DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, im De verkiezingen. No. 137. Honderd en vijftiende Jaargang. MAANDAG 16 JUNI. Dit nummer bestaat uH S bladen, Hoe gestemd moet worden. „Afwezig" dus Tegen VAN FOREEST. De Bakkerswet. Firma STlKKEL, OLIJ an TEN ZELDAM. „Kennemer Antogarage", - Telei. 146. ALKMAAR. Politiek en godsdienst. Onoprechte houding van den tegencandidaat. BINNENLAND. Zedelijkheid. ALRMAARSCBE COURANT Tot den laatste n man! Alkmaar, 16 Juni. De hoofdvraag-, waar het morgen bij de stembus om gaat Ls: „Moet Nederland onder de regeering der kerkelijke coalitie blijven of moet de weg vrij gemaakt worden voor een vrijzinnig bewind?" I)e vrijzinnigen van allerlei schakeeringen hebben zich aaneen gesloten in de vaste overtuiging, dat om slechts enkele punten te noemen de Tariefwet, de Dwangverzekeringswetten, de bedreiging van de Openbare School tot zeer ernstig nadeel van ons land en ons volk zullen leiden. Bij deze verkiezing in 1916 is de gelegenheid om deze gevaren te voorkomen er nog en nooit weer. Winnen immers de partijen van rechts het ditmaal opnieuw, dan krijgt men de Tariefwet, dan komen de wetten-Talma tot uitvoering, dan wordt de Openbare School bedreigd. Dan is tevens het algemeen kies recht en het staatspensoien van de baan, dan is het voor hingen tijd gedaan met de verwezenlijking van liberale denkbeelden in het staatsbestuur. Daarom is het meer dan ooit geboden, dat alle vrij zinnigen stemmen en vrijzinnig stemmen, dat wil zeg gen op den concentratie-candidaat. De heer YAM FOREEST is thans de candidaat der beide vrijzinnige partijen in dit district. En de stem van den Alkmaarschen kiezer op den heer VAM" FO REEST heeft thans ook precies dezelfde waarde en precies hetzelfde effect als de stem van den Enkhui- zer kiezer op den heer Netscher. Vrijzinnigen, gij hebt het in uw macht, om in Alk maar dadelijk uw afgevaardigde, die u reeds tien jaar met eere in de Earner vertegenwoordigt, opnieuw te benoemen. Maar er zijn helaas vrijzinnigen, die redeneeren: „we halen het toch wel." Van de honderden thuisblijvers behooren er zeker wel driekwart tot de vrijzinnigen. Zij weten niet, dat zij door niet te stemmen, de kans van den tegencandi- daat van rechts vergrooten, zij bedenken niet, dat wanneer alle vrijzinnigen redeneerden als zij, de reclit- sehe candidaat met verpletterende meerderheid geko zen zou zijn. Gij, kiezea-s, die beter uw pli-cht begrijpt, zoekt ze op, die lauwep, zorgti dat ze stemmen gaan. Neemt, vooral op het platteland, uw wat laksclien buurman mee en stemt beiden zoo vroeg mogelijk En, vrijzinnigen, stemt niet op den sociaal-demo era at, Stemt ge op hem, dan stemt ge op zijn begin selen, die de uwe niet zijn, dan stemt ge vóór den onverzoenlijken klassenstrijd, dien ge immers niet er kent, dan stemt ge vóór de afschaffing van het pri vaat bezit, dat immers uw ideaal niet is. Zeker, ge stemt dan ook voor het staatspensioen. Of liever ge getuigt er voor door uw stem uit te brengen op een warm voorstander. Maar bedenkt ge wel, dat de hoofdmannen van den Bond voor Staatspension- neering stuk voor stuk vrijzinnig zijn, dat in al den tijd, waarin deze machtige Bond tot stand kwam, de sociaal-democraten bitter weinig voor het staatspen sioen hebben gedaan. Hebt ge wel in uw laatste bondsorgaan gelezen, dat „de soc.