KAMERLEDEN DOOR ANDEREN VERVANGEN. ÜIT WARMENHUIZEN BUITENLAND. STADSNIEUWS. L cru ten, bestrijdt vaak de liberalen in Hoofdzaak om dat zij het „roode gevaar" dichterbij heeten te bren gen. Maar ziet, door hun politieke sabotage heeft een man als mr. Limburg zijn plaats in -de Kamer aan den sociaal-democraat Sannes moeten afstaan, door hun werken zal ook deze Kamer zijn Duys weer hebben, zijn tal van andere sociaal-democraten gekozen. „Wij herhalen: zoo heel erg is het niet; de libera len mogen tevreden zijn met de 37 zetels in de Kamer die de hunne zijn; door de sabotage der kerkelijken is de getalsterkte der sociaal-democraten niet abnormaal hoog geworden. Doch het geval teekent den geest waarmede de komende regeering door de rechterzijde begroet is, nog voor zij geboren is." De liberale N. Rott. Ct. verklaart dat er voor de vrijzinnigen reden tot dankbaarheid is. „Tot groote dankbaarheid, omdat aan het bewind van de coalitie door deze algeheele opschuiving naar links wel het meest kenmerkende van deze verkiezing kort en goed een eind is gemaakt. De stembus heeft in dit opzicht zeer krachtig gesproken. Veel verder gaat overigens onze dankbaarheid niet. De geconcen treerde vrijzinnige partijen hadden in de oude Kamer 34 zetels bezet; in de nieuwe i3 hun aantal met niet meer dan 3 zetels, tot 37 gestegen. Dat is inderdaad niet overdadig. De concentratie heeft niet veel meer dan haar negatieve doel bereikt: dat wij van de coa litie verlost zijn- Wij hadden beter verlangd. Wij had den gehoopt op een getal, waarmede op een positief doel kon worden gestevend. Daarom zijn wij tevre den, doch juichen wij niet. „Ten slotte een leelijke noot uit deze verkiezings symfonie. De troon in gevaar is ons met groote letters dezer dagen op alle hoeken van straten voorge houden. De troon in gevaar is ons met duizenden biljetten thuis gezonden. Welnu, dezelfde partijen, die zich hier niet ontzien hebben, ongetwijfeld tegen beter weten in niet ontzien hebben, op hoogst onge paste wijze, uit winstbejag, do Kroon in den strijd te mengen, hebben in alle districten, waar de herstem ming tusschen vrijzinnigen en sociaal-democraten ging, en zij do Kroon konden rodden(!), geen vinger tot behoud van de Kroon uitgestoken, en de sociaal democraten laten verkiezen. Tot zelfs in Zaandam dein heer Duys! i „Goddank, wij weten wel, dat do Troon in dezen strijd niet was betrokken. Maar ons dunkt, het moet nu toch Ook de rechter Candida ten te dezer stede, langs wier huizen Dinsdagavond met groot lawaai de oranjeklanten zijn langs getrokken, wel zonderling te moede zijn, dat zij onder dit teeken gesneefd zijn. Zij hebben de Kroon geen dienst bewezen. „Wellicht zullen ook zij thans echter willen erken nen, dat de slag niet op den Troon, doch op de coali tie terecht is gekomen. Schoterland, Veendam, West- stellingwerf, Zaandam, Leeuwarden, Hoogezand staan in elk geval daar als een aanklacht tegen het oranje- gejubel, welks onoprechtheid als eene laatste stuip trekking dor onwaarachtige coalitie moge worden ge brandmerkt." „De eenige oplossing zal meent de Telegraaf zijn een zaken-kabinet met een program van actie, voor welks richtige uitvoering concentratie en sociaal democraten zich verantwoordelijk stellen. Gelijk zui vere politieke zeden trouwens gebieden te doen. „Voor links wordt het nu de groote vraag, den man te vinden, in staat onder