DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, Naar de stembus U No. 144. Honderd en vjjftlende Jaargang. DINSDAG 24 J NI. B I N N E nTl A N D Firma STiKKEL, OLIJ m TEN ZELDAM. im 1 ALKMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 24 Juni. Voor de laatste mnal willen we onze kiesgerechtig de lezers in het algemeen en de vrijzinnigen in het bijzonder opwekken morgen aan de stembus te ko men. Waar het om gaat is bekend. Zelfs wie zieh niet met de politiek inlaat weet. op wien hij morgen stem men moet -of hij leert het nooit. Het komt er nu alleen maar op aan, dat geen vrij zinnige zonder ernstige reden als ziekte of afwezig heid zijn stem niet uitbrengt. De stembus is als een loterij trommelhet kan één cijfertje schelen, of er een prijs of een niet uit komt! De vrijzinnigen moeten waarlijk niet te veel naar zich toerekenen er kunnen factoren in het spel komen, welke zij niet voorzagen, motieven gelden, wel ke zij niet mogelijk dachten. Totdat de klok morgenmiddag vijf heeft geslagen moet het vrijzinnige parool zijn: oppassen is de bood schap. Alles wat vrijzinnig ia, moet naar de stembus. Van rechts wordt op de overwinning gehoopt en de kans stond ook nimmer zoo gunstig. Geen man netje zal er van dien kant thuis blijven en er is de laatste dagen hard gewerkt om het aantal reclitsche kiezers zoo groot mogelijk te maken. Laten de vrijzinnigen gewaarschuwd en op hun hoe de zijn en zorgen dat er morgenavond geen reden is tot nuttelooze klacht. Zij zijn zeker van de overwinning, wanneer ze trouw opkomen. Zij hebben het in hun macht, Alkmaar vrijzinnig te houden. Maar vooral de thuisblijvers zouden den coalit.ie- candidaat kunnen doen verkiezen. Op de vrijzinnigen rust. daarom de plicht., te zorgen dat er druk gestemd wordt morgen. Den lTden ging het goed, maar den 25sten moet het nog beter gaan. Alkmaar staat bovenaan op de lijst der districten. Opene Alkmaar morgenavond de reeks der over winningen der concentratie! Kaar de stembus en liefst zoo vroeg mogelijk, vrij zinnigen Op het stembiljet bet witte kringetje in het eerste zwarte blokje zwart gemaakt. Het stembiljet dat ge van den voorzitter ontvangt ziet er zóó uit: Aanwijzing der keuze NAMEN. Foreest Van Snoeck Henkemans Voorletters. Jhr. Mr. P. J. R, Wie nü stemmen wil in vrijzinnigen geest, zórgt er voor dat het biljet zóó in de bus gaat: Aanwjjzing der keuze NAMEN. Foreest Van Snoeck Henkemans Voorletters. Jhr. Mr. P. J. R. Zóó alleen stemt ge tegen de Tariefwet en tegen de grondwetsherziening ten gunste van het bijzonder on derwijs. Zóó alleen schaart ge aan de zijde van de vrijzin nige concentratie. Zóó alleen helpt ge herkiezen Uwen afgevaardigde: r.Mr.iF ALKMAAR, 24 Juni. Wij hebben den laatsten tijd niet zoo heel veel ruimte beschikbaar kunnen stellen voor de rubriek buitenland. Gelukkig is het over het geheel een slap pe tijd, zoodat de lezer weinig te kort komt. Een klein overzichtje moge vandaag tot aanvulling van het ontbrokene dienen. In Duitschland heeft men het zeer druk gehad met het 25-jarig regeeringsjubileum van den Keizer, tot wiens eere er veel is gesproken en geschreven. De Keizer is gehuldigd door de overgroote meerderheid van het Duitsche volk, door den Rijksdag, door de Bondsvorsten. En de Keizer heeft, behalve tallooze onderscheidingen aan verschillende onderdanen, aan burgerlijke en militaire gevangenen amnestie ver leend hoewel men vindt, dat hij in het laatste op zicht wel wat royaler had kunnen zijn. De Rijkskanselier, de heer v. Bethmann Hollweg heeft den keizer niet kunnen, verrassen met de mede- deeling, dat de legeruitbreiding tot stand gekomen was. De Rijksdag is namelijk de geheele week bezig geweest met de behandeling in tweede lezing van het ontwerp. Het ging bij de debatten soms zeer storm achtig toe. Maar alles komt tenslotte terecht en men hoopt nu binnenkort ook nog de dek- kings-ontwerpen te kunnen behandelen, daar de beide liberale partijen en het Centrum een overeen komst inzuke de nieuwe belastingen hebben gesloten. Verder heeft het de aandacht getrokken, dat de ge maal van de Duitsche prinses nu reeds verklaard heeft, dat hij van alle rechten van Hannover afziet als Pruisisch officier zou hij ertoe medewerken, dat het Pruisisch grondgebied geen duimbreed kleiner werd. De strijd der Welven is hiermede nu beslist. En prins Ernst August van Cumberland zal nu wel spoedig naar Brunswijk verhuizen! In het Oosten is het nog altijd geen vrede. Vooral Servië en Bulgarije kunnen het maar niet samen vin den. Zij vechten voortdurend nog op het papier, doch het kan ernst worden. De ontmoeting van de vier minister-presidenten der verbonden mogendhe den, welke op verzoek van den Tsaar te St. Petersburg zou plaats hebben, laat nog steeds op zich wachten. Wel heeft de Russische regeering, overwegende dat geen der Balkanstaten arbitrage heeft afgeslagen, hun doen weten, dat zij gaarne binnen vier dagen in leidende memorie zal ontvangen, welke kunnen strek ken als eerste grondslag ter voorbereiding van een scheidsrechterlijke uitspraak. Maar er is een kink in den kabel gekomen. Het Servische kabinet heeft zijn ontslag genomen. In den ministerraad waren enkele ministers er voor zich te schikken naar het verlangen van Rusland, an dere ministers verzetten zich daartegen uit vrees voor arbitrage op zoo beperkten grondslag, terwijl Servië juist arbitrage verlangt in algemeenen zin. De minister van oorlog bepleitte 9nelle en krachtige maatregelen tegen Bulgarije. De ministers van bin- nenlandsehe zaken, van landbouw en van justitie wa ren het met hem eens. De heer Pasjits, de minister-president, sprak nog maals zijn vertrouwen uit in de beslissing van .Rus land en verklaarde onmogelijk de zienswijze van den minister van oorlog te kunnen deelen. Hij stelde daarop het ontslag van het ministerie voor. Meu denkt nu, dat er een ministerie zal worden be noemd, dat van geen toegeven zal willen weten en het tot het uiterste zal laten komen. Spanje ondervindt weer last van het Marokkaansche avontuur. De Spaansche troepen hebben zware ver liezen geleden in schermutselingen met Marokkaan sche benden, die, naar verluidt, den heiligen oorlog hebben verklaard. Ook de Franschen zijn weer aan gevallen, er hebben bloedige gevechten plaats gehau en er zullen nieuwe troepen naar het oproerige gebied worden gezonden. Wie Marokko voor het eerst een wespennest noemde, waarin een Europeesche mogend heid zijn hand maar liever niet moest steken, wordt door de geschiedenis wel in het gelijk gesteld! In Engeland trok de behandeling der Marconizaak, Voor den heer Romanones, den Spaauschen minister president is deze zaak geen buitenkansje. Er zullen meer troepen naar Marokko moeten en de republi keinen hebben reeds met de algemeene staking ge dreigd, zoo de regeering daartoe overgaat, terwijl in Barcelona reeds openlijk geprotesteerd is. waarbij een paar ministers waren betrokken, zeer de aandacht. Het Lagerhuis nam tenslotte met groote meerderheid een motie aan, waarin de ministers Isaacs en Lloyd George werden vrijgesproken van han delingen in strijd met goede trouw. Bij de Belgische Kamer werd een nieuw sehoolwets- ontwerp ingediend, waarvan de volgende bijzonderhe den bekend zijn geworden: Het onderwijs zal verplichtend zijn voor de kinde ren van 6 tot 14 jaar. De straffen op overtreding zijn: lo. berisping door de inspectie van de school. 