DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noodhulp-todrager. No. m. im Honderd en vijftiende Jaargang. DONDERDAG 26 J N I. Noodhulp -Kaasdrager DENUITSLAG; FEUILLETON. Dit nummer bestaat nit 3 bladen. Zij, die zich met 1 Juli op dit ffl|^^B^blad abonneeren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. BINNENLAND. VICKERS CAR, STIKKEL, OLIJ en TEN ZELDAM, ALKMAARSCHE COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter yisie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van het Bestuur der Vereeniging „DE AMBACHTSSCHOOL voor ALK MAAR en OMSTREKEN, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor en drie electrische motoren in het perceel Bergerweg Wijk E No. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 9 Juli e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 25 Juni 1913. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot waarvoor vier plaatsen te begeven zijn, worden uitgenoodigd zich rcWr 1 Juli a.s. aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen 9 uur 's voormiddags en 2 uur 's namiddags. Behalve belooning voor het dragen is aan de be trekking een jaarlijksche toelage verbonden van f 20. ALKMAAR, 26 Juni. 55—45. Zoo luidt het antwoord dat het kiezerskorps heeft gegeven op de vraag: „voor of tegen de coalitie," Toen het in 1909 voor deze zelfde vraag werd ge steld zei dat korps zoo hard het maar kon: vóór de co alitie (60'40!) Nu heeft het haast even luid getuigd: de coalitie wèg! Immers men vergete niet, dat van de 45 zetels, wel ke rechts heeft behaald, er ook zijn bestemd voor een Biehon van IJsselmonde en een Schimmelpenninck, Kamerleden, die tegen den uitdrukkelijken wil der coalitie terugkeeren, voor een Juten, die te Bergen op Zoom zijn geloofsgenoot van de coalitie de Ram ver drong. Het zwaarst getroffen is de anti-revolutionnaire partij, welker leider het electorale accoord ontwierp, dat „winste" beoogde voor haar in het bijzonder: Ede en Leiden moesten o. a. tot meerdere glorie der A.R. worden opgeofferd door de Christelijk-Historischen. De anti-revolutionnaire partij heeft het gelag van dezen verkiezingsstrijd moeten betalen. Van haar 23 zetels van 1909 zijn er haar slechts 11 gebleven. Ook de christelijk-historische Unie, de partij, die als organisatie de laatste maanden geducht verzwakt is en alszoodanig waarschijnlijk een weinig hoopvolle toekomst tegemoet gaat, komt, in vergelijking met 1909, met een verlies van 5 zetels in de Kamer terug. De Roomsch-Katholieken bleven qven stqrk de Bergen op Zoomsche afgevaardigde is recalcitrant, door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 11) -o- Lady Cicely Redesdale lag heel gemakkelijk in den gemakkelijken stoel van haar gezellig boudoir en wip te heen en weer met haar voetje; zoo zag ze haar grooten neet aan met een vroolijk lachje. Rupert Meruside was de zoon van haar moeders zuster; hij was altijd meer een oudere broeder dan een neef voor haar geweest en van hun vroegste jeugd af aan had er een zekere camaraderie tusschen hen be staan, die nooit was ontaard in flirten of in een sen- timenteele verhouding. Cicely wTas gewoon te zeggen dat Rupert de eenige persoon op de wereld was aan vvien zij niet alleen graag raad vroeg, maar wiens raad zij ook opvolgde, omdat hij zulk een gezond verstand had en zulk een kalm gemoed. Deze opinie werd door haar echtgenoot gedeeld; hij had er echter één ding, een kleine restrictie bijgevoegd. „Rupert heeft een gezond verstand en is kalm in zijn oordeel, hetgeen iedereen hem zou kunnen benij den, maar laat de rechte vrouw maar eenmaal voor hem komen, dan zal je eens zien hoe zij hem om den vinger windt." Deze woorden van haar man kwamen Cicely nu op dit oogenblik in de gedachte toen zij haar oogen op sloeg van haar mooie schoentjes en Rupert in 't ge laat zag. „Ik zou wel eens willen zien dat een vrouw jou om haar vrager wond", zeide zij plotseling zonder dat het er iets bij te pas kwam. „Een vrouw mij? Wat ter wereld heeft een vrouw te maken met de vergrijpen van James?" overigens coalitie-getrouw. Zij behaalden in 1909 en in 