Trekking van heden 5e klasse. 2e lijst. n?»; 500 en 902 elk f 1000 ds."4213, 5191, 6025, 11867 en 15369 elk f 400 ns. 128, 12549 en 15112 k f 200ha- 2651, 4120, 4173, 9828, 10435, 12882, 13299 en 14113 elk f 100. STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. OMMEN. Mr. JË. Baron Maekay heeft aan het Bestuur van de Christ. Hist. Kiesvereeniging in het district Om men uitdrukkelijk verzocht hem niet in aanmerking te brengen voor eene candidatuur voor de Tweede Kamer. (Ned.) YERKTEZINGvSKNOEIERIJEN. De 41-jarige Q. M. v. B. te Wijk-bij-Duurstede, pro pagandist van de R. K. Kiesvereeniging, die verleden week terechtstond wegens overtreding der kieswet, is gisteren door de Rechtbank te Utrecht vrijgesproken. De officier eischte een maand gevangenisstraf. De 63-jarige landbouwer G. Y. en zijn zoon, de 28- jarige landbouwer J. A. Y. te Jutphaas, die een val- sche aangifte zouden hebben gedaan voor de kiezers lijst, werden veroordeeld tot 2 dagen gevangenisstraf. Het O. M. had een week gevangenisstraf geëischt. GERED. Ten noorden van Terschelling heeft weer een Urker visscher, van den botter UK 71, in levensgevaar ver keerd, schrijft het „Handelsblad". Terwijl daar bij noordelijken wind zijn kornet was uitgeworpen en de knecht zich ter ruste begeven had, was schipper H. Bakker bij het verrichten van eenig werk aan den voorsteven overboord gevallen, zonder eenig geroep om hulp te uiten. Gelukkig bemerkte de jongen spoedig wat er ge beurd was; schielijk wierp hij den drenkeling een touw toe. 't Viel op de borst van den op den rug drijvenden drenkeling, die als bewusteloos was en geen poging deed om wegzinkend touw te grijpen, hoe de jongen hem ook toeschreeuwde: „Grijp dan nou! Eerst toen do haastig gewekte knecht den man een langen boomstok toewierp en hun geroep hem uit zijn verdooving deed geraken, begreep Bakker wat hij doen moest. Toen was de man, vader van een talrijk frwsin, spoedig gered. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: Voortuigen (26), paarden (20), hoornvee (17), hon den (2), landbouw-machines (8), val van den arbei der (39), waarvan 1 den dood tengevolge had, val van een voorwerp (6), beknelling (21), krachtsover spanning (37), snijdende werktuigen (18), infectie (20), oogkwetsing (2), brandwonden (3), breken van gereedschap (2), breuken (1), knie verstuikt bij stoeien (1), stootan hoofd bij klimmen over hek (1), door ha verstoppel* verwond (1). Slechts 1 ongeval gaf aanleiding tot blijvende uit- keering. H. B., des nachts naar buiten willende gaan, om aan een behoefte te voldoen, viel van den zolder, het geen onmiddellijk den dood tengevolge had. Zijn we duwe en kinderen ontvangen 'n uitkeering van 0.76 per dag, hetgeen een kapitaal vordert van 3185. De 225 ongevallen die door de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge zijn behandeld, hebben opnieuw bewezen dat het landbouw-bedrijf geenszins gevaarloos is. De 225 getroffen knechts zijn doordat hun pa troons lid van de Landbouw-Onderlinge zijn, gehol pen. Ze hebben van de Landbouw-Onderlinge den steun gekregen, die hun anders niet zou zijn verleend, omdat voor de landbouw-ongevallen-verzekering nog geen wet bestaat. De onkosten, die voor de patroons op deze verzeke ring komen, bedragen 1.07 per 100 jaarloon, of voor een knecht, die 400 per jaar verdient worden de kosten ruim 0.80 per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarsto ongevallen gedekt. DE UITSLUITING. IN DE SIGAREN- INDUSTRIE GEëINDIGD. De uitsluiting en werkstakingen in het sigarenma- kersbedrijf zijn geëindigd. Gisteren is te Utrecht een bijeenkomst gehouden van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfa brikanten in Nederland en de hoofdbesturen en de Werkliedenorganisaties in de sigarenindustrie, met vo- rengemeld gevolg. Na uitvoerigo besprekingen, welke den geheelen dag duurde, is gisteravond een overeenkomst tot stand ge komen. Deze overeenkomst luidt als volgt: fusschen het Verbond van Vereenigingen van Si garenfabrikanten in Nederland ter eene zijde en 1: de Nederl. