DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, No. 120. Honderd en ?fjft!ende Jaargang» 1913 DINSDAG 27 MIL Inkwartieringsljjst. FEUILLETON. Kapitein Dodèro. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon* en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Qr««te letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Firma STiKKEL, OLIJ m TEN ZELDAM. AARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, overeen komstig art. 17 der wet van 14 September 1866, Staatsblad No. 138, door hen is herzien de lyst, be vattende de namen der inwoners die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onder houd van militairen en paarden, welke lijst ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie, gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die ljjst kunnen schriftelijk aan Burgemeester en Wethouders worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lyst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, 1°. Burgemeester. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Mei 1913. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. G. E. VALK, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een heeteluchtoven, ter vervanging van den bestaanden jjzeren oven, in het perceel Houttil, Wijk B, No. 5. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 9 Juni e. k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tyd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz., 10.-Burg. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Mei 1913. ALKMAAR, 27 Mei. De Tsaar van Rusland heeft Duitschland. verlaten, de koning van Engeland is naar zijn tante te Strelitz gegaan en na de huwelijksmarsch volgt weer het lied van den dagelijkschen arbeid. Het is den heer Wolff van het Tageblatt opgevallen, dat er in het gewemel van galarijtuigen, vederbossen en goudtressen veel oude huurkoetsen reden, zoogenaamde landauers, waarin tijdgenooten van Humboldt en Heinrich Heine een ritje maakten. Een weinig geroerd zag men tus- schen al die auto's en majestueuze pracht en praal de ze vierwielige getuigen uit het verleden. Blijft er, vraagt hij, van den uiterlijken glans van de ontmoeting der drie koningen meer dan een schoone herinnering over De monarchen hebben elkaar vriendschappelijk de hand gedrukt en in het. hoerage roep, waarmede de gasten ontvangen werden, klonk duidelijk waarneembaar Duitschlands wensch naar tien vrede. Daar, waar men de echo der gesprekken opvangt en de gelaatstrekken bestudeert, vertelt men, dat de koning van Engeland overeenkomstig zijn aard en zijn grondwet niet. over wereldkwesties heeft ge sproken, terwijl de Tsaar van Rusland in zijn ge- spiekken met den Duitschen Rijkskanselier v. Beth- mann Hollweg zeer ijverig heeft, gesproken over poli tieke onderwerpen. Het is duidelijk, dat zulk een wisseling van meeningen altijd een beetje aan de op pervlakte blijft en men practische vraagstukken ont wijkt hoe onbegrensder het onderwerp, des te be- Novelle van ANTON GIULIO BARRILI. 9) o Wij volgden den koning over twee ruwe nlanken die tot ophaalbrug dienden, en We werden in een groote kamer binnengelaten, zeker de raadszaal want de heele meubileering bestond uit een dozijn matten langs de muren in het rond gerangschikt. De koning ging op de mooiste mat zitten, of liever liggen, terwijl een korps onzichtbare fluitisten achter de schutting van de hut eeli oorverdoovend lawaai maakte. Twee wilden die de hoog3tgeplaatste personages waren na den gezalfden koning (gezalfd met kokosolie, natuur lijk) gingen naast hem zitten; langzamerhand kwa men er nog-meer, die plaats namen volgens hun rang. Wij stonden als palen recht tegenover den troon, maar fie koning had medelijden met onze beenen en beduid de ons door een teeken om te gaan zitten. Apollo, de mocratisch als hij was, had zich al zonder veel omslag Uitgestrekt en !k