-dem. op de oprich ting van den Bond voor Staatspensionneering even „veel invloed gehad (hebben) als de Czaar van Rus land"? In het concentratie-program is de weg voor een komende vrijzinnige regeering afgebakend. Door ondcrteekening van dat program, door te stemmen voor het bekende amendement om 70-jarigen van goed levensgedrag en zonder voldoende bestaansmiddelen met 2 te pensionneeren, heeft de heer Van Foreest het beginsel van staatspensionneering aanvaard. Ge ruoogt van hem in de Kamer precies hetzelfde ver wachten als bijv. van den heer Netscher, wanneer deze uw candidaat was. Door te stemmen op den sociaal democratischen candidaat, vermindert ge de kans van den conceutra- tie-candidaal zonder daarmee iets te bereiken. Alleen zult ge bij de herstemming opnieuw naar de stembus moeten. Wordt dat voorkomen, dan kan trakjes bij de herstemmingen uit dit distriet hulp verleend worden aan de zwakkere districten! Denkt er om, vrijzinnigen, één zetel te weinig, kan i maken dat er van het concentratie-program niets komt en dat de voornemens der partijen ter rechter zijde worden verwezenlijkt. Op vóór de concentratie Vrijzinnigen, tot den laatsten man naar de stembus, en gestemd op den concentratie-candidaat: Jhr. Mr. P. v. Foreest. Alle kiezers weten blijkbaar niet, hoe zij met een stembiljet moeten omgaan. Bij de Statenverkiezin gen zijn nog- heel wat ongeldige stemmen uitgebracht. 't Is anders nog al eenvoudig. Vóór de namen der candidaten, die op het stembiljet staan, zijn vierkante zwarte blokjes gedrukt met een wit kringetje in het midden. Xu behoeft men slechts met het potlood, dat in het stemhokje hangt, het witte kringetje zwart te maken. Dat is alles. Meer niet. Dus geen huijdteekening zetten onder het biljet. Ook niet doorhalen met streepen! Niet meer dan één witte opening zwart maken. Anders is het biljet on geldig. Alleen maar de witte opening- zwart maken. Niets meer. Zij, die den heer VAN FOREEST verkozen wen- schen te zien, maken de witte opening-in het zwarte blokje voor VAN FOREE'ST's naam zwart. Men zoeke dus eerst naar den naam VAN FOREEST. Hij is nummer 1. Het zwarte blokje vóór No. 1 moet door de vrij zinnige kiezers heelemaal zwart gemaakt worden. „Om het aantal soldaten van 17.500 op 23.000 te brengen, een vermeerdering van militaire uitgaven daarvoor stemden alle aanwezige vrij-liberalen. VAN EOREES-T was niet aanwezig." Zoo staat er in het verkiezingsnummer van het so ciaal-democratisch weekblad „de Vonk". De heer VAN FOREEST was niet aanwezig, maar zegt dit, dat de heer Van Foreest vóór zou stemmen. Geen sprake van. Het is immers bekend, dat de heer Van Foreest ten opzichte van het militairisme een on afhankelijk standpunt inneemt en in deze materie dikwijls geheel anders stemt dan zijn geestverwanten. Het bewijs? Gemakkelijk te leveren. De heer Van Foreest stemde vóór: 1. het amendement-Ter Laan om den eersten oefen tijd op 6% en 4 in plaats van op 8 en 6% maand te brengen; 2. het amendement-Ter Laan om voor de bereden korpsen den diensttijd op 18 maanden terug te bren- gen; 3. voor het amendement-Ter Laan, om het blijvend gedeelte te doen vervallen; 4. voor het amendement-Ter Laan om voor het blij vend gedeelte de plaatsvervanging af te schaffen; 5. voor het amendement-Ter Laan om de derde her halingsoefeningen in 1913 te laten overgaan. 6. voor het amendement-Ter Laan om de Militie- wet pas in 1916 in te voeren, dus 3 jaar later dan voorgesteld werd. Ongerekend de andere voorstellen, waar de heer Van Foreest precies als de sociaal-democraten stemde. Volgens de sociaal-democratische beoordeeling stemde de heer van Foreest dus in al die gevallen „goed". Of zouden misschien de sociaal-democraten toen „goed" gestemd1 hebben? Wij lezen verdér in het verkiezingsorgaan „de Vonk" „Toen dc nieuwe Militiewet was aangenomen en daarvoor duizenden guldens meer uit de schatkist ge nomen moesten word'en, stelde Ter Laan voor, om de meerdere kosten te doen dragen door degene, die een inkomen hebben van 3000 en hooger. Het laten be talen dus door de menschen, die geld hebben en het meeste belang hebben bij het leger. Onder de tegen standers alle aanwezige vr. lib. ook Van