DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 114 Honderd en vfjftiende Jaargang, 1913 DINSDAG 20 MEI FEPIjLLETQN. Kapitein Dodèro. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groete letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DE VROUW 1813-1913. Telefoonnummer 3. m. BINNENLAND. I i ALRMAARSC COURANT ALKMAAR, 20 Mei. Het begrip „Middenstand''' is moeielijk te omlijnen, maar we gelooven dat het tentoonstellingsbestuur ver re de grenzen van dit begrip overschrijdt door „Het Huis 1913" voor te stellen als een type van de gewone middenstandswoning. Niet zoozeer om de veronder stelde aanwezigheid van centrale verwarming, warm watergeleiding en electrische verlichting, dan wel om de luxueuze inrichting van dit huis. In welke mid- donstandswoning vindt men bijv. een afzonderlijke sierlijk-gemeubelde werkkamer, waarin zoowel voor den heer als de vrouw des huizes een schrijftafel staat, een dien-provisie-kamer, grenzend aan de keu ken? En waar het de bedoeling van het bestuur is geweest om te doen uitkomen, hoe onder den invloed van wetenschap en techniek het huishoudelijk bedrijf minder samengesteld is geworden, zoodat er voor de tegenwoordige huisvrouw tijd genoeg overblijft om zich te ontwikkelen, om deel te nemen aan maatschap pelijk werk, daar mag in ernst worden gevraagd of voor een vrouw met één dienstbode als bewoonster van dit groote huis (groote vestibule, ruime gang, keuken, bijkeuken, dien-provisie-kamer, eetkamer, woonkamer, werkkamer, kinderslaapkamer, slaapka mers, bad- en waschkamer, dienstbodenkamer) die ge legenheid er inderdaad wel overschiet. Gelukkiger dan deze overweging lijkt ons het contrast op het ge bied van hygiëne, in de huizen van 1813 en 1913 beli chaamd, een contrast, dat spreekt uit de lichte luch tige vertrekken van de bewoners, maar evenzeer uit de dienstbodenkamer, die wel een zeer groote tegen stelling vormt met de „bedsteêe in de keuken" van een eeuw geleden. Wandelend door „het Huis 1913" wordt men her haaldelijk getroffen door eenvoudige maar door en door practische dingen, waarop bij het bouwen van woningen maar zelden wordt gelet. Als zoodanig zouden wij willen noemen de ruimte in de gang, welke ingericht is tot berging van fiets en kinderwagen, de schuifdeuren aan de kinderspeelgoedkastjes, om stoo- ten te voorkomen, de eigen uitgang van de bijkeuken in de vestibule, waardoor de vuilnisbak regelrecht naar de voordeur gebracht kan worden. Het tentoonstellingsbestuur heeft aanvankelijk het voornemen gehad om een heusche woning te laten bouwen, maar dit plan bleek niet voor verwezenlijking vatbaar. Men heeft zich tevreden moeten stellen met Novelle van ANTON G1TTLIO BARRILI. 8) o Maar daar midden in de stille Zuidzee, haar naam Op dat oogenblik zoo weinig waardig, zonder de hoop te kunnen koesteren om de bestorming van de golven te kunnen afslaan, was zeker een afschuwelijke toe stand, en de schaduwen van den dood zweefden al over de kleine wimpels van de Stella del mare. Om de matrozen uit hun verdooving te schudden deed de stem van kapitein Fantasia zich hooren, die er de man niet naar was om de kluts kwijt te raken en nooit 1™.