SWEET MAY [TOILET ZEEFI Kapitein Dodèro. FEUILLETON. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Het is aan hem verboden, tenzij de dienst zulks vor dert, inzage te geven van bescheiden betreffende dienstzaken of omtrent dienstzaken aan derden onver plichte mededeelingen te doen. FUH.DUURZAAM.6EURIG den binnen 20 KM. van de plaats van opkomst, op den dag1 voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij hun korps aanwezig moe ten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden: voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer lang9 de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend mid del van versneld vervoer langs diezelfde route zulks mogelijk is, uiterlijk op het sub 2o. aange' geven tijdstip en voor zooveel z;j buiten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddags. Voor zooveel de miliciens door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo.-Burg. Gemengd nieuws. UIT BERDEN. Spoedig na het door den burgemeester gedane en reeds vermelde verzoek verschenen in de vergadering waar de Raadsleden en de adviseur de heer Nachtglas Versteeg nog tegenwoordig waren de heeren H. Sie- bert Coster, B. Huizinga, C. Boehtman en D. A. Klomp. Een van deze heeren begon met er op te wijzen, dat z. i. het ontwerp tarief één dooiÉoopende teleurstelling is. Dit tarief geeft blijk van een angstigen geest, die de gemeente liefst zoo spoedig mogelijk buiten de zaak wil stellen. Deze spreker vond dat het de taak van de gemeente moest zijn, alle inwoners zoo spoedig mogelijk van de voordeelen van electriciteit te doen profiteeren. Men moet de nadeelen in de eerste jaren op de volgende jaren verhalen. Uit het tarief blijkt niet, dat men iets doet om te gemoet te komen aan het groote bezwaar van vele in gezetenen, die het kapitaal missen om zich de voor deelen van electrisch licht te verschaffen. Men heeft geschroomd om uit de gemeentekas een rentegevend kapitaal beschikbaar te stellen. Spreker begrijpt dit niet, nadeel kan de gemeente er niet bij hebben. De voorzitter wees er op, dat het in de bedoeling van de gemeente ligt om dit te doen en deelde mede, dat de Raad er zich voor verklaard heeft om de lei ding in de huizen van inwoners te brengen, mits deze gedurende vijf jaar 40 van de aanlegkosten als stroomafname garandeeren. De eerste spreker zeide zich hierover te verheugen, doch de billijkheid nog niet te kunnen beoordeelen. Het tweede g-roote bezwaar van spreker was het zo mer- en wintertarief. Toen spreker van den burge meester had vernomen, dat de maatschappij, omdat Borgen in den zomer meer zal gebruiken dan in den winter, 20 reductie gaf op het totaal stroomver bruik, had hij gemeend, dat hierdoor een zomerprijs van 40 cent per K. W. niet noodig was. Een deskun dige heeft gezegd, dat dit stellig 30 ct. moet worden, dit vormde een te gering verschil met 25 ct. en daarom moest men maar 40 ct. nemen. Spreker is van meening dat dit blijk geeft van wei nig vertrouwen in de zaak. Was de reductie er niet, dan kon men zich nog beroepen op een dwingende noodzakelijkheid, nu acht spreker het met volle over tuiging verkeerd. Alles wat beperkend is bij een ge meentebedrijf is verkeerd en schaadt de zaak. Het is de plicht bij een gemeentebedrijf om alle in gezetenen zoo spoedig mogelijk te doen deelen van de voordeelen van dat bedrijf. Al blijkt het waar te zijn dat de kosten niet zooveel hooger worden, dan houdt de angst dat het veel zal kosten het bedrijf al tegen. In Zandvoort heeft de K. E. M. zelf uit vrees voor de concurrentie van gas den prijs gelijk gemaakt. De maatschappij had trouwens de gemeente moeten vrijwaren voor meerdere kosten door het grootere zo- mergebruik. Een