STADSNIEUWS. BU|TENLAND DE STEMBUSTJITSLAG. Ia de „Standaard" van gisteravond verklaart dr. Kuyper in een hoofdartikel, dat zonder omwegen moet worden erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor rechts zoo goed als is uit gesloten. Dr. Kuyper vervolgt dan: „Vier jaren zijn we nu in de meerderheid ge weest, en was de gelegenheid schoon, om den zegen van onze beginselen ook door het Bewind te doen wer ken, maar van dit oogenblik af zijn we nu weer oppo sitie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het, dat 't Bewind omgaat." Er op wijzende, dat de rechterzijde thans oppositie is geworden, zegt dr. Kuyper dit aldus te verstaan, dat rechts met warme geestdrift de nieuwe oppositie- taak aanvaarden zal en daarom zonder verwijl, aan hel nu komende kabinet, reeds aanstonds zijn samenstel ling zoo moeilijk mogelijk hebben te maken." „Bij de herstemmingen gaan we uit dien hoofde een tweede worsteling tegen, niet om onze schade in te halen, iets wat toch niet kan, maar wel om nu reeds toe te zien, dat het straks komend Bewind, dank zij onze energie, ons niet overrompele, maar van meet af zoo zwak mogelijk sta. Stond het sterk, dan zou het ramp na ramp over ons land kunnen brengen, maar houden we 't zwak. dan zal veel van deze schade alsnog van ons volk zijn al' te weren. Daartoe roept onze plicht ons thans op. Men verstaat in wat zin en met wat bedoeling. Voor land en volk het gevaarlijkst zou het zijn, in dien de drie partijen van de Concentratie het voor haar eigen candidaten tot een verovering van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende, die ons te wachten stond, niet te overzien. Nu staat het op dit oogenblik zóó, dat gekozen zijn 25 Roomsch-Katholieken, 10 Anti-Revolutionnairen en 6 Ohristelijk-Historischen, en dat de herstemmin gen ons ten minste nog een viertal zetels leveren kun nen. We overdrijven niet, We nemen het geval zoo nuch ter mogelijk. Komt dit zoo uit, dan zal rechts met 45 leden in oppositie komen te staan, en zal men links over niel meer dan 55 zetels beschikken kunnen. Ware dit nu zóó verdeeld, dat de Sociaal-democra ten er ten minste tien van innamen, dan blijven er voor do Concentratie slechts 45 zetels over; dan krij gen we het schip zonder vlag; en zal van eene Libera le overheersching geen sprake kunnen zijn." „De Tijd" (R. K.) schrijft den uitslag van de Twee de Kamerverkiezingen toe aan de actie tegen de ta- riefwet. Het blad oordeelt overigens, dat de anti-papistische, vrij-Christelijk-Historische, anti-coalitiebeweging zich kan verheugen in haar succes: Dat succes is een zeer merkbare verzwakking van de rechterzijde ten bate voornamelijk van.... het so cialisme. Want dit is wel het meest schrikwekkende resultaat van deze stemmingen, dat de sociaal-democratie ge bleken is, in macht over de kiezers sterk te zijn voor uitgegaan en hoogstwaarschijnlijk ook in stemmental in de Tweede Kamer na de herstemming zal toenemen. „Het schijnt, dat ons volk, hetgeen zich thans voor doet, zal moeten doorzieken, om weer te komen tot gezonde politiek. Een opzet bij de verkiezingen, zooals wij thans aan de linkerzijde beleefd hebben, strijd tot afbreken van een regeering, waarvan men weet. geen betere in de plaats te kunnen stellen, met als achtergrond de versterking van een partij, waarmee nooit te regeeren valt, zoo'n opzet kan zich niet herhalen." De Xederlander (C. H.)