DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Inmaakcursus. No, 133 Honderd on vijftiende Jaargang» IMS WOENSDAG 11 JUNI. De verkiezingen. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel 0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat alt 3 bladen. drie weken, 2 maal per week, BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT. ÜA.VÜ Bij genoegzame deelneming zullen de IM'üSaAK- UES8EUI gegeven worden gedurende aanvangende 34 Jnui. Lesgeld t 6.— per carsns. Aangifte aan de ALKMAARSCHE HÜISHOUD- en INDUSTRIESCHOOL tot 21 Juni. Inlichtingen verstrekt de Directrice M. W. ARBEITER. Na vier jaren. ALKMAAR, 11 J uni. Het kabinet-Heemskerk hoeft onder buitengewoon gunstige omstandigheden het bewind gevoerd. Het kan wijzen op talentvolle, kundige, ijverige ministers onder zijn leden. Het heeft in beide Kamers van de Staten-Generaal een zeldzaam krachtige meerderheid achter zich gehad. Het heeft natuurlijk meer dere goede wetten gegeven. Maar heeft het beant woord aan de verwachtingen, vve.lke. bij de vorige ver kiezingen zijn gesteld1, aan de wenscheu, welke de po litieke partijen, die toen de overwinning- behaalden, in de vierjarige periode in vervulling hoopten te zien komen? Den 22sten April stelde in 1909 de anti-revolution- naire partij haar program van actie vast, waarop -1 punten voorkwamen: 1. invoering van gezinshoofdenkiesreeht; 2. invoering van sociale verzekeringen; 3. herziening van het tarief; 4. meerdere gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs, wat betreft de uitkeeringen uit 's Rijks kas. Kort daarop stelde de Roomsck-Katholieke Staats partij haar program van actie voor de wetgevende pe riode 19091913 vast en daarop kwamen dezelfde vier punten voor, alleen eenigszins anders gerangschikt en onder bijvoeging van een vijfde punt: de administra tieve rechtspraak. Punt 4 is er zeker niet het slechtst bij gevaren Het kiesrecht heeft de regeering koud gelaten naar een ernstige oplossing heeft zij in deze vierjari ge periode niet gestreefd. Met het tarief is een zonderling spelletje gespeeld. In de openingsrede van September 1909 werd aan gekondigd dat „een ontwerp tot herziening van het „tarief van invoerrechten, naar de Regeering ver trouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal „kunnen worden ingediend." September 1910 werd medegedeeld: „Binnenkort ..zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot „herziening van het tarief van invoerrechtenU bereiken.'' 1 April 1911 werd liet ontwerp-Tarief van invoer rechten ingediend. September 1912: „Deze zitting zal Uwe toewijding len, waartoe ontwerpen zijn ingediend blijftdrin gend noodzakelijk." September 1912. „Deze zitting zal Uwe toewijding „en krachtsinspanning op zware proef stellen, omda „het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzeke- „ring tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en „ouderdom en het voorstel tot dekking van de daar- „uit oor s lands schatkist voortvloeiende kosten, als- „inede het ontwerp Ziektewet allereerst Uwe aandacht blijven vragen." De sociale wetgeving moest bekostigd worden door een tariefherziening, die onze „lijdende" nijverheid er tevens bovenop helpen zou. Maart 1913 de Tariefwet wordt met stille trom begraven. Ziellier wat de Standaard van 6 Maart over deze plechtige daad schreef: „De Voorzitter stelt voor, de Ziektewet aan de orde „te stellen met 1 April, alzoo na een Kamervacantio „van bijna drie, weken in het korte stembusjaar. „Geen woord gaat van Rechts uit de Kamer op. „Geen stem wordt gehoord van de Regeèringstafel. „De hamer valt, en de Tariefwet is