STADSNIEUWS. staatspensionneering en verkiezing" DE GROOTSTE BROEDMACHINE DER WERELD. BUITENLAND. De Bond van Ned. Onderwijzers, het N. O. Q. en Volksonderwijs staan er geheel anders tegenover. De heer Gerhard staat zoo langzamerhand heelemaal al leen. Duys verklaarde 15 Mei te Wormerveer, dat wanneer hij in de Kamer had gezeten, hij voor de wet zou hebben gestemd. De soc. dem. hebben tegenge stemd, omdat ze in dien tijd zoo werden tegengewerkt. De andere partijen liepen hun voor de voeten. Na de leerplicht is de schoolvoeding en schoolklee- ding gekomen voor meer dan de helft van de Neder- landsche bevolking. Dat danken we aan de leerplicht. Hoe minder soc.-dem. in de Kamer komen, hoe be ter. De vrijzinnigen kunnen alleen dan de regeering aanvaarden, als ze meer stemmen hebben dan de coa litie. Spr. heeft zooveel vertrouwen in de soc. dem., dat zo bij het stemmen over een oorlogsbegrooting naar huis zullen gaan. Hebben ze dat er niet voor over, dan hebben ze al heel weinig over voor het volk. De soc. dem. moeten toegeven, dat ieder stem, die zij meer krijgen, een kans minder is voor de vrijzinni ge concentratie. Wie practisch wil zijn, moet kijken naar de candidaten, die een regeering kunnen helpen vormen. De heer van Foreest heeft gestemd tegen vrijstelling van de drie laagste loonklassen. Dat is verkeerd van den heer van Foreest. Debater zei, de vrijzinnigen moeten probeeren tot een andefe wet te komen. Dat is gebeurd. Ze hebben ingediend het volledige Staats pensioen. Het amendement is verworpen, doch daar heeft de heer van Foreest vóór gestemd. De Bond voor Staatspensionneering is in het begin door de soc. dem. allesbehalve vriendelijk aangekeken. De soc. dem. hebben de oprichting heftig bestreden, zoo b.v. in Kolhorn en Veendam. Fr kan uit het concentratieprogram heel veel goeds en heel veel kwaads komen, zei debater. Met het laat ste is spr. het niet eens. Het concentratieprogram moet uitgevoerd worden en daarvoor is noodig een coneentratieregeering en daarvoor dient gestemd op den heer van Foreest. De heer Gerhard, hierna weer het woord verkrij gend, zei dat hij op het oogenblik nog tegen de leer plichtwet zou stemmen. De heer Duys heeft op dit punt niet alles meegemaakt, Spr. hield vol, dat het verzet tegen de coalitie het cement der concentratie is. Zonder de groeiende, vooruitstrevende arbeiders beweging was ze er nog niet gekomen. De soc. dem. zijn ook mannen van de practijk, doch ze zien naar de toekomst, of de hervormingen kiemen bevatten voor verdere hervorming. Wie voelt voor de soc. dem. beginselen, moet stemmen op den soc.-dem., ongeacht den uitslag der verkiezingen. De heer Koster merkte op, dat waar de tegenwoor dige soc. dem. anders denken over de leerplichtwet, hieruit blijkt dat de soc. dem. het niet ééns zijn. Het la onjuist, dat de soc. dem. de concentratie tot stand hebben gebracht. Dat goede dingen in het program liggen, ligt aan de vrijz.-dem., die men mee wilde heb ben in de concentratie. De stuwkracht is uitgegaan van de vrijz. dem. en niet van de soc. dein., die de on derhandelingen niet hebben meegemaakt. Wordt er iets tot stand gebracht, dan noemen de soc.-dem. zich de stuwkracht, komt er iets niet tot stand, dan wijten ze het aan die vervelende bourgeoisie. Om het conc.- program uit te voeren is noodig een coneentratiere geering, kiest men een soc.