DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 123. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913. VRIJDAG 30 MEI. ré STADSNIEUWS. =ISkM.n, di. Wh - Dit nammer bestaat alt 3 bladen. ALKMAAR, 30 Mei. Als er niets weer tusschenbeide komt, wordt van middag om half een in een vergadering in het Sint James Paleis te Londen het voorloopig' vredesver drag geteekend. Kaar Reuter vernam, is het namens de bondgenooten opgestelde ontwerp-protocol aan al le oorlogvoerende partijen gezonden. Bulgarije zal he den het vredesverdrag op het ministerie van buiten- landsche zaken teekenen, gelijk de Engelsche regee ring verlangt, maar de Bulgaarsche afvaardiging zal niet deelnemen aan de bijeengeroepen conferentie der andere bondgenooten, ter bespreking van het protocol met welks bewoordingen Bulgarije niet instemt en dat de andere bondgenooten tegelijk met het vredesver drag willen teekenen. Bulgarjje meent, dat het opstellen van een protocol opnieuw de deur zou openen voor vertraging. De Servische afgevaardigden hebben opdracht ge kregen het verdrag te teekenen. Het is zeker, dat Griekenland ook het verdrag zal teekenen, maar te vens het protocol. In het ontwerp hiervoor zijn arti kelen opgenomen betreffende overeenkomsten, waar over na het sluiten van vrede zou moeten worden on derhandeld. In verband met verzekeringen, die het van Turkije heeft ontvangen, is Griekenland besloten, het voor- loopig vredesverdrag te onderteekenen, zooals het daar ligt en zonder eenige toevoeging. Dit besluit is genomen na een onderhoud der Grieksche en Turksche afgevaardigden, in den loop waarvan verzekerd werd, dat de verdragen tu 6sehen Giiekenland en Turkije, die voor den oorlog van kiacht waren en tijdens de vijandelijkheden zijn ge schorst, weer van kracht ziullen worden, na oncïertee- kening van het verdrag. De Servische minister-president heeft een Werkla- ling afgelegd in de volksvertegenwoordiging, waar uit duidelijk bleek, dat Bulgarije de verplichtingen van het verdrag, vóór den oorlog gesloten, niet is na gekomen. Deze verklaring werd met groote meerder heid goedgekeurd. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Grey bedankt voor de huldebetuigingen van verscheidene leden voor zijn zegenrijken arbeid tijdens de crisis. Hij zeide o. m.„Ik zal niet stilstaan bij de aangele genheden die met die crisis nauw verband houden, omdat nog zooveel moeilijkheden voor den boeg lig gen, waarvan men het einde nog niet kan zien en het dus bezwaarlijk gaat daarover verklaringen te doen (toejuichingen). Het is waar, dat de spanning en de bezorgdheid der Europeesche regeeringen verminderd is en dat de vooruitzichten op vrede gunstiger zijn. maar ieder weet, dat er r*>g tal van moeilijkheden, sommige van zeer teeren. aard, overblijven." Hij zal vandaag aanwezig zijn hij de teekeiyng van het voorloopig verdrag, en de afgevaardigden toqspre- ken. Hoe zeer men ingenomen is met de kloeke hou ding van den EngeJschen minister in dit conflict,, mo ge blijken, dat een hem vijandig gezind blad, de Manch-Guardian diens optreden gereejitvaai'digrd vindt. Trouwens nu Teeds zoo spoedig een resul taat is bereikt, zal wel niemand kunnen ontkennen,, dat de koude douche van minister Gney den Balkan- staten goed gedaan heeft, en een einde heeft gemaakt aan de ireuzeltactiek tot dusverre gevolgd! LEZINGSNOECK HEKKEMANS. Gisteravond werd in de Harmoniezaal, die stamp vol was, een vergadering gehouden, belegd door het centiaal comité van actie van de re<}htsche partijen, waarin als spreker optrad de heer Snoeck Henke mans, eandidaat voor de Tweede Kamer voor die par tijen in dit district. De voorzitter, de heer mr. D. Sluis zag in de groote op omst een bewijs, dat de politieke onverschilligheid begint te verminderen, plaats maakt voor warme be langstelling. Hij schetste den komenden stembus strijd tusschen links en rechts om de meerderheid in de Kamer, om het bewind. Hier te Alkgn aar de strijd er met een van verweer, maar van aanval. Hen heeft niets tegen den heef van Eorees t, want hij