DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 118 Honderd en vfjftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 24 MEI. De neus van Pierpont Morgan. BRIEVEN MILITIE. Oproeping in werkelijken dienst. BINNENLAND. Dit nnrnmer l»est»»t uit 3 binden. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande verlofgangers, binnen deze gemeente in het register van verlofgangers der Militie ingeschreven, om zich, ingevolge art. 109 der Militiewet 1901, in verband met art. 114 der Militiewet 1912, 's namid dags vóór 4 uur, bij hun korps te vervoegen als volgt: 18e Regiment Infanterie, lichting 1910, garnizoen Kaarden 16 Juni 1913: WILLEM JAK LODEWIJK DE LAKGE. 21e Regiment Infanterie, lichting 1912, garnizoen Helder 16 Juni 1913PETRUS HEIJHIS. Voor zooveel de miliciens door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter Gemeente-Secreta rie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, JAK DE WIT Dz„ 1°. Burg. Alkmaar, 22 Mei 1913. Gemengd nieuws. LEZING-DRION. Aan het debat werd het eerst deelgenomen door den heer Veltman, die verklaarde met genoegen den spre ker te hebben aangehoord en zeide, dat de heer Drion niet het voorbeeld van mr. P. Tideman te Rotterdam heeft gevolgd. Spreker heeft den wassenden in vloed van Rome geschetst, maar de Katholieken vor men een derde der bevolking en zij vragen, waarop zij recht hebben, niets meer, niets minder. Is het een bezwaar voor de uitoefening van het Kamerpresident- schap dat de heer v. Rispen Katholiek is? Keen im mers, zelfs de tegenstanders hebben hem gehuldigd, bijv. Politicus in de Opr. Haarl. Ot. Debater is geen bewonderaar van de tariefwet, maar hij gelooft aan den opbloei der industrie en vreest niet zoozeer de verhooging der prijzen. Bovendien de Tariefwet is niet iets specifieks rechts ook van links is men er wel voor. Wat de uitlating van baron van Wijnbergen betreft de heer van Wijnbergen heeft haar ontleend aan Men krijgt dus een zakenkabinet en dan kan men links het program laten liggen. Alleen de sociaal-de mocratie moet de drijvende kracht van de burgerlijke partijen zijn en daarom zeide debaterkiest naar uw eigen overtuiging, bekommer u niet om den uitslag- der stembus. (Applaus). De heer Drion zeide in zijn dupliek, dat de katholie ken zijn achteruitgezet tot 1848, terwijl in 1853 hun coalitiegenooten van thans er een poging toe deden in 1853 hebben de Katholieken van Maastricht den liberaal Thorbecke afgevaardigd. Wat de benoemin gen betreft, eerst den laatsten tijd zijn de Katholie ken zich op de studie gaan toeleggen, daar zij zich bij voorkeur op middenstandsgebied bewogen. In onze dagen is de katholiek niet in de eerste plaats Kederlandsch onderdaan, maar onderworpen aan het gezag van den Paus, waarvan bevelen uitgaan, die ingaan tegen de vrijheden, welke de Protestant- sche Kederlandsche staat toestaat. De uitdrukking „canaille" is door een inzender van de Maasbode verscherpt en de uitdrukking is gebe zigd om het te doen voorkomen, alsof het „canaille" bij links bescherming vindt en daarom links stemt. De vorming van het ministerie-de Meester is een fout geweest, maar toen ook heeft men gemerkt dat men niet moet regeeren met' sociaal-democraten. En niet ontkend kan worden, dat het ministerie-Heems kerk 5,5 jaar heeft gesukkeld. Wat de obstructie be treft, minister Talma heeft erkend, dat er van links niet meer gesproken was, dan noodig is. Het openbaar onderwijs heeft in Brabant en Lim-' burg volstrekt geen voorrecht. Debater heeft beweerd, dat er van het concentratie program niemendal kwam. Het is best mogelijk, dat de vrijzinnigen de regee ring aanvaarden wanneer er in Ede, Ommen etc. andere mensehen worden gekozen. Dan kan het pro gram, dat in het belang der arbeiders is gelijk ook toegegeven wordt