AAN~ DE GEVOLGEN OVERLEDEN. STA D~S N MË U W S. BUITENLAND. ïLuiu'iam heeft in de vergadering van gisteravond met groote meerderheid besloten bij de herstemming tus- schen den heer J. E. W. Duys (8. D. A. P.) en mr. J. Limburg (vrijz. dem.) de kiezers vrij te laten doch hen te adviseeren zich van deelneming aan de stem ming te onthouden. liet Centraal Bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen had geadviseerd tot onthouding. Het Partijbestuur der Ohr. Democraten heeft besloten: lo. partijgenooten en geestverwanten op te roepen, ter krachtige bevordering alsnog van een, zij het dan kleine, rechtsche meerderheid, en 2o. hun met den meeaten ernst te adviseeren, in alle districten waar Vrijzinnigen en Sociaal-Democraten in herstem ming komen zich volstrekt en onverbiddellijk van stemmen te onthouden. Bij laag water werd te IJmuiden onder aan de pier geschreven: Kiest Passtoors. De vloed kwam op en de naam van den eandidaat verdween. Fluks werd er naar toe geroeid en even later prijkte iets hooger aan de pier: Passtoors is verzopen, kiest Roodenburg. Van een werf te Dordrecht zijn te water gelaten twee Rijnschepen, die men gedoopt heeft met de na men Coalitie en Concentratie. Gisternacht heeft, naar de KT. R. Ct. meldt, te Renesse een moordaanslag plaats gehad op een 19-ja- rig meisje, wonende te Noordwelle. Terugkeerende van een feest werd zij even onder deze gemeente op gewacht door een 30-jarigen landbouwer te Noordwei- Ie. Miskende liefde moet de oorzaak zijn. In de infanteriekazerne te Ede doet zich een vermoedelijk geval van nekkramp voor. Een zestal manschappen van dezelfde compagnie is mede ter ob servatie in de barakken opgenomen. UIT OUDKARSPEL. Hedenmorgen 10 uur vergaderde de raad dezer ge meente in voltallige zitting. tie voorzitter, burgemeester A. C. Kroon, opende deze eerste door hem geleide vergadering met het uit spreken van den wensch, dat de bespreking der ver schillende punten en de besluiten dienaangaande mo gen zijn in 't belang der gemeente. Ingekomen stukken: van B. en W. dat zij als tijde lijk onderwijzeres met ingang van 14 Jhli hebben be noemd Mej. Grootegoed te Alkmaar, in de plaats van den heer van der Horst. Bij gehouden kasverificatie bij den gemeente-ont vanger bleken de ontvangsten 60963.74%, de uitga ven 37.708.22%, alzoo een kasgeld van 3255.52. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot herziening regeling en verhooging salaris hoofd der school. Berichten dat gedurende April 35 en gedurende Mei 34 telegrammen zijn behandeld. Verzoeken van gedeeltelijke ontheffing van den H. O. van J. Met, C. Mol, Mej. Hetterscheij, wed. J. Sehagen erven Mej. P. Etecen en Mevr. Wed. M. J. Kroon, allen wegens vertrek, worden toegestaan. Bezwaarschriften van Mej. Cath. Eecen, Wed. Tau- ber, C. J. Vennik en P. Raven gaan in handen der commissie. Verzoek van A. Bood om voor een half jaar afsehr. Hondenbelasting wordt toegestaan. In behandeling komt than9 het aangehouden adres van de afd. Heerhugowaard van den B. v. N. O. om Verbetering der salarisregeling. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Ook de heer Over is hier voor, de'ze zoii liever by behandeling der nieuwe begrooting het hoofdensalaris na willen zien. De voorzitter is hier voor, doch zou dan tevens de noodsalarissen der onderwijzers willen herzien. De heer Butter wilde niets beloven, doch dit adres voor kennisgeving aannemen zonder meer. De heer Kroon zei den heer v. d. Horst bij zich gehad te hebben, die hem mededeelde dat de aanvang- salarissen het meest noodig verbetering behoefden. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de heeren Oly, Stikkel en ten Zeldam te Alkmaar om met hun auto 3 weken op proef door de gemeente te mogen rijden, werd voor kennisgeving aangenomen, daar geen verzoek hiervoor noodig is. Naar aanleiding van een deze week gehouden ver gadering te Sehagen, inzake keuring van vleeseh en visch, waar de burgemeester en de heer Kroon tegen woordig waren, vroeg de voorzitter of onze gemeente evengoed kan meegaan nu Warmenhuizen en St. Pan- eras zich hebben teruggetrokken. Was de berekening eerder 1/t cent per pond, nu zal het '/a P^r pond worden, wat pi. m. 1.90 per rund en 45 ets. per varken zal worden. Op voorstel van B. en W. werd besloten hierin mee te gaan, als de 5 gemeenten allen meedoen. Dit is nog niet met zekerheid te zeggen, daar Broek niet tegen woordig was. De rekening burgerlijk armbestuur zal in comité worden behandeld. Verzoek van den heer A. C. Kroon en diens echtge- noole om eervol ontslag als telegraaf en telefoonhou der en plaatsvervangster wordt verleend, terwijl in bun plaats worden benoemd de heer P. Heertjes en mej. A. HeertjesBakker. De heer J. Hansen heeft eervol ontslag gevraagd als lid van het. Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter spreekt hierover zijn leedwezen uit. dat de heer Hansen, die pas slechts een paar maanden deze functie bekleed, nu reeds bedankt, dankt hem evenwel voor hetgeen hij daarvoor in dien tijd gedaan heeft. De heer Hansen is echter niet tot andere ge dachten te brengen. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Kal verdijk met 4 stemmen tegen 2 op den heer Bood Jr. en 1 op den heer Over. Deze nam zijn benoeming aan. Met algemeene stemmen werd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer A. C. Kroon en tot secretaris der gemeente do heer van Duin, thans tijdelijk alhier als zoodanig werkzaam. De secretaris werd hierna beëedigd en algemeen ge- lukgewenseht. Do voorzitter feliciteerde hem uit naam van den raad, do hoop uitsprekende dat de samenwerking mag blijven, zooals ze tot heden geweest is en dat de benoemde nog lang secretaris dezer gemeen te mag blijven. De heer van Duin dankte den raad voor het ver trouwen in hem gesteld en den voorzitter voor de vriendelijke woorden. Hierna sluiting. UIT HELLO. Door stemgerechtigde ingelanden van den Boekeler- meerpolder is tot lid van het bestuur gekozen de heer K. Kooy alhier in plaats van den heer jhr. mr. P. van Foreest-, UIT DE RIJP. Dinsdag a.s. zal de ontslagen gemeente-ontvanger alhier, de heer B. K., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar voor de arrondissements rechtbank aldaar terecht staan. Er zijn 5 getuigen in de zaak gedagvaard, de heer mr. A. J. M. Leesberg zal den beklaagde rechtskundi gen bijstand verleenen. ALG. BOND VAN R. K. KIEF VEREEN IG1NG EN. Hef bestuur van den Alge m-Bond' van R. K. Kies vereenigingen in Nederland geeft, naar de Msb, meldt, het volgende advies: Het bestuur van den Algem. Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland, gezien de ergerlijke wij ze, waarop de concentratiepartijen de coalitie, in het bijzonder de Katholieken, hebben bestreden, heeft be sloten om voor districten, waarop 25 Juni a.s. in her stemming komen candidaten der concentratiepartijen met sociaal-democraten, desgevraagd, aan de aange sloten kiesvereenigingen te adviseeren hun kiezers aan te raden zich van stemming te onthouden. Laatste berichten. AMSTERDAM. 20 Juni. De correspondent van de Telegraaf te Batavia seint: De veearts Eyaendorfer, die bij een relletje te Soembawa werd gewond, is over leden. HERSTEMMING PROV. STATEN. ENSCHEDE, 20 Juni. Op het laatste oogenblik is voor de herstemming voor de Prov. Staten samenwer king verkregen tusschen de concentratie en de S. D. A. P. EERSTE KAMER. 's GRAVENHAGE, 20 Juni. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot pensionneering van gemeente ambtenaren aangenomen. VEROORDEELD. AMSTERDAM, 20 Juni. De Arrondissements rechtbank alhier veroordeelde heden den heer Carl H. E, Corvey, directeur van „het Leven" wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld het bekende auto-ongeluk op de Weteringschans al hier tot 3 maanden hechtenis. De eisch was 6 mnd. gev str. Bekl. heeft appel aangeteekend tegen dit von nis. De burgemeester is van zijn buitenlandsch verlof teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. BEZOEK. Leden van de Ligue Internationale des Associations touristes bezochten hedenmorgen de kaasmarkt. Ze zijn de gasten van den Alg. Ned. Wielrijders-Bond. Na de lunch in het hotel Toelast werd de reis naar Hoorn aanvaard. KIESVEREENIGING „EENSGEZINDHEID." In de gisteravond gehouden goed bezochte verga dering van de liberale kiesvereeniging „Eensgezind heid" werden de aftredende vrijzinnige raadsleden, de heeren C. G. Zaadnoordijk, D. Govers, D. A. Luiting en A. F. Thomsen, by acclamatie opnieuw eandidaat gesteld, terwijl ter voorziening in de vacatures, ont staan door het bedanken van de heeren Mr. B. Van der Feen de Lille en C. van Buijsen, die eveneens moesten aftreden, gecandideerd werden de heeren J. F. Lubbe en A. W. Udo. De heer E. E. Stoel, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkezen tot bestuurslid. NICOLAAS BOES. De meesten onzer lezers zullen zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat de Arrondissements-Recht- bank alhier bij vonnis van 30 Januari 1895 den 17-ja- rigen Nieolaas Boes te Sehagen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde wegens dubbelen moord. Later werd den veroordeelde gratie verleend en de beëindiging van zijn straftijd bepaald op 30 Juni 1933. Naar wij vernemen is de thans 35-jarige Boes giste ren wegens krankzinnigheid van de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Rijks krankzin nigengesticht te Medemblik. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Na op 18, 19, 20 Juni afgenomen eindexamen werd het diploma A uitgereikt aan de heeren C. Avis, W. B. Dullemond, B. van der Goot, A. H. Kuipers en E. J. W. Top, het diploma B aan den heer J. van der Lugt, Aan één leerling is een verlengd examen toege staan, twee leerlingen werden afgewezen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 22 Juni 1913. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Da. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree, Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgeï. Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. H. Meijer. Heidelb. Cat. Zoad. 8. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Woens dagavond 8!/2 uur, vergadering van de Jongelingsver- eeniging „Paulus.* Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst wegens vacature. Herv. Gem. te Heiloo, 91/2 uur, Ds Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, de Eerw. Heer Joh. Gutteling van Telzeroord. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Bergen. Kapel „Huize Elim", 10 uur, Ds. H. A. C. Snethlage, Pred. Dir. v. h. Diaconessenhuis, Den Haag. Herv. @em. te Oterleek, 9i/2 uur, Ds. Proost. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds. van Dorp. Herv. gem. te Stompetoren, 9t/2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Schermerhom, 9l/s uur, Ds. Groot, te Oudorp. Geref. Kerk, 9l/2 uur en D/j uur, de heer Kroes kamp te Utreeht. DE BALKAN De verhouding van Bulgarije tot de andere Balkan- staten, schrijft de officieuse „Bulgaria" als volgt: „De regeering zal de trouwe tolk der gevoelens van de geheele bevolking zijn indien zij er naar streeft om de vriendschappelijke betrekkingen met Turkije te herstellen en de aanhangige kwesties langs vreedza- men weg op te lossen. Tegenover Roemenië