DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 140. Honderd en yfjftieade Jaargang, 1913 DONDER DA0 19 JUNI. Gemeenteraad van Alkmaar )eze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk flt— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel i 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. AL&HAARSGHE COURAN OCPT". aacZJX. -IHB-m VERGADERING vau den op Woensdag 18 Juni 1»1U, 's nam. 1 uur. Voorzitter J. DE WIT Dz., lo.-Burg. Secretaris: de heer C. D. DONATH. Aanwezig 15 leden. Afwezig de heeren van Buijsen, Thomson, van der Feen de Lille en Wanna. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen a. een adres ongedateerd, den 6 Juni 1.1. ontvangen, van den heer dr. G. K. Nugteren, houdende het verzoek om ontslag uit zijne betrekking van leeraar aan het Gymnasium alhier, tegen 1 September a.s. Eervol verleend. b. een adres d.d. 31 Mei 1.1. van den heer dr. H. M. Leopold, houdende het verzoek om ontslag uit zij ne betrekking van leeraar aan het Gymnasium al hier, tegen 1 September a.s.; Alsvoren. c. een schrijven d.d. 7 Mei 1.1. No. 7 van de Gedepu teerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1913; d. een schrijven d.d. 7 Mei l.L No. 54 van de Gedepu teerde Staten, ten geleide van een afschrift van het Kon. Besluit d.d. 25 April 1.1. No. 30, houden de goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 19 Februari 1.1. No. 10 tot heffing van begrafenisrechten e. een schrijven d.d. 13 Mei 1.1. van den Directeur-Ge neraal der Posterijen en Telegrafie, betreffende de ontruiming van het Waaggebouw door den tele graafdienst f. een schrijven d.d. 14 Mei 1.1. No. 20 van de Gedepu- teerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit d.d. 80 April 1.1. No. 5, tot ruiling en afstand van grond in de omgeving van de Nieuwe Ambachtsschool g. een schrijven d.d. Mei 1.1. van het bestuur van het Genootschap ter bevordering van Melkkunde, de wenschelijkheid uitsprekende yan het oprichten eener Gemeentelijke Melkcentraie in een niet te groote gemeente; Van c tot en met g voor kennisgeving aangenomen. h. een schrijven d.d. 5 Juni Ll. van den heer Jan Pot, betreffende het maken en afwerken van twee kleine riolen in het Kennemerpark Na voorlezing van het adres stelt de voorzitter voor het aan te nemen voor kennisgeving. De heer Dorbeck zegt pas een paar uur gele den kennis te hebben genomen van dit adres. Hij kan zich met het voorstel van den voorzitter niet vereeni gen en hoopt dat de raad er in mee kan gaan, om B. en W. op te dragen deze klacht te onderzoeken. De voorzitter zegt, dat het hier weer is een zoeken en wroeten van den heer Pot in de kwestie PotLooman. Het is de bedoeling het den heer L. steeds onaangenaam te maken. Allerlei kleinigheden worden daarvoor gebruikt en daarom hoopt spreker dat de Raad het den heer Pot eens zal doen gevoelen, dat de Raad dit optreden van den heer Pot afkeurt. De heer Dorbeck blijft van meening dat on derzoek hier gewenscht is. Men zal in het andere geval weer zeggen, dat d zaak in den doofpot wordt gestopt. Bovendien is hij van oordeel, dat dit onderzoek toch niet anders dau in het voordeel van den heer Looman kan uitloopen. De voorzitter vraagt of het voorstel van den heer Dorbeck wordt ondersteund. De heer van den Bosch zegt, dat de toon van het adres alreeds er toe brengt, dat men het niet zoo zal behandelen als de heer Dorbeck dat wenscht. Spreker stelt daarom voor het adres voor kennisge ving aan te nemen, terwijl de raad daarbij