DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 148. Honderd en vjftiende Jaargang,. 1918 ZATERDAÖ 28 JUNI. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. HET GESCHENK VAN II. M. DE KONINGIN AAN KEIZER WILHELM. Oemengd nieuw». DE LUT1NE. ALKMAAR, 28 Juni. Men kan niet zeggen, dat het ditmaal den kiezers voor den gemeenteraad aan keuze ontbreekt: in het eerste en derde kiesdistrict zijn er 6, in het tweede 5 eandidaten voor 2 vacatures gesteld. En nu zijn het allen nog wel eandidaten van kiesvereenigingen had het niet kunnen gebeuren, dat malcontenten of ijveraars voor bepaalde belangen ook met een eigen mannetje waren gekomen, zoodat de toch al lange lijst nog grooter was geworden? Dat dit laatste niet is geschied, biedt een groot voordeel: de politieke strijd wordt er zuiver door gehouden. Men heeft thans politieke personen en al is het te betreuren, dat dit verschijnsel zich ook al bij het college voordoet, dat zooveel plaatselijke belangen heeft te behartigen, welke eigenlijk van alle politiek gespeend konden blijven, eraan ontkomen kan men niet. Het staat er nu precies zoo voor als bij de Ka merverkiezingen: links, rechts, rood. En de groote vraag waarover Dinsdag het Ailkmaarsche kiezers korps zal hebben te beslissen is deze: Zal de meer derheid van links in den Raad bestendigd blijven, of wel vervangen worden door een meerderheid van rechts, zal Alkmaar worden bestuurd door een in meerderheid vrijzinnigen of wel kerkdijken gemeente raad? Wij hebben bij het stellen van deze vraag met op zet de sociaal-democraten geëlimineerd, omdat zij ditmaal hoegenaamd geen kans hebben om hun poli tieke denkbeelden in den Itaad te verkondigen. Waren zij in hun tactiek standvastiger geweest, gebleven bij hun aanvankelijk besluit, om hun voorzitter in alle drie districten te stellen, licht hadden ze hem in een daarvan gekozen gekregen, maar nu ze overal met twee eandidaten kwamen, is de kans van slagen voor hen verkeken. Het staat dus hier in Alkmaar vrijzinnig tegen ker kelijk. De liberale kiesvereeniging „Eensgezindheid,'" die indertijd alle zes aftredende gemeenteraadsleden candideerde ook de politiek „wilde" lieer van der Eeen de Lille heeft bij acclamatie de vier heeren, die zich weer beschikbaar stelden, opnieuw gecandi- deerd en voor de andere vacatures twee eandidaten van haar richting geproclameerd. De coalitie der rechtsche partijen heeft voor de zes vacatures vijf eandidaten gesteld, niet onwaarschijnlijk omdat zij dacht met één candidaat in district 2 grooter kans van slagen te hebben, dan met twee. De verhouding in den Kaad is thans: 11 links, 7 rechts, 1 wilde. Worden alle vijf rechtsche eandida ten bij deze verkiezing benoemd, dan zal de nieuwe verhouding worden: 7 links tegen 12 rechts, m. a. w., dan zal er een in getalsterkte zoo krachtige rechtsche meerderheid in den Raad zijn, dat het in het gunstig ste geval jaren zal moeten duren, om haar weer door een vrijzinnige te vervangen. Loopt daarentegen dit maal de verkiezing voor links goed af, dan zal de rechterzijde geen zetel verliezen, maar de linker frac tie er een toegewezen krijgen, welke zij indertijd be stemde voor iemand, die met haar nu niet zoo heel veel geestverwantschap bezat. De toevallige omstandigheid, dat er dit jaar geen enkele zetel van rechts vaceert, maakt de kans van rechts om aanzienlijke winst te behalen en daar door de verplichting van links, om op zijn hoede te zijn dus uitermate groot. Overleg is er over het bezetten dor zetels tusschén links en rechts niet geweest. Te verwonderen valt dit niet. Eenige oorzaken zijn er al dadelijk