afbesteld. „Schijnbaar voor de leden een opluchting. Maar of „het later niet berouwen zal? „We vreezen." En den 15den Maart las men in het anti-rev. hoofd orgaan: i»jA og altijd blijft het een raadsel, hoe 't tot een „uitstel der Tariefwet, en dat nog al met stille trom, „gekomen is." „Anders komt er in de pers van achteren nog wel „eens iets los (zonderlinge beeldspraak!). Maar dit- „wordt gemaakt aan wat, zij het ook vierkant in strijd' j „maal geen voord, geen syllabe. Het lijkt myste- f „met de duidelijkste verklaring van beginselen, dé „rieus. 1 „beste partijkansen bij de stembus geeft." En hij De sociale verzekering werd op het laatste nippertje voegt er aan toe: „Hoe is d'e anti-revolutionnaire nog binnen gehaald. Maar hoe! Het enkele feit, dat „partij achteruitgegaan, en zinkt zij onder slechten de Standaard van den heer Lobman kon zeggen, dat I „invloed voortdurend dieper in het moe-ras der begin- deze veteraan, teneinde de Regeering niet in den steek te laten, tenslotte tegen zijn opinie van vroeger inging, zegt genoeg. Wil men er meer van weten men leze in de Handelingen van d'e Eerste Kamer der laatste dagen, hoe slecht de rechtsche heeren zelve over deze dure, lastgevende en ambtenaren-kweekende wetten oordeelden en ernstige bezwaren lieten varen, om het ministerie, met de stembus in het zicht, toch maar ter wille te zijn! V at heeft er in "1912 onder de regeerende partijen een teleurstelling geheerscht! Reeds den 6d'en: December 1911 zei d*r. Kuyper in de Tweede Kamer, dat het in 1913 de hoofdvraag zou zijn, of het Kabinet bezieling en geestdrift in de ge lederen zou hebben kunnen wekken: „En nu wil ik dit wel zeggen: de gelederen zullen geordend worden, als één man zullen zij optrekken en 1 de fakkels zullen gereed liggen om straks den triomf tocht op te luisteren; maar, of die fakkels ontstoken i "v* Cu «uccn ue geesiuniu-uovenue zullen worden, zal hiervan afhangen, mijnheeren Mi- toortsen van tweedracht, onmacht en teleurstelling nisters, of van u de vuurvonk zal uitgaan, die de op zouden door de partijen der rechterzijde in den elee- zic-h zeil' doode fakkels in laaien gloed zal zetten en toralen tocht kunnen worden meegebracht, werkelijk zal doen opvlammen." 25 Juli 1912 klaagde de Standaard, dat er „drie jaar verliepen eer er eigenlijk iets kwam en de schuld lag opnieuw saam te smeden en de fakkels in gloed te zet- vols trekt niet alleen bij de oppositie ..maar ia even- ten. .selloosheid weg." Dit. alles bevestigt hetgeen eens het christelijk-his- torisch Kamerlid mr. van Idsinga zei „Het is volkomen waar, dat de christelijke bèginse- „len hoegenaamd geen waarborg geven voor eenheid „ten opzichte van belangrijke punten van practische „politiek." Ziedaar wat men van links steeds heeft gezegd door rechtsche uitlatingen bevestigd. Er is geen eenheid bij de coalitie, godsdienstig noch staatkundig. De „geloofseenheid" is gebleken geen waarborg te zijn voor een krachtige politieke eenheid. De „Christelijke beginselen" vormen geen bruikbaren leiddraad bij de oplossing van groote staatkundige vraagstukken. Teleurstelling is hiervan het gevolg geweest niet dan met moeite is de coalitie her nieuwd en ria dien wordt er zelfs nog op eigen gele genheid gevrijbuit. En de fakkels zouden geen dienst hebben kunnen doen, van de ministers zou geen vuur vonk zijn uitgegaan en alleen de geestdrift-dovende re niet de brandende schoolkwestie voor den dag ge haald, welke vuur genoeg gaf, om het coalitie-ijzer „maar is even zeer bij de leidende machten Rechts te zoeken ge weest." De anti-rev. predikant ds. Hofstede kwam er 19 Nov. 1912 rond voor uit, dat de mannen-broeders, wanneer ze de zaken goed en eerlijk ond'er de oogen zagen, moesten zeggen: „de loop der dingen heeft ons bitter teleurgesteld. Daar rust groote schuld op de eigen partijen, schuld ook op de regeering. De ont werpen zijn veel te laat ingediend!" De leider der anti-rev. in de Kamer, de heer Mid- delberg zag komen, dat- de oogst waarschijnlijk buiten verwachting klein zou zijn, hoewel de teleurstelling ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. van 9 Juni zijn benoemd: lo. in de orde van den Nederland'schen Leeuw, tot ridder, dr. E. W. Sikemeier, arts te Arnhem, leider der Ned. Roode Kruis-ambulance in Bulgarije, dn R. A. L. Lehmann, consul-generaal van Griekenland', te Amsterdam, hoofd van den administratieven dienst bij de Ned. Roode Kruis-ambulance in Griekenland'; 2o. in de orde van Oranje-Nassau a. tot ridder (met de zwaarden), de officieren van gezondheid le klasse L. van den Steen van Ommeren "*B j en dï. P. A. Voerman, artsen, onderscheidenlijk bij de m geenendeele het gevolg was van een te breed opge- Nod. Roode Kruis-ambulances in Turkije en Bulga .--vr n, rjj0. b. tot officier, II. Koppeschaar, arts bij de Ned. ambulance in Montenegro, te Soestèrberg; c\r tot fidder, T. Wieberdink, arts bij de Ned. Roo de Kruis-ambulance in Griekenland, te Amsterdam; mevrouw L. C. Lehmann, geb. Dell, en mevrouw B. l.ingbe-ek, geb. Bessem, hoofden van den huish. dienst 't een lust om te zien, hoe de Tweede Kamer op- i de "?v'eci' ^°°d® Kruis-ambulance resp, in Grieken- 5 land en in Turkije, zoomede de hoofdverpleegster bij de Ned. Roode K ruis-amhulanee in Griekenland, mej. zet regeeringsprogram. Met droefheid deed hij deze bekentenis 10 Dec. 1912. Met een reeds begonnen en toen nog sterker toege past af jakkersysteem werd gepoogd de verloren drie jaar in enkele maanden in te halen. 13 Mei j.l. constateerde de Standaard: Thans was schoot. „Nu t op scheiden van de markt gaat, is men „dan toch eindelijk op dreef gekomen, en dit in „verband met' de zeldzaam groote meerderheid, „waarover men beschikt, maakt, dat scheepke na „sclieepke zonder stoornis binnenkomt." „Deuk li nu eens, dat men aan de Rechterzijde „deze eenig- goede tactiek eens al deze vijf „j aren in acht bad genomen en stel U voor zoo „ge kunt, wat er dan al niet afgedaan zou zijn." „Meer nog, wat kostelijken indruk men in 't land „zou gemaakt liebben, en hoe thans bij 't naderen „van de stembus aller eenparig roepen, althans „rechts, zou zijn: Laat deze eenig goede toestand „toch bestendigd worden." Het christ.-historische orgaan de Nederlander ant woordde in een artikel „Wegcijfering van het par lement" dat indien ooit een taktiek in de Kamer ge volgd werd als door de Standaard werd voorgestaan, geen man van karakter zich meer voor het Kamerlid maatschap beschikbaar zou stellen En toen de Standaard van de cliristelijk-historische afgevaardigde voor Bodegraven 31 Mei getuigde, dat diens houding in de Kamer bijna tergend was ge weest, gaf de Nederlander deze vlijmscherpe be- en veroordeeling van de houding van dr. Kuyper: „Tergend is zoo'n houding alleen in het oog der partijleiders, die in anderen zelfstandigheid niet dulden en slechts dan iemands ged'rag „sympa thiek" vindén, wanneer dat hun in 'b gevlei komt. Iiet is dubbel onaangenaam, zulk een verwijt te hooren, waar, gelijk ook prof. Fabius aantoont, mr. Van Idsinga in beginselvastheid, bepaaldelijk in vasthoudendheid aan anti-revolutionnairo beginse len, den anti-revolutionnairen leider ver overtreft." De- Nederlander noemt daar prof. Fabius. Vat schreef deze hoogleeraar van do Vrije Univer siteit, gisteren de candidaat der rechterzijde in de staten van Noord-Holland voor d'e Eerste Kamer? Hij slaakte de verzuchting, dat tegenwoordig „kortweg en stoutweg' .heb landsbelang ondergeschikt j G. van Woerden, alsmede mej. J. H. Kuyper en mej. J. W. de Bruyn, ondersch. hoofd van den verplegings dienst en verpleegster bij de Ned. Roode Kruis-ambu lances in Turkije en in Bulgarije. H.M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in d'e Huisorde van Oranje dr. G. W. S. Lingbeek te Scheveningen en dr. J. C. J. Bierens de Haan te Rot terdam, en tot eeredame in die orde mej. G. J. Bey ncn te 's-Qtravenhage. J. F. kath. KAMERVERKIEZINGEN. De naaste bloedverwanten van den heer W. Juten, den nu geroyeexden secretaris van de kiesvereeniging in het district Bergen-op-Zoom en te gencandidaat tegenover het aftredend lid de Ram, hebben een rondschrijven gezonden tot de kiezers. Daarin, betoogen zij, dat hun broeder en neef ten volle gerechtigd is, een Candida tuur te aanvaarden, omdat niet de ledenvergadering maar alleen liet bestuur van de kiesvereeniging den heer d'e Ram heeft gesteld. In het blad De Avondster, waarvan de. heer Juten de hoofdredactie voert-, verklaart deze, dat hij alleen tegenover de tegenwerking van de kiezers en de ka tholieke pers in 1909 den val van den heer de Kam heeft kunnen verhoeden. In een onderteekend stuk, dat ook aan de kiezers i:s toegezonden, schrijft- hij, dat hij nu niet langer kans heeft gezien den lieer de Ram te handhaven. II ij heeft nu zelf een candidatuur aangenomen om te verhinderen, dat het district ten prooi zou vallen aan een of ander politiek avonturier. Öemtaigit nieuws. VERPLEGER BRAAM. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Verplegers akvereeniging heeft pogingen in het werk gesteld, om het stoffelijk overschot van wijlen hun collega eii lid der organisatie, Willem Pieter Braam, in leven sergeant-ziekenverpleger te Gorinehem en overleden te Tchorloe, in Bulgarije, alwaar hij werkzaam was bij de ambulance onder 'leiding van dr. Sikemeijer, te doen overbrengen naar 's-Gravenhage en aldaar te doen ter aarde bestellen op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Van verschillende zijden is door mannen van naam, zoowel uit burgerlijke als uit militaire kringen, mede werking toegezegd. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Den laatstèn tijd zijn weer verschillende valselie rijksdaalders uitgegeven in Amsterdam en elders. Bij de politie was daar aangifte van gedaan, zoodat een onderzoek werd' ingesteld', met,,het gevolg, dal 'Maun- dag twee personen zijn aangehouden, vérdachi, van liet uitgeven daarvan. Te Amsterdam heeft echter niemand de verdachten herkend. Daar ook to. Alk maar, Zaandam en Hilversum herhaaldelijk valsche rijksdaalders zijn uitgegeven, zoo meent men, dat de twee aangehouden personen zich ook daaraan,, hebben schuldig gemaakt. De vèrdachten worden nu in die steden geconfronteerd. Gistermorgen, aldus meldt de Tel., vertrokken vier rechercheurs met cle beide verdachten, ten einde hen aldaar met verschillendé "winkeliers te confrontoeren. DE ACTIE IN HET SIGARENMAKERSBEDRIJF. De hoofdbesturen van de vier werkliedenorganisa ties in de sigarenindustrie hebben aan alle sigarenfa brikanten in liet land, die niet zijn aangesloten bij een der vereenigingen vereenigd in het verbond van siga- rcnfabrikautenv^reenigingeiL, een schrijven verzon den, waarin de nieuwe loonregeling wordt aangebo den, welke 19 Mei j.l. met het verbond van vereenigin gen van sigarenfabrikanten is overeengekomen. Ver zocht wordt den werklieden niet ingang van Zaterdag a.s. volgens deze loonregelinguit