FEUILLETON. Kapitein Oodèro. buitenland. ZOMERMAAND. No. 7048 2000. Nos. 9258, 12058, 15230 en 20871 1000. Nos. 2184, 9475, 11672, 14172 en 20548 400. Nos. 502, 5240, 6006, 7348, 8849, 11506, 14465, 15531 en 16836 200. Nos. 669 3008, 3417, 8501, 4712, 5223, 5620, 6583, 6618 en 18127 100. STA DS N I E UWS. 4eze inspectie hebben op te treden als adviseur der Regeering en als uitvoerder Kan haar besluiten. Met betrekking tot het onderwijs op de onderschei dene categorieën van scholen voor lager, middelbaar ea hooger onderwijs ontvangen de nieuwe inspecteurs geenerlei bevoegdheid. De dagen zijn lang. De zon komt nu om voor vie ren op, en na achten gaat zij onder. De langste dag valt omstreeks den Sisten. Den 24sten is het St. Jan, van ouds her beschouwd als het meteorologisch keer punt. De grootste hitte wordt in het algemeen in Juli waargenomen. Gedurende de eerste weken van Juni is het dikwijls gevoelig. De wind zit dan dikwijls ia den Noordhoek, en een zware bewolking wisselt met zonneschijn af. Omstreeks midden- of eind-Juni ligt het barometrisch hoog veelal in onze nabijheid; dan zijn de1'winden zwak en veranderlijk, en de zonne schijn domineert, er heerseht groote warmte, en het weer is „vast," al wordt het goede weer wel eens ge stoord door een donderbuitje. Zoo'n warmte-onweer kan men echter beschouwen als een goedweer-teeken. De vogels hebben nu jongen, met het zingen is het gedaan. De aardbeien rijpen, en tegen het eind van de maand kan men framboozen plukken. Ook de kersentijd is spoedig daar. De rozen bloeien. De hooi-oogst begint. Linde, Aceacia en tamme kastanje staan in bloei, wilgen en populieren pluizen. De iepen laten hun vruchtjes vallen. Bijna alle in het wild groiende bloemen kan men thans plukken. In den vooravond zijn de sterrebeelden als volgt aan den hemel verspreid: iu het Noorden Cassiopeia, in het N. O. Pegaseus en Cepheus, in het O. KI. Paard, Antinous, Zwaan, Lier, in het Z. O. Slang, Ophinchus, Hercules, in het Z. Slang, Weegschaal, Kroon, Boötes, in het Z. W. Maagd en Raaf, in het W. Leeuw, KL Leeuw, in het N. W. (laag) Tweelin gen en Wagenman, en in de nabijheid van het toppunt Gr. Beer en Draak. Van de planeten het volgende: Mercurius blijft on zichtbaar, V onus is ochtendster, en is goed te zien, Mara is even des morgens in het O. zichtbaar, Jupiter h vanaf den elfden den heelen nacht te zien, maar Batnrnns zoekt men tevergeefs. j middelen om het ontbrekende gedeeltelijk op andere wijze te vinden, maar als vaststaande kan worden aan genomen, dat het percentage der inkomstenbelasting met 1 pet. omhoog gaat en dus ten minste op 61/* pet. gebracht zal worden. Waarover wij ons in dit jubeljaar ook zullen te ver heugen hebben, over een gelukkig beheer van zijn fi nanciewezen behoeft Amsterdam in 1913 niet te jube len. corps „de Vooruitgang" hare eerste uitvoering in dit seizoen in de tent staande in de Kerkbuurt, onder lei ding van haren directeur, den heer J. M. Otto. Door het ongunstige weer was de belangstelling niet groot. De uitgevoerde muziek werd uitstekend ten gehoore gebracht. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmorgen werd de eerste wortelenveiling gehou den. Ze waren reeds mooi van stuk. Tevens is er aan de afmeintoestel weer een groote verbetering aange bracht; onder het nummer waarop gedrukt wordt ver schijnt nu een electrisch booglampje (vroeger viel er een klepje) 't welk nu veel duidelijker is, terwijl vol gens den electricien de mogelijkheid niet meer bestaat dat er twee of drie nummers tegelijk voorkomen. UIT WEST-GRAFTDIJK. Zondagavond j.l. heeft fa heer W. O. A. Koster, se cretaris van den