DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 139. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 18 JUNI. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, ©roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De uitslag? VICKERS CAR, STIKKEL, OLIJ en TEN ZELDAM, f* Telefoonnummer 3, Zij, die zich met 1 Juli op dit 1 blad abonneer er?ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. -*S Roomsch-Katholieken 24 (25) Anti-Revolutionairen 10 (20) Christelijk-Historischen 7 (9) Unie-Liberalen 7 (6) Vrij-Liberalen 2 (1) Vrijz.-Democraten 2 (3) Sec.-Democraten 1 (O) Eerstemmingen 47 (36) ÏOO ÏOO BINNENLAND. DE BURGBMEESTEBSBEHOEMIHG TE KOUDEKERKE. STA D S nTeU VVS. .O ALKMAARSCRE COURANT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 18 Jtiai. De Meiboom is uit de kap en de roode vaan uit den mist! Ziedaar in enkele woorden de beteekenis van den uitslag der verkiezingen van gisteren weergegeven. De coalitie heeft ernstige verliezen te verwachten en de sociaal-democratie treedt voor het eerst het Ne- derlandsche parlement binnen met een afgevaardig den-getal van twee cijfers. De uitslag is als volgt: (de tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven den stand aan bij de eerste stem ming in 1909). Was rechts in 1909 zeker van 54 stetmmen plus Ede is 55 stemmen, ditmaal heeft de coalitie het niet ver der kunnen brengen dan tot 41 zetels. Links kreeg bij eerste stemming in 1909 10, thans 11 zetels, de soci aal-democraten toen 0 nu 1 zetel. In 47 districten moet een herstemming plaats hebben, nJ. in 23 tus schen concentratie- en coalitie-mannen, ftn 11 tus schen concentratie-mannen en sociaal-democraten, en in 11 tusschen coalitie-mannen en sociaal-democraten en in 2 districten tusschen coalitiemannen eu recht- sehe mannen, dié niet tot de coalitie behooren. Het is moeielijk, zoo niet onmogelijk, om de her stemmingskansen te bespreken. Maar het schijnt ons vrijwel buitengesloten, dat de rechterzijde boven dei 50 zetels zal komen de anti-revolutïonnaiTe partij,f die volgens dr. Kuyper recht heeft, op 15 zetels en er door L. G. MOBEELY. Haar het Engebseh. 5) o— „Een kalm, beschaafd en bemiddeld man van goe den huize wenscht kennis te makejn met een jong meisje van goede familie, dat een tehuis verlangt. Fortuin is niet noodzakelijk." Daarbij bleef Christines even stilstaan. „Fortuin is niet noodzakelijk", zei zij luide en met een vreemde stem. „Wie die E. M. dan ook wezen mag, hij verlangt alleen dat het meisje dat een tefiuis verlangt, van goede familie is." Zij keek naar de iri nevel gehulde daken, die zij door haar vuile venster ruiten juist onderscheiden kon en. zeide: „Hu, zoover ik. weet hen ik van goede familie, al heeft mijn vacler muziekles gegeven, sommige menschen zien met min achting- op een musicus neder. En ik verlang- be paald een tehuis en heb er een noodig." Zij keek niet langer naar de sombere buitenwereld^ maar liet haar oogen gaan over de niet minder som bere kamer. „En als ik in den smaak viel van dien E. M. misschien misschien zou hij wel goed voor mij zijn. Zou ik in zijn smaak vallen? Dat wou ik wel eens weten. Ik ben volstreüt niet mooi en hee- lemaal niet. aardig en ik zie er vreeselijk sjofeltjes; uit en het kan haast niet armoediger. Er is niets ter wereld dat mij aanbeveelt." Zij duwde haar stoel achteruit, stond op en liep langzaam naar den schoor steenmantel, waar de verweerde spiegel boven hing, die al sedert lang het vermogen verloren had de beel den met juistheid weer te geven. In dezen weinig vleienden spiegel stond de arme klefine Christine met de kaars een heel eind boven haar iioofd, langen .tijd 20 