2o. De berisping door den vrederechter. 3o. De voorwaardelijke straf van 0.50 tot 5. De salarissen van alle onderwijzers zullen verbeterd worden. Er zullen 15 twee-jaarlijksche loonsverhoo- gingen van J 50 zijn in plaats van de 6 vijfjaarlijk- sche. Verder zijn er vergoedingen voor gehuwde on derwijzers voor woning en Vergoedingen aan bijzonde re leeraren. De staat zal bijdragen voor de salarissen in arme gemeenten. Al de onderwijzers zullen Belg en gediplomeerd moeten zijn. Ook de toestand der geestelijke onderwijzers zal verbeterd worden. De to tale onkosten zullen l1/* a lx/i millioen gulden bedra gen. HIJiDKBWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan J. F. JANSEN", aldaar tot het oprichten van een bewaarplaats voor beenderen in de bestaande lompenbergplaats in het perceel Groot Nieuwland D GO. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DON ATI I, Secretaris. Alkmaar, 20 Juni 1913. EEN MANIFEST. Gister verscheen in de rechtsche bladen onderstaan'! manifest. Protestantsche Kiezers 1 Bij de herstemming een enkel woord. Neemt het ter harte, wij zeggen het na rijp beraad. Wij zijn geen Coalitie-mannen. Wij hebben dit getoond. Nu de Coalitie geslagen is, staan wij voor een an deren toestand. Wij willen geen beulswerk verrich ten. De Liberalen verkoopen zich aan de Socialisten. Protesteert met ons tegen deze beginselverzaking. Thans is er geen keuze dan om rechts te stemmen en op te komen voor gezag en orde. Het gaat nu niet om de Coalitie. Het gaat thans om de vraag of er al dan niet plaats zal blijven in ons staatkundig leven voor wat ons dierbaar is als Protestanten en Hervormden. Nu de Liberalen aan het Socialisme de broederhand reiken om alles uit te bannen, wat hoe gebrekkig ook nog voor het Christelijk beginsel voelt, moogt gij niet mede de verantwoordelijkheid dragen voor de ze politiek, maar moet gij de Rechtsche candidaten steunen ten spijt van alle bezwaren. Straks zetten wij den strijd tegen het separatisme voort. Maar nü steken wij 't zwaard op, omdat we het zouden keeren tegen onszelven. Blijft niet thuis, maar helpt de zege verhinderen der thans gecombineerde liberaal-socialistische con centratie. Ds. A. O. H. van Hoogenhuijze, Amsterdam. Ds. G. H. Wagenaar, Rotterdam. De Nederlander teekent hierbij aan dat de heer Van Hoogenhuyze zich van den Bond van Prot. Kie zers heeft losgemaakt, aangezien hij zich met de ten- denzen van dien Bond zooals die uit het herstem- mingsadvies blijken, niet langer kon vereenigen. In enkele bladen van links schrijft de heer W. H. Lieftinck een oproep aan de Prot, Kiezers van Ntederl. welke de volkomen instemming heeft van den Natio- halén Bond van Protestantsche Kiezers in Nederland, en waarin wordt geconstateerd, dat ds. A. O. H. van Hoogenhuyze zijn „draai" genomen heeft. „Wat hij, „gedrongen door zijn geweten en door liefde tot ons Nederlandsche Volk," dooT de vóórdeur wist te moeten uitwerpen, dat tracht hij thans, nog éér het er goed en wel uit is, zelf met alle macht er weer binnen te halen." .Niet meer „de onheilige vermenging van gods dienst en politiek;" niet meer het ijdellijk gebruiken van den naam des Heeren in eene op arglistige wijze gestelde antithese; niet meer de opzet der coalitie partijen, om onder een bedrieglijke leuze de overwin ning te behalen en de regeermacht te behouden; niet meer de aanmatiging en de kuiperijen van het ultra- montanisme; niet meer dat alles, wat hem zoozeer te gen de borst stuitte, weegt op eenmaal bij hem het zwaarst, maar hetgeen hij ten