BINNENLAND. een duur amendement, ALTIJD BAAS BOVEN BAAS Trekking van heden 5e klasse, le lijst. Ns. 2151, 5284 en 8692 elk f 1U0Üns. 10803 en 14160 elk f 400ns. 8927 en 9304 elk f 200ns 1341, 2849, 9024, 13263, 17866 en 20842 elk f 100. STADSNÏEUWS. BUITEN LAN D. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft: Op 10 Mei j.l. is, bij de behandeling van het wets ontwerp betreffende de pensionneering van gemeente ambtenaren, een amendement-Treub aangenomen, waardoor de pensioenen voor de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren naar denzelfden maatstaf zullen worden berekend als voor de weduwen en wee zen van rijksambtenaren. Minister Kolkman had vooraf gezegd, dat hij het amendement niet onaanne melijk wilde verklaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen wanneer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke financieele gevolgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanneming van het amen dement zal komen te staan op een kapitaaluitgaaf van 20 millioen of een jaarlijksche uitgaaf van 700 dui zend gulden. Nogal geen kleinigheid! Waarom de Minister, die zich tegen alle andere amendementen zoo schrap had gezet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet duidelijk. Be- wonderenswaard is zulk wetgeven in den blinde nu juist niet. BEGROETING DUITSCHEN KEIZER. Het plan bestaat, vanwege het Hof een missie aan te wijzen, die belast zal zijn om op 4 Juni den Duit- schen Keizer te Geldern, nabij de Limburgsche grens, te begroeten, alwaar Z. M. dien dag aanwezig zal zijn ter onthulling van een standbeeld voor Wilhelm I bij gelegenheid van het feit, dat dien dag de stad Geldern 200 jaar met Pruisen zal vereenigd zijn. KAMERVERKIEZINGEN. De c-entrale besturen der anti-rev., christ.-hist. en roomsch-kath. kiesvereenigingen te Zutphen hebben, Zoo meldt de Ned., na gepleegd overleg candidaat ge steld den heer Snoeck Henkemans (chr.-hist.) De chr.-hist. kiesvereeniging te Ommen heeft mr. Bichon van IJsselmonde (aftr.) weder candidaat gesteld. Gemengd nieuws. EEN aL TE KRACHTIGE SOMMATIE. Twee metselaars te Amsterdam hadden hun com pagnieschap beëindigd, doch financieel scheen er nog het een en ander te regelen over te blijven, schrijft het Hbld. De eene sommatie op de andere volgde, doch de aangesprokene weigerde te betalen. Totdat degene, die het geld meende te goed te hebben, den ander sommeerde voor Vrijdagavond 8 uur 300 gulden te betalen anderszou hij binnen 8 dagen het le ven er bij inschieten. Deze brief had uitwerking. de man die hem schreef zit thans namelijk in verze kerde bewaring, waar langzamerhand wel het besef tot hem zal doordringen dat deze vorm van sommee- ren toch wat al te krachtig is. ALGMEENE CARILLONBESPELING. Door de Nationale Vereeniging voor den Volkszang is besloten, de medewerking van alle bespelers van carillons in ons land in te roepen, om op echt-Neder- landsehe wijze het gewichtige feit, dat wij honderd jaar geleden onze onafhankelijkheid herkregen, te her denken met een klokkenbespeling, door het geheele land op éénzelfde uur te houden, waarbij hoofdzake lijk Nederlandsche liederen worden ten gehoore ge bracht. De Nationale Vereeniging voor den Volkszang meent, dat zoodoende op ongezochte wijze de aandacht gevestigd wordt op den schat van oude en nieuwe liederen, die ons volk bezit, terwijl tevens meerdere belangstelling zal worden gewekt voor onze klokkespe- len, waaronder zeer mooie zijn, doch waarvan helaas ook vrij vele min of meer zijn verwaarloosd. Dat bij een goede inrichting het succes van derge lijke „beiaard-concerten" groot is, bewijzen de klok- kenbespelingen in Mechelen en andere Vlaamsche steden, en sinds eenige jaren ook te Amsterdam, op den avond