DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Strakers Squire, No. 115 Honderd en vjjftiende Jaargang. 1918 WOENSDAG 21 MEI. Stedelijk Museum, i DE VRÖÜWl8Ï3M913. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groot* letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. KOSTELOOZE BEZICHTIGING rv (Slot). En wanneer ge nog niet moegekeken zijt, wandt dan uw schreden naar de Vrouw iu het laboratorium, de rouw in het bank- en kantoorwezen, de Vrouw in het openbaar godsdienstig leven, de Vrouw in. de Vrouw in STADSNIEUWS. staatspensionneering. Firma STlKKEL, OLIJ an TEN ZELDAM. AARSC ODRANT. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. w-el zea op Kondag 35 Mei a.s., 's namiddags van 1 tot 3 uur. Ingang: BREEDS1RAAT. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, van 12 tot 16 jaar slechts onder geleide. Gelijktijdig mogen niet meer dan 50 personen inde lokalen zijn. Het la verboden in de lohalen te roofcen. ALKMAAR. 21 Mei. Do ruime bal van bet hoofdtentoonstellingsgebouw leidt naar het paviljoen met een kiosk, welker wanden zijn getooid met reeksen tabellen en graphieken, die zoo mooi en aantrekkelijk mogelijk gemaakt zijn en op deze wijze gegevens verschaffen omtrent de getal sterkte der vrouw in Nederland, stijging van de le venskansen der vrouwen en mannen, de huwelijks frequentie der vrouw, de geslachtsverhoudingen der geborenen, de zorg voor het pasgeboren kind, de leef tijd der gestorvenen enz. enz. Wie deze statistieken nauwkeuriger en meer op zijn gemak wil bekijken vindt daart-oe gelegenheid in een der tentoonstellingsuitgaven. „Maatschappelijk werk" heet de veel-omvattende rubriek, waarin de resultaten zijn samengebracht van den vrouwenarbeid, die herinnert ge u de regels der cantate nog, welke wij in een vorig artikel aan haalden? tracht het individu gelukkiger te maken door eigen krachten op te wekken of invloeden van buiten aan te brengen, door vooroordeelen op te rui men en misstanden op te heffen. Hier zien we voor oogen de rol der vrouw in de vredesbeweging, hier is op allerlei wijs voorgesteld hetgeen voor vrouwen wordt gedaan om voor haar zedelijk heil te waken, in asyls en doorgangshuizen, door vereenigingen en bon den. Maar ook de zorg voor het verwaarloosde, het achterlijke, het misdadige kind en de zorg, overgeno men van de moeder als zij buiten haar huis te werken moet gaan is in beeld gebracht en al kon, waar het moreel streven dikwijls hoofddoel is, door 't materiaal geon afgerond geheel gegeven worden, toch blijkt ten duidelijkste welk een omvangrijke taak ook op dit ge bied door de vrouw wordt vervuld. En vooral niet binder is dit het geval op het gebied der armenzorg'. De catalogus geeft van dit belangrijke onderdeel een afzonderlijk alphabetisch register, licht den bezoeker door een kort, pittig artikeltje omtrent elke onder- nfdeeling in en maakt van iedere vereeniging doel en streven op de tentoonstelling aanschouwelijk voor gesteld duidelijk. Het is niet mogelijk in bijzon derheden af te dalen, maar op enkele mooie, leerzame demonstraties mogen we wel even wijzen. Vlak naast elkaar heeft men twee arbeiderswoningen ingericht, de een, zooals het kan en moet, de ander, zooals het niet moet, maar. meestal is. In de goedbewoonde woning huist het gezin voornamelijk bij de ramen, in de andere tusschen kachel en bed, in de eerste zijn stevige, degelijke, geen onnutte meubelen, in de an dere onsoliede stoelen met namaak-leeren zittingen en tallooze overbodige prullen, in de eene is de ventila- tie-koker geheel vrij, in de andere.bezet met prent briefkaarten, plaatjes enz., in de eene ziet men dege lijke, geriefelijke gebruiksvoorwerpen, in de andero niets van dat alles, omdat het geld is uitgegeven voor de meubelen, de kleeding hier voor den geringst mo gelijken prijs het beste, daar echter onpractisch en onhygiënisch, het eerste gezin wordt gevoed volgens berekende volksmaaltijden, het andere naar de tradi tie van jaren her, die door het duurder worden van vleesch, brood, melk enz. onvoldoende is. Is dit zouden we willen vragen maatschappe lijk werk of niet? Een soortgelijk pakkend contrast troffen we in de afdeeling ziekenverpleging aan: een gezin, waar de wijkverpleegster niet en vlak daarnaast een waar ze wel werkt. In het eerste slaapt de ziekelijke vrouw- met de andere familie in een bedstee, onordelijkheid en onreinheid alom, het raam potdicht, de vloer be dekt met vieze kleedjes. En nu de mooie keerzijde: de zieke vrouw verhuisde in een ledikant en zij is goed verzorgd, de kamer is opgeruimd, ordelijk en frisch.. de weldoende fee, die deze ommekeer in het leven riep, draagt den schoonen naam van „zuster." Tn deze afdeeling vooral heeft de vrouw, ons man nen wat te zeggen en het is soms of er ons plotseling een brok in de keel schiet. En terwijl wij' dit schrijven, hebben we weer -roor oogen het weemoedig-stemmende roode lichtje, dat zoo vaak uitgaat als er een tuberculose-lljde/ ïn de wereld sterft en dat al maar door uitgaat, maal in een minuut. Ja, de vtouw voert ons wel naar de menschheid met haar weedom, maar daar is zij immers met haar opofferende liefde en haar zachte, weldoende hand thuis, daar vooral toont de vrouw zich rijk en groot en voelen wij mannen ons zoo arm en klein Welk een zorgen liggen hier, maar ook welk een zegeningen Hoe groot is liet verschil met het „Zorgenstraatje, waar do kommer der huisindustrie zoo duidelijk spreekt, doch elko lichtzijde ontbreekt. Hard en puntig als de bestrating daar, is het leven der huisarbeidstwrs, die in die woninkjes haar betreu renswaardig bestaan leiden voor 6Vz cents naaien, voor 5 cents garnalen peilen, voor 3 cents erwten le zen of tabaksltrippen, voor 4x/2 cents boontjes doppen, voor 3^/2 cents matten-vlechten wij noemden U u u r ioonen lozer 1 De woninkjes zijn ingericht met de oigen voorwerpen der bewoonsters in de een kijkt Karl Marx op de werkster neer, in de ander de Verlosser. En beider oogen aanschouwen een beeld van ellende, welke om verbetering vraagt, neen schreeuwt. Veel is er op deze tentoonstelling, dat van economischen vooruitgang gewaagt, maar zoolang er nog 13<X)0 vrouwen in Nederland om haar betreu renswaardig bestaan zulk een bitteren strijd hebben te voeren, zal er in het concert van loftuiting een sner penden wanklank worden gehoord. Na dit sombere tafereel kan men zich gelukkig naar lieflijker oord begeven, naar onze koloniën, waar de vrouw zich ook een plaats onder de zon heeft ver overd, waar bonte kleurenpracht heerseht en een schat van mooie dingen te bewonderen valt, zoo mooi, dat men niet te kiezen weet tusschen de smaakvolle inzending van Paramaribo, de kostbare weefsels en artistieke voorwerpen van Borneo, de schitterende ex positie uit het Hemelsche Rijk van Java.... Hier kunt ge uw oogen den kost geven en uw ziel in ver rukking brengen. En het gisteren-geopende Indische huis, dat in natuurlijke grootte opgetrokken is, en dat zoo getrouw mogelijk de woning en de omgeving van de doorsnee Hollandsche vrouw in haar gezin op Java weergeeft, zal een aantrekkelijkheid te meer vor men. Wilt ge u verblijden over vooruitgang, wijdt dan vooral uw aandacht aan het museum van ouders en opvoeders. aan de heerlijke ontplooiing van het onder wijs, aan de afdeeling kinderlectuur, n\et zijn opvoe dend-kinderlijk schoon én waar streven. Dan eindelijk de Kiesrecht-zaal. Er is een tijd geweest dat men spotto met den drukte-makenden kant der Emancipatie esi smalend sp*rak over Eman- cipatoria, vruchtbaar thema, gelijk jonkvr. Jeltje de Bosch Kemper eens schretef voor hatelijkheden en ste kelige toespelingen. De mannen lachten er om, en de vrouwen ergerden en bedroefden zich om het dwaze optreden^ van enkelen liarex. Die tijd doet denken, aan den onzen met zijn onzin nig bedrijf van Engel sche kiesrechtfuries, dat den vrouwen geen zier vegder brengt in den moeielijken strijd. Maar wij vra gen in gemoede of deze wapen schouwing, die „de vrouw 18131913L heet, niet de krachtigste betooging- vóór vrouwenkiesrecht is. Er wordt op deze t£jnt-<vonstelling volstrekt niet meer geijverd voor vrouw<«jkieisrecht, dan voor andere rich tingen, die verbetering dor positie van de vrouw be oogen. Maar komejn de sVralen van den wijden cirkel, welke het hier in b»eeld gybrachte arbeidsveld van de vio'aw afbakent, niet samen in het middelpunt en is het wonder, dat nten zich d»iar het standpunt van het kiesrecht voor de vrouw denkt? Dat de gedachte zich opdringt, dat de begaafde, ontwikkelde, op zedelijk, eoonomisch en maatschappelijk gebied hardwerkende vrouwen minder politieke rech.ten hebben dan de por tiers, die de tentoonstellmgsgeibouwen bewaken? VERPLAATST. De hfcer T. J„ Ranke, commies tder posterijen en te legrafie. 4e klasne te Hoorn is met ingang van 24 Mei ofvergeplaatst naar het postkantoor alhier. De afdeeling Alkmaar van den Bond voor Staats- pensionneering hiejd gisteravond een zeeir goed bezoch te ledenvergadering in de bovenzaal van het café Cen tral. Na een kort, woord van welkom van den voorzitter, den heer Jb. 'Cloeck, las de secretaris, de heer H. Lee- rueyer de nottulen dor vojige algemeene vergadering, welke onvera nderd werden vastgesteld. Door den heer c(e Boer werd als afgevaardigde naar de Bondsvergadering verslag uitgebracht, hetwelk werd goedgekeurd. Door den heer Aukes werd verslag omtrent de j.l. Zondag gehouden federatievergadering uitgebracht. Spr. begon met mede te deelen, op welke wijze vau den heer van Foreest het door ons reeds medegedeelde antwoord was verkregen. Door de heeren Cloeck, Oudt en Aukes werden deze antwoorden opgezonden aan het comité van actie, de verwachting uitspreken- j de, dat het comité zich wel zou kunnen vereenigen met de antwoorden. Er kwam een voorloopig' ant woord in van den secretaris van het comité van actie, waaruit bleek, dat er twee stroomingen waren in het jj comité, do eene wilde, mocht er gevaar komen, dat de rechtsche Candidast werd gekozen, dan den heer van Foreest steunen, de tweede strooming wilde hem niet steunen. Genoemde bestuursleden hebben toen den toestand in het district geschetst. Besloten is toen dat een afgevaardigde van het comité van actio en ook één van het Hoofdbestuur aanwezig zou zijn op de federa tievergadering, waarover spr. nader verslag uitbracht, Het resultaat was, zooals we mededeelden, de leden op te wekken naar hun eigen overtuiging hun stem uit te brengen. Spr. zette uiteen, waarom hij zich met dit advies niet kon vereenigen, wat zijn bedanken als lid van het federatiebestuur tengevolge had. De heer Schroder zeide ter vergadering te zijn ge komen om leering op te doen. Spr. zag gaarne toege licht, waarom de antwoorden van den heer van Fo reest niet voldoende zijn, zooals het Hoofdbestuur van den Bond oordeelde. De heer Aukes zei, dat de antwoorden niet voldoen de gevonden zijn door het Comité van Actie en het Hoofdbestuur, doch bij 3 leden van het C. v. A. en door het geheele Hoofdbestuur werd geoordeeld, dat de heer van Foreest geen tegenstander is van Staat.s- pensionneering. Ware de heer v. Foreest lid van den Bond van Staatspensionneering, dan zou zijn ant woord op vraag A heel anders zijn. Dit antwoord, zei de heer van Hagelen, secretaris van het Comité van Actie, lijkt naar niets. Wrat vraag B betreft heeft de heer v. Foreest ook geen rond antwoord gegeven, hij houdt hier een slag om den arm. In het antwoord op C. komt de vrij-liberaal weer boven. Het Belgische stelsel komt hier naar voren, n.l. dat der vrijwillige verzekering. De heer Schroder kon niet meegaan met hen, die van meening zijn, dat de heer van Foreest over boord moest worden geworpen om de actie voor Staatspen sionneering. De heer van Foreest is in zijn antwoord eenvoudig getrouw gebleven aan het concentratiepro gram, dat in do behoefte ontstaan door ouderdom moet voorzien worden door uitkeeringen uit de staats kas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Verzekering van uitkeeringen boven het minimum dat aan behoeftigen