FOREEST!" Voorstel-Vliegen om uit de erfenissen boven de 200.000 11 millioen meer te halen, tegen FOREEST. Amendement-Duys om in plaats van 2 per week 3 rente te geven aan 70-jarigen, tegen alle aanwe- zige'Kamerleden, zoowel de linksche als rechtsche, be halve de sociaal-democraten. Schadelijke steensoort verbieden voor het verwer ken. Tegen VAN FOREEST! Amendement-Duys om *de middelen tot dekking voor ouderdoms-, weduwen- en weezenrente te doen dekken door het Rijk. Tegen VAN FOREEST! Tegen VAN FOREEST! Aan deze opsomming is echter vergeten toe te voe gen, dat behalve de beer Van Foreest tegen stemden alle vrij-liberalen, alle Unie-liberalen, alle vrijzinnig' democraten, alle Roomsch-Katkolieken, alle anti-re- volutionnarren, alle christeüjk-historisehen, kortom alle Kamerleden behalve de aanwezige sociaal-demo craten. Ziedaar een prachtig stukje tactiek! l'n de Kamer voorstellen doen. waarvan men te vo ren weet, dat ze geen andere stemmen krijgen dan die van sociaal-democraten en dan dat in den verkiezings tijd uitspelen en het doen voorkomen alsof de an dere afgevaardigden niets willen doen in het belang van den arbeider. En dat bijv. zelfs zooals in geval 3 uitspelen tegen den heer Van Foreest, die den dag van stemming niet eens in de Kamer was! Wanneer de onwetende kiezers lezen, dat de heer Van Foreest tegen het voorstel-Vliegen stemde om uit de erfenissen boven de 200.000 11 millioen te halen, dan denken zij allicht: ,een man, die dat niet wil, krijgt mijn stem nooit." Maar als die kiezers eens vernemen, dat de vrijzinnigen tegenstemden, omdat ze aan de elericale regeering, die toch geen af stand kon doen van haar Tariefwet, niet. een bedrag van 10 millioen wilde opdringen, welke deze zeker niet in het belang der sociale verzekeringen gebruikt zou hebben? Om 145.000 te geven voor verbouwing van het paleis op het Loo. daar stemt Van Foreest voor! Het is hier weer hetzelfde valsehe liedje, dat ge zangen wordt. Immers op de sociaal-democraten en den heer Ketelaar na, stemden alle Kamerleden vóór die uitgave. Wij vermoeden zoo, dat in de sociaal-democratische verkiez'ingslectuur in het district van den heer Kete laar wel niet uitdrukkelijk gezegd' zal worden: denkt er om kiezers, Ketelaar stemde met ons tegen de 145.000 voor de verbouwing van het paleis op het Loo VAN FOREEST vóór. „Het waren de sociaal-democraten, diie voor de be hangen van den arbeider op de bres stonden en bo venstaande stemmingen leeren ons, hoe onze afge vaardigde, de heer Van Foreest, er over dacht." Zoo luidt de conclusie, welke „de Vonk" uit liet door haar gepubliceerde lijstje trekt. Dat is de klap op den vuurpijl. Mogen wij eens een ander lijstje geven, zonder daarbij terug te treden in de jaren 19051909? In de periode 19091913 stemde de heer Van Fo reest Vóór het amendement-Schaper op de Arbeidswet, om gehuwde vrouwen enz. des Zaterdagsmiddags 1 uur (in plaats van 4 uur) vrij te geven; vóór liet amendement-Ter Laan op het M. U. L. O. wetje, om op elke school ten minste 3 leerlingen kos teloos te plaatsen; vóór d,e motie-Ter Laan, om te voorkomen, dat de positie van ondergeschikte ambtenaren aan ministe- rieele departementen verslechterd werd; vóór het amendement-Duys bij de Radenwet om de losse arbeiders op te nemen; vóór het amendement-Duys om den voorzitter van den Rand van Arbeid niet door de Kroon, maar door den Raad te doen benoemen; vóór het subsidiair amendement-Duys. om te bepa len/dat het Rijk een bijdrage levert voor zoover de premiën van arbeiders voor de invaliditeitsverzeke ring niet toereiken, dus ook om niet voor slechts 75 jaren, die bijdragen te verleenen; vóór een amendement-Duys om een weduwen-rente in te stellen; vóór een amendement-Duys om niet pas bij 3/s inva liditeit, maar