DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'v; feüilleton. No. 121. Honderd en Tfjftïende Jaargang. 1913. WÜENSDAH 28 MEI. Kapitein Dodèro. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. ïroote Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkei$ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Dit zijn enkele doeleinden waarvoor ALKMAARSCHE COURANT Zjjdie in aanmerking wenschen te komen voor de vervulling der betrek king van ten KANTORE van den GEMEENTE-ONTVAN GER op eene JAARWEDDE van f 300, worden uitgenoodigd zich vtfdr 1 JUNI a.8. bij gezegeld adres te wenden tot Burgemeester en Wethouders en zich persoonlijk te melden bij den Ontvanger voornoemd. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAÏi brengt,, overeenkomstig artikel 51 der Kieswet, ter algemeene kennis, dat bij hem op DINSDAG, 3 JUNI a.s. ter secretarie dier gemeente van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal kunnen worden ingeleverd. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat die opgaven moeten inhouden den naam, de voorlet ters en de woonplaats van den candidaat en ondertee kend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing, met vermelding van de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. De tot invulling bestemde "formulieren voor de b# doelde opgaven zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz„ lo.-Burg. Do BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 51 der Kieswet, ter alge meene kennis, dat bij hem op DINSDAG, 3 JUNI a.s. ter secretarie dier gemeente van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van candidaten voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Sta ten in dit kiesdistrict kunnen worden ingeleverd. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat die opgaven moeten inhouden den naam, de voorlet ters en de woonplaats van de candidaten en onder teekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing, met vermelding van de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. De tot invulling bestemde formulieren voor de be doelde opgaven zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. Maandagmorgen vergaderde de Raad. Na een voorafgaande geheime zitting, die een uur duurde, kwam de bekende missive van Gedeputeerde Staten inzake verhooging van de salarissen van den burge meester, den secretaris en den ontvanger ter sprake. Met algemeene stemmen werd besloten het salaris van den ontvanger op 500 te brengen. Bij de bespreking van het salaris van burgemeester en secretaris stelde de voorzitter voor dit buiten zijn tegenwoordigheid te doen, daar het zijn persoon be trof. De Raad oordeelde zulks overbodig. De heer Maschmeijer vond het een vreemde zaak dat Gedeputeerden zich hiermede bemoeien. Een ge- 10) Novelle van ANTON GIULIO MARRILI. o Wel, wel, dacht ik, wat hebben we nu aan de hand! Het begint slecht en het zal nog veel slechter eindi gen. Want je hebt het al geraden, dat verhaal van meester Labsolu en de herinnering aan de sterke To- manicanul, de groote slang die zich langzaam kron- kent, aan wie Urutuete de groote eer had bewezen van hem op te peuzelen, bleven mij steeds bij. Was ik dan midden^ in een volk van Kannibalen aangeland of menschen die hun krijgsgevangenen opeten? Ik was niet gekomen om tegen den koning van Ocuenaeati te strijden; maar jawel, hoe zou ik hem aan het verstand brengen dat ik geen krijgsgevangene was! En deze gedachte, die mijn geest onophoudelijk bezighield met de. plaagzieke hardnekkigheid van een mug, bezorgde mg eiken minuut een rilling. Het was een marteling, veel erger dan de wreedste door vroegere tyrannen verzonnen. En ik was alleen; ik zag niemand behalve den kannibaal, die mij het eten kwam brengen en die keek me met een begeerig oog van ouden gastronoom aan. Tegen zonsondergang begon ik, omdat do marte- mg e lang had geduurd en do vermoeienis sterker was dan de smart, in te soezen. De bedwelmende geu ren der tropische bloemen vervulden de lucht; uit de meente krijgt een burgemeester met of zonder den wil van de burgerij. Voor het ambt van burgemees ter worden geen eisehen van bekwaamheid gesteld. Spreker begrijpt niet waarom burgemeester en se cretarissen bevoorrechte personen zijn, over Raadsle den toch sproken Gedeputeerden