geloof zelfs vóór dat de vorstzelfwas gaan liggen. Wat gaat er nu gebeuren? dacht ik bij mezelf. Zoo, nu spreekt de koning met zijn minister, de minister k0wl,?P, €?.gaat. de boodschap overbrengen, een bode ebben ze hier niet noodig'. Maar wat zal het voor een boodschap zijn? A ij f tien minuten gingen zoowat voorbij, de koning Sedeo mng'1Uldig te ""01'den hii juist een tweeden minister op uit zenden, toen de eerste terug- slister de vriendschappelijke verzekeringen bij de ge sprekken. Men moet echter begrijpen dat de Tsaar wel zwarte .gezichten in zijn omgeving zag toen hij het plan om naar Berlijn te gaan, opperde en dat hij per soonlijk door dit bezoek een eerlijk bewijs van zijn goede gezindheid gaf. En niemand kan ontkennen, dat de atmosfeer er beter op geworden is na den tijd van de omsingeling-apolitiek en na de catastrophe van Agadir. Maar des te dringender doet zich de vraag voor, waarom men juist op dit oogenblik milliarden eischt voor de bewapening. Kan men de waarde van koninklijke bezoeken zeer hoog schatten, wanneer op hetzelfde oogenblik een nieuwe reusachtige uitgave voor de bewapening wordt geëischt En met welke hervormingen ten bate van het volk wordt deze eisch bezegeld? Onverwoestbaar schijnt ook de geest, die de ontwikkeling vreest, die elke snelle, frissche beweging haat en die midden in het vooruitstrevende leven steeds weer uit het verle den te voorschijn komt deze geest is de oude huurkoets met zijn gehuurde livreibedienden, meent de Duitsche schrijver. Er zouden natuurlijk nog heel wat persstemmen aangehaald kunnen worden. Over het geheel wordt nog al waarde gehecht aan de wisseling van vriende lijkheden, welke te Berlijn heeft plaats gehad, wijl zij getuigen van goede familiebetrekkingen tusschen de hoven, wat door velen nog steeds als een sterk ele ment voor den internationalen vrede wordt be schouwd. De Keizer heeft zijn dochter als huwelijksgift den Brunswijkschen troon in het vooruitzicht gesteld. Al thans wordt dit afgeleid uit. de volgende zinsneden uit. zijn toespraak: „Gij moet bereid zijn om zware lasten te dragen en om de schoone dagen van geluk en vreugde dankbaar te aanvaarden. „Maar boven alles zult gij, niettegenstaande uw jeugd, weldra anderen moeten dienen, voor anderen moeten zorgen. Moge deze taak, de schoonste, uw ge heele leven vervullen en moge liefde tot andere men- schen uw harten verwarmen.'' Intusschen wordt van alle kanten zoo nadrukkelijk mogelijk verklaard, dat politieke berekeningen geheel vreemd zijn aan dit huwelijk, dat dit louter uit liefde is gesloten de oplossing der Welfenkwestie moet niet de aanleiding tot, doch slechts een bijkomend omstandigheid van deze echtelijke verbintenis zijn. KAMERVERKIEZINGEN. De N. P. O. Crt. schrijft, dat niet de heer A. Zijl stra te Groningen een candidatuur in het district Ap- pingedam heeft aanvaard naast de chr.-hist,, maar de heer mr. van der Hoop van Slochteren heeft eene can didatuur aangenomen naast die van den heer Zijlstra. De anti-rev. zijn echter daarover niet. ontsticht, aangezien de chr.-hist. slechts doen wat zij zelf deden, n.l. gebruik maken van hun recht. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, candidaat van een gedeelte der christelijk-historische partij in het district Ede, heeft de candidatuur aanvaard. In de gisteravond te Almelo gehouden vergade ring der Centrale Christelijk-Historische Kiesvereeni- ging in het district Ommen is candidaat gesteld mr. Bichon van IJsselmonde, aftredend lid. kwam met den zonderlingsten persoon dien ik ooit had gezien. Stel je voor een lange, smalle gedaante, die op stelten scheen te loopen, met de armen rondge bogen als de handvatten van een vaas, een bos haar, dat vroeger blond was geweest, maar nu rossig was geworden door de vele pomades, waarmee hij de ver woestingen door de jaren aangericht, wilde bedekken; de