door de sociaal-democraten uit gevoerd worden. De tweede debater heeft zelf toegegeven dat de so ciaal-democraten alleen beloften kunnen doen en an dere partijen ze moet laten uitvoeren. Hun belof ten zullen ze in het gunstigste geval eerst over zestig jaar kunnen vervullen, wanneer ze bij elke verkiezing 3 zetels meer krijgen. Op het platteland gaat het so cialisme achteruit. De sociaal-democraten kunnen geen beeld geven van de maatschappij zonder privaat bezit. De kapita listische maatschappij heeft haar foute'n, maar zij brengt meerdere welvaart voor alle klassen. Bijna alles wat er gedaan is op onderwijsgebied, is verrieht door liberale ministeries en onder liberalen invloed. Zij hebben de leerplichtwet ingevoerd, maar reest, zij voor hem een propagandist, omdat hij daar door de uitvoering van het concentratieprogram helpt bevorderen. (Applaus). De heer Gerhard verklaarde, dat het geen schande lijke daad der sociaal-democraten is geweest dat zij stemden tegen de leerplichtwet. Voor het overige is er veel onjuists door den spreker gezegd. Op onder wijsgebied hebben de liberalen niets gedaan. Spreker zal dat wel nader aantoonen, maar het is nu te laat het was bij half één al protesteert hij er tegen, dat hij thans zelfs niet kort meer het woord mag voeren. De voorzitter sloot de goed bezochte met een woord van dank aan spreker en met de opwekking in Juni te stemmen overtuiging. vergadering- debaters en naar eigen een Belgisch parlementslid, debater wil haar niet in de sociaal-democraten hebben er tegen gestemd', om- bescherming nemen, doch het omgekeerde van het dat ze schoolkleeding- en voeding erin wilden hebben. t canaille stemt links is volstrekt niet waar. j Aan een toeval is het te danken, dat de wet met 1 Het heeft debater verwonderd, dat de vrij-liberale f stem meerderheid werd aangenomen, spreker de tegenwoordige regeering machteloosheid 3 De liberalen hebben altijd gestreefd naar verhooging verweet. Wat deed het kabinet-de Meester, bijv. voor f van het peil van het onderwijs, zij willen dit ook mr het onderwijs? Zou er thans niet meer tot stand ge-' Moeielijk echter is het de millioenen te vinden. De komen zijn, als er geen obstructie was gevoerd? 1 Ten opzichte van het onderwijs merkte debater op, dat financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs zoo erg niet is. Aleen de bevoor rechte positie van het openbare onderwijs gaat verlo ren. Debater gelooft niet, dat een ernstig man kan den ken, dat zonder de sociaal-democraten de concentratie de meerderheid kan krijgen. Gelijk mr. Troelstra te recht heeft gezegd: de concentratie gaat bij de soci aal-democratie te biecht. De regeering van thans kan en wil werken en daarom moet men stemmen op rechts en niet op links. De heer Gerhard zeide, dat de tijd hem niet karig was toegemeten. Hij hoopte voorts, dat de heer Veldman over veertien dagen hier zou zijn, om dan uit debaters mond te vernemen, dat de openbare school door rechts wordt gebracht in de positie van lvvno iu uc vau ucii/ zunuer s volksarmenschool,dat volgens dr. de Visser zonder j kiesrecht er 10 jaar openbaai onclerwns het, neil vun tipt. ImynnrloT» nnrini-. vrïnic+cB if liberalen mogen echter trotsch zijn op wat ze gedaan hebben op onderwijsgebied. Wat de Eerste Kamer betreft, zij is juist het sterkst in de democratische landen als Zwitserland en Australië, omdat zij overhaaste veranderingen voor komt, Het amendementsrecht is volstrekt geen ver- valsching van het algemeen kiesrecht, maar ieder vrij liberaal is verplicht te stemmen voor algemeen kies recht, ook al komt1 er geen amendementsrecht, Het kiesrecht is een kwestie van tijd, van ontwikke ling, en het zijn de liberalen, die het nu ten uitvoer willen brengen. Alles wat we op kiesrechtgebied heb ben, is trouwens