niet. Een burgemeester kan volgens de wet zijn secretaris en raadslid, terwijl een secretaris geen raadslid zijn kan. Spreker vindt- ook dit vreemd in de wet. Spre ker houdt zich overtuigd, dat voor een vacante betrek king van Burgemeester indien daarvoor oproepingen werden gedaan, veel bestudeerde lui te krijgen waren die het niet zoozeer om het geld deden. Spreker noemt het voor Gedeputeerden gemakkelijk om riemen te snijden van een andermans loer. Waarde draagkracht- in de gemeente over het algemeen niet hoog is, is spreker van meening dat hierin meer de zuinigheid betracht moet worden. Spr. wil hiermede niet beweren dat het niet verdiend wordt en heeft hiermede niets persoonlijks op het oog. Spreker ge looft gaarne dat het werk van den burgemeester in dien deze er geen belang bij had slecht betaald wordt. De voorzitter wijst er op, dat de leveneischen hoo- ger worden en daardoor alles duurder. Ook het werk neemt in de gemeente toe. Spreker heeft 13 jaren lang hot burgemeesterschap en het secretarisambt zonder hulp waargenomen, dit zou nu niet meer kun nen. Ook het Rijk heeft het werk van den burgemees ter vergroot en betaalt daarom cfok nu een vierde van het salaris. Tegenwoordig zijn de eisehen die men aan een burgemeester stelt hooger, persoonlijk maakt een paar honderd gulden meer spreker niet veel uit, maar het was mogelijk dat spr. niet financieel sterk stond en dan dient men toch te bezoldigen overeen komstig de werkzaamheden aan het ambt- verbonden. Spreker zon echter niet gaarne willen dat- de raad verho.oging voorstelde, wanneer hij meende, dat het voor de gemeente bezwarend is. Het werk van raadsleden is echter niet met dat van burgemeester cn secretaris te vergelijken. De heer Veenhuysen is van meening dat waar de raad het salaris van den burgemeester en secretaris uit eigen beweging het vorige jaar op 800 en 700 heeft gebracht, Gedeputeerde St. nu niet hadden moe ten komen met het voorstel om dit te brengen op 900 en 700. Nu dit toch geschiedt wil spreker voorstellen om deze bedragen te stellen op 900 en 600, dan blijft het toch samen 1500. De heer Baltus is er voor om maar met het voor stel van Gedeputeerde St. mede te gaan. Zoolang spr. raadslid is. komt dit punt aan de orde, gaan wij met Ged. St. mee, dan zijn wij er voor goed af. De heer Maschmeijer: Het rijk past wel op dat het niet te veel betaalt en schuift alles zooveel mogelijk van zich af, het betaalt maar een kwart en geeft mis schien nog het grootste werk. De heeren Veenhuysen, Leyen, Oldenburg en Baltus stemden hierna voor het voorstel van den heer Veen- huysen, de heer Maschmeijer stemde tegen, terwijl de voorzitter zich van stemming onthield. Het adres van de heeren Kruidenberg en Brood om voor het inst-alleeren van gemeentegebouwen en de huurinstallatie in aanmerking te komen, werd even als het adres van den heer M. Min, die verzocht- in aanmerking te komen voor gemeente-electricien, in handen gesteld van B. en W. i De door den voorzitter opgemaakte akte inzake de vernietiging van de erfpacht van den heer Blokker voor de ruiling van grond met de gemeente, werd goedgekeurd. Goedgevonden werd het contract van de stoomtram- j maatschappij in dien zin te wijzigen dat- de H. S. M. j in het vervolg ook 30 cent per treinkilometer kan be rekenen voor vrachttreinen. I Hierna kwam een adres van den heer Klomp en ze- ventig andere inwoners uit het Oostelijk gedeelte van Bergen, houdende het verzoek om adhaesie te betui gen aan een door hen aan de H. S. M. gezonden adres MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (apen-zeep» Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helderen glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als ni«uw te maken, Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. om de tram van 8 uur 's morgens naar Alkmaar en de tram van 6 uur 's avonds uit Alkmaar, weder aan de halte Oostdorp te laten stoppen, ter sprake. De voorzitter zeide van meening te zijn, dat het moeielijk is om het iedereen naar den zin te maken. Spreker was van meening dat men veeleer de H. S. M. dankbaar moest zijn voor de snelverbinding Amster damAlkmaar en geloofde dat hiervan de sneltram het gevolg was. De heer Veenhuysen achtte het doorrijden to Oost- dorp een kolossale