DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh Rijwielen, De verkiezingen. SUKKEL, OUJ&TEM ZELDA* No. 136. Honderd en vijftiende Jaargang. 1 1913 ZATE RDA0 14 JUNI. 1e klas Engelsch rijwiel, BINNENLAND. ALKMAARSCBE Uit nummer bestaat uit 3 bladen. Wat vrijzinnigen wèl en wat ze niet willen. Alkmaar, 14 Juni. Wil men de onafhankelijkheidsfeesten, welke dit jaar alom worden gevierd, goed hegrijpen, dan moet men op de hoogte zijn van de geschiedenis der grond wet. Het is goed in deze dagen er eens even aan te herinneren, dat die grondwet is vervaardigd naar een schets van Van Hogendorp. Onder diens leiding heb ben de mannen van 1813 haar gemaakt. Dr. Kujpei leert ons dat die grondwet ellendig werk is, rustend op verderfelijke grondslagen, geheel in strijd met „Gods Woord". „Is dat zoo", aldus schreef onlangs onze oud-mede werker, de oud-minister van justitie en oud-afgevaar digde voor Alkmaar, mr. W. v. d. Kaaij, „is dat zoo, dan zou bij de herdenking der gebeurtenissen van 1813 aan het Nederlandsche volk veeleer eenig rouw betoon betamen over het treurige feit dat het destijds zulk een on-christelijke revolutionnaire constitutie heeft aanvaard en die een eeuw lang heeft geduld; rouwbetoon, alleen getemperd door de blijde hope dat thans een christelijke regeering er in zal slagen de fundamenten onzer Grondwet te vernieuwen en al lengs ons geheele staatsgebouw in Christelijken stijl op te trekken." Mag men dr. Kuyper gelooven, dan zal onder een coalitie-regeering een meer echt N ederlandsche regeling, conform onze Christelijke beginselen, in de Grondwet komen. Hebt Nederlandseh en echt Christelijk is het dus blijkbaar, wanneer het kiesrecht wordt onthouden aan degenen, die onderstand krijgen van de gemeente of oen niet-kerkelijke instelling, doch wanneer dit kies recht wèl wordt verleend aan menschen, die worden ondersteund door een kerkgenootschap. En dan durft men notabene nog zeggen, dat wie stemmen zal, te genover welk gezag ook, zelfstandig moet zijn! Echt Neder landstal en echt Christelijk is het zeker, dat de tegenwoordige regeering volgens den R. K. hoogleeraar Struijcken in de Grondwet het aantal on oprechtheden opzettelijk wil doen toenemen, hetgeen zich zal wreken in een vermindering van de waardee ring van het koningschap door het volk, hetgeen er op den duur toe zal bijdragen, om den eerbied: van het koningschap in ons volk te ondermijnen. De vrijzinnigen zijn wat voorzichtiger met gebruik en misbruik van het woord „Christelijk. Maar hen ter eere kan dan ook een aanhanger der protestantsch- orthodoxe geloofsbelijdenis, lid eener met eer bekende theologen-familie, dr. H. Gunning Wzn. ge tuigen, dat hij van de liberalen niets ducht voor de belijdenis van den Christus. Deze week nog legde hij zulk een getuigenis in het openbaar af. De vrijzinnigen willen ook Grondwetsherziening. Maar een andere. Voor schijnvertooningen staat de Grondwet hen te hoog. Wel willen ze noodzake iijke wijzigingen aanbrengen. Het algemeen kiesrecht voor mannen wenschen zij er in neer te leggen en te vens er uit te nemen de staketsels, die de invoering van vrouwenkiesrecht beletten, omdat zij de uitslui ting der vróuw van het staatkundig terrein een on billijkheid achten in een tijd, waarin de vrouwen aan het openbare leven door maatschappelijk werk en in allerlei ambten en betrekkingen in toenemende mate en getale gaan deelnemen, De grondwet zóó wijzigen, dat do openbar© school verdwijnt -dat willen de vrijzinnigen eerst recht niet. Verreweg de meeste