Propaganda-Optocht en Groote Meeting SE ISiKWteS??» DAALDERS Dames SCHILLING, Hou w ter rei n „De Wilte Bazar" op Zondag 25 Mei 1913, teiSolxagren. i n den glooien en lommerrpen tuin van den Heer IGESZ. Mej. yïüJKïFt DE VÉÏtK, van Brussel. De waarschuwing der nieren. ADVERTENTIE N. «-fr» LANDMAN—DE MUNK. BOID voor STAATSPEHSiONNEERINQ. Federatie -- - Kalmte Iffiïjnharcli'ir" Zenuwftabletfen ZAAK te keep. WAARSCHUWING BINNENLAND. Spreekster Sprekers, de heerenA. WOUDSTRA, van Akkerwoudsterbroek. SiNMNGHE DAMSTÉ, van Dirkshorn, en W. DE BOER, van Den Helder. Piopaganda-optoclit met muziek li&lf twee. AanvfHiK1 lyrpptin» how Muziekuitvoering in het lokaal Vredelust van den' heer IGESZ 1 Kilo 1 Ons SPROKKELINGEN. TE KOOP aan Kennemer- straatweg tegenover E m m a- straat. Breedte naar keuze tot pl.m. 28 M .,diep pl.m. 45 M. witte geborduurde KINDERJURKEN schooljurken, ijzersterke school- kousen, kinder-stroohoeden voor jongens en meisjes. Mej. W S SCHILLING, van Piano-onderwijs. een gerenommeerde zaak in Koloniale Waren en aanverwante artikelen, Dr. Nanning's Kinadruppels! J. SCHOLTEN Dzn. AMSTERDAMSCHE TYPE. Men .schrijft ons: De post en de orgeldraaiers verdeelen de hoofdstad in verschillende wijken. Daar gaan zij niet buiten, het is hun terrein niet, zij voelen zich er niet thuis. Maar in de straten en op de grachten, waar zij dage lijks tot nut van het algemeen werkzaam zijn, kennen zij een ieder. De wijk van Lange Jan, de beroemdste „orgelist" van heel Amsterdam, misschien wel van heel ons land, is de oude stad, de grachten, en een gedeelte van'de Jordaan. De man is zoo echt muzikaal, 't Is een werkelijke artist. Hij voelt wat schoon is, en wanneer hij zijn orgel draait, raakt hij zoo in extase, dat hij het heele draaien vergeet. Bolland zou in hem zien de orgelist in de idealiteit. Het spreekt vanzelf, dat een orgelist draaien moet blijven. Zijn gevoel mag zijn spieren niet beïnfluen- ceeren. Vandaar, dat onze Jan „het vuile werk" door anderen laat doen. Wanneer hij er 's morgens op uittrekt, neemt hij twee „draaiers" mee, en ook twee vrouwelijke collectanten. De draaiers laat hij een gulden per dag verdienen, en af en toe een graan tje, maar van de minder gunstige arbeidsvoorwaarde voor de vrouw weet hij gebruik te maken, de collec tanten honoreert hij n.l. met vijftig cent voor een dag. Als model-werkgever is hij echter voorstander van co-partnershipiedere werkkracht heeft 10 pet. van de netto winst. Onze Jan werkt Donderdags, Vrijdags en Zater dags; de andere dagen der week fuift hij. Zijn orgel kost hem een tien gulden op een dag, maar Zaterdags schijnt de conjunctuur in het orgelvak beter, dan moet hij althans dubbel tarief betalen. Op Hartjes dag en op Koninginnedag bedraagt de huur van Jan z'n orgel honderd gulden. Jan heeft een bijzonder fraaie „jammerkast". De „fluit" is magnifiek; hoe heerlijk zou dit sehoone re gister mozarts Zauberflöte kunnen spelen. Maar op de om de om het orgel heendansende Jordaanmeiden met hun jongens maar de meiden dansen het meest, en vinden, dat de jongelui in de kunst heelemaal niet goed geschoold zijn maakt de „vox angelica" den diepsten indruk. Wanneer men het zwevende geluid van dit register hoort, beginnen de vroolijke blondi- nen ineens ernstig te kijken, zij luisteren aandachtig, en soms zijn zij werkelijk zoo aangedaan door de to nen, dat zij een traan wegpinken. De „vox humana" van het orgel van Lange Jan doet niet onder voor die van het orgel in de St. Bavo te Haarlem. En of Jan nu met zijn zaakje wat