deze ietwat troebele politie ke. omstandigheden men vergete de zeer rechtsche Eerste Kamer vooral niet! dit program door te voeren. En welke Amsterdammer denkt dan niet on middellijk aan onzen oud-burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, een man van de daad, die bovendien van politieke smetten vrij iaDat de gouverneur van Noord-Holland een der weinigen zal zijn, die ernstig in aanmerking komen, door H. M. de Koningin belast te worden met de samenstelling van het nieuwe mi nisterie lijkt ons verre van onwaarschijnlijk. „Dat de sociaal-democratie, nu zij mede verantwoor delijk wordt voor den gang van zaken, in de komende vier jaar, zich ontpoppen zal als een doodgewone de mocratische partij, daaraan twijfelt niemand, behalve natuurlijk „Het olk." Doch, die pret gunnen wij onzen geaehten collega. Wie op twee na de sterkste groep in de Kamer is, moet mede verantwoordelijk zijn en met begrijpelijke belangstelling zien wij nu reeds uit naar de verslagen der Kamerfractie, uit te brengen op de vier eerstvolgende Paaschcongressen „De anti-revolutionnairen, die in de oude Kamer weinig in getalsterkte verschilden met de 18 socialis ten van thans, hebben wel degelijk en men weet met welk succes hun stempel op de regeering ge drukt en de kiezers, die in 21 districten een sociaal democraat in herstemming brachten, kunnen even min wachten geen dag en geen nacht!" „Voor eiken politieken strateeg was het bij het eerste samentreffen reeds uitgemaakt, dat de concen tratie geslagen zou worden. „En wie dat het beste begreep, was de concentratie zelf." Het blad constateert, dat de concentratie gewillig bukte onder het Caudijnsche juk der sociaal-democra ten, zegt, dat de sociaal-democraten liefst niet tot de functie werd hij achtereenvolgens geplaatst te Echt, Putten, Doetiuchem, Groenloo en Nijmegen. In 1900 bekwam hij als ambtenaar een plaats te Rotterdam. Mr. Dr. J. H. W\ Q. ter Spill, gekozen voor Utrecht I, is geboren te St. Anna bij Nijmegen in 1874 uit een oorspronkelijk Groningsche familie. Hij promoveerde in 1903 te Amsterdam in de rechts- en staatsweten schappen. Hij is hoofdbestuurslid van den Bond van concentr.-meerderheid willen gerekend worden en dat I Vrije Liberalen, kort na de* oprichting was hij secreta- de concentratie volgens het eenmaal gegeven parool I ris. Hij is tot 1909 werkzaam geweest aan de „Nieu- de sociaal-democratie niet als regeeringshulp I we Courant", als Kamer-overzichtschrijver, doch is mag aanvaarden, en het gelooft, dat in de komende tij- zich daarna meer uitsluitend op zijn practijk als advo- gaan toeleggen. Hij woont te schrikbarende den de nederlaag der concentratie op wijze voortgezet worden. „De onevenredige winst der sociaal-democratie zal van heden af voor eiken vrijzinnige een gruwel zijn, aldus vervolgt de Maasbode. „Voor ons is zij dat niet. „Wie gelooft in het christelijk beginsel, weet, dat ons de eindstrijd met de sociaal-democratie wacht. „De liberaal heeft voor ons afgedaan, wij staan in de toekomst slechts tegenover den sociaal-democraat. „Wij weten, dat de sociaal-democratie steeds groei en zal, ten nadeele van het liberalisme, een meerdere of mindere snelle groei kan ons niet verschrikken. „Ook voor het Nederlandsche volk in het algemeen beteekent de uitslag van deze stembus een nederlaag. „Weg is voor ons volk de gelijkstelling van de school, welke