STADSNIEUWS. BUITENLAND. marinematrozen, dat ontslagen is wegens weigering' van den extra-oorlam op Juliana-dag, dadelijk bij aankomst in Nederland zal worden afgemonsterd. Ge woonlijk duurt het een dag of vier na aankomst in het s-flderland, vóór de papieren in orde zijn; thans echter is een ambtenaar van het departement van Marine naar Genua gezonden om de zakboekjes der ontslage nen te halen, opdat zij onmiddellijk bij aankomst kun nen worden verwijderd uit den dienst. UIT BERGEN. Heden is door de Kennemer Eleetriciteit Mij. te Bloemendaal een aanvang gemaakt met het leggen van de hoogspanningskabel in deze gemeente. Hetzelf de zal binnen eenige dagen het geval zijn met het laagspanningsnet door de Mij. de Eaval te Amsterdam. Beide froogspanningsgebouwtjes zijn door den aan nemer J. Houtenbos met bekwamen spoed gebouwd. Binnen eenige dagen zal ook met Nhet monteeren een begin worden gemaakt. Het 17e Prov. Noord-Hollandsch Zendingsfeest zal dit jaar naar de Ned. meldt, gehouden worden op 23 Juli op het landgoed van Jhr. J. van Reenen. Sprekers zijn': Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, den Haag. Openingsrede. t)9. A. Verwaal, Herv. pred. te Alkmaar. Onderwerp: Het zuchten. WelEerw. heer I). Crommelin, zendeling met verlof en Dr. J. Weener, Herv. pred. te Haarlem, onderwerpen nader te bepa len. Ds. J. P. Dijk, Herv. pred. te Broek-op-Langen- dijk. Onderwerp: De eeuw in het hart. Ds. H. Weins, pred. bij de Broedergemeente te Zeist. Onderwerp Slavenbevrijding en Zending. De heer T. Jonker, di recteur van de Ph. „Stichting voor Onbehuisden" te Amsterdam. Onderwerp: Als de nacht komt. Ds. W. Breukelaar, Geref. pred. te Zaandam. Slotrede. UIT DRIEHUIZEN EN ZUID-SCHERMER. Het bericht in het nummer van ons blad van Vrij dag, dat melding maakte van het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, blijkt onjuist te zijn. UIT BEVERWIJK. In het district Beverwijk is gisteren op krachtige w$ze propagandajgemaakt voor de eandidatuur-Rooden- burg. Een 15-tal Alkmaarsche vrijzinnigen, voor het grootste deel jong-vrijzinnigen, heeft met een drietal auto's, waaraan doeken met „stemt Vrijzinnig" en „kiest mr. Roodenburg" bevestigt waren, tal van plaat sen in het district bezocht. Van Alkmaar ging het naar de Egmenden, verder naar Castricum, Limmen, Akersloot, Uitgeest, Krommenie, Westzaan, IJmuiden, Beverwijk, Wgk aan Zee en langs den Rijksstraat weg terug. Tal van vlugschriften werden verspreid en aanbevelingen aangeplakt. In de plaatsen, behoorende tot het statendistrict Alkmaar, is bovendien flink gepropageerd voor de candidaturen-Boelmans ter Spill en dr. Schuckink Kool. In het zuidelijk gedeelte van het Kamerdistrict Be verwijk werd gisteren een propaganda-fietstocht gehou den door Haarlemsche jong-vrijzinnigen. KORTE BERICHTEN. Mevrouw Pieters, een ruim 80-jarige dame, die met haar omstreeks 30-jarige dochter het benedenhuis van het perceel 2e Oosterparkstraat 238 te Amsterdam bewoonde, is gisternacht, naar de Maandag-courant meldt, door kolendampverstikking om het leven ge komen. De dochter werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgepracht. Uit het door de justitie te Heerenveen ingestel de onderzoek blijkt, dat bij het vinden van het lijk van den arbeider K. te Jubbega, in het Kanaal aldaar, aan een ongeluk en niet aan misdaad moet gedacht wor den. De justitie heeft verlof gegeven het lijk te be graven. De heer E. ten Cate Jr., te Almelo, heeft bij ge ltgenheid van zijn 50sten verjaardag aan de vereeni ging ,,Het Ziekenhuis" aldaar, een bedrag van 50.000 geschonken. De koeliwerver Hoogbruijn te Koeto Ardjo, al dus seint de correspondent van de N. R. Crt. te Bata via, kreeg als bestelgoed een pakket toegezonden, waarin een bom zat. De bom is bij het openen van het pakket ontploft, waardoor Hoogbruijn zwaar ge