™an<i liet merken dat hij het hoofd verloren had. joijn geroep„Naar de pompen!" en een kleine hard handige aansporing van de meest onwilligen, verbra- .en de betoovering, die het vergaan van het schip zou bespoedigd hebben. Naar de pompen, naar de pompen! Twee waren er maar aan boord, en deze twee werden in een oogwenk in or e gebracht. He lichamen, vermoeid door vijf slapeiooze nachten, waren spoedig met zweet bedekt, door dat zware werk. Maar het was alles vruchteloos, itrie dagenlang werd het werk voortgezet, doch het uater, m plaats van te zakken, wies integendeel met een gedeelte van het tentoonstellingsgebouw, heeft dus aan de woning geen twee of meer verdiepingen kunnen geven, maar een étagewoning moeten maken en men heeft met bovenlicht moeten werken, zelfs daar waar dit het meest tegen alle moderne eischen indruischt. Overigens is het zeker merkwaardig dat een vrouw mej. Greta Derlinge als architecte is opgetreden, de indeeling aangaf en ook de meubelen voor eet-, woon-, slaap en werkkamer en de verlich tingsartikelen in de vertrekken ontwierp Behalve „Het Huis 1913" is er nog een eet- en slaapkamer voor de alleenstaande vrouw ontworpen, welke wil laten zien, dat1 er voor 800 S 1000 een smaakvolle, hygiënische kamerinrichting verkregen kan worden, zoodat de bewoonster, na afloop van haar werk buitenshuis, er gaarne zal toeven en niet elders afleiding behoeft te zoeken, waartoe de ongezellige smakelooze kamers, waarop zij meestal wonen, gereede aanleiding geven. zegt de commissie. Ook de plannen voor den aanleg van het terrein der tentoonstelling zijn door een vrouw mej. van Zijd- veld tuin-architecte gemaakt en onder haar lei ding uitgevoerd, de frissche, fleurige tuin is versierd met beelden en.... met de gedrochtelijke Aalsmeer der Buxusvormen, misvormde palmboompjes, die een den en kippen moeten voorstellen. Het grootsche hoofdgebouw, in hoefijzervorm met een frontlengte van eenige honderden meters, heeft een monumentalen ingang met zware torens, die den ruimen hal in het midden bekronen. In dezen hal vindt men de wandschilderingen van mej. W. C. Drupsteen, ontwerpster tevens van het bekende recla mebiljet. Hier is cle vrouw afgebeeld, die opgaat in den huiselijken kring, maar ook de vrouw, die met geestdrift arbeidt aan het maatschappelijk werk; de Amsterdamsehe Maagd wijst op de resultaten van vrouwenarbeid, gelijk deze tentoonstelling ze te aan- schauwen geeft. Dan ziet men (1813!) den oorlogs god en den dood, in wier midden een moeder haar gevallen /«oon beweent en daarboven leest men de woorden,,En gij zoudt moeder zijn en vloeken den oorlog niet!" De rechtervleugel van het gebouw, dat tevens voor zien is van een winkelgalerij, is gewijd aan beeldende kunsten en achtereenvolgens wandélt men door de afdeelingen statistiek, maatschappelijk werk, kies recht, coöperatieve keuken, huisindustrie, hygiëne, bank- en kantoorwezen, museum voor ouders- en op voeders, onderwijs, kinderlectuur, koloniën,laboratori umwerk, letterkunde en tooneel, fotografie, tuinbouw, toegepaste kunst, kleeding, ziekenverpleging en gods dienstig leven. Ter illustratie van deze droge opsomming zullen we in een slotartikel eenige grepen doen uit het rijke, deels zeer interessante materiaal, dat de vrouwen in verwonderlijk korten tijd bijeengegaard hebben. Heden willen we nog even wijzen op de groote, lichte con greszaal, welke voor 450 personen ruimte biedt^ op het kostbare Empire-zaaltje, waarin tentoonstellingen worden gehouden van voorwerpen, die door particu lieren zijn afgestaan en in direct verband staan met de vrouw 1813, op het Indische Huis, dat reeds gereed was, maar in verzakking is gekomen, op een restau rant, een theekoepel, een lunchroom op de gebouwtjes voor politie, brandweer, lazaret en Roode Kruisafdee- ling. E'n ten slotte op de bioscoop, die doet zien, hoe de vrouw werkt in de Amsterdamsehe diamant-in dustrie, in de Zeeuwsehe oesterteelt, in de Twentsche weverijen, in de Brabantsche gloeilampen-industrie, het uur en de volharding van de arme matrozen werd slecht beloond. Allen begrepen dat hun pompen geen redmiddel was, maar