reeds in het verschiet lag. „Weg voor ons volk is de vermeerdering' van 's lands welvaart door grooteren industrieelen bloei, welke de tariefwet ons garandeerde. „Weg voor ons volk is eindelijk voor een goed deel de sociale wetgeving, waarom zoo lang geroepen is, en waarvan de nu heengaande regeering zulk een bedui dend deel als kwijting van haar belofte heeft ingelost. „En daarvoor krijgen wij nu een zakenkabinet, met Troelstra als formateur buiten het ministerie. De ar beiders, die rood geslemd hebben, zullen zich dezen 25sten Juni herinneren. „In zoover wij bij deze stembus een nederlaag heb ben geleden, kunnen wij deze met gelatenheid dragen, de eminente' mannen, die deze derde christelijke re geering vormden, hebben naar eer en geweten hun plicht gedaan. „Maar niet zonder meegevoel denken wij in deze uren aan de zorgelijke taak, welke deze stembus onze geëerbiedigde Landsvrouwe op de schouderen legt. „Nog nimmer werd zij in hare regeering voor zulk een moeilijke keuze gesteld. „God, bij Wiens gratie zij onze Koninginne is, moge Haar wijsheid ge'ven en kracht." KAMERLEDEN, DIE VRIJWILLIG HEENGINGEN. De heeren H. Pollema, mr. F. A. C. graaf van Lyn- den van Sandenburg, anti-revolutionnairen; mr. F. J. Bolsius, Roomsch-Katholiekjhr. mr. F. H. van Len- nep, christelijk-historisch; P. J. de Kanter, P. H. Roessingh, G. J. de Jongh, unie-liberalen; jhr. mr. A. P. G. van Karnebeek, vrij liberaal; mr. M. W. F. Treub, mr. H. R. Drucker, G. A. Vorsterman van Oyen, mr. E. A. Smidt, hebben om verschillende rede nen zelf hun mandaat neergelegd. Tengevolge van de verkiezingen hebben in de nieu we Kamer de volgende leden der vorige Kamer niet meer zitting: De anti-revolutionnairen jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, G. A. A. Middelberg, W. de Vlugt, G. El- horst, J. H. Blum, mr. A. P. R. 0. baron van der Borch van Verwolde, J. F. Heemskerk, J. S. F. van Hoogstraten; de Roomsch-KatholiekenL. D. J. L. de Ram; W. O. J. Passtoors; de Chxistelijk-Historischen: J. R. Snoeek Henke- mans, dr. J. Th. de Visser, A. baron van Dedem; de Unie-liberalen: mr. P. Rink, L. W. J. K. Thom son, D. de Klerk, J. B. Verhey f; de Vrijzinnig-Democraat: mr. J. Limburg. De Roomach-Katholieke Maasbode zet boven haar artikel „Nederlaag" en vangt dan aldus aan: „Het woord, dat boven dit artikel staat, is in mo- reelen zin bij deze stembus niet op de christelijke par tijen toepasselijk. „Wij zijn teruggedrongen, en uit de regeering weg gedrongen, maar de nederlaag hebben wij in dezen stembusstrijd niet geleden. „Het liet zich voorzien, dat wij het tegen den storm loop van het rood-blauwe bioc niet zouden kunnen uithouden; na den eersten uitslag hebben wij dadelijk geconstateerd, dat wij het bij de herstemming niet verder zouden brengen dan 45 of 43 zetels. „Er is voor ons bij de herstemming niets gered, de districten waarop wij nog eenigszins konden hopen, als Amersfoort, Zwolle, Leiden en Ridderkerk, zijn voor ons verloren gegaan. „De volle maat is ons toegemeten geworden. „En toch de eigenlijke nederlaag is niet aan onze zijde gevallen. „Wij hebben voor het eerst sinds jaren een geüni eerd vrijzinnig leger tegenover ons gezien, unie-libera len, vrij-liberalen en vrijzinnig-democraten trokken onder één vaandel op. „Tegenover de coalitie stond de concentratie. „De concentratie nam een gunstige gevechtslinie in, zij had aan hare