! schrijft o. ip.: Het zou ons volstrekt, niet. verwonderen, indien, na de onwaardige en weerzinwekkende houding, door al wat. vrijz. is gedurende den laatsten tijd, tegen al wat ons lief en heilig is aangenomen, deze overtuiging n.l. dat bij herstemming tusschen een liberaal en een soc. dem. de eerste moet worden gesteund in onze kringen allerdeerlijkst geschokt bleek. „Lood om oud ijzer" zal menigeens gedachten op dit punt weergeven. Vooral indien de vrijzinnigen de oude tactiek moch ten willen volgen in de 12 districten waar rechtsehe mannen met den socialist in herstemming komen. Genoeg om te doen zien, dat de wijze van gebruik van 't zwaard ons door de herstemmingen in handen gegeven, ditmaal wel een punt van buitengewoon over-leg bij ons hoofdbestuur zal uitmaken....!" Het (u. 1.) Vaderland besluit een artikel, waarin het aanraadt: stemt links en zeker tegen de coaiitie. aldus „De uitslag heeft uit den aard der zaak op zichzel! nog geen politieke gevolgen, ofschoon te veronder stellen valt, dat het ministerie zich zeer onbehagelijk zal gevoelen. Dit intusschen mag men aannamen, dat de grond wetsherziening en de Tariefwet van de baan zijn, en dat de mogelijkheid is geopend voor eene oplossing van het kiesrechtvraagstuk in vrijzinnigen geest. Het gevaar dat de openbare school bedreigde, is na tuurlijk slechts voorloopig afgewend. Die coalitie zal telkens opnieuw beproeven te bereiken wat haar nu ontging. Ook het zwaard dat boven Indië hing is slechts lijdelijk weggenomen. De coalitie zal haar kersteningsplannen opbergen, maar niet voorgoed la ten varen. Het besef van deze steeds dreigende gevaren zal den ijver der vrijzinnigen bij de herstemmingen aan wakkeren, en in het vervolg hunne waaky.aamheid ver soherpen." „De Xieuwe Courant" (v. 1.) maakt een opmerking betreffende het „electoraal aceoord" van de dj rechtsehe partijen. Hier volgt zoo niet alle teekenen bedriegen de straf terstond op de daad. In Ede werd de heer Schimmelpennmek, het dooi het hoofdbestuur zijner eigen partij aoo alleronfat- soenlijkst behandeld lid, direct herkozien. Verder ge volg, dat in Ommen de heer Bichon van IJsselmondt 140 stemmen op dr. De Visser voor is en ook indien de sociaal-democraten, die er maar een dikke IOC stemmen uitbrachten bij de herstemming thuis LI ij - ven, het zeker halen zal. De oh ris tel ij !i-his tori sche par tij zal dan een van haar leiders in de Kamer, een man van beteekenis als dr. De Visser, bij het avontuur in boeten en het ziet. er niet naar uit dat het haar ge makkelijk zal zijn elders een zetel voor dezen in te ruimen. Met Apeldoorn (waar, gelooven wij, in ge val van nood zoo n beetje als reserve op gerekend werd), zal zij, indien graaf Van Bylandt. er herkozen mocht- worden, toch zeer voorzichtig moeten zijn. Leidon eindelijk is zeer waarschijnlijk voor de coa litie verloren. Zoodat het „electoraal aceoord," het offer aan Kuy per gebracht, op een volslagen fiasco- is uitgeloopen. Van dit gekonkel heeft men plezier beleefd! Het (s.-d.) "Volk juicht uitbundig over den grooten was van sociaal-democratische stemmen (144.375 naar zij berekent tegen 82.494 in 1909) en schrijft dan: „De kookhitte, waarin de strijd tui »schen klerikaal en antiklerikaal de vrijzinnigen en tie kerkdijken heeft gebracht, is, wij mogen het openlijk zeggen, voor onze positie bij de herstemmingen een gunstige omstandigheid: voor de politiek van den dag is be reikt, wat op het oogenblik het allermeest noodig was: er komt in de nieuwe Kamer een sterke sociaal- demokratische fraktie! Het komt er op aan, zegt het blad, de overwinning door te zetten. Vóór alles is het noodig, den zegetocht van het Algemeen Kiesrecht te brengen tot het schit terend einde! Beklonken is de overwinning nog niet. Gevaar dreigt er nog van allen kant. Et wacht ons nog een zware worsteling, niet alleen met de openlijke tegenstanders van dé demokratie, maar ook met haar verkapte vijanden, met de politici van rechts en van links, die de Eerste Kamer willen versterken, om al dus het stembiljet van den arbeider goeddeeD waarde loos te maken. Onze herstemmingsleus isleve het