had, zal dichter komen bij de 10 zetels, welke zij in 1905 kreeg. De Tariefwet zou daardoor van de baan zijn en de voorgestelde grondwetsherziening met de bedreiging van de openbare school eveneens. Teekenend voor de coalitie is het zeker dat in de vast gewaande reehtsche distrieten Amersfoort, Zwolle, Apeldoorn herstem mingen moeten plaats hebben, dat Ede niet den anti- rev. coalitie-candidaat in herstemming, maar den „af gesneden" chr. bist. jhr. Schimmelpenninck dadelijk in de Kamer bracht. De Liberale Unie zal wel niet versterkt uit den strijd komen zij verloor Botterdam I, Botterdam II en Botterdam V. De vrijzinnig-democraten verloren niets, de vrij-liberalen evenmin en de concentratie winst zullen deze beide partijen te boeken hebben. Het coalitie-verlies komt echter hoofdzakelijk in het voordeel der sociaal-democraten, die met het grootste deel van de winst gaan strijken. Zij beleven ec-n periode van grooten bloei als in Duitschland in 1803, toen liet aantal hunner zetels steeg van 58 op 81 later daalde liet in 1909 tot 43, terwijl het in 1912 weer klom tot 103. Er is over liet geheel goed gestemd. Men vindt districten, waar zeker nog nooit zooveel kiezers aan de stembus zijn geweest. Alkmaar behoort tot dege nen, die met eere vermeld mogen worden. Door de, 11522 kiezers werden '10730 (geldige)1 stemmen uitge bracht. Vermeerderde het kiezerskorps sinds 1909 met 1252, het aantal uitgebrachte stemmen steeg met 1862, hetgeen vooral te danken is aan onze stad, waar het groote getal uitgebrachte stemmen de belooning is van een veeleiscliend verkiezingswerk. De candidatuur der rechterzijde ging flink voor uit de heer Glinderman behaalde in 1909 3562' stemmen, de heeif Snoeck Ilenkemans thans 4505. Daarentegen liep de hr. van Foreest terug: 5051 wer den in 1909 op hem en den heer Hetscher uitgebracht, terwijl bij thans 4621 verkreeg. Dit mindere aantal stemmen is echter stellig terug te vinden in de groote stemmenvermeerdering van den heer Gerhard (van 254 tot 1604), die men kijke maar eens naar Oud karspel! toch nog een zeer groot aantal vrijzinnige stemmen heeft behaald. Wij vreezen dan ook niet, dat 25 Juni Alkmaar „om" zal gaan. Maar wel is het noodzakelijk, dat er weer hard gewerkt wordt en dat men niet in goed vertrouwen bij de pakken gaat neerzitten. De kerkelijke partijen hierterstede zullen met nog te meer ijver voor hun candidaat ijveren nu de zekerheid bestaat, dat diens Amsterdamsehen zetel zeer ernstig bedreigd wordt. Er is dus voor de vrijzinnigen alle reden om voor een onaangename verrassing op hun hoede te zijn en tegenover het vuur der overzijde. eigen vuur te stellen Zooals reeds werd medegedeeld, heeft het Centraal Bestuur der Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district S-teenwijk zich in de bekende kwestie be- ernstig te staren en haar kleine gezichtje leek nog witter door den achtergrond van geleden mist en haar oogen nog groener door de diepe kringen. Zij had haar hoed afgezet, het dikke zwarte haar lag krullend om haar hoofd. Het was een goed ge vormd hoofdje, het stond heel goed op haar slanken hals, maar dat waren zaken, waaraan Christine geen aandacht schonk, zij wilde schoonheden ontdekken in haar gezicht, maar vond ze niet, daar ze in de hou ding van haar lioofd en den vorm van haar kin niets bewonderenswaardigs vond en evenmin in de eerlijke oprechte uitdrukking van haar öogen. „Als B. M. mij toevallig op straat tegenkwam, zou hij niet naar mij omkijken en dat zou geen enkele man doen", riep zij zuchtend uit, terwijl zij zicli van den spiegel afwendde; „ik heb al een heel gewoon ge zicht, er is niets bijzonders aan. Het