wangen versierd met twee dunne bakkebaarden van dezelfde kleur; hij zette altijd een klein mondje als een van die dandies die op de waaiers zijn geschilderd. Hij was blank van kleur, enfin een Europeaan, wat men ook merken kon aan een paar laarzen, die twin tig jaar geleden van gelakt leder waren geweest, een jas van blauw laken met vergulde knoopen en een ka len hoogen hoed zonder bodem. Dat waren al de kleuren van den vreemden man, wien hemd en panta lon ontbraken; in plaats daarvan behielp hij zich met een zelfde lapje als de koning en de enkele dames uit Capituta droegen. Hij maakte drie diepe buigingen voor den koning; hij zag naar ons met een air van een beschermer en toen begon hij met het hoofd van den Staat te vloe ken in die taal, waarvan ik je vertelde. Wij konden niets verstaan, we hielden ons dus bezig met dien be- Inchelijken man te aanschouwen. Wie was hij toch? Misschien een schipbreukeling als wij, maar van vele jaren geleden, want broek en hemd hadden tijd gehad om te verslijten en de andere stukken van zijn klee ding waren van een mode van minstens een kwart, eeuw geleden. samenspraak in de wilden taal was gelukkig ge ëindigd en cle vreemde man, zich naar mij toekeerend met een zwier die een eersten dansmeester tot eer zou hebben gestrekt, voegde mij een zin in het Franseh toe. Ik herademde, al was zijn neuzige uitspraak nog NATIONALE BOND VAN PROTESTANTSCIIE KIEZERS. Het hoofdbestuur van den nationalen bond van pro testantsclie kiezers heeft een manifest gericht tot het Nederlandsche volk, waarin als oordeel wordt uitge sproken, dat aan het ware christelijke geloof groote schade toegebracht wordt door de tegenwoordige coa litiepolitiek. „Diep toch leeft in ons de overtuiging, dat ons volk, zal het zichzelf kunnen zijn en zich kunnen blijven ontwikkelen in de lijnen van christendom en historie, moet vasthouden aan den godsdienst, die sinds de da gen der reformatie zijn kracht is geweest, hetgeen dus zeggen wil dat het moet handhaven zijn Protestantsch karakter. Daarom willen wij, dat naast vrijheid van godsdienst en geweten onze openbare instellingen een pro- testantsch-christelijke stempel zullen dragen. Evenzoo willen wij, dat bij vrijheid voor alle kerken de historische rechten der Ned. Herv. Kerk onverkort blijven en dat aan haar de plaats worden gewaarborgd die haar als de Vaderlandsche kerk in ons volksleven toekomt. „Voor dat doel werd deze Bond opgericht, die geen nieuwe politieke partij wil zijn, maar zich stellende boven de partijen wil trachten ook bij de komende verkiezingen met de daad deze beginselen ingang te doen vinden en zooveel mogelijk toe te passen. Van harte verfoeien wij de bedriegelijke leuze der coalitie, die op onheilige wijze godsdienst en politiek vermengt en door het stellen van de antithese, zooals de coalitie dat doet, ons volk al meer in twee vijande lijke kampen verdeelt, waar zij elk, die met haar niet wil meegaan, of aan haar leiband niet wil loopen, in den hoek der paganisten, „ongeloovigen," „vijanden van Christus" dringt. Met kracht ook verzetten wij ons tegen de aanmati ging van het Ultramontanisme, dat krachtens zijn we zen niet anders dan vijandig kan staan tegenover de Pv-otestantsche grondslagen van ons staatsleven. Wij willen evenzeer tegenweer bieden aan alle aan slagen tegen de Hervormde kerk onder de valsche voorstelling als zou niet z ij de voortzetting van de kerk der vaderen, de vaderlandsche kerk zijn. Evenzoo verwerpen wij de voorgestelde oplossing der schoolkwestie, als onchristelijk, waardoor het op richten van allerlei sectescholen, zelfs van anti-natio nale en anti-religieuse, wordt in de hand gewerkt, ter wijl de openbare school tot- volstrekte neutraliteit wordt gedoemd, daar wij opeischen voor God gansch de gedoopte jeugd van ons volk. Daarom moeten wij ons keeren tegen de coalitie, al is het ook dat wij ons bloot stellen aan verdachtma king en smaad, al is het- ook dat men ons ten onrechte beschuldigd van anti-papisme en „gereformeerden"- haat." VERRADERLIJKE STREKEN. Onder dezen titel schrijft de Nederlander over de inlichtingen, die uit het chr.