li1* STAD S nTËU W S. 4uyw hü BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. of Bnssum of Blarioum eon „zomerzaakje" op be rich ten KORTE BERICHTEN. f Advertentiana„Te Huur Gemeubileerde Ka mer, uitzicht, aan de straat, voor een heer 4 meter in het vierkant." „Een net burgermeisje, zag zieh gaarne de middag uren bezet met kindereh of iets dergelijks." (Hbld.) Bij het aanzetten van den motor van een motor rijwiel vloog een der onderdeelen tegen het hoofd van C. van der Loo te Waddinxveen. Hij werd zoo ernstig verwond, dat hij in het ziekenhuis te Gouda, alwaar hij was overgebracht, spoedig overleed. Een 70-jarige Burgerdammer visscher is gister morgen in het vischruim van zijn botter gevallen en daarin verdronken. De oude man had na zijn val blijkbaar geen kracht meer gehad om zich overeind te werken. Het te Leeuwarden gearresteerde echtpaar heeft bekend, hun dochtertje met zoutzuur te hebben ver giftigd. Te Rotterdam is een 8-jarige knaap door een rangeertrein overreden. Er gingen vier wagens over hem heen. De dood trad onmiddellijk in. Te Baarn is een 16-jarig jongen bij het zwem men in de rivier de Eem verdronken. De 13-jarige H. R., te Deventer, die eenige we ken geleden zijn 9-jarig broertje met gevaar voor eigen leven uit de haven redde, ontving van het be stuur van het Carnegie Heldenfonds ter belooning een spaarbankhoekje met 25. Loatote berichten, DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. 's-IIERTOGENBOSCH, 28 Mei. Te Yolkel onder Uden is gisteren de 60-jarige schaapherder van der Locht, op weg van de heide naar huis met 20 scha pen zijner kudde, door den bliksem gedood. ONDEUGDELIJK VLEESCH. HEEMSKERK, 28 Mei. Aangaande het hier ge melde geval van eenige huisgezinnen die na het ge bruik van vleesch ongesteld werden, wordt nog ge meld, dat de restanten van dit vleesch bij den betrok ken slager in beslag zijn genomen en naar Haarlem opgezonden. Uitgemaakt was reeds, dat de slager vleesch van een rund, dat hij dood in de weide had ge vonden, tot worst bereid had, en deze worst aan meer ,dan 10 gezinnen verkocht had, waarvan de leden na eenigen tijd ziek werden. BENOEMD. De heer dr. H. H. Leopold, alhier, is benoemd tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium te Hil versum, de heer dr. G. K. Nugteren, alhier, tot leer aar in de wiskunde en wis- en natuurkundige aard rijkskunde aan diezelfde inrichting. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot directeur van het Rijks opvoedingsgesticht, de heer G. H. Ho ning, thans hoofdcommies ter directie alhier. GESLAAGD. Mej. N. Slikker, alhier, slaagde gisteren te lem voor het examen acte L. O. Haar- GEPROMOVEERD. Aan de Leidsche Universiteit werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen, na verdediging van „Stellingen" de heer Willem George Frederik Borgorhoff Mulder, geboren te Alkmaar. „KAASDRAGERS". Meldden we onlangs dat er zilveren kaasdragers wettig gedeponeerd waren, thans is ditzelfde geschied met kaasdragers van koek, die op verschillende wjjze door den heer Valk in den handel zyn gebracht. Men wachte zieh dus voor namaak. lste SCHOOLDAG VOOR HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. Heden werd in „de Harmonie" een schooldag voor het Christelijk Onderwijs gehouden. De groote zaal was geheel gevuld met belangstellenden, waaronder vele vrouwen, uit alle deelen der provincie. Nadat van Psalm 84 het 3e en 6e vers gezongen wa ren en de voorzitter, de heer ds. T. Kloosterman, was voorgegaan in bet gebed, las deze uit het 6e hoofdstuk van Koningen II het 15e17e vers, waarna hij