1913 vijf en twintig zetels. Van de concentratie-partijen zijn het de vrij-libera len, die de winst hebben behaald. In 1909 verminder de hun aantal zetels tot 4, thans is het op 10 ge bracht. Dc Unie-liberalen moesten 1 zetel verliezen (1909 21, thans 20), de vrijzinnig-democraten even eens 1 (1909 8, thans 7). De sociaal-democraten hebben een schier verbijste rend voordeel behaald; van 7 kwamen zij maar even tjes op 18, een vermeerdering van zetels en van parle mentairen invloed die in onze geschiedenis haar weer ga niet kent. Wij vergeleken hierboven den uitslag van 1913 met dien van 1909. Een vergelijking met de Kamer, die heenging, biedt eenige afwijkingen. Immers de Roomsch-Katholieken hadden in 1909 en hebben thans 25 zetels, doch zij wonnen in 1912 Wijk bij Duurstede, dat anti-revolutionnair was. Te genover die tusschentijdsche winst staat thans het verlies van Beverwijk, de eenige zetel, die niet op vas ten bodem stond. De zeldzame actie, welke door het heele land gevoerd is, om den heer Passtoors te be houden, heeft dit verlies niet kunnen verhinderen. De anti-revolutionnaire partij heeft de volgende ze tels moeten inboeten: Amersfoort, Amsterdam VII en VIU, Enschede, Gorinchem, Middelburg, Ridderkerk, Rotterdam IV, Utrecht II, de christelijk-historische partij Amster dam IT, Haarlem, Leiden en Zwolle. De meeste dezer verloren gegane zetels werden ver overd door de vrij-liberalen, die uitsluitend hun winst op rechts behaalden, n.l. te Amersfoort, Amsterdam VII, Gorinchem, Ridderkerk, Rotterdam IV en Zwol le, waarvan er vier niet dan met groote moeite te win nen zijn geweest. De Unie-liberalen verwierven 3 rechtsche zetels (Haarlem, Leiden, Middelburg), maar ze moesten er aan de sociaal-democraten 5 afstaan (Hoogezand, Rotterdam I, II, V en Leeuwarden), doch het vrijzin nig-democratische Oostburg werd Unie-liberaal, zoo dat de Unie met 1 lid minder, dus met 20 leden in de Kamer terugkeert. I>e vrijzinnig-democraten zijn er het slechtst afge komen van links. Zij moesten Oostburg afstaan aan de Liberale Unie en hun Beverwijksche zegepraal weegt niet op tegen hun beide nederlagen te Schoter- land ep Veendam, waar zij het veld heeft moeten rui men voor de sociaal-demoeraten. Behalve de 7 reeds genoemde vrijzinnige zetels ver wierf de sociaal-democratische arbeiderspartij er 4 op rechts, n.l. Utrecht II, een te Amsterdam II (de heer Snoeck Henkemans), Amsterdam VIII en Enschede. ÜTie sociaal-democraten werden dubbel gekozen: mr. Troelstra in Amsterdam III en Leeuwarden (waarvoor hij zal opteeren), mr. Mendels in Amster dam II en Schoterland, de lieer Spiekman (driemaal) in Rotterdam I, II en Hoogezand. Dubbele verkiezingen zijn verder die van den heer De Beaufort in Amsterdam VI en Amersfoort (waar voor hij zal opteeren) en van dr. Bos in Groningen en Winschoten (waarvoor hij zal opteeren). In zes districten zullen dus nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Wat fret district Alkmaar betreft mag worden ge constateerd, dat de heer van .Eoreest, of liever de concentratie-candidaat, met een onverwachte meer derheid van op den kop af 1600 stemmen uit de stem bus kwam en dat voor den heer Snoëck Henkemans „Er is wel methode in mijn dwaasheid, maar de weg die leidde van af James naar jouw pink en de niet onmogelijke vrouw, is zoo lang dat ik je niet terug kan voeren langs al die bochten en kronkelingen. liet komt alles door het vermogen de dingen met elkander in verband te brengen. Ik zal Baby alles leeren door het verband te zoeken dat onderling bestaat. Ik ben al bezig een heel opvoedingsplan voor haar in gereedheid te brengen, dat „En wordt James ook opgenomen in dat opvoe dingsplan voor Baby vroeg Rupert met schalksche oogen, terwijl een ondeugend lachje om zijn mond speelde. „O, lieve jongen, ik dacht heelemaal niet meer aan James, ofschoon, als wij over Bebé praten, zou ik wel weer gauw aan hem gedacht hebben. Arm klein ding' Bébé is twee dagen geleden in dien vreeselijken mist weggeloopen en „Baby weggeloopen?" „Ja, de voordeur stond open; ze vond zeker dat de buitenwereld er