rechts 6 d°Ch gG8n cai*didaftt vfln Spreker stelde de vergadering voor der* heer $noeck Henkemans, een man om wel aan te -pat» en naar spreker vertrouwde ook wel om aan tu Smoren. Spre ker gat daarna het, woord aan den he tr Sfnoeck Hen kemans, die begon met te zeggen dat *- rechterzijde thans, moet trachten te behouden wat zb ia 1900 heeft •ïrhn'Vi. vraag 1S' za' 'let habin^t zijn zegen tijken vf™! t jnneï voortzetten of zal a'l het werk worden bei J* if. i ,IS- e<?n drachtige s 4 rooming die oegt: rechta°K 6t m°et Weg' Als er »«nand van ntef* Jm 18 ZT T" Van Hnka !,et kabinet, hfeeft, bctccko aaf Preker vond dat -er werk van groote wetten t0t atand, gebra0ht ls" Uc v^ckerings- hebben afgewe(kt de Twrpd" Kamer en zij Was de kracht" 3aar, lang op de Agenda gestaan, was de nipot-1 ife? van Talma er niet geweest, dan was het V*n Z°° goe(^en ge weest, Sn de mm iewcienWe[k,met t0t StaMd «ek™en. Dan men Do pensioen r* ku8fcverdedlgmgswet aang «no- veel' verwaS tT Ingi V°°,r sP°orw08Personeel i»aa stand gekomen onder den ni Uae- menden minister van waterstaat. Pract.sche verbe nngen op het gebied van den landbout werden ine vang gemaakt T 4 van leening zijn er gekomen dank zii de ,*ke Ji Het tweede bezwaar tegen het ministerie is, dat er geen sociale wetten tot stand gekomen zijn. De ver zekeringswetten, de wijziging van de arbeidswet, de steenhouwerswet zeggen echter voldoende. Alleen de Bakkerswet is niet tot stand gekomen en dat is te wijten, aan de omstandigheid, dat er bij rechts geen eenheid bestond. Spreker schreef dit toe aan gebrek aan ervaring bij de Kamerleden. De Christelijk-Histo- risehen hebben de wet doen vallen spreker diende een amendement in, dat door den minister niet werd aanvaard. Aas de wet-aangenomen, dan zou zij dui zenden ten zegen zijn gekomen. De christelijk-histo- risehen hebben toen niet verder mee willen werken, omdat de overheid zich te ver moeide in het bedrijf en de industrie verhinderde zich in vrijheid to ontwik kelen. Een Amsterdamsch soc.-dem. lid schreef dat dit verbod van het drieploegenstelsel een stap .achter uit zou zijn. De christelijk-historisehen gelooven nog, dat de verwerping goed is geweest. Deze zaak is het «enige geval van onderling verschil. Een ander bezwaar is de Tariefwet, De regeering wil geen tariefwet invoeren, doch haar enkel wijzigen. Beweerd wordt, dat zij protectie zou brengen men heeft niet het recht te spreken van een ommekeer in ons handelsstelsel. In Duitschland is echte protectie, •de bedoeling van den Nederlandschen wetgever is geen protectie, doch slechts het heffen van een b.. lasting. De concentratie wil directe heffingen, maar men weet, dat een aanmaning van belasting altijd op een ongeschikt oogenblik komt. WI1 men echter later aure buitenlandsche schoenen dragen, dan kan dat, maar men kan ook tegen de oude prijzen Nederland sche schoënen koopen (gelach), men is dus bij deze belasting geheel vrij. Een groot deel der invoerrech ten zal door het buitenland worden betaald, hetg'een een practische methode is. (Applaus). D« eerste levensbehoeften worden niet belast vee, wol, rijst, erwten, boonen, turf, ongebleekt ka toen enz. enz. blijven volkomen vrij van invoerrech ten^ Verduurzaamde groenten zijn zelfs verminderd. Er is tusschen de partijen der rechterzijde geen bindende afspraak gemaakt omtrent het tarief. Het ontwerp kan nog heel wat wijzigingen ondergaan, de protectie staat niet als bedoeling op den voorgrond, •een belangrijke vermindering van de voorgedragen cij fers is dus nog altijd mogelijk en het ministerie zal daarvoor te vinden zijn. De oppositie tegen het tarief Wordt op schandelijke wijze gevoerd met voorspiege lingen, geheel bezijden de waarheid. Aan de coalitie wordt verweten het samengaan met Rome. Het is sprekers Protestantsch beginsel, dat er zou tegen op komen indien in ons vrije Nederland de katholieken niet enkel hun godsdienst- kunnen uitoe fenen, en zich niet als alle anderen kunnen bewegen. Nieqnand kan één voorbeeld noemen, dat de R. K. iets meer wenschen, dan hun wettig recht is als deel van het Nederlandsch volk. (Applaus). De liberalen -hebben altijd meer gevraagd dan hun toekwam. Zij drongen het Ned. volk hun onderwijs wetgeving op en nooit zou het gelukt ziju de liberale partij ten onder te brengen, als dat onrecht niet was geschied. Hier uit blijkt, dat het Nederlandsche volk zich niet laat onderdrukken. (Applaus). De Chr.