dezen lsten Schooldag voor het Christelijk Onderwijs, een geboortedag, een feestdag noemde. Spr. noemde het doel van dezen dag tweeledig, het brengen van een versterking van den zuster- en den broederband een propaganda voor het Christelijk Onderwijs. Voor dit laatste is bovenal een geestelijk motief, 't is de zaak des Ileeren waarvoor we strijden. We kunnen niet tevreden zijn met eén onderwijs zonder den vollen Bij bel. Hierna was het woord aan prof. mr. P. A. van Die penhorst, van Amsterdam, die optrad met het onder werp: „De Vrije School en de Grondwet". Spr. had gaarne gehoor gegeven aan de vereerende uitnoodi- ging van het comité. In den schoolstrijd, sprekende voor de Vrije School, gaat het recht op het doel af met geestdriftig enthousiasme. De strijd schenkt steeds voldoening. Niet in die mate is dat b.v. het ge val met den strijd voor het gezinshoofdenkiearecht of voor de tariefwet, waarbij men nooit ontkomt aan het gedruisch der klompen- en pettenhelden. Als Groen van Prinsterer zijn felle klacht over on gerechtigheid deed hooren, werd hij steeds naar de Grondwet verwezen. Op die grondwet, als onaan vechtbaar palladium van Neerlands volksvrijhci.l. grondden de tegenstanders van het Bijzonder Onder wijs steeds hun weigering. Ook later, bij gewijzigde omstandigheden, werd steeds de klacht van grondwetsschending vernomen. Zoo werden ook in 1905 bij Kuyper's wet anti-clericule tranen gestort over de schending van de grondwet. Spr. bracht een en ander uit de geschiedenis van de grondwet naar voren. Reeds in die van 1815 is de kamp voor de bijzondere, christelijke school, aangevat. Deze grondwet proclameerde niet de vrijheid van onderwijs. Voor de oprichting van bijzondere christelijke scholen moest vergunning aan de gemeentebesturen worden gevraagd, welke om allerlei laffe redenen of soms zonder eenigen commentaar geweigerd werd. In 1848 waren nog slechts in 4 plaatsen van ons land bijzondere scholen opgericht. Vooral Groen van Prinsterer heeft met bewonderenswaardigen geloofs moed voor dat onderwijs gestreden. In 1848 werd door den Koning onder den indruk van de Februari- revolutie een staatscommissie tot grondwetsherzie-' ning benoemd, die in het ontwerp opnam, dat het geven van onderwijs vrij was. Groot was hiertegen de actie in en buiten de Kamer. „O moeder, die pa- pen," werd het nationale wiegelied. Het vrije onder wijs bleef gehandhaafd, maar opgenomen werd de clausule: „er wordt overal van overheidswege voldoen de openbaar lager onderwijs gegeven." De vrijheid, die men met de eene hand gegeven had, werd met de andere bedektelijk teruggenomen. Toen het bedrie- geüjke woord „het geven van onderwijs is vrij" in de grondwet was opgenomen, werd de strijd eerst krach tig cn fel. Spr. schetste het groote aandeel van Groen van Prinsterer in dezen strijd. Na Groen's dood was het dr. Kuyper, die met mr. Lobman in bond, aan den schoolstrijd leiding gaf. Hoe geeselde hij in de Stan daard met krachtige taal de Scherpe Resolutie Kappeyne Bij de laatste grondwetsherziening in '87 bleef op het punt van het onderwijs die van '48 ongewijzigd. Doch al bleef de text dezelfde, de uitlegging werd een geheel andere. Het blijft de onvergankelijke eer van het ministerie Kuyper, in 1905 positie te hebben genomen voor het vrije onderwijs dooi' een wet in te dienen. En eindelijk deed minister Heemskerk een laatste schrede op den weg door het bouwwetje in te dienen. De hoefijzercorrespondent van het Handels blad gaf hem hiervoor mee den eerenaam „nog ge vaarlijker dan dr. Kuyper." Nog is het ideaal niet bereikt. De