-dem., dan is er een kans minder. Wie de daden van het oogenblik wil, zal den concentratie-candidaat kiezen. (Applaus). De voorzitter sloot hierna de ondanks zomerweer goed bezochte vergadering met Van dank aan spreker en debater. Regenten van het St. Joris Gasthuis te Delft hebben bij Burgemeester en Wethouders rapport in gediend over hun onderzoek betreffende toestanden in het gesticht. Tegen publiekmaking van het rapport, mits in zijn geheel, zou bij regenten geen bezwaar be staan. In de vergadering van aandeelhouders der Over- ijselsche-DrentscheEngelsche Stoomvaart Maat schappij is, in verband met de minder gunstige resul taten, besloten den onlangs ingestelden dienst Kam penHuil voorloopig te staken. De maatschappij blijft echter voortbestaan en hoopt later de zaken op- nieuw en met kracht aan te pakken. V aar wij het Zaterdagavond in een hoofdartikel een kwaad noemden, dat er aan Kamercandidaten vra gen worden gesteld, gelijk namens den Bond van Staatspensionneering is geschied, daar doet het ons genoegen, dat de heer A. H. Gerhard gisteren te Koe dijk een verklaring in denzelfden geest heeft afgelegd. Ook de eandidaat der soc.-dem. arbeiderspartij in dit district achtte het onjuist, dat de Bond de keuze van een eandidaat laat afhangen van één punt. Wij bevelen deze tirade uit het verslag van de „le zing-Koster" in dit nummer aan onze lezers ter lezing aan. Zij toont, dat de heer Gerhard den strijd princi pieel zuiver wil houden precies hetzelfde dus wil als wij. Alleen zouden we nog een klein amendement- je op zijn verklaring willen indienen en het slot aldus willen lezen: „Wie den heer Gerhard stemt, stemt den „sociaal-democraat met alle consequentiën daarvan, „wie den heer van Eoreest stemt, stemt den concen- „tratiecandidaat met alle consequentiën daarvan''. Intusschen zal liet ons benieuwen, of de rechtsche bladen in den lande, die er als de kippen bij waren om het besluit van de afdeeling' voor den Bond Staatspensionneering te publiceeren en te teeren, ook melding zullen maken van de verklaring van den heer Gerhard. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar Werd een Verzoekschrift gezonden om Verandering te brengen in de markturen. Het treurige feit moest evenwel ge constateerd worden, dat hoewel het gemeentebestuur den boerenstand ter wille was, de boeren zoo laksch en zoo weinig eendrachtig waren, dat in 14 dagen al het werk was vernietigd en het bestuur bijna den lust ontnomen wordt zich tot de autoriteiten te wenden. Aan de rekening en verantwoording over 1912/13 ontleenen wij: Ontvangen werd 2206.32 en uitgege ven J 2144.63, zoodat in kas was op 1 April 1913 101.69. Het batig* saldo van de balans bedroeg evenwel 124.59. Na de pauze hield Mr. C. P. Zaaijer uit den Haag een lezing over vee-arbitrage. Spr. drong er on aan, om in samenwerking met de andere Provinciale Landbouwvereenigingên, evenals de Geldersche Over- ijselsche Maatschappij tot het instellen van een arbi trage-commissie te komen. De voordeelen van arbi trage werden door spreker uitvoerig uiteen gezet. Na de rede, die zeer werd toegejuicht, stelde het bestuur de volgende conclusie: „De algemeene vergadering van den Prov. Noord-Hollandschen Boerenbond, ge houden den 24sten Mei 1913, gehoord de bespreking or er vee-arbitrage of wel het koopen en verkoopen van vee en paarden met verborgen gebreken op be paalde voorwaarden en bij mogelijke geschillen deze door scheidsrechterlijke commissie te laten beslechten, kan hare instemming daarmede betuigen en noodigt het bestuur uit in overleg met andere landbouwveree- nigingen al datgene te doen wat de verwezenlijking van dit doel kan bevorderen." Deze conclusie werd aangenomen. Te 3 uur werd de vergadering met een opwekkend woord van den voorzitter gesloten. DE ONTVLUCHTE CADETTEN. De beide cadetten, die van de Cadettenschool alhier weggeloopen zijn, zijn Donderdagavond, naar de „N. Rott. Ct." meldt, te Rotterdam geweest en hebben, te vergeefs, bij een geldschieter getracht geld op te 'ne men. commen- BEVORDERD. De titulaire rang van cadet-korporaal is aan den cadet S. J. Andriessen van de K. M. verleend A. BENOEMD. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Benoemd tot rechter bij de Rechtbank te Arnhem, mr. H. W. van Tienho ven, alhier. het mooie een woord INBRAAK. Vrijdagnacht hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma B. ter Haar Zoon op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Ver moedelijk zjjn zjj binnen gekomen over het dak en hebben zich, door de deuren uit de hengsels te lichten, verder toegang verschaft. Omstreeks twee uur be merkte een voorbijganger dat de deur open stond. De politie stelde toen een onderzoek in, doch kon niet eonstateeren, dat iets werd vermist, 's Morgens bleek j echter dat ongeveer 40 dozijn boezelaars, eenige dozijnen zakdoeken en een hoeveelheid sigaren waren ontvreemd. Ook hebben de hoeren getracht de brandkast te for- ei-eren, doch zijn daarin niet geslaagd. De politie heeft als verdacht van deze inbraak een drietal 18-jarige jongens gearresteerd. EEN VLEESCHAANHOUDING. In den vroegen morgen van 23 Mei hebben, schrijft de Tel., twee keurmeesters van het abattoir op de Nieuwe Amstelbrug te Amsteidam aangehouden een met een paard bespannen wagen, waarop zieh drie personen bevonden, die bij hen bekend staan ale hand langers van een vee- en vleóschhandelaar te Water graafsmeer. Bij de aanhouding van het drietal bleek den keurmeesters, dat zich op hun voertuig geen vleesch bevond, doch bij onderzoek aan het bureau van politie aan de Muiderpoort ontdekten zij, dat de aangehoude nen elk een partjj uitgebeend rund vleesch met touwen om het liehaam hadden gebonden en bedekt met hun overjas, om op die manier het vleesch clandestien in Amsterdam in te voeren. Het vleesch is overgebracht naar het abattoir. Tegen de vervoerders verbaal opgemaakt. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Gisteren had in liet gebouw „de Unie" aan de Koor- straat de algemeene vergadering plaats van de Cen trale Vrijzinnige Kiesvereeniging vooi de Provinciale Staten in bet kiesdistrict Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de kiesvereenigingen te Uitgeest, Heilo, Eg- mond aan Zee en Akersloot. Besloten werd tegenover J® aftredende leden, de heeren A. J. van Benthem en N. Glinderman twee candidaten te stellen. Met algemeene 53 stemmen werd de heer mr. II. Boelmans ter Spill eandidaat gesteld, terwijl de heer dr. A. Schuckink Kool, voorzitter der Centrale Kiesvereeniging te Beverwijk, en vier jaar geleden eandidaat voor de I weede Kamer in dat district, met 31 stemmen werd gecandideerd en er op den heer B. Roep te Uitgeest 6 stemmen werden uitgebracht. Besloten werd zoo krachtig mogelijk voor de candi- daturen-Boelmans ter Spill en Schuckink-Kool te ijveren. Van beide candidaten kan worden medegedeeld, dat zij het bekende concentratie-program ten volle on derschrijven. SCHOOLDAG. TOp den schooldag voor het Christelijk Onderwijs in Noord-Holland, die Woensdag in de „Harmonie" al hier wordt gehouden, zullen als sprekers optreden: s morgens 10 uur, mr. P. A. Diepenhorst, van Am sterdam, over „de Vrije School en de Grondwet", des middags 2 uur, ds. G. W. L. Vunderink, Ned. HerV. predikant te Haarlem, over „Eenheid van het Kind", terwijl des avonds 7 uur in de Herv. Kerk ds. A. B. te Winkel, van Arnhem, hoopt op te treden. BLOEMENCORSO. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten zal 9 Juli een bloemencorso worden gehouden, waar aan ook niet-stadgenooten kunnen deelnemen. De in- deeling val zijn: groepen, sportkarren, promenadewa gens enz., rijwielen, automobielen, rijtuigen en andere voertuigen. Voor de groepen worden prijzen van 75, 50 en 25 beschikbaar gesteld, voor de andere af- deelingen medailles en kunstvoorwerpen tot een geza menlijk bedrag van 250. De sub-commissie voor den optocht zorgt voor twee hoofdgroepen, welke buiten mededinging blijven. NATIONALE BOND VAN PROTESTANTSCHE KIEZERS. Men schrijft uit Alkmaar aan de „Ned.": Het schijnt dat men van links pogingen in het werk stelt om alhier een afdeeling op te richten van den Bond van Prot. kiezers. Dat die pogingen van links uitgaan is niet twijfelachtig voor hem die hier eenigs- zins de kerkelijke en politieke verhoudingen kent. Zooals hier onlangs op onze Christ.