-liist. Lnie heeft zich weer aangesloten bij de coalitie, omdat, zij wil versterking van de volks kracht, de vrije krachten in ons volk wil opwekken, wil handhaven en versterken het christelijk grondka xakter van het Ned. volk. De liberalen toonen tegenwoordig groote belang stelling voor de christ.-hist,, men beweert van hen, dat zij onder het Caudijnsche juk zijn doorgegaan en te l trecht is zelfs gezegd, dat men bij herstemming liever den felsten sociaal-democraat zou stemmen dan den gemoedelijksten, braafsten christ,-historicus. Spr. ging eenige stemmingen uit de Tweede Kamer na, om to doen zien, dat het onjuist is, dat de chr.-hist. hun beginselen hadden opgeborgen. Men is in coalitie, staat in hoofdpunten elkaar bij, maar ieder behoudt, zijn eigen opinie. Beweerd wordt, dat de chr.-hist. partij zich bij het accoord in den hoek heeft laten dringen. Wat er te voren gebeurd is, is niets voor het publiek bij de concentratie is ook wel wat, dat niet pu- bliek wordt. Men wijst op het ongunstige electorale accoord. Spreker gaf toe dat de christ.-hist. bij Lei den, Ommen en Ede, eenen halven zetel hebben opge offerd voor 's lands belang en behoud van het kabinet, hetgeen prijzenswaardig is. (Applaus). Het ging om grooter, gewichtiger zaken dan halve zetels. Spreker achtte het gelukkig, dat het accoord gesloten werd. Ln de eerste plaats om de landsregeering. Niets moeielijker is er voor een regeering' desbetreffende maatregelen in te voeren. De heer Colijn echter is door God begaafd met buitengewone begaafdheden. De liberalen prezen hem uitbundig maar 23 Nov. wa ren er 3 st. van links voor zijn ontwerp (Tydeman, v. Karnebeek en de Beaufort). De liberale partij op 3 na stemde tegen de oorlogsbegrooting. Hier uit blijkt, dat de liberale partij weinig over heeft voor de verdediging van de onafhankelijkheid van ons land. Vroeger waren e;r ook liberalen voor Christelijke zen ding, niRar de tijden zijn helaas veranderd. De toe komstige concentratie-minister van koloniën, gelijk de heer van Deventer genoemd wordt, noemt de zending in Indië een nationale ramp, omdat het Mohammeda nisme ook als een godsdienst wordt beschouwd. Bij zulke mannen is het gevoel voor het ware christen dom, het Evangelie zelf, verloren gegaan. Dit is "een licgin van ontbinding van een christelijk volk en aan mannen, die dit zeggen, kan niet de leiding van het beheer van het koloniaal bezit worden toegestaan. (Applaus). Spreker kwam daarna tot de invaliditeits- en ouderdomsverzekeringswet, die uitgaat van hef begin sel, dat de industrie zelf zorgt voor het levensonder houd van oude en invalide werklieden. Als over gangsmiddel wordt de eerste 75 jaar uit de staatskas een belangrijke som gestort. Voor 70-jarigen gaan de uitkeeringen reeds 1 Januari e. k. in. Die wet heeft bij de linkerzijde heftig verzet gewekt. De rechterzijde heeft ook wel oppositie gevoerd, maar zij stemde ten slotte niet tegen spreker wees op het ontwerp no pens den Kinderarbeid, nopens de ongevallenverzeke ring. De linkerzijde heeft echter tegen gestemd en zij dreigt thans op hoogen toon met intrekking. Wat wil de linksche concentratie? Zij heeft een plan, zij wil de invaliditeit knoopen aan de ziekteverzekering en de ouden helpen door armenzorg staatspensioen, •4 w. z. een recht op uitgesteld loon is dit niet. Hier in Alkmaar zijn vragen gesteld omtrent staatspensi- J oen. De heer v. Eoreest antwoordde geheel in den geest van het concentratie-manifest, maar de Bond nam er geen" genoegen mee wel een bewijs, hoe ver deeld men innerlijk links is en hoe roekeloos de staatslieden aan dien kant dus zijn, wanneer zij drei gen met intrekking, zonder et iets voor in de