openbare neu trale school is krachtens de grondwet d e school. Deze is ten onzent krachtens de opvatting door de grondwet gehuldigd de centrale school. Met deze op vatting wil het ministerie-Heemskerk breken. De gewichtigste wijziging in het voorstel tot grond wetsherziening is die welke gebracht wordt in de rangorde van het openbaar onderwijs. Ze is niet meer de eerstgeborene, de meestgeliefde. Eerst het vrije onderwijs, dan als aanvulling het openbare. Van een nadere uitwerking van deze gedachte wordt afge zien, de grondwet geeft alleen de hoofdlijnen aan. Niet wordt beslist op welke wijze in den overgangs toestand moet worden voorzien. Dit wordt aan den gewonen wetgever overgelaten. De mannen van de vrije gedachte hebben hun hou ding bepaald. Alles strijdt voor de openbare school. De vrijzinnige leden van de grondwetscommissie heb ben een afzonderlijke nota ingediend, waarin ze de grondwet in overeenstemming wenschen met den praotischen bestaanden toestand. De liberale pers verdedigt zoo luid mogelijk de openbare school. De Bond vaji Nederl. Onderwijzers rekende het tot zijn christelijke en maatschappelijke deugden te behooren te beweren, dat de christelijke school op de meest brute wijze aanrandt de kinderlijke onbevangenheid. Aan de hoofdstrekking van het voorgestelde moeten wij onvoorwaardelijke sympathie betuigen, zei spr Voornamelijk schuilt de winst in de alles belieerschen- de wijziging, waarin elke voorsprong van de openbare school wordt weggenomen. Komt dat in de grond wet, dan is een ideaal van jaren verwezenlijkt. Het systeem van de vrije school regel, de openbare school uitzondering, vindt bedenking in twee krin gen, in de eerste plaats die van hen, die van de chris telijke Staatsschool het heil verwachten en in de twee de plaats bij degenen, die voor de bevoorrechting van de openbare school blijven strijden, We zouden het verkeerd achten, wanneer we in de christelijke staatsschool het hoofddoel bleven vinden, zei spr. De vrije christelijke school biedt meerderen waarborg voor het positief christelijke beginsel en voor de geestelijke vrijheid. Wie angstvallig naar Rome kijken, gunnen niet aan anderen de vrijheid, welke ze voor zichzelf opeischen. De vrije christelijke school biedt meerdere waarborgen voor de verheffing der volkskracht. De idee der vrije school, ze wint bij ons, in het buitenland, ook bij onze tegenstanders, aan kracht, Vanwaar die heftige tegenstand bij onze bestrijder de voorstanders van het neutraal ppenbaar onderwijs, vroeg spr. In de eerste plaats de verkeerde stellin dat het geven van onderwijs de primaire taak der overheid is. Ten aanzien van andere punten wordt de staat bij diezelfde menschen zooveel mogelijk te ruggedrongen. Zoo bijv. bij de tariefwet; laat de maatschappelijke krachten tot volle ontplooiing ko men, heet het bij diezelfde mannen. Doch voor het onderwijs wordt de ingrijpende overheidsbemoeiing geëischt. Het opkomen voor de Staatsbemoeiing op dit punt is slechts toe te schrijven aan een zondig intellectr lisme. Deze werd gedreven tot een tyranniek opei schen van het onderwijs voor den staat, daarbij mis kennend de kracht van de religie. We wenschen geen bevoorrechting van onze christe lijke school, we vragen slechts voor haar de vrijheid, we eischen recht voor allen, recht ook voor ons. Spr. wees er op, dat de liberale dr. Colenbrander meestrijdt voor de vrije school, zooals blijkt uit zijn artikel ii het Septembernummer van de Gids. Doch deze vopr stander is onze ergste tegenstander. Hij zegt, dat we slechts denken aan het geld en niet aan de