zomerklant- moetr'de maatschappij wel het ftieeste waard zijn, daar zij voor het winter gebruik van haar andere klanten toch haar machines heeft staan. De voorzitter is van meening dat spreker over de huurinstallaties tevreden kan zijn, hij heeft uitgere kend een huurinstallatie over 10 jaar maar de advi seur en de heer Smit. Kleine achtten het beter de kosten om te zetten in het licht, dit geschiedt wan neer de verbruiker gedurende 5 jaar 40 van de aanlegkosten als stroomgebruik garandeert. De adviseur zeide, dat men uitgegaan is van het idee dat men niet te angstvallig moet zijn. Men moet echter aan den anderen kant ook de voorzichtigheid betrachten. Waar in deze gemeente des zomers veel vreemdelingen komen, gaat het niet op dat voor een ko-rten tijd te doen profiteeren van het. normale tarief. In principe is het dubbeltarief dan ook juist en als voorzichtigheidsmaatregel noodig. Bovendien wordt de maatregel maar toegepast voor één jaar. Een raadslid wees er op, dat de villa's die voor drie maanden bewoond worden den Kilowattprijs verhoo- Novelle van ANTON CtIUTJO BARRILI. 11) -o~ Comme vous voyezMen kan niets onzinnigers bedenken dan dezen God. Zij' bewijzen hem ook geen eer, behalve door te eten en drinken, maar ze offeren hem niet eens een beentje om te klui ven. Daartegenover staat dat ze hem ook niets vra gen en ze spreken van hem zonder veel komplimen- ten. Verbeeldt je dat ze hem verwijten dat hij te veel bergen heeft geschapen, te veel bosschen, rotsen, zandbanken; dat. hij niet gelet heeft op wat hij deel toen hij de insecten schiep; vliegen, paardevliegen, muggen en andere aardige beestjes, vrienden van den mensch; dat hij het op zijn geweten heeft als door re gen, hagel en storm de oogst en alles wat voor den mensch noodig is, wordt, vernietigd. Enfin, om deze en andere redenen voegen ze hem altijd een hoop scheldwoorden toe, die ook hun ko mieke zijde kunnen hebben. En vieren ze dan zijn feest?. Ja, maar zooals ik u gezegd heb, het is een orgie, geen feest, en ze bemoeien zich net zooveel met hem als ik mij bemoei met den grooten Mogol. En ik dan U bent bestemd om als gebraad te dienen op het gastmaal dat over twee maanden zal worden gehou den. Dat is een ingeving geweest van de prinses. Om u to redden, natuurlijk. Van uitstel komt er licht afstel. Maar ik begrijp niet.Welk belang heeft de prinses daarbij Haar goed hart heeft haar daartoe bewogen. Zij deed of z# een raad wilds geven en ze heeft een uit- gen. Er zijn hier Alkmaarsche heeren die hier villa's hebben en hier een dag korter blijven dan drie maan den om uiet als forens aangeslagen te worden, het aan de gemeente overlatende voor de veiligheid van hun perceelen te zorgen. Zullen wij die hier boven dien nog aan goedkoop licht helpen ook? De voorzitter achtte het tarief noodig, blijkt het bedrijf later zoo goed te gaan als in Zandvoort en kan men het hoogere tarief missen, dan is spreker wel voor wijziging. Een van de andere heeren vond het antwoord van den adviseur onvoldoende, deze toch heeft niet duide lijk gemaakt, waarom de Kennemer de gemeente niet voor de meerdere kosten bij een grooter zomergebruik vrijwaarde. Men had zich bij een stroomprijs van 25 ct. per K. W. U. neergelegd. Spreker was overtuigd dat dit niet zou zijn geschied indien toen bekend was geweest dat de pensionhouders in den zomer voor hun meerder gebruik 40 ct. moesten betalen. De eerste spreker onderschreef dit betoog en ook hij was niet tevreden met het antwoord van den adviseur. De hoogere prijs moet een teleurstelling zijn voor de pensionhouders. Het standpunt door den adviseur ingenomen, door het raadslid aangedikt en door de voorzitter toege juicht, vond hij juist het standpunt dat