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond2. de Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond; 3. de Ohr. Bond van sigarenmakers- en tabaksbewerkers in Nederland, en 4. de Nederlandsche Federatie van sigarenmakers, ter andere zijde, is overeengekomen. D» partijen ten andere zullen op 20 Mei 1913 4 uur h.m. de werkstakingen in Rotterdam, Dordrecht en Qorinchem en de partij ten eene de uitsluitingen in alle bij het verbond aangesloten vereenigingen ophef fen. Vanaf dat oogenblik zullen door de fabrikanten aangesloten bij het verbond betaald worden de loonen vermeld op den staat door partijen voor „gezien" ge- teekend. Onder dezen loonregeling wordt begrepen, dat de fabrikanten verstrekken: a. gestript, gemeleerd en be leid binnengoed; b. aangevocht omblad; c. aangevocht dek; d. als stukblad gegeven wordt voor dek, dan moe ten daaruit verwijderd zijn die bladen, waaruit geen sigaar is te maken. De aangegeven loonen gelden voor gewone model len. De toeslag voor imitatiewerk wordt als volgt gere geld: Wanneer het loonsverschil tusschen hand- en vormwerk eener zelfde prijsklasse 10 cent bedraagt, dan wordt het verdeeld over vier progressies. Be draagt dit verschil 12% cent, dan wordt het verdeeld over vijf progressies en als het 15 cent of meer is, over 6 progressies; een en ander geldt zoowel voor recht- als knakwerk. Als grondslag dient dat imitatiewerk in een vorm gelijk staat met handwerk. Als maximum lengtemaat wordt bepaald voor 'vormwerk op het schuitje, vo handwerk de sigaar nat gemeten 115 m.M. Voor sigaren langer dan 115 m.M. zal 2V2 ct. meer loon van elke 5 m.M. meerdere lengte of gedeelte daarvan worden betaald. Een uitzondering daarop wordt gemaakt voor panatella's, waarvoor bij de eer ste 5 m.M. meerdere lengte 2V2 cent moet worden be taald en vervolgens 2% cent per 10 m.M. of gedeelte daarvan. De loonen voor het andere personeel, die daarvoor in aanmerking komen, zullen zoo spoedig mogelijk worden herzien. Indien deze herzienirfg na den lsten Juli 1913 tot stand mocht komen, zullen die verhoogde loonen van af dien datum worden uitbetaald. De bestaande loonen zullen onder geen voorwaarde verlaagd moeten worden voor bestaande merken, Ook niet als de fabrikanten de sigaren onder ander eti quette zouden willen verkoopen. B.v. een fabrikant betaalt voor een bestaande 3 cent sigaar 0.65. Volgens het geldende minimum zijner vereeniging zou hij een 3 cent sigaar kunnen laten maken voor 62% cent. Van dit recht mag de fabri kant alleen dan gebruik maken, wanneer het model der nieuwe sigaar belangrijk in vormlengte of dikte afwijkt van het bestaande. Eventueele geschillen hieromtrent zullen beslist worden door partijen ten eene en ten andere zijde. Nog wordt bepaald, dat het dagelijksch bestuur van bet Verbondsbestuur zgl voorstellen een billijke loon regeling te treffen voor de steden Haarlem en Arn hem. Onder verwijzing naar het schrijven van partij ten eene aan partij ten andere gedateerd Mei 1.1., be looft het dagelijksch bestuur van het Verbond een wijziging der loonen te zullen overwegen, zoodra ge bleken is dat do andere fabrikanten niet bij het Verbond aangesloten loonregelingen hebben inge voerd of ontworpen, die voor de arbeiders gunstiger rijn dan de thans aangeboden en vastgestelde loonen. Wanneer een fabrikant, hetzij door gebrek aan ar beidskrachten, hetzij om welke reden ook, vordert ge reedmaking van tabak door zijn sigarenmakers, dan moet dit extrawerk