onbillijkheid. Vóór de menschen in Oostdorp, een niet gering deel van de gemeente, vindt spreker het zeer lastig, terwijl het verkeer er niet bij gebaat is; de tram moet daar voor den overweg toch bijna stoppen. De heer Maschmeijer zegt van meening te zijn dat de subsidie van de gemeente aan de tram ook gedaan is voor de bewoners in Oostdorp en wijst er op, dat dit ook een deel van de gemeente is. De tram, zegt spr., rijdt niet voor Bergen aan Zee alleen. Met algemeene stemmen werd hierna besloten adhaesie aan het adres te betuigen. De jaarlijksche Bonefaasschouw werd bepaald op 16 Juni a.s. B. en W. stelden hierna voor na ingewonnen advies om de electrificatie van Bergen aan den laagsten in schrijver, voor 31700 gulden op te dragen.. Hier toe wrerd besloten. Bepaald werd, dat het werk met 1 Augustus gereed moet zijn op een boete van 1 tot 10 van de aannemingssom. De totale kosten bedragen thans 65781. In verband met de meerdere uitbreiding van het net. enz. stelden B. en W. hierna voor van Gedeputeer den goedkeuring te vragen voor een leening van 80000. Hiertoe werd besloten. De installatie-voorschriften werden hierop vastge steld. Het tarief kwam thans ter sprake. De voorzitter zeide dit gaarne in een volgende vergadering te wil len vaststellen omdat eenige inwoners te kennen had den gegeven hierover gaarne hun bezwaren in het midden te willen brengen, spreker acht het ge- wenscht deze bezwaren te leeren kennen en deelt me de dat de tarieven in overleg met de K. E. M. en den adviseur zijn ontworpen. TleUblijkt, vervolgde de voorzitter, dat de gemeente voor perceelen, die maar gedurende drie maanden be woond worden, te kort schiet met een tarief van 25 verte kwamen fluittonen en een geschreeuw van wil den, die feest vierden. De kreten van die wilden, dorstig naar mijn bloed, maakten mij niet bang; ik viel heel kalm in die zieke lijke verdooving, die de zuster is van den dood. Een koele wind verfrischte onverwachts mijn voor hoofd, en ik kwam overeind op mijn mat. De deur was opengegaan en in het bleeke schemerlicht zag ik de schaduw van een man, welke ik dadelijk voor mees ter Labsolu zou herkend hebben, indien hij niet naakt was geweest. Gebogen, en met voorzichtigen tred kwam hij binnen en hij was het inderdaad, ik herken de hem spoedig aan zijn stem. Ne craignez rien, c'est moi, Labsolu. Ik trek mijn gala-costuum alleen aan bij groote gelegenheden, niet alle dagen, het zou te gauw bederven, en hier is geen Ilumann om mij een an'der te maken. Dat heb ben mijn pantalon en mijn hemd, die ik persé aan wil de houden, wel ondervonden, die zijn aan flarden ge gaan eenige maanden na mijn komst op dit eiland, dat men, afgaande op de kleederdracht, wel het aardsche paradijs kan noemen. En effet-, me voici comme notre père Adam! Elk land heeft zijn eigen gewoonten. Helaas, oui, mon gargon; maar men went niet aan alles. De keuken b.v. is niet naar mijn smaak, en vooral sommige kostjes heb ik nooit kunnen slikken. Ah, ik begrijp u! Het is dus waar? riep ik hem bij don arm vattend. Hier eet men het vleesch van Menschenvleesch, ja zeker, als men kan; c'est-a- dire, als men vecht met de buren uit de andere eilan den en men maakt eenige gevangenen, of wanneer een ongelukkige uit een zeeramp op dit strand aan spoelt. Ik ben er zooals u verongelukt, en als het niet om de koningin-moeder was, die, niet om er op te bluffen (ce qui n'est pas du tout1 dans mes habitudes) mij assez bon sujet vond om een morganatisch huwe lijk te sluiten, als zij er niet was geweest, de zeer ge nadige Wolk van den Zonsondergang, zeg ik u, dan hadden ze mij opgegeten, comme du boeuf a la mode. Faut dire aussi, que je l'étais joliment, a la mode! En dan, zie je, ik heb mij nuttig weten te maken voor dit volk, ik zou haast zeggen onmisbaar, nu de opvoe ding van de jonge prinses Morgendauw aan mijne zor gen is toevertrouwd. U zult zien, u zult zien, wat een schat van een prinses, en wat spreekt ze al goe i Eransch, avec une certaine mollesse d'accent qui fe- rait fureur a. Paris. Ik zal zien! Het is makkelijk gezegd, ik zal zien! Ze zullen ons wel opeten zonder veel omslag. Zullen opeten! -—"herhaalde Labsolu sarcastisch zullen opetenen als ze nu al eens begonnen wa ren Goede hemel! schreeuwde ik opspringend met een schrik, die