geheimzinnig en vreemd uitzag, en wij hebben geen kinderjuffrouw op 't oogenblik, dat weet je wel. Jane, de kindermeid, haalde juist iets uit de keuken en nu, het slot van de geschiede nis was, dat Bébé de straat opliep én weldra in den mist verdwenen was." „Maar, mijn lieve Cicely." „Alsof de Voorzienigheid het aldus beschikt had, was ik juist op dat .oogenblik uit. Ik had een afspraak met Matilde." „Je naaister?" „Ja, mijn naaister. Was het niet een geluk, of hoe zal ik het noemen, dat alles juist gebeurd is terwijl ik uit was. As ik thuis geweest was, Rupert, en ze had den mij verteld, dat Bébé weg was, dan zou ik krank zinnig geworden zijn." „Dat zou bijzonder practisch geweest zijn en het zou veel geholpen hebben", was het kalme antwoord. „Jij bent nooit moeder geweest; jij weet niet wat een onverwacht geringe vermeerdering van stemmen- j cijfers sinds 17 Juni valt te boeken. De 17 Juni afgedoolde vrijzinnige staatspension neerders zijn gisteren weer tot den concentratie-can didaat teruggekeerd en ook het meerendeel der soci aal-democraten heeft in de vrijlating van het Partij bestuur aanleiding gevonden, op hem hun stemmen uit te brengen. Alkmaar heeft gisteren zich dus zéér beslist uit gesproken tegen de coalitie-politiek en zich een vast links district betoond. Intusschen lijkt het ons allernoodzakelijkst, dat in ons district de organisatie van de vrijzinnigen in de komende periode geducht ter hand wordt genomen. De vrijzinnigen, van wie slechts een deel is veree- nigcl in vrijzinnig-democratische afdeelingen, mogen niet langer vergeten, dat zij tegenover zich hebben ge organiseerde sociaal-democraten, en zéér sterk geor ganiseerde en uitnemend gedisciplineerde mannen van rechts. Blijft het gebrek aan organisatie voortduren, dan zal dat zich vroeg of laat moeten wreken. Met een kleine variatie op een groote spreuk zouden we willen zeggen: „Vrijzinnigen van alle plaatsen in dit district vereenigt IJ 1" DE PERS EN DE VERKIEZINGEN. De vrij-liberale Haagsche Nieuwe Courant zegt met een gevoel van getemperde vreugde den uitslag dezer verkiezingen te beschouwen. „Van de drie hoofdtrekkeu dip haar karakter bepa len, is de eerste en voornaamste de geduchte neder laag van de coalitie. „Evenals in 1905 was zij te voorzien en dezelfde factoren die er toen toe medewerkten, deden ook thans hun werking. Toch stond zij niet zoo bovenal in het teeken van Kuyper als toenmaals. Zeker, ook nu is de overwinning op Kuyper bevochten, op den echten coalitie- en antithese-geest, waar ons volk zich tel- f kens weer met een ruk onder uit wringt, wanneer het dien eenige jaren heeft moeten ondergaan. „Maar evènzeer geeft deze overwinning een duide lijk geluid ten gunste van onze beproefde vrijhandels politiek. Het is nu voor de tweede maal, dat daarop een ernstige aanslag beraamd is, voor de tweede maal dat bijna de hellende weg der protectie werd betreden - gebrek aan tijd, een misrekening van het Kabinet en zijn meerderheid, verhoedden slechts den beslissen- den stap. En voor de tweede maal zeggen de kiezers met overweldigenden klank: neen. Dat het nu voor lange jaren genoeg zij en goed verstaan worde dat het land van'een opgedrongen bescherming zijner natuur lijk bloeiende takken van welvaart niets weten wil. „Ook over de sociale wetgeving, waaraan de mi nister Talma met zijn gevolg van anti-revolutionaire en roomsch-katholieke staatssocialisten de arbeidende klassen langs den weg van staatsdwang heeft willen onderwerpen, hebben deze verkiezingen vonnis ge veld. M en zal ons, hopen wij, de voldoening niet mis gunnen te constateeren dat deze duidelijke uitspraak der stembus gepaard gaat met een aanmerkelijk avans juist voor dien vleugel van het liberalisme, waar de strijd tegen de sociale dwangwetgeving naar Duitse): model, consequent en onverzwakt werd volgehouden. „De tweede hoofdtrek van den stembus-uitslag is de enorme winst der sociaal-democratie. Dit tempert niet slechts de voldoening over het verkregene, maar zal vele goede vaderlanders ernstig verontrusten. Vraagt men hoe de winst is te verklaren, dan dient