slechts een verlengden dood strijd. Toch hield de kapitein vol en riep dat ze zouden overwinnen, en hij werkte zelf als de minste van de bemanning; hij glimlachte bemoedigend tegen de meest weiwillendenhij glimlachte altijd maar door; maar zijn glimlach bestierf, toen hij bemerkte dat het drijfwerk van de pompen door het gebruik was ver lamd, en dat kon men helaas niet herstellen. Onze matrozen slaakten een kreet van wanhoop, en bleven eenige minuten bewegingloos naar het drijfwerk sta ren. Zelfs Apollo, een mooie poedel, die altijd aan boord was geweest, en die de lieveling van de bemanning was, deelde in de algemeene verslagenheid door tegen de pompen te blaffen, en staarde met zijn groote wijze oogen dan d'ezen dan dien matroos aan. Kapitein Fan tasia had zich al fluitend verwijderd (een teeken dat hij zeer ongerust was) en fluitend ging hij de kajuit van het achterschip in, waar de bootsman en ik hem volgden om overleg te pieken. zullen we doen Dodèro, vroeg hij mij, en hij ging zitten op de kaart die op de tafel lag uitgespreid. Wel, kapitein, antwoordde ik, ik denk dat het niet lang zal duren of we zullen de akte van berouw moeten opmaken! Fantasia, fantasia! riep hij en het hoofd tus- die kijkjes geeft in het .leven, der verpleegster, uit het werken der padvinders, die beelden biedt over de vrouw in 1813, die de belangrijkste gebeurtenissen op de tentoonstelling weergeeft, en die ook humoristische en komische films vertoont. Ziedaar dus voor het j eerst en tevens voor het laatst iets opgenoemd, dat tot vermaak strekt. Deze tentoonstelling draagt uitsluitend een ernstig karakter. Zij wil leeren, doen zien, welke ingrijpende veranderingen er in een eeuw tijds zijn gekomen ten opzichte van de plaats der vrouw in de maatschappij. En in het loeren alleen wil zij ontspanning zoeken. Zij is een demonstratie, geen financieele onderneming, zij wenscht bezoekers te trekken, niet te lokken. Zij vraagt belangstelling voor en om zich zelve en versmaadt daarom het ker- mis-aehtige, dat dikwijls het integreerende en meestal het commercieele deel van een tentoonstelling vormt. Toch mag gevraagd of vermakelijkheden het bezoek aan de waarlijk belangwekkende expositie niet zouden hebben doen stijgen en er dus niet toe zouden hebben meegewerkt, dat zij meer kennis ging verspreiden, I meer waardeering voor de vrouw ging wekken, alge- j meener propaganda-middel werd, kortom meer nog aan haar doel ging beantwoorden dan thans, naar te a vreezen staat, het geval zal zijn. (Slot volgt). BEGROETING DUITSCIIE KEIZER. De Koningin heeft aan een missie opgedragen den Duitschen Keizer te begroeten bij zijne komst te Gel- dern, nabij de Nederlandsehe grens, op 4 Juni. Deze missie zal bestaan uit den luitenant-generaal De Meester, commandant van het veldleger, den kolonel Weber, adjudant i. b. d., commandant der brigade gre nadiers en jagers, en den luitenant-ter-zee le kl. jhr. von Muhlen, adjudant van de Koningin. ven: hij berekende de gevolgen op ongeveer 9 milli- oen, welk bedrag tot vijf millioen zou worden terug gebracht, wanneer men er rekening mee hield, dat in werkelijkheid meer dan 3y2 pet. rente zal worden ge maakt. OeneiiKd nieuw». GROOTE PROCESSIE. Te Maastricht trok Zondagmorgen, begunstigd door goed weder', de groote jaarlijksche St. Servatius- processie rond. Honderden en honderden kinderen, in hun witte en roze gewaden, sommigen met vleugels als engelen, weeskinderen, congregatiën, harmonieën, het borstbeeld van Sti Servatius, de noodkist met de relequiën, en tal van kleurrijke vanen wisselden elkan der af. Dan volgden alle reguliere en seculaire gees telijken, en