vrijzinnigen van thans staan gelukkig vreemd tegenover den geest der libe ralen van 1878, die hooghartig afwezen den wensen der ouders om zelf te bepalen, in welke richting liet onderwijs van hun kinderen zal worden geleid. Zij zullen niet tornen aan het staatssubsidie voor het onderwijs, dat de ouders zelf, mits op deugdelijke wij ze, inrichten. Maar het openbare onderwijs blijft voor hen hoofdzaak. „De openbare school, schreef mr. van der Kaay onlangs, toegankelijk en bruikbaar voor alle kinderen is een inrichting van maatschappe lijk onderwijs, waar geen godsdienst-onderwijs wordt gegeven, maar waar ieders godsdienstige begrippen worden geëerbiedigd en waar die algemeen© zedeleer wordt gehuldigd, die de vrucht kan zijn van gods dienst-onderwijs, dat in huisgezin, catechisatie, kerk of genootschap, kan worden genoten naar den wensch der ouders. Ondanks de valsclie voorstelling die sinds zoovele jaren van de openbare school en haar doel wordt gegeven, blijven honderdduizenden haar hun vertrouwen schenken, en de hoop is niet uitgesloten, dat voor velen het wankelend vertrouwen in de open bare school zal worden hersteld, wanneer zij tot de erkenning komen van de onjuistheid, de valschheid der voorstelling die van haar gegeven wordt, en in zien dat ook hier geen plaats is voor een verkiezings leuze „voor of tegen den Christus." Een deze week afgelegde verklaring van iemand uit de practijk van het onderwijs als de orthodoxe school opziener Gunning, „dat de openbare school niets verdient van al den laster, door menschen die haar niet kennen, op haar geworpen," kan velen helpen om tot die erkenning te komen. En waar wij hier in Alkmaar een christelijk-historisch hoofd eener open bare school hebben, die een warm en zich-warm-ma- kend voorstander van het openbaar onderwijs is, zul len weifelaars en twijfelaars dicht-bij-huis uit vol maakt betrouwbare bron inlichtingen kunnen krijgen. De vrijzinnigen dan, willen de openbare school on verzwakt handhaven, ais waarborg voor het geheelo volksonderwijs. Een dringende eiseh beschouwen ze herziening van het schoolwezen en verbetering van de opleiding en de positie der onderwijzers, ten einde het volksonderwijs op liooger peil te brengen. Zijn het niet reeds de'vrijzinnigen geweest, die in deze richting een stap hebben gedaan door het Nutsbesluit van de vo rige maand om een hoogleeraar in de opvoedkunde aan te stellen? Van de Tariefwet, die spoedig komt als de coalitie aan het bewind blijft, willen de vrijzinnigen niets we ten. Zij vreezen van baar een ernstig nadeel voor de bloeiende nijverheid en zij kunnen zich beroepen op geschriften van het departement van minister Talma, op belangrijke uitspraken als van een onzer grootste financiers, den heer S. P. v. Eeghen, commissaris dar Nederlandsche Bank, die de tariefwet een ramp en gevaarlijk voor onzo welvaart acht. Zij zijn overtuigd dat de Tariefwet vooral zal drukken op menschen met lage inkomsten, van wier levensmiddelen, dagelijksche benoodigdheden, werktuigen enz. enz. er verscheidene noodwendig in prijs zullen stijgen. Zij voorzien dat, eenmaal met bescherming begonnen, straks onbe schermd gelaten industrieelen, wellicht onder min gunstige omstandigheden ook onze onbeschermde landbouwers, zullen kómen vragen om de bescherming, welke aan enkele takken van nijverheid werd toege staan. Zij beschouwen de tariefwet als het verderfe lijke absynth, waaraan men, als men er eenmaal aan gewend is, met steeds noodlottiger gevolgen verslaafd raakt! En wanneer men dan