vóór Kerstmis gehouden, waar nu reeds voor de tweede maal een groote menigte in diepe stil te en met gespannen aandacht naar de klokkenbespe ling heeft geluisterd. In de meeste plaatsen wordt op gezette tijden of bij bepaalde gelegenheden het carillon bespeeld, meestal eehter juist op uren dat het gewoel op straat belet, er voldoende aandacht aan te schenken. Een bespeling in de avonduren is daarom wenschelijk en bovendien véél treffender. Daarom heeft het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang zich tot alle Neder landsche klokkenisten gewend in plaatsen waar meer dan een klokkespel is slechts tot den bespeler van het mooiste carillon met het verzoek, er wel toe te willen medewerken, dat den 18en Juni a.s. des avonds van 9 tot 10 uur door het geheele land een klokkenbespeling plaats heeft. Juist deze dag werd uitgekozen, omdat in November, de eigenlijke maand der herdenking, bij de feestelijkheden, die dan aller wegen plaats vinden, do gewenschte stilte veelal zal ontbreken, terwijl bovendien op den 18den Juni, den gedenkdag van den slag bij Waterloo, dag, die toch ook dit jaar bijzondere beteekenis heeft, op betere weersgesteldheid kan gerekend worden. In het verzoek is tevens den wenBch uitgedrukt, dat hoofdzakelijk Nederlandsche volksliederen gespeeld zullen worden, daar het klokkespel zich juist bij uit stek leent voor het ten gehoore brengen van eenvou dige melodieën. TEGENSLAG. Bij de werken, welke op 't oogenbük te Haarlem voor de uitbreiding der Centrale werkplaats worden gemaakt, schijnt de op de terreinen gebrachte gron niet te deugen. Deze blijft slap, zoodat men niet ve, der durft gaan met bouwen, alvorens vaststaat of dn slapte ophoudt. De heer Wegerif uit Apeldoorn zou juist beginnen de fundeeringen te maken voor de buitenmuren. Al het werkvolk is ontslagen. De schade is, als opnieuw moet worden begonnen, op geen duizenden na te berekenen. NOG GEEN EEUW NEDEKLANDSCH. In verband met de alom te vieren onafhankelijk heidsfeesten in den lande, verkeert Togelen wel in een heel eigenaardig geval, hetgeen blijkt uit het volgende uittreksel, genomen uit de „Chronologische beschrijving van Tegelen." Tegelen was van 1814 tot 1816, ter oorzake van een verkeerde uitlegging van het Weener tractaat, aan Pruisen onderworpen gebleven, zoodat een twaalftal jongelingen uit Tegelen in 1815 nog door de Pruisi sche regeering tot den krijgsdienst werden opgeroe pen. Eerst in 1816 werd Tegelen door ruiling tegen Herzogenrath bij het koninkrijk der Nederlanden ge voegd. Hieruit blijkt dus, dat deze gemeente dit jaar feitelijk nog niet het feest kan vieren, dat op zooveel plaateen gevierd wordt. (L. K.) DIEFSTAL? In de gemeenteraadszitting van Lisse, Vrijdag 1.1. gehouden, deed de voorzitter meedecling' van een fnerkwaardige kwestie aan de gasfabriek. De directeur van het gasbedrijf is langen tijd ongesteld geweest; zijn functie werd door een waarnemend directeur overgenomen. De laatste vertrok op 1 Januari 1.1., de eerste hervatte op 1 Maart zijne betrekking. Di- joet na dien datum constateerde de directeur in de hoeveelheid gaskolen een verschil met hetgeen volgens de balans aanwezig zou zijn. Er zouden maar even 1200 H.L. ontbreken. B. en W. en de gascommissie stelden onmiddellijk een onderzoek in, hetgeen echter nog niet beëindigd is. Wel is reeds gebleken, dat het verschil niet 1200, maar ongeveer 900 H.L. is. De ba lans van het gasbedrijf over het jaar 1912, welk© een winst aanwees van ruim 4000, werd goedgekeurd, omdat de raad meende, dat de cijfers van den waarn. directeur alle vertrouwen verdienden. Een voorstel om aan hen, die de administratie voerden in de maan den Januari en Februari, een gratificatie te geven, werd