eenige is als ik zoo moedig kon wezen hem te antwoorden en dan kennis met hem te gaan maken zou het hem misschien aangenaam zijn een meisje te vinden dat aan niets anders behoefte heeft dan een rustig tehuis; dat heel tevreden zou wezen zonder vroolijkheid en amusementen". Zij zuchtte weder en er kwam een ernstige uitdrukking in haar oogen. „Ik heb eigen lijk nooit pleiziertjes gehad in mijn leven, ik zou zé dus ook niet missen en ik zou mijn best kunnen doen B. M. een gelukkig huiselijk leven te bezorgen, dat schijnt alles te wezen wat hij begeert. Eigenlijk is er niets geen kwaad in op dien brief te antwoorden, ging zij voort, steeds hardop sprekende. Er zal toch niets van komen; en toch het kon de moeite waard zijn en men zou haast zeggen dat: het een -werk van de Voorzienigheid is dat juist die advertentie in de „Sunday Recorder,, mij moest opvallen." De brief, dien zij nu ging zitten schrijven als resul taat van al deze tegenstrijdige overpeinzingen, was zeker de moeilijkste dien zij nog ooit in haar jonge leven geschreven had; en voordat hij at' was en ten slotte in een couvert gesloten, had zij al vrij wat treffende de burgemeestersbenoeming te Koudekerke, tot den heer baron Van der Borch tot Verwolde ge wend, die aan genoemd bestuur berichtte, dat de me- dedeeling van baron Van der Eeltz volkomen juist is en de zaak zich niet anders heeft voorgedragen. Haar aanleiding daarvan liet de heer Duymaer van Twist het volgende strooibiljet verspreiden: „Verklaring, „Door het optreden van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging te Steenvijk acht ondergeteekende zic-h genoodzaakt in zake de benoeming van den heer baron Van der Borch tot Verwolde tot burgemeester te Koudekerke een aanklacht wegens laster tegen het orgaan der kiesvereeniging De Noordwesthoek van Overijssel bij de justitie in te dienen. „Ik verklaar voorts voor God en mijn geweten, dat al wat over het onderhoud tusschen den heer Van der Borch en mij geschreven en getelegrapheerd werd on waar en laster is." L. F. DUYMAER VAK TWIST. AERONDISSEMEKTS-RECHTBAKK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 17 Juni. BELEEDIGIKG. De niet verschenen D. V., werkman te Berkhout heeft 12 Mei te Goorn, behoorende tot die gemeente, den rijksveldwachter T. Leegwater, te Oudendijk be- ieedig'd door eenige keeren te zeggen: Ik heb sch. aan de politie. Get. Leegwater bevestigde de juistheid van het uit voerige door hem terzake opgemaakte proces-verbaal, waarna het O. M., dat er op wees dat bekl., die zoo veel mogelijk Leegwater grieft -reeds den 13 Mei wierp hij L. voor de voeten, dat deze wel eens „een boterham van een ander eet" een week gev. str. eischte. De burgemeester van Berkhout had in een schrijven te kennen gegeven, dat hij het voor de handhaving van het gezag der politie noodig oordeelde, dat de werkman V. een flinke straf kreeg. K. Z., landbouwer te Heerhugowaard heeft 13 Mei M. Veldman, arbeider te Harenkarspel toegevoegd, dat deze drie jaar geleden, toen hij een gouden horloge van bekl. in reparatie had, een gouden ring heeft ver vangen door een koperen. Bekl. zei, dat liij geprikkeld was en toen een prikke lend antwoord had gegeven. Bekl. had bedoeld het knopje van het horloge. Get. Veldman zei de reparatie naar beste weten te hebben verricht. De ring van het horloge heeft hij heelemaal niet aangeraakt overigens herinnerde get. zicli niet meer, welke de aard van de aangebrachte reparatie was. C. Molenaar, arbeider te Heerhugowaard, was ge tuige van de woordenwisseling, welke naar aanleiding van de veronderstelde verdwijning' van eenige kippen eieren was ontstaan. De president merkte