te betalen. Naar de N. R. Crt. verneemt, is reedis van èeïi groot aantal patroons bericht ontvangen, dat zij dett.ieuwe loonen zullen uitbetalen. OVER EEN PATENT-GENEESMIDDEL. Het, Ubld. schrijft: 'J ontvingen van een onzer lezers de mededèeling dat zijn zoon Ka het gebruik achtereen volgens van 5 flessèhen abdijsiroop een patentgeneesmiddel^, ook in ons blad geadverteerd een ontsteking aan het been bad gekregen. De behandelende geneesheeren zouden verzekerd hebben dat de beenvliesontsteking een gevolg was va# Vergiftiging door salicyl,-d-at in abdijsiroop gevonden zou worden. Aanvankelijk wilden wij ér slechts toe overgaan de ze mededeeling te publiceCren,indien de behandelende geneesheeren een verklaring wild'en teekenen dat ab dijsiroop salicyl in schadelijke hoevéclheid bevat en de beenvliesontsteking naar hun overtuiging naar alle waarschijnlijkheid een gevolg van het gebruik dier ab dijsiroop was. De. geneesheeren weigerden hun naam onder een dergelijke verklaring te zetten. Toch willen wij onze lezers bovenstaande gegevens niet, onthouden. Zij kunnen dan zeiven -hun gevolg trekkingen maken en met meer kennis van zaken be slissen of het gebruik van die in ons blad geadverteer de hoestsiroop wenschelijk is, of niet. MAATSCHAPPIJ NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. lot buitenlandisch lid van d'e Maatschappij der No- derlandteche Letterkunde, is benoemd de heer Emiel Ilullebroeck, toonkunstenaar te Gent. UIT WINKEL. Alhier is besloten tot oprichjting van een boeren leenbank met aanvankelijk 20-leden. Het voorloopig best-uur bestaat uit de heeren: J. Spaans, P. Strijker" iW it Czn., J. Nobel en -P. Schaap. UIT Z UID- SOHARW OU DE De 9-jarige Jacob Strijbis is bij het fietsrijden door een wagen overreden. Met gebroken been en een hoofdwonde werd hij opgenomen. UIT OUDE-NIEDORP. Doordat zijn paard' schrok van een passeerende auto, geraakte bakker Vlaar van Zijdewind gister met zijn rijtuig in het niet ondiepe water. De bakker en zijn knecht wisten zich te redden, doch het paard verdronk. Ook was het rijtuig beschadigd, zoodat het een dure dag voor V. was. UIT HENSBROEK. In de thans gehouden algemeene voorjaarsvergade ring van de Landbouw- en Handelsvereeniging Hens- broek Obdam is besloten de aardappel veilingen aan het- station Obdam aan te vangen op Dinsdag 17 Juni des morgens te half tien. Na enkele besprekingen werd tevens bepaald tlians driemaal per week- een veiling te houden en wel des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, vooral ook met het oog op de hiér 'zich steeds meer en meer uitbreidende teelt van vroege aardappelen. Op de eerste drie veilingen .zal de sor- eering der aardappelen moeten voldoen aan de „vier- dmtsrol" en daarna aan de „guldensrol." Tevens zal ieder aanvoerder er voor moeten zorgen dat zijn naam de hoeveelheid der partij, benevens het nummer dui delijk vermeld is op het bordje, wijl anders een boete van tien cent zal worden geheven. UIT OTERT.EEK. Door het vertrek van den heer R. Groot en het pe riodiek aftreden der heeren D. d'e Jong en M: Oöu- venhoven zullen drie. zetels in den Raad dezer ge meente te vervullen zijn. waarvoor de verkiezing op Dinsdag 24 Juni zal plaats hebben. UIT HOORN. I» een gistermiddag gehouden buitengewone ver gadering van den Raad nam de Burgemeester, die met ingang van morgen benoemd is tot Burgemeester der gemeente Rheden, afscheid van den Raad. Hij bracht daarbij den Raad en het eolllege van B. en W. dank voor de vriendschappelijke wijze waarop gedurende 8 jaren is samengewerkt, waardoor het mo-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1