Algemeen Kiesrecht! Maar dat zegt op het oogenblik niet ge noeg. Wij moeten eraan toevoegenOnvervalscht Laten alle openlijke en verdekte vijanden van het Algemeen Kiesrecht, van de demokratie, het weten: het doel der sociaaldemokratie, gesteld bij den aan vang van dezen strijd, blijft ook in de herstemmingen onverzwakt gehandhaafd. Wij strijken niet de roode kiesrechtvlag, om de blauwo vaan van het antikle rikalisme of welke andere ook ervoor in de plaats te hijseken. Wie met ons wil strijden voor het Algemeen Kiesrecht, onvervalscht, kan bij deze herstemmingen rekenen op onzen steun; wie daartoe niet is te vinden, spekuleere niet op den verkiezingshartstocht, telle de roode stemmen niet naar zich toe. Want de zaak staat thans zoo, dat veel meer dau voor of tegen het A. K., de stembus van Woensdag een uitspraak zal doen voor of tegen versterking der Eerste Kamer. En in dezen strijd doen wij een drin gend beroep op alle demokraten in den lande. Onze kiesrechtstrijd draagt thans een dubbel karakter: dat van aanval op de klassebevoorrechting, maar tevens dat van verweer Principieel, in theorie, heeft de zaal van het Algemeen Kiesrecht overwonnen. Maar in de praktijk trekken de vijanden van het A. K. thans hun krachten samen op versterking der Eerste Kamer, hetzij door het recht van regres, hetzij door het recht van amendement." EEK VERHINDERDE BRUILOFT. Een koopman te Arnhem was indertijd met. een we duwe, die een groote dochter had, gehuwd. Na een gelukkig huwelijk van eenige jaren overleed zijn echt- genoote en liet hem, den koopman, met hare dochter achter. De koopman en de stiefdochter vatten een innige genegenheid voor elkaar op en wilden een hu welijk aangaan. De koopman twijfelde of het Burger lijk Wetboek zoo'n huwelijk wel zou toelaten en liet zich naar een naburige gemeente afschrijven, terwijl hij zijn stiefdochter-verloofde naar een andere nabu rige gemeente deed verhuizen. Hij deed in die nabu rige gemeente aangifte van zijn voorgenomen huwelijl en verzweeg, dat hij weduwnaar was. Dinsdag echter, den dag vóór de voltrekking van het huwelijk, hoorde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand van terzijdf dat er iets niet in den baak zou zijn met het voorge nomen huwelijk van den koopman, waarom hij onmid dellijk een onderzoek instelde. Uit dit onderzoek bleek hem alras, dat de geruchten waarheid bevatten en hij gaf den koopman den avond voor den trouwdag te kennen, dat het huwelijk niet door hem zou wor den voltrokken. Men begrijpt, dat onze koopman en zijn aanstaande zeer verslagen zijn. UIT OBDAM. Woensdagnamiddag geraakte een lief aanvallig twee-jarig knaapje, het eenig kind van het echtpaar Leegwater, in een onbewaakt oogenblik voorover te water en verdronk. Wel trachtte de dokter nog lan gen tijd de levensgeesten weer op te wekken, maar hel mocht hem helaas niet gelukken. Arme ouders, die zoo hun lieveling moeten verliezen. UIT BROEK OP LAXGEXDIJK. Bij 't omploegen van een akker te Hugowaard vond de heer C. Wagenaar Jr. een medaille van 't jaar 1626. de waarde scheen 4.50 te zijn. UIT EG MOND-BINNEN. *Gistermorgen vergaderde de Raad in voltallige zitting. Na opening en goedkeuring der notulen, richtte de voorzitter een woord van welkom tot dor heer J. Apeldoorn, die voor het eerst na zijn herstel (veder de zitting kon bijwonen. Van de hooistekers Houtenbos, v. d. Berg, Kramei en Burger was het verzoek ingekomen om hun salarf voor de wijken Egmond-Binnen en Egmond aan dei Hoef ieder van J 25 op 50 te brengen en van Wim menurn van 10 op 25. Na eenige discussie werd besloten de wijken Eg mond-Binnen en Egmond aan den Hoef met iedei J 10 en de wijk Wimmenum met 5 te verlioogen. De rekeningen van de Burgerlijke Armbesturen t( Egmond aan den