betaald worden. Indien de fabrikant bijzondere eischen stelt aan de be- of afwerking van de sigaren, dan zal daarvoor ex tra-vergoeding moeten worden betaald, een en ander ter beoordeeling en vaststelling door partijen. Over en weder is besloten geen rancunemafttrege- len te nemen. De uitsluiting heeft 13 weken geduurd. DE NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hol- landsche Landbouw-Onderlinge, onder leiding va den heer G. Kruscman. Uit het jaarverslag over 1912 blijkt, dat op 31 De cember waren aangesloten 2142 landbouwers. Er had den in 1912 plaats 225 ongevallen, waarvan 1 met doodelljken afloop, 210_ die binnen 2 maanden aflie pen en 14 ongevallen die langer dan 2 maanden duur den. UIT HOORN. Bij de gisteren gehouden gemeenteraadsverkie zing was de uitslag als volgt: Vacature-Bast, Aantal kiezers 1691. Uitgebracht 1426 stemmen, van onwaarde 61, geldig 1365 stem men. Hiervan verkregen*de heeren Gronert (S. D. A. P.) 297, Krijgsman (R.-K.) 402, Rozendaal (lib.) 666 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heerön A. Rozendaal en M. Krijgs man. VacatUre-de Jong. Uitgebracht 1428, van onwaar de 62, geldig 1366 stemmen. Hiervan verkregen heeren v. d. Burg- (V. D.) 210, Kernkamp (lib.) 474, Telentel Hekkert (a.-r.) 384, v. d. Zaag (S. D. A. P.) 298 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen do heeren J. A. Kernkamp en Telentel TIek- kert. Tegen de stemming is protest aangeteekend, omdat ze gehouden is volgens de oude kiezerslijst. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisterochtend werd alhier met de reddingboot der Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij eene oefening gehouden bij N. W. wind en zeer moei lijk hooge zee. Tot 5 malen toe werd de boot op de buitenbank te ruggeslagen, doch het gelukte toch over de bank te komen. Bij het naar den wal roeien werd met goed gevolg gebruik gemaakt van den sleepzak. Alles is goed afgeloopen, zoodat deze oefening als een uitstekend geslaagde te beschouwen is. UIT OUDKARSPEL. Den heer van Duijn, waarnemend secretaris dezer gemeente, is bij het gehouden examen het diploma als secretaris uitgereikt. UIT SCHOORLDAM. Door het afgraven van grondwerk zijn hier over blijfselen van aardewerk gevonden, welke door den di recteur van het Museum van Oudheden te Leiden zijn herkend als overblijfselen uit de middeleeuwen. VAN TEXEL. Op de gisteren gehouden 1ste lammerenmarkt wer den 5500 stilks lammeren aangevoerd. De prijzen va rieerden van 13.50 tot 19. Voor goede lammeren werd pl.m. gemiddeld 15 k 16 besteed. Handel vlug. UIT BERGEN Te Bergen aan Zee is Zondag met eenige plech tigheid het Duitsche koloniehuis geopend in tegen woordigheid van vele leden der Duitsche kolonie te Amsterdam en van den heer en mevrouw van Reenen. Het woord werd gevoerd door consul-generaal Riehacker, den predikant Niesinger en den voorzitter van de Fcrienkolouie, den heer J. Stemler. Het ge bouw, dat plaats biedt voo.r 36 kinderen, is uitstekend ingericht. UIT HELLO. In de vrijgoed bezette zaal van den heer J. Ruiter, alhier, werd gisterenavond door het Comité ter verde diging van de Openb. School uit de Afdeelingen Alk maar, Heer-Hugowaard en Schagen van den Bond an Nederlandsche onderwijzers en de Afdeeling Lan- gedijk van „Volksonderwijs" eene vergadering belegd, waarin als sprekers optraden de heeren ds. G. de Leeuw van Oudkarspel met het onderwerp: „De openbare school" en J. du Burck van Zuid-Scharwou- de over: „De voorgestelde Grondwetsherziening." _Na opening dor bijeenkomst door den heer Kooij, die allen hartelijk welkom heette, werd het woord ge geven aan ds. do Leeuw, die begon met te verklaren, dat de Chineezen een eigenaardig volk, eene rare na tie zijn, van jongs af worden de kinderen lichamelijk