te danken aan de liberalen. Als er tegenstand onder de liberalen is geweest tegen alge meen kiesrecht, dan is dat niet het minst te wijten aan de sociaal-democratie met haar prediking van klasse-overheersehing en het is 's sprekers overtui ging, dat zonder sociaal-democratie het algemeen openbaar onderwijs het peil van het bijzonder onder wijs daalt, en dat het een leugen is, wanneer men van rechts beweert, dat' men altijd de vrije school verde digt. Debater vroeg is het waar, dat de sociaal-democra tie de verantwoordelijkheid niet wil, geen regeerings- zetel wenscht? De sociaal-democraat kan alleen de legeering aanvaarden, indien hij de meerderheid ach ter heeft, Is dit laatste niet het geval, dan kan hij geen voorstellen doen, die sociaal-democratisch zijn. Debater spreekt bij, voorkeur op het platteland over de afschaffing van het privaat-bezit. In het Marxis me zijn wijzigingen gekomen, maar de klassenstrijd is scherper geworden hij is de ontzettende worsteling om het bestaan zelf ten gevolge van de maatschappe lijke orde. De welvaart stijgt, maar de enkele rijkdommen profiteeren er van. Wat het volksonderwijs betreft, klaagde debater de liberale partij aan, omdat zij hiervoor zoo weinig heeft gedaan, omdat zij de standenschool heeft gehandhaafd en het meest doet voor de hoogere standen. Van vrij-liberale zijde noemt men de Eerste Kamer liet bolwerk tegen den volkswaan van den dag en de hartstocht voor een organische Kamer, op zich zelf overigens een onding, kan dus niet groot zijn. Het algemeen kiesrecht is gekomen door den aan drang yan de sociaal-democraten. Er is innerlijk ver schil bij de coalitie, maar ook bij de concentratie. De v 1 yzninig-democraten en oud-liberalen waren vier jaar geleden hier verre van vrinden. Men leze nog maai eens na wat de heer Aukes in ITeerhugowaard over den heer van Foreest heeft gezegd! Het staatspensioen is een schulddelging van de maatschappij. Dit is niet de armenzorg van het con centratieprogram, de aanvulling van de overal mis- dbtdt r?f hg® ^zekering. Waar moet het benoo- 1 •indv,8epi ^andaan komen? De liberalen hebben ge- handhaafd de suikeraccijns, d. w. z. 13,5 cents pger dere \-nn .oud"llberalen hebben gestemd tegen meer- de oud LWSlrretten- De sterkste militaristen zijn I J>a en. De oudOiberalen hebben er tegen ge- S doen bebe he?,r Duys worstelde, de ziekenkassen voorstand f'11 f" arbeiders- Geen militarist kan anti-mihtrisl kan dTtSPenSi0nneering de aibDeidSOdCeawefteenOCraten hebben d°°r °Pb°™enden aibeid de wetten zoo aannemelijk mogelijk sremaakt Roodhmjzen heef, 51 ,i„ eerder was geweest. Minister Talma is alleen gesteund door de sociaal democraten. Al de vrijzinnigen wilden die centralisa tie der sociale verzekering niet. De heer Duijs streed het felst voor de ambtenaars-organisatie en tegen het eigen beheer der fondsen van de arbeiders. Er zijn vroeger veel geschillen geweest tusschen de vrijzinnigen, maar thans hoort men over het heele land uit vrijzinnige monden dezelfde klanken. Geen wonder dat de vrijzinnigen stemden tegen het voorstel-Vliegen inzake de successierechten men wist immers niet, wat de rechterzijde er mee zou doen. Had men toen het geld toegestaan, het was nu wel licht reeds in bijzondere schooltjes gestoken. Onder belastingen verstaat men niet successierech ten en daarom wordt in het manifest gesproken van heffingen, het beste bewijs, dat men uit succesierech- ten meer wil putten, hetgeen spreker, die de concen tratie-onderhandelingen van den beginne af aan heeft meegemaakt, positief kan verklaren. De liberalen hebben bedrijfs- en vermogensbelastin gen verhoogd. De heer Tydeman is een der krachtig ste bestrijders van de suiker-accijns, en het ministerie- de Meester had een plan tot afschaffing klaar en dat was