Hoef, aanwijzende een ontvangst vai 495.99 en een uitgaaf van 241.155 en van Egmond Binnen, aanwijzende een ontvangst van 396.66 ei eën uitgaaf van 395.25, werden hierna vastgesteld. De reglementen voor de Armbesturen werden te vens vastgesteld. Als nieuwe bepaling werd vastge steld, dat geen lid van het Burgerlijk Armbestuur lid van een ander Armbestuur mag- zijn. Wimmenun krijgt hetzelfde regelement maar blijft een zelfstandig Armbestuur behouden. Eenige af- en overschrijvingen werden hierna goed gekeurd. Hierna werd bepaald, dat de heer S. v. d. Berg vooi een stukje grond van de gemeente bij hem in gebruik, voortaan J 2 per jaar zal moeten betalen. Dit om hei erkenningsrecht van de gemeente aan zich te houden Om dezelfde reden werd bepaald, dat J. Zwart vooi oen stukje grond S 0.50 per jaar zal hebben te betalen De heer J. Levering zal voortaan het erfpachtsrech van den heer D. v. d. Berg tegen de som van 1 pe. jaar op zijn naam krijgen, terwijl de heeren Jan ei Joost Liefting voortaan voor een stukje grond samei per jaar J 0.25 moeten betalen. De heer Zonneveld zal om dezelfde reden 0.50 pe. jaar moeten betalen. Bij de rondvraag zeide de heer Groen het gewenschi te vinden, dat bij de verhuring in October het lam voor langer termijn gehuurd kan worden. Spreke] was overtuigd, dat het dan meer zal opbrengen, daai het dan voor aspergesteelt en aardbeienteelt gebruikt kan worden. De voorzitter zei overweging toe. Spreker wensch. dit punt te regelen in een volgende vergadering, me. het oog op ecu in te zenden adres van de Tuinbouw vereeniging. Algemeen werd het weuschelijk geacht om alleer. inwoners de gelegenheid te geven om te huren. Op een vraag van den heer J. Apeldoorn zeide di voorzitter, dat maar een verordening herziening be hoefde, n.l. de Onderwijzers-regeling. Dit kon in eer. volgende vergadering geschieden. De heer Apeldoorn wees tevens op den slechten toe stand van de schoeiing in de vaart bij spreker's huis. De voorzitter zei een onderzoek toe. Op een vraag van den heer Zonneveld deelde d( voorzitter mede, dat het Polderbestuur voor een bruj bij den heer v. 't Veer niet veel gevoelt. Nadat de heer Zonneveld de wenschelijkheid van dt brug liad betoogd, zeide de voorzitter dit punt, met het oog op de groote uitgaaf voor de gemeente, nog wat te willen aanhouden. Algemeen werd dit goedgevonden. Met het oog op de herstemming voor de Tweede Kamer werden tot leden van het stembureau te Eg mond aan den Hoef benoemd de heeren Noort, Zon neveld en Kraakman. De overige heeren zullen zit ting nemen in het bureau te Egmond-Binnen. De heer Noort verklaarde liever vrij te blijven, spre ker veronderstelde, dat het met het oog op den te ver wachten uitslag geen plezierige zitting zal wezen. De heer Apeldoorn merkte op, dat men dan zelf maar schik moest maken. De voorzitter sloot hierop de vergadering. UIT WARMENHUIZEN. In de gisteren gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging is met meerderheid van stemmen tot eimdidant voor den Gemeenteraad gesteld (vacature C'. Barsingerhorn, die wegens vergevorderden leeftijd bedankte) de heer Biersteker te Krabbendam. De Vrijzinnige Kiesvereeniging stelde den heer W. Gutker Jbz. en gaf daarvan kennis aan de R. K. Kies vereeniging, welke van deze kennisgeving geen nota schijnt te hebben genomen. UIT DE RIJP. De heer ds. O. A. Evelein van Amsterdam heeft het beroep naar de Evangelische Luthersche Kerk al hier aangenomen. UIT ZUID-SCHARWOUDE Hedenmorgen half negen had een binnenbrand plaats op den zolder van het perceel bewoond door den coiffeur Jb. Kuijt, Oogenschijnlijk liet een en ander zich ernstig aanzien, doch door het. snel aan dragen van emmers water weid erger voorkomen. Vooral de heer A. Timmerman van Oudkarspel en de buren