verminkt, hunne voeten veranderen meestal in stomp jes en worden dus vervormd; hunno vrije lichamelijke ontwikkeling wordt tegengehouden. Wat nu lichame lijk plaats vindt bij het Chineesche ras, tracht men hier te doen op geestelijk terrein; de geest wordt mis vormd, de persoonlijkheid geschonden. Gelukkig dat een schare van menschen inziet het onmenschwaarili- ge, goddelooze dezer handeling en het inzicht, liet licht een ruimer omvang verkrijgt. De openbare en christelijke school staan tegenover elkaar. De eerste zegt: kennis, vrije ontwikkeling van de talenten; do laatste huldigt: beperking, mindere ontwikkeling dor geestesgaven, bekrompenheid. Reeds van de vroegste jeugd af wordt de geest bij de laatste in een keurslijf geregen, (opdat ze niet weg kunnen loopen, zooals do Chinees zegt) en dat in de 20e eeuw! 't Is jammer, doch broodnoodig, dat dit gezegd moet worden. De kinderen, die ons, na het verscheiden moeten opvol gen, moeten worden voorbereid tot zelfstandige we zens, die zelf leeren denken. Daartoe dient de ken nis, de vrije ontwikkeling; niet om de kinderen te on derwijzen. Geen inrijgen van de persoonlijkheid, geen bijbrengen van een stel van meeningen, geen oogklep pen ter verblinding, opdat do wijde wereld van Gol niet overzien kan worden en konnis de tweede plaats gaat innemen, gelijk in de z. g. christelijke school, van welke kleur ook, waar immers beweerd wordt, dat de ongeletterden ook nuttig kunnen zijn! Kundigheden zijn overbodig bij de zonen en dochteren van de „heili ge kerk,die laten denken voor zich, al hebben zij een lateren leeftijd bereikt. Daarin moet verandering ko men door „neutraal onderwijs, in zijn ffttnstigste be- teekenis ;niet in die van „kleurloos," „middenman," „schipperen," maar in die van: ontwikkeling der denkkracht, alzijdige ontplooiing der talenten, der zielshoedanigheden, opdat de geestelijke bloem zich schoon kan vormen! In vrijheid ontwikkelt zich alles volmaakt; gebonden aan een gehoorzame leer; gedrukt door knellende banden, (gesnoerd door heeft vervorming, geestelijke „verwording" plaats en wordt een wanstaltig product te voorschijn geroepen De blanke lelie is geschonden iü de vrije natuur Geen wonder, dat men die vrijheid tracht te handha ven en zich aansluit om te zamen te blijven strijden tegen verdrukking, belemmering, tegen de school met hare zoogenaamde christelijke leer! Wij zeggen met Luther: „Hier sta ik, ik kan niet anders," zoödra men inbreuk tracht te maken op de persoonlijke ge wetensvrijheid Neutraal bestaat niet, maar de open bare, niet kerkelijke school (daarom kan ze wel gods dienst kweeken 1) tracht in elk geval menschen te ont wikkelen met ruimen blik, die zich zelf kunnen door zien, zich zelf kunnen zijn, geen gekleurden bril wen- schen en geen gehoorzame dienaren van een „kerk leer" (zegge christendom!) willen worden. De open bare school laat de verschillende meeningen onaan geroerd en tracht zoodoende de jeugd te vormen, (niet misvormen'!), tot vrije denkers, opdat later dat mooie in het zieleleven zich kan ontplooien.Natuurlijk is er veelheid van vormen in de natuur en ook in de menschenwereldNiemand en niets dat volkomen aan elkaar gelijk is! Verscheidenheid op allerlei ge biedHoe kan nu de z.g. christelijke school één mas sa formeeren, als twee druppels water? Dat kan im mers onmogelijk! De christelijke school is anti-god delijk. Gaat het op, alle menschen te knippen naar eenzelfde model? De subsidie-honger heeft het chris telijk onderwijs, nu het jolig-ehristendom aan 't be wind is, aangegrepen. Ieder kan nu vrij een school oprichten, de subsidie kan er immers komen! Aan geld geen gebrek! Laat ons onzen plicht doen bij de stembus, niet zwijgen voor een leer of priester der kerk en trachten het