wordt ver strekt, dient, van staatswege bevorderd en geldelijk gesteund te worden. Verder mag niet teruggedeinsd worden voor verhooging van directe belastingen. Van iemand, die aan daadwerkelijke politiek doet als de heer van Foreest, kan niet anders ver wacht worden dan dat hij antwoordt met eenige te rughouding. Spr. ziet niet in, dat de heer van Fo reest maar eenigszins ontrouw is aan het concentra tieprogram. Iemand, die Kamercandidaat is en zelf zegt, dat hij geen kans van slagen heeft, kan zich ge makkelijk voor de vragen uitspreken. De heer van der Blij oordeelde dat- het neutrale schip in het gezicht van de haven plotseling de poli tieke vlag geheschen heeft. Een reeks van jaren is onder de neutrale vlag gevaren. Nu we de actie zul len toonen, komen de politieke belangen naar voren, dat is een gevaar. Ook voor spr. is staatspensioen geen hoofdzaak, maar de politiek. Spr. kan niet anders blijven dan in de neutrale fijn. We moeten op dat neutrale stand punt blijven, doch staatspensioen trachten te krijgen op de boste manier, dat het binnen te halen is. De heer van Foreest is geen tegenstander van Staatspensioen, is gezegd. Die slappe afwijzende hou ding van den heer van Foreest wordt als voldoende gequalificeerd om hem te behouden. De heer van Fo reest heeft meerdere malen getoond tegenstander van Staatspensioen te zijn. De heer Gerhard is nu een maal kort van stof en dat heeft hij hier in zijn ant woord op de vragen weer 'in practijk gebracht. De heer Schroder neemt den heer Gerhard niet ernstig, doch diens politiek verleden is van dien aard dat we hem gerust onze stem kunnen geven, zei spr. De heer Lubbe is het in hoofdzaak eens met den vorigen spreker. De hoofdzaak is, hoe krijgen we het best Staatspensioen? Hoe kunnen we echter het ideaal in den kortst mogeiijken tijd verwezenlijken? 't Is acht of tien jaar geleden, dat Frans Netscher als voorstander van Staatspensioen werd gesteund. Vier jaar geleden werd de strijd weer verloren. Wan neer het hoofdbestuur van den Bond v. Staatspensi onneering op het standpunt had gestaan, waarop het thans staat, dan was de heer Netscher er gekomen. Wanneer we terwille van Staatspensioen de con centratie, die spr. toejuichte, uit het oog verliezen, dan zullen we voor jaren achteruitgaan. We hebben hier te doen met de politieke constellatie van het district, Wanneer we den heer Gerhard steunen, dan spelen we een gevaarlijk spel. Het kan zijn, dat een massa oud-liberalen op den heer Snoeck Henkemans stemmen, liever dan op den heer van Foreest, nu deze tot de concentratie is toegetreden. Mocht de heer Snoeck Henkemans in het ergste geval in herstem ming komen met den heer Gerhard, dan is het geen twijfel of eerstgonoemde zal worden gekozen. Gezien de politieke constellatie van dit district, ge- de anto van de chic van Engeland. Importeurs voor geheel Nederland „Kennemeir An togarage", - Telet, 146. ALKMAAR. zien hoe de heer van Foreest is gekomen tot de meer vooruitstreveuden, geloofde spr. dat iemand dio niet op den heer van Foreest stemt, een hersenschim zal blijken te hebben nagejaagd. De heer Beyneveld oordeelde, dat het niet gevaarlijk is bij do eerste stemming veel stemmen uit te brengeu op den heer Gerhard, dat kan een stuwkracht zijn voor Staatspensioen. Het comité van actie en het Hoofdbestuur van don Bond oordeelen do beantwoor ding van den hoer van Foreest onvoldoende. Wat in zijn voordeel gezegd werd, n.l. dat hij geen tegenstan der is, is ietnegatiefs. De heer van Foreest heeft zich niet uitgesproken voor directe heffingen, zooalft het concentratieprogram. Spr. oordeelde het niet goed, om zooals de heer Aukes voorstaat, ieder lid vrij te laten zijn stem uit te brengen in verband met zijn politieke overtuiging. Dan lijkt het alsof de balans gelijk staat, volgens spr.'s oordeel slaat die verre naar den heer Gerhard over. De heer Aukes zeide het volkomen met den heer Schroder eens te zijn. In verband met de opmerkin gen van den heer Lubbe, wees spr. er op, dat het. hem als voorstander van de vrijzinnig-democratie vrij wat liever zou zijn te ijveren voor den heer Netscher, Had de S. D. A. P. ook staande op het standpunt van prae- tische politiek, vroeger een voorstander van staatspen sioen gestemd en geen telcandidaat, dan was de heer Netscher gekozen. Op 't oogenblik kan de Bond niet ontkomen aan po litiek. 