onrechte noemt „een zich verkoopen der liberalen aan de socialisten." En toch maken juist die zich althans niet schuldig aan het allerergste, het ook door ds. Van Hoogenhuy ze zoozeer verfoeide, en kan om hunnentwil de naam der Heeren ten minste niet worden gelasterd, zooals altijd gebeurt, wanneer wat niet christelijk is, christe lijk wil schijnen. „Waarom hebt gij gewankeld „gij kleingeloovige"?, zoo roep ik hem openlijk toe, ten aanboore van geheel ons Nederlandsch volk. '„Waarom zijt gij, na in den geest" te zijn begonnen, „in het vleeseb" geëindigd, in het vleesch van vrees achtigheid on wankelmoedigheid?" Noen! wat ds. Van Hoogenhuyze thans deed, dat komt niet voor rekening van den Nationalen Bond van Protestantsche Kiezers. Reeds op de laatste vergadering (die van 18 dezer) bleek het, dat hij zoo goed als alleen stond in zijne neiging om, onder de indruk van de stembuscijfers van den vorigen dag, min of meer terug te krabbelen. En daarom, nu hij, althans in mijn oogen, „zijn draai" genomen heeft, nu constateer ik, dat hij zijn lidmaat schap van het Bestuur heeft neergelegd en uitgetre den is, zoodat niemand op den Bond een blaam kan werpen, welke alleen ds. v. 11. verdiend heeft." Het slot luidt aldus: Nog eens: in géén geval „terug"! Opnieuw „voorwaarts"! In het geloof, Wij kunnen, wij mógen niet anders! „God helpe ons, Amen!" DE STATENVERKIEZING. In Noord-Holland leed de rechterzijde verliezen in de hoofdstad, in Haarlem en ook in Velsen, waar de heer Quarles van Ufford de plaats van den aftreden- den Roomsch-Katholiek, den heer J. Goes uit Lastri en m bezette. Voor Amsterdam gaan twee vrijzinnigen, de heerei Van Tienen en Bellaar Spruit naar de Staten in plaats van den aftr. chr.-hist. heer Ter Haar en den a.-r. wethouder De Vries. Overigens zetten de sociaal-democraten in Amster dam hun overwinning voort; in II en IX bezetten zij twee, in V en VIII één zetel. Deze beide iaatste districten kozen naast den sociaal-democraat den heer Ketelaar en prof. Fabius. Ook in Zaandam won- de anto van de chic van Engeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den races kwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland „Kennemer Autogarage", - Telet. 140. ALKMAAR. nen de sociaal-democraten den kort geleden met moei te gewonnen liberalen zetel van den heer Dekker. In den Helder wisten de vrijzinnigen hun zetel te handhaven. De uitslag is dus, dat de rechtsche partijen 3 zetels verloren en er geen wonnen, de vrijzinnigen wonnen 3 op rechts en verloren er 7 aan de sociaal-democraten, de socialisten wonnen er 7 en verloren er geen. in Zuid-IIolland was vóór de verkiezing: Rechts 54, Links 28. Rechts heeft 9 zetels verloren (1 in Dordt, 1 in Go- rinchem, 1 in Gouda, 1 in Leiden, 1 in Oud-Beijer- land, 1 in Rotterdam I, 1 in Rotterdam II, 1 in Rot terdam V, 1 in Schiedam) en 1 gewonnen (in Den Ilaag). De stand is dus thans 46 rechts tegen 33 vrijzinni gen en 3 sociaal-democraten. Voor het eerst doen de socialisten in deze Staten hun intrede, en wel in Rotterdam I en II (beide de heer Spiekman) en in Dordrecht. In Friesland bleef de stand 27 links tegen 23 recht». De socialisten wonnen echter by de herstemmingen 3 zetels op de vrijzinnigen in Leeuwarden. Er zijn nu 14 liberalen en 13 socialisten, terwijl ef vroeger waren 23 leden voor rechts, 18 vrijzinnigen, 9 sociaal-democraten. VRIJ CI IR I ST ELI J K-HI ST ORISCHE PARTIJ. In het Ilbld. plaatst de heer O. E. v. Koetsveld wetend dat de pers der rechterzijde haar kolommen voor hem gesloten zou houden een oproep. Ilij vindt het bekende advies van onthouding van het hoofdbestuur der ehr. hist. Unie