wond werd. Zaterdagmorgen is de stierleider Y. te Twisk on verwachts door een stier aangevallen en zoodanig ver wond, dat men voor zijn leven vreest. In de Westerbaenstraat, hoek Elandstraat te 's-Gravenhage hangt de bewoner van een bovenhuis een vlag uit zijn dakraam, waarop met koeien van roo- de letters staat: „Stemt Hoejenbos." Benedenbuur man, beducht er ook op aangezien te worden, hijscht een kapitale oranjevlag ten protest. De onschuldige vlaggen wuiven elkaar vriendelijk toe, strijken zelfs streelend tegen elkaar. (N. Ct.) De aan vereenigingen in Oost-Indië verleende rechtspersoonlijkheid kon tot dusver, evenals hier te lande, alleen bij rechterlijk vonnis weder ontnomen worden. Het daarop betrekking hebbende kon. be sluit van 28 Maart 1870 is dezer dagen in dier voege gewijzigd, dat de gouverneur-generaal bevoegd is om, in overeenstemming met den raad van Indië, bij met redenen omkleed besluit, de aan vereenigingen ver leende erkenning als rechtspersoon in het belang der openbare rust en orde in trekken. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden 5e klasse. 13e lijst. Nos. 2089, 9151 en 16619 elk f 1000; Nos! 940, 5505, 8633, 6888, 13064 en 14658 elk f 400; Nos. 708 en 12448 elk f 200; Nos. 331, 2623, 4513, 5764,7796, 8194, 8583, 12447, 12964, 15067, 16444, 18159, 18443, 19518 en 19713 elk f 100. Datate berichten, MOORDAANSLAG EN ZELFMOORD. KATWIJK, 9 Juni. Gistermiddag is op het colle ge der Paters Jezuiten te Katwijk aan Zee een moord aanslag, gevolgd door een zelfmoord gepleegd. De 21-jarige leerling Tholen schoot met een pistool op zijn 18-jarige makker Er. S. Verheyen, zoon van jhr. Verheyen uit 's-Hertogenbosch en trof dezen in het hoofd. Hierna richtte Th. het wapen op zichzelt en was op slag dood. Het slachtoffer werd dadelijk naar het St. Elisabethsgesticht te Leiden vervoerd, waar dr. Zaaijer den kogel verwijderde. De toestand van den getroffene is bevredigend, men hoopt hem in het leven te behouden. De dader zou dezer dagen eindexamen gymnasium doen. Over de rede van deze misdaad is niet met be slistheid opheldering te geven. Men gelooft hier met een wraakneming over een oude veete te doen te heb- ben, die in dezen examentijd tot uiting kwam. ANTWOORD AAN „ONS BLAD." „Ons Blad" bevatte Zaterdagavond een stukje naar aanleiding van hetgeen wij Woensdag schreven. Wij toonden toen aan, dat de redactie, die zelf op zettelijk een partijdig verslag maakte van de lezing- Snoeck Henkemans daarom reeds het recht miste om ons iets dergelijks te verwijten en bovendien, omdat er van opzettelijk partijdige verslagen bij ons geen ïjirako was. „Ons Blad" zwijgt hierover Zaterdag. Wij betoogden voorts, dat wij den eisch „alle adver tenties onderteekend en alle ingezonden stukken ook" niet kunnen stellen. Ons Blad neemt het desbetref fende over. Maar onze motiveering, ons verwijzen naar „Ons Blad," dat immers zelf reeds een adverten tie plaatste, die niet beantwoordde aan dezen eisch.. verzwijgt „Ons Blad" Zaterdag. Wel toont het een grapje te kunnen waardeeren. Voor „de journalistieke jeugd van haren verantwoor delijken redacteur" heeft het „de in de journalistiek vergrijsde redacteur der Alkm. Crt. gevonden. De kwalificatie „vergrijsd" is een beetje voorbarig, doch daar zullen we nu maar niet op letten. Wij hebben er overigens geen bezwaar tegen in dienst der Alkm. Ct. te vergrijzen moge de redacteur van „Ons Blad dan ook nog steeds en dan zeker ook vergrijsd, op zijn post staan 1 „Ons Blad" deed nog een vondst. Sinds mensehenheugenis schreven we beveelt de Alkmaarsche Courant bij de algemeene verkiezin gen de vrijzinnige candidaten aan. „Jammer voor de Alkm. Crt., zoo luidt het ant woord dat de jeugdige-mensclienheugenis van den verantwoordelijken redacteur van Ons Blad dezen zegt, dat de Alkm. Crt. in 1903, in 1905 en in 1909 