komt vertellen, dat ook Pier- son een tariefverhooging voorstelde, dan kunnen de vrijzinnigen daar onmiddellijk tegenover stellen, dat in hun kringen dit ontwerp geen instemming vond, dat het nooit in behandeling is genomen, zelfs niet in de af deelingen der Kamer is onderzocht! Indien dan ook de rechtsche meerderheid bij de verkiezingen het onderspit mocht delven, dan zal het eerst de Tariefwet van de baan komen en plaats ma ken voor een belasting meer naar draagkracht. („in de Belgische Ai-dennen") vertellen, dat er in La- rcche een vereeniging was, die liberaal in horens blies en een andere, die kerkelijk in horens blies. Maar haalt men thans in ons land het geloof niet in ziekenhuizen, spaarbanken, bewaarscholen, dans clubs en voetbalclubs, om het strakjes misschien in spoorwegcoupé's, belastingkantoren, plantsoenen te betrekken, door platen en bordjes met A. R., R. K. en wie weet wat letterverbindingen meer aangevend, wie wel en wie niet toegelaten worden? Wat komt er terecht van eerbiediging van 'anderer, overtuiging, van het zoeken naar wat vereent, wan neer overal schotjes worden opgericht om belijders van verschillende godsdiensten, aanhangers van ver schillende politieke overtuigingen, zoo zorgvuldig mogelijk van elkaar te scheiden? Waar moet het heen, als nu reeds een burgemeester van Obdam wèigert aan liet anti-tariefwetcomité een afschrift van de kiezers lijst te geven, omdat hij vóór de Tariefwet is, wanneer een uiterst gematigd, beschaafd, ontwikkeld man als mr. Rodenburg in Castricum in de Ned. Herv. Kerk zijn verkiezingsrede moet houden, omdat geen zaal- houder zijn zaal voor dat doel wenscht af te staan i „Geloofsgeschillen worden aangescherpt en door- getrokken op elk gebied van het maatschappelijk le- i ven; het gevoel van nationale saamhoorigheid gaat te I loor" zegt het concentratie-manifest. Dkt gevoel te versterken, wenschen de vrijzinnigen., Zij hopen, dat de verdwijning van het ministerie- i Heemskerk een flinken stoot in de goede richting zal 5 geven. Willen de kiezers den huidigen koers besten- digen zij hebben daartoe de gelegenheid door op de I coalitie-candidaten te stemmen. IMaar willen ze, dat er een anderen koers wordt» ingeslagen, op staatkundig, op maatschappelijk ge bied, op schier elk terrein des levens laten ze dan op de eoncentratiemannen hun stem uitbrengen, teneinde daardoor aan de coalitie een, kan het zijn beslissende, nederlaag toe te brengen! „Kennemar Antogarage", Telel. 146. Al&NiAB. KAMERVERKIEZING. Naar aanleiding van het feit, dat het orgaan van den bond voor staatspensionneering voor het district 'Tiel alleen den naam van den heer L. M. Hermans bevat en niet dien van den voorstander van staats pensionneering mr. M. Tydeman Jr., hebben, naar de „N. Rott. Crt." meldt, verschillende leden der Tiel- sche afdeeling van dien bond bedankt. De twee verzekeringswetten en de Radenwet van minister Talma hebben in bet Staatsblad gestaan. Maar hun inwerking treden (op het staatspensioen na) zal afhangen van het ministerie, dat, na de ver kiezingen aan het bewind komt. Krijgen de vrijzinni gen het te zeggen, dan zal er van die uitvoering niets komen. De d wangverzekeringswet ten met haar ge weldigen administratieven, tonnen gouds verslingen- den omslag, met haar nasleep van ambtenaren, met haar zware lasten, met de gedwongen weekbelasting voor de arbeiders, die als ze 70 jaar worden, rente krij gen, terwijl de weduwen onverzorgd blijven, willen zij niet. Zij wenschen de staatshulp niet te bepalen tot de