verwezenlijkt als de sociaal-democraten het mi nisterie niet mede gewipt hadden. De grootste fout van iederen hervormer is, er da delijk te ver mee te gaan. Wie dat doet brengt de zaak, welke hij wil dienen, achteruit, dat moesten de sociaal-democraten bedenken. De sociaal-democraten weten, dat zij' het land niet onverdedigd kunnen laten. Zelfs als het privaat-be zit hier was afgeschaft, dan zou ook de sociaal-demo cratische regeering voor de defensie moeten zorgen. Een volksleger is even duur als het tegenwoordige stelsel. De liberalen heb'ben grootendeels zelf te be talen wat ze voteeren, ze hebben er niet tegen opge zien de plaatsvervanging af te schaffen. Van de de fensie mag men de liberalen geen verwijt maken. In Duitschland is de sociaal-democratie machtig, doch zij heeft geen belangrijke hervorming voor den ai beider gebracht, in Engeland is de arbeider liberaal gebleven en daardoor zijn daar groote, belangrijke hervormingen voor den arbeider gekomen. De arbei der kan het best zijn belangen dienen door zich aan te sluiten bij de liberale partij. vddr de openbare school, vóór de maatschappe lijke en geestelijke ontwikkeling, vóór krachtige soci ale hervormingen is, stemme daarom op den heer Fo- MAKGELWORTELS. Onze landbouwkundige correspondent schrijft: Hoewel het verbouw van mangelwortels vrij meen is, wordt dit voedergewas toch niet over groote uitgestrektheid verbouwd. Wordt hier en daar van den korrel gepoot, zoo vindt men toch ook streken waar het zaad dikwijls op een kléin hoekje uitge strooid wordt om later na een eerste gewas een vrij komende akker er mee te beplanten. Het behoeft na tuurlijk geen betoog, dat de wortels van den korrel gepoot de grootste opbrengst en de zwaarste bieten geven. Zij, die een klein hoekje bezaaien om later te verplanten, moeten er voor zorgen op 't kweekbed rij- enteelt te nemen. Dit is verre te verkiezen boven het breedwerpig zaaien, daar men zijn planten beter schoon kan houden en ook omdat ze in rijen staande later beter uitgestoken kunnen worden. Mochten de rijen te dicht komen te staan, men zorge ze op tijd uit te dunnen, zoodat men later alleen krachtig ont- j wikkelde planten kan uitzetten, want hoe krachtiger I plant men kan poten, hoe grooter de opbrengst. Zoo pootte Wolfug op 33 c.M. in 't vierkant mangelwortels van ongelijke grootte en kreeg de volgende uitkom sten: Opbrengst van 100 planten in K.G. Wortels. Loof. Zwakke planten 51,5 15,3 Gemiddelde planten 60,5 15,1 Sterke planten 70. 22,8. Bij 't verpoten moet men zeer zorgvuldig te werk gaan. Men zorge vooral den wortel zoo min mogelijk te beschadigen. Gewoon uittrekken is dan ook af te raden. Steek den grond eerst los, wat natuurlijk ge makkelijk gaat zoo de plantjes op rijen gezaaid zijn. Wil men een ruime oogst, dan moet de grond rijk aan Voedingsstoffen zijn. Vroeger beweerde men, dat onze zandgronden niet voor mangelwortelverbouw ge schikt waren. Thans weet men wel beter. Daar heel wat kali opgenomen wordt, mag men hier niet te zui nig mee wezen. Ontraadt men bij aardappelverbouw, met het oog op de chloorvergiftiging, het geven van kaïniet; bij mangelwortels geeft men het gerust. Een volledige bemesting voor onze zandgronden is onge veer 2000 K.G. kaïniet 800 K.G. super 700 K.G. chili. Daar kleigronden van nature rijk zijn aan kali, be hoeft men daar niet zooveel te geven. Verbouwt men de mangels op stalmest, dan mag deze bemesting nog wel aangevuld worden met 800 K.G. kaïniet -j- 400 K.G. chili. Keemt men deze hakvrucht als tweede gewas, dus op een vrij komende akker, dan mag men niet denken, dat het voedsel dooi de voorvrucht achtergelaten voldoende is. Wil men tevreden zijn over zijn mangelworteloogst, strooi dan zoo spoedig mogelijk 400 K.G. kaïniet 400 K.G. su per, aangevuld met 30O400 