aan te wij zen, welke een dergelijk overleg vrijwel uitsloten. In de eerste plaats de onaangename ervaring welke „Eensgezindheid" bij de verkiezingen twee jaar gele den heeft opgedaan, toen zij met de Roomsch-Katho- lieke kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" het accoord meende te hebben aangegaan, dat men eikaars aftre dende leden zou steunen. Het accoord werd niet zwart op wit gesteld, gelijk later de heer Van den Bosch in een polemiek met onze redactie opmerkte. Terwijl „Eensgezindheid" den kiezers aanbeval ook h.h. v. d. Bosch en Dorbeclt te stemmen, ried „Vrijheid en Recht"' aan, alleen op Je aftredende Katholieken de stem uit te brengen. Deze zaak na welke een belangrijke wijziging in dc sa menstelling van het bestuur van „Vrijheid en Recht" heeft plaats gehad wekte bij links verbittering; leidde in den Raad tot de benoeming tot derden wet houder van een raadslid van links, hoewel het te vo ren vrijwel vaststond, dat zonder deze verkiezingsge schiedenis iemand van rechts zou zijn gekozen. Men herinnert zich wellicht, dat wij deze houding van de linker raadsfractie niet excusabel maar wel ver klaarbaar hebben genoemde Do raadsverkiezingen van 1911 hebben dus aller eerst den nieuwen electoraten koers aangegeven, waarbij gemeenschappelijk overleg tusschen dé linker en de toonaangevende partij van rechts was buitenge sloten. Zij echter niet alleen. Een tweede factor is geweest de bekende strijd in de Ned. Herv. Kerk, wel ke tot nasleep heeft gehad, de oprichting van een christelijk-historische Iviezersvereeniging, door „on tevreden orthodoxe mensehen.," zooals het onlangs in Standaard-stijl heette, die niet door „een politieke, maar eeniglijk (door) een kerkelijke beweging" wak ker waren gemaakt." Van den beginne af aan heeft bij de oprichters het denkbeeld voorgezeten, bun ne derlaag in de Ned. Herv. Kerk op de vrijz. te wre ken door een overwinning in den Raad. Er werd ge sproken van „revanche" en typeerend werd er gezegd: „zullie baas in de Kerk, wij baas in den Raad," waar mede met „zullie" de vrijzinnigen en met „wij" de coalitiegenooten werden bedoeld. In zijn rede van 21 Maart 1912 verklaarde de secretaris van de Chris telijke Historische Kiesvereeniging, mr. Verkouteren, die overigens de aanwezigen op het hart drukte het goede voorbeeld in den politieken strijd te geven hier ter stede uitdrukkelijk, dat de Alkmaarsche kies vereeniging zich voorloopig enkel met gemeenteraads verkiezingen zou inlaten. Het is zeker de ironie van het lot geweest, dat deze kiesvereeniginig allereerst in het publieke leven optrad met een eigen Kamercandi- daat de Standaard van 0 Juni vond dat dit „na tuurlijk tegeai alle reden en orde in" was. Dezelfde ironie doet zich ook gelden bij de candida- turen voor den Raad. De Chriatelijk-Historisehe Unie stelt zich blijkens haar statuten niet ten doel „de regeermacht in handen van met zekere Christelij ke beginselen instemmende personen te brengen." „Het is dus zegt artikel 7 niet zoo zeer te doen om majoriteit (de meerderheid der kiesgerechtigden) „als wel om autoriteit (gezag- van bet Woord Gods); niet om het succes van de partijmaar om de macht „van het beginsel." De partij is dus niet in de eerste plaats op succes uit 6n wij herinneren ons, hoe de Nederlander, haar orgaan, bij een herstemming voor den gemeenteraad te Rotterdam eens aanried de libe rale eandidaten te steunen, daar het met alle kracht opkwam tegen een „schuldige bekrompenheid,' welke aldus redeneerde: het kan niet schelen, wie overigens in den Raad zitting nemen als de eigen mannetjes maar gekozen en de eