DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 118 Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 ZATERDAG 24 MEI Het Staatspensioen-advies. Dit nummer bestaat uit 8 bladen. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 24 Mei. De Dinsdag gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering, waarvan men een verslag heeft kunnen lezen in ons blad van Woensdag, heeft zeer duidelijk, of liever zeer merkbaar, gestaan in het teeken van de politiek. Er is gesproken over de candidatuur-van Foreest en over de candidatuur-Gerhard alleen over de der de. de rechtsche eandidatuur in dit district is gezwe gen. Wij gelooven wel geen tegenspraak te zullen ontmoeten, indien we alvast voorop stellen, dat de rechtsche leden van deze afdeeling in Juni ook op den rechtschen candidaat zullen stemmen. En evenmin zal er iemand bezwaar hebben tegen de bewering, dat een sociaal-democratisch lid van den Bond zijn stem persé gaat uitbrengen op den sociaal-democratischen candidaat. Practisch kwam het dus Dinsdag hierop neer, of de vergadering aan de vrijzinnige kiezers en aan de kiezers, die geen bepaalde politieke overtuiging bezit ten, zou adviseeren te stemmen op den vrijzinnigen dan wel op den sociaal-democratischen candidaat. En aan het genomen besluit tot publicatie der ant woorden op de gestelde vragen met de opwekking „naar eigen overtuiging" te stemmen, kan geen ande re beteekenis worden toegekend dan die van de aan beveling: „Stemt Rood." Wij kunnen ons voorstellen, dat dit advies velen vrijzinnigen leden der afdeeling leed heeft gedaan en dat eenigen hierin aanleiding hebben gevonden om voor hun bestuursfunctie of voor hun lidmaatschap te bedanken. De eenheid in de politieke actie der vrij zinnigen immers dreigt er door te worden verbroken absoluut nutteloos en niet zonder gevaar voor de groote algemeene belangen welke er bij de komende verkiezingen op het spel staan, niet zonder gevaar dus ook voor de zaak der Staatspensionneering. Evenals vroeger keuren wij candidaten-inquisities, gelijk de Bond voor Staatspensionneering ze instelt, ook thans nog af, omdat daardoor de groote vraag, welke beginselen in het Staatsbewind zullen heer- schen, op den achtergrond wordt geschoven en enkel en alleen, met uitsluiting van alle andere belangen, slechts de behartiging van één bepaald belang in het oog wordt gehouden. Wanneer wij er aan herinneren dat zelfs warme voorstanders van den Bond als mr. Sannes, soe.-dem., de heer de Jong, unie-lib., pertinent geweigerd hebben als candidaten op de vragen te antwoorden, dan ge looven we, dat we het kwaad niet nader behoeven te bestrijden. Te minder was er ditmaal aanleiding die vragen te stellen, nu alle partijen zich over het vraagstuk heb ben uitgelaten. Men weet, wat men aan de candida ten van rechts, aan die der sociaal-democratische par tij en die der vrijzinnige concentratie heeft, Heersch- te er bij den stembusstrijd van 1909 groot verschil van meening tusschen de drie partijen ter linkerzijde, ditmaal gaan ze ook ten opzichte van het punt ouderdomsverzorging de verkiezingen eens van zin te gemoet. Men heeft over en weer offers moeten bren gen en wij weten, dat het juist op dit punt het moeie- lijkst is gevallen, de eenstemmigheid te bereiken, wel ke aan de samenwerking diende vooraf te gaan. Maar gelukkig kon de weg gebaand worden voor de een heid van propaganda voor all^ vrijzinnigen ook ten opzichte van de .Staatspensionneering. Want al wordt het woord niet genoemd, het denkbeeld is wel degelijk neergelegd in het concentratie-manifest. „Wij zijn aardig op weg om het eerste station van ons doel te bereiken," verklaarde Perio, zeker niet de eerste de beste onder de ijveraars voor Staatspension neering. De heer de Jong, het Kamerlid voor Hoorn verze kerde .dat „hij geen lid (zou)i kunnen zijn van den Bond, als hij niet wist, dat de concentratie streefde naar premievrij staatspensioen." En hoe nu een concentratie-eandidaat de hem ge stelde vragen moge beantwoorden, hij is gebonden aan dat manifest. Hij zal, warm of koel voorstander van staatspensionneering en directe heffing ter verkrij ging der kosten gehouden zijn aan dat manifest, het welk de partij-programs voorshands ter zijde stelt. Wordt de heer Nétscher in Enkhuizen gekozen - wat wij natuurlijk van harte hopen dan zal hij in de Kamer, wanneer het aankomt op de verwezenlijking van de concentratie-beginselen niets meer voor de staatspensionneering kunnen doen dan de heer van Foreest en omgekeerd, zal de heer van Foreest niets minder kunnen doen, dan hetgeen door de geheele concentratie te bereiken valt. Ware de heer Netscher hier in de plaats van den heer van Foreest candidaat, hij zou op de vragen een ander antwoord hebben kunnen geven, maar hij zou in de practische politiek geen stroo-breed verder mo gen gaan dan deze. En nu vragen wij, of één niet-soeiaal-democratisch kiezer er aan zou denken, op grond van de zaak der Staatspensionneering „rood" te stemmen zoo hij de keuze had tusschen de heeren Netscher en Gerhard. Maar neen immers! Die keuze zou voor den vrijzinnigen staatspensi oen-voorstander even gemakkelijk vallen ah voor den sociaal-democratischen kiezer. En daarom reeds moet ieder vrijzinnig lid van den Bond voor Staatspensionneering stemmen op den vrij zinnigen candidaat, in dit geval op den heer van Fo reest. Daarom echter niet alleen. Wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben uiteen te zetten, waarom juist bij deze verkiezingen, alles wat vrijzinnig is ook vrijzinnig moet stemmen. Voor heden bepalen wij ons echter tot de zaak der Staatspensionneering. Toen de heer Perio het standpunt van de soc.-dem. partij besprak en zeide, dat dit verder gaat dan dat der concentratie voegde hij er letterlijk aan toe: „Verantwoordelijkheid aanvaarden zij echter niet en zij kunnen daarom hoogere eischen stellen." Van een sociaal-democratisch minister verwachte men dan ook voorloopig maar geen ontwerp tot rege ling van de ouderdomszorg! Men is er evenwel zelfs niet zeker van, dat een sociaal-democratische Kamer fractie met het wel eens door haar ingenomen „alles- of-niets" standpunt een vrijzinnig voorstel aanneme lijk zal verklaren! Waarlijk de vrijzinnigen en de menschen van de kleurlooze middenstof, die voorstanders zijn van staatspensionneering mogen zich in verschillende districten van het land wel eens ernstig afvragen, of zij, door een sociaal-democraat te stemmen en zich af te wenden van de concentratie, handelen in het belang der zaak, welke zij bovenal voorstaan. Die waarschuwing geldt niet voor het district Alk maar. Hier toch heeft de heer Gerhard zelf erkend, dat zijn eandidatuur geen kans van slagen heeft en van wie op de hoogte is heeft hij in dit opzicht geen te genspraak te duchten. Maar men moet op de hoogte zijn en dat niet ieder dit is, bleek ons dezer dagen, toen men ons verzekerde, dat de sociaal-demo cratische candidaat een vorige maal 900 stemmen behaald had. Het is daarom zeker niet overbodig er even aan te herinneren, dat de heer van Kuykhof in 1901 van de 6235 stemmen er 427 kreeg, de heer mr. Mendel s in 1905 van de 8621 360, de heer van Kuyk hof in 1909 van de 8988 254. Ondanks de aanzien lijke vermeerdering van het aantal stemmende kie zers dus een groote daling van het aantal stemmen op den sociaal-democratischen candidaat. Wij zijn zéécr tegen onderschatting van een tegenstander, wij den ken dat hij meer stemmen zal krijgen dan zijn voor ganger, maar wij tarten ieder in ernst te verklaren, dat de sociaal-democratische eandidatuur ook maar eenige kans van slagen heeft, m. a. w. dat een stem op dezen candidaat uitgebracht enkel en alleen ter wille van de Staatspensionneering practisch iets an ders beteekent dan een geheel overbodigen gang naar db stembus tot meerdere glorie van de soc. dem. par tij En nu zou tegen dit „getuigen" op zich zelf niets te zeggen zijn, indien de politieke constellatie in dit distriet een andere ware. Wanneer namelijk veel vrijzinnige voorstanders van Staatspensionneering hun stem gaan uitbrengen op den heer Gerhard, dan kunnen zij daardoor een her stemming noodig maken tusschen de heeren van Fo reest en Snoeck Henckemans, den man van links en van rechts. Het zou daardoor aan hen te wijten zijn, wanneer er hulptroepen en munitie te Alkmaar moes- ten worden gebruikt, welke in de belangrijke dagen tusschen stemming en herstemming in andere distric ten wij noemen Beverwijk en