-Hist. Kiesveree niging zoo kernachtig werd uitgedrukt, dragen de vrijzinnigen in Alkmaar de schoenen tweemaal zoo groot als ëen ander en loopen daarmede al wat hun in den weg staat onder den voet. Een bijzondere voor liefde voor reehtsche kiezers om dus als lid van den Bond toe te treden en zóó mede te helpen tot zelfver nietiging beslaat hier niet. Slaagt de poging tot oprichting der afdeeling dan ook, en als reclamemiddel bestaat daar wel eenig uit zicht op, dan kan men er zeker van zijn, ten minste voor zoover Alkmaar aangaat, dat de aansluiting zich zal bepalen tot kiezers, die toch nooit rechts gestemd zouden hebben. Neder- hebben ia proces- Zater- Ondei- UTT BERGEN. Mej. J. C. A. Roozendaal, alhier, slaagde dag te Haarlem voor het examen acte Lager wijs. _De raad besloot heden het leggen van een laag spanningsnet in de gemeente te gunnen aan den laag- sten inschrij ver en een leening aan te gaan van f 80000. Mede werd besloten de installaties in de huizen te leveren aan inwoners die dat wenschen, mits men 40 0/0 van de aanlegkosten als stroomgebruik per jaar garandeert. Het laagspanningspunt moet vóór 1 Au gustus gereed zjjn. KORTE BERICHTEN. De te Dordrecht gehouden bespreking inzake de aanneming van uitgesloten sigarenmakers heeft nog niet tot een oplossing geleid. (?or °P 4 en Juni te houden examens ter verkrijging van het Mereurius-diploma, hebben zich 1063 candidaten aangemeld. - In een vergadering der Oranje-vereeniging te Gorinchem, is, schrijft de „N. Rott. Ct.", na ampele bespreking met groote meerderheid definitief besloten om de feesten ter eere van het 100-jarig bestaan van Neerland's onafhankelijkheid te houden op.... 20 ïebruari 1914 en volgende dagen. Te Goirle (N.-Br.) heeft de 16-jarige V., die door zijn vader was bestraft wegens ®en geschil met zijn patroon over slecht afgemaakt werk, door ophan ging een einde aan zijn leven gemaakt. Te Druten is vrouw M., een moeder van 12 kin deren, verdronken in een waterpoel bij haar woning. De 11-jarige P. Brinkman te Delft had het on geluk zich de vorige week aan een roestigen spijker te Verwonden, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ont-stond. Zaterdagnacht is hij aan de gevolgen over leden. Gisteren is uit de gracht aan de Raam te Delft het lijk opgehaald van Mej, Sch. aldaar. Het onder zoek heeft uitgewezen dat het zeer waarschijnlijk is dat do vrouw al slapende de woning heeft verlaten en in de voor het huis gelegen gracht is geloopen. PROV. N. H. BOERENBOND. Onder voorzitterschap van den heer N. Dekker van Spierdijk werd Zaterdagmiddag op de bovenzaal van Mej. de V ed. Peperkamp de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van bovengenoemden Bond. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de gunstige vooruitzichten die er thans voor den land en tuinbouw bestaan. Na de lezing der notulen, die goedgekeurd werden, werd den heer Av. Ommen gelegenheid gegeven me- dedeelingen te doen over het Bondsorgaan. Tot zijn genoegen kon hij eonstateeren dat „de Boer" door verschillende aangebrachte verbeteringen, zich in een steeds toenemenden bloei mag verheugen. Van het bestuur der Vereeniging tot Onderlinge Verzekering van Slachtvee te Purmerend was een missive ingekomen, waarin mededeeling wordt ge- laan van de beweging, die onder de veehouders-wei- ders is ontstaan om te ontkomen aan den finantieelen druk, hen opgelegd door de meerdere keuringen. Getracht zal worden bij de gemeentebesturen steun te erlangen, waartoe g'enoemde vereeniging, de