DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Burgerschool en Meisjesschool. No. 138. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 DINSDAG 17 JUNI. DINSDAG 15 JULI 1913, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, ©reote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Inlevering wapenen, kleeding, uitrusting enz. Telefoonnummer 3. Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. S T A DSN I E U W S. ALRMAARSCHE Dp BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de verlofgangers der Landweer, die in 1906 naar de Landweer zijn overgegaan, VOOR ZOO VER ZIJ IV HET LAATSTE JAAR VAN HUN NEN DIENSTTIJD ZIJN, dat door den Comissa- ris der Koningin in deze provincie is bepaald, dat de INLEVERING van al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen met, uitzondering van het zak boekje, door bedoelde landweerplichtigen, voor zoover zij in het register van verlofgangers der Landweer dezer gemeente voorkomen, moet geschieden op des voormiddags ten 9 ure, voor zooveel betreft de manschappen behoorende tot de Infanterie en de Hos pitaalsoldaten en des voormiddags ten 11 ure voor zooveel betreft de manschappen van de Vesting-Ar tillerie, Genietroepen, Pontonniers en Administra tietroepen, in de Cadettenschool te Alkmaar, aan de Wilhelminalaan aldaar. Hij noodigt. mitsdien bedoelde verlofgangers uit op den genoemden datum en de aangegeven plaats aan de hun bij art. 31 der Landweerwet opgelegde verplich ting tot inlevering te voldoen en brengt voorts in herinnering de navolgende bepalingen voorkomende in de „Regeling" voor die inlevering, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog van 7 Mei 1913. Vie Afd. No. 24: „Indien de verlofganger wegens geldige redenen verhinderd is persoonlijk de inlevering te doen, dan is hij, of zijn c. q. zijne naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander ge schiedt, Van de geldigheid der redenen van verhin dering moet blijken uit een bewijs, afgegeven, c. q. ge legaliseerd, door den Burgemeester en bij de inleve ring' over te leggen door den persoon, die de inleve ring doet. Met nadruk wordt den manschappen er op gewezen dat zij bij de inlevering IN BURGERKLEEDING moeten verschijnen. Overtreding of verzuim van de betreffende bepalin gen der Landweerwet wordt, gestraft op de wijze als is aangegeven in de artt. 32, 33, 35bis, 35ter en 36 dier Wet. Alkmaar, 13 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, JAN DE, WIT, lo. Burgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór Of op 15 Juli e.k. bi) de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbe- wijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren heb ben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tjjdatip der toelating, den leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Burger school is aan het Schoolgebouw in de Brillesteeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur, en voor de Meisjesschool op Woensdag en Zaterdag van half twaalf tot half een aan het gebouw der school aan de Oudegracht, waarbij den ouders in hun belang wordt geraden die aangifte, voor zooveel laatstgenoemde school betreft, te doen VÓÓr 7 Juli e.k. De ouders of verzorgers van z.g. buitenleerlin- geil wordt uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken gemeentebesturen te richten VÓÓr 1 Juli e.k. Ton slotte noodigen Burgemeester en Wethouders belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz.' lo. Burg. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Juni 1913. ALKMAAR, 17 Juni. Berlijn viert feest. Een kwart eeuw is het gele den, dat Wilhelm II uit de vermoeide handen van zijn edelen vader den rijkscepter overnam. Wij komen daarop nog wel eens terug. Feestelijkheden worden op groote schaal gevierd. De stad is kakelbont ge tooid, en plechtigheden volgen elkaar in menigte op. Zoo werd er een huldigingsfeest in het universiteits gebouw gehouden, waarin een onbekende historische gebeurtenis werd onthuld. Bij 's keizers komst aan de regeering was het eerste geschrift dat de Keizer op zijn schrijftafel vond een politiek testament van koning Friedric-h Wilhelm IV. i Hij opende het en herkende dadelijk het kenmerkende schrift. Het was een politiek testament dat iederen nieuwen heerscher bij de aanvaarding' der regeering' moest worden voorgelezen. Het bevatte een in de krachtigste en meest bewogen woorden gestelden raad, de grondwet nog voor zijn beëediging' omver te wer pen. Wilhelm II had, evenmin als zijn beide voorgangers lust aan dit verzoek te voldoen. Maar hij is verder gegaan in de overtuiging, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat in de toekomst eens een jonge en onervaren heerscher de regeering zou aanvaarden, op wien dit testament een noodlottigen indruk zou kun nen maken. „Bij die gedachte," zeide de Keizer, „was het mij alsof ik een vat buskruit iu huis had. Ik had geen rust, voordat ik het testament had vernietigd." Het is verbrand, en de omslag is in het keizerlijk archief gelegd met het opschrift: „Inhoud vernie tigd." Men neemt aan, dat de verstandelijke vermogens van Frederik Wilhelm IV, toen hij den raad aan iede ren nieuwen vorst uit zijn geslacht, om de grondwet omver te werpen, gal, reeds gekrenkt waren, maar men vindt het toch een opmerkelijke betooging vau Keizer Wilhelm, dat hij dadelijk na zijn troonsbestij ging' dit testament op demonstratieve wijze verbrand heeft. Er zijn gisteren natuurlijk verschillende onderschei dingen verleend. De rijkskanselier is luitenant-gene raal geworden en heelt een eigenhandigen brief van den Keizer en een foto gekregen. De bestuurder van het keizerlijk landgoed Cadinen, wien algemeen de schuld wordt toegeschreven van de onaangename ge schiedenis met den pachter, dien de keizer ;,er uit smeet" maar wien later recht werd gedaan, ontving een zeer hooge onderscheiding! De keizer heeft geen algemeene amnestie verleend. Voor hen, die tot leger en vloot behooren, werd al leen straf kwijtgescholden voor disciplinaire overtre dingen. En dan zijn nog buitengesloten zij, die ge straft werden wegens beleediging' van superieuren en wegens mishandeling van ondergeschikten. Deze uit zondering voor de terecht zoo verafschuwde soldaten- mishandelaars zal wel algemeen met sympathie be groet worden. Voor de amnestie van civiele personen verwacht de keizer advies voor elk bijzonder geval. Zij die misde den door nood, lichtzinnigheid, onbezonnenheid of verleiding- komen in de eerste plaats voor de gunst in aanmerking. Gistermorgen werd de nationale hulde bij het jubi leum van den keizer voor de missies in de Duitsehe koloniën en protectoraten aan den keizer overhan digd; het totaal bedrag' is 2800.000 gulden, voor de Evangelische missies 1.800.000 gulden, voor de Ka tholieke 1.000.000 gulden. De Duitsehe couranten geven feestartikelen. Som migen zelfs een apart Keizernummer. We hebben zulk een „Gedenkblatt" vóór ons. Het is rijk geïllustreerd eu bevat tal van episodes uit het veelbewogen leven van den Keizer. Mooie oogenblikken, maar ook droe vige. Eén kiekje trof ons zeer bijzonder. Een nog jonge man staat tegenover een kloeken grijsaard: het is de ontmoeting van den Keizer en Bismarck te Friedrichsruh. AVat moet er bij de herinnering aan die ontmoeting met den ijzeren kanselier thans in het hoofd van den jubileerenden Keizer omgaan! ~DE CAN D1DATUUR-SNOECK HENKEMANS. In de geheel gevulde groote zaal der Harmonie tra den gisteravond vanwege de besturen der A. R., R. K. Centrale en C. H. Kiesvereenigingen als sprekers op de heeren mr. dr. D. Kooien, voorzitter van den Alge- meenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, lid van de Tweede Kamer, dr. J. Th. de Visser, lid van de Twee de Kamer en ds. R. v. d. Kamp, van Breukelen. De vergadering werd geleid door den heer G. S. Amoureus, die zeide dat. dezen avond de rechterzijde antwoord zou geven op de bezwaren, die op de ver schillende vergaderingen tegen haar waren inge bracht. Het eerst was daarna he-t woord aan mr. dr. D. Kooien, die er op wees, dat