onderwijs vrij van eenigen kerke- lijken dwang of leer te verschaffen als ware kinderen Gods in de samenleving! In ons zelf ligt het middel daartoe. Laat ons dit beseffen, opdat een heerlijk doel worde bereikt. Daarna werd het woord gegeven aan den heer J. du Burck van Zuid-Scharwoude, die een en ander schets te betreffende: „de voorgestelde Grondwetsherzie ning." Spreker wees op de weglating van het woord „openbaar" in art. 194 der Grondwet, (wat vanzelf uitbreiding van het kerkelijk-onderwijs zou tengevolge hebben), memoreerde eenige aanhalingen uit diverse bladen, schetste den loop van 't onderwijs vanaf 1801, (vanaf den tijd' van Karei de Groote was wel te kras in dit korte oogenblik!) en kwam tot de conclusie, dat men niet genoeg kon strijden voor het „openbaar" onderwijs, vooral in de a.s. kritieke verkiezingsdagen. Laat ons even bedenken, dat door een der tegenstan ders is gezegd„Alles wat tot het canalje behoort stemt links," als ware het bijzonder onderwijs „uitge lezen" en „waarheidlievend," waar het zelfs den kin deren de gehoorzaamheid der ouders opzegt, als het hunne belangen geldt, in strijd met het gebod, door hen geput uit het Oude "testament„Eert uw vader en moeder, enz." Geen eenheid, maar verdeeldheid, (zie te Wijnbritseradeel de talrijke sectescholen), is hun leuzeLaat- ons een voorbeeld nemen aan Bel gië, het clericale land, waar men bij de verkiezingen tegen dat Bewind optrekt met het oog op het onder- wijs-belang, wat dezer dagen in Alkmaar zal worden besproken door den secretaris van den Algemeenen Onderwijzersbond. Het is jammer, dat de tegenstan ders zijn weggebleven, zegt spreker, maar laat ons strijden in Juni vóór de openbare school, wat kan, door geschikte personen te kiezen, als volksvertegen woordigers, opdat eene vrijzinnige -Regeering in 't le ven trede! Nadat was aangedrongen tot het stichten eener af deeling alhier, wat dpor sommigen wenschelijk werd geacht, sloot de voorzitter, na dankzegging aan de sprekers en hoorders en eenige opwekkingen voor de verkiezing de vergadering. UIT KOEDIJK. Heden besloot de Raad van Koedijk met de Ken- nemer Eleetriciteits-Maatschappij een contract van stroomlevering aan te gaan. De gemeente zal de in- stallatiën met. lichtpunten gratis in de woningen van de inwoners brengen. aan het vissollen geweest naar houtjes, die in Het Mallegat dreven en was daarbij voorover gevallen. Nog- wisten een paar kameraadjes hem te grijpen, maar slechts een oogenblik konden zij hem houden; toen moesten zij hem loslaten. Zij zagen hem voor hun oogeu verdrinken, voordat sterker hulp aanwe zig was. Te Rr^ een 3-jarig jongetje door den bliksem gedood. Zijn vader, die erbij tegenwoordig vas, werd later geheel versuft van schrik gevonden. de mn 1107^ ge™eent^ Be"ta zal een paartje, waarvan de man 97 en de vrouw 96 jaar is, den 23 Mei zijn 69- jange echtvereemging herdenken. Door de justitie wordt onderzoek ingesteld naar de moord te Dokkum, door een 12-jarigen jongen, waarbij de moeder het kind zou hebben aangespoord door te zeggen: „Slaen him mar dea, dy fyne bl en daardoor mede aansprakelijk en dus ook strafbaar zou zijn. STAATSLOTERIJ. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfees ten zal om het standbeeld van Lourens Janzoon Cos- ter op de Groote Markt te Haarlem een plantsoen worden aangelegd op kosten van de afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde. - Te Tiel is iemand in de weide aangevallen door een stier, die hem nagenoeg alle kleeren van het lijf rukte en hem ernstig verwondde. De aangevallene red- do zich het leven door in een boom te klimmen. Het was Zondag voor de vrijzinnige leden der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg een heuglijke dag. Het was 17 jaar geleden sinds een