inrichting van de school. Laat ze zich dood eten aan de Staats ruif, schrijft hij. Doch denkt aan deze waarschuwing, laat nooit de vrije school in de grondwet zijn de vrije school uit het hart. Spr. eindigde zijn daverend toegjuichte rede met den wenscli dat in het jaar van de herdenking onzer onafhankelijkheid de vrije school zal zegevieren. (Wordt vervolgd' die daarna werd behandeld, stippen wij het volgende aan stippen wij het volgende aan: De totale omzet in 1912 bedroeg: aan ontvangsten 3.712.199.57° en aan uitgaven 3.711.008.04°. Het- saldo der in 1911 in deposito genomen gelden bedroeg 445.757.64. In het dienstjaar 1912 vermeerderde dit met 1.290.209.42, terwijl 1.287.248.74 werd terugbe taald, zoodat de deposito's op 81 Dec. 1912 bedroeden 448.718.32. Het saldo der uitgeleende gelden in 1911 bedroeg 93.107.15, welk bedrag in 1912 vermeerderde met 403.673.24 aan voorschotten. Hierop werd terugbe taald ,t 374.303.90°, zoodat op 31 Dec. 1912 in voor schot was gegeven f 122.476,48°, Op langen termijn werd verstrekt 36543, Gelden, tijdelijk niet benoodigd voor het verleenen van voorschotten werden bij solide finantieele instel lingen tegen onderpand uitgezet. De rente voor deposito's voor onbepaalden tijd bleef het geheele dienstjaar 3J/4 terwijl voor sommen voor een jaar vast meer rente werd vergoed. De rente van voorschotten aan de Banken bleef het geheele dienstjaar 4V2 plus l/10 provisie. Het na- deelig saldo van het boekjaar 1911 ad 1468.25 werd gedekt door het reservefonds, dat daardoor thans be draagt 5673, Door in vergelijking van voorafgaande jaren steeds grooter omzet van kapitaal, voordeeliger rentekoersen en zuinig beheer, werd door het bedrijf een grooter winstcijfer bewerkt, doch de afschrijving van Effec ten is oorzaak dat dit boekjaar wederom met een na- deelig saldo sluit. Het thans geleden verlies bedraagt 3220.70°, dat evenals het vorig jaar wederom door liet. reservefonds gedekt kan worden. Het effectenbezet bedroeg op 31 Dec. J912 465924.85 en de daaruit gekweekte rente 5873,60, De debiteuren-, crediteuren- en hypotheekrekening wijzen resp. 493.75,' 402.27 en 10150 aan. De voorschotten, verstrekt aan de Brand- en Vee verzekering van den Prov. N. H. Boerenbond bedroe gen 7481.11. Het kassaldo was 1191.53. Aan het verslag was toegevoegd een overzicht van alle aangesloten-coöperatieve boerenleenbanken. Hot aantal uitgegeven spaarboekjes bedraagt 5771 aan 3014 leden. Het totaal der spaargelden was op 31 Dec, 1912 1.910.016.42° en dat der voorschotten 1241235.80, terwijl het totaal der in rekening courant met de le den gegeven voorschotten bedroeg 166761.85. Over 1912 was een winst behaald van 8507.13° en een verlies geleden van 585.18. De rekening en verantwoording en de balans wer den goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. N. Lobach alhier en tot leden van den Raad van Toezicht de hee- ren A. J. van Benthem alhier en J. Boon te Akersloot. Het voorstel om het saldo verlies van het boekjaar af te schrijven van de reserve werd aangenomen. Hiermede was de agenda afgehandeld en werd den Inspecteur, den heer G. J. Meijer te Limmen gelegen heid gegeven om de rekening courant voorwaarden me den Mont Blanc, hebben twee gidsen, die op betzelfde meisje verliefd raakten, een zonderling tweegevecht gehouden. Ze hadden besloten ieder op zijn beurt 5 uur lang op een gevaarlijke plaats in het gebergte te gaan staan. Een hunner is door een lawine meege- sleept. Hij viel 33 meter naar beneden, maar was slechts licht gewond, m Of nu een verzoening gevolgd is, wordt niet ver- Mohammed Ali, de voormalige Sjah van Perzië, heeft volgens de Echo de Paris", eenigen tijd in Ber- rmst thans Europa rond om aanhangers te winnen. Hij zal te Parijs met den regent van Perzië, die al een jaar lang m Europa is, een onderhoud hebben. e Am Derba in Algerië is een hevige aard- schok waargenomen. Een inwoner is gedood. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLAND'SCH LANDBOUWCREDIET STAATSLEENINGEN. 27 £i 28 Me? Nederland. fed. Werk, Schuld pCt. 3% ii 8% Buitenland, itilgarije Tabaksleening pCt, 5 Srazilië Funding 5 Mexico binmwl, 5 iapan 4 iostewijk Jan. Jul. 4 in aland Hope 4 Consol 4 1906 e 1894 6e Em, n 4 twang Dombr, 4% BANK- en CREDIETIN ST ELLIN GEN EN HYPOTHEEKBANKEN, Amsterdamsche Bat k div. Nederlandsche Bank Cert. Nederl. Handel Mij. Cert. "n Noordhollandsch Landb, Cred. Rationale Hypotheek Bank pCt. 4 Noordhollandsch Grondcrediet 4% 4 INDUSTRIEELE ONDERN. (Buitënl.) Amalgamated Copper Cy. Aandeel div. Arm er. Hide and Leather Anglo Amer, Telegraph Common Steels M Car and Foundry _7 CULTÜUR ONDERN. EN HANDELS VENNOOTSCHAPPEN IN NEDERLAND EN KOLONIËN, oultuur Vorstenlanden div, Winstbew. tlandelsvereen. „Amsterdam" Nieuwe Afrikaansche Handelsver TABAKSON DERNEMINGBN. sand. Co. aand. div. A'dam Deli Langkat Idem pr®b A'dam Serdang bindjey Deli Batavia Deli Cultuur-Mij. Dei i-Maatschap pij Hessa Tabak-Mij, Sedan tabak Rotterdam Deli de te deelen, die aan elke bank zaf worden voorgelegd en van allo lokale banken wordt geëischt. 1 PETROI^nw ownfnwt?utvSwm De heer Bleeker van Oudorp wenschte eerst deze' Dortsche Petroleum aangelegenheid m een algemeene vergadering te be- I Gecons. Holl. Petrol, Cert, A spreken, maar zal persoonlijk niet genegen zijn om ac- Intern. Rum. Petroleum Mij cepten te teekenen. Ton. Mij. t. expl. v. Petroleum De voorzitter bracht in herinnering dat men niet j ®mm persoonlijk teekent, maar de handteekening plaatst als JdRdk Petroleum-Mij, directeur der lokale Bank. n-i—v___ De lieer Bleeker begrijpt dat zeer goed, maar wenseht zijne meening te handhaven. De heer Dekker van Spierdijk begrijpt de angstval- igheid van den afgevaardigde van Oudorp niet goed. Hij brengt onder de aandacht, dat volgens art, 7 der statuten de lokale Banken verplicht zijn de voor- I schriften van den Raad van Toezicht op to volgen. Wenseht Oudorp dat niet, dan moet de lokale Bank aldaar zich afscheiden of de directeur moet vqor zijne funetie bedanken. ------- -v- t, - Nederl. Rubber Mii. De voorzitter zou niet gaarne wenschen dat dit het /Serbadjadi" Sum. Rubb. Cult Mii geval zou zijn, maar hij wenseht toch onder de aan- j SCHEEPVAART MAATSCHAPPTTITN dacht te brengen dat de lokale Bank te Oudorp ook Amerik, Stoomv.-"'1 bij andere instellingen vopr hetzelfde geval zou ko men te staan. De heer Bleeker wenseht verder niet te discussiee ren, omdat hij niet wil afbreken, maar opbouwen. Niemand hierover verder het woord wenschende, werd deze aangelegenheid als afgedaan beschouwd. (Wordt vervolgd). 91 661 95% 3 03i/® 81 Uj 887/j 85 mik 99% 85 961/* 187»/* 176 1078/® 971/» 1001/4 fW/M 221/4 24 61 49*/4 908/4 6ft/g 958/4 831/, Sumatra Palembang Juid- Perlak Orion Petroleum Mij. MIJNBOU W-MAATSCHAPPIJEN. Tstahnen Gew. pref. M ïedjang Lebong Great Cobar RUBBER MAATSCHAPPIJEN. „Amsterdam» Rubber Cnlt. Mij. aand. div Deli Batavia Rubber Mü. Koloniale Rubbor Mij. COÖPERATIEVE CENTRALE CHRISTELIJKE BOERENLEENBANK. Deze alhier gevestigde instelling, waarbij thans 30 coöperatieve boerenleenbanken mat (otaal 3014 leden zijn aangesloten, hield hedenmiddag op de bovenzaal van Mej. de Wed. Peperkamp hare algemeene verga dering. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer A. J. van Benthem opende de vergadering met een woord van welkom aap afgevaardigden van aangeslo ten bonden. Deze vergadering, de 10e, noemde hij van groot gewicht omdat hier te samen komen alle afge vaardigden, die met elkaar de belangen voor de cen tralisatie kunnen bespreken. Hij sprak den wensch uit dat de besprekingen wederom zouden getuigen van fie groote welwillendheid om samen te werken en dat de beraadslagingen zouden strekken tot welzijn van de Bank. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd meege deeld, dat van de 36 aangesloten Banken 35 banken ter vergadering vertegenwoordigd waren. Te Bennebroek zal een boerenleenbank worden op gericht, die zich bij de Centrale zal aansluiten. Aan het door den directeur der Centrale Bank, den heer Jb. Zuurbier, uitgebracht jaarverslag over 1912 ontleenen wij het volgende: Sir Edward Grey heeft gisteren medegedeeld, dgt de afgevaardigden, die niet bereid zijn het vredesver- drag te teekenen, er toch niet op behoeven te rekenen, dat het besluit der gezanten-conferentie zal worden gewijzigd. Verder heeft hij verklaard, dat volgens de meenipg der mogendheden er geen sprake meer kan zijn van besprekingen en dat het vredesverdrag onmiddellijk moet worden geteekend zooals het er ligt, onverschil lig of alle oorlogvoerenden bereid zijn om te teekenen of niet. Hoewel Turkije wel zooveel belang heeft als .ieder van de Balkan-staten bij wijzigingen in het ontwerp- vredes-tractaat, heeft het zich onthouden deze voor te stellen en wel met de uitdrukkelijke bedoeling eep spoedige onderteekening te vergemakkelijken. Te Sofia achtte men de onderteekening van het voorloopig vredesverdrag verzekerd, en verwachtte daaromtrent gisteren nog een mededeeling uit Lon den. De toestand in. de Balkan-staten wordt hoe lan ger hoe hachelijker, pCt, 45/# U>d, 4i*. n 9$ pCt, 4 Nederl. Scheepvaart Unie Common Mam» Preferent Maricebondi DIVERSEN. Comm. Peru Preferent SPOORWEGEN. Holl. Ij». Sp.-Mij, Mü. tot ezpl. van Staataspoorw, Deli Spoarwag AMERIKA. Ateh. Top. Cert. >1 Convert Dmt. en R. Gr. Gert, aand. ilr. Erie Kassas City South, n n pref Miss K. Texas C. v, New-York and Ontarie Norfolk Western C. r. Rock Islaai gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific «erf, t. Wabash gew, RÜSLAMB. Wladikawkas 1888 P REMIELEEN IN GEN. NEDERLAND. Stad Amsterd. f 100 Gemeen te-ered. BELGIE Antwerpen 1887 HONGARIJE. Hongaarscbe Hyp, Idem oostenrijk, st&atsiesnmg i860 RUSLAND. 1HR4 Koers van het geld. Prolongatie 2l/4 pCt. Mededeelingen. Oliewaarden openden voor Konink- pCt, 4 S 3 4 I 5 5 167 f18 H 217 200 294 259 816 100 111 n, 483 162 59111, 1131/, 242 357 653 548 189 285 128 623 248 717/g 227 61 104 16 88 190 44 197 134 58l/4 76i/, I623/4 1821/4 99 Vi, 85 94 W/u 183 175V4 97 IOOV4 '5'A 217/g 24 601/e 48% 1691/, 4 62i/, 927/8 lOOi/, 25U 901/4 19!/, 231/4 241/4 668/4 24a/g 28i/8 107 0, 18% 981/4 25 1581/4 8% t47/l6 1031/, IWi/M 78 »/u 1161/4 106% 160 445 167 f187 217 815% 111 484% 160 f 89% 241 357 5581/4 6448/4 190 286% 123 680% 250 69 ?80% 6 1 02 16 37% 190 44 I8I8/4 15 4% 15% 62 10% 521/g IOII/4 260 101% 18% 27% 23% 60 28% 281/, 177% 97 247% 161% 31/4 lOeu/ia 101%6 797% De Servische regeering heeft de- lijke op 6323/4 liepen op tot 634, doch moesten van dit Geconstateerd mag worden, dat de Centrale Bank bodenom II"™,T? ho°^ k°ersniveau evenwel eenige percenten prijsge- steeds vooruit gaat. De totale omzet overtreft verre dien van de laatste jaren, ja deze is zelfs in de laatste 4 jaren