Enkhuizen zouden kunnen worden aangewend om daar de overwinning te behalen voor de zaak der concentratie, en daardoor die der staatspensionneering sterker te maken. Maar is men er wel zoo zeker van, dat in ons dis trict bij een herstemming de heer van Foreest dé overwinning zal behalen? Men leze maar eens de rechtsche bladen en legge zijn oor te luister in de rechtsche kringen en dan zal men ontwaren, met welk een zelfvertrouwen daar de uitslag wordt, verwacht Komt. het tot een herstemming, dan is er ontegen zeggelijk gevaar te duchten. En wanneer men niet vóór den eersten slag de zekerheid heeft dat men bij den tweeden den steun van de sociaal-democraten voor den heer v. Foreest krijgt, is men daarvoor lang niet veilig. Men denke maar eens aan vier jaar geleden, toen door het onthouden van stemmen door de soci aal-democraten te Utrecht, en te Rotterdam twee uit nemende vrijliberalen hun zetel hebben moeten in ruimen voor twee mannen van rechts. Geschiedt dit ook hier, dan zullen de niet-sociaal-democraten die op den heer Gerhard stemden, te laat inzien, dat zij de zaak, die ze wilden dienen een zeer slechten dienst hebben bewezen, dat zij door hun soc..-dem. stemmen slechts hebben gespeeld in de kaart van de coalitie, van wie zij absoluut niets hebben te verwachten. Wij hopen dan ook, dat de vrijzinnige leden van den Bond voor Staatspensionneering in dit district nog eens kalm zullen overwegen wat hun overtuiging hen voorschrijft den 17den Juni te doen en dat de poli- tiek-onverschilligen zullen bedenken, dat het ten al len tijde en onder alle omstandigheden een slechte po litiek is geweest, ter wille van het volkomene het be reikbare voorbij te streven. EEN GESCHENK VAN DE KONINGIN. Gistermorgen heeft Mr. Ms. gezant, te Berlijn in tegenwoordigheid van de Keizerin, het geschenk van II. M. de Koningin aan het bruidspaar prinses Vic toria Louise en prins Ernst August aangeboden. Dit geschenk bestaat uit een prachtige antieke staande klok. TIMOR. De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken heeft een voorstel ingediend tot bekrachtiging van de conventie betreffende de grensregeling op Timor tus schen de Ilollandsche en Portugeesche bezittingen. TARIEF WET. Ingekomen is de memorie van antwoord van minis ter Talma op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, omtrent de Ziektewet. Daarin komt voor deze zinsne de Mocht de loop der politieke gebeurtenissen de uit voering van haar program op dit punt mogelijk ma ken, dan zal ongetwijfeld spoedig na het zomerreces de wijziging van het tarief aan de orde komen. LUIT.-GEN. W. F. RIDDER VAN RAPPARD. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 67 jaren overleden de gepensionneerde luitenant-generaal der artillerie, de heer W. F. Ridder van Rappard, oud-Mi nister van Oorlog. KAMERVERKIEZING. Mr. baron AE. Mackay heeft de eandidatuur, hem aangeboden door de christ.-hist. kiesvereeniging te Hilversum (niet aangesloten bij de Christ.-Hist. Unie), aanvaard. Bekend is, dat de heer van Bylandt (chr.-hist.) zich weer beschikbaar heeft gesteld voor een eandida tuur in Apeldoorn en dat hij weder de candidaat der coalitie is. De Vaderlander meldt nu, dat als de heer Snoeck Henkemans in Amsterdam II valt waar in 1909 slecht begrip van vele vrijzinnigen hem bij de her stemming in de Kamer heeft gebracht de heer van Bylandt bij herkiezing (wat zeker is te achten) zijn zetel aan den heer Snoeck Henkemans zal afstaan. Men schrijft uit Groningen aan het U. D.: Nu de heeren Van der Hoop van Slochteren, Chr.- Hist,, en Zijlstra, anti-rev., beiden een eandidatuur aangenomen hebben in het district Appingedam is de kans heel gering geworden, dat de rechtsche partij het in dat district tot een herstemming zal brengen. In Christ.-Hist, kringen is men weinig gesticht over het feit, dat de heer Zijlstra te Groningen een eandidatuur naast de Christ.-Hist. aanvaardde. Wij vernemen dan ook, dat zijn eandidatuur in het district Zuidhorn, thans niet door de Christ.