moet de regeering het protocol van St. Petersburg uitvoeren en zoo den band tus schen de beide landen nauwer aanhalen. Wat Servië betreft moet Bulgarije de uitvoering van het verdrag eisehen zonder ook maar in iets toe te geven. Het Bulgaarsche volk en de regeering ho pen, dat de tsaar als scheidsrechter een oordeel vellen zal, dat niet de wenschen, maar de werkelijke belangen der beide partijen bevredigen zal. Griekenland moot vóór het begin der onderhande lingen het gebied ontruimen, dat het, nadat de Bul gaarsche troepen naar het oorlogsveld in Thracië ver trokken waren, zich heeft toegeëigend." De verhouding tusschen Bulgarije en Servië is bij zonder slecht en zij wordt, volgens een Reutertelegram dagelijks slechter inplaats van beter. De Servische minister-president Pasitsj was reeds gereed gister avond naar St,-Petersburg; te vertrekken, maar toen hij de bonding van Bulgarije vernam, dat weigerde deel te nemen aan de bijeenkomst der premiers te St. Petersburg stelde hij eveneens zijn vertrek uit. Er heerseht iu de hoofdstad Belgrado groote verbittering tegen het optreden van Bulgarije en de hoop, dat het geschil zal worden opgelost zonder dat men zijn toe vlucht tot de wapenen zal nemen, is er niet zoo groot als een paar dagen geleden. Uit dezelfde hoofdstad wordt aan de Köln Ztg. ge meld: Men acht hier een minnelijke schikking in het ge schil met Bulgarije, wegens de houding der Bulgaar sche regeering, nagenoeg ondenkbaar. De samentrek king van Bulgaarsche troepen is voltooid; er moet een vrij sterke strooming tegen een broederoorlog gekant zijn en bovendien grijpt de cholera steeds meer om zich heen. In de zitting van het Hongaarsche Huis van Afge vaardigden heeft graaf T'isza gisteren o.a gezegd: De strijd over de verdeeling van den Balkan is een oor logsgevaar geworden. Oostenrijk-Hongarije neemt te genover de laatste actie van Rusland het standpunt in dat de Balkanvolken volkomen onafhankelijk moe ten zijn. Zij kunnen besluiten tot een vreedzame op lossing van hun strijd of tot een scheidsgerecht, maar dit besluit moet vrijwillig en in volle onafhankelijk heid genomen worden. Oostenrijk-Hongarije zal in geen geval dulden, dat een oplossing tot stand komt, die deze volkomen onafhankelijkheid beperkt en één staat bijzonder bevoorrecht. Het doorzetten van dit standpunt is voor Oostenrijk-Hongarije een levens kwestie. DUITSOHLAND. De stad Breslau wilde dit jaar op bijzondere wijze 1813 herdenken. Met dit doel or ganiseerde zij een tentoonstelling, waarvan de kroon prins het patronaat aanvaardde. Daar Gerhardt Hauptmann geboortig was uit Silezië, verzocht men dezen beroemden auteur een stuk te schrijven tot ver heerlijking van de historische gebeurtenissen van 100 jaar geleden. Het schijnt, dat de dichter vrij hard oordeelde over den toenmaligen koning van Pruisen, en dezen voorstelde, niet aan het hoofd van den op stand, maar als volgeling van zijn generaals en van de volksbeweging. Daarentegen zou Gerhardt Haupt mann Napoleon zeer sympathiek hebben voorgesteld en aan het eind van het stuk de volkeren hebben aan gespoord het verleden te vergeten en elkaar de hand te reiken. De opvoering van het stuk werd verboden, hetzij door den keizer, hetzij door den kroonprins. Het „Berl. Tagebl." en de „Voss. Ztg." protesteer den tegen het feit, dat men Gerhardt Hauptmann, den roem van het vaderland, wien dit jaar de Nobel prijs werd toegekend, kon beleedigen door de opvoe ring van het stuk te verbieden. Deze bladen evenals de „B. Z. am Mittag" meenen, dat de gemeenteraad vati Breslau een bewijs heeft gegeven van even weinig moed als verstand. Zij vinden, dat men beter had ge daan den kroonprins zijn beschermheerschap te laten intrekken, dan Dultsckland dus