tegenover bekl. op, of het zeer dubieus is of het knopje van het horloge wel ooit van goud geweest is. Het O. M. eischte wegens beleediging' 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. „Voor zoo'n kleinigheid, dat noem ik nogal wat", was het bescheid van bekl. HUISVREDEBREUK EK BELEEDIGIKG. Th. D., arbeider te Castricum, niet verschenen, heeft 19 Mei te Rinnegom, gemeente Egmond-binnen, waar het kermis was, zich, nadat de toegang tot de herberg van Van der Molen hem was ontzegd, omdat 4 cylinder, 14.4 H. P., twee persoons torpedo. Het wonder ran Engeland. De doktersauto bij uitnemendheid, kost geheel com pleet met 5 lampen, kap en voorruit f 1975. Importeurs voor geheel Nederland „Keunenuer Autogarage", Telet. 14®, ALKMAAR. blaadjes papier verscheurd; er waren twee heele uren mee voorbij gegaan. Alle klokken in de buurt sloe gen twaalf uur toen zij haar hoed voor de tweede maal opzette en met de antwoorden op sommige an dere advertenties in de hand de trap afliep, om naai de brievenbus te gaan. De mist was nog oneindig veel dikker geworden sedert dien morgen, de lantaarns wa ren opgestoken precies lichte puntjes in de duis ternis. Er was zelfs iets verbijsterends in die lichten in de verte, zij leken de duisternis die steeds toenam eerder te vermeerderen d>an te verminderen. Christine liep heel langzaam; zij tastte langs de hekken voor de- huizen en trachtte zooveel mogelijk den goeden weg te houden door de drukte op straat te volgen en de- verschillende geluiden/ na te gaan. Maar die leiddraad was zeer weinig zeker. Koetsiers schreeuwden, paarden glipten uit en struikelden; en de schelle stemmen van jongens die met. fakkels rond liepen vermeerderden de verwarring en drukte. Des morgens was de mist gewoon geel geweest, een kleux- die iedere bewoner van Londen kent. Hu was hij zwart en de totale duisternis scheen de geheele we reld te onthullen. De straat oversteken naar de brie venbus was een onderneming die men niet licht moet tellen, maar Christine, met een vastberadenheid, die niet door de elementen aan het wankelen kon worden gebracht, stapte het trottoir af te midden der menig te wagens, rijtuigen en andere voertuigen, die tegen en door elkaar heen schenen te loopen en een schijn baar onontwarbaar net vormden. Aan de overzijde van de straat kwam zij; op een be trekkelijk kalm plein terecht, waar de mist eenigszins was opgeklaard en niet zoo zwart meer was, maar eerder aan drijvende, witte wolken gelijk. De brievenbus op den hoek was flauw zichtbaar en Christine had er haar pakje brieven niet ingeworpen of zij hoorde het stemmetje van een klein kindje. Er was zooveel angst, zulk een klank van eenzaamheid en ellende in dat zachte stemmetje dat om hulp rjep, dat hij dronken en half gekleed was, wederrechtelijk toe gang verschaft tot die tapgelegenheid en dienzelfden dag den gemeente-veldwachter J. Kramer beleedigd door hem toe te voegen: Jullie zijn allemaal volgde een zeer onparlementair woord. Nadat W. van Lingen, rijksveldwachter te Egmond- binnen, vader en Zoon G. en C. van der Molen, her bergiers en J. Kramer, geineente-veldwaohter allen te Egmond-binnen als getuige waren gehoord, eischte het O. M. twee weken gev. str. MISHANDELING. K. J., werkman te Noord-Scharwoude, P. O., werk man te Hoogwoud en P. R., koopman te Spanbroek, die heel broederlijk naast elkaar op de bank der be klaagden plaats nemen, hebben zich te verantwoorden terzake, dat zij te Nieuwe-Niedorp den 13 Mei teza men en in vereeniging C. Kooiman, kastelein te Nieuwe Niedorp, hebben mishandeld door hem ge- weldadig te slaan, te stompon en in het aangezicht te krabben. Get.. Kooiman verklaarde, dat