Vrijz. Democr. Bond, te West-Graft- dijk voor een goed bezette zaal een politieke rede ge houden, ter aanbeveling van de candidatuur van mr. J. Limburg, in het district Zaandam. In een vlot uitgesproken rede zette de spreker duidelijk uiteen, waar het bij de a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamer om gaat: het openbaar onderwijs, de tariefwet, de staa tspensionneering en de voorgestelde wijziging in de Grondwet omtrent de wetgevende macht. Thans berust de wetgevende macht bij de Koningin en de Staten-Generaal. Voorgesteld wordt: de wetgevende macht berust bij de Koningin in overleg met de Staten-Generaal. Daardoor wordt de regeering opper machtig, evenals dit in Duitsebland is, waar een mi nister een afkeurende motie van den Rijksdag kalmp jes aanhoort en er zich verder niet aan stoort. KORTE BERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik is gistermorgen uit Hohenmark in ons land teruggekeerd. In de veerboot, die dagelijks de gemeenschap van Kampen met het Kampereiland onderhoudt, heeft eeu vogeltje zijn nestje gebouwd en rustig zit het te broe den op vier ietjes. Komt er volk in de boot, om over te varen, dan vliegt het diertje van het nestje af, om dadelijk, als de boot aan de overzijde stil ligt, zijn taak weder te aanvaarden. rl-e Rotterdam en te Maastricht zijn enkele val- sche bankbiljetten van honderd gulden voorgekomen. De gemeenteraad van Coevorden heeft in begin sel besloten tot den aanleg van een gemeentelijke drinkwaterleiding naar een plan van de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht. liet stoomjacht Porthos, welker bemanning eeni- gen tijd geleden verdacht werd van spionnage, is langs de Maas ons land binnengevaren. In een te Lubbergen gehouden vergadering van belangstellenden in het plan om aldaar een Schaep- man-monument op te richten, is een voorloopig* comi- té benoemd, dat de voorloopige werkzaamheden voor de uitvoering van dit plan op zieh zal nemen. Bij de te Appingedam gehouden proefstemming oyer den drankverkoop werden 2621 geldige stemmen uitgebracht. Van deze waren 133 vóór onbeperkten drankverkoop, 444 wilden den huidigen toestand hand haven, 364 waren vóór vermindering, terwijl 1680 DE FILANTROOP. Men schrijft ons uit Amsterdam: B«j filantroop in den eigenlijken zin is hij niet. 2üjn naam prijkt niot op de lijsten, die langs de hui len circuleeren. Hij is geen bestuurslid van eenige liefdadige vereeniging. Hij wil met al die soesah Riets te maken hebben. En toen onlangs eens een handige colperteur, een man die je door een ringetje kon halen, de „filantroop" met een bezoek had ver eerd, en hij z n uiterste best had gedaan, om hem een poot Duitsch werk „aan te smeren" over de „Grond beginselen van do filantropische wetenschap," scheel de het maar een bedroefd schijntje, of de colperteur wae met zijn gouden lorgnet en zijn wandelstok met Pvoren knop van de trap af gebonjourd, evenals zijn ^grondbeginselen." V „filantroop is er nog een van den ouden stem pel. s Morgens vroeg doet hij een wandelingetje, en San gaat hij bij een tiental bakkers aan hij wil iedereen begunstigen en koopt daar brooden. Hij Iaat ze smeren, en laat er dunne plakken roggebrood óp leggen; dan zet hij zijn wandeling voort, hij loopt o-oor straatjes en steegjes, en wanneer hij in een vies slopje een armoedig meiske of jongetje ziet, bukt hij öch teeder, en zegtHier kindje, geef dat maar aan je moeke. In een uurtje is hij van zijn brood en broodjes af. Maar de „filantroop" behoort al tot de Óuden van dagen, en ondanks z'n dikken stok zou het hem wat moeilijk vallen, naar huis te loopen. Dus pept hij een „aapje' aan, om