belachelijk te maken tegenover het buitenland. De officieuze „Nordd. Allg. Ztg." publiceert slechts een kort telegram uit Breslau, waarin het blad beves tigt, dat de keizer 20.000 Mark aan de historische af- deeling van de tentoonstelling te Breslau schonk. Het blad schijnt slechts te willen bewijzen, dat de keizer niets met de zaak heeft te maken. Do conservatieve bladen juichen de houding van den kroonprins toe en meenen, dat het verkeerd was aan Hauptmann deze opdracht te geven. De Silezische dichters protesteeren openlijk tegen de behandeling een van de hunnen aangedaan. Ger hardt Hauptmann zelf protesteert krachtig in de „Voss. Ztg." en zegt o. a., dat hij wellicht te Berlijn een conferentie zal houden over deze zaak. Bij de behandeling van de legerwetten in den Duitschen Rijksdag werden allerlei grieven te berde gebracht tegen misstanden bij de aanstelling en be vordering van officieren. Ook kreeg het legerbestuur wederom het verwijt te hooren, dat Joden nog steeds van den officiersstand in Pruisen uitgesloten zijn, of schoon aan alle gezindten bij de wet gelijke rechten zijn toegekend. Als verdediger van den huidigen stand van zaken trad op de conservatieve afgevaardigde v. Graefe, die in het algemeen genomen den huidigen toestand ver dedigde, den loftrompet stak over den adel en daarbij tot groot vermaak van zijn conservatieve medestan ders eenige laagbijdegrondsche aardigheden over de Joden ten beste gaf. In de verhalen van heldenfeiten komen geen Joodsche namen voor, zoo zeide hij o. a., en Joodsche vliegers zijn er evenmin. Daarvoor werd hij danig onder handen genomen door den heer Mul ler, den liberalen afgevaardigde voor Meiningen. Deze verklaarde grooten eerbied te hebben voor den echten Pruisischen adel, en te wenschen, dat de burgerij en kele hoedanigheden van dien adel mocht overnemen. Maar dat geldt niet voor de nieuwbakken jonkers. Want dat zijn dikwijls de grootste opruiers, zelfs als zij de zonen van liberale burgers zijn. De heer Graefe is n.l. eerst kort geleden in den adelstand verheven en zijn vader was een volbloed liberaal. „En uw goed- koope grappen over de Joden, meneer v. Graefe", zoo vervolgde hij, „slaan niet in. Wilt gij de Joden mis schien ook vrijstellen van de legerbelasting Er is nog zelden een rede in den Rijksdag gehouden, zoo op hitsend als de uwe, mijnheer v. Graefe. Von Stahl, de geestelijke vader der conservatieven, stamde zelf van Joden af en zou zich in zijn graf omkeeren, als hij kon hooren wat u hebt gezegd. Gij hebt verklaard, dat onder de vliegers geen Joden voorkomen, de avia- teurs, die in de laatste dagen om het leven zijn geko men, waren echter toevallig Joden. Emin pasja, de groote, heldhaftige koloniale onderzoeker, is 'nJood. De eerste Duitscher, die in een gevecht met de Here ro's viel, was een Jood, een Beiersch reserve-officier. Zult gij nu den moed hebben om hetgeen gij omtrent de Joden hebt beweerd, in te trekken?" De heer Graefe heeft op deze vraag nog niet ge antwoord. De „Norddeutsche Allgemeine Ztg." meldt: Prins Ernst August richtte op 20 April een schrijven aan den Rijkskanselier, waarin hij mededeelde, dat zijn vader, de hertog van Cumberland, het besluit had genomen, wegens de waarschijnlijke opheffing der Bondsraadbesluiten van 1885 en 1907 het recht op de regeering in het hertogdom Brunswijk op hem over te dragen. De jongste gebeurtenissen, vooral de verlo ving van den prins met prinses Victoria Louise, heb ben in den rechtstoestand te dier zake een wijziging gebracht. Met toestemming van zijn vader verzocht prins Ernst August de benoeming tot officier in het Pruisische leger, waarbij hij onder eede beloofde trouw en gehoorzaamheid aan den Keizer en Koning. Dit is tevens een belofte