aangehouden in afwachting van het hangende onderzoek naar do vermiste, althans op papier te hoog genoteerde, hoeveelheid kolen. EEN MERKWAARDIG FEIT IN DE VOGELWERELD. Men schrijft aan de „Zwolsche Courant": Zaterdag vóór Pinksteren werd te Gramsbergen aan den spoordijk een doode ooievaar gevonden. Al spoedig bleek, dat het dier den verstikkingsdood ge storven was, te wijten aan al te groote gulzigheid. Wat was het geval? Het dier had een mol gevangen en had deze, zooals hij wel meer met exemplaren van deze soort zal gedaan hebben, in zijn geheel willen inslikken. Dezen keer was hem dat echter niet ge lukt de mol, oen beest van buitengewoon grooten omvang, was in de keel blijven zitten en daar zóó vast geraakt, dat zij niet dan met groote moeite daaruit verwijderd kon worden. Het gebeurde ging van mond tot mond. Ieder had medelijden met de weduwe, welke reeds te broeden zat doch nu de eieren in den steek had gelaten. Ze liet er echter geen gras over groeien en reeds Zondagmor gen trok ze er op, om oen nieuwen echtgenoot te zoe ken. Hierin was ze nog al gelnkkig, het bleek, dat er nog vrijgezellen genoeg over waren, want reeds des middags keerde zij terug, vergezeld door twee min naars, die ieder hun beste beentje voor zetten, om het wijfje zooveel mogelijk te behagen. Kranige vliegpraestaties werden geleverd, die eindigden met een verwoed gevecht om en op het nest, waarop het wijfje had plaats genomen en een en ander met groo te belangstelling gade sloeg. Spoedig was de strijd beslist: de overwinnaar nam plaats naast het wijfje en gooide dadelijk de oude eieren uit het nest, terwijl de overwonnene, na nog eenige keeren in groote krin gen om het nest gevlogen te zijn, zijn biezen pakte. HET GOE-DE VOORBEELD! Bij Hagenbeek, die een tent voor een paar duizend menschen onder Sloten heeft staan, en er een uitge breide dierenkolonie Iaat optreden, produceert zich, als hoofdnummer, de aap Robinson. Wat zoo'n aap al doen kan, het is kolossaal. „Hoe meer kunstjes de aap kent, hoe meer hij er moet vertoonen", staat ge schreven. Maar deze kent er ©en zwerm en vertoont ze met luste, zegt de Amsterdamsche briefschrijver van het Utrechtsch Dagblad. Robinson kleedt zich aan en uit. Dit maakte oen diepen indruk op Pietje. Pietje is zeven jaar en ver tikt het, zich 's avonds zelf van zijn kieltje to ontdoen. Daar moet moeder aan te pas komen. „Maar die aap is pas vijp', heeft moeder gezegd. Pietje zwijgt. In zijn hoofdje gaat veel om, wat zich later openbaren zal. Kort na 't eten is het ventje verdwenen. De fami lie blijft natafelen en vergeet den kleinen man. Als echter de klok half acht slaat, komt hij binnen, keurig in z'n hanssop, klaar om naar bed te gaan. „Ik wou niet minder zijn dan een aap", zegt Pietje. Ziehier een bijdrage voor het volgend paedologisch congres. „Hoe een aap kinderen opvoeden kan." De Maasbode schrijft: In Rotterdam hebben wij dezer dagen kunnen wal gen van het anti-clericalisme van den feilen anti-pa pist Tideman. Bijna zouden wij hem den felsten on der de feilen genoemd hebben, zoo wij dezer dagen uit de gemeente B. niet een schrijven hadden ontvan gen, waaruit blijkt dat de aldaar wonende Tit Piede- man hem in deze nog overtreft. De schrijver schildert ons het volgende tooneeltje: In een statig, deftig gemeubileerd vertrek zit de grrroote denker Tit Piedeman. Een pijnlijke trek ligt op zijn diep-denkers gelaat. Schijnbaar is hij nog niet tevreden over zich zelf. Hij, de groote man, de Napoleon der anti-papisten. Hoe is het mogelijk. Diep in zich zeiven gekeerd bul dert hij„Neen, dat mag, dat kan zoo niet langer blijven." Driftig grijpt de anders zoo kalme man naar de te lefoon. Ring. ring. „Juffrouw sluit u even aan met Judocus