K. G. chili. W. .magge welders nai de ketel om 'n beetje druk te ma ken." Ik nai buiten om druk te maken, en toe 'k weer in de weuning kwam was 't niks beter, maar eer slegter worren. En effies deernai was 't „fut", en zatte we in 't donker. Je moete weete Peet, dat ik de leste paar daage vergeete had, de slang van de ketel ers op te tille en nou was deur de vorst 't water dat er in zat bevroren raakt en kon der gien gas meer deur Deer zatte wePeetrum hadde we niet in huis, en de lampe hadde we verkocht, dus maar effies n pak keerse haalt leite en deer konne we toe bai ofree- kenen. Bai 't weggaen zai Merij toe teugen me: „Je zaide toe bai ons die petrum rommel is niks meer, maer ik zeg op main beurt: jou gasrommel is ok niks! En glijk had ze Maar 't eelektrise dat we nou kraige dat is 'm Peet! Effies an't kraantje draaije den is 't licht, en weer effies den is 't donker. We kennen nou deemeei van zoo zie je me en zoo zie je me niet. Omdat Sijmen buur en wai altaid in de pot speul- den, hewwe ders 'n jaar of wat leeden met mekaar voor 'n nacht nai Amsterdam weest, net om die taid, dat do eelektrise tremme deer pas reede. Sijmen en Merij, die niet veul uitginge, maar altaid zoo wat bai honk bleeve, hadde die trems nag niet zien. Toe we deer den ankwamme, en op 't Damrak liepe, zai Merij zoo op iens: „Kou kaik, Sijmen, die trem me hange an die draide!" „Verdikkeme ja", said Sij men, „dat laikt wel." „Wel nai, man", zeg 'k, „dat binne de geleiders, ze reije net as aare trams op rails, maar die draide maake, dat ze altaid de goeie rails houwe!" We hewwe toe aars onze auge uitkeeken -Peet, en plezier dat we had hewwe, ik ken 't je niet zegge. Ermoed hewwe ok niet leeden, we hadde de huul mee en Trijn en Merij hadde ok nag genoeg voor de hap hap in der lui diezek mee! Die ouwerwesse vroului die zukke binne aars op reis 'n gemak hoor! Heel wat beter as die teugenwoordige tassies, die ze nou gebruike. Deer ken niks meer in as je knip en je zakdoek. Ik zeg nou welders teugen Trijn: „Wat doen je mit die rommel, doen je diezak op." Maar niks hoor, ze moet mit de mode mee en zaid: „Ieder het z'n klugt, en dus nou ers main klugt. Deer moet je niet' over zeure Kou dag Peet, de groete an Oom, ok van Trijn. KEES. In de enorme, fraaie hal van het verbouwde Hotel de l'Europe te Amsterdam zat ik 's avonds, met 'n glaasje Triple-See naast, me, voor 't naar bed gaan, prentjes te kijken, of mogen we dat wel zóó zeggen, tegenwoordig nu de illustraties, zelfs de hier-te-lande VAN KEES uit de Bogge EN PEET KEELTJE van om de Koord vandnan X Nadruk verboden. ik meen bladerde als ge- de het verschijnende geïllustreerde periodieken zoo goed zuivere afspiegeling van het leven-van-den-dag ven? Het was 'n Engelsche illustratie „Illustrated Londen Kews" en ik zware illustratieblad om met zijn naar 't leven raak genomen fototypiën. En ik schrok. Was dat Pierpont Morgan, de Amerikaansche mul- ti-millionair, de toen pas eenige dagen geleden te Rome overleden Amerikaansche geldmagnaat? Toch moest ik glimlachen:.... wat 'n neus! Onder den wit-grijzen hoogen hoed karbonkelde-ie over het ijle kneveltje. En de regels uit Rostand's Cyrano schoten mij te binnen Gardez-vous, votre tête entraïnée Par ce poids, de tomber en avant sur le sol! je top- Beste Peet! Toe we Zaterdug eivend je brief lazze Peet, wazze Trijn en ik^ eerst niks best in 't zin op jullie, omdat jij en Oom mit de kar in Alkmaar weest binne, en gien iens effies bai ons opstoken hewwe! Maar later zaide we zoo teugen mekaar „ze binne wel niet koomen, om- dat Peet Keeltje docht het, ze binne bai Kees en „Trijn toch drok an de skoonmaak, en den zien je „zoo'n ouwe Oom en Peet' liever gaan as koomen." Kou, eerluk zaid, is dat ok zooMaar we binne nou skoon en op stel Peet, en