predikant van hun richting den kansel betrad. De nieuwbenoem de dominee, dr. J. P. Cannegieter, laatst te Veendam deed des avonds zijn intrede in de Oostkerk. Zondagnacht zijn twee meisjes van 19 en 17 jaar, uit het Doorgangshuis op den Westzeedijk te Rotter dam ontvlucht. Door bemiddeling van de zedenpoli tie waren zij in die inrichting opgenomen. Een 29-jarige fabrieksarbeidster uit Amsterdam, die haar moeder te Gronau wilde bezoeken, is bij Al- meloo uit den trein gevallen en gedood. De aviateurs de Waal en luitenant Versteegh zijn Zondagmorgen van Soesterberg naar den Haag gevlogen en daar zeer gehuldigd. Op het baanvak der H. IJ. S. M, onder Warmond is gistermorgen het geheel aan stukken gereden lijk van den Leidenschen student L. V. gevonden, die ver moedelijk door een trein is gegrepen. Te Baarn worden uitgebreide proeven genomen met het stofvrij maken van wegen door middel van chloorcalcium. De drie drukste winkelstraten en een paar andere wegen zijn reeds stofvrij gemaakt. De resultaten zijn voorloopig heel goed. In verband met nog te wachten promotie bij het wapen der infanterie, wordt de kapitein L. W. J. K. Thomson, thans op nonactiviteit als lid van de Twee de Kamer, reeds binnenkort bevorderd tot majoor. Een aangeteekende brief, door de Incassobank te Amsterdam verzonden aan het adres van den heer van der Marei te Maassluis is aldaar aan iemand tor hand gesteld, die er geen recht op blijkt te hebben genad. De brief hield 3000 aan bankbiljetten in. De directeur van landbouw in Ned.-Indië, de heer Lovink, is, na Zaterdag j.l. tal van personen aan het departement van koloniën te hebben ontvangen ter bespreking van dienstzaken, uit Den Haag ver trokken, op terugkeer naar Java. De Nederl. Pomologische Vereeniging houdt de zen zomer een excursie door de fruitstreken van Noord-Holland. Gistermorgen werd te Amersfoort, in tegen woordigheid van het dagelijksch bestuur dier gemeen te en de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, die de voorbereiding daartoe had verricht, de kaas markt geopend. 28 Kaaswagens uit de omgeving tot uit Leerdam, waren op de Hof opgesteld. Koopers waren o.m. uit Amsterdam, Woerden, Arnhem, I trecht en Ouwerkerk aanwezig. Te Beverwijk staken grondwerkers, belast met het leggen van de kabels voor levering van electrici- teit aan de gemeente Alkmaar. Zij eischen gelijkheid van loon voor alle werklieden. Gisternamiddag is te Dordrecht aan VOLKSBANK. Naar wij vernemen is door Mr. W. C. Bosman de schuldeischers in het faillissement van de „Volks bankeen liquidatie accoord aangeboden met bepa ling, dat zij die na aanneming van dit accoord, de li quidatie niet wenschen af te wachten 32 vaste uit keering kunnen krijgen. GEZINSVERPLEGING. De vereeniging „Gezinsverpleging" classis Alk maar heeft besloten in overleg te treden met het hoofdbestuur van „het Witte Kruis", ten einde sa menwerking van bei Je vereenigingen te verkrijgen mor de Gezinsverpleging. Ook bij de gemeentebestu ren zal aangedrongen worden op steun, opdat het aan tal zusters kan worden uitgebreid, COLLECTE. De collecte voor de uitgesloten sigarenmakers heeft gisteren in deze gemeente opgebracht 254.72. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. J. S. en W. R., kooplieden, Hoogwoud, miahande- hng, J 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. II. J. Lilers, onbevoegd uitoefenen der de, bevestiging appèlvonnis. J. P., arbeider, Heerhugowaard, mishandeling, 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. W. P., arbeider, Heerhugowaard, vernieling, 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. K. K., melkslijter, den Helder, melkvervalsching, 1 week gevangenisstraf. M. J. O., melkventer, Schagen, ontuchtige hande- mgen, 1 week gevangenisstraf. C. J. M., zonder beroep, den Helder, diefstal, 3 maal gepleegd, ter beschikking van de regeering ge steld. geneeskun- PRIJS TOEGEKEND. Aan H. J. Vonk Jr. alhier is een toepasselijk boek werk met herinneringsdiploma toegekend door de ju ry voor de jeugd voor zijn oplossing in de prijsvraag, uitgeschreven door den Alg. Ned. Bond Vrede door Rooht en de Ned. R. K. Vereeniging tot Bevordering van den rede. De inzending droeg het motto: „De liefde tot zijn lant is ieder aangheboren.