zich te laten rijden naar het ondelpark. Daar zoekt hij dan een rustige bank fcp, zooveel mogelijk steeds op dezelfde plaats, de koet sier geeft hij het hem toekomende en een fooitje voor een „spatje", en als de „filantroop" erg op z'n gemak Is gaan zitten, geeft hij blijk van zijn humanitaire ge voelens, door zelfs om do vogeltjes te denken; een frtuk droog brood is spoedig' in kruimels rondgestrooid te* Vonderdtallen musschen doen zich tegoed. NED. HERV. KERK. Een aantal personen, behoorende tot de confessie neele richting, heeft protest ingediend tegen de Woensdag j.l. gehouden herstemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Middelburg, Waarbij de candid a ten der voorstanders van evenredi ge vertegenwoordiging gekozen werden. De protestee- renden meenen, dat het door de permanente commis 9ie uit den kerkeraad goedgekeurde opplakken van ge drukte namen op de stembiljetten niet geldig is, en dat er meer onregelmatigheden plaats hebben gehad. BELASTTNGYERHOOGING. De voorbereidingen voor het opmaken van de be groeting voor het dienstjaar zijn ten Amsterdamsehon Hadhuize reeds gaande, schrijft het N. v. d. D. Dat 't dezen keer niet gelukken zal de begrooting sluitende te maken zonder belastingverhooging, staat Vast. De tijd is nog niet zoo ver gevorderd, dat eenig Voorstel reeds vasten vorm heeft aangenomen, maar wij kunnen mededeelen, dat in een tekort van meer dan twee millioen zal zijn te voorzien en dat er aan gedacht wordt, dit bedrag te verkrijgen door verhoo ging van de inkomstenbelasting, wat dan zou beteeke- nen, dat het percentage dezer belasting met niet min der dan twee pereent verhoogd zou moeten worden. Waarschijnlijk zal getracht worden deze enorme verhooging alsnog te ontgaan, door het zoeken naar UIT EGMOND AAN ZEE. Ter bevordering van de candidatuur-Roodenburg in district Beverwijk, heeft de secretaris van de Vrij zinnige Centrale aldaar een serie z.g. „Kijk-avonden" georganiseerd voor linksche kiezers. Zaterdagavond werd dit geheel nieuwe propagandamiddel voor het eerst toegepast voor de Egmondsche kiezers. Hei plan, eerst enkele dagen geleden door den heer A. O. Bos ontworpen, vereischte nog al wat voorbereiding. In de eerste plaats moest toestemming verkregen worden van de betrokken teekenaars en dagbladen. Achtereenvolgens stelden het Anti-Tarief wet-Oomi- té, de heer Louis Raemaekers en de Redactie van „De Groene Amsterdammer" gratis beschikbaar, wat voor de a.s. verkiezingen propagandistische waarde had. Een dag later waren de plaatjes, ongeveer tachtig in aantal, gereed. Voornamelijk werden op den kijk-avond, in de con certzaal van den heer Halff, een aantal der bekende anti-tariefwet-plaatjes vertoond, die men uit de dag bladen kent, en die tot de groote massa dikwijls dui delijker spreken dan een kernachtige redevoering. Ook enkele spotprenten werden vertoond; deze wa ren echter met zooveel zorg gekozen, dat ze geen aan stoot^ konden geven aan kiezers van tegengestelde richting. Als laatste nummer verscheen de kop van den heer Mr. L. N. Roodenburg, welke met een warm applaus ontvangen werd. Bij elk plaatje gaf de heer Bos een korte, doch za kelijke en rake toelichting. Bij het laatste was dit niet noodig: „dat is onze eandidaat", klonk het door de zaal. Dat deze wijze van propageeren succes moést heb ben, was te voorzien. De verwachtingen werden ech ter verre overtroffen. Do welgevulde zaal, waarbij ook verscheidene -vrouwen waren, gaf bij herhaling haar luide ingenomenheid te kennen met wat op 't doek versoheen. Een warm applaus was voor den heer Bos en zijn helpers een welverdiende belooning. UIT DE RIJP. De heer