niet ingeno men moet worden. Dit is eng en zal niet leiden tot een spoedig rendabel gemeentebedrijf. Het gaat niet aan om die paar menschen die het raadslid op het oog- had een groot deel der burgerij I n.l. alle pensionhou ders te treffen. Iemand die hier een huis zet en een tijd met zijn gezin woont verhoogt ook op andere wijze de welvaart van het dorp. De inkomsten van de ingezetenen wor den daardoor grooter en deze kunnen dan weer meer in de belasting bijbrengen. De adviseur vestigde er de aandacht op dat de K, E. M. eenvoudig te maken heeft met het nuchtere feit hoe groot haar vermogen in IJmuiden zijn moet. Het is gemakkelijk gezegd, dat men niet eng moet zijn, spr. heeft voor zich echter de verantwoordelijkheid, hij moet dus overtuigd zijn dat zijn advies de gemeente niet schaadt, alleen de Raad kan royaal zijn. Spreker begreep de oppositie niet en zag de onbil lijkheid van het tarief niet in. De eerste spreker vond dat de Raad andere motie ven moet laten gelden dan de adviseur. De adviseur verklaarde ook als persoon het voorge stelde billijk te achten. Een raadslid wees er op, dat de gemeente er ook heel wat op tegen zou hebben indien na een paar jaar' de hoofdelijke omslag met 30 werd verhoogd. De eerste spreker zeide nu het tarief ontwerp te begrijpen. De geest heeft voorgezeten, dat voorko men moet worden dat de gemeentekas het te kort zou moeten dekken. Dit is een absoluut verkeerd stand punt, De belasting moet er buiten blijven, men kan een tekort van de eerste jaren toch dekken met de winsten van later jaren. Het bedrijf moet apart staan, alleen voor de straatverlichting kan men de gemeen te belasten. Een Raadslid wees op de mogelijkheid om het ta rief te wijzigen. In Amsterdam heeft men het tarief voor de tram ook pas op 5 ct. gesteld. Een ander Raadslid zeide, dat de gemeente voor de vreemdelingen al zeer veel doet, terwijl vele belasting betalers in Bergen er niet van profiteeren. De eerste spr. merkte op, dat niemand eraan denkt de gemeentekas aan het electrisch bedrijf te laten be talen, spreker heeft dit al duidelijk gemaakt. De Amsterdamsche tramgeschiedenis is spreker ook bekend. Tegenwoordig worden er 83 millioen biljet ten uitgegeven en eerst nu durft daar de Raad het ta rief op 5 ct. te stellen, terwijl het haar reeds voorge rekend was, dat dit voordeel zou opleveren toen de uitgave 65 millioen bedroeg. De behoudzucht heeft ook daar dit groote voordeel voor de gemeente zoo lang tegengehouden. De voorzitter zeide, dat men hier voor een tegen valler stond. Vooral met het oog op de toekomst wanneer men de kans loopt zeer veel huizen te krijgen, die maar drie maanden bewoond worden, is dit tarief noodzakelijk. Een der belangstellenden merkt op, dat pensionhou ders ook in den winter gebruikers zijn en dan altijd nog wel meer zullen gebruiken, dan de kleinste aan sluiting. De gemeente verdient dus een geheel jaar aan hen. Wanneer men zich op het standpunt stelt, dat ieder heeft te betalen naar omstandigheden, dan is het ontwerp principieel juist, maar dan moet het nog meer gewijzigd worden, aangezien de aansluiting voor ieder evenveel kost. Men mag dan wel controleeren hoe lang iemand brandt on hoeveel. Ook is het scha delijk als iemand niet geregeld brandt en veel uitgaat. De Raad heeft echter bij de berekening van het abon nementstarief ook het gemiddelde genomen, al vindt spreker dit tarief voor één lamp billijk, maar voor meerdere lampen niet en gezegd een ondergrondsche aansluiting kost gemiddeld 25, een bovengrondsche ■I 10, nu nemen wij als kosten maar het gemiddelde. Hierbij laat men dus terecht den een voor den ander betalen. Economisch acht spreker het ontwerp tarief abso luut verkeerd. Daardoor