heeft aanbevolen den oud-liberalen candidaat, maar niet „de vrijzinnige candidaten," zooals de Alkm. Crt. schrijft. En dan komt een betoog dat tenslotte hierop neer komt, datFrans Netscher blijkbaar niet vrijzinnig was. Nu dachten wij altijd, dat een mensehenheugenis iets verder liep dan over 10 jaar. Had de redacteur nog 2 jaar in de geschiedenis willen teruggaan, dan had hij geweten, dat de Alkm. Ort. in 1901 bij de her stemming den vrijzinnig-democraat dr. Fokker aanbe- Wij zouden ware de lieer Netscher in 1909 al leen gesteld of in herstemming gekomen zijn can- didatuur hebben verdedigd. „Ons Blad" behoeft zich dus niet bezorgd te maken noch over onze hoUding, noch over de vrijzinnigheid van den heer Netscher. Wat dit laatste betreft, meenen we trouwens, dat die bezorgdheid in de kringen, waar „Ons Blad-' gelezen wordt, ook niet heel groot is. Het begin van ons artikel, waar „Ons Blad ook al over valt, n.l. dat het geen wonder was, dat de Alkm. Ct. optrad voor de candidatuur van-Foreest, vond zijn aanleiding in de zinnetjes van de redactie in haar cou rant van 3 Juni: „Wij nemen acte van de verklaring dat de Alkm. Ct. zal strijden voor de candidatuur-Eo- reest." Tenslotte wenscht de redactie „een opheldering". Wij hebben geschreven, dat wij alleen de volle aan sprakelijkheid aanvaarden voor wat wij redactioneel schrijven en nu legt de redactie den vinger op de zin netjes: „Wij aanvaarden niet het absolute verbod van onge toekende advertenties en ongeteekende inge zonden stukken. Wij wenschen alk geval op zich zelf te beoordeelen." .Dat vereischt nog eenige opheldering. Ja als men zoo wil, dan kan de redactie ons ook verwijten, dat wij hierboven schreven „in haar cou rant" en zeggen: „Ons Blad" is niet van ons, het behoort aan de naamlooze vennootschap. Wie de bedoeling goed leest, begrijpt natuurlijk, dat de redactie aanvaardt de volle verantwoordelijkheid voor hetgeen zij redactioneel schrijft en dat de redac tie, namens de directie, uiteenzet bet standpunt, dat wordt ingenomen bij de advertenties. vember cLa.v. in handen gesteld van B. en W. om be» richt en raad. Daaraan voldoende, hebben B. en W. de eer den Raad te berichten, dat zij, alvorens aan het bovenbe doeld verzoek gevolg te geven, hebben afgewacht, dat de voorgenomen liquidatie van de Vereeniging „de Alkmaarsche bad- en zweminrichting" haar beslag zou krijgen, in verband waarmede de afdeeling Alk maar der N. II. vereeniging „Het Witte Kruis" de taak van bedoelde vereeniging zou overnemen. De ge meente zou er zich in dat geval toe kunnen bepalen de pogingen dier afdeeling geldelijk te steunen. Waar de bovenbedoelde liquidatie nog niet is tot stand gekomen en omtrent de plannen der afdeeling van „Het Witte Kruis" binnen afzienbaren tijd nog geene zekerheid zal bestaan, komt bet B. en W. wen- schelijk voor deze zaak van gemeentewege voorloopig te laten rusten. Het college stelt derhalve voor te besluiten: aan het bestuur der Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer te Alkmaar, genaamd „Alcma- ria," naar aanleiding van zijn adres d.d. 28 November 1911, te berichten, dat, in afwachting van de aanhan gige plannen tot liquidatie der bestaande bad- en zweminrichting en het daarop door de afdeeling Alk maar der N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" ge vormde plan deze zaak ter hand te nemen, van ge meentewege voorshands dienaangaande geene voor stellen kunnen worden verwacht. WIJZIGING VERORDENING PERSONEEL AAN DE GASFABRIEK. B. en W. stellen voor bovengenoemde verordening te wijzigen als volgt:' in art. 2 wordt het loon van den 2den eokesgasma- ker vastgesteld op een minimum van ffól13.50 per week), welke door drie drie-jaarlijksche verhoa- gingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 780.