-Historischen zal worden gesteund, en dat deze overwegen, een eigen candidaat tc stellen. Gemengd nieuws. OM EEN UITKEERING. Verleden jaar is te Zutphen bij militaire oefeningen do korporaal-wielrijder P. door een ongeluk om het leven gekomen. Hij was geabonneerd op het dagblad De Courant en had in de polis van verzekering tegen ongelukken, ook die welke den dood ten gevolge heb ben, de bepaling doen opnemen, dat, mocht hem een doodelijk ongeluk overkomen, de uit te keeren som 400) zou worden uitgekeerd aan zijn te Velp wo nende verloofde. Deze schreef kort na het ongeval aan de directie van De Courant om uitkeering van het bedrag, doch deze weigerde uitkeering te doen plaats hebben. Bedoelde jongedame heeft nu bij de rechtbank te Arnhem een actie ingesteld tegen ge noemd dagblad ter verkrijging van de som op welke zij meent recht te hebben. (N. Ct.) EEN V ALS-CUE MUNTER, De Leidsche politie heeft vermoedelijk de hand ge legd op een valschen munter. Sedert geruimen tijd kwamen bij haar klachten in van winkeliers die val- sche rijksdaalders in ontvangst hadden genomen. Dc verdenking viel op een drukkersgezel die door een rechercheur uit zijn werkplaats werd gehaald. De man wist den rechercheur te ontkomen en spoedde zich naar huis, de deur achter zich sluitende. De poli tie moest zich met geweld toegang verschaffen en in dien tijd heeft de man wellicht werktuigen en grond stoffen weten te verdonkeremanen. Alleen enkele aanwijzigingen werden gevonden. Verschillende per sonen verklaarden echter den man te herkennen als den persoon die valseh geld aanbood. De- rijksdaalders zijn goed nagemaakt en bevatten ook het randschrift. De aanwijzingen waren niet van dien aard, dat er voorloopig rechtsingang tegen hem kon worden ver leend, zoodat hij weder op vrije voeten is gesteld. VEREEN OUD-LEEKL. L A N D B O U WW INTER- SCIIOÖL SCHAGEN. De Vereen, van Oud-leerlingen der Rijkslandbouw- winterschool te Schagen hield gisteren te Binnenwij- zend haar 24e algemeene vergadering, onder leiding van den heer G. Nobel van Jutjewinkel. Deze wijdde in zijn openingswoord woorden van waardeering aan de nagedachtenis van de heeren Gioneman en Bree- baart, die zich jegens den landbouw en het landbouw onderwijs zoo verdienstelijk hebben gemaakt. In het jaarverslag der commissie van toezicht op het- station voor melkonderzoek is ontleend, dat onder zocht werden 8211 monsters melk tegen 9244 in 1911. Door particulieren werden 727 monsters aangeboden. De financieele toestand is gunstig. De ontvangsten bedroegen 849.35, de uitgaven 798.52, batig saldo 50.83. Het reservefonds steeg hierdoor tot 142.77. Besloten werd in 't vervolg niet alleen op gehalte, maar ook op deugdelijkheid te onderzoeken. De heer Dan. Kaan Kz. (Wieringerwaard) werd ge kozen tot lid der commissie van toezicht op 't station van melkonderzoek. De heer V. Kaan Kz. (Anna Paulowna) deed eeni ge mededeelingen van de commissie voor het verbete ren van zaaizaden. Besloten wordt een excursie naar het Gooi te hou den. EEN GEVOLG DER UITSLUITING. De „Dordtr. Ct." schrijft: Van patroonszijde wordt thans ernstig bevestigd, dat ®rloor de staking de behoefte aan arbeiders zooda nig is geslonken, dat lang niet alle sigarenmakers weer op hun oude werkplaatsen zullen kunnen weder- keeren. Men heeft zich gedurende de staking elders van sigaren moeten voorzien, en dit is goed bevallen. Door verhooging der prijzen zou voorts de aanmaak van vele der goedkoopere soorten niet loonend meer zijn, waardoor dus de arbeiders van het goedkoopste goed het, zwaarst getroffen worden. Er werd besloten, geen rancune maatregelen te ne men. doch de fabrikanten vragen nu, hoe ver de be teekenis dier woorden strekt. Zij beweren, dat ze geen sigarenmakers in dienst kunnen nemen voor wie ze geen werk hebben en dat hier geen onwil, doch on macht in het spel is. Ter bespreking dezer feiten kwamen de leden der Ver. van Sigarenfabrikanten Dordrecht, Gorinehem en omstreken gisteravond in een vergadering bijeen. DE GRONINGER WATERLEIDING-KWESTIE. In de civiele zitting der rechtbank te Groningen, is gisteren behandeld de bekende kwestie tusschen de ge meente Groningen en de naaml. vennootschap De Groninger Waterleiding. Mr. H. Schaap heeft namens de gemeente de vol gende conclusie in conventie gesteld dat het der rechtbank moge behagen de eischeresse niet ontvankelijk te verklaren in den door haar tegen de Gemeente Groningen ingestelden eisch, immers en in