-hist. kamp aan het Hbld. zijn verstrekt over de wijze, waarop het eoalitie- accoord in de dir. hist, partijvergadering van April is aangenomen. Het blad vindt dat de persoon, die de inlichtingen verstrekte, maar in de kringen van het Handelsblad moet blijven verkeeren; daar hoort, hij beter thuis dan in Christelijk-Historische kringen, waar men zulk soort van menschen den rug toekeert. Het blad gaat fel tegen de inlichtingen van het Ilbld. in, welke het gebazel noemt, terwijl de heer Snoepk Henkemans over den „verzonnen speech" het volgende schrijft: „Over „dr. Kuyper in de wielen te rijden," benevens over het vervullen van „den innerlijken hartewensch van dr. Kuyper," heb ik geen woord gesproken. De heer Van Koetsveld had gezegd, dat, als wij het voorgestelde accoord verwierpen, dr. Kuyper wel spoe dig met een beter voorstel zou komen. Daarop reageerende heb ik gezegd dat dr. Kuyper al bedorven, doordat hij al zoolang de taal van Ocue- nacats had gesproken, zoodat ik op het eerste moment zijn toespraak niet duidelijk kon verstaan; maar ik spitste mijn ooren en luisterde met alle aandacht. Hij zei dan: Urutucte (stem des donders) mach tig koning van het mooie eiland Ocuecanati, overwin naar van de trotsehe Tomanicul (de groote slang die zich langzaam beweegt), aan wien hij de groote eer bewees om zijn hart, de lever en de andere meest sma kelijke deelen op te eten, vraagt u, Caila lapi (zonne- baard, zooals hij u genoemd heeft wegens uwen blon den baard), wie u is en wat. u hier op zijn eiland komt doen? Ik ben, zei ik, Mauro Dodèro, uit Genua, kapi- tein van de groote vaart, zooals mijn diploma's bewij zen zouden, indien de Oceaan ze mij had gelaten; ik was 2de stuurman op het schip „Stella del Mare" een prachtige.boot van vijfhonderd tonnen, die in de Stille Zuidzee vergaan is, nadat ze met eenige averij de Kaap Iloorn was gepasseerd. Wij vieren zijti de eenig overgeblevenen en we vragen gastvrijheid aan den zeer machtigen Stem des Donders. Maar bevre dig als 't u blieft mijn nieuwsgierigheid. Wie bent u die spreekt en is gekleed als een Europeaan? Ah! vindt u mijn jas mooi? zei de tolk, de lippen samentrekkend om er een glimlach uit te persen, is zij niet prachtig? Het. is een meesterstuk van ITu- mann, de eerste kleermaker van Parijs.... twintig- jaar geleden. Ik heet Labsolu, parfumeur en dans meester. Ik was op weg naar Lima om aldaar de vol keren de beschaving te brengen door den dans en een pommade door mij uitgevonden, die het haar doet rroeien, de hersens verheldert en ze vatbaarder maakt voor groote gedachten. Maar de hemel heeft het an ders beschikt en die menschen de weldaden van de he- <le auto van de eble van Engeland. By de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland „fiennemer Antegarage", Telet. 140. 1LRMAAB. dit niet zou doen en niet kon doen; want dat zijn naaste geestverwanten toch reeds vonden, dat hij in zake art. 171 en in zake „Ommen" te veel had toege geven, zoodat meerdere toegevendheid zijnerzijds zou leiden tot ontstemming in de Anti-revolutionaire p«r- tij. v Waar voor dr. Kuyper de eenheid en de grootheid der Anti-revolutionaire partij, als belang op den Vóór grond trad was bij ons hoofddoel „behoud van het Ministerie." Dit laatste kon bij dr. Kuyper niet het hoofddoel zijn, omdat hij, gelijk ieder wist, tegen- het Ministerie wel eenige bedenkingen had, gebleken uit verschillende waarschuwende uitdrukkingen in „de Pers" en in „de Kamer" en uit het kras optreden te gen den minister De Waal Malefijt." CENTR. RAAD VOOR - INTERNATIONALISME. De Nederl. Centrale Raad voor Internationalisme had zich tot den Raad van Ministers met het verzoek gewend, of de Regeering de stichting van een behoor lijk congresgebouw in de Residentie niet zou kunnen bevorderen. Op dit verzoek is door de rpgeering af wijzend beschikt.