bij arbeidsonbekwaamheid invalid! teitsrente uit te keeren; vóór een sub-amendement-Troelstra om ook de 3e loonklasse gedeeltelijk vrij te stellen op kosten van den werkgever. Allemaal dus voorstellen van sociaal-d'emocxaten. Natuurlijk zouden we talrijke stemmingen kunnen opsommen waarbij de sociaal-democraten precies zoo stemden als de heer Van Foreest. Voldoende zij het echter, er aan aan te herinneren, dat de lieer Van Foreest stemde vóór het concentratie amendement, zooals het heet in het handboekje van den heer Schaper „de politieke strijd", waaraan wij de gegevens ontleenen, „om alle 70-jarigen van goed le vensgedragj en zonder voldoende bestaansmiddelen met 2 té pensioneeren. De lezers van „de Vonk" vernamen alleen dat de heer Van Foreest stemde te gen 3, dat. slechts de stemmen der sociaal-democra ten verwierf! De heer Van Foreest is geenszins tegen staatsbe moeiing in het belang van zwakken. Hij wil, indien dit noodzakelijk is, den Staat laten optreden. Maar hij vraagt zich als goed- liberaal altijd af, of, indien met behulp van den Staat, misstanden zullen verdwij nen, er ook gevaar is, dat er weer andere misstan den ontstaan, die misschien nog ernstiger zijn dan d eerste. Daarom stemde hij met de andere vrijzinnigen tegen de Bakkerswet, omdat deze het groot-bedrijf waarin men 'werkt met drie ploegen, ernstig zou be lemmeren. Een sterke minderheid in het hoofdbe stuur zelfs van den Bakkersgezel!enbond achtte den drieploegon-arbeid verkieselijker dan den arbeids duur van de wet-Talma. De voorzitter van den Bond voor arbeiders in het bakkersbedrijf noemde de we slecht, maar hij dacht, dat zij binnen enkele jaren ver beterd had kunnen worden! Is het nu zoo vreemd, dat een afgevaardigde stemt tegen een wet, die een voorman der belanghebbenden slecht noemt, die natuurlijk jaren lang onverbeterd zou zijn gelaten, die naar de meening van alle vrijzin nige Kamerleden den arbeiders grooter na- dan voor deel bracht? de auto van de chic van XCngeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den races kwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland Door wie werd de christelijk-historisehe kieévar- eeniging te Alkmaar opgericht? „Door ontevreden orthodoxe menschen", zegt „de Standaard". Hoe vond het anti-revolutionnaire or gaan deze oprichting? ,,'t Slimste van alles was, dat niet een politieke, maar eeniglijk een kerkelijke be weegreden hen wakker had gemaakt." Die „kerkelijke beweegreden" is, dat in de. Ned. Hervormde Kerk te Alkmaar na geduchten strijd de reehtzinnige'n het onderspit moesten delven. Aan den vooravond van de stemming over de vraag „kerkeraad f kiescollege", zeide ds. Doevendans, dat men aan weerszijden niet mocht verwachten, dat de strijd wérd gevoerd om and'erë personen aan het roer te krijgen, om de baas té'sjifilén. Sinds dien tijd passen, gelijk het in „de Standaard" heet, ontevreden orthodoxe menschen, die dusver steeds op den heer Van Foreest meegingen, hiervoor! Is dit. optreden iets anders dan overbrenging van dc-n plaatselijk-kerkelijken strijd op de verkiezingen van de Tweede Kamer? Is dat iets anders, dan vermenging van een kerke lijk geschil en do politiek? Maar nu verder. In Heiloo is een Evangelisatiege bouw, waar rechtzinnige predikanten voor rechtzin nige geloovigen optreden. Een dier rechtzinnige voor gangers beval onlangs zijn hoorders aan op den heer Van Foreest te stemmen. Toen kwam een ander rechtzinnig voorganger, om dezelfde menschen in het zelfde kerkgebouw warm te maken voor de eandida- tuur-Henkemans. „Een dominé moet niet aan politiek doen', zei on langs een rechtzinnig Alkmaarsch predikant tot ons, waarop ons antwoord luidde: „Jammer dat al uw col lega's er niet zoo over denken." Zooals het thans in dit