houdt men het bedrijf te gen, terwijl men alles moest doen om aansluiting te bevorderen. In Zandvoort pleegde de K. E. M. af zetterij tegenover de pensionhouders door 60 ct, te 1 3tel verworven; en nu zendt ze mij naar u toe om u alles mede te deelen, mon pauvre gargon. Maar laat ik je alles in de juiste volgorde vertellen. Ik luister met ongeduld zei ik. Om u niet al te treurig te stemmen, zal ik mijn verhaal beginnen na het ongelukkige einde van uw lotgenooten. Alleen vul ik u vertellen dat ze gestor- en zijn zonder het te merken, want onze dappere in landers zijn erg knap, il faut en convenir, in het af slaan van hoofden, 't Zijn zonderlinge menschen deze burgers van OcuenacatiZe moesten een groot pro bleem oplossen: ze wilden weten of het vleesch van de Europeanen lekkerder smaakt dan hun eigen. Een enkel oudje, dat nog herinneringen heeft bewaard van een schipbreukeling die vijftig jaar geleden opgege ten werd, zei, dat het vleesch zeer smakelijk en fijn was, maar u weet beter dan ik dat één zwaluw geen lente maakt, en de jongeren, die watertandden naar oen lekker hapje, willen y mordre a leur tour. Ik weet het bij ondervinding, daar ik menigmaal na den dood van de koningin-moeder, gevaar heb geloopen om aan schijfjes gesneden te worden; maar de koning Urutuc- tc was gelukkig zoo genadig om tc erkennen, dat ik, oud en mager als ik ben, geen erg gelukkig voorbeeld zou zijn. De oude babbelkous deed me ineenkrimpen, hij mar telde mij met die gekke praatjes op het gebied van an- fropophagie. Eindelijk kwam hij tot. het onderwerp. De jonge prinses Morgendauw stond achter de mat van het raam toen u in deze Tuilerien bent bin nengekomen; daarom heeft de prinses u goed gezien en goed opgenomen; en toen ze het plan van het hof vernam, kreeg ze het in haar hoofd om minstens een van de veroordeelden te redden. Zij ook had een probleem op te lossen: ze wilde we len, wat voor een nouveauté die blonde baard was. hoe zo samengesteld was en waarom ze zoo lang was. Ziedaar mijn jongen waarom zij zich haastte om te nemen, uit vrees voor concurrentie met een gasfabriek heoft de K. E. M. het daar echter thans voor allen op 25 ct. gebracht. De meerdere ontvangst zal voor de gemeente boven dien niet zoo heel veel bedragen, de aansluitingen zul len daardoor echter tegengehouden worden. De ge meente is koopman geworden en zij deed z. i. veel ver standiger door faciliteiten de directe aansluitingen op te voeren. Het moet van het gebruik komen. De pen sionhouders kunnen het meerdere niet lijden. Nog merkte spreker op, dat het mogelijk is, om te bepalen, dat huizen die voor drie maanden of korter bewoond worden, 40 ct. moeten betalen, dan treft men de pen sionhouders niet, die toch het geheele jaar gebruiken. Een vierde belangstellende vond het rationeeler al; men bang is, het geheele tarief met 2 of 3 ct. te ver hoogen. Spreker was het bekend dat menschen die willen bouwen op de kleintjes letten en hij gaf de Raad de verzekering dat eoncurreerende plaatsen er wel voor zullen zorgen, dat het Nederland doorgaat, dat het licht hier zomers zeer duur is voor menschen die maar drie maanden komen. Het bouwen van huizen zal daardoor zeker niet bevorderd worden. Een der andere sprekers deelde mede een reclame uit het buitenland ontvangen te hebben, waarop ver meld staat dat voor licht niet afzonderlijk berekend wordt. Een Raadslid achtte dit biljet een bewijs dat men daar afwijkt van een overal geldend gebruik. In veel van die plaatsen heeft men zelfs een Kurtax, welke de vreemdelingen met pleizier betalen. De eerste spreker wees er op dat daarvoor dan wat geboden wordt, bijv. in den vorm van dagelijkache concerten. Bergen heeft dit niet en heeft