kan uit spreken dat men vertrouwt, dat B. en W. op de zaak de aandacht zullen gevestigd houden. De heer Glinderman vraagt of B. en W. er van overtuigd zijn dat de klacht onwaar is en het toe zicht bij dit werk goed is geweest. De voorzitter zal niet pertinent zeggen dat de klacht geheel en al onwaar is, maar het betreft hier zoo'n kleinigheid, dat het de moeite niet waard is. De heer de Groot is het eens met den voor zitter. Dergelijke kleinigheden kunnen telkens voor komen, soms geheel onvoorziens. Spreker is daarom voor het voorstel Van den Bosch. De heer van den Bosch wil niet, dat B. en W. een rapport over deze zaak uitbrengen, doch eenvoudig de zaak onder de aandacht houden. De heer Dorbeck zegt niet een uitvoerig rap port te willen, dat heeft hij niet gezegd. Hij zou ech ter met een bloote aanneming voor kennisgeving niet kunnen meegaan. Men moet niet vergeten, dat er in den laatsten tijd bij publieke werken ook andere ambtenaren zijn aan gesteld. Daarom ziet spr. dan ook in deze zaak niet een aanval op den directeur van gemeentewerken zon der meer. Spreker kan zich met het voorstel van den Bosch zeer goed vereenigen. Daarna wordt conform dit voorstel besloten, i. een adres d.d. 29 Mei 1.1. van den heer T. van Spall, in zijne hoedanigheid van Directeur der Alkmaar- sche IJzer- en Metaalgieterij, houdende het verzoek van de gemeente te mogen koopen een stukje grond achter den tuin van wijlen den heer Bosman en een stukje water bij de Boompoortsbrug, ten einde genoemde fabriek te kunnen uitbreiden. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad j. een adres, ongedateerd, den 29 Mei 1.1. ontvangen van den heer J. van der Haagen, houdende het ver zoek om over te gaan tot demping van het slootje voor zijn perceel aan den Kennemerstraatweg. Alsvoren. i JlSL k. een schrijven d.d. 30 April ..1. No. 40 van de Gede puteerde Staten, daarbij toezendende een exemplaar van het Prov. Blad No. 47 van 1913, behelzende o. a. het besluit van dat ooilege tot nadere vast stelling der jaarwedde van den gemeente-ontvan ger. Voor kennisgeving aangenomen. 1. een adres d.d. 9 Juni 1.1. van den heer G. Trouw, houdende het verzoek om ontslag als leeraar aan de Handelsdagschool, met ingang van 1 September aanstaande. De heer Dorbeck vraagt naar de reden van dit ontslag. De voorzitter antwoordt, dat dit alleen ligt in het feit, dat de heer Trouw zijn tijd voor studie wil be steden. Het ontslag wordt daarop verleend, m. een adres, ongedagteekend, heden ontvangen, van de firma W. F. Stoel en Zoon c.s., houdende het verzoek bij het maken van een nieuwen walmuur aan de zuidzijde van het Luttik-Oudorp rekening te houden met het verkeer te land. Te behandelen bij het desbetreffend punt dei- agenda. BENOEMING RECTOR GYMNASIUM. Het College van Curatoren van het Gymnasium te Alkmaar deelt aan den Raad dezer gemeente mede, dat er zich naar de vacante betrekking van Rector aan het gymnasium zes sollicitanten hebben aangemeld, te weten: le. dr. G. E. W. van Hille, conrector aan het Lyceum te 's-Hage. 2e. dr. J. van IJzeren, leeraar aan het gymnasium te 's-Hage. 3e. dr. J. W. Le Grom, conrector aan het gymnasium te Gouda. 4e. dr. K. Hofstee, conrector aan het gymnasium te Win schoten. 5e. dr. H. N. Veldhuis, conrector aan het gymnasium te Kampen. 