niets te zullen ondernemen met het doel het territoriale bezit, van Pruisen te wij zigen. Deze toestand zal, naar de meening van den prins, de opheffing der vroeger genomen besluiten van den Bondsraad rechtvaardigen. FRANKRIJK. De socialist Fournier verdedigde gisteren in de Kamer een motie, waarin de regeering wordt uitgenoodigd zich met de andere mogendheden te verstaan over de instelling van een internationaal parlement. De minister van buitenlandscke zaken noemde dit voorstel een hersenschim. Door rechtvaardig en ver zoenend op te treden en provoeatio te vermijden wordt de vrede het best bewaard, verklaarde hij. Frankrijk zal zich door zulk een waandenkbeeld niet laten verlei den om zichzelf te verzwakken, maar de noodige kracht bewaren om zich te doen eerbiedigen. De motie van den heer Fournier word met 419 tegen 142 stem men verworpen. Dé Fransche minister-president heeft dezer da gen bij het debat over den driejarigen dienstplicht meegedeeld, dat ook Rusland maatregelen treft in ver band met de voorgestelde legeruitbreiding in Duitsch- land. Volgens de Matin hebben die in de eerste plaats ten doel, de mobilisatie te bespoedigen door varbete ring van de spoorwegen die in tijd van oorlog voor troepenvervoer moeten dienen. Het Russische leger kan, als dit plan ten uitvoer is gelegd, binnen 15 of 18 dagen aan de grens staan. Verder zullen twee nieuwe legercorpsen worden ge vormd. Zij zullen aan de Weichsel in garnizoen ko men. RUSLAND. Volgens berichten uit St. Petersburg is de toestand van den negenjarigen Russischen troonopvolger, sinds de groote feesten in Moskou weer verergerd. De geneesheeren hadden verklaard, dat het veel beter was, dat de kroonprins niet naar Mos kou ging, maar toch heeft hij aan de feesten deelge nomen. Hoewel hij steeds gedragen werd, is sindsdien toch een vererging in den toestand gekomen, zoo zelfs dat prof. Rauchfusz oogenblikkelijk naar Sarkoje-Se- lo ontboden werd. Daar deze bevolen heeft, dat de troonopvolger gedurende eenige weken het bed moet houden, is de reis der keizerlijke familie naar de Fin- sche scheren tot nader te bepalen datum uitgesteld. Het liberale blad Azimtenes Vestnezis publiceert de sensationeele onthulling, dat de afgevaardigde ,van de tweede Doema, Osehl, een agent provocateur was en een aantal sociaal-democraten aan de galg heeft gebracht. De bladen noemen hem een 2en Azef en verzekeren, dat de redacteur van de sociaal-democra tische Deenas Zapa, Janson, eveneens een agent pro vocateur is. AMERIKA. De heer Gaynor, de burgemeester van Nieuw-York heeft dezer dagen een lucht gegeven aan zijn gemoed. Hij wordt voor alles verantwoordelijk gesteld, voor het beheer, de zedelijkheid en wat al niet van een stad met een bevolking zoo groot als die van België. Wanneer de bewoners van Nieuw-York maar nalieten hem steeds lastig te vallen, dan zou alles kalm en beter toegaan. Hij beklaagde zich o.a. dat men het hem kwalijk neemt, dat hij de kleine jongens niet laat arresteeren, die op bouwterreinen met ballen spelen, terwijl de rij ken op Zondag zich op hunne velden met golfspel ver maken. „Wanneer wij toch aan het arresteeren gaan, dan moeten wij toch eerder met de groot-e menscheu beginnen," voegde hij daaraan toe. De geestelijken dringen er bij hem op aan om oo Zondag de kroegen te doen sluiten. Maar de rijke menschen drinken dan in hun clubs, waarom moet ik nu beletten dat de armen een glaasje nemen in de kroegen. „Het probleem van het drankgebruik op Zondag," zoo eindigde hij, „is zoo moeilijk, dat het zelfs koning Salomo lastig zou vallen het op te los sen." Gemengde mededeelingen. IJET WEER IN HET BUITENLAND. Meest komt in Juni in Zuid- of Zuid-West-Europa hooge luchtdruk voorin ons land, België en Enge land