verdient? me nig orkest-fluitist zou watertanden, wanneer hij Jan z'n winstje zou mogen opstrijken. Hoeveel het pre- eies is, weet hy zelf niet, want hij wil geen accoun tant pet zijn boekhouding belasten'. Maar zijn inko men is zoo groot, dat de leider van het muzikale quin tet in staat is, eiken Maandag uit rijden te gaan in een ,,oepee boakkiee". Ingezonden inedederliiisen. I te zijn voorgekomen. Van een man, die aan de kaak moest worden gesteld, hetgeen een pijnlijke straf is, wordt verteld, dat hij om zijn tabakspijpje aan den beul vroeg, omdat de tijd hem te lang duurde. Bekend is, dat dikwijls ernstige wolfden in den oorlog in het begin bijna of in het geheel niet bemerkt worden. Zoo draagt een Duitsche soldaat nog altijd als aan denken in zijn vestzakje een Fransche kogel, die hem gedurende den slag bij Mars-la-Tour in den mond kwam, eenige tanden lossloeg en toen door den bals in den schouder ging. De man maakte nog een korten aanval mee, bemerkte, toen hij op den grond moest gaan liggen, pas zijn verwonding en viel toen in on macht. Misschien heeft hij de pijn in het begin in het geheel niet bemerkt, terwijl in de twee andere geval len op een blijkbaar voelbare pijn slechts ongewoon weinig acht geslagen werd. HET BOEK EN ZIJN SLACHTOFFERS. De beroemde Eransche reiziger naar het Oosten, Anguetil-Duperron, de vertaler van de „Zend-Aves- ta", onthield zich van het noodigste om zijn boeken- verzamelwoede te kunnen bevredigen. Hij leefde slechts van brood en melk, en zelfs in den strengsten winter kwam geen kool, geen houtblok in de kachel, om het geld voor zijn geliefde boeken te bewaren. Zijn kleeren zagen er zoo onoogelijk uit, dat hij zich niet op straat kon wagen. Niettegenstaande al deze ont beringen bereikte hij een leeftijd van 74 jaar, Een andere boekengek was de Iersche geleerde Walter I Furgon, die evenals Duperron in Parijs woonde. Zo mer en winter droeg de man dezelfde armoedige afge sleten blauwe jas, broek en witte kousen. Op zekeren dag vond men den man dood op den grond liggen, te midden van zijn schatten, hij was lelferlijk van hon ger omgekomen, ofschoon aan de wanden en op den grond boeken van onschatbare waarde opgestapeld waren. Een dergelijk einde vond de Fransche filo soof Bordas Demoulin, Ook hij gaf bijna zijn ge- heele inkomen uit voor boeken. Voor de allernoodza kelijkste spijzen en andere behoeften bleef nauwelijks een cent over en de geleerde was zoo zwak, dat hij dikwijls dagenlang in bed moest blijven. Eens werd de honger hem te machtig. Hij zocht de laatste ko permunten bij elkaar om zijn rammelende maag te' bevredigen. Doch toen hij zijn kamer verlaten had en op straat kwam, bleef hij. plotseling als vastgenageld staan. In de uitstalling van een boekhandelaar trok een boek zijn aandacht, waarvan de inhoud hem zeer boeide. Vergeten waren honger en dorst, overwonnen de zwakte. Hij ging de winkel binnen en kocht het boek. Den volgenden dag bracht men hem stervend naar het ziekenhuis. "Tlilllllll IIMHIMI IIHIIIIVJ» Afgewisseld door drie Zangvereenlgingen en drie Harmonlevereenltrlmreii Zie de groote en kleine biljetten en de officittele feestgids. Namens het Bestuur der Federatie Schagen SINNINGHE DAMSTÉ, Voorzitte r, H. LIMPERS, Secretaris. Ingezonden Mededeelingen. 18 ets Initezonden Stahfceu. EEN BEDENKELIJKER VERSCHIJNSEL. De Diocesaan-Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem wenschte zich een Bondslied. Wel, daar steekt niets verwonderlijks in. Doen de R. K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom niet mee aan den verheffenden en eerlijken strijd tegen de openbare school en is deze strijd „in 't zicht van zekere Juni- gebcurtenissen niet verheffender en eerlijker dan ooit? Waarom zouden ze zich dan niet een strijdlied wenschen, waarom zouden ze bij „de galmen van de klok hunner zangen" geen nieuwe kracht en geest drift putten voor de nobele worsteling om „het Roomsch-reine kind" te redden uit de handen van hun vicieuze openbare collega's! Luid dan, o luid dat zij ook het hooren, Die ons betwisten de ziel van dat kind, Strooiend hun zaad in ersch'diepvoren Tegen de zeden en wettig bewind. Schrikkend dan zien ze ons mannen en vrouwen, Die nimmer wijken voor laster of spot, Die nooit genot het minst-doet verflauwen, Strijdend voor waarheid, wij sterven voor God! Laster, dus nul Ach, ook dnt kan ons niet verwonderen. Het verschijnsel is, helaas, te veelvuldig, te alge meen, dan dat we nog op elk nieuw zouden ingaan. We enregistreeren zelfs niet meer, maar gaan schou derophalend voorbij. Evenwel, er doet zich bij dit Bondslied een ander, een nog bedenkelijker verschijnsel voor. En daarop wenschten we te wijzen. Het sehoone lied moest ook getoonzet worden. En tot dit hier al even miezerige en minderwaardige werk leende zichde kunstenaar Loots. Ach, Philip Loots, wat zijt ge ons tegengevallen. Moest gij, een van-God-begenadigde, uw kunst niet Ver boven heel dezen klein-menschelijken strijd voelen uitgaan. Vreesdet ge dan niet uw kunst te bezoede len door haar neer te halen tot het niveau van een strijd, waarin om de woorden van uw geloofsgenoot Prof. Struycken te bezigen, kleine belangen, kleine Ijdelheiden, allerlei ongerechtigheden tegen de naas tenliefde, de waarheid, de goede trouw, dwaling ook en misverstand maar al te veel een rol spelen. En dat hebt ge toch gedaan. Zie, wij Alkmaarsche openbare onderwijzers hadden goede herinneringen aan u behouden van de Arron- diasemeüts-vergadering hier, waar gij met uw nicht samen zooveel van uw mooie kinderliederen hebt la ten hooren. En we zongen ze met een zekere voor keur in school. Maar voortaan zal 't ons en menig een onzer Nederlandsche collega's een bittere bijge dachte zijn, te bedenken, dat diezelfde Loots zich niet ontzag zijn talent oók te gebruiken voor een lied, Waarin we op zoo grove wijze werden belasterd. D. L. BEIJNEVELD. Alkmaar. 15 Mei 1913. DE VERDIENSTEN DER REGEERENDE KONINGINNEN. Reeds lang zijn do tijden voorbij, dat Wetenschap en Kunst tevergeefs aan de poorten der vorstelijke hoven klopten. Zij zijn met verschuldigden eerbied binnengelaten, en als welkome gasten begroet. Gast heer en gastvrouw beijveren zich, om het hen aange naam te maken en houden zich trouw met hen bezig. Zoo zijn de vorsten op wetenschappelijk en kunstge bied minstens in één tak goed ontwikkeld, zoodat zij, wanneer zij plotseling als burger in het maatschappe lijk leven zouden komen te staan, met hun kennis en ontwikkeling ruimschoots in hun onderhoud zouden kunnen voorzien. Een Eransch schrijfster noemde onlangs alle kun digheden en verdiensten op van de gemalinnen der regeerende vorsten in Europa. Madame Alice La Ma- ziere noemt koningin Elizabeth van België een waar dig dochter van haar vader, wijlen Hertog Karei The- odoor van Beieren, die als oogarts een beroemdheid had verkregen. Te Brussel heeft zij een ziekenhuis opgericht, waar zij zelf aan de patiënten geneeskun dige hulp verleent en ziekenverpleegsters opleidt. Als arts is haar to'ekomst gewaarborgd. Bovendien is zij zeer muzikaal en verstaat