elk geval haar dien eisch te ontzeggen met veroor deeling van de eischeresse in de kosten van het ge ding; in reconventie: dat het. der rechtbank moge beha gen: lo. te verklaren ontbonden wegens wanpraestatie van de gedaagde, de door de gemeente Groningen in 1878 met de ondernemers van het leggen en exploitee- ren van een waterleiding in de gemeente Groningen, aangegane en thans tusschen de gemeente Groningen en gedaagde bestaande overeenkomst; 2o. te verklaren, dat het. exploiteeren door de ge daagde van hare waterleiding 9edert 1896 is geweest en alsnog is onrechtmatig; 3o. de gedaagde te veroordeelen om aan de ge meente Groningen te vergoeden alle kosten, schaden cn interessen door de gemeente Groningen gehad en geleden en te hebben en te lijden, tengevolge van dc wederrechtelijke handelingen der gedaagde, in strijd met de tusschen partijen bestaande overeenkomst, op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet; 4o. de gedaagde te gelasten hare waterleiding te sluiten en de aansluitingen aan hare waterleiding bin- en 2 X 24 uur na de beteekening van het in dezen te wijzen vonnis, op te heffen; 5o. op straffe van 1000 per etmaal als schadever goeding aan de gemeente Groningen te betalen, aan de gedaagde te verbieden, water aan te voeren ten be hoeve van de ingezetenen der gemeente; 6o. de gemeente Groningen te machtigen, op kos ten van de gedaagde, indien zij weigert aan de veroor deeling tot sluiting van hare waterleiding te voldoen, de door de gedaagde in den gemeentegrond gelegde buizen daaruit te verwijderen en die buizen te bren gen op de opslagplaats der gemeente; 7o. de gedaagde te veroordeelen in de kosten op den reconventieelen eisch gevallen. UIT OUDKARSPEL. Bij Kon. Besl. is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer A. C. Kroon, alhier. UIT DE! RIJP. Bij de Herst, Bvang. Luth. kerk alhier is beroe pen ds. C. A. Evelein te Amsterdam. UIT OUDE-NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de Schoolvereeniging bij den heer de Jong alhier. Ter vergadering waren 12 leden. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Het II. d. Sch. bracht rapport uit aan gaande schoolverzuim. Geen enkel willekeurig ver zuim was in 't afgeloopen jaar genoteerd, terwijl van nieuwelingen één elders zooveel had verzuimd, dat hij 't recht op bijwoning van 't schoolfeest had verloren. Er mogen daaraan deelnemen 56 kinderen. 45 hiervan, die een jaar in de gemeente schoolgingen zonder wil lekeurig verzuim, krijgen een prijs, 3 't eereblijk voor 't getrouw schoolbezoek gedurende alle schooljaren. De reis werd bepaald op Vrijdag 6 Juni naar Schoorl en Bergen. Om half 8 wordt van 't schoolplein afge reden. Den heeren Woutman en Kooijman werd op gedragen de prijzen elk ter waarde van pl.m. 1 te koopwen. -Na een verblijf van zes maanden in Servië is dr. Van Tienhoven gisteren weder uit Belgrado naar het vaderland vertrokken. Met uitzondering van één hebben de vijf apothe kers te Zutphen besloten ook voor hen de Zondagsrust in te voeren. Te beginnen met morgen, meldt het Hbld., zullen op dien dag slechts bij één hunner medi cijnen te verkrijgen zijn. Het Volk meldt uit 's-IIertogenbosch. dat de ar bitrage-commissie in de sigarenindustrie in het Zui den gisteren inzake het hangende geschil uitspraak heeft gedaan. Er is voor het vormwerk nog wat meer bij gekomen dan de patroons wilden geven. Met 1 Augustus treedt een nieuwe loonregeling in werking, welke zal duren tot 1916. UIT IIEER-HUGOWAARU. In het bestuur der vereeniging voor getrouw school bezoek aan de openbare scholen werden in de algemee ne vergadering gekozen de heeren Jc. Zomer, J. Dier- dorp, P. B. Oortmeijer. C. Groot Gbz., D. Stam, Je. Blom, A. Groenland en P. Borst. Tot secretaris werd gekozen de heer J. Dierdorp. Besloten werd Woensdag a.s. met de oudere leer lingen een bezoek te brengen aan Amsterdam, terwijl de jongere leerlingen een bezoek zullen brengen aan zee en duin. Bovendien zal aan 164 leerlingen een prijsje worden uitgereikt. Alle ouders, voor zoover ze geen lid zijn, zullen worden aangezocht tegen 1 of 50 cent contributie lid te worden. De heer I'. Kooiman, ambtenaar ter secretarie

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1