in de eerste plaats de oorzaak te worden gezocht in de eigen groeikracht dezer internationale beweging, die te onzent gelijk in alle andere cultuurlanden de massa der arbeiders tot deelneming aan het politieke leven opwekt en tegelijk daarin haar aanhang en aanwas vindt. Het sociaal-democratische succes juist bij de ze stembus is voorts ongetwijfeld toe te schrijven aan de ontevredenheid over het rechtsche bewind en den weerzin ook in de lagere volkskringen door de wetge vende plannen en voornemens van de Regeering ge- een moeder voelt voor haar eenig kind", zei Cicely met een poging tot waardigheid, hetgeen haar zonder ling afging en haar neef in lachen deed uitbarsten. „Ik geloof zeker, dat ik het besterven zou als er wer kelijk iets ergs met Baby gebeurde", ging zij ernstig voort, „jij denkt dat ik niets dan een mal, onbedui dend schepseltje ben, maar Bébé is alles voor mij." „Dat weet ik wel, Cicely lief, ik weet het heel goed," antwoordde Rupert vriendelijk, „en geensterve ling vindt dat je mal en onbeduidend bent. Maar toe, vertel mij wat er toen verder gebeurd is. Wij hebben nog altijd niet gehoord wat James' tekortkomingen waren." „Bébé liep het plein op en in 't begin bemerkte nie mand het. En toen die gans van een Jane eindelijk terugkwam van haar wandeling naar.de keuken, was er niemand in de kinderkamer en Bébé was nergens te vinden. Zij hebben een vreéselijke drukte gemaakt; de meiden schijnen buiten zichzelf van angst geweest te zijn, ze zijn als een troep verschrikt kuikens in alle richtingen weggevlogen en hebben James op wacht bij de deur laten staan. En eenige minuten daarna, toen de mist, wat opklaarde, zag James Bébé ineens op den arm van een vreemd meisje, blijkbaar totaal op haar gemak, en volkomen thuis met haar. Je kent die snoezige manier van Bébé om met iedereen vriend schap te sluiten. James vloog het huis uit, greep Bébé, hij schijnt haar redster bedankt te hebben en is dadelijk het huis ingegaan met het kind, zonder te vragen naar den naam van het vreemde meisje." „Wat voor persoon was het?" „Ja, daar weet ik niets van. Toen ik het aan Ja mes vroeg, wist hij niets anders te antwoorden dan „Ja, mevrouw, zij zag er uit als een heel fatsoenlijk meisje." Hij vertelde verder dat zij nog al armoedig gekleed was; ik kan het niet verdragen dat zij heen gegaan is zonder dat ik haar bedankt heb en zonder eenige belooning." Rupert knikte zijn knap en opgewekt nichtje vrien- 4 cylinder, 14.4 H. P., twee-persoons torpedo. Het wob der vau Engeland. De doktersauto bij uitnemendheid, kost geheel cem- pleet met 5 lampen, kap en voorruit f 1976. Importeurs voor geheel Nederland „Keimemer intogarage", Telef. 146, ALKMAAR. wekt. En eindelijk hebben daartoe gelijkelijk bijge dragen: eenerzijds de door een onafwijsbare politieke noodzakelijkheid geboren steun dien de vrijzinnige concentratie bij de herstemmingen aan de sociaal-de mocraten had te verleenen, wilde zij niet haar tegen de coalitie ondernomen aanval na het eerste treffen totaal verijdelen en anderzijds het eenstemmige onthpudings-advies, door de drie rechtsche partijen na den 17en Juni aan haar kiezers gegeven en blijk baar getrouw door deze opgevolgd. Indien de sociaal democraten Enschedé, Utrecht 11, Rotterdam V mis schien, aan de herstemmingshulp der vrijzinnigen te danken hebben, Hoogezand, Schoterland, Leeuwarden, Veendam, Zaandam, Weststellingwerf waren den soci alisten niet toegevallen zonder de onthouding der rechtsche partijen en deze districten danken zij dus aan haar. „Laat men dit aan de rechterzijde goed bedenken, voor men het alarm tegen de vrijzinnigen voortzet, omdat zij het land roekeloos zouden hebben prijsgege ven aan de gevaren der sociaal-democratie. In dat opzicht deelen wij gelijk op. En daaruit volgt overi gens deze kalmeerende overweging, dat voor de soci aal-democratische partij bij de stembus van 1913 „het mes van twee kanten heeft gesneden," dat zij niet al tijd in zulke buitengewoon gunstige electorale om standigheden verkeeren zal en.... dat haar zoo sterk gegröéide groep in de Kamer zich wellicht allengs als een regelmatige parlementaire partij zal gaan gedra gen óf, indien zij het niet doet, daarvan bij een vol gende stembus de schade ondervinden zal. „De derde hoofdtrek van deze verkiezingen noem den wij reeds met ingenomenheid. Het is de aanzien lijke versterking van de verbonden vrijzinnige partijen juist aan dien kant waar onze naaste geestverwanten hun plaats hebben. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat de vrijzinnige concentratie niet, gelijk voorheen wel eens gedacht en ook gezegd is, zich van hun medewer king en geestverwantschap spenen kan. In 1909, toen het den verdeelden vrijzinnigen op het hardst tegen liep, zijn de zwaarste slagen neergekomen aan den vrij liberalen kant. -In 1913, nu de wind het vrijzinnige scheepken weer in de zeilen blaast, zijn het de vrij-li beralen die de bemanning aanvullen. Dat deze Kamer- groep daarbij met eenige uitstekende jonge krachten versterkt wordt, draagt tot de beteekenis van dit feit bij en vervult ons met groote blijdschap." Het liberale,; Handelsblad begint zijn artikel als volgt „De clericale-regeering is dus gevallen zooals wij gehoopt en verwacht hadden. In alle districten, waar een eoali tie-candid aat met een candidaat der concen tratie of een sociaal-.democraat in herstemming kwam, is den kerkdijken candidaat de deur gewezen. Met uit zondering van twee districtenKampen en Apeldoorn, die blijkbaar tot het jaar 1917 willen wachten voor zij bij de verkiezing blijle.-g.even van hun werkelijke over tuiging." Zoo heel ernstig betreurt het Amsterdamsche blad dc vermeerdering der soc.-dem. zetels niet. „Het aan tal, zegt het, komt overeön met, dat, waarop de soci aal-democraten krachtens hun stemmen-aantal recht hebben de oorzaak van hét feit, bejammeren wij uit den aard der zaak wèl. Doch hoe dat zij, juist de groote macht der sociaal democraten in de linkerzijde makkt de positie van de komende regeering zoo moeilijk. Moeilijk, wanneer het piraten van wetgeving betreft, waar concentratie en S. D. A. P. niet samengaan en die punten zijn elukkig vele. „Nu is het merkwaardige, dat de politieke sabotage der rechterzijde juist ten doel heeft gehad die komen de regeering in dat opzicht het leven zoo moeilijk mo gelijk te maken. De rechterzijde stelt zich het scherpst en principieelst juist tegen de sociaal-demo- delijk toe. „Misschien heeft zij over een belooning in 't geheel niet gedacht. Er zijn nog wel belangeloozo menschen op de wereld. En Bébé is een heel aantrekkelijk per soontje om te hulp te komen in den mist." „Zij zag er dien morgen zoo alleraardigst uit. Zij was juist teruggebracht toen ik thuis kwam en daar stond zij, het kleine diertje, in haar roode jasje, dat zij gevonden had in de hall, zonder hoed, al haar krul letjes in de war, haar gezichtje was zoo zacht en zoo mooi rose, haar oogjes schitterden. Zij zag er beel derig uit; maar verbeeld je Rupert, zij had haar duur ste kanten jurkje aan en een paarleri colliertje om haar hals. Denk eens aan wat er gebeurd kon wezen ils ze gevonden was door zoo'n slecht mensch. Mijn lief, dierbaar kind!" En Cicely's gezicht werd plotse ling hlcek en ernstig en zij huiverde als zij dacht aan betgeen had kunnen gebeuren. „Ik heb aan James gevraagd waarom hij het jonge meisje niet gevraagd had hem haar naam en adres op te geven en liet, eenige antwoord dat hij heel zachtjes geven kon, was, dat dat niet in zijn hoofd was opgeko men." „Je zou een advertentie kunnen plaatsen. Als je er werkelijk op gesteld bent dat meisje op te sporen, dan zou je haar door middel van een der voorname bladen wel kunnen opsporen. Als zij zoo armoedig gekleed was, zou een belooning haar misschien ook lang niet onwelkom zijn." „O, Rupert! wie weet of zij niet doodarm is! Toe, doe dat, zet een advertentie voor mij in de courant. Ik kan het niet uitstaan dat zoo'n meisje misschien in geldverlegenheid zit, terwijl ik zooveel geld heb dat ik niet weet wat ik er mee doon moet. Wil je er een voor mij plaatsen?" „O ja zeker, met genoegen." (Wordt vnrvolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1