zijde de tariefsuggestie, de Rome- vrees en den Kuyperhaat. „Vol fierheid had de concentratie ons aangezegd, dat zij de regeering uit onze handen zou overnemen. „Een „entente cordialemet de sociaal-detnocratie werd voornaam afgewezen, de machtige concentratie, die zich zoo ongewoon sterk dacht, had haar niet van noode. „De sociaal-democratie moest eigenlijk heelemaal doodgedrukt worden, want elke stem op een sociaal democraat uitgebracht, zoo werd er betoogd, en ook dadelijk erkend, zou de macht en de heerlijkheid der concentratie afbreuk doen. „Het werd den kiezer zoo vast ingescherpt, dat de sociaal-democratie zoo heelemaal niet meer meetelde. „Doch wat gebeurde, nog in de dagen der mobilisa tie reeds? „In de vrijzinnige propaganda-vergaderingen, de plaatselijke wapenschouwingen der concentratie, toon den zich de sociaal-democraten van meet af heer en meester. „De eerste slag werd geleverd en het resultaat was, dat de coalitie aanstonds op 43 plaatsen beslag legde, de concentratie op 11. „Maar bij dezen eersten slag was de sociaal-demo cratie onweerstaanbaar naar voren gedrongen. NIEUWE MANNEN. Aan de „Maasbode" ontleenen we enkele gegevens omtrent de nieuwe Kamerleden. Mr. M. Mendels (Amsterdam II) werd in 1868 te 's-Gravenhage geboren, promoveerde in 1894 te Lei den op een proefschrift „de aansprakelijkheid van den Staat voor onrechtmatige handelingen zijner beamb ten'', ging in de journalistiek en was o. a. redacteur van de „Zwolsclie Courant". Onder den schuilnaam .Ictus" schreef hij in „De Sociaal-Democraat" en „de Nieuwe Tijd" en hij behoorde tot den eersten redactie- staf van „Het Volk", dat in 1900 werd opgericht. In 1901 werd hij door de S. D. A. P. candidaat gesteld te Zaandam, kwam in herstemming, maar viel uit. Ilij werd tot raadslid gekozen en richtte het blad „de Voorpost" op. In 1906 trok hij om gezondheidsredenen naar Utrecht, werd lid van den Raad en van de Sta ten. Na het bekende Deventer congres,waarbij 3partij leden werden geroyeerd, nam Mr. Mendels ontslag als lid der S. D. A. P., sloot zich echter na de verkiezin gen van 1909 weer aan. Sinds eenige jaren heeft hij zich ais advocaat te Amsterdam gevestigd. Hij be hoort in zijn partij tot den meest iinkschen vleugel. A. B. Kleerekooper, geboren 20 September 1880, studeerde in de rechten, was medewerker aan „de Te legraaf' en „Het Volk" en sinds vier jaar aangesloten bij do sociaal-democratische arbeiderspartij. Hij toon de zich een heftig propagandist en zijn jiropagandisti- sche kracht voor zijn eigen verkiezing bezorgde hem het bekende succes in Amsterdam VIII. Van den heer W. Boissevain vernam het blad wei nig bijzonderheden. De heer H. Spiekman werd op 16 Februari 1874 te Hoogezand geboren. Reeds op 12-jarigen leeftijd ver liet hij de school en heeft na dien tijd geen onderwijs meer genoten. Na de lagere school te hebben door- loopen, werd hij eerst als courantenjongen, later als typograaf op een drukkerij geplaatst. Op 16-jarigen leeftijd ging hij in de socialistische beweging. Hij is een van de oprichters geweest der S. D. A. P. In 1901 werd hij tot lid van den Rotterdamschen gemeente raad gekozen. Sedert eenigen tijd is hij Rotter- damsch redacteur van „Het Volk." De beer J. H. Lasonder werd op 18 April 1869 tc Schoonhoven geboren. In 1902 werd hij tot hoofd eener openbare school te Rotterdam benoemd. De heer Joost van