z. i. alles te doen om de vreemdelingen te trekken. Een Raadslid wensehte maar, dat er iemand was die de risico maar op zich nam. De eerste spreker verklaarde zich bereid daarin een aandeel te dragen, sprekers overtuiging staat in deze onwrikbaar vast. Op gezonde grondslagen moet het bedrijf rendabel worden, Eén derde raadslid zeide altijd een tegenstander van electrisch licht geweest te zijn. Nu men eenmaal a ge zegd heeft moet men ook b zeggen. Nimmer is er ge sproken over een hooger tarief dan 25 ct, per K. W. U, Men dient dus allen over een kam te blijven sche ren. Het voorgestelde tarief zal wantrouwen geven en de menschen van aansluiting terughouden. Spreker vond dit. een gevaar en is daarom tegen het dubbele tarief. De eerste spreker bracht hierna den Raad dank voor de gegeven gelegenheid aan belangstellenden om hunne bezwaren, zij het dan ook wat onvoorbereid, te gen het ontwerp tarief te uiten. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. UIT HARENKARSPEL. Woensdagmiddag vergaderde de Raad dezer ge meente. Afwezig de heer Doekes wegens verhinde ring. Na opening en lezing der notulen had de installa tie plaats van het nieuwbenoemde lid, den heer Hoogland. De heer Hoogland legt de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem hartelijk toesprak. De Raadsverkiezing, noodig voor periodieke aftre ding zal worden gehouden op 1 en 8 Juli, terwijl in het stembureau zullen zitting nemen voor district I de heeren Burger (voorz.), Doekes en Borst. Plaats vervanger de heer Dam, 4e lid de heer Homan. District II de heeren Zut (voorz.), Hoogland en Krapman, plaatsvervanger de heer Smeets, 4e lid de heer A. Dekker. Ingekomen was bericht van J. Ruis dat hij zich vanaf 18 April in de gemeente heeft gevestigd als metselaar, verzoekende voor gemeentewerk in aan merking te mogen komen. Besloten wordt het werk vanaf 1 Jan. 1914 zoo goed mogelijk te verdeelen. Op het aangehouden adres van de smedenvereeni- ging en de vereeniging tot bevordering der bouwkunst wordt besloten, tot wederopzegging toe een jaarlijk- sche subsidie te verleenen van 10 ten behoeve van hun cursussen. Verder kwam aan de orde het aangehouden adres betreffende den autodienst. Dit verzoek in de verga dering van B. en W. behandeld ontmoette geen be zwaren. De wet op het openbaar vervoer geeft niet aan dat een dergelijk verzoek behoeft, te worden gedaan, de gemeente heeft slechts zeggingschap betreffende en kele punten. De gevraagde proeftijd van drie weken wordt toe gestaan. De lieer Weel zou een bepaling willen opnemen dat auto's geen gebruik mogen maken van de wegen naar Kerkbuurt, daar deze zoo smal zijn en daardoor ge vaar opleveren. De voorzitter merkte op, dat we wel één weg kun nen verbieden, doch dat we moeten zorgen dat Kerk buurt met een auto te bereiken is. Algemeen was men echter van oordeel dat de weg van Kerkbuurt naar Kalverdijk te smal is. De heer Borst vroeg of nog noodig is, een snelheid te bepalen, waarop de voorzitter antwoordt, dat de dienstauto zal rijden met een snelheid van 20 K.M. per uur wat betrekkelijk een slakkengang is. Voglde benoeming Wethouder (vac. Bijpost.) vragen uw leven te sparen, en ziedaar de quelle ma- niere délicate et profonde elle s' est prise. Om dade lijk voor u genade te vragen was misschien te veel gedurfd en de prinses vroeg eerst alleen maar uitstel, zeggend dat ze voor haar ook wat moesten bewaren, dat ze vandaag ongesteld was en niet haar hart, kon ophalen, ze moesten dus de blankste van de vier bewa ren, die haar het smakelijkste leek en zij zou er over eenige weken een schijfje van opmuizen; over twee maanden was het immers het feest van Koetku en dan zou dat juist van pas komen. Goddelijke prinses, zei