gij u wel kunt voorstellen. Mijn ar- mo kameraden!.... Ik wil ben zien.... tot. eiken prijs En zoo zeggend sprong ik op de deur toe. De oude Parijzenaar hield mij terug. La, lü, mon gargon: wees voorzichtig of gij zult ook verloren zijn. Denkt u soms dat u kunt redden wie al dood is?.... en digéré; wat gebeurd is, is ge beurd en men keert niet weer op aard terug Ik viel als béwusteloos op de mat neer en begon als een kind in de armen van Labsolu te snikken. Bedaar maar, herhaalde hij mij die ongeluk- kigen zijn dood, en uwe tranen maken hen toch niet weer levend. O, laten ze mij ook maar dood maken, daar moet ct. per Kilowattuur; dit moet voor die perceelen 40 ct. zijn. Wij hebben dan ook, zegt. spreker, gemeend, in het belang van de gemeente te moeten voorstellen, om te bepalen, dat de ingezetenen de Kilowatturen die zij in den zomer per maand meer gebruiken dan een- vijf de deel van de Kilowatturen die in de negen maanden van het jaar buiten den pensiontijd vallende, worden verbruikt, met 40 ct. per K. W. moeten betalen. Me de wordt het wanschelijk geacht om voor dit jaar voor do installaties van 3 K. W. 25 c't. per Kilowatt als minimum aan te nemen; blijkt het mogelijk, dan kan men het tarief voor die groote aansluitingen verla gen. De heer Nachtglas Versteeg wijst er op, dat ver mindering van tarief afhangt van het aantal uren dat de stroom gebruikt wordt, eerst dan is dit ook in hot belang van de gemeente. Amsterdam kan door de groote massa wel vermindering geven bij een meerder gebruik in verband met. het tarief is dit hier niet mo gelijk. Do heer Maschmeijer is ook van meening, dat met het geven van reductie gewacht moet worden tot men zelf weet wat gedann kan worden. De heer Veenhuijsen acht het verkeerd dat het maximum hooger kan worden, vroeger is daar nooit over gesproken. De voorzitter wil hiervoor gaarne amende honora ble maken. De lieer Nachtglas Versteeg wijst er op, dat dit een voorzichtigheidsmaatregel is. De heer Veenhuijsen gelooft niet dat het gebruik in den zomer zooveel grooter zal worden. Spreker is van meening, dat het dubbeltarief een verkeerden in druk zal geven en dringt er op aan om een tarief vast te stellen. De heer Baltus gelooft dat het zomergebruik wel grooter zal zijn, aangezien de menschen, die er tegen ageeren, juist zij zijn, die dit vreezen. De heer Versteeg is van 'meening, dat dit niet zoo'n kwestie kan worden, aangezien het niet meer dan 17 op de J 104 bedraagt, Blijkt het later, dat het niet noodig is, dan kan men het afschaffen. Het bedraagt, echter maar drie cent per kamer en per dag. De voorzitter wees op het tarief per abonnement van 25 ct. per 10 Watts, wat gelijk staat met 1 cent per uur voor een lamp van 32 kaarsen lichtsterkte. De heer Veenhuijsen meende, dat dit niet meer dan een keukenlamp was. De heer Nachtglas Versteeg bestreed deze meening een eind aan komen,.waarom wachten ze nog? waar om deel ik hun lot ook niet? Waarom?.. Wlaarom?.. bromde de Franscli- man. Ten eerste omdat u het. hoofd bent, en het is natuurlijk dat ze u voor het laatst bewaren, pour la bonne bouche. Morgen dus, morgen is het. mijn beurt? Laat me toch uitspreken! en dan omdat mon niet kon. U bent in het leven gelaten tot nader or der; de gastronomen hebben u uitstel verleend met de bedoeling u op te eten op het feest van Kpetku. Vrie is die koekoek? Dat is hun God, die hen heeft geschapen en op deze wereld hun plaats heeft aangewezen. Een legende verhaalt dat de Koetku eens op een dag den hemel verliet oxn van een landelijk leven op Ocuenaeati te genietenhij kreeg een zoon Tigil ge- heeton en een dochter Siducazo trouwden zoodra ze den vereischten leeftijd hadden bereikt. Koetku en zijn vrouw Likum (de legende zegt niet. waar hij zo vandaan had gehaald) kleedden zich met bladeren van de hoornen en voedden zich met vruchten, daar de die ren nog niet. geschapen waren, en om te vissollen hadden zij geen netten of vischhaken. Eh c'est peut- ètre a cause do ga dat Koetku op een nacht vrouw en kinderen in den steek liet en vertrok, waarschijnlijk naar Amerika, en niemand weet wat van hem gewor den is. Die uitlegging van den Oorsprong aller dingen is nog al eenvoudig, veel eenvoudiger dan zooveel an dere. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5