schandelijk, een plot seling en totaal over boord werpen van wat steeds als een goede regel trouw werd nagekomen. Hij ziet in dit- advies alleen verbittering over den uitslag der eerste stemming. „Is dat vraagt, hij een houding eener ernstige en nog wel christelijke partij waardig? Veeleer doet zulk een houding denken aan een gewond en in 't nauw gedreven dier, dat in blinde woede van zich af bijt. Maar ik heb hoop, dat zeer velen zullen weigeren te volgen op zulk een ver derf elij ken weg. Dezen roep ik toemaak u dan ook los van die zoo treurig verbas terde partij, en laat ons allen te zamen een nieuwe partij vormen, die den naam van Vrij Christelijk-His- tordsche Partij waarlijk verdient te dragen. Na alles wat ik de laatste tien jaren en vooral de laatste tien maanden moest medemaken, had ik meer dan genoeg van al wat politiek heet, en niets deed ik liever dan er mij geheel en voor goed aan te onttrek ken. Maar bij wat thans gebeurt, meen ik dat niet te mogen doen, vóór ik, gevolg gevend aan het verzoek, dat mij van meer dan één zijde werd gedaan, althans een poging heb aangewend om bijeen te brengen allen die, hoewel instemmend met het Christ.-Hist, program zich in de C. II. Unie niet meer thuis gevoelen. Hun roep ik toe: zend mij uw betuiging van instemming, en dan zullen wij zien wat wij samen kunnen doen." Semeiicd nieuw». BEVERWIJK. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal jhr. Van den Berch van Heemstede, afgevaardigde voor het district Oos terhout, indien de heer Passtoors Woensdag voor Be verwijk niet wordt herkozen, zijn zetel aan hem af staan. UIT BERGEN. Op uitnoodiging van de heeren P. B. van Don eti W. J. van der Steen zijn een dertigtal ingezetenen bij eengekomen, hoofdzakelijk ouders van schoolgaande kinderen der R. K. School in deze gemeente, om t« komen tot een vereeniging, die zich zal belasten met- de taak elk jaar de hoogste klassen dier school een reisje te doen maken. Dit doel werd ten volle bereikt. De vergadering be sloot tot oprichting van eene zoodanige vereeniging, die nog voor de maand Augustus een eerste reisplan ontwerpen. KORTE BERICHTEN. Te Amersfoort is tegen een meisje, dat de ver kiezingsbiljetten van links in een afgesloten tuintje vernielde, proces-verbaal opgemaakt. Mejuffrouw L. A. J. de Neve, meer bekend on der haar schrijfstersnaam Louise B. B„ is in Duitsch land, waarzij bij verwanten vertoefde, overleden. Haar stoffelijk overschot is gisteren in Den Haag overge bracht om daar te worden begraven. - Ifet is thans zeker dat het stoffelijk overschot in den verpleger Braam in Nederland zal ter ruste gebracht worden. Te Den Haag zullen de grenadiers en jagers het lijk de laatste eer bewijzen. Te Tubbergen is onder eere-voorzit ter schap van den burgemeester thans een definitief comité gekozen voor een Sehaepman-monument. Te Gorinchem is een klacht ingediend tegen een rechtschen propagandist, die in het bijzijn van getui gen Dinsdag jl. kiezers met geld heeft bewerkt, om op den rechtschen candidaat te stemmen. Bij het zwemmen verdronken te Dalen (Dr.) twee broers van 17 en 13 jaar, te Lekkum (Fr.) een jongeman van 24 jaar, te Zalt-Bommel een 24-jarige ambtenaar bij de Staatsspoorwegen te Amsterdam. De schildersknecht Joh. Dielissen stoTtte te Bre da van een 8 M. hooge ladder en beliep daardoor zulke zware inwendige verwondingen dat hij nog dienzelf den avond overleed. Te Middelburg zijn de agent van politie V. en diens echtgenoote na het gebruik van het middagmaal plotseling ongesteld geworden. Per advertentie wordt, naar de Tel. meldt, voor

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1