ik in een opwelling van oprecht enthousiasme. Dat is het rechte woord, Goddelijke prinses! En je moet niet denken, dat haar plan zoo maar dadelijk slaagde; dat ze overwon, ik zal maar zeggen zonder te vechten. De eerste minister had er veel nonsens tegen in te brengen; er waren tachtig monden die eten moesten; drie mannen en nog niet eens goed gevoed, dat was net genoeg om.je maag te doen jeuken, enz. Maar Morgendauw is heuseh niet van gisteren en ze heeft niet voor niemendal een tong in haar mond; zij is een prinses van den bloede, ze heeft recht op den eerbied van de heeren ministers; haar wil heeft après tout veel meer waarde dan de eetlust van het hof en van de ministers, al dragen ze een titel. En zoo gebeurde liet, dat toen de minister nog tegenpruttelen wou, de koning hem zoo n hevigen slag op het hoofd gaf, dat hij op den grond tuimelde et ne donna pas même sa démission. Bravo, die koning verdient opgezet te worden! Nu dan, maak u bereid voor uw opwachting te maken bij de prinses, zei Labsolu, de woorden een voor een langzaam uitsprekend. U bent uit de gevan genis ontslagen, vrij om overal in de stad rond te loo- pen, maar ik geef u den raad om niet buiten het kas teel te gaan, want het volk zou 't in z'n hoofd kunnen krijgen om ook hun probleem op te lossen, begrijpt u? Gekozen wordt de Heer P. Borst met 5 stemmen en 1 blanco. Deze nam de benoeming aan. De voorzitter wensehte den heer Borst van harte geluk met zijn benoeming. Goedgevonden wordt af te schrijven een post van 0.40 van schoolgeld en enkele posten tot een bedrag van 80.79, een en ander wegens verhuizingen enz. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL. Het woonhuis met schilderswerkplaats, eerder eigendom van den heer P. Lek is in publieke veiling verkocht aan den heer O. Slooves, schilder alhier voor 2765. GEMEENTELIJK ELECTRISCH BEDRIJF. B. en Mstellen den Raad voor vast te stellen eene Verordening tot regeling van het beheer van het ge meentelijk electrisch bedrijf; van eene Instructie voor den Ingenieur-electricien bij het gemeentelijk electrisch bedrijf. Ten behoeve van de gemeente en van anderen le vert het gemeentelijk electrisch bedrijf electriciteit, zoo zegt de eerste verordening. Het gemeentelijk electrisch bedrijf wordt beheerd door Burgemeester en Wethouders. Het tarief en de voorwaarden, volgens welke boven genoemde electriciteitslevering plaats vindt, worden vastgesteld door den Gemeenteraad. De ontvangsten en betalingen, verband houdende met het gemeentelijk electrisch bedrijf, alsmede de ad ministratie daarover, geschieden door het administra- tiepersoneel der gasfabriek. Met de directie van het gemeentelijk electrisch be drijf is voorloopig belast de directeur der gemeente gasfabriek. _Met de technische leiding van het gemeentelijk elec trisch bedrijf is belast een ingenieur-electricien. De instructie van den directeur en van den inge nieur worden op voordracht van Burgemeester en Wethouders door den Gemeenteraad vastgesteld. De Ingenieur-electricien is belast, aldus heet het in de tweede verordening met het dagelijksch toezicht op alles w at het gemeentelijk electrisch bedrijf betreft. Hij houdt nauwkeurig aanteekening van alle voor vallen en brengt die regelmatig ter kennis van den Directeur, De door hem noodig geachte wijzigingen in den dienst brengt hij schriftelijk ter kennis van den Di recteur. Hij houdt nauwkeurig aanteekening van alle aan sluitingen in de gemeente en eveneens van de ligging der kabels en der verdeelkasten. .Hij zorgt voor behoorlijk toezicht op de electrici- teitsmeters en op de openbare elecfcrische verlichting- Alle electrische leidingen en toestellen staan onder zijn toezicht. Voor het goede