adhae- siebetuiging' of het advies van den Bond vroeg. Besloten werd een commissie van drie personen te benoemen, die verbetering zal trachten te brengen in Ie premie. Uit het door den secretaris, den heer A. J. van Benthem uitgebracht jaarverslag bleek dat het leden- ral vrijwel stationnair blijft, Het bedraagt 2800. De tinancieele toestand is verbeterd. Aan een paar land bouwer: rsussen en het pro-tarief comité werd subsidie verleend. De Brandassurantie mag zich verheugen in toene mende ontwikkeling. Het verzekerd bedrag steeg reeds tot 4 millioen, terwijl een flink reservefonds is gevormd. De Onderlinge Vee- en Paardenverzekering heeft moeielijke tijden beleefd, doch zal wanneer vooral de gegoeden lid blijven, betere dagen tegemoet gaan. De lijnkookenfabriek heeft een crisis meegemaakt, maar zal dien te boven komen, wanneer de leden het laatste middel „de verplichte afname" goed toepassen. De Centrale Boerenleenbank gaal geleidelijk voor uit. De landbouwongevallen- en ziekteverzekering ging steeds vooruit. Zoo steeg het loonoijfer met ruim 50.000 gulden. Ei- kwamen 47 ongevallen voor. Het batig saldo bedraagt 340.843. Verschillende requesten en adviezen in zake land bouwonderwijs, landarbeiderswet, woonwagens werden verzonden. CURSUS VOOR SPELLEIDERS. Op verzoek van het Hoofdbestuur van den landschen Bond voor lichamelijke opvoeding de afdeelingen van den Bond van Nederl. Onderwij zers en het N. O. G. hare medewerking verleend tot de oprichting van een cursus voor spelleiders voor on derwijzers en onderwijzeressen uit Alkmaar en om geving. Na een voorloopige bespreking' met den heer M. T. Graafland, technisch hoofdleider van den Bond, thans ook inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, heeft zich een plaatselijk Comité gevormd, dat in een Za terdagavond gehouden vergadering' is geïnstalleerd. Het comité, waarvan den burgemeester van Alk maar, den heer G. Ripping, het eerevoorzitterschap zal worden aangeboden, bestaat uit de heeren C. van Buijsen, districtsschoolopziener, voorzitter, A. R. van Hattem, arrondissements-schoolopziener, 2e voorzit ter, J. J. T. Kooy, voorzitter van de afd. Alkmaar van den B. v. N. O., Ie secretaris, Mej. M. L. Pape, on derwijzeres aan de 4e Gemeenteschool, penningmees- teresse, den heer J. van Eijk, onderwijzer aan de R. C. Jongensschool, 2e secr., benevens de heeren A. Dijkers Hoofd der Chr. School en L. W. Russcher, directeur der Gem, Normaallessen. Door het Comité zullen de onderwijzers en onder wijzeressen uit Alkmaar eft Omstreken per circulaire uitgenoodigd en opgewekt worden dezen cursus, die geheel gratis wordt gegeven, te volgen. De cursisten zullen dan voor het eerst bijeenkomen op het Doelenveld alhier, op Zaterdag 7 Juni a.s., des namiddags half drie. SCHEEPSBOUW. Van de Scheepswerf Machinefabriek ,,'t Honds bosch" te Alkmaar, liep met goed gevolg te water een stalen motordireetieboot, genaamd Digna, lang 37 j voet, breed 8 voet 3 duim, holte 5 voet 3 duimuitge rust met een „Kromhout" R. O. motor 18 P.K. en ge bouwd voor binnenlandsche rekening. ZACHT WEER. Onze meteorologische medewerker schrijft: De booze ijs-heiligen, die omstreeks half Mei West- Europa bezoeken, en die dan door nachtvorst groote schade aanrichten, hebben dit jaar ons dan vergeten; de wind wilde maar niet Noord-West of Noord wór den, maar bleef uit Zuidelijke richtingen waaien, was in het algemeen Zuid-West, zoodat het vochtig- beidsgehalte der atmosfeer hoog bleef, terwijl de nacht-temperatuur ver boven het vriespunt bleef lig gen. Thans ligt het barometrisch hoog even ten Zuiden i. n ons land, in Frankrijk js het voortdurend zonnig, in Duitsehlaiid is het eveneens zonnig, en daarbij broeierig. Ons land ligt in de overgangszone van hoog naar laag, maar er is geen grond te veronder