A. Wegener, kommies 2e klasse bij 's Rijks belastingen alhier is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar Amsterdam. Het tekort in de gemeentekas tengevolge van de door den ontvanger gepleegde malversatiën wordt thans op 3500 geraamd. Ook de kas van den polder, waarvan hij penningmeester was, wijst een tekort aam UIT ZIJTDSCHARWOUDE. Ds. !L J. E. Verwey. te Twisk heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 26 tot 31 Mei werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 260 bloem kool, 250 baal uien en 1375 bos rabarber. UIT DE RIJP. De^ verkoop van de stoom-schelpbranderij „Dillen burg", gelegen aan de Ringvaart nabij de Rijp, heeft met het woonhuis, pakhuizen en erf opgebracht de som van 20.000. Deze zaak werd gekocht door de „Vereeniging van Nederl. Kalkfabrikanten". UIT GRAFT. V rijdagavond is tijdens een hevig onweder een kalf van H. BI. te Loordeind in de weide door den bliksem gedood. stemmen, zijnde 64 waren vóór geheele verdwijning der drankgelegenheden. De raad van Apeldoorn besloot aan het comité „Plan 1913" een bedrag van 1500 toe te staan. De S. S. en H. S. M. hebben, naar de N. R. Ct. meldt, elk gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915 een jaarlijksche subsidie van 1000 verleend aan de Ver- eeniging voor personeel in dienst der Nederl. spoor wegen tot bestrijding der tuberculose. Vrijdagnamiddag is te Klein-Dongen een land bouwer, door een zonnesteek getroffen, dood op den weg neergevallen. I Een 19-jarige jongen te Wilnis ging zwemmen en. is toen bij het duiken verdronken. Al duikende was hij in de modder vast'blijven zitten. Gedurende een hevig onweer is te Kuinre de 34- jarige postbode H. v. d. Boer in zijn woning door den bliksem doodgeslagen. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 2 Juni. Be klasse, 9e lijst. LoaUite berichten. BRAND. WAALWIJK, 2 Juni. In de Stationstraat alhier is hedenmorgen een ernstige brand ontstaan in een woonhuis, bewoond door 4 gezinnen, waarvan 2 waren verzekerd. De gemeerite-architect werd door een vallenden schoorsteen ernstig aan het hoofd verwond, doch kon na door een geneesheer te zijn verbonden, naar zijn huis vervoerd worden. SCHEEPSBRAND. BATAVIA, 2 Juni. (Tel.) Op een steiger te Ma kassar ontstond brand in een partij goederen van een schip van de Duitsch-Australische stoomboot Mij. te Hamburg, dat aan den steiger gemeerd lag. De vlammen sloegen op het schip over. De goede ren, voordek en brug van het schip gingen door de vuurzee verloren. De schade is belangrijk. GESLAAGD. Mej. A. de Wild, alhier, slaagde voor bet diploma boekhouden-vereeniging van leeraren. Ze ontving haar opleiding van den heer J. H. Elfring. Mej. M. W. JModder, alhier, slaagde Zaterdag te Haarlem voor het examen acte l.o. BENOEMD. De heer H. L. Ziek, leeraar aan de R. H. B. S. al- hier is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor de maehinis- tensehool te Hellevoetsluis. OVERGEPLAATST. De heer J. Kroeze, kommies 2e klasse bij 's Rijks belastingen alhier wordt met ingang van 1 Augustus overgeplaast naar Rotterdam. UIT AKERSLOOT. Zondagavond, van 7 tot 9 uur, gaf het Harmonie- TE WATER. Het zevenjarig zoontje van den heer F. Verschuir geraakte Zaterdagmiddag al spelende in het. Verdron- kenoord. De heer J. Kloos, die met de fiets passeerde, sprong te water en bracht het ventje gelukkig op den wal. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gedurende de maand Mei werd de Openbare Lees zaal bezocht door 484 mannen en 22 vrouwen, tegen 552 mannen en 10 vrouwen in 1912. Een P°8ing om brand te stichten m de Royal Academy te Londen is nog juist bijtijds verijdeld. In een afgelegen vertrekje vond een sup poost een bordpapieren doos, gevuld met wol en lap pen, gedrenkt met brandspiritus. Brandende kaarsen waren aan de doos bevestigd. De wandaad wordt na tuurlijk op rekening der kiesrechtvrouwen geschre ven. DENEMARKEN. Koning Gustaaf van Zweden heeft een bezoek gebracht aan den Koning. Aan den gala-maaltijd werd in de toespraken op de stamver wantschap van beide volkeren gewezen. IT?4X]:ë' ,-NTaar verluidt zullen de Italianen thans in tripolis in liet binnenland gaan. 30.000 man zullen de Arabieren insluiten. SPANJE. Graaf Romanones is belast met de sa menstelling van een nieuw ministerie, dat er zal uit zien als het oudg. AMERIKA. De eisch wegens laster door Roosevelt ingesteld tegen Newell, den redacteur van een plaat selijk dagblad, die Roosevelt beschuldigde van dron kenschap, eindigde hiermede, dat Newell in de getui genbank zijn beschuldiging' introk en zijn leedwezen uitsprak Roosevelt vroeg daarop persoonlijk den rechter de jury te verzoeken zuiver voor den vorm een schadevergoeding te eischen. De jury wees" dien tengevolge Roosevelt zes cents schadevergoeding toe. 4-°^ natie8> namelijk Engeland, Italië, t rank rijk, Rusland, Zweden, Noorwegen, Brazilië en 1 eru hebben, wat betreft het voorstel, strekkend om internationale geschillen door middel van arbitrage op te lossen, een gunstig antwoord aan minister Bryan doen toekomen. Geen enkele natie had een afwijzend antwoord gezonden; wel hebben verscheidene staten uitstel verzocht, om hun meening te kennen te geven. Gemengde mededeelingen. DE TOESTAND IN DEN BAT KAN. De pessimistische beschouwing van den toestand op den Balkan heeft thans haar hoogtepunt bereikt. In officieel© Russische kringen is men overtuigd, dat er geen middel meer is om een oorlog tusschen Servië en Bulgarije, te verhinderen. Men neemt het Servië zeer kwalqk dat het door zijn houding Rusland in een zoo moeilijke positie heeft gebracht. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft de laatste uagen leiders der oppositie in gehoor ontvangen en hen gevraagd hoe zij dachten over het conflict met Servië. Allen bleken van oordeel dat Bulgarije zijn rechten op het deel van Macedonië, 't welk het bij het verdrag met Servië heeft bedongen, ten allen prij- ze moet handhaven. Te Sofia is men volgens de „Daily Mail' beducht, dat Servië plotseling zal toe slaan. 140.(XX) man Servische troepen zijn bij Keu- prulu in Macedonië samengetrokken, 100.000 man hij Pirot aan de Bulgaarsche grens en een derde leger noordelijker aan de Donau. De Grieken hebben 180.000 man bij Saloniki en ten noorden dier stad. Zij zouden van plan zijn zich met het Servische leger bij Keuprulu te vereenigen. De Bulgaarsche ministers Danef en Theodorof zijn naar Sofia teruggeroepen, omdat Bulgarije op het punt staat beslissingen te nemen die de aanwezigheid van het geheele kabinet te Sofia noodig maken. Het mee- rendeel der Grieksche persorganen is van oordeel, dat het. sluiten van vrede met Turkije op zich zelf een zeer gelukkig feit is, maar dat de waarschijnlijkheid van een oorlog tusschen de bondgenooten dagelijks grooter wordt. Wellicht zal, als Bulgarije aanvallend blijft optreden, een Grieksch eskader te Alessio bin- nenloopen. KORTE BERICHTEN. - In een Weensch hotel heeft een dame haar zus ter en daarna zichzelf door dolksteken ge dood. In het dorp Revergaro bij Piacenza waren do dorpsbewoners zoo aan hun dominéé gehecht, dat toen hij naar een andere plaats werd beroepen, een aan tal sol da ten hem uit de handen van hen, die hem tegenhielden, moesten halen. - Een leider van de gematigde socialisten riep in