bekl. die op den ker misdag reeds uit zijn café waren verwijderd, des avonds in den stal door hem werden aangetroffen, waar ze op een, na een zware kermisfuif verklaarbare wijze, den boel bevuilden. Toen get. het trio uit deu stal wilde verwijderen, had dit de ten laste gelegde mishandeling ten gevolge. P. Swager, werkman te Noord-Scharwoude, was als bediende in dienst van Kooiman en zag dat drie man dezen in den stal aanvlogen. Nog twee andere getuigen werden gehoord, waarna het O. M. tegen den eersten bekl., die al een en ander op zijn kerfstok heeft, 4 weken en tegen de beide an dere bekl. 2 weken gevangenisstraf eischte. DIEFSTAL. C. K., koopman, zonder vaste woonplaats, thans ge detineerd, heeft zich 27 April schuldig gemaakt aan diefstal van een jas en een paar schoenen ten nadeele van A. Akkerman, koopman te Alkmaar. A. Akkerman verklaarde, dat bekl. in April bij hem in den kost was en Zondagmiddag 27 April, toen hij een dutje deed, verdween bekl. met de jas en de schoe nen. J. Strooker, koopman te Alkmaar, kocht Zondags middags 27 April om drie uur van bekl. de jas voor di ie kwartjes. Een uur later bood bekl. een paar schoenen te koop aan, doch get. wilde deze niet koo- pen, omdat bekl. zelf geen schoenen had. H. van Dijk, grondwerker te Alkmaar, verklaarde voor 40 cents van bekl. den bewusten Zondag een paar vetleeren schoenen te hebben gekocht. Bekl. herinnert zich van alles letterlijk niets. liet O. M. eischte tegen bekl., die in 1909 wegens diefstal twee maanden gevangenisstraf heeft onder gaan, thans zes maanden gevangenisstraf. Mr. Leesberg, ambtshalve toegevoegde verdediger, refereerde zich aan het requisitoir van het O. M. J. A., arbeider te Benningbroek, heeft zich 2 Mei te Spanbroek wederrechtelijk toegeëigend een graaf Chriystine, die dol op kinderen was, stil stond en met aandacht luisterde... Alles..was stil om haar heen; het plein was heel eenzaam, ofschoon het slechts door een klein straatje van een drukken verkeersweg geschei den was! en behalve de geluiden, het lawaai en ge roep in de verte, boorde men niets dan bet zachte, schreiende stemmetje dat rechts van Christine verno men werd. „Wat is er?" vroeg het jonge meisje vriendelijk. ..Wees maar niet bang kleintje, ik zal wel op je pas sen", en dit zeggende hoorde zij een zucht van ver lichting en een bevend kinderstemmetje riep: „Bébé is vreeselijk bang; toe, breng Bébë naar huis." „Maar, waar is Bébé?" vroeg Christine lachend, toen zij eensklaps door den nevel heen een klein per soontje gewaar werd, dat vlug naar haar toe kwam loopen; zij bukte en nam een klein kindje in haar ar men, een meisje van een jaar of drie, dat onstuimig .tegen haar aanvloog en een betraand gezichtje föt haar opsloeg. „Breng Bébé naar huis", smeekte het kindje woei en toen de mist weer wat meer optrok, zag Christine dat het meisje geen straatkind was, maar zeker een keurig net gekleed lievelingetje uit een der voorname huizen. Zij had' geen hoed of mutsje op het blonde kopje, de blonde krullen vormden een lijst rondom het aardige gezichtje, de groote blauwe oogen keken Christine smeekend aan. Een rood wollen manteltje hing over de schouders van liet kind. maar toen dit vat open viel, zag Christine een jurkje van fijne witte kant en een snoertje van paarden om liet kleine, witte halsje. „Waar is het huis van Bébé?" vroeg zij vriendelijk, terwijl zij het kindje in haar armen nam en liet blo zend gezichtje kuste, waar de tranen nog op parelden, als dauwdroppels in het hart van een roos. „Vertel mij dan eens waar je woon, lieveling, dan zal ik je thuis brengen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1