(15 per week) in hetzelfde artikel wordt voof de lantaarnopste kers een vast loon bepaald van 14 per maand. VERNIEUWING VAN WALMEREN, De aandacht van B, en W, is sedert lang gevestigd op het verschijnsel, 't welk zich voordoet in onze meest bevaren binnengrachten, dat n.l, de grondslag voor de walmuren in de laatste jaren belangrijk wordt verlaagd tengevolge van het draaien der schroeven van motor- en stoombooten, In verband hiermede is geconstateerd, dat de wal muren langs het Luttik-oudorp, den Voordam, de Kaarsemakersgracht en de Voormeer aan ernstige verzakking onderhevig zijn en wel zoodanig, dat spoe dige en afdoende voorziening, ter voorkoming van in stortingen, onvermijdelijk is te achten. Ten aanzien van den walmuur langs de zuidzijde van het Luttikoudorp moest spoedshalve reeds eene voorloopige voorziening worden getroffen, voor de noodzakelijkheid waarvan B. en W. meenen te moe ten verwijzen naar het door den Drecteur van Ge meentewerken ingebracht rapport. Naar aanleiding van dat rapport hebben B. en W. het gevoelen gevraagd van de commissie van bijstand voor de Publieke Werken, die mededeelde dat naar ha- meening vernieuwing der walmuren, in verband met bet drukke scheepvaartverkeer in de binnengrach ten, noodzakelijk moet worden geacht, komende daar voor zonder uitstel in aanmerking het gedeelte van de St. Annastraatbrug ftf tot de Rootorenbrug, zuidzijde. Wat constructie en type van den te maken walmuur betreft, kan de genoemde commissie 2ich volkomen vereenigen met het door den Directeur der Gemeente werken opgemaakte ontwerp. Ten einde te bevorderen, dat het werk met spoed worde voltooid, meenen B. en W. den raad in over eenstemming met het gevoelen der commissie, in over weging te moeten geven de uitvoering er van te doen geschieden bij openbare aanbesteding. In verband met het bovenstaande hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen te besluiten: a. Bur gemeester en Wethouders te machtigen tot het bij openbare aanbesteding doen vernieuwen van den wal muur langs de zuidzijde van het Luttikoudorp, van de St. Annastraatbrug af tot de Rootorenbrug, zijnde over eene lengte van 130 ML en ter zake aan dit colle ge een crediet te verleenen van 11050, berekend naar 85 per strekkenden Meter; b. bedoelde kosten te bestrijden uit de opbrengst van eene te zijner tijd te sluiten geldleening. BENOEMING RECTOR GYMNASIUM. Het College van Curatoren van het Gymnasium te Alkmaar deelt aan den Raad dezer gemeente mede, dat er zich naar de vacante betrekking van Rector aan het gymnasium zes sollicitanten hebben aangemeld, te weten: le. dr. G. E. W. van Hille, conrector aan liet Lyceum te 's-IIage. 2e. dr. J. van IJzeren, leeraar aan het gymnasium te '.s-Hage. 3e. dr. J. W. Le Grom, conrector aan het gymnasium te Gouda, 4e. dr. K. Hofstee, conrector aan het gymnasium te Win schoten. 5e. dr. H. N. Veldhuis, conrector aan het gymnasium te Kampen. 6e. dr. J. W. Th. van Ko nijnenburg, conrector aan het gymnasium te Nijme gen. Het College van Curatoren legt de ontvangen stuk ken der sollicitanten over, alsmede het afschrift van hot advies van den Inspecteur der Gymnasia, onder mededeeling, dat het zich met dat advies volkomen kan vereenigen en alzoo naar dat advies verwijzend aan den Raad ter benoeming tot Rector aan het gym nasium aanbeveelt: le. dr. G. E. W. van Hille. 2e. dr. J. W. Th. van Konijnenburg. Niet in alpbabeti- sche volgorde. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Bij adres d.d. 28 November 1911 heeft de Vereeni ging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar, genaamd „Alcmaria," zich tot den raad ge wend met het verzoek „middelen te beramen ten einde het baden en zwemmen in Alkmaar mogelijk te maken zonder dat dit gevaar oplevert voor de gezondheid." Dit adres werd in de raadsvergadering van 29 No- „KRACHT EN VLUGHEID." Men schrijft ons Zondag had het jaarlgksche tochtje van den cursus plaats. Ging men meestal per trein in zuidelijke richting, thans, nu wij een salonboot „Alkmaar" heb ben, werd van deze boot gebruik gemaakt voor een reis naar Zaandam. Om 9t/2 uur was het aantreden in het Gymnastieklokaal aan de Schoolstraat en werd met eene omwandeling met den trommel voorop naar de boot van 10 uur gemarcheerd. De ruujiek, welke op deze bopt altijd is, bracht de stemming er direct in en zoo vertrorc de „Alkmaar" met vele bljjde ge zichten. Het was een prachtige tocht. Hoewel er veel wind stond, hadden de deelnemers achter de glazen beschutting hoegenaamd geen last hiervan en kond©» zij volop van de omgeving genieten. In Zaandam aan gekomen werd naar het Volkspark gemarcheerd, JJierna brachten zjj een bezoek aan de houthaven en werd Ijet özaar Peterhuisje niet vergeten. De overige tjjd werd doorgebracht in den speeltuin „Prins Hen drik", waar de meisjes en jongens naar hartelust kon den genieten. Om half v jjf werd mót de Packet weder de terugreis aanvaard, Jammer, dat het later op den dag zulk regenachtig weer werd. BENOEMD, De heer D. Steinmeier, vroeger agent van politie alhier, is thans als zoodanig benoemd te deq Helder. BEZOEK. Zondag 15 Juni zal de vereen, „Willen is Kunnen", bestaande uit personeel van de Werf „Conrad" te I Haarlem een pleiziervaart doen naar Alkmaar met de „Alkmaar Paoket V." POSTERIJEN. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 31 Mei j.l. zijn benoemd tot brievenbestellers ten postkantore te Alkmaar, met ingang van 16 dezer de heeren II. de Vries en P. L. Volkers Jr. CURSUS VOOR SPELLEIDERS. Zaterdagmiddag werd op het Doelenveld alhier de spelleiderscursus voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen geopend. Wegens het ongunstige weer had deze opening plaats in de overdekte speelplaats van de 3e Gemeenteschool. Behalve het Plaatselijk Comité, met uitzondering van den Eerevoorzitter, den heer G. Ripping, burgemeester van Alkmaar, waren aanwezig de heeren jhr. L. D. C. de Lannoij, de vertegenwoordi ger van het Hoofdbestuur van den Bond voor Licha melijke Opvoeding, M'. F. Graafland, technisch hoofd leider van den Bond en Inspecteur voor de lichamelij ke Opvoeding, H. J. Bon, vertegenwoordiger van het Centraal Comité, de leider van den cursus, de heer J. Wouters, benevens ruim 70 cursisten, dames en hee ren. De voorzitter van het Plaatselijk Comité, de heer C. van Buijsen, districtsschoolopziener, heette de aan wezigen van harte welkom, in het bijzonder den ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur, den Inspecteur den heer Graafland en den heer H. J. Bon. Spreker herinnerde er aan hoe de oprichting van dezen cursus werd voorbereid, wees op het groote be lang er van en verheugde er zich over, dat zoovelen zich hadden aangemeld om de lessen te volgen. Hij hoopte, dat men geregeld elke week zou opkomen en sprak zijn beste wenschen uit voor het slagen van de den op het in of aan zen cursus. Daarna stelde spreker den leider, heer Wouters, aan de dames en heeren voor, er wijzende dat de naam van den heer Wouters Plaatselijk Comité reeds waarborgt dat de zaak goede handen is, terwijl spr. er niet aan twijfelde, het zou den heer W. gelukken om dezen cursus bet doel te doen beantwoorden. Vervolgens spr. jhr. de Lannoy een enkel woord namens het Hoofdbestuur, hij bracht zijn dank aan de personen, die de voorbereiding van de oprichting van dezen cursus op zich hadden genomen en sloot zich geheel aan bij de woorden van den heer Van Buijsen waar deze den wensch had uitgesproken, dat de cursus zou slagen. Nadat de heer Wouters zich met een enkel woord tot de cursisten had gericht, werd de bijeenkomst we gens de ongunstige weersgesteldheid beëindigd. De volgende bijeenkomst wordt Zaterdag 14 Juni, des nam. half drie, op dezelfde plaats