verder de kunst van chauf- feeren; ook kan zij eigenhandig kleine defecten aan de motor herstellen. De koningin van Roemenië, de beroemde Carmen Sylva, kan zich een behoorlijk inko men verschaffen, wanneer ze haar manuscripten ver koopt. Als leerares aan een'hoogere school voor meisjes zou zij, door haar uitgebreide telenkennis, een ruim salaris kunnen verdienen. Koningin Mary van Engeland is een bekwaam aquarelliste, tevens be schikt zij over een mooie, goedgeschoolde altstem, en is even bekwaam in de nuttige en fraaie, handwerken als in de huishouding. De talenten van koningin Helena van Italië liggen op heel ander gebied, n.l. op de schietbaan en. in het water; deze dochter van koning Niaita hanteert het geweer als de beste schut ter en zwemt als een visch. In de kunst van het fo tografeeren heeft keizerin Augusta Victoria van Duitschland het een flink eind gebracht. Van onze koningin Wilhelmina vertelt Mad. La Mazière, dat ze niet onverdienstelijk schildert; verder verhaalt ze van een tentoonstelling der werken van onze koningin in den Haag. Bovendien is zij een flinke huisvrouw. Als dramatrice heeft Graham Irving, de pseudoniem voor koningin Maud van Noorwegen, zich een eigen naam gemaakt. Sport, en fraaie handwerken behoo- ren ook tot. haar geliefkoosde werkzaamheden. De gekroonde vorstinnen zouden dus niet behoeven te verhongeren wanneer ze eens onttroond werden. ONVERSCHILLIGHEID TEGEN LICHAMELIJKE PIJNEN. De onverschilligheid tegen lichamelijke pijnen is geen teekeri van onzen tijd; toch komt ze nog wel éehs Vóór. È6o hakte éeil houthakker onder zijn werk zichzelf t'eil vinger af; hij stak hém rustig in den zak en iv'ërkte. tot den avond verder. Een Of twee eeuwen ge- jj'dén schijnen zulke gevallen van ongevoeligheid meer DE HOOGE HOED. Het honderjarige feest van den cylinaerhoed is kort geleden door de Londensche pers 'herdacht. Doch reeds eerder dan 1813 werd de hooge hoed gedragen. De gedenkwaardige verschijning werd voor 't eerst den 15en Januari 1795 in de Londensche straten ge zien,hetgeen groot opzien verwekte. Een man, Ile- therington genaamd, hoedemaker van beroep, ging met een reusachtige kachelpijp op het hoofd op straat, om het nieuwe hoofddeksel te „laneeeren", en veroorzaakte zulk een opstootje, dat de politie eraan te pas moest komen. Hetherington werd door de agenten gearresteerd en men procedeerde tegen hem. In het proces-verbaal vindt men de volgende regels „Hetherington had op het hoofd een zoo hoog en zoo glimmend voorwerp gezet, dat hij vreesachtige personen daarmede een hevigen schrik moest aanja- I gen. De aanblik van dit hoofddeksel was zoo onge woon, dat verscheidene vrouwen in onmacht vielen;de kindeten huilden; do honden jankten; 'n jongmensch werd door de opgewonden menigte op den grond ge worpen en brak den arm".Kortom, de moedige uitvinder werd ertoe veroordeeld, dat hij zijn „be lachelijke" hoed niet meer mocht dragen en moest bovendien nog een boete van 6000 gulden betalen. DE PARIJSCHE KRANTENJONGEN. Men heeft den Parijschen krantenjongen met den naam „Camelot" gedoopt. Hij is in deze stad van het eeuwig bewogen, nimmer rustende leven tot een nood zakelijkheid geworden. Zonder den Camelot, die de sensatieberichten tot in de uiterste hoeken van de stad brengt, zouden duizenden en tienduizenden nooit een krant lezen. Dat geldt hoofdzakelijk voor de groo te massa, die overdag in fabrieken, werkplaatsen en ateliers werkten en eerst des avonds, bij het naar huis gaan uit het blad, dat zij van den krantenjongen koopt