arbeiders alleen, maar ook tot de breede klasse van personen, die in dezelfde ja vaak in mindere posi tie verkeeren als de loontrekkenden. Zij willen een stelsel van uitkeeringen uit de staatskas aan behoeftige ouden van dagen, arbeiders of niet, gepaard met bevordering en steun boven het minimum, dat aan behoeftigen wordt verstrekt. En ook willen ze een algemeene voorziening bij ziekte en invaliditeit. Hoe de afloop der verkiezingen ook moge zijn, art. 369, waarbij een jaarlij'ksche rente van 104 aan de dan 70-jarige arbeiders of ex-arbeiders blijft bestaan, zaL in toepassing komen, zal natuurlijk worden uit gevoerd. Elke regeering zal dezen toegezegden steun moeten verleenen het is misleiding-, wanneer men 't anders voorstelt. De vrijzinnigen echter willen niet enkel oude ar beiders, maar allen, die oud en arm zijn helpen, zij willen niet alleen loontrekkenden bij ziekte of in validiteit steunen, maar ook met hen gelijkgesteiden. Zegt men dus „de vrijzinnigen willen niets" dan kan ook hier daarop gerust het antwoord luiden: „de vrij zinnigen willen méér en ze. willen heter dan de man nen van rechts." Er wordt verkondigd, dat de vrijzinnigen het mi ni sterio weg willen hebben en dat er dan slechts sto ring in de regeeringszaken zal komen. Ja natuurlijk willen ze gTaag dat het ministerie- Heemskerk verdwijnt. Wanneer een baas een knecht j heeft die werkt- op een wijze, welke het bedrijf ernstig benadeelt, die met allerlei gevaarlijke proefnemingen komt, dan zal die baas den man zijn ontslag geven, hoe hard hij overigens ook moge werken, en hoe eer der hij weg is, hoe liever het den baas zal zijn. De vrijzinnigen nu achten het tegenwoordige hui dige kabinet om de door ons ontwikkelde redenen een gevaar voor het land. Bovendien hopen ze, dat er met dit bewind, een einde zal komen aan het politieke isoleersysteem. De vader van den jongen dichter Jacques Perk kwam jaren geleden zijn landgenooten STATENVERKIEZINGEN. Gisteren heeft de stemming voor de Provinciale Staten plaats gehad in Zuid- en Noord-Hólland, Zee land, Gelderland, Utrecht, Drenthe en Groningen. Over het algemeen hebben deze verkiezingen niet veel verandering gebracht, in de samenstelling der Staten. De wind is een weinig tegen rechts en on der de linker partijen zijn de sociaal-democraten, vooral in de groote steden, met hoogere stemmencij- fers uit de stembus gekomen. In Amsterdam II is mr. H. Smeenge uitgevallen. Belangrijke verschuivingen hebben in Nooïd-Holland niet plaats gehad, behalve dan dat het aantal sociaal democraten in Amsterdam toenam. In Velsen moet een herstemming plaats hébben tussehen het aftre dende R. K. lid J. M. Goes, 3549 stemmen, en Quarles van Ufford, V. L., 3116 stemmen; Nagtzaam, S. D., kreeg 1389 stemmen. In Zuid-Holland werden gisteren nog geen zetels op de rechterzijde veroverd, terwijl er ook geen vrij zinnige zetels verloren gingen. Groote veranderingen zijn ook bij de herstemmingen niet te verwachten. De mogelijkheid bestaat, dat eenige zetels op rechts wor den veroverd in Leiden, Schiedam, Rotterdam II en IV Gouda en Dordrecht. De stand is op het oogen- blik 41 rechts, 20 links en 21 herstemmingen. In Zeeland weinig verandering. In Gelderland is winst te halen voor links. In het district Oldenbroen zijn de aftredende rechtsche leden door linksche ver vangen, terwijl in Geldermalsen de twee aftredende rechtsche leden -net liberalen in herstemming komen. In Groningen vele herstemmingen met goede kan sen voor links, terwijl Drenthe de liberale aftredenden