Vollenhoven werd in 1866 gebo ren te Rotterdam. In 1889 is hij voor de Deli-Maat- schappij naar Deli gegaan, was daar assistent, vervol gens gedurende 1% jaar administrateur en werd in 1902 hoofd-administrateur. In 1909 is hij naar het vaderland weergekeerd. In 1911 ging hij voor de Re geering naar Suriname, in 1912 voor de Deli-Maat- schappij naar Deli. Hij is commissaris van de Rotter- damsche Bankvereeniging. De heer J. ter Laan werd in 1872 geboren te Sloch- teren (Gr.). Daar zijn ouders het klein landbouwbe drijf uitoefenden, moest de heer Ter Laan reeds op jeugdigen leeftijd in eigen onderhoud voorzien. Het nieuwe Kamerlid is tot zijn 21sten jaar in het land bouwbedrijf werkzaam geweest. Daarna heeft hij bo vengenoemd bedrijf vaarwel gezegd en is zich op de studio gaan toeleggen. Onder leiding van zijn broe der, het tegenwoordig Kamerlid, studeerde hij gedu caat en procureur 's-Gravenhage. Dr. Jan van Leeuwen werd 5 Juni 1868 te Vlissin- gen geboren. In 1885, dus op 17-jarigen leeftijd, werd hij ingeschreven als student te Amsterdam. Na zijne promotie werd hij spoedig leeraar te Schiedam aan de H. B. S. in de geschiedenis en aardrijkskunde. Drie jaren geleden nam hij als zoodanig ontslag en werd propagandist der S. D. A. P. te Schiedam. Toen Mr. Mendels Utrecht metterwoon verliet, volgde dr. v. Leeuwen hem aldaar als propagandist op. Weldra was ,^aar *ot I'd van den gemeenteraad gekozen, terwijl zijn kansen om in de Prov. Staten gekozen te worden, Vrijdag a.s. zeer groot zijn. Mr. L. N. Roodenburg, de nieuwe afgevaardigde voor Beverwijk, werd in 1886 te Dordrecht geboren, volgde daar het gymnasiaal onderwijs en studeerde in Leiden, waar hij in 1890 promoveerde in de rechten. Daarop was hij advocaat te Amsterdam, vervolgens griffier van het kantongerecht te Schagen. Sinds 1900 woont hij te 's-Gravenhage. Hij houdt zich be zig met sociale vraagstukken met name hygiëne en woningvraagstuk. Hij is voorzitter van het Centraal Genootschap tot kinderherstel en vacantiekolonies. Hij sloot zich in 1903 aan bij de vrijzinnig-democrati sche partij, van welker hoofdbestuur hij thans lid is. Mr. A. C. Visser van IJzendoorn is geboren te Gor- kum den 2en Augustus 1858 en na te Leiden in de rechtswetenschap tot doctor te zijn gepromoveerd, vestigde hij zich weder te Gorkum. Hij bekleedde in die gemeente tal van jaren de be trekking van lid van den raad en van wethouder. In 1899 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit om onderwijs te geven in het Han delsrecht en de burgerlijke rechtsvordering. De heer F. M. Knobel was minister-resident, in Pe king tijdens den Bokseropstand, daarna consul-gene raai in Perzië, later in Zuid-Afrika. Hij heeft onze handelsrelaties met Perzië aldaar zeer bevorderd, schreef belangrijke artikelen in het orgaan der Neder landsche vereeniging voor economische geographie, waaronder vooral zijn laatste stukken betreffende de Handelsschool te Rotterdam genoemd mogen worden. Na zijn terugkeer uit Zuid-Afrika is hij in de firma De Vries en Co. te Rotterdam opgenomen. De heer W. Juten (R. K.), werd geboren te Bergen op Zoom den 3en October 1868. Hij studeerde aan de Rijkskweekschool te 's Bosch voor onderwijzer en haalde in 1887 de akte Lager Onderwijs. Het volgend jaar werd hij benoemd als onderwijzer aan een open bare school te Bergen op Zoom. Hij verliet het onderwijs in het jaar 