Persplank, mr. kleermaker no. 100, maar vlug hoor, vlug." „Hallo, Judocum Persplank, meester kleermaker, u spreekt met Tit Piedeman." „Wat belieft u, edelgestrenge, zeer geleerde heer. Dadelijk komen? Zeker, zeker, tot uw dienst. Ik vlieg al. Binnen een paar minuten ben ik bij u hoor. Uw dienaar." Driftig, met groote passen loopt de grrroote donker op en neer. Ja, hij, Judocus alleen met zijn groot ver nuft zal mij helpen. Hij, hij alleen is mijner waardig. Ernstig kalm met deftigen groot stapt meestor Persplank even later het stille studeervertrek binnen. Ernstig is de vriendelijke groet der beide meesters. Een glimlach verheldert heer Piedemans gelaat. Eindelijk zal hij dan rust vinden en van het laatste teeken van papisme verlost worden. Gewichtig is de conferentie tusschen de beide grrroote meesters. Bedenkelijk als bij de oplossing van een moeilijk, ingewikkeld vraagstuk schudt mr. Persplank zijn an ders zoö opgeruimd hoofd. Kunnen zal het wel. Hoe wel het geval zeer moeilijk en ingewikkeld is, maar het zal u zeker dubbel. tarief kosten, mijnheer Piedeman. Geen bezwaar, roept de grrroot© denker stralend van blijdschap uit. Verheugd schudt hij mr. Pers plank de hand. „Eindelijk zal ik dan verlost worden van het kruis", roept hij uit. Hij, de groote denker, de felle anti-papist zal nu in het vervolg dragen kunstig geconcentreerde panta lons zonderkruis. S. D. A. P. EN S. D. P. In een openbare vergadering van de federatie Am sterdam der S. D. A. P. gehouden in Plancius sprak gistermiddag mr. P. J. Troelstra over „Het internati onale militarisme als bedreiging van beschaving en volkswelvaart." Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd gebruik gemaakt door den heer dr. H. Gorter (S. D. P.) Toen deze in den loop van zijn rede de mani festatie der S. D. A. P. op 2 Juni a.s. betitelde met „den blauwen Maandag" ontstond er in de zaal groot rumoor. De leider der vergad., de hr. E. Polak, verzocht onder daverend applaus van de eene en sterk gefluit van de andere zijde, den debater do vergadering niet te prikkelen, en voegde er later de verzekering bij, dat hij don spreker het woord zou ontnemen, indien deze doorging do leden der S. D. A. P. to kwetsen in wat hun lief en dierbaar is, Nadat dr. Gorter zijn rede had vervolgd, repliceerde mr. Troelstra. Toen deze in zijn beantwoording ver klaarde, dat de consequentie van de redeneeying van dr. Gorter n.l. dat Engeland zooveel voor zijn ar beiders kan doen, omdat er ieder jaar een batig saldo is, als gevolg van de uitbuiting der werkkrachten in de Koloniën moe zou moeten brengen, dat de soci aal-democraten gingen zeggen: „Laat do kapitalis ten hun gang maar gaan, want een deel van de buit is voor ons," ontstond er, naar de Maandag-courant meldt, een geweldig tumult. De aanhangers van dr. Gorter begonnen op oorvordoovonde wijze te fluiten; de tegenpartij trachtte het lawaai door daverend handgeklap te overstemmen. In minder dan geen tijd zat ongeveer niemand meer op zijn plaats. Alles liep en drong dooreen. Achter in de zaal werden wandel stokken dreigend opgeheven. Een der aanwezigen had een waterkruik van het buffet gegrepen en zwaaide die, op een stoel staande, heen en weer. „Vechten! vechtenschreeuwde men van verschillend© kanten. Telkens opnieuw werd in het dolle gefloten en geap- plaudiseerd. Tevergeefs trachtte mr. Troelstra het lawaai te overschreeuwen. Het werd hem, zoowel door vrienden, als door tegenstanders, onmogelijk ge maakt zijn rede te vervolgen. Tevergeefs ook trachtte de leider der vergadering de aanwezigen tot kalmte te brengén. Noch zijn woorden, noch zijn hamerslagen bereikten eenig resultaat. Toen het tumult enkele minuten had voortgeduurd, verklaarde mr. Troelstra verder van het woord af te zien en sloot de heer Po lak de vergadering onder fel protest tegen hen, die de uiting van het vrije woord onmogelijk hadden ge maakt. Onder 't zingen van „de Internationale" verliet 't publiek daarop de zaal. Buiten bleef men nog even om de leiders der S. D. P. samenscholen, doch vrij spoedig had de menigte zich, zonder dat er wanorde lijkheden voorvielen, verspreid, UIT BERGEN, Mej. C. Molenaar, alhier, slaagde Zaterdag te Haarlem voor het examen acte lager onderwijs. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 13 tot 17 Mei werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 402 bloem kool, 752 baal uien en 5175 bos rabarber. VAN TEXEL. Gistermiddag werd door de vereeniging van Jonge Vrijzinnigen van den Helder eene goed geslaagde openlucht-samenkomst aan den Burg gehouden. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren P. J. Oud, R. O. van der Haagen en W. Biersteker. De Gemengde Zangvereeniging „Morgenrood" van den Helder, verleende daarbij hare medewerking. Niette genstaande het mijider gupstige weer was het, aantal toehoorders vrij groot. KORTE BERICHTEN. De 48-jarige Belg, die, zooale we in een deel van het nummer van Zaterdag meldden, te Neuzen onder verdenking van spionnage is gearresteerd, zeide uit liefhebberij een teekening te hebben gemaakt. Hjj zal over de grens worden geleid. Zat, rdagmiddag is op de Kaasmarkt te Rotter dam een 2-jarig kindje, dat aan het kindermeisje ont snapte, onder een sleeperswagen terecht gekomen en overreden. Het kind was bijna onmiddellijk dood. Van 13 17 Juni a s. heeft een gemeenschappe lijke motorboottocht plaats van de Ned. Motorbootclub van Dusseldorf naar Amsterdam, Alkmaar en IJmuiden. Te Hoorn is een vereeniging van jonge vrijzin nigen opgericht. De gemeenteraad van Groningen heeft den gas- prjjs met een l/j cent verhoogd en thans gebracht op 6 cents. B. en W. van Rotterdam stellen voor, f 50.000 voor de onafhankelijkheidsfeesten te bestemmen en verder te bepalen, dat voor zoover op voldoende wijze onder de burgerij blijkt van instemming met dit denkbeeld tot het in het leven roepen van een blij vende herinnering daartoe uit de gemeentekas een verdere bijdrage van f 25.000 zal worden bestemd. Op den Admiraal de Ruyterweg en aangren zende straten te Sloten heerscht een ware waternood. Bewoners van de 3e étage krijgen in het geheel geen water meerdie van de 2e étage alleen nog maar 's nachts tusschen twaalven en vieren, terwijl op de le étage den geheelen dag nauwelijks twee emmers water wordt verkregen. Sloten zal echter waarschijnlijk spoedig water van Amsterdam betrekken. Wegens een staking onder een deel der typo grafen heeft Zaterdag de „Nieuwe Oldenzaalsche Cou rant" opgehouden te bestaan. Zjj bereikte haar 19en jaargang. Bjj Tilburg is een automobiel van een heer uit Vucht bij het rijden in brand geraakt, met het gevolg dat de auto totaal vernield werd. De inzittenden kwa men met den schrik vrij. Naar de Nederl. verneemt, heeft onze gezant te Brussel, jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, tevens geaccrediteerd bij het hof van Luxemburg, om gezondheidsredenen ontheffing van zijn post gevraagd. Als zijn opvolger wordt genoemd onze gezant te Rome, jhr. mr. H. van Weede. Zaterdag is het tweejarige zoontje van den heer Van B., te Wognum, toen het een kip naliep, inden gierput gevallen en onmiddellijk gestikt. Uit goede bron wordt gemeld, dat de verwach ting mag worden gekoesterd dat het sluiten der be grooting der gemeente 's-Gravenhage voor het jaar 1914 zonder belastingverhoging zal kunnen geschieden. Te den Haag is Zaterdagmiddag een 19-jarig meisje van de fiets goglipt en onder een met steenen beladen vrachtwagen geraakt. Een