stellen, dat het motregentje van Vrijdag en Zaterdag een slecht voorteeken is. sche afdeeling is ondergebracht. Hier dichtbij ligt het paleis der Boeldende kunsten, waar tal van kostbare inzendingen zijn ondergebracht. FRANKFORTER TURKEN. Eenige Frankforter metselaars waren naar Lugano m Italië gegaan en hadden in een bazar eenige echte 1 urksche mutsen gekocht. Daarmee uitgedost maak- ze ~,es »v°nds een wandeling en verdwenen in een caié. Een grappenmaker Vertelde nu, dat het leden \an de i urksche vredesconferentie waren, die Lugano als plaats van bijeenkomst uitgekozen hadden om daarna gezamenlijk naar Londen verder te reizen. Het duurde niet lang, of het café was met een groot aan tal nieuwsgierigen gevuld, terwijl ook de pers niet achterbleef om de vermeende Turken te „intervieu- wen. Eerst werden ze in het Italiaansch, daarna in het Iranseh ondervraagd, totdat de oudste tenslot te in plat Frankfortsch vertelde, dat ze de afgevaar digden van de Frankfortsche metselaarsvereeniging waren. Een homerisch gelacht volgde, de repor ters maakten ijlings beenen en de Frankforters ver wisselden zoo spoedig mogelijk van hoofddeksel. HET HUWELIJK AAN HET DUITSCHE HCF. Zaterdag is het huwelijk tusschen prinses Victoria Louise van Pruisen en prins Ernst August, hertog van Brunswijk en Liineburg gesloten. Onder groote belangstelling trokken de hofkoetsen door de straten .au Berlijn naar het keizerlijke slot waar het burger lijk huwelijk werd voltrokken. Door de verschillende zalen trok de bruidsstoet daarna naar de slotkapel waar het kerkelijk huwelijk ingezegend werd. Des avonds 7 uur ging men aan tafel, waarbij de keizer een ledevoering hield. Om half tien ging het bruids paar naar het station om naar het slot Hubertusstok af te reizen. DE KIESRECHT VROUWEN IN HET SALON. De „beminnelijke' Engelsche kiesrechtvrouwen ne men nu niet meer genoegen met haar „zegenrijken" arbeid in het openhaar. Bommenfabrikatie, brand stichting en het vernietigen van brieven begint haar blijkbaar te vervelen. Ze trachten nu de salons van de adellijke dames tot het terrein van haar werkzaam heden te maken. Zoo vond men onlangs in een der iïjkste paleizen van Londen een kostbaar familiepor tret door messtéken zwaar beschadigd. Daaronder vond men een biljet met „Vrouwenkiesrecht." Een an dere lady ontdekte na een diner, dat een harer gobe lins door bijtend zuur was verwoest. De bevreesd ge worden dames laten nu haar gezelschappen door vrou welijke detectives bewaken. Men verdenkt er de kies rechtvrouwen n.l. van, dat ze zich als kamermeisjes enz. hij haar parlementaire tegenstanders verhuren I Om dit gevaar af te wenden, huurt men vrouwelijke detectives als diestboden, zoodat de dames nu onder een bizondere dienstbodennood te lijden hebben. Miss Maud, de bekende vrouwelijke Engelsche detective verdient op die wijze aanzienlijke sommen, omdat men overal haar diensten vraagt. EEN HANDIGE KLEERMAKER! De Gemeenteraad van Philadelphia heeft het roo- ken in tramwagens verboden. Een kleermaker heeft nu een vernuftig middel gevonden om de rookers het wegwerpen van hun geliefkoosde sigaar te besparen. Ilij voorziet het vest van zijn klanten van een zak, ge voerd met asbest, In deze onbrandbare zak steekt men de brandende sigaar, deze gaat zachtjes en zonder gevaar uit en de rooker kan haar weer opsteken, als hij de tram verlaat. In Oostelijk Canada, in de provincie Ontario, wor den op grooten schaal hoenders gefokt. Het middel punt van dit bedrijf is de stad Morrisbury aan de St.