district, gaat, is de vermen ging van godsdienst en politiek minstens evenzeer in het nadeel van den godsdienst als van de politiek. Vooral als het een candidatuur geldt van een aftre dend lid, dat zelf geloovig is en van onderdrukking op geloofsgebied niet weten will De naamlooze redactie van de verkiezingscourant voor den candidaat Snoeck Henkcmaiis heeft t- blijk baar niet kunnen doen zonder het! argument, dat de heer Van Foreest.... een onoprechte houding aanneemt ten opzichte van het staatspensioen. Nu, als men in het andere kamp, tot dergelijke wa penen zijn toevlucht moet nemen, wapenen," die in een eerlijken poltieken strijd worden vermeden, dan ziet het er voor den vrijzinnigen candidaat zoo erg nog niet uit. Gelukkig dat men van links tot- dusverre in dit district zorgvuldig heeft vermeden met een der gelijk persoonlijk argument te komen, dat eigen lijk niets is dan verdachtmaking van den tegenstan der. Immers iedereen weet, dat de heer Van Foreest het concentratie-manifest onderteekend heeft en 27 Fe bruari j.l. gestemd heeft vóór het voorstel om alle 70-jarigen van goed levensgedrag en zonder voldoende bestaansmiddelen met 2 per week te pensionneeren. Iedereen weet dat de heer Van Foreest een eerlijk man is. De heer Snoeck ILenkemans heeft dit zelf van hem getuigd in zijn verkiezingsrede. Doch de verdedigers van de rechtsche candidatuur schijnen toen doof geweest te zijn. Of hun candidaat neemt een hooger standpunt in dan zijn voorvechters, zoodat hij over hun hoofden heen sprak. „Wilt gij krachtige bestrijding van dc openbare on redelijkheid. Kiest dan Snoeck Henkemans", lazen wij vanmorgen op een aanplakbiljet, De ontwerpers van dit. biljet schijnen er niet- aan gedacht te hebben, dat de heer Ynn Foreest stemde vóór de Zedelijkheids- wetten Wij herinneren hen er daarom even aan. En de kiezers tevens DE RIJKSMIDDELEN. De afgeloopen maand Mei sluit, zich waardig aan bij haar voorgangster, waarvan de vorige maand zuiic een gunstig getuigenis kon worden afgelegd, meldt dc „N. Gt." Mei 1913 toch heeft Mei 1912 overtroffen met. een bedrag van niet minder dan 1.479.964.54%. Werd verleden jaar ontvangen 17.450.082.88, dit jaar bracht de Meimaand 18.930.047.42% on de schatkist. Twee posten op den maandstaat vallen dadelijk in het oog. Vooreerst leverde de suikeraccijns een be langrijk bedrag meer op dan verleden jaar 371.000) wegens het feit, dat de afgeloopen maand Mei 5 Za terdagen telde. En vervolgens was de opbrengst, der successierechten eveneens 371.000 hooger dan ver leden jaar, toen zij weer eens bijzonder waren tegen gevallen. Maar behalve deze toevallige verhoogingen, kan toch gewezen worden op een flink accres hij verschil lende andere bronnen van. inkomst. Bij vergelijking van de maanden Mei 1912 en 1913 zien we toch, dat dit jaar meer werd ontvangen uil de personeele belasting 35.000, de bedrijfsbelasting 246.000, de invoerrechten 147.000, den suikerac cijns 371.000, het gedistilleerd 1000, den zoutae- cijns 21.000, en dien op bier en azijn J 11.000, de ze gelrechten 48.000, de registratierechten J 52.000, de successierechten 371.000, de domeinen 69.000, de posterijen 87.000. de rijkstelegraaf 5000 en de loodsgelden J 38.000. Daar tegenover staan slechts eenige geringe ver minderingen. Zoo brachten minder op de grond belasting 10.000, de vermogensbelasting 3000, de wijnaccijns eveneens, 3000» de aceijns_ op het ge slacht 1000 cn de hypotheekrechten 500. De vijf maanden van dit jaar gaven een totaal van 75.918.749.39%, tegen 71.464.243.24% in hetzelfde tijdperk van 1912. Het geheele accres bedraagt dus thans leeds 4.454.506.15. STEMMING PROVINCIALE STATEN. Tn geen enkel der 85 stembureaux te Amsterdam

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1