eindelijk hét Allerheiligste, gedragen on der een rijkvergulden troonhemel, voorafgegaan doof wierookzwaaiende koorknapen en gevolgd door den commissaris der Koningin, den burgemeester in ambtsgewaad, leden van den gemeenteraad, Provincia le Staten en Tweede Kamer. Duizenden toeschouwers, waarvan een menigte vreemdelingen, woonden dea ommegang bij. INBREKERS GEPAKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een poging tot diefstal door middelen van inklimming gedaan in een perceel in de Yaleriusstraat hoek Nicolaïstraat te 's-Gravenhage. Op dit tijdstip zag iemand twee man nen vóór het bewuste huis, waarin een besteldienst is gevestigd. Eén der mannen ging door het tuimelraam naar binnen. De man waarschuwde door gebruikma king van een signaalfluitje de politie, waarna het een toegesnelden agent gelukte de persoon, die het huis was binnengegaan te arresteeren. Zijn mededader, die hem bij het inklimmen behulpzaam was geweest, had het op een loopen gezet, doch werd in den nacht, aan gehouden. De beide verdachten hebben reeds vroeger met de justitie kennis gemaakt. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal in den loop van de volgende week bijeenkomen ter behandeling van de Raden- en Invaliditeitswet. Inmiddels wordt het Voorl. Verslag over de Ziekte wet verwacht. SLECHTE GEEST BIJ DE INDISCHE MARINE. Aan het hoofdbestuur van den Bond van minder marine-personeel wordt uit Indië geseind, dat de 100 marine-schepelingen zijn afgezonden wegens het wei geren van de extra-verstrekking op 19 April j.L, den verjaardag van Prins Hendrik. VERKIEZINGSBIJDRAGE. Bij het secretariaat der S. D. A. P. is, volgens Het Volk, gericht ingekomen dat het partijbestuur der Duitsclio zusterpartij 3000 voor de verkiezingen der S. D. A. P. in Nederland heeft bestemd. DE VERKIEZINGEN EN DE INDISCHE DEFENSIE. Naar het Vad. meldt, is het rapport van de staats commissie voor de defensie van Indië gereed, maar ligt het in het voornemen der regeering, het verslag wegens de zeer kostbare voorstellen, die de commissie doet, niet vóór den afloop der verkiezingen openbaar te maken. j Bij het rapport is een afzonderlijke nota van een der niet-militaire leden gevoegd, waarin tegen de kostbaarheid dezer voorstellen wordt opgekomen. mm - EEN DUUR AMENDEMENT. Het Vad. heeft zich, naar aanleiding van het be richt in het Hbld. over de financieele gevolgen van hot amendement-Treub in de wet op de pensionnee- ring van gemeente-ambtenaren tot den heer Treub om inlichtingen gewend. Deze noemde de voorstelling van het Hbld. overdre- schen de handen leunend verviel hij in diep gepeins. Op dat oogenblik verschenen vijf a zes matrozen voor de deur van de kajuit. Uit hun gemompel bleek, dat zij ook aan het overleggen Waren geweest en de ma trozen, die voor de deur verschenen, waren de afge vaardigden van hun kameraden. Het dreigend gevaar wischte allo rangsversehil uit en ze wilden niet eens wachten, dat de kapitein een besluit zou hebben geno men. Kapitein, schreeuwde een van hen wat doen we hier? worden de bootjes niet uitgezet? j Kapitein Fantasia sloeg geen acht op den weinig eerbiedigen toon waarop deze woorden werden uitge sproken, hij gaf zelfs geen antwoord. Hij dacht aan zijn dierbaar schip, de arme kapitein, en twee tranen glinsterden in zijn oogen; de eerste geloof ik, die hij ooit in zijn leven had gestort. Wat zeg je, Vincenzo? vroeg hij eindelijk, uit zijn gepeins ontwakend. Ik zeg, en 'ze zeggen het allemaal dat we de bootjes moeten uitzetten. Ah, ze zeggen het allemaal! Ze willen haar dus verlaten, die arme Stella del mare? En moeten wij armé Christenen ons dan opoffe ren