plaats te kunnen brengen. (Applaus). De consequentie van het Staatspensioen is, dat menschen die braaf leefden .1 en die alles er doorlapten 3 krijgen (gelach). In Duitschland kreeg 70 de invalide-uitkeering vóór hun vijf en zestigste jaar. Over een half jaar kunnen de uitkeeringen hier beginnen. Wat het onderwijs betreft, dit kan men ook niet toevertrouwen aan de groepen der linker concentratie. Er zijn mannen van links, die met den mond voor het bijzonder onderwijs zijn, maar niet met de daad. Dc concentratie wil onverzwakte handhaving der open bare school. De school heeft, aldus betoogde spre ker, een roeping tegenover de overheid en de overheid moet op het onderwijs krachtig toezien dat dit goed zij. De school moet echter ook de ouders bijstaan in de taak, die ze hij den doop op zich hebben genomen Ieder onderwijzer zal iets van zich zelf in het kind overstorten. Daarom moeten de onderwijzers gods dienstig op hetzelfde standpunt staan als de ouders. Tegen dit ouderrecht verzet links zich krachtig. Spr. wees op het Bouwwetje, dat jaarlijks nog maar 2 van de bouwkosten voor subsidie geeft, terwijl alle kosten van de openbare scholen worden gevonden uit de openbare kas. Van links krijgt men zijn recht nooit, daarom moet er een rechtsche meerderheid ko men. Om al deze redenen wordt van rechts met groote kracht en met een goede hoop gestreden bij de verkie zingen. Het gaat om verrichte daden, niet om een nevelig program. Het ministerie is op de hoogte van zijn tijd, het is kloek en trouw in zijn beginsel en het is te hopen dat het nog vele jaren zal zijn ten zegen van het Nederlandsche Volk. (Applaus). Als eerste debater trad na een korte pauze op cl heer Snellen te den Haag, die het hem toegestane kwartier te weinig vond. Hij herinnerde er. aan, wat de Protestanten vroeger hebben gedaan om het den R.K. onmogelijk te maken hun godsdienst uit te oefe nen. De bedoeling der grondswetherziening is om de openbare school, die nog 500.000 leerlingen telt, te doen verdwijnen, terwijl de bijzondere er 300.000 telt. De feiten in België en ook in ons land zijn niet zoo danig, dat het recht, der ouders vrij is. Die vrije school wordt mede bevolkt door laster debater her innerde aan een lasterlijke voorstelling in „de Neder lander." an het goede in den onderwijzer zal iets overgaan in het kind om het tót een goed mensch te makende heer Snoeck Henkemans bedoelde iets anders, al zeide hij het niet. Op tal van wijzen zal op de vrije school pressie uitgeoefend worden op de ouders en zelfs op de kinderen wordt hen nu al niet reeds ongehoorzaamheid voorgehouden als iets geoorloofds. Nu reeds is er subsidie-zwendel. De ouders hebben voorts geen rechten de priester der R. K. zegt, dat de kinderen alleen gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan de ouders in alles wat hij goed vindt. Na eenig rumoer kreeg de heer Blokker het woord. De heer Snoeck Henkemans sprak over de rechten van de ouders, debater vond dat het allereerst aan kwam op de plichten van de ouders jegens het kind. Vele ouders kunnen niet- het beste onderwijs voor hun kinderen kiezen. Het bijzonder onderwijs is min derwaardig aan het openbare. Voorstanders van- het bijz. onderwijs wenschen geen waarborgen te geven, wenschen geen controle van den staat. Het onderwijs heeft een formeelen en een materieelen kant. men kan de kinderen niets wijsmaken ten opzichte van den godsdienst, groote menschen snappen daar zelfs niets van (hilariteit). Heeft een ouder het recht zijn kind iets verkeerds te leeren? Wie zegt hem, dat hij den waren godsdienst heeft gevonden? De openbare school is niet anti-godsdienstig.... De voorzitter: ik geloof, dat we nu voldoende op do hoogte zijn van de ideeën van den debater en ik geloof dat het in uw eigen belang is. Aanwezigen luis ter echter.nog 3 minuten scherp naar de fijne onder scheidingen van den debater.... De heer Blokker zeide, dat. het net iets was voor Christelijken, om een debater belnchelijk te maken. De voorzitter verklaarde dat hij den debater geens zins belachelijk