't, Is natuurlijk, merkte spr. tegenover een op merking van den heer van den Blij op, dat de voor mannen van dé vrijzinningen in het bestuur zitten van den Bond van Staatspensionneering, de Bond voor Staatspensionneering is een product van de vrijzinni gen. De sociaal-democraten streefden bij de oprich ting van den Bond niet naar hetgeen de Bond wilde. Toen pas het concentratieprogram bekend was, zei de heer Perio: we weten nu reeds, dat 't beginsel van staatspensioen in de concentratie is neergelegd. De concentratie bedoelt een staatspensioen, waarbij niet een premie geheven zal worden, zei spr. De pre mie wordt niet in het concentratieprogram genoemd. Spr. merkte op, dat de heer van Foreest als ondertee kenaar van het concentratieprogram onbreekbaar aan de directe heffingen gebonden is. Het gaat er om, een afgevaardigde naar de Kamer te zenden, die in een bepaalde richting de landsbelan gen helpt bevorderen. Alleen en uitsluitend lettend op Staatspensioen is de heer Gerhard verre te verkiezen boven den heer van Foreest. Spr. zette nader uiteen, waarom hij meendo uit de federatie te moeten treden. De heer Schroder zeide, dat het niet zijn bedoeling was, den heer Gerhard niet ernstig te nemen. Spr. vroeg den heer van der Blij of deze den heer Gerhard zou steunen als hij geen soc. dem. was, terwijl spr. tegenover den heer Beyneveld opmerkte, dat het geen vingerwijzing voor de toename van Staatspensioen zou zijn, wanneer de heer Gerhard veel stemmen krijgt. De heer van der Blij zeide, dat hij in het geval door den heer Schröder verondersteld, nog met warmte derl heer Gerhard zou steunen. Deze vergadering is ge woonweg een politieke vergadering geworden, wat be trekkelijk erg is. Spr. pleitte slechts voor staatspen sionneering, anders had hij wel iets anders te berde gebracht. Spr. merkte op, dat de heer van Foreest niet naar de vrijzinnig-democraten is afgezakt, maar dat de vrijz. dem. zijn opgeschoven naar de vrij-libe- ralen. De liefde van de politieke partijen voor het staats pensioen is van den jongsten tijd, zei spr. De soc. dem. zijn hier voor. De heer Lubbe wees er nogmaals op, dat we, stem mend op den heer Gerhard, kans loopen den recht- schen candidaat in de Kamer te helpen brengen. De heer Beyneveld wees er nader op, dat de heer van Foreest niet is.voor een premie-vrij stelsel. Hief verschillen de candidaten principieel zeer sterk. Welk advies moeten we tegenover de kleurlooze middenstof geven? Hieraan moeten we een eerlijk advies geven als leden van den Bond voor Staatspensionneering. De heer Aukes zette nader uiteen, dat de antwoor den gepubliceerd worden en datieder naar zijn poli tieke overtuiging moet stemmen. Het gaat niet al leen om Staatspensioen, maar er staan veel meer be langen op het spel. De heer de Boer wees er nog nader aan de hand -van de Bondsvergadering op. dat. de concentratie staat aan de zijde van Staatspensioen. De voorzitter bracht hierna in stemming het. be sluit van het federatiebestuur. Besloten werd ten slotte met 33 tegen 17 stemmen de antwoorden van de heeren van Foreest en Gerhard te publiceeren en gehoord het Hoofdbestuur en go zien de antwoorden, de leden op te wekken naar hun eigen overtuiging hun stem uit te brengen. In verband met dit besluit bedankte de heer Aukes. die ieder lid wilde vrijlaten zijn stem uit te brengen naar zijn politieke overtuiging, als bestuurslid van den Bond voor Staatspensionneering. Verschillende leden zeiden na deze beslissing, da' ze niet juist hadden begrepen, waarover ze hadden ge stemd, waardoor een onzuivere stemming was ror-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1