allen bij eerste stemming koos. zaak t en de voorwaarde te stellen, dat van het toezeg- gén der. gift geen mededeeling aan derden werd ge- 'daan. Hij spili^jteérde naar het ambt van burge meester te'Tfjöt^élïer.ke. "%dt StéS^jft-^rdt gemeld: i In verband mét de gisteren Vermelde pertinente ver klaring van den heer; L. F. Duymaer van Twist die hij ónder eede zbü töllón- bevestigen dat 't onwaar 'is, als zou hij in lïhgelSchen stijl voor de verkiezings- ias der ant.i-revói&ti'onnaire partij hebben gewerkt, hebben de heer mr. H. Haïtzema Viëtor, voorzitter der vrijzinnige kiesvereeniging „Burgerplicht", en de lieer A. Polak, beiden te Steenwijk, oen onderhoud gehad niet, mr. G. W. baron van der Eeltz. Deze heeft genoemde heeren persoonlijk gemachtigd tot de vol gende verklaring: De heer mr. G. W. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer te Assen, heeft ons persoonlijk ge machtigd te verklaren, dat de (gisteren door ons me degedeelde) toedracht der zaak, zooals is omschreven 'in het artikel Bijdrage voor' de anti-revolutionnair© verkiezingskas, geplaatst in het nommei 11 van 11 Juni 1918 van „De Noordwesthoek van Overijssel", volkomen naar waarheid' is weergegeven en dat de opheldering, daarin geplaatst, juist is. ANEMONEN-PLUKKEN. Eenige weken achtereen reeds was een niet onbe langrijk deel van de zaken, door de Strafkamer van het Kantongerecht in Den Haag behandeld, het ge volg van het bloempjes-plukken in het Haagsche Bosch, in den anemonentijd, waarop dit jaar al bij zonder schérp, door de politie bleek te zijn gelet, schrijft de ,,N. Rott. Ct," I De verontschuldigingen van de beklaagden, voor hef overgroote deel tot het vrouwelijke geslacht behoo- rende, kwamen zoo wat overeen: „het was zoo verlei delijk", „wat hindert nou één zoo'n bouquetje", t zijne toch geen boome", „iedereen doet 't, waarom word ik nou juist genomen?", enz. Maar een paar excuses, ter jongste zitting aange voerd, traden toch huiten het gewone. Een kweekeling op een der lagere scholen wierp de schuld van zijn overtreding op.... de Lageronder- wijs-wet, althans op een der examen-eischen krach tens de wet. Werd! hem toch niet voorgeschreven o. a. de kennis van de bloemen- en plantensoorten in de naaste omgeving van zijn woonplaats? En moesten hém nu zijn nauwgezette naleving' van dit gebod en zijn leergierigheid drie gulden kosten? Dat moest hij dan maar eens met het schoolhoofd uitmaken, zeide de Kantonrechter. De schoolmeester heeft er niets mede te maken, antwoordde de kweekeling. 't Staat in de wet. Dan de minister van binnenlandsche zaken, zeide de Ixantonrechter nog, en meteen viel diens hamer.^ Het volgende geval betrof een juffrouw op leeftijd. Zij had op verzoek van een paar kindertjes een rui kertje geplukt. Op de opmerking van den ambtenaar van liet O. M., mr. Lunsingh Wichers, dat er in liet Bosch toch overal borden staan, waarop duidelijk leesbaar is het verbod om niet buiten de voetpaden te loopen, moest de juffrouw erkennen, dat zij noch le zen noch schrijven kon. Haar op haar woord geloovende, vroeg het O. M. dadelijk vrijspraak. Dat was wel de eerste keer, meende de Kanton rechter, dat iemand' voordeel had van 't analphabe- tisrne. %A©m«aig«& fflieiaws. DE BURGEMEESTERSBENOEMING TE KOUDEKERK E. De heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Twee de Kamer voor Steenwijk, deelt met betrekking tot t onderhoud dat hij eenigen tijd' geleden met den heer IE P. baron van der Borch van Verwolde, thans bur gemeester te Koudekerk©, gehad