had willen maken. De vergadering was gedurende dit kwartiertje zeer rumoerig. De heer Sehook uit Amsterdam, de volgende de bater, wees er op, dat de hr. Snoeck Henkemans niet bad gesproken over wijziging van artikel 192 der Grondwet. Hoe komt de regeering daartoe? Op het oogenblik zijn er meer dan 3/3 dor ouders in Neder land voorstanders van de openbare school. Debater is overtuigd, dat het bijzonder onderwijs met de beschik bare middelen niet zoo goed1 kan zijn als het openbaar. Komt de grondwetsherziening tot stand, dan zal men echter vele kleine, slechte schooltjes krijgen, die veel geld kosten. In Wijmbritseradeel zijn op 12000 in woners 30 scholen, waarvan 10 openbare, naast een hervormde vindt men daar in zes dorpen een gerefor meerde school, konden de christelijke menschen elkaar verdragen, dan zou liet rijk op de 2 scholen 950 a 1000 uitwinnen. Komt de grondwetsherziening tot stand, dan zal de versnippering toenemen. De openba re school zal klein en daardoor duurder worden, bijv 8, 9, 10 per kind. En nu worden de bijzondere scholen betaald naar rato van de openbare scholen. Het geld nu dat men te veel krijgt voor het bijzonder onderwijs, komt op plaatsen, die met het onderwijs niets te maken hebben (congregaties etc.). En dat noemt men recht! Debater noemt dit onrecht. Het geld komt van de belastingbetalers en de scholen hebben een bijbedoeling' behalve het geven van on derwijs. Men wil nu van rechts den staat ook laten betalen voor de bijbedoeling en liefst wat veel ook Gemeentebesturen hebben het door de Grondwet in hun macht om de openbare school te maken tot een school voor arme mensehen. Komt do grondwetsherziening er door en komt dt school aan de kerk, dan begint de schoolstrijd eerst goed om de volle macht tusschen de kerken onder ling. Door de school wordt er dan gevochten om de macht der kerk. (Applau»), Dr. os uit Amsterdam merkte op, dat de spreker niets gezegd heeft over het kiesrecht waar de par tijen ter rechterzijde het absoluut niet- over eens zijn. Minister Talma heeft met zijn Kamergeleerdheid getracht het bedrijf te regelen, zonder rekening te houden met de practijk. Zonder de leiding van bui ten heeft deze minister geen dragelijke wetgeving kunnen brengen en het waren bijv. professoren en ge- neesheeren, die hem moesten helpen. Tegenover "het stelsel-Talma staat het staatspensioen van het con- eentratiepi'ogram, dat immers ook de heer van Fo- reest onderschrijft. De spreker noemde dit bedeeling. Maar is het geen bedeeling, wanneer de staat door de tariefwet enkele binnenlandsche nijveren begunstigt? Wat doet deze regeering voorts voor de arbeiders? Zij geeft met de eene doeh neemt met de andere hand, zij belemmert de uitvoer-industrie, de landbouw, de veeteelt. Klompen, portefeuilles behalve minister portefeuilles worden duurder, de loonen worden hooger en de concurrentie met het buitenland wordt bemoaielijkt. De welvaart van het Nederlandsche volk wordt belemmerd. Debater is militair arts ge weest, maar hij verheugt zich over de door den spre ker afgekeurde houding der linkerzijde, omdat er geen millioenen moeten worden weggegooid, maar men moet in de richting-Staal gaan en dat wilde de clericale coalitie niet. Men moet door betere woning toestanden etc. de toestanden der arbeiders verbete ren, maken dat ze in de uren van het gevaar wat te verdedigen hebben. Men noemt bij de coalitie alles vrij, maar men wil in onze koloniën do Mohammedanen dwingen om in te gaan. Niet de overheid is echter geroepen om de Mohammedanen te dwingen hun kinderen tegen hun zin naar de bijzondere school te sturen (daverend ap plaus). Het gaat bij de verkiezingen om volksontwikkeling, om den vooruitgang en wanneer men zich herinnert wat het kabinet Pierson-Borgesius heeft beloofd en heeft gegeven, dan zal men vol vertrouwen de concen tratie steunen, dan zal men hier stemmen op jhr. mr. van Foreest (daverend applaus). De lieer S. J. S. Schipper betoogde dat tegenover de Chr. de Mohammedaanscho cultuur kan worden ge steld. Is daar het alcoholmisbruik