- Tevens kan medegedeeld, dat dr. A. Kuyper het voorzitterschap van dezen Raad heeft nedergelegd en als lid ontslag heeft genomen. („Stand.") Gemengd nlenwtu OPENING VAN „LANDBOU WOPVGEDTNG I." Gistermiddag heeft te Appel (gem. Nijkerk) de mi nister van justitie a. i., mr. Th. Heemskerk, de stich ting Lnndbouwopvoeding I geopend, welke eigendom is van de te Utrecht gevestigde vereeniging Land- bouwopvoeding. Het doel dier vereeniging is, minderjarige, niet- meer leerplichtige jongens, bij voorkeur ouder dan 16 jaar, die ter beschikking van de regeering zijn gesteld en over wie haar de voogdij is opgedragen of die haaf overigens zijn toevertrouwd, te verzorgen en op te voeden. Zij tracht haar doel te bereiken o.a. door aankoop, ontginning en daarna bebouwing van woeste gronden, waarop dan gestichten worden geplaatst. Bij acte van 29 Sept. 1911 kwam de vereeniging door schenking en aankoop in het bezit van ruim 60 II. A. heidegrond- te Appel, waarop thans het eerste ge sticht is verrezen. Tal van autoriteiten uit het ge heele Land waren bij de opening tegenwoordig. DE OUDE: EN DE NIEUWE MODE In een Noord-Limburgsch dorp, schrijft de Tel., zou eene boerin na een blijde gebeurtenis voor 't eerst weder ter kerke gaan, wat in die streken ais eene bij zondere plechtigheid geldt. Tot nu toe had zij steeds de nationale knipmuts gedragen, doch zij achtte zich niets minder dan hare medezusteren uit het dorp, die langzamerhand allen, tot den meer modernen dames hoed waren overgegaan en schafte zich dus in de stad ook een mooie groote schuit aan. Hij stond haar magnifiek en trotsch als eene pauw toog zij naar het bedehuis. Echter, nog niet aan den omvang van het nieuwe hoofddeksel gewend, kwam 2ij te dicht bij eene kaars, zoodat dit in een minimum van tijd, benevens een gedeelte van haren haardos, tot een beetje asch was verteerd. 't Moedertje besloot nooit meer een „dameshoed" op te zetten, doch de knipmuts in eere te zullen her stellen! schaving voorloopig onthouden. Ik ben hier sedert achttien jaar en deze regeering bewijst mij alle eer, omdat ik de koningin-moeder, de gracieuse „Wolk van den zonsondergang" heb ingewijd in de geheimen van di: Parijsche mode; en ik ben nu de kapper, de staal meester, de maitre de danse et de maintien van de zuster des konings, de lieve goddelijke prinses Mor gendauw, waarvan ik u den zoo zoet klinkenden naam in do iniandsche taal zou willen zeggen, indien ik niet vreesde dat de machtige Stem dos Donders bemerkte als ik die uitsprak, dat ik me met u onderhoud over zaken die met het ware onderwerp niets te maken hebben. Juist op dat oogenblik begon Urutucte zijn geduid li verliezen. Maitre Labsolu haastte zich hem tot bedaren te brengen door hem in een lange toespraak, alles wat ik hem in een paar woorden had gezegd over te brengen en hij bracht hem dikwijls aan het glim lachen, een bewijs, dat de deugniet het papje srnake lijk voor hem klaar kon maken. Een goed teeken! zei ik tegen Labsolu de ko ning lacht. Hij antwoordde mij met een samentrek ken van dc lippen, wat beteekende, dat ik te vlug klaar was met mijn oordeel. Ik zal later een onderhoud met u hebben zei hij. Laten we nu voorloopig de bevelen van den ge- nadigen vorst afwachten. Labsolu had gelijk me mijn vreugde wat te tempe ren. De koning zond ons weldra weg en ik. geschei den van mijn lotgenooten, werd opgesloten in een hut bij den oever van de rivier, en streng bewaakt door vier goed gewapende wilden, die heen en weer liepen met den afgemeten pas van onzen Europeeseheu schildwacht, ËÊMM-L (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1