door haar niet te verlaten? Neen, zoo waar als., schreeuwden alle matrozen, die zich achter hun afge vaardigden verdrongen. We willen de booten uit zetten Gooi ze dan in zee do booten, antwoordde de ka pitein, naar het dek terugkeerend. Maar voorzich tig aan, dat ze niet tegen elkaar botsen. Kom, brava EEN MOEILIJKE BESLISSING. De Voorburgsche politie nam een paar jongemen- schen in bescherming, die, naar zij zeiden, besloten hadden, „samen te sterven." Over de wijze, waarop zij aan dat besluit uitvoering zouden geven, konden zij het niet eens worden, meldt de N. Ct. De jongeman gaf de voorkeur aan verdrinken in den Vliet, maar het meisje verzette zich daartegen. Daarop begaven zij zich naar het Stationskoffiehuis, waar de jonge man aanstalten maakte zich dood te schieten; de ca féhouder wist dat plan te verijdelen door de politie te waarschuwen. TREINBOTSING. Op het stationsemplacement te Hilversum had gis terochtend een botsing plaats tusschen een van Am sterdam komenden goederentrein en een rangeerenden trein, geladen met woonwagens en materiaal van het Circus Wilke. Van den rangeerenden trein vielen 'eenige wagens met woonwagens om en werden uit de rails gelicht. In een dezer sterk overhellende woonwagens bevonden zich een vrouw en een kind, die spoedig uit hun nete lige positie werden gered. Zij bleken geen ernstig letsel Ie hebben bekomen; in een nabijzijnde villa werden zij voorloopig liefde rijk opgenomen. In den .woonwagen was een begin van brand ont staan; dit was echter binnen korten tijd gebluscht. Met de opruimingswerkzaamheden werd dadelijk aangevangen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. TE VONDELING GELEGD. Zaterdagnacht werden bewoners van het pand Al kemadestraat 24, Rotterdam, gewekt door het huilen van een kind. Zi.j stelden een onderzoek in en vonden in het portaal een meisje, vermoedelijk één week oud, gewikkeld in eenige tricot- en katoenen lappen, alles ongemerkt, welk kind daar te vondeling was gelegd. Op het lijfje was een stuk papier geFonden, waarop met potlood geschreven„Ik ben niet gedoopt." Terwijl de commissaris van politie een onderzoek in stelt naar de ouders, heeft een der bewoners van het huis het kindje voorloopig opgenomen. jongens, een beetje kalmte, jelui zoekt wat provisie bij elkaar en je laat de sloep en de booten zakken. -De booten! riep de bootsman uit, er is maar een boot over, de andere is met de eerste stortzee wegge slagen. - Des te beter, dan zijn we eerder klaar zéi de kapitein met een treurigen glimlach. Gij, Dodèro, zult de boot besturen, In de sloep zal ik tien mannen nemen, gij neemt de andere zeven. Het gevaar werd dreigend. Sloep en boot werden, zoo gauw als ik het u vertel, gestreken. Do matrozen wilden allen in de sloep die sterker leek, zoodat er een gedrang ontstond. Kapitein Fantasia had veel moeite om hen tot bedaren te brengen, maar gelukkig, zoodra hij de tien, die met hem mee moesten gaan, geroepen had, volgden de gekozenen het bevel eerbie dig op. Allen begonnen toen de provisie in te laden, en do tien hadden zooveel meegenomen, dat het wel leek of ze zich tot een reis van weken voorbereidden. Voor het proviandeeren van de boot zorgde ik. Een tonnetje beschuit, een ton water, eenige maatjes brandewijn, dat was alles; en dat zou, eerlijk verdeeld, voldoende zijn voor een dag of zes. Ik vergat niet het kompas, het sextant, de passer en mijn vaarkaart, die zeker even noodig waren als het water of de beschuit. De verwarring, de haast waarmee de tien matrozen van den kapitein zich in de sloep wierpen deed haar bijna omkantelen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1