de opgerichte Nationale Bond van Prot. Kiezers niet rechts, niet links wil gaan, maar langs den Koninklijken Weg'. Er heeft zich gevormd een groepje van personen, dat zich niets anders voorstelt, dan dat aan den toestand van gelijk berechtigdheid, die de Grondwet waarborgt, een einde moet komen. Ze willen de Ned. Ilerv. kerk vooropstel len. De mannen, die zeggen dat op politiek gebied niet mag worden gesproken van godsdienst, zeggen in dezelfde brochure dat er een onbetwistbare klove be staat tusschen Hervormden en Katholieken. Wat denkt men van den ernst van deze personen? Ieder in de coalitie behoort, jol' tot de Protestanten of tot de Katholieken, maar in het staatkundige leven gaat het toch niet om theologische vraagstukken. In dien het waar is, dat door gelijke inzichten op staat kundig gebied een goed regeerstelsel kan worden ver kregen, wat is daar dan tegen? Men verwijt ons nu samengaan, terwijl er toch alle reden is om samen te gaan. De Bond heeft eenige praetisehe vraagstukken be handeld, o.a. de Ned. Herv. Kerk. Hierover zijn din gen gezegd, die niet door den beugel kunnen. We hoo- reu in dit verband geen ander woord dan leugen en verleugening. Spr. wil daarom de leugens, die in het vlug-schrift zitten, naar voren brengen. Gezegd wordt, dat het voorstel tot wijziging' van art. 171 der Grondwet wel van de baan is, maar toch komt men met verdachtmakingen. Komt er een voor stel van de Ned. Herv. Kerk vijandige zijde, dan is dr. Kuyper niet te vertrouwen, wordt in het vlug schrift beweerd. Men moet, waar drie partijen geza menlijk een accoord onderteekenen, toch al weinig eerbied voor zijn tegenstander hebben, om zoo iets te schrijven, zei spr. Ten tweede: het schoolvraagstuk. Van christelijke mannen zou men verwachten, dat ze hun kroost als christenen zouden willen opvoeden. De heeren maken zich nu bevreesd, dat de openbare school niet meer zal bloeien. Is dat verklaarbaar bij Protestantsehe kie zers Hoe kan deze Bond van Protestantsehe Kiezers nu eenige bladzijden schrijven over het 3e praetisehe punt: de tarief wet? Dat kan men alleen begrijpen, wanneer men weet waarvan deze Bond de hulptroepen wil vormen. Spr. verdedigde het tarief, zette uiteen dat het deels een fiscale werking heeft en hoe het meer arbeidsgelegenheid geeft. Deze Bond van Prot. kiezers, die zich over deze praetisehe vraagstukken op liberale wijze warm maakt, vergeet wat het weggeeft, indien inderdaad de kiezers de raadgevingen van den Bond volgen. Ze we ten zelf, dat indien de rechtsche partijen het niet win nen, de concentratie of sociaal-democratie aan het bewind komt. „Dit laten we ootmoedig' vertrouwend over aan God." Zijn dit nu ernstige mannen? Ze ver geten, dat op 't oogenblik aan het bewind zijn christe lijke mannen, die regeeren willen en kunnen. Spr. wees er op, dat de Zedelijkheidswetten, van links met hoongelach begroet en aangenomen met de stemmen van een klein groepje vrijz. dem. voor, hebben wegge nomen de openbare bronnen van onzedelijkheid. Waar om spreekt de Bond hier nu niet over? Hier iu Alkmaar moet de heer van Eoreest ge steund worden. Spr. wenschte echter op iets te wijzen. Door den Katholieken Minister van Financiën werd in 1909 voorgesteld een nieuwe, 17e predikantsplaats te stichten in Rotterdam, n. 1. op Eeijenoord. Dit voorstel werd 8 Maart 1910 aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Voor deze versterking van het Protestan tisme stemde de beer Snoeek Henkemans, er tegen de heer van Foreest. Dezelfde minister heeft op de staatsbegrooting van het loopende jaar een post van 1500 voor de predi kantsplaats te Eeijenoord, J 1200 voor ééne te Spaarn- dam en 600 voor Nieuw Weerdinge. De woorden leugen en verleugening kunnen beter gebezigd worden tegenover de schrijvers van het ge schrift. Spr. wees er nader op, dat de rechtsche partij en steeds een uitgebreid staatkundig' program van samenwerking hebben gevonden. Steunt de mannen, die de beginselen voorstaan, welke u dierbaar zijn. (Luid applaus.) Dr. de Visser, hierna het woord verkrijgend, noem de bet een voorrecht de candidatuur te verdedigen van een man, die sinds jaren zijn dierbare vriend is en die zijn leven heeft gewijd aan de belangen van de Ned. Herv. kerk en de philantropie. Spr. heeft zich geërgerd, dat de Bond van Prot, kiezers den heer Snoeek Henkemans hier niet steunt. Spr. wil de den Bond kwalificeeren in den ontrouw aan zijn eigen beginselen. Indien in eenige politieke partij the orie en practijk in flagranten strijd zijn, dan is het bij dezen Bond. Hij begon reeds zijn verkeerde practijk, toen hij tot zijn voorzitter koos een officieel vrij-li- beraal. Daarom werden direct de heeren de Beaufort en van Foreest gesteund. Daardoor heeft de Bond reeds partij gekozen voor links en zijn zelfstandige po sitie prijs gegeven. In de 15 jaren, dat spr. lid van de Kamer is, heeft hij ééns een debat over de Ned. Herv. Kerk bijgewoond en toen was de heer de Beaufort het ging over de 17e Rotterdamsche predikantsplaats tegen de subsidie, waarbij volgend den grootéii staatsman van Foreest, die ook de Ned. Herv. Kerk in zijn chemisetje wilde laten staan. De Beaufort ar gumenteerde, dat spoedig, meer plaatsen om subsidie zouden kunnen komen, b. v. Amsterdam en nu staat aan het geestelijk hoofd van den Bond de Amsterdam- sche predikant ds. van Hoogenhuyze, en de vrij-libe- raal Differee officieel aan het hoofd. Diezelfde Bond heeft in Middelburg tegenover den Hervormden heer Blum aanbevolen den vrijzinnig-de mocraat Van Kaalte, die op zijn program heeft: schei ding van kerk en staat, het moet voor altijd met de subsidie gedaan zijn. Hoe kan zoo'n man nu gekozen worden door voorstanders van de Ned. Herv. kerk? Daar kan spr. met zijn gezond verstand en al de liefde voor de Ned. Herv. Kerk niet bij. Zoolang er liberale regeeringen waren, hebben we met moeite gekregen een postje van 500, J 600 voor een noodlijdende 'Herv. Gemeente en dan moest het nog' een zijn, tot welker ontstaan de staat zelf aanlei ding had gegeven. Zoo te Hoek van Holland en IJmuiden. Zulk een benepen standpunt, heeft een christelijk ministerie nooit ingenomen.' Do minister van oorlog heeft aan de Ned. Herv. kerk te Ede een jaarlijksche post van 2000 toegekend voor de geestelijke verzorging der militairen, wat met de door den heer Kooien genoemde bedragen 5300 subsidie aan de Ned. Herv. kerk beteekent. Spr. wees er op dat het 't kabinet Heemskerk was, dat bij de theologische hoogleeraren aan de Utrecht- sche hoogeschool een 5e heeft gevoegd. Ook om andere redenen wilde spr. het huidige mi nisterie behouden. Aan al onze rijksopvoedingsgestich ten, aan al onze tuchtscholen zijn hervormde predi kanten en hervormde godsdienstonderwijzers verbon den. De Ned. Herv. kerk heeft hier een eenig voor deel verkregen en tot nu behouden. Dat is al weer aan de rechtsche regeering te danken. Do Boud van Prot. Kiezers accompagneert zich aan politieke partijen, die nooit voor de Herv. kerk hebben gedaan, wat het ministerie Heemskerk er voor heeft gedaan. Zou de coalitie, zijn aangegaan, indien men maar in één, opzicht schade voor de Ned. Herv. Kerk had gevreesd? Hoe staat de liberale concentratie tegen over art, 171? De vrijz. dem. hebben tot op dit oogenblik hun pro gram gehandhaafd, waarin staat scheiding van kerk cn staat. De unie-liberalen en vrij-liberalen houden zich met opzet stil, zoodat we niet weten, hoe ze te genover dit vraagstuk staan. Van de soc. dem. is be kend, dat ze zijn voor de scheiding van kerk en staat. Met alle kracht en vrijmoedigheid zegt spr. dat be slist en alleen doqr een overwinning van de rechter zijde de belangen van de Ned. Herv. kerk veilig zijn. Wanneer spr. ziet wat al zoo tegen het ministerie is ingebracht, dan vraagt spr. wat heeft het. dan toch voor kwaad gedaan. Op het gebied van de landsverde diging kan men hot niets verwijten, de sociale wetten, dié' minister Talma zich voorstelde, hebben het Staats blad bereikt en ze zullen bij uitvoering blijken te zijn een zegen des volks. Komt de