grooter dan Lier, staan wij er gunstiger voor ten opzichte der prostitu tie? Handelde- de Christelijke Jan Pietersz. Coeu in Indië niet onchristelijk tegenover de bevolking? Nooit was het pessimisme in Indië grooter dan onder dit régime spreker had hier maar iets theer van den heer van Deventer moeten voorlézen. Ook met het oog op Indië moet men geenszins stemmen op den christelijken eandidaat, maal' ook met. het oog op Indië, op groot-Nederland is de heer van Foreest de eenige gewensehte eandidaat. (Ap plaus). De lieer Snoeck Henkemans begon met er aan tc herinneren, dat er vroeger een zekere eenheid tus schen kerk en staat moest bestaan, doch die tijden zijn voorbij. Hoe het geweest is zegt niets omtrent hoe het is en worden zal. Spreker las het nieuwe gTondwetsartikel over het onderwijs voor en zeisle, hieruit niet de bedoeling te' kunnen putten van vernietiging van het openbare on derwijs. Precies hetzelfde staat, er ten aanzien van cte armenzorg* en onder de vigeur van dit artikel is juist die zorg vermeerdert. Op het initiatief yan de burgerij zal het aankomen. Indien het openbare on derwijs goed is, dan zal dat een minderen prikkel zijn om bijzondere scholen op te richten. Het bijzonder onderwijs staat onder invloed der ouders, die in het schoolbestuur moeten zitten. De subsidie is zeer toegenomen, maar bij het bijzon der onderwijs zijn de kleine schooltjes afgenomen en wel in de periode 19041911 van 81 tot 48 met min der dan 40 leerlingen. (Applaus). Spreker constateerde, dat de openbare onderwijzers de kinderen in een bepaalde richting leiden en haalde daarbij aan woorden van Treub en van de sociaal-de mocratische onderwijzersvereniging (geroep: bestaat al lang niet meer). Het is voor de ouders een belang te weten aan wie ze hun kinderen toevertrouwen. Ook openbare onderwijzers erkennen de waarde van het onderwijs in bijbelsehe geschiedenis, en dat een openbare onderwijzer dit hier miskent, bewijst, dat hij er geen begrip van heeft, waar het om gaat. (Ap plaus). Spreker zou op al de kleinig'heden niet ingaan, maar wilde verzekeren, dat in den Haag de bijzondere scholen kunnen eoneurreeren met de openbare. Hoe veel millioenen zijn er door de ouders niet opgeofferd voor de bijzondere scholen. De voorstanders van het openbare onderwijs kunnen daar niets tegenover stel len. (Applaus). Spreker heeft niet over het kiesrecht gesproken. Dit vraagstuk is niet zoo urgent. De ontwikkeling der maatschappelijke toestanden heeft een gestadige ver meerdering van kiezers ten gevolge. Op een vraag van den heer Aukes verklaarde spre ker aan vrouwelijke gezinshoofden en daarmee gelijk- gestelden het kiesrecht te willen geven. Geen woord was er waar van hetgeen de heer Vos had gezegd over het optreden van doctoren, wat te dien aanzien bereikt werd, was te danken aan dè chr.- hist. kamerleden. Wat de tariefwet betreft, paarden- vleèsch is verminderd van 0 tot 3. (De heer Vos: ik heb gesproken over Paarden. DeNPr(>ker: dan zul len wé dat straks nazien). Dwaasheid i's het om het voor te stellen, alsof alles naar den kelder gaat. Ze ker er wordt verhoogd maar daar is het dan ook tenslotte om te doen. De heer Duymaer van Twist betaalt met genoegen zijn belasting dat is de eenige dien 'spreker kent. De knnst is daarom de juiste diversiteit te vinden. Het tarief is een zeer matige gebruiksbelastvng, dat bovendien de Nederlandsche nijverheid bevordert en de werkeloosheid tegengaat. De kans bestaat zeer ze ker, dat enkele cijfers zullen worden verlaagd. Wat voor de ouden van dagen in het eonoeni ratio- manifest slaat, is een gunst, geen recht. In Dene marken zijn dan ook dezelfde oude lieden gestichten, die men ook hiervindt. Wat zou men verder zeggen, wanneer er gevaar was en Nederland kon niet verdedigd worden? Voor rle verdediging moet iedere regeering zorgen. (Applaus). Bij de zending is er geen sprake van dwang, maar mr. van Deventer sprak ook niet over dwang, doch hj,j achtte de prediking een nationale ramp. De regee-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1