onderhoud daarvan draagt hij zorg. Hij doet maandelijks aan den Boekhouder schrifte lijk opgave omtrent het stroomverbruik der openbare electrische verlichting en de opgenomen standen der electriciteitsmeters. Hij mag rechtstreeks noch zijdelings deelnemen aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente. Voor eene afwezigheid van ten hoogste een dag be hoeft hij vergunning van den Directeur, voor eene afwezigheid van twee tot vier dagen van den Burge meester. Voor eene afwezigheid van langeren duur is verlof van Burgemeester en Wethouders noodig Als regel zal jaarlijks één verlof van ten hoogste drie weken worden toegestaan. Hij is verplicht de door hem waargenomen tekort komingen in plichtsvervulling door ambtenaren en werklieden, onder zijn orders gesteld, onmiddellijk ter kennis te brengen van den Directeur. Bij ziekte of andere omstandigheden, welke hem ver hinderen zijne werkzaamheden te verrichten, geeft hij daarvan zoo spoedig mogelijk kennis aan den Direc teur. Alvorens zijne betrekking te aanvaarden, legt hij in handen van Burgemeester en Wethouders den na volgenden eed (belofte) af: „Ik zweer (beloof), dat ik de betrekking van Ingenieur-electricien bij het ge meentelijk electrisch bedrijf met nauwgezetheid, ijver en getrouwheid overeenkomstig mijne instructie zal waarnemen. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig (Dat beloof ik)." Hij mag buiten zijn betrekking geene andere open bare betrekking vervullen, noch voor particulieren als ingenieur of opzichter over werken, hetzij met of zon der belooning, werkzaam zijn. Tn bijzondere gevallen zal hij, daartoe aangezocht, na bekomen schriftelijke toestemming van Burge meester en Wethouders, aan anderen dan de gemeen- te, technische adviezen mogen geven. Bovendien, het kasteel is groot, en het zou u weinig baten om te vluchten, ge zoudt niet ver weg kunnen gaan en u zoudt een zaak, die goed op weg is om te slagen, totaal bederven. Yoor mijn part hoop ik, dat wij het er goed af zullen brengen en dat u een voor name wilde zult worden, zooals uw onderdanige die naar. Ik ben helaas oud en sterfelijk, en het zou mij wel lijken om mijn ambt van beschaver, van pionnier du progrês, aan een ander over te dragen. Zoo sprak mijn Mentor; maar ik luisterde al niet meer naar zijn plannen voor de toekomst en ik dacht maar aldoor met hevige hartkloppingen aan die schoone prinses, die zoo a propos zich mijn lot had aangetrokken. Wij mannen, we zijn allemaal hetzelfde. Eene vrouw, zelfs onbekend, die zich met onze persoon be moeit, is er zeker van een plaatsje in ons hart te ver overen, zooals de pelgrim die in vroeger tijden den hoorn blies aan de poorten van een oud kasteel er ze ker van was een plaats te krijgen aan den gastvrijen disch van den heer en die vrouw die aan mij dacht was schoon; maitre Labsolu had het gezegd en ik kon hem wel gelooven, daar ik dienzelfden ochtend al bui tengewoon schoone exemplaren van de vrouwen van Ocuenacati had gezien. En toen, ik moet het eerlijk opbiechten, vergat ik heelemaal in mijn akeligen toe stand het verlies van mijn lotgenooten, hun nog war me beenderen, alles, enfin, want er is niets wat zoo blind, doof en ongevoelig voor al het andere maakt als de gedachte aan een vrouw. Wil jelui er een bewijs van? De man is een maatschappelijk dier, die van ge zelschap houdt en niet buiten gemakken van het le ven kan, die men alleen maar in de beschaafde samen leving kan vinden; maar laat hem nu eens verliefd worden, vaarwel menschen, adieu behoeften; zijn droom is om te leven op den top van den monte Tas- ce, de Chimborazo van Genua, met haar, met haar al leen. iWordt vervolgdl.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6