^ waren 223 opstellen ingezonden. De hooiden der vredesafvaardigingen van de vier Balkanstaten komen heden bijeen ten einde te beraad slagen over de voorgestelde wijzigingen in het ont werp van het voorloopige vredesverdrag en te beslis sen over een plan tot gezamenlijke actie. De Montene- g rijnse he regeering heeft haar zienswijze nog niet aan haar afgevaardigden meegedeeld. Italië verzet zich tegen Griekenland in de Albanee- sche kwestie omdat, wanneer Griekenland het kanaal van Korfoe beheerschte, die op den duur een ernstig gevaar zou opleveren, niet alleen voor het evenwicht m de Adriatische Zee en voor de kusten van Italië, maar ook voor de vloten van Oostenrijk en Duitsch- land. Bovendien zou Griekenland verreweg de meest begunstigde Balkanstaat zijn. FRANKRIJK. Bij de relletjes te Toul tegen den driejarigen dienstplicht zijn een aantal betoogers, waaronder drie burgers, gearresteerd. Een onderoffi cier weigerde plotseling dienst te doen en wierp zijn geweer weg, waarop een ander onderofficier der af deeling het wapen opraapte, den dienstweigeraar deed arresteeren en zelf zijn plaats innam. Vijftien soldaten vielen een luitenant in burgerklee- ding aan en een majoor werd omringd. Tal van solda ten hebben verklaard, dat zonder hun voorkennis on der een manifest hun naam is geplaatst. ENGELAND. Mejuffrouw Naylor heeft gisteren in een vergadering van kiesrechtvrouwen verzekerd, dat de bomaanslagen en brandstichtingen der laatste dagen niet het werk zijn van kiesrechtvrouwen. Mej. Cliristabel Pankhurst heeft gisteren te Parijs in een persgesprek verklaard, dat zij nog geen kennisge ving van de Fransche regeering, dat zij Frankrijk moet verlaten, heeft ontvangen. Zij zou zich in elk geval, des noods met geweld, tegen een verwijdering verzetten. Dl ITSCHLAND. De Keizer heeft de wegens spi- onnage veroordeelde Engelsche officieren Brandon en Trench en den advocaat Stewart gratie verleend. SPANJE. De man, die den aanslag op koning Al fonso heeft gepleegd, is, naar zijn verdediger aantoon de uit certificaten van militaire hospitalen, niet toe rekenbaar, doordat hij aan vallende ziekte lijdt. Wan neer het gerecht deze opvatting aanvaardt, zal Alegre hoogstens tot acht jaren gevangenisstraf kunnen wor den veroordeeld. i AMERIKA, Naar gemeld wordt hebben de Fran sche, de Engelsche en de Italiaansche regeeringen aan minister Bryan instemming betuigd met het plan om een permanente commissie van onderzoek in te stel- len, met het doel om oorlogsverklaringen te voorko men. De goeverneur van Californië heeft de wet op het landbezit in dien staat onderteekend. Japan heeft tegen die wet, waardoor het Japanners onmogelijk wordt gemaakt in Californië grondbezit te hebben, herhaaldelijk geprotesteerd. CHINA. Een afdeeling soldaten, die naar Sensjan- ting werd gezonden om de papavervelden, welke opi um leveren, te vernietigen, stiet bij de verbouwers op tegenstand. De menschen vluchtten naar den tempel, om zich te beveiligen tegen de woede der soldaten, die -jarige zich echter niet ^ontzagen den tempel in brand te ste- t V V O - - v/ U Cl g V1 m tivlx 1/11 1 I 1 j Bubsidien), jongen verdronken. De knaap was met een vriendje j ken, zoodat er 67 personen omkwamen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2