hebben bij het blusschingswerk zich verdienste lijk gemaakt, waardoor de inmiddels aangekomen brandspuit van hier geen dienst behoefde te doen. De vermoedelijke oorzaak is dat het 4-jarig zoontje des heeren Kuijt in een onbewaakt oogenblik zich ver maakte met een nog brandend nachtlichtje. De tradi- tioneele bekkenslag bracht natuurlijk veel menschen op de been. Eenige niet aan een kiesvereeniging aangesloten ingezetenen hebben tegen Zaterdagavond 8 uur eene vergadering uitgeschreven, ten einde te trachten een candidaat voor den gemeenteraad te stellen van meer democratischen bloede, met meer vooruitstrevende be ginselen. Het. schijnt, dat het besluit der liberale ver gadering van deze week zie ons verslag van Dins dagavond hierop niet zonder invloed geweest is. KORTE BERICHTEN. Te Twekkelo, gemeente Lonneker, is een boeren bruiloft gehouden, waar 400 families op genoodigd waren. Een insluiper heeft van afwezigheid der familie, die uitgegaan was, om nieuws van de verkiezingen te vernemen, misbruik gemaakt, om een perceel aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam met behulp van een valschen sleutel binuen te dringen. Alle kasten waren open, zoodat de insluiper makkelijk werk had. II ij vond in de geopende wasehkast een geopend kist je, dat 1 800 aan geld bevatte, welk bedrag meegeno men werd. Tusschen Zeddam en Beek is een 19-jarige jon gen bij het zandgraven door eene zandstorting onder het zand bedolven. Het kostte hem zijn leven. Het tijdschrift Tuberculose meldt, dat de ver koop van het Emma-bloempje op 21 April 1.1. in het geheel heeft opgebracht 57.352.30V2 tegen 56.576.28V2 in 1912 en 58.398.39 in 1911. Het hoogste bedrag werd ontvangen te 's-Graven- hage, namelijk 5712.70%, het laagste te Oo9terhout. namelijk nihil. Het gerechtshof te VHertogenbosch heeft gis teren L. Iloozemans, arbeider te Berkel, thans gedeti neerd, tegen wien het O. M. wegens moord en poging tot moord twintig jaar gevangenisstraf had geëischt (bevestiging van het vonnis der rechtbank te Breda) veroordeeld tot 15 jaar, met aftrek van de voorloopigt hechtenis. Beklaagde heeft, zooals bekend is, in Fe bruari onder de gemeente Tilburg zijn vrouw en zijn kind in de rivier de Ley geworpen. Zijn vrouw wist zich te redden, het kind verdronk. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Zaandam heeft in de gisteravond gehouden vergadering besloten aan de kiezers te advi seeren zich bij de aanstaande herstemming tusschen de twee vrijzinnige en de twee sociaal-democratiscln candidaten absoluut te onthouden. - Betreffende de aanranding met diefstal op dei straatweg tusschen Spannenburg en station Woud send, wordt gemeld, dat P. S. voor de rijksve'ldwach ters bekend heeft de geheele geschiedenis verzonnei te hebben. Naar men verneemt, bevond hij zich in fi nancieele moeilijkheden. Te Doesburg is een 6-jarig kind van den bakkei II. na bet gebruik van snoepgoed van een z.g-.n. snoep tafel overleden. Er is thans een civiel-geding aanhangig ge maakt tegen den steenhouwersbaas te Amsterdam die van zijn knecht 20 lot uit de Staatsloterij voor 10 overnam, wetende dat op dit lot de honderdduizend was gevallen. Het einde van de geschiedenis was. naar men weet, dat de steenhouwersbaas aanbood hel geld eerlijk te deelen. Lantste beriotiten. EERSTE KAMER. s-GRAVENHAGE, 19 Juni. De 1ste Kamer beslooi op voorstel van den voorzitter met 28 tegen 13 stem men, zuiver rechts tegen links, alsnog liet kustverde digingsontwerp te behandelen voor Jiet zomerreces. (Zie binnenland. Red.)i DE HERSTEMMINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER, AMSTERDAM, 19 Juni. Naar we vernemen zai het Centraal Comité der anti-revolutionnaire partij dt aangesloten kiesvereenigingen adviseeren zich bij her