concentratie aan de re geering, dan komt er een tijd van socialen stilstand in Nederland daar de Eerste Kamer tegen het Staats pensioen is. Arbeiders, ge weet, gaat d'e regeering om, wel wat ge verliest, maar niet wat ge krijgt, zei ,spr. Ten slotte stond spr. nog even stil bij de school kwestie. Laat het ministerie Heemskerk in staat ge steld worden tot de grondwetsherziening te komen, in het belang van den christen-werkman van Nederland. Tot het verkrijgen van een goed resultaat van den 50- jarigen schoolstrijd kan men ook bijdragen door de verkiezing van den ijverigen, bekwamen, braven Snoeek Henkemans. (Applaus). Ds. v. d. Kamp zeide, dat het voor christen-men sehen de vraag nog zou kunnen zijn of men den heer van Foreest dan wel den heer Snoeek Henkemans zal kiezen. Zijn inderdaad de belangen van de Herv. kerk veilig in handen van de liberalen? Spr. wilde zich beroepen op een officieel stuk, n.l. op een rapport uitgebracht in den Raad van State •foor den heer Keizer, 6 October 1817. Het rapport is vrijwel onbekend, maar had ten doel om te adviseeren aan Koning Willem I. op welke wijze men het best het liberalisme in de Herv. kerk zou kunnen steunen. Het rapport beval om het liberalisme in de kerk te steunen als noodig aan wezenlijke godsvrucht en ware verlichting'. De leerstukken moeten vergeten worden, staat in liet rapport. Van dezen geest nu is doortrok ken het openbaar onderwijs. Dit rapport wordt stelselmatig verzwegen. In het rapport wordt gesproken van de meest doel matige professoren, niet van de meest wetenschappe lijke, zooals het altijd heet, In het rapport, staat verder, dat men met het be noemen van professoren altijd voorzichtig moet zijn. De Koning werd gebonden aan een voordracht van den Raad van State, daar een Koningin, die aan de regeering' kon komen, altijd meer vatbaar is voor gods dienst, Iemand, die zich een aanhanger noemt van de liberale partij, die zulk een stuk in haar historie heeft staan, kunnen we dien kiezen als voorstander van de Nedi Herv. Kerk? De liberalen zijn afkeerig van den godsdienst en toch wordt deze misbruikt, om vooruit te komen. Doch de mannen van rechts zijn werkelijk liberaal. Recht-liberaal is in de eerste plaats God dienen. Neutrale menschen zijn er niet, sedert de zonde in de wereld gekomen is. bestaat er geen neutraliteit meer. Wij leggen er den nadruk op, dat ouze gods dienst1 de gansche politieke beheerscht. Tegenover het wettenstelsel van minister Talma stekl spr. wat prof. van Einbden schreef in zijn dis sert atie: Darwinisme en democratie. Smart en leed zegt hij is zoo oud als de wereld. Het is een eisch van de democratie, dat- de ïnenseh zich aan zijn eigen haarvlecht optrekt uit het moeras. Deze theorie, waarvoor men links niet geheel aansprakelijk mag stellen, is afgeleid uit het evolutiebeginsel, doch links heeft men dit evolutiebeginsel nooit verloochend. In 1907 zei Goeman Borgesius op een partijdag te Gor- cum, dat hij nog veel liever afstamde van een echten aap, dan van een slingeraap als dr. Kuyper. De anti these is niet dood, deze leeft zei spr. Spr. wees er daarna op en illustreerde met voorbeel dt ii. dat zich het ergerlijke geval voordoet, dat de vrij zinnigen, die allerlei kwaads van de zending in lndië voorspellen, de Indische bevolking opruien tegen de christelijke regeering. Hij eindigde met een krachtige aanbeveling van de candidatuur Snoeek Henkemans, in de hoop, dat hard werken in vervulling' zou doen gaan het Van Alkmaar begint de Victorie! (Applaus). De voorzitter sloot hierna de vergadering met. dank aan de sprekers, wier woorden herhaaldelijk door warm applaus werden onderbroken. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 October is de heer C. Geus, klerk der 1'. en T. Ie klasse ten telegraafkantore alhier, overgeplaatst naar het telegraafkantoor te Amster dam. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 12 Juni 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 136.20.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1