6e. dr. J. W. Th. van Ko nijnenburg, conrector aan het gymnasium te Nijme gen. Het College van Curatoren legt de ontvangen stuk ken der sollicitanten over, alsmede het afschrift van het advies van den Inspecteur der Gymnasia, onder mededeeling, dat het zich met dat advies volkomen kan vereenigen en alzoo naar dat advies verwijzend aan den Raad ter benoeming tot Rector aan het gym nasium aanbeveelt: le. dr. G. E. W. van Hille. 2e. dr. J. W. Th. van Konijnenburg. Niet in alphabeti- sche volgorde. Benoemd de heer Dr. van Hille met 10 st. Op Dr. van Konijnenburg waren 5 st. uitgebracht. BENOEMING VAN EEN COMMISSARIS DER VEREENIGING VOOR VOLKSHUISVESTING „ALKMAAR." B. en W. stellen den Raad voor den periodiek aftre denden heer G. T. M. van den Bosch opnieuw te be noemen ais commissaris der Vereeniging voor Volks huisvesting „Alkmaar" en wel voor den tijd van drie jaren, ingaande April 1913. Benoemd de heer van den Bosch met 14 stemmen. 1 stem was in blanco uitgebracht. BENOEMING VAN EEN LID DER COM MISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen overeenkomstig de aanbeveling van de Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs de volgende voordracht voor voor de benoeming- van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, ontstaan door het bedanken van mevr. de LangeTigler Wybrandi voor haar benoeming: 1. me vrouw H. E. Vinke, Alkmaar; 2. mevrouw H. Mak kink, Alkmaar. SUB SI DIE ON AFIIANKELIJKHE1D SFEEST- VIERING. Bij adres d.d. 29 April j.l. heeft hel bestuur van het uitvoerend comité ter voorbereiding eener feestviering ter herdenking van het herstel van Neerland's onaf hankelijkheid zich tot den Raad gewend met het ver zoek, ter bestrijding der kosten van de voorgenomen feestviering, een bedrag uit de gemeentekas als subsi die ter beschikking te stellen van het hiervoren be doelde comité. Bedoeld adres werd in de raadsvergadering van 30 April d.a.v. in handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. Tegen het verleenen eener subsidie uit de gemeen tekas voor het beoogde doel bestaat bij het college in beginsel geen bezwaar. Omtrent het bedrag der eventueel toe te kennen subsidie kon echter geene overeenstemming 'worden verkregen. Wenschte de voorzitter hiervoor een be drag van 25QO beschikbaar gesteld te zien, de wet houders, de heeren de Wit en Zaadnoordijk meenden dat bedrag te moeten beperken tot 1500, terwijl, naar de meening van den wethouder, den heer Boel mans ter Spill, een bedrag- van 1000 als bijdrage dei- gemeente in de voorgenomen feestviering- voldóende zou zijn te achten. Waar voor geen der aangegeven bedragen eene vol doende meerderheid in het college werd verkregen, stelt het den Raad voor te besluiten aan het bestuur van het uitvoerend comité ter voor bereiding eener feestviering ter herdenking vanhet herstel van Neerland's onafhankelijkheid, naar aan leiding van zijn adres d.d. 29 April j.l. uit de gemeen tekas eene subsidie te verleenen voor de voorgenomen feestviering tot een bedrag door Uwen Raad te bepa len. De heer Ringers wenscht voor te stellen om over te nemen het voorstel van den Burgemeester om 2500 te voteeren. Waar het gebleken is, dat 't feest de sympathie heeft van de geheele burgerij, is er reeds aanstonds bij het maken der begrooting voor het 'feest gerekend op een subsidie der gemeente. Op de eerste begrooting moesten om de kosten reeds verschillende punten geschrapt worden. Ook bij de tweede, be grooting moest men op enkele posten vermindering voorstellen, o. a. op het kinderfeest Het is wel waar, dat de bijdrage der burgerij niet zoo hoog is, doch dat is meermalen zoo. Om nu te maken dat de kosten niet op enkele menschen zullen drukken, is het zeker j niet af te keuren door een subsidie der gemeente alle gemeentenaren te doen bijdragen. Daarom stelt spr. met vrijmoedigheid voor een bedrag van 2500 te voteeren. De heer de Groot betoogt, dat J 1500 alleszins voldoende is, een gemeente als Dordrecht geeft ook niet meer. Spreker zou daarom willen voorstellen met dit voorstel van twee leden van het Dagelijksch Be stuur mee te gaan. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat hij, waar hij voorstelt 1000 te geven natuurlijk tegen het voorstel-Ringers is. De heer Ringers heeft er op gewezen, dat de bijdrage der burgerij niet sterk is. Welnu, dat is voor spreker eenigermate een thermo meter in deze zaak. Een voorstel van 2500 achtte spreker met die thermometer niet wel in overeenstem ming, doch 1000 vindt hij meer overeenkomstig het gevoelen van de burgerij. Er is blijkbaar niet zooveel geestdrift voor een dergelijk feest. Spreker herinnert er aan, dat 25 jaar geleden de bijdrage van de ge meente J 800 was, met de bepaling, dat er 500 zou worden besteed voor een kinderfeest. Om al deze redenen acht spr. een subsidie van J 1Ö0O meer dan voldoende. De heer Meienbrink kan zich er ook niet mee vereenigen, dat een hooger bedrag dan 1000 uit de gemeentekas zou worden toegestaan; bij het feest in 1898 heeft de gemeente niets gegeven. De heer Glinderman vindt de redeneering- van den heer Ringers gevaarlijk, dat alle burgers door de gemeente-subsidie tot het feest bijdragen. Hij is het eens met den heer de Groot en acht 1500 voldoende. De heer Dorbeck wenscht ook te waarschuwen voor het standpunt van den heer Ringers. Hij meent, dat de sympathie voor het feest blijkens de geteekende bijdragen niet zoo heel groot is, en onderschrijft ten volle de opvatting van den heer Boelmans ter Spill. Er worden tegenwoordig uit de gemeentekas belang rijke bedragen gevraagd, o.a. voor de vernieuwing van walmuren, en waar men bij de begrooting zeer zuinig moest zijn, daar gelooft spreker, dat het niet aangaat, om thans, nu ook de bijdrage der burgerij niet zoo groot is, een dergelijk hoog bedrag te voteeren. Voorts wijst spreker er op, dat de gemeente door verlichting van het stadhuis toch ook wel kan medewerken, en stelt ten slotte voor om niet meer dan 500 subsidie te verleenen. De feestcommissie za^'dan het feest maar moeten inrichten naar verhouding der gelden. De V oorzitter wijst er op, dat nog niet kan worden gezegd, wat de gemeente zal doen. Indien er iets zal gebeuren, b.v. de verlichting van het stadhuis, dan zal de Raad daarover moeten beslissen. De heer Dorbeck zou aan de subsidie ook deze bepaling willen toevoegen, dat het geld dan besteed moet worden voor een punt van het programma, waarvan ieder kan 'jpofiteeren. De heer Ringers antwoordt op de opmerking, dat de gemeente het stadhuis kan doen verlichten, dat men niet vergeten moet, dat dit ook met heel wat kos ten gepaard gaat. Waar de heer de Groot gewezen heeft op andere plaatsen, daar wenscht spreker te noemen Berg-en-op-Zoom, dat 4400 gaf, Zandam gaf 2000 en Hoorn zelfs 2500. De V oorzitter wilopmerken, dat wat Hoorn betreft, het feest plaats had tegelijk met de opening van de vluchthaven, dat is dus een ander geval. Ver der zegt spr., dat het moeilijk gaat aan een subsidie een bepaling te verbinden, zooals de heer Dorbeck dat wil. Men moet vertrouwen hebben in de feestcommis sie, dat het geld goed zal worden besteed. De heer van den Bosch zou willen voorstellen 1000 toe te staan, maar de bepaling er aan willen verbinden, dat voor verlichting J 250 moet worden besteed, doch hij wil deze aan de commissie overlaten. De Voorzitter acht thans het punt voldoende toegelicht en besproken en vraagt allereerst, of het voorstel-Ringers gesteund wordt. Daar niemand het wenscht te steunen, wordt het niet in stemming ge bracht, In stemming gebracht wordt thans het voorstel van een lid van het Dagelijksch Bestuur, om 1500 toe te staan, met de bepaling dat 250 zal worden besteed voor verlichting. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren: Dorbeck, Boel mans ter Spill, van den Bosch, den Boesterd, Luiting en Meienbrink. Vóór de heeren: Zaadnoordijk, Ix-guit, Ringers, de Groot, Govers, Fortuin, de Lange, de Wit en Glin derman. LOON REG E LING N OODHULP-KAA S- DRAGERS. Bij raadsbesluit van 28 Augustus 1912, No. 7, werd besloten aan de noodhulp-kaasdragers, boven het ge wone uurloon van 0.40, uit de gemeentekas eene vas te belooning uit te keeren van 10 per jaar. Van dezen maatregel werd door B. en W. eene groo- tere aanmelding van geschikte sollicitanten voor deze betrekking verwacht. In die verwachting is het col lege echter teleurgesteld. Het blijkt ook thans nog niet mogelijk de open gevallen plaatsen behoorlijk te vervullen. Voor vier plaatsen meldden zich, na her haalde oproeping, slechts twee sollicitanten aan. B. en W. verwachten van eene verhooging dier toe lage van J 10 tot 20 hierin eenige verbetering. De kosten aan dezen maatregel verbonden zouden per jaar een bedrag van 25 X 20 of 500 vorderen. Zij stellen den Raad voor te besluiten aan de nood- hu lp-kaasdragers uit de gemeentekas eene vaste be looning uit ie keeren van 20 per jaar, voor het jaar 1913 te voldoen uit den post voorkomende onder volg nummer 93 der gemeente-begrooting. De heer Meienbrink acht dezen, maatregel niet afdoende. Hij gelooft niet dat de voorgestelde toelage de loonen voldoende zal maken. De heer Van den Bosch vraagt of B. en W. niet verstandiger zouden doen, dit voorstel terug te nemen en het te vervangen door een ander, waar door het draagloon zoodanig zal worden verhoogd, dat een behoorlijk dagloon kan worden gemaakt. De voorzitter zegt, dat het voorstel is ge daan in overleg met den president-waagmeester. Hij zou nu willen voorstellen met den voorgestelden maatregel een proef te nemen, dan kan men zien of deze voldoende is. De heer Ringers wil gaarne met het voorstel an B. en W. medegaan. De grieven tegen de bestaan de regeling zitten dieper zegt spr. en vinden haaf oorsprong in het vijfde veem. De toestand is op het oogenblik zoo, dat men zelfs noodhulpen heeft van 51 jaar, en 't is zeer zeker ge wenscht, dat men krachtiger jonge mannen krijgt. Wat B. en W. voorstellen beschouwt hij als een over gangsmaatregel, in afwachting van een nadere rege ling, die niet kan uitblijven. De heer van den Bosch wil dit voorstel dan wel aannemen in afwachting van een nadere re geling, waarin een behoorlijk vast loon wordt gewaar borgd. Daarna wordt het voorstel goedgekeurd. MAKEN VAN NIEUWE SCHOOLBANKEN. B. en W. stellen voor hun een erediet te verleenen van ten hoogste 1800, tot het doen maken van 120 tweepersoons schoolbanken ten behoeve van de 4e Ge meenteschool. De heer Dorbeck vraagt een inlichting of het gebrek aan de verschillende banken alleen iu de vierde gemeenteschool bestaat. De voorzitter antwoordt, dat op andere scho len verschillende maten van banken aanwezig zijn. De lieer Ringers vraagt, of de banken