gehouden. ENGELAND. De Koning gaf gisteren in Bucking ham-palace een dejeuner ter eere van de vredesgede legeerden. Na de lunch werden alle gedelegeerden aan den Koning voorgesteld. Deze wenschte hun geluk met de onderteekening der vredespreliminairen en verklaarde van harte te hopen, dat hun arbeid spoedig tot een bevredigend einde mocht komen en dat de vijandelijkheden niet hervat zouden worden. De ernst, waarmede de Koning dit laatste zeide, maakte diepen indruk op de gedelegeerden. DUITSCHLAND. De prins van Wales zal den lsten Juli a.s. weder eenigen tijd naar Duitschland vertrekken. Gedurende zes weken zal hij de gast zijn van den groot-hertog en groot-hertogin van Mecklen- Durg-Strelitz, aan wie het Engelsche koningspaar tij dens zjjc verblijf te Berljjn een bezoek bracht. RUSLAND. De Tsaar bracht gisteren een bezoek aan de corporatie van het kooplieden-gilde te Moskou. De corporatie schonk ter herinnering aan het bezoek van den Tsaar 300000 roebels voor liefdadige doel einden. ITALIË. De Italiaansclie Kamer heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de bioscoopfilms met 5 cent de meter worden belast. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer lieeft graaf Tisza met de samenstelling van het nieuwe kabinet belast. Lukacs heeft dus gelijk gehad toen hij onlangs verklaarde dat de geestdrift der oppositie 'over zijn val wel zou bekoelen als zij ervoor wie zijn opvolger zou zijn. Waarschijnlijk zal graaf Tisza alle ministers van het afgetreden kakinet in het nieuwe opnemen KORTE BERICHTEN. JC hiaeeschezeeroovers hebben bij Yoenki den Franschen kustvaarder Robert Lebaudy, behoo rende aan de Messageries Cantonnaises, geënterd en beroofd. Zij maakten 30.000 gulden aan baar geld buit, doodden een Chineeschen passagier en verwond den zes leden der bemanning. Te Lublin aan de Siberisch-Russische gr»os, zijn zes arbeiders, die tijdens een heftig onder een boom een schuilplaats zochten, door den hliksemge- troffen. Drie der werklieden werden op slag go- dood, terwijl de overige levensgevaarlijk gewond werden Te Susquehanna in Pennsylvania, heeft een ern stige mijn-ontploffing plaats gehad, waardoo»' tal van mijnwerkers onder de neerstortende puinmas sa's bedolven werden. Reeds tjjn zes zeer ernstig ge wonden arbeiders naar boven gebracht verscheidene gewonde arheiders moeten zich eeh^r n0„ in je mün bevinden. TIET WEER IN F£T BUITENLAND. De depressiestroom duurt voort. Deze slechtweer- ge bieu en nader-yu vanuit het Westen, en trekken ten slotte lan~s dg Xoorsche kust in Noordelijke richting af, In Zuid- en Middel-Europa, waar de barometer het hoogst staat, is het weer nog het best, al heeft het plaatselijk geplasregend of geonweerd. In Frankrijk wisselt bewolking met zonneschijn af, het is er frisch, en af en toe vielen er nog regenbuien. In Engeland en Schotland heerscht regenweer: af en toe tijdelijke op klaringen. In Duitschland is het ouweersachtig, voor al in liet- Oosten viel overvloedig regen. In Oostenrijk-Hongarije is het weer zeer uiteenloo pend; de thermometer staat er vrij laag. In Zwitser - latul is het somber en koel. Ingezonden Btnkken. ACCOORD VOLKSBANK. M. de R. Het is mijn gewoonte niet op ingezonden stukken in de krant te antwoorden, te minder wanneer die be trekking hebben op zaken, die alleen de particuliere belangen van enkele menschen betreffen. Wanneer ik er nu min of meer toe gedwongen word, dan is het alleen door de vrees, dat het ge schrijf van Mr. K. Denijs, die, meen ik, geen belang hebbende bij de zaak is, weer verwarring zal stichten. De vordering van den heer de Lange is niet be twist door Curatoren. Integendeel, deze hebben haar als juist erkend. De Rechter-Commissaris heeft ge bruik gemaakt van zijne bevoegdheid, hem bij artikel 125 der Faillissementswet gegeven, om den heer de Lange voorwaardelijk toe te laten en wel voor het volie bedrag zijner vordering, dit naar aanleiding van de betwisting door één schuldeischer. De toestand is dus deze, dat er een geding loopt tusschen één schuldeischer en den heer de Lange, in welk geding zich niemand heeft geschaard aan de zijde van den betwister, noch de curatoren, noch iemand anders van de schuldeischers. De betwisten de schuldeischer en de heer de Lange voeren een duel, dat aan de controle van ieder ander der schuldeischers en van de curatoren ontsnaptzij kunnen lang of kort, goed of slecht procedeeren; zij kunnen de zaak intrek ken of schikken en het verzet doen ophouden, zonder dat iemand daar verder iets aan kan doen. Dat de curatoren, na zorgvuldig onderzoek, de vor dering van den heer de Lange als juist hebben erkend, geen vrijheid hebben gevonden zich bij de betwisting aantesluiten, en dat de Heer Rechter-Commissaris den heer de Lange heeft toegelaten tot het volle be drag zijner vordering, moge tot bewijs strekken vooor ieder niet rechtsgeleerde, dat de voorstelling van den heer Denijs, dat er „groote kans is dat de vordering van den heer J. de Lange niet wordt erkend" en dat het „uiterst onzeker is of ze geldig zal worden ver klaard" bezijden de waarheid is. Nu het accoord. Er is geen vast percentage aange boden, omdat men anders zou kunnen denken dat het er om te doen was het geding tusschen een schuldei scher en den heer de Lange dood te maken. Schuld eischers, die er over denken als de heer Denijs, kun nen den uitslag van het geding afwachten, wanneer het geding ooit zal worden doorgezet. Schuldeischers die liever geld hebben kunnen dadelijk 40 pet. krijgen. Aan hen de keuze. Geeft men iets voor de kans, dat de volkomen gave vordering van den heer de Lange toch ten slotte door den rechter ondeugdelijk zal wor den verklaard op de uitsluitend juridieke betwisting van één schuldeischer. die deze betwisting te allen tijde kan intrekken, dan wachte men den uitslag af. En dan. ja, dan is er kans op meer. Maar wat is die kans waard? Als mijn gevoelen wil ik wel mede- doelen, dat ik er geen halven cent voor geef. Maar ten slotte moeten de schuldeischers dat zelf weten. Als zij die kans wel wat waard achten, laten zij dan de iquidatie afwachten. Bij verwerping van bet accoord is er 30 mille min der actief en moeten de faillissementskosten ook uit den boedel betaald worden. En dan vervalt ook de kans om desverkiezende dadelijk geld te krijgen. Dan moeten de schuldeischers wachten tot den uitslag der liquidatie. Tweeërlei nadeel dus. Waartegen geen enkel voordeel overstaat, Dat het er Commissarissen om te doen zou zijn om maar een schijnaanbod van 30 mille te doen en feite lijk hun geld in den zak te houden, is eene Ieelijke insinuatie, die niet tot eer strekt van hem, die zich daartoe geroepen voelde en die door allen, welke de zaak hebben onderzocht en begrepen, zal worden af gekeurd. Commissarissen hebben het proces van den eenen opposanten schuldeischer tegen den heer de Lange niet uitgelokt of bevorderd. Wat hen betreft, worde het geding dadelijk ingetrokken, omdat zij over tuigd zijn, dat die betwisting rechtens en moreel vol komen ongegrond en ongerechtvaardigd is. En zij bevinden zich bij die meening in goed gezelschap. Dat het er hen om te doen zou zijn om te trachten langs een achterdeurtje weer hun geld terug te krij gen, is dus een beschuldiging zoo tastbaar valsch, dat de onbaatzuchtigheid van de voorlichting van den heer Denijs er niet waarschijnlijker door wordt. Hoogachtend, W. O. BOSMAN. Bnrgeriyke Stand. GEBOREN. 8 Juni. Gerardus, z. v. Hendricus Johannes Maria Hanraads en Cornelia Catharina van Nieuw- kuijk. 9 Egbertus, maker en OVERLEDEN. 8 Juni. Jacob Pauw, 50 jaar z. v. Willem Jan Godfried Scheep- Mina Badenhuizen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2