heeft, het volgende mede Onder de personen, die mij als penningmeester van het centraal comité van anti-rovolutionnairie kies- vereeuigingen opgegeven werden tot liet doen van aanzoek voor een gift ten behoeve van de verkiezings kas van de anti-rev. partij, werd mij door mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, lid van de Tweede Kamer, o. m. genoemd de naam van zijn neet, den heer II. P. baron van der Borch van erwolde, woonachtig te 's-Gravenhage. Bij mijn bezoek ten huize van laatstgenoemden heer van der Borch leidde ik het gesprek in met de mededeeling, dat zijn oom mijn aandacht, op hem ge vestigd had al3 iemand, die wel bereid zou zijn finan cieel en steun te verleenen. Voor alle zekerheid stelde lk, gelijk ik dit telkens deed bij bezoeken aan personen, die mij niet persoon lijk bekend waren, ook aan den heer Van der Borch de vraag of hij anti-revolutionnair dan wel christelijk historisch was. Het antwoord van den heeT Van-der Borch luidde: dat hij anti-revolutionnair was en zich gaarne bereid verklaarde een gift voor de anti-revolu- tdonnaire partijkas toe te zeggen; echter onder voor waarde, dat de gift onder de letters N. N. zou geboekt worden. Er waren omstandigheden, die hem nood- EEN EIGENAARDIG GESCHENK. „De Tuinbouw", het officieele orgaan van den Ne.- derlandschen Tuinbouwraad, meldt, dat Hare Majes teit de Koningin het voornemen heeft aan den Duit- schen keizer en keizerin een geschenk aan te bieden, bestaande uit bloembollen en planten en bestemd ter beplanting van het groote parterre voor het Neue Pa lais te Potsdam en van den Kaisergarten en Kai- scringarten aldaar. Ten einde tot een geheel te komen, in alle opzich ten waardig, om den naam van den Nederlandschen Tuinbouw in liet buitenland hoog te houden, heeft Hare Majesteit aan de heeren E. H. Krelage te Haar lem, J. H. van Nes to Boskoop en J. G. Ballego te Leiden persoonlijk de opdracht verstrekt, een onder zoek ter plaatse in te stellen en de uitkómst daarvan in een rapport neer te leggen. De voor het geschenk benoodigde bloembollen zul len worden geleverd door de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem, J. Valkering Tzn. te Dimmen en P. W. Voet te Overveen. De heer J. II. van Nes te Bos koop levert de rhododendrons en azalea mollis; de firma W. Keessen Jr. en Zonen te Aalsmeer de Buxus in kosrelvorm; de firma B. Buys te Dedemsvaart. do Delphiniums in speciaal Nederlandsche soorten, ©n de lieer J. G. Ballego te Leiden de Dahlia's, even ren* in speciaal Nederlandsche soorten. HANDEL IS HANDEL De honderdduizend in de Staatsloterij is gevallen op een twintigste lot, in bezit van den steenhouwers- knecht. A. Pijpers en diens moeder te Amsterdam. Vóór dit echter ter kennis van den knecht was geko men, ging een steenhouwersbaas naar hem toe on bood 10 voor zijn lot, voorgevende, dat hij reeds voor 20O lootjes had gekocht en nog graag één zou hebben. Na lang aandringen heeft Pijpers aan het verzoek voldaan en zijn brief je. voor 10 afgestaan. Toen beiden daarop bij de moeder van Pijpers kwa men, vroeg deze naar het briefje, daar zij meende, dat er een prijs op gevallen was. De steenhouwersbaas weigerde echter het briefje terug te geven, zeggende, dat handel, handel was. De zaak kwam ten slotte daarop neer, dat beiden zich naar Den Haag begaven, om het geld to halen en dan „eerlijk" te deelen. De bedrogen steenhouwers knecht heeft zich inmiddels tot een advocaat, gewend, om het zaakje in het reine te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1