zullen worden aanbesteed. De voorzitter antwoordt, dat de banken in Friesland worden gemaakt. De heer Ringers meent, dat het niet onmoge lijk is die banken in Alkmaar te doen maken. In Fries land is de loonstandaard misschien lager en daardoor kan men daar mogelijk lager inschrijven, maar als men daar dezelfde loonstandaard zou eischen en er behoorlijk gecontroleerd werd, dan zou het hem niet verwonderen als een Alkmaarsche firma kon concur- reeren. De heer Glinderman zou willen weten of er veel haast bij de zaak is, anders zou hij voor een aanbesteding zijn. De voorzitter zegt dat B. en W. geen be zwaar hebben, om rekening te houden met de wen- sehen van den raad en de aanbesteding zullen over wegen. De heer van den Bosch is ook van meening dat de banken wel in Alkmaar kunnen worden ge maakt. Indien er geen al te groote haast bij is, kan men misschien nog wachten tot de electrificatie der gemeente een feit is. Spr. zegt dat, om meteen nog eens de aandacht daarop te vestigen en dan zal er mogelijk een aannemer zijn, die zijn bedrijf met elec- trisehe beweegkracht heeft ingericht, en kan er vlug genoeg worden gewerkt. Nadat de heer Boelmans ter Spill nog heeft opgemerkt, dat het Rijksschool toezicht op voor ziening aandringt, wordt het voorstel goedgekeurd met dien verstande dat B. en W. rekening zullen hou den met het gevoelen van den raad. GEDEELTELIJKE KWIJTSCHELDING BELOO- PEN BOETE. B. en W. stellen voor te besluiten: aan de firma Gonnermann en Co. te Haarlem, in verband met haar adres d.d. 12 April j.l., de helft van de door haar, ingevolge art. 3 der administratieve- en garantievoor- waarden van het tusschen deze firma en de gemeente Alkmaar gesloten contract voor de levering eener complete bedrijfsklare ijsinstallatie d.d. December 1911, verschuldigde boete van 625 wegens te late oplevering, kwijt te schelden, alzoo tot een bedrag na 312.50. Goedgekeurd. BELOONING ONDERWIJZEND PERSO NEEL BURGERAVONDSCHOOL EN AVOND SCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN. B. en W. stellen voor te besluiten de verordening, regelende de belooning van het onderwijzend perso neel der Burgeravondschool en avondschool voor handwerkslieden te wijzigen als volgt: Art. 1 wordt geroyeerd en vervangen door era nieuw artikel van den volgenden inhoud: L)e belooningen van de leeraren bedragen: a. voor die in Nederlandsclie taal en wiskunde, het zij die vakken afzonderlijk dan wel gecombineerd door één leeraar worden onderwezen, elk J 300. Deze 'belooningen worden, tenzij daartegen overwe gende bezwaren bestaan, na drie-, zes-, negen- en twaalfjarigen dienst aan de school met f 30 verhoogd door Burgemeester en Wethouders, do commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gehoord; li. voor die in lijnteekenen, handteekenen, vaktee- kenen en werktuigkundig teekenen, hetzij die vakken afzonderlijk dan wel gecombineerd door één leeraar worden onderwezen, elk 450. Deze belooningen worden, tenzij daartegen overwe gende bezwaren bestaan, na drie-, zes-, negen- en twaalfjarigen dienst aan de school met 45 verhoogd door Burgemeester en Wethouders, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gehoord. In artikel 4, eerste lid, wordt voor de woorden: 1 per lesuur, gelezen: 1.50 per lesuur." Verder om Do regeling met da daarin aangebrachte wijzigin gen in werking te doen treden met den aanvang van den cursus 191314. Da heer Dorbeck zegt, dat hem, helaas, de

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5