stemming tusschen twee linksehe candidaten te ont houden. AMSTERDAM, 19 Juni. Het Partijbestuur dei S. D. A. P. lieeft besloten aan de concentratiecandida- ten, die in herstemming komen met de eoalitiecandi- daten de volgende vragen te stellen lo. of ze liet algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing in de grondwet van. de beletselen voor vrou wenkiesrecht. willen; 2o. of ze bereid zijn zich te verzetten tegen elk< versterking van de positie der Eerste Kamer; 3o. of ze genegen zijn mede te werken tot onver wijlde inwerkingtreding van art. 369 der Invalidi teitswet en tot uitbreiding daarvan tot alle 70-jari- gen, die een pensioen noodig hebben; 4-o. of ze er voor zijn, dat de wet-Talma met hand having van art. 369 wordt ingetrokken. Wie deze vragen bevestigend beantwoord, zal dooi de S. D. A. P. openlijk worden aanbevolen. Voorts vernemen we, dat deze vragen ook zijn ge steld aan de heeren Juten (Bergen op Zoom) en Bi chon van IJsselmonde, HOE ER GESTEMD IS. In het stukje onder bovenstaanden titel is gisteren aan het slot een verkeerde optelling vermeld, gelijk vele lezers trouwens reeds gemerkt hebben. Er zijn Dinsdag in het geheele land uitgebracht 137.091 stemmen vóór het socialisme, 228.041 vóór de concentratie, 239.530 vóór de coalitie. Dat is 365.132 links en 239.530 rechts. Ergo een verschil van 125.602 in het voordeel van links, terwijl in 1909: 12.718 stem men meer voor rechts dan voor links waren uitge bracht. CARILLON-BESPELING. Den avond van gisteren, Waterloodag, klonken in tal van steden van ons land tusschen negen en tien door de stille zomerlucht de klepelklankën van de ca rillons, jubelend over de groote gebeurtenis van hon derd jaar geleden. Ook het carillon van den Waagtoren alhier, door de vaardige hand van den heer W. J. Crefeld bespeeld, heeft meegejuicht in de vele herdenkings-accoorden. Er waren vele belangstellenden op het Waagplein om te luisteren naar de nationale liederen, waarvan en kele werden meegezongen. BEZOEK. Leden van. den A. N. W. B. komen morgen om streeks elf uur uit Amsterdam met de salonboot Alk maar I van de Alkmaar Packet alhier aan en zullen een bezoek aan de Kaasmarkt brengen. Van hier gaat de reis per trein naar Hoorn, vanwaar met een boot van de Alkmaar Packet over de Zuiderzee de terug reis naar de hoofdstad wordt aanvaard. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. De Temps" deelt den inhoud mede van de gehei me Servisch-Bulgaarsche overeenkomst van 13 Maart 1912. Daarin wordt o.a. bepaald, dat beide staten ge meenschappelijk zullen optreden, zoodra van buiten- landsche zijde een poging wordt gedaan om eenig deel van het (toen nog tot Turkije behoorend) Bal- kangebied, al ware het ook slechts tijdelijk, te bezet ten. Verder wordt de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van de beide landen gewaarborgd en in bijzonderheden vastgesteld, welk deel van het Turksche gebied na een zegevierenden oorlog aan eik- der beide staten zal komen. Wanneer te deze zake eenig geschil mocht ontstaan, zou de Tsaar van Rus land als arbiter optreden. Aan het verdrag is toege voegd een militaire conventie, waarin o.a. wordt be paald dat Bulgarije onmiddellijk aan Oostenrijk-Hon- garije den oorlog moet verklaren en een leger van minstens 200.000 man naar Servië zal moeten zenden, wanneer Oostenrijk Servië mocht aanvallen. Dezelfde bepaling zou gelden voor het geval Oostenrijk-Honga- rije, onder welk voorwendsel ook, met zijn troepen den sandjak Novibazar mocht binnenrukken. Verder beeft de Bulgaarsche regeering besloten niet aan de conferentie van de minister-presidenten te St. Petersburg deel te nemen en nog slechts 5 da gen te wachten. Vervult Servië binnen dien tijd de eischen van Bulgarije niet, blijft