1893. In 1891 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad te Ber gen op Zoom Den 15 Juni 1901 werd hij gekozen tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant. Ook is de heer W. Juten schoolopziener in het arrondissement, Ber gen op Zoom. De heer M. Ch. E. Bongaerts werd in 1875 te Roer mond geboren. In 1896 verwierf hij te Delft het di ploma van eiviel-ingenieur en werd in 't laatst van datzelfde jaar benoemd tot ingenieur van den Rijks- Waterstaat, Ilem werd o.a. opdracht gegeven een boekwerk te schrijven over „de scheiding van Maas en Waal, on der verlegging van de uitmonding van de Maas naar den Amer." Dit werk werd in 1909 door het ministe rie van waterstaat uitgegeven. Den len November 1906 werd hij benoemd tot ar rondissementsingenieur te Dordrecht en met ingang van 1 Maart 1912 tot hetzelfde ambt standplaats Goes. Mr. Jan Ernst Heeres, het nieuwe Kamerlid voor Leiden, is geboren te Zuidhorn den 30en Mei 1858. Hij promoveerde 26 Maart 1885 te Groningen tot doc tor in de rechtswetenschap op een proefschrift, geti teld „de wijzigingen in den regeeringsvorm van stad en Lande in 1748 en 1749", waarna hij op 12 Novem ber 1886 het diploma verwierf als candidaat in de Ne- derl. letteren. 21 Juni 1897 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis van Nederl.-Indië aan de Indische in stelling' te Delft, welk ambt hij 15 September d.a.v. aanvaardde, om het 1 October 1902 te verwisselen te gen dat te Leiden. De heer F. J. W. Drion werd in 1874 te 's-Graven hage geboren. Spoedig in administratieve betrekkin gen werkzaam, legde hij zich op wijsgeerige en wis kundige studiën toe en werd benoemd tot wiskundig adviseur eener levensverzekering-maatschappij. Bij de oprichting van den Bond van Vrije Liberalen, sloot hij zich bij die partij aan. Ilij is medewerker van het tijdschrift „Onze Eeuw" en secretaris van het hoofd bestuur van den Bond van Vrije Liberalen. De heer Dts. E. J. Beumer is ongeveer 35 jaar. Hij is leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. te Amersfoort en woont te Utrecht, waar zijn vader godsdienstonderwijzer is. Verder is hij doctorandus in de rechten. De heer J. W. Albada werd geboren 5 Juni 187 studeerde te Delft- aan de Hoogeschool en organiseer de aldaar met den tegenwoordigen dr. v. d. Waerden e.a. een cursus voor sociale lezingen. Na bevorderd te zijn tot, wiskundig ingenieur werd hij benoemd tot leeraar in de Wis- en Natuurkunde te Almelo en daar na te 's-Gravenhage. Jhr. Robert de Muralt (unie-liberaal), thans woon achtig te Zierikzee, werd den 9den Mei 1871 te Utrecht geboren, alwaar hij de lagere school en hoo- gere buigerschool bezocht. Hierop werd hij ingeschre ven als_ student aan de Polytechnische school te Delft, waar hij het diploma van eiviel-ingenieur verwierf. In 1897 werd de Muralt benoemd tot ingenieur van den rijkswaterstaat in Ned.-Indië. Op zijn verzoek werd hij aldaar ook gedurende twee jaren gedeta cheerd bij den bouw van spoorwegen. Na het eindigen zijner voor vijf jaren aangegane verbinding, keerde de Muralt in 1903 uit Indië terug en werd reeds in Mei van dat jaar benoemd tot in genieur van Schouwen. Verscheidene uitvindingen op waterbouwkundig ge bied werden door hem gedaan. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's-Gra venhage kende aan de Muralt den Conradsprijs toe. lig was verder een tijdlang- lid van den Raad te Zie rikzee, welk ambt hij vrijwillig verliet omdat de be langen dier gemeente dikwerf in strijd waren met die van hot waterschap Schouwen. Bij de aanbesteding van liet veilingsgebouw hebben ingeschreven 5 personen, n.l. de heeren Jac. Kroon uit Oudkarspel voor f 2610; H. Bruin, id. voor f 2595 J. Kuitwaard, Broek op Langendijk voor f 2489; P. den Das, Schoorldam voor f 2365H. Buur te Rur- gcrburg voor f 2279, aan wien het werk is gegund. Architect is de heer N. Dirkmaat Jzn. te Broek op Langendijk, de raming bedroeg f 2300. KORTE BERICHTEN. 17 miliciens van de 4e mitrailleur-afdeeling te Ede zijn gedeserteerd. Zij wenschten niet deel te ne men aan het aardappelschillen, omdat de aardappelen slecht waren, waarop de le luitenant Briel met hen ging strafexerceeren. Gisteravond omstreeks 6 uur is op de openbare straat te Den Haag een moordaanslag gepleegd op den kuipersbaas Polak van de Zuid-Hollandsche Bierbrou werij aan de Noordstraat aldaar, door den brouwer Beerman. De toestand van den man is ernstig. - Gistermiddag is het 3%-jarig dochtertje van den scharenslijper Nelle, dat Dinsdag onder Overschie een pot met kokend water over het lichaam kreeg en met hevige brandwonden naar het gasthuis te Delft was vervoerd, aan de bekomen wonden bezweken. - Een 9-jarig jongetje te Groningen is Zondag avond door een auto aangereden, aan de gevolgen waarvan hij in het acad. ziekenhuis is overleden. Te Echt (Limb.) is Dinsdag' de heer A. Paggen voor de 25ste maal candidaat gesteld voor het lid maatschap van den gemeenteraad. Tot heden is hem nog geen enkelen keer het lidmaatschap ten deel ge vallen, zegt de N. R. Ct. Te Amsterdam heeft een vrouwelijke kiezer, die een oproepingskaart ontving, gisteren willen stem men. 't Mocht niet HET WEER IN HET BUITENLAND, in Zweden heerscht regenweer, het is er onaange naam koel. In Noorwegen heeft het weer zich verbe terd, evenals voor eenige dagen domineert weer de zon, maar de temperaturen liggen er abnormaal laag, in de eerste plaats het gevolg van den Noordelijken luchtstroom. Ook in Schotland en Engeland waait, de wind uit Noord, maar de temperatuur ligt daar maar iets beneden normaal. Algemeen viel nog- wat regen. Uit Frankrijk wordt sombere grauwheid en regenachtigheid bericht. Het is er bijzonder koel, en een weersverbetering lijkt voorloopig nog niet erg waarschijnlijk. In Duitschland is het weer niet be ter; door het heele land is regen gevallen, soms vrij veel, en het is er onaangenaam koel. In Oostenrijk-Hongarije en in Zwitserland is de weerstoestand weliswaar iets beter dan in West-Eu ropa, maar vast is het weer er niet. Gewestelijke sto ringen kunnen de bewolking doen toenemen, en soms hebben zij regen gebracht. KORTE BERIOHTEN. Een telegram uit Ottowa verklaart dat 16 per sonen zijn gedood bij een ongeluk met de Wester Express Canadian Pacific Railway. Vier wagons vie len in de Ottowarivier. - Een hevige cycloon heeft van de Buigaar- sche stad Gorna Orchowitsa alles verwoest, wat de aardbeving nog had gespaard. Er zijn veel gewonden, doch geen dooden. Te Nieuw-York wordt hij 't overladen en vervoer van koopwaar schrikbarend gestolen. Men schat het bedrag op meer dan 5 millioen dollars per jaar. Het schijnt dat een „trust" deze diefstallen in het groot in handen heeft. - Te St. Jean-Brevelay bij Lorient is een auto mobiel in volle vaart in een processie gereden. Vijf kinderen werden doodelijk gewond. 