de Italiaansche Kamer een conservatief nationalist toe. „Domme kerel! Deze wilde met den socialist een duel aangaan, wat deze aannam. De k e r k op het eiland Burano te Venetië is gedeeltelijk door brand vernield. Schilderijen, die worden toegeschreven aan Giovanni Bellini en Giro- lamo da Santa Croce zijn zwaar beschadigd. Men schat de schade op 25.000 gulden. Bij een oefening van de gezondheidscompagnie fa Ludwigsburg kwamen vijf man met de hoogspan ningskabel yan de tram in aanraking. Allen werden onmiddellijk verdoofd, terwijl een gestorven is. In het Russische dorp Poenef hebben een aantal w raakzuchtigen het huis van een Joodsche familie dichtgetimmerd en daarna in brand gesto- k e n. Acht personen kwamen in de vlammen om. Een Turksch postkantoor te Galata is door inbrekers bezocht, die ruim 11.000 uit de kas stalen. De inbraak werd gepleegd, niettegenstaan de er niet minder dan twaalf personen in het gebouw sliepen. Novelle van ANTON GIÜLÏÖ BARRILI. 13) o De prinses^ was gekleed zooals Labsolu had gezegd, heel eenvoudig met een mantel van zijdeachtig linnen, vuurrood geverfd, een waar wonder van kunst voor dat land van wilden. Twee punten van dien mantel waren om de borst geknoopt en vormden het midden v&n een aantal loshangende zachte plooien, die zich verbreedden tot aan de voeten in een langen sleep( wat groöte majesteit aan haar persoontje gaf. Om baar rug was eeh andere punt geslingerd die afhing ,1 5,n<ier om 6011 gedeelte van den boezem te bedekken. En zoo leek ze gekleed alleen in dien mantel met haar zwarte loshangende haar en met haar wonderbare schoonheid. Ik zou je alle zoete ge dachten willen vertellen die zoo'n reine schoonheid in mij opwekte. Maar genoeg, ik zwijg daarover en vervolg mijn verhaal. Z1j was opgestaan zooals ik je zei, om onzen groet te beantwoorden; daarna ging ze weer liggen en wees ons een paar tabouretten aan om op te gaan zitten, ruwe Europeeschë imitaties, door Labsolu vervaar digd, die, zooals bleek, meer aanleg had voor parfu meur en diplomaat, dan voor stoelmaker of timmer man. Maar beiden bleven we staan en Labsolu, die groote redenaar, begon zijn toespraak. Mijn genadige prinses, laat mij u een van mijne ftjfOpeeschë broeders voorstellen, en moge u 't goed vinden, dat ik daartoe gebruik maak van de Fransche taal, die u verstaat en met zooveel gratie spreekt. - O ui, monsieur - - antwoordde de prinses met een ,^,at ik goddelijk vond, terwijl haar wangen lieflijk bloosden. Welnu, hernam de ceremoniemeester, ik heb de eer aan uwe Hoogheid voor te stellen onze Caila Lapi, zooals uw doorluchtige broeder hem geliefde te noe men, en de eenig overgeblevene van de vier schipbreu kelingen, dank zij uwe zeldzame goedheid, die hem van den dood heeft gered. Hij dankt.Hier wilde ik de toespraak van den redenaar onderbreken, om ook een woord in het midden te brengén; maar toen ik de prins-es aanzag verloor ik gewoonweg mijn lioold en kon ik niet anders uitbrengen dan deze woorden Prinses, ik dank u. Maar zie, al sprekend, had ik de hand op mijn hart gelegd en met het hart zegt men veel meer dan met een redevoering van een half uur. Labsolu vervolgde. Caila Lapi que vous voyez, is de derde zoon van De derde zoon van wie? Wat deksel gaat die sin jeur nu vertellen? Deze vragen richtte ik tot mijn buurman door een blik, dien hij zeer goed verstond, "'J zyn arm naar mij uitstrekte, om mij het zwij gen op te leggen, en hij vervolgde zijn toespraak. Hij, uit bescheidenheid, zou zeker liever willen dat ik met sprak; mais moi, dans son intérêt je dois out (ure. Call Lapi is de derde zoon van den koning van Genua, een zeer machtige