het een scheidsge recht weigeren, dan wordt de toestand in hooge mate kritiek. De regeering heeft nog haar vertegenwoordiger te Athene opgedragen, opnieuw en thans in den krach- tigsten vorm, te protesteeren tegen het gevangen ne men van Bulgaren in de door Grieksche troepen be zette streken van Macedonië. Tusschen Bulgarije en Griekenland worden onder handelingen gevoerd over de beslechting van het ge schil nopens de verdeeling van veroverd gebied. Grie kenland drong aan op arbitrage door de Drievoudige Entente, terwijl Bulgarije de gezamenlijke zes mo gendheden ais scheidsrechters wenscht. FRANKRIJK. Bij de verkiezing van het bureau van den Algemeenen Raad van het departement der Seine verkreeg volgens de N. Rott. Ct. bij eerste stemmjng de socialist Landrin 20 stemmen. De heer I.antfrin verklaarde dat hij in dezen uitslag een be tooging tegen het wetsontwerp tot invoering van den driejarigen dienstplicht zag. De prefect protesteerde krachtig tegen deze woorden en dreigde de praealabele kwestie te stellen. De heer Roussel verklaarde daarop: wij zijn het aan rechter- en linkerzijde volkomen eens dat de lands verdediging zoo goed mogelijk moet zijn, maar ik ben tegen den driejarigen dienstplicht, die de landsverde diging niet ten goede zal komen. De heer Maurice Quentin (liberaal) werd daarna bij tweede stemming met 47 stemmen gekozen tegen 44 op den heer Roussel (socialistisch-radicaal). De krijgsraad te Nancy heeft twee soldaten tot, een, drie soldaten tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij hebben geweigerd op 18 Mei solda ten, die op het manoeuvreterrein te Dommartin-lez- Toul aan het muiten waren geslagen, gevangen te ne men. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren de behandeling der legerwet in tweede lezing voortgezet. Een voorstel der sociaal-democraten tot algemeene invoering van den éénjarigen diensttijd, is met alge meene stemmen, behalve die der soc.-dem. verworpen, evenals een soc.-dem. voorstel tot, afschaffing der voorrechten van de vrijwilligers, die één jaar dienen. ENGELAND. Tn het Lagerhuis is gisteren de Marconizaak in behandeling genomen. Die zaak houdt nu al een jaar lang de gemoederen bezig. Zij komt hierop neer, dat de minister van financiën Lloyd George en zijn collega van justitie sir Rufus Isaacs worden beschuldigd van aandeelen in de Amerikaan- sche Marconimaatscliappij geboekt te hebben teneinde daarmede te speculeeren, hetgeen zou kunnen strek ken tot nadeel van de Engelsche Marconimaatscliap pij. Beiden gaven gisteren het feit toe, maar verzet ten zich ten sterkste tegen beschuldigingen van cor ruptie. Vol vertrouwen stelden zij de zaak in handen van liet geheele Lagerhuis. Zij verlieten daarop het Huis overeenkomstig het gebruik wanneer persoonlij ke handelingen worden besproken. De ministerieelen stonden allen op en juichten hen toe of wuifden met de handen. De liberale afgevaardigde Buckmaster diende een motie in. waarin de verklaringen van de betrokken ministers worden goedgekeurd en de valsche beschul digingen, tegen hen ingebracht, afgekeurd. Het belangwekkende debat werd verdaagd. RUSLAND. De Rijksdoema kwam gisteren gereed met de behandeling van de begrooting van Onderwijs. Een motie der nationalisten werd aangenomen, waar in uitdrukking gegeven werd aan den wensch, dat aan de scholen een meer nationaal karakter gegeven moge worden. Ook werd een motie van de Octobristen aan genomen, waarin van het ministerie van Onderwijs verlangd wordt, om het onderwijs in het rijk te ver heffen. Gemengde mededeelingen. EEN INTERNATIONAAL ZONDAGSSCHOOL-CONGRES. Van 8 tot 15 Juli zal er te Zürich een wereld-Zon- dagsschool-eongres worden gehouden. Verscheidene

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2