1© Almeria zijn 4 stieren bij het overbren gen naar de Arena ontsnapt. Zij stormden op een groep wandelaars toe en verwondden verscheidene personen. Drie grijsaards werden levensgevaarlijk ge wond. Met de grootste moeite kon men de woeste dieren weer vangen. Laatste berichten. MINISTERIE-HEEMSKERK. s-GRAVENHAGE; 26 Juni. De Ministerraad is hedenmiddag in buitengewone vergadering bijeen ge komen. Minister Heemskerk, President van den Mi nisterraad, vertrekt morgenochtend naar het Loo, ter ontvangst door de Koningin. DE VADERMOORDENAAR. ARNHEM, 26 Juni. Het Gerechtshof veroordeelde J. L. R., koperslager te Renkum, wegens vergiftiging van zijn vader, tot vijf jaar gevangenisstraf, daarbij verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende. De straf, door de rechtbank opgelegd, bedroeg 15 jaar. VERKIEZINGSRELLETJES. OLDENZAAL, 29 Juni. Toen de uitslag der ver kiezingen bekend was werden bij enkele Israëlieten en Protestanten, benevens in de Groote Sociëteit de ruiten ingeworpen. KARDINAAL VAN ROSSUM. Naar het Centr. verneemt, zal kardinaal Van Ros- sum tijdens zijn bezoek aan Nederland door H. M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. HET BEKEND MAKEN DER VERKIEZINGS UITSLAGEN. Veel zullen we er maar niet meer van zeggen de verkiezingen vragen vandaag al zoo veel ruimte! De uitslagen kwamen nu vroeger binnen dan den 17den. Kwart na zes kwam Winschoten het eerst, ruim half negen Amersfoort het laatst. Het laatste district werd evenals Beverwijk, dat ook lang uit bleef, met daverend gejuich ontvangen. Trouwens er werd herhaaldelijk gedemonstreerd, maar op zeer vredelievende wijze, zoodat alles een rustig verloop heeft gehad. Vooral de sociaal-democraten waren na tuurlijk in hun nopjes; toen de einduitslag bekend was werd gauw een propagandabord-Gerhard voor den dag gehaald, waarop met roode verf 18 was geschil derd en daar achter aan trok toen een massa men- schen door de stad naar „de Voorwaars" waar de schitterende overwinning werd gevierd. Heel den avond door was het, dank zij mede het uitgezochte weer, stampvol op het Dodenveld en soms reikte de menigte, zeer compact, tot de grens van het groote veld. Het electrische licht, behoefde niet lang dienst te doen, maar de firma Haarsma van Oucoop en de Jong heeft er weer alle eer mee ingelegd. Dat onze mannen, die met de verkiezingseditie van de Alkmaarsche Courant kwamen, letterlijk werden bestormd en soms zelfs bijna omver geloopen werden, spreekt wel haast vanzelf. Bij een volgende verkie zing hopen we, dank zij de groote verbeteringen, welke ons bedrijf te wachten staan, onmiddellijk den cou- rantenhonger van de belangstellenden te kunnen stil len. Een volgende verkiezing wanneer zou het zijn? 9 Gemengd nieuws. Ri. UIT SCHERMERHORN. en uat j enxeie candidaatstellmg zjjn tot leden van den bet desbetreffende voorstel niet door hem, doch door OYYÏ ünn fncnni! J_ 1 %t 1 i i A. W. V. De heer G. W, van der Veen deelt ons mede, dat hij op de laatste vergadering der A. W. V. heeft ge stemd tegen de „vrijwillige" winkelsluiting en dat rende twee jaren en werd daarna op 23-jarigen leeftijd j gemeenterend gekozen de heeren C. Nierop en K. den voorzitter is gedaan, lot rgksambtenaar bij da belastingen benoemd. In dio 5 Honig, beiden aftredend. -

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2