staat, heel ver van hier. waar ze kanos bouwen, honderd maal grooter dan de onze. Hy reisde op deze zeeën om de gebruiken van onze landen te bestudeer©» voor het geval hij eens in Europa zou geroepen worden om een vacanten troon te bestijgen (in Europa zijn er altijd tronen vacant!); toen werd hij overvallen door de woede van Koetku en zijn boot verdween in de diepe zee, met al zijn groot gevolg. Alleen drie van zijne onderdanen bereikten met hem de kust en uwe Hoogheid weet hoe hun einde is geweest, maar hij is ondanks alles heel dank- )aai hier te zijn gekomen om zijn redding die hij ver- schuldigd is aan Ah! hij heeft gelijk! riep ik mij op mijn knieën werpend en den zoom van den mantel der schoone Morgendauw kussend. Ik betreur de schipbreuk niet. noch het ver lies van mijn Koninkrijk, nu dat alles tot gevolg heeft dat ik zoo'n beminlijke prinses heb mogen ontmoeten. Ik begreep, zooais je ziet, het plan van Labsolu, die me al dadelijk tot Koninklijke Hoogheid verhief. Maar waar is de man, die in den vreemde het niet aardig vindt om zich een beetje grooter voor te doen dan hij is? Bovendien ik vermoedde dat Labsolu zijn goede redenen had om van mij een gewichtige per soonlijkheid te maken. De prinses glimlachte om mijn uitbarsting van be wonderende aanbidding, ze bloosde nog heviger dan in t begin. Ik was jong, ik was toen niet leelijk, de on vergelijkelijke schoonheid van die vrouw deed mijn blned razend snel door mijn aderen stroomen en mijne gebaren en woorden als van een waanzinnige moesten wel mdruk maken. De eerste woorden van Morgendauw tot uw armen dienaar hoorde ik knielend aan. Zij stak mij vriende lijk haar hand toe (ik was immers een prins, haar ge lijke) en de wonderschoon© vrouw sprak: Pe dochter van de Wolk van den Zonsondergang is blijde een man als Caila Lapi, van verre landen ge komen, te zien. Hij zal hier niets vinden dat hem ziu opvroolijkenintegendeel hij heeft al moeten weenen over d-en dood van zijn blanke broeders. Maar de machtige Koetku heeft de zielen hier anders gemaakt dan in zijn verre Koninkrijk. Hier eet de eene menscli den andere en Morgendauw heeft het niet kunnen verhinderen. Zij zal echter Caiii Lapi niet laten sterven, opdat hij op zijne eilanden teruggekeerd, aan de vrouw van zijn hart zal kunnen zeggen, dat er te Ocunacati vrouwen zijn die een edelmoedig hart be zitten. De woorden van Morgendauw klonken mij in de ooren als een hemelsche muziek. Om de waarheid ta zeggen waren ze niet allen juist; een Fransche mees ter, die minder trotsch dan Labsolu op zijn leerling zou geweest zijn, zou vele taal- en stijlfouten hebben opgemerkt, maar wat hinderden die kleinigheden, nu de zachte nonchalante uitspraak de fouten zelfs tot iets moois maakte? Ik, die geen Franschman ben en niet erg diep in do geheimen van die taal ben doorgedrongen, kon en wil de ook niet als schoolmeester optreden en haar fou ten verbeteren. Ik daclit integendeel aan de bewon derenswaardige gemakkelijkheid waarmee die dochter van kannibalen zich een zekere beschaving had eigen gemaakt, zonder andere hulp dan die van een Parij sehen parfumeur. De mannen zijn minder handel baar en er zijn eeuwen noodig om de zeden van een mannelijk volk te beschaven; en zelfs eeuwen zijn niet voldoende om de wildheid van de hartstochten te tem peren en de leelijke plooien der gewoonten te veran deren; de vrouw is echter meer voor indrukken vat baar en volgt gemakkelijker de voorbeelden na, zij be- g rijpt het goede, zij wordt door het schoone opgevoed, zij is als do was die allo indrukken behoudt. (Wordt vervolgd),,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2