as 't nou ers weer beurt, niet weer verbai gaan hoorwant aars wordt 't hom meles met ons Ja Peet 't wordt hier alles eelektris, ze binne al druk in de weer, om die touwe in de grond te leggen. Ik snap er aars gien bal van, hoe of dat nou deemie ken. De mense binne teugenswoordug toch maar kwiek I)at mot zaid worre't Zei 'm weeze mensch De dochte vroeger al, dat 't met de peetrum, en la ter nag met t brongas wonnen was, maar das ok nag maar half werk. We hadde vroeger mit Sijmen Zwart' en Merijtje Dun, 'n kedrilje rondje. En op 'n keer, dat we bai Sij men wasse, en al 'n taidje speult hadde, want 't ging drok omdat 't maar solo voor en babbel nai was, zeg 'k zoo: „Kou Merij, je kaarte laike wel niet skoon, want ik kraig kladduge hande." „Kou, malle jongen, je zeure zaid Merij, want ze had net weer 'n fijne solo. Maar Sijmen zaide: „Kee, nou Kees 't bo- we ien be- dit zoo, is 't ant met zoo n bakbeest op je facie moet zwaar zijn. Morgan had geen kans te vallen, daar-ie gerugleund in zijn rijtuig zat, naast z'n dochter, mevrouw Satter- lee. Ik tuurde nog even en lachend sloeg ik het blad om. Dicht bij mijn fauteuil verschoof 'n andere fauteuil. Pardon, zei 'n zachte stem. Ik keek op, want ik had het jongmensch, het bleeke, I lange jongmensch, 'n Amerikaan of 'n Engelschman aan z'n kleerensnit en z'n gezichtsnit te zien, niet i hooren plaats nemen. f Het was of ik 'n fantoom zag en vandaag geloof ik I nog aan 'n hallucinatie. Maar het jongmensch sprak kalm in 't Ilollandsch, j zelfs zonder vreemd accent: U doet niet goed, met wat u doet u lacht om den neus van dien ongelukkigen geluksvogel. Wat blieft u?! meneer, zei-ie, ik zag u met belangstelling kijken naar de foto van dien geweldig grooten man, die de wereld en de geldmarkt heeft verbaasd, beurte lings haar bewondering heeft afgedwongen en doen beven. Hij was 'n goedig man maar as je zooveel, als hij met zn geweldige netten, vangen kan, dan maak je slachtoffers, dat kan niet anders, want de milliarden van Morgan zijn u i t andere zakken in de zijne ge vloeid. Hij was een groot man, hij was een goed man, hij was een rijk man, hij was een man van invloed en toch was-ie ongelukkig wat ik je vertel ongeluk kig om dat, om. waarom u gelachen hebt. Ik heb hem gekend en mijn vader heeft e*S beter gekend en mijn vader werd vrienden, doordat-ie -zaid, merk ik 't ok'', en metien keek ie effers nai ven en toe was de lamp zwart van de loof en toe goed toekeeke, wasse de kaarte fiesies, en alles, loof en al loof. Kou dat was 'n bereddering, dat begraip, want Merij was erg gnap en skoon, dus most dadeluk alles 'n beurt hewwe. Ik zai toe die petrum rommel dat 's ok niks meer, den brongas zoo as bai ons maar 'n hoop beter Bater op 'n keer waare ze ders bai onsKoud dat 't was Peet! 't vroor wel tien graade. We zatte lek kertjes bai de warme kachel te speulen en 't gas brandé goed. 'n Taidje deernae zaid Trijn teugen me: ,'t Lijkt wel 'n beetje donkerder te worre Kees! Je hem nog een zijner beste n soort alter-ego van 'm was. U ziet t ik ben ook niet zonder. En werkelijk zag ik nu pas, dat ik tegen 'n flinken neem gen neus moest aankijken, die echter nog al met den hoekig gesneden tanigen kop harmonieerde. Och, zei ik, meenend dat hier de beleefdheid iets vorderde en ik moest m'n glimlach over Pierpont Morgans geweldig aanhangsel' wat goedmaken groote neuzen, meneer, zijn welbeschouwd 'fi kenmerk van geniale koppen. Bonaparte zócht naar groote neuzen hoewel de grootste neus in zijn dienst, die van Bernadotte, hem later leelijk bij den neus geno men heeft. Zoo zou ik. Maar, viel het jongmensch in de neus van JV!organ was geen neus meer, was niet 'n gevel dien je nog neus kunt noemen, het was 'n monster-wrat 't

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5