meer dan verdubbeld. Ook de behaalde winst mag bevredigend genoemd worden. Toch wordt het gewenscht geacht grootere afschrijvingen te doen om de reserve te versterken. Het el fectenbezit is niet aanmerkelijk veranderd. De fondsen daarvan zijn zeer solide en op enkele j uitzonderingen na beleend bij de Ned. Bank. Dat de koersen zijn teruggegaan is te wijten aan allerlei omstandigheden. Afgaande op den omzet der 4 aangesloten banken mag geconstateerd worden, dal de boerenleenbanken in een gevoelde behoefte voor- zien en zij de spaarzaamheid ten zeerste bevorderen. Noodzakelijk is het, dat de banken eenige winst ma- j ken om reservefondsen te vormen. Het verslag eindigde met den wensch dat alle banken mogen blijven groeien en bloeien en uat de Centrale door aller samenwerking hierin steeds behulpzaam mag zijn. De voorzitter, het jaarverslag besprekende, meende '.at het velen vreemd zal voorkomen dat de balans niet zoo gunstig luidt als het jaarverslag aantoonde. Niet vergeten moet worden dat het verlies ook hier ontstaan is, zooals het bij alle Centrales en bij alle mogelijke financieele instellingen, die een effectenbe zit hebben, ontstaat. T it de Winst- en Verliesrekening en de Balans ven en zakten in tot 229 slot 630V2. Zeer flauw ge stemd waren Aandeelen America Marxoni Wireless Cy welke voor 70 werden gelaten. Amerika was waren, over t geheel flauw gestemd, vooral Amalgamated by de en 1 nion's die respectievelijk voor 751/2 en 151% wer den verhandeld. Tabakken aangeboden. om van hem te vernemen welke houding Oos- tenrijk-Ilongarije zal aannemen, ingeval een oorlog tusschen Servië en Bulgarije mocht uitbreken. Daar de inlichtingen van den gezant geruststellend waren, is minister Pasjits er toe overgegaan, de nota Bulgaarsche regeering in te dienen, waarin de herzie- ning van het vóór den oorlog gesloten verdrag wordt Verknf?d' STAATSLOTERIJ. DENEMARKEN. De minister-president heeft aan T'ekking van heden 5e klasse. 7e ljjst. het bestuur der regeeringspartij medegedeeld, dat het os' 3131> 4931, 7812' 11817> 17142 elk f 1000, ministerie met eenparigheid van stemmen besloten ^*5?' 6754, 13273, 18959 elk f 400, Nos. 2960, heeft om den koning voor te stellen, het Parlement 1 6098, 8890, 11275, 15877 elk f 200, Nos. 2695, zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. Het ministerie zal, als het Parlement bijeen is, zijn ontslag nemen. Dit- is het gevolg van de nederlaag, door de regee ringspartij bij de jongste verkiezingen geleden. 3723, 4167, 4786, 13791, 16490, 17560, 18460 en 20240 elk f 100. TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Mei. OOSI Els RIJK. Gisteren is opnieuw de bebande- Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsck ling van het. smaadgeding door minister-president, Lu- Meteorologisch instituut te de Bilt. kacs aanhangig gemaakt tegen den afgevaardigde Geldig tot den avond van 29 Mei. Desy, die den heer Lukacs den „grootsten panamist llel, gebied van de waarneming is de hoogste be- van Europa" heeft genoemd, begonnen. t?? van "en barometer 766.5 te Biarritz en KORTE BERICHTEN. Hedaix. Expresident Roosevelt heeft van den re- 4,6 laagate stand van den barometer 756.6 te Riga. dacteur Newett, die hem beschuldigd heeft dat hij VERWACHTING. „liegt, vloekt en meermalen dronken is," 25.000 Avvakke tot matige westelijke tot zuidelijken wind, schadevergoeding gevraagd. meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of Te Oourmayeux, aan den Italiaanschen kant van onweersbuien, iets warmer in het noorden.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2