Stet en Cor nelia Sijs. Cornelis Houtenbos en Margaretha Sijs. Cornelis^ Uitenhuis, weduwnaar van Anna Cathari na van Duin en Anna Margaretha Adelheid Buthfer. Cornelis Noork en Johanna Anna Louwe. Pie ter Kooij en Neeltje Brommer. Christiaan Duin- me ij er en Catharina Mors. Hendrik Kirpenstein en Trijntje van Til. Jan Muijs en Trijntje Bakker. Laurentius Mors en Anna Schoen. Cornelis Chatil- lon en Jacoba Vink. Geboren: Cornelis Willibrordus, z. v. Jacobus Sengers en Anna Franken. Lourentius en Petrus, zoons van Dirk Rood en Maria Breedveld. Jan, z. v. Jan Bakker en Antje Pruijm. Catharina, d. v. Jo hannes Hoogland en Geertruida Meijer. Catharina Maria, d. v. Jacob Iverssens en Maria Nagel. Afra Maria, d. v. Cornelis Ooijevaar en Afra Maria Rein» ders. Simon, z. v. Albert Ploeger en Grietje Schn- gen. Overleden: Pieter Modder Pieterszoon, echtg, v. Catharina Elisabeth Vasseur, oud 49 jaar. Griet- je Iloutkooper, weduwe van Gerrit Tegel, oud 64 j. SINT-PANCRAS (April). Geboren: Wiggertje Lena, d. v. Roelof Zee- gers en Christina Johanna Hoogland. Cornelis, z. v. Jacob Dekker en Antje Zuijdam. Getrouwd: Jan de Wit en Jantje Ruys. Jan Vries en Geertje Bobeldijk. Overleden: Jan Modder Jnz,, 3 maanden. Aaltje Groen Jnd. 1 jaar. SCHERMERHORN (April). Geboren: Antje Klasina, d. v. Dirk Modder en Geertje de Bakker. Ondertrouwd: Cornelis Konijn en Neeltje Put. Getrouwd: Cornelis Jan Leegwater en Trijntje Zeekant. WINKEL (April). Ondertrouwd: Jan Schoorl en Alijda Hendri ks. Hagedoorn. Jasper van Teulingen en Dirkje Leijen. Getrouwd: Jan van der Welle en Marijtja Mul. Frederik Groot en Grietje de Leeuw. Dirk Brugman en Margaretha Johanna Beijneveld. Overleden: Maria de Leeuw, oud 30 jaar, wo* nende te Zaandam, echtg. van Cornelis Veerman.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2