-Laurens-rivier, waar een broedmachine bestaat voor 6000 eieren. Hier kunnen de landbouwers uit den omtrek de eieren voor een bepaald bedrag laten uitbroeden, deze worden dan in een afdeeling ge bracht, waar een bordje met den naam van den eige naar opgehangen is. Na drie weken kunnen de land bouwers de kuikens laten halen. Echter is deze reu- zenbroedmachine nog te klein, het volgend jaar zal de eigenaar de inrichting nog uitbreiden. KORTE BERICHTEN. Gisteren droeg d e Paus voor de eerste maal na zijn herstel in zijn particuliere kapel de mis op. Ook verleende hij weder particuliere audiëntie. In Bosnië is het treinverkeer gestremd tenge volge van overstroomingen. Bij Smyrna is weer een schip toen het de haven uitstoomde, buiten de vaargeul geraakt en op drie mijnen geloopen. Het schip is tenge volge van de ontploffing der mijnen gezonken. Vol gens het scheepvaartkantoor waren 200 passagiers aan boord, waarvan 70 zijn gered en op een Fransehen kruiser opgenomen. De V e su v i u s vertoont den laatsten tijd verhoogde werking. De berg wierp een aschregen op, die gepaard ging met lichte schokken om den krater. Tijdens de viering van een feest te Longbeach in Californië is een tribune, waarop tal van menschen zaten, ingestort. Er werden 30 schen gedood en 50 gewond. Het lid van den Senaat in den staat Nieuw-York, Stilwell, is schuldig verklaard wegens een poging om geld van een maatschappij los te krijgen, in ruil voor zijn medewerking bij het tot stand brengen van een wetswijziging in het belang dezer maatschappij. De maximum-straf voor dit feit is tien jaar gevangenis straf en een boete van 12.500. In het noordwesten van Mexico hebben opstan delingen 100 man regeeringstroepen in een hin derlaag g e lo k t en in de pan gehakt. Laatste berichten. men- men- BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 19 tot 24 Mei zijn in het badhuis van „het Witte Krnis" genomen78 kuipbaden, 89 regenbaden le klas en 194 regenbaden 2e klas, tezamen 361 baden. Gemengde mededeelingen. BRAND OP DE GENTSCHE WERELD TENTOONSTELLING. Gisteren brak op de Gentsche tentoonstelling een hevige brand uit. Het oafé Zillertal en het Indische Paleis werden geheel vernield door het vuur. De s.cha- de wordt geschat op 75000 a 150.000 gulden. Persoon lijke ongelukken vallen niet te betreuren. Geheel aan de andere zijde van het tentoonstel- lingsterrein ligt het koloniale paleis en het Neder-I I landsche paviljoen, waar ook de Nederlandsch-Indi- J NI E UWE WETSONTWERPEN. s-GRA\ EX 11 AGE, 26 Mei. Naar we vernemen heeft de Raad van State dezer dagen ter overweging' ontvangen twee wetsontwerpen met ééne memorie vantoelichting, houdende wijziging van het reglement op het beleid der regeering van Ned.-Indië en van de Indische Comptabiliteitswet. De voorgestelde wijziging in het regeeringsreglement heeft betrekking op het instellen van een Kolonialen Raad, gedeeltelijk bestaande uit ambtelijke leden, ge- deelt 1 ijk uit niet-ambtelijke, aan te wijzen bij verkie zing door en uit de ingezetenen. De Gouverneur-Gene raal zal ambtshalve voorzitter, de vice-president van den Rand van Indië onder-voorzitter van den Koloni alen Raad zijn. In verband hiermee heeft de voorge stelde wijziging van de comptabiliteitswet de strek king verandering te brengen in de wijze van tot stand komen van de Indische begrooting in dier voege, dat deze eerst in Indië voorloopig en daarna door de Sta- ten-Generaal definitief zal worden vastgesteld. DUBBELE ZELFMOORD. EINDHOVEN, 26 Mei. In de bosschen van Wester hoven zijn de ljjken gevonden van den 19-jarige mare chaussee Roling en zijn 19-jarig meisje. Beiden waren sedert 19 dezer vermist. R, had bij zijn weggaan een revolver meegenomen TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 26 Mei. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Büt. Geldig tot den avond van 27 Mei. In het gebied van de waarneming ia de hoogste be kende stand van den barometer 771.1 te Dresden. De laagste stand van den barometer 755.7 te Thors- havn. r

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2