der wielen ging haar over het hoofd, de dood trad bijna onmiddellijk in. STAATSLOTERIJ. Laatste bertcutoH, KINDERMOORD BREDA, 19 Mei. Een onderzoek wordt ingesteld naar een vermoedelijken kindermoord op den 8-jarigen A. van der Broek, die gistermiddag al spelende met een hoepel de ouderlijke woning heeft verlaten en wiens lijkje hedennacht omstreeks 1 uur in een sloot werd gevonden nabij Prineenhage. VREDE DOOR RECHT. De constitueerende vergadering van de afdeeling Alkmaar en omstreken van den Algemeenen Neder- landschen Bond „Vrede door Recht", wordt heden avond te 8 uur gehouden. Abusievelijk was het uur van aanvang niet vermeld. STAATSPENSIONEERING. In de gistermiddag in de bovenzaal van „de Graan handel" van Mej. de Wed. Wagenaar gehouden verga dering van de Federatie van den Bond van Staatspen- sioneering in het district Alkmaar, werd besloten de antwoorden van de heeren jhr. mr. P. v. Foreest en A. H, Gerhard te publiceeren, en gehoord het Hoofdbe stuur en gezien do antwoordeu, de leden op te wekken naar hun eigen overtuiging hun stem uit te brengen. De heer F. J. Aukes heeft als bestuurslid van de Federatie ontslag- genomen, omdat niet de redactie van het aanwezige hoofdbestuurslid, den heer Kanis, vastgesteld is, die ieder lid wilde vrijlaten zijn stem uit te brengen in verband met zijn politieke overtui ging. De heer A. H. Gerhard beantwoordde d© volgende vragen met: Ja. A. W enscht gij een Staatspensioen zonder premie betaling voor ouden van dagen, zoowol voor vrouwen als voor mannen, voor zelfstandigen als voor loontrek- kenden, zij het ook dat de toekenning beperkt mocht worden tot hen, die het noodig hebben? B. Moeten naar uw meening de gelden, noodig voor Staatspensioen, worden gevonden uit belastingen naar draagkracht? C. Zijt gij bereid om, ook na aanneming van do Wet-Talma, de actie voor Staatspensionneering in de eerstv. Regeeringsperiode onverflauwd voort te zetten en krachtig te steunen alle pogingen tot terzijdestel ling van genoemde Wet of eventueele voorstellen tot wijziging, voor zoover die gaan in dé richting van Staatspensioen? De heer jhr. mr. P. v. Foreest beantwoordde ze als volgt A. De verzekerheid van een zeker bedrag als on- derhoudsminimum op den ouden dag voor ieder bur ger acht ik gewenscht. Waar de mogelijkheid niet heeft bestaan om daarvoor door eigen spaarzaamheid te zorgen, worde hulp gegeven uit de Staatskas, B. Bepaalde heffingen aan te wijzen waaruit de gelden voor het onderfioud van oude armen moet wor den betaald, gaat m. i. niet aan. Als overtuigd vrij- handelaar keur ik de verhooging van invoerrechten in ieder geval, en voor dit doel speciaal, ten sterkste af. O.^ Daargelaten, in hoeverre de kwestie van Staats pensioen speciaal op den voorgrond zoude moeten worden gebracht, zoude ik, kwam er een ministerie van vrijzinnige richting aan het bewind, er gaarne toe medewerken, dat de door minister Talma ontworpen sociale wetten vervangen werden door minder bureau cratische en meer aan het eigen initiatief overlatende. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. Men seint ons uit 's-Gravenhage: De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van J. H. Eilers, chemicus te Oegstgeest, door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 3 geldboeten van 300 of 60 dagen hechtenis voor elke boete wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde door den tubercu loselijder S. van Meurs te Ilarencarspel te behande len. ZWERVERS. Aan bet politiebureau bevinden zich een paar zwer vers in bewaring, een man en een vrouw, die zioh aan eenige kleine diefstallen hebben schuldig gemaakt. In Haarlem hebben ze waschgoederen gestolen, terwijl in Heilo eenige emaillepannen werden weggenomen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. OVERGEPLAATST. De sergeant Peters van het 7e regiment infanterie te Naarden is overgeplaatst bij de Cadettenschool al hier. PRIJZEN GEWONNEN. Bij de gisteren te Groningen gehouden courses be haalde de heer N. Schermerhorn alhier met Vitesse een len en met Cruqius Smaragd een 2en prijs. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 13 tot 17 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 66 kuipbaden, 92 regen- baden le klas, 178 regenbaden 2e klas, te zamen 386 baden. ENGELAND. De politie van Calcutta heeft 19 aanzienlijke Bengaleezen gevangen genomen, beschul digd van samenzwering tegen het gezag des Konings. Bij de inlanders heeft deze aanhouding groote ont roering veroorzaakt. FRANKRIJK. Naar aanleiding van een betoo ging tegen de wet op den driejarigen dienstplicht, zijn een aantal soldaten naar het politiebureau geleid. Een korporaal zou in de cel zijn gesloten. De afkeu ring onder de burgerlijke bevolking is algemeen. AMERIKA. Volgens opgaven aan de „Daily Mail" bedraagt het aantal Japanneers in California 41,366, op een bevolking van 2,377,000. Hun landbezit is on geveer 8000 II.A„ terwijl de staat 5 millioen H. A. groot is. Nog geen vijfde procent van het land is dus in handen der Japanners. Deze zijn handige vruchtentelers en in één district hebben zij die teelt al geheel in handen. De blanken beweren dat zij er eigenaardige middelen op na houden om den grond van hun buren in waarde te doen dalen. Zij maken blanken die naast hen wonen het leven zoo lastig en zuur mogelijk, zoodat geen arbeiders op die hoeven willen werken. De gespannen betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten eh Japan gaven Vrijdag te Nieuw-York aan leiding tot geruchten dat de regeering in alle stilte militaire maatregelen trof. De regeering heeft dit zoo beslist mogelijk tegengesproken. Gemengde meiledeellnuen. EEN HUIS IN BRAND GESTOKEN. De Vere-niging van noodlijdende brandweerlieden te Montreal zou een fancy-fair houden, en daarbij ook een bioscoop voorstelling geven. Men had daarvoor een origineele film noodigHeldenmoed van een brand weerman. Een huis, eigendom van de Canadeesche Spoor, werd in brand gestoken. De overheid van Montreal Had concessie verleend. Zoodra de vlammen uit de ven sters flikkerden, kwam de brandweer in vollen dos aangerend. Commissarissen in auto, alles in actie. Voor het raam van de vij'de verdieping staat een wanho pige vrouw, met tienjarig kind en baby. Alleen door den moed van een brandweerman wordt zij en haar kinderen gered.' 't Is een pakkeade voorstelling, die binnen korten tjjd 900.000 gulden opbracht. De kesten voor de mise- en scène, ten bedrage van f 175.000, zijn dus ruim schoots gedekt. KINDEREN ALS INBREKERS. In hot dorpje Plessis-Lu'zarches, niet ver van Parijs, bemerkte een vrouw, die overdag uit werken gaat, toen ze 's avonds thuis kwam, dat haar kasten en kel der geheel overhoop gehaald waren en een vensterruit gebroken was. Alles wat eetbaar was en drinkbaar, was verdwenen, brood, koek, chocolade, confituren, wijn en appelwijn. En in den kelder was een vat met wijn en een ander met appelwijn bovendien nog aan gebroken. De politie, die er hij gehaald werd, meende, dat kinderen do misdaad hadden bedreven en daar het dorp niet heel groot is, kwam weldra de waarheid aan 't licht, nog ontstellender dan men verwacht had. De inbrekers-bende van Plessis-Luzarches bestond uit 3 leden, twee broers en een zusje, Collot genaamd, Al- phonse, do chef, 7 jaar oud, Gustavo, 5 jaar en juf frouw Madeleine Collot, die den aanminnigen leeftijd van,3 jaar heeft Ze bekenden alle drie hun wandaad. j

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2