is het een overgangsweer, en in het Noordelijk deel van Europa wordt het weer beheerscht door ta melijk diepe depressies, die zich van West naar Oost bewegen. Op het oogenblik is de luchtdrukverdeeling echter totaal anders, al ligt in Zuid-West-Europa, althans het uiterste Zuid-Westen, wel een hoog. Een maxi mum van veel meer beteekenis ligt daarentegen in het Noorden. Derhalve is het in Noorwegen voortdurend zonnig, maar in Noord-Noorwegen en bij Spitsbergen blaast de wind uit de Poolrichting, en is het dienten gevolge zeer koud, ondanks de ongetemperde zon. Op de Schotsche hooglanden heerseht nog Westen- windweer. Bewolking wisselt daar met zonneschijn af, en af en toe viel regen. In Engeland heerseht zeer veranderlijk weer, het werd er veel koeler, maar toch bestaat er nog een onweersneiging; plaatselijk viel overvloedig regen. In Frankrijk is het weer bijzonder uiteenloopend. De zonneschijn wordt getemperd of geweerd, op vele plaatsen onweerde het, en vooral langs de kust was de regenval groot. In Noord- en Oost-Duitschland is het zeer koel en buiig. In de Rijnstreek is het weer als hier te lande. In Beieren deden zich storingen voor, daar is het nog broeierig. In Denemarken staat het weer in het teeken van den getemperden zonneschijn. Gedurende enkele uren re gende het. Uit verschillende deelen van de Donau- Monarchie wordt thans druilerigheid bericht. In het gunstigst geval komt er gedurende enkele uren een opklaringtje voor. In Zwitserland heerseht verander lijk en uiteenloopend weer, maar de weer-bureux voor spellen een spoedige verbetering; het schijnt slechts een kleine storing van het goede weer. DYNAMIET-ONTPLOFFING. In de kali-mijn Heerschau bij Friedveld, heeft gis teren een dynamiet-ontploffing plaats gehad, waarbij twee arbeiders op slag gedood werden. Twintig an dere mijnwerkers werden bedwelmd, maar konden nog gered worden. VREESELIJKE WRAAKNEMING. In het Russische district Piriatin (gouvernement Poltawa) zijn 80 vrouwen levend verbrand. Zij werk ten bij een boer, blijkbaar tegen lager loon dan het gangbare, 's Nachts sliepen zij in een houten schuur. Die schuur is in brand geraakt, vermoedelijk in brand gestoken, want de deuren waren dichtgespijkerd, zoo dat men wel met een wraakneming te doen zal hebben. EEN DOLZINNIGE DAAD. Bij den wedren te Ascot om den gouden beker snel de een man toe op het paard Tracery, dat de leiding had, zwaaide een vlag in de kleuren der suffragettes en deed het paard vallen. De man heeft een schedel breuk gekregen en is geopereerd. De politie verklaart, dat hij niet wel bij het hoofd is en niets te maken heeft met de suffragettes-beweging. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 20 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Nederland» «h Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond van 21 Juni. In het gebied van de waarneming ia de hoogste be kende stand van den barometer 773.6 te Horta. De laagste stand van den barometer 758.6 te Riga VERWACHTING. Zwakke tot matige veranderlijke wind, meest uit westelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, mogelijk regen of onweer, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Een ceintuur, een R. K. kerkboek, een horlogeket ting, een gouden ring, een pakje waschgoed, een ring met sleutels, drie sleutels, een zilveren schakelarm band, een liniaal, een geldstuk, een bankbiljet, een zil veren dameshorloge, twee knipmessen, twee dames- taschjes, twee rozenkranzen, twee zilveren broches, een notitieboekje, een gouden boekje van een horloge ketting, twee fietspompen, een medaillon, een das speld. Alkmaar, 19 Juni 1913. De Commissaris van Politie W. Th. VAN GBIETHUIJSEN.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2