want in Parijs zijn zoo goed als geen abonne menten verneemt, wat er in de stad, in het land, m de wereld gebeurd is. De karakteristieke eigenschap van den Parijschen camelot is zijn onverschilligheidgeen enkele groote gebeurtenis, geen ramp treft hem. Maar hij begrijpt Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van mee ning zijn, dat het zwakte der yugspieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf verdwijnt. Maar als de pijn in den rug niet uit zichzelf ver dwijnt, weten wij dat. de pijn niet uit den rug voort komt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschuwing en een ernstige waarschuwing, want wanneer de nieren verzwakt zijn, geven zij aan het urinezuur gelegenheid om zich met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit urine zuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn in de ledema ten; het vormt bezinksel in de urine, hetwelk de blaas en urinewegen prikkelt; het verstopt de urinewegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroor zaakt zoodoende waterzucht; het vormt scherpe kris tallen in de gewrichten, spieren en weefsels, de oor zaak van jicht, rheumatiek, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste optreden van ver schijnselen als bovengenoemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nieraandoening verwaarloosd wordt, des te moeilijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nie ren haar gezondheid en werkzaamheid. Zij zuiveren de_ urinewegen en voeren het overtollige water en de urinaire onzuiverheden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenomen. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. C Ml Nierop en Slothouber," Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien »b van nevenstaand handelsmerk. met het hem door de practijk gegeven instinct de han delswaarde van een groote gebeurtenis. Hij kent de nieuwsgierigheid van 't publiek en weet onmiddellijk de financieele draagkracht van een extra-uitgave te schatten. Hoe gewichtiger de gebeurtenis, des te dikker is het pak, waarmee hij wegloopt; hij weet reeds van tevoren,dat hij geheel uitverkocht zal raken en be driegt zich maar zelden. De camelot is de meest ge raffineerde speculant in de Parijsche straten. En hij is bovendien een aristocraat, want hij slaapt tot den middag; extra-uitgaven des morgens zijn over het algemeen zeldzaam. Eerst met het verschijnen van het middagblad begint hij zijn dagwerk. Het punt van samenkomst van de camelots is de Rue du Crois sant, een nauwe, vuile, kleine, op de Rue Montmartre uitloopende straat,, waar verscheiden ochtendbladen en het grootste deel van de veelgelezen avondbladen gedrukt worden. Yier-, vijfmaal in den loop van den middag komen de krantenjongens, ongeveer 500 man sterk, in de kleine straat samen, leunen tegen de gevels of hurken op den grond en wachten op de uitgave an het een of andere blad. Zoodra de kranten uitge deeld worden, stormen ze bij dozijnen de stad in en loopen rechts en links uitdeelend onder oorverdoovend lawaai met hun papierlast. heen. Ze rennen naar bepaalde wijken, waar ze op de grootst mogelijke af name rekenen. Het is een wedloop tusschen levensge vaarlijke auto's en autobussen door. Wie de flinkste beenen heeft en het hardste schreeuwt komt als eerste aan het doel en lokt de meeste koopers. Maar het schouwspel heeft ook zijn treurige zijde; men ziet arme menschen met grijs haar met een bun del kranten moeitevol achter de jonge, vlugge came lots aanstrompelen. Dat zijn de beklagenswaardigen, die over zijn in de maatschappij, die in het leven schipbreuk geleden hebben en nu door den verkoop van eenige exemplaren een stukje brood of een stuiver voor het nachtasyl verdienen. Een echte Parijsche krantenjongen vindt door dit vak een goede verdienste. De normale dagelijksche verdienste van een camelot bedraagt gemiddeld 2 a 3 gulden. Bij goedgaande extra-uitgaven beloopt de erdienste 5 a 7% gulden. Door enkele camelots werd met de extra-bladen over den val van Briand en den dood van den koning van Griekenland 12% gulden verdiend. Kloppartijen, messenstekerijen en revolverschoten uit jalousie komen dikwijls genoeg onder de kranten jongens voor. Toch heerscht er over het algemeen een kameraadschappelijke geest onder hen, ze helpen elkaar broederlijk uit de verlegenheid en respectee ren eikaars standplaatsen, die ze eenmaal gekozen hebben voor den verkoop van hun exemplaren. Ze be wonen met drie of vier tegelijk goedkoope kamers, doch ook zijn er velen, die geen ander tehuis kennen dan het nachtverblijf. .De krantenjongens is kleurloos; hij verkoopt extra uitgaven van allerlei politieke bladen. De beteekenis hangt voor hem alleen af van het getal der extra-bla- I clen en de winst, die ze hem geven. WIIiT GIJ? niet veel geld uitgeven, en toch sekuur rijden, koopt dan aan den Alkmaarschen Naaimachinehandel, ZAAD- MARKT 66, BIJWIEHEIN voor I 50.met nik kelen velgen, dubbele remmen, en verder alles wat er bij' behoort, met één jaar garantie. Banden vanaf f 3.50 met 6 maanden garantie. Zadels vanaf f 1.50. Bellen vanaf 25 cent. Speciale inrich ting voor reparatie. Ook op gemakkelijke betaalcon- ditiön verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, A. HILDEBING, Telel. 836. brengt geluk. Wie zich niet kalm gevoelt, gebruike en zal zich spoedig gelukkig gevoelen. Verkrijgbaar p. koker A f 0.50 bij Apothekers en Lrogisten; te Alkmaar bij Nierop Slothouher, .Langestraat. GEESTERSINGEL E 38, Adres letter Z, courantenbureau JöBSIS, Nijmegen. J. F. RIEMVIS' gemengd zaad in baaltjes van l/j en l/2 liter, voor KA NARIES enz., 25 en 13 ct. J. F. RIEM—VIS' KANARIEVOEDER, ter vervanging van ei, versterkings versnapering voor alle vogels, 25 en 13 ct. J F. RIEM-VIS' KRACHT- OCHTENDVOEDER voor HOEN DERS, onmisbaar om spoedig eieren te rapen, in baaltjes van 21/, K.G. f 0.45, 6 K G f 0.90, 25 K.G. f4.—, 50 K.G. f 7.25. Verkrijg, baar bjj j SjMAAKAL, Brëëk^p^axïgëndgkT- J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, Den Haag. is niim voorzien van van de kleinste lot de grootste maten. GROOTE KKEZE Beslist het voordeellgst adres. PAYGLOP 18. DepOt 1'A I-THE. Diploma N. T. V. - GEESTERSINGEL E 32. beveelt zich aan tot het geven Wegens gevorderden leeftijd en gemis aan opvolger, wordt te koop aangeboden met ruim en degelijk Woon. en Wlnkelhnls, pak- hols en kuechtswoning, flink kolfiedeblet, eigen branderU, te ZÜIBStJHABWOFDE, mid den in een welvarende streek met ruim 7000 inwoners, gedurende meer dan 70 jaren door dezelfde familie gedreven. Te bevragen bij den eigenaar en bewoner Jb. GKEI- DANUS te Zuidscharwoude. Daar de verpakking onzer KINADRUPPELS veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nannlng, doch voorzien van het woord „Kinadruppels" of anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom steeds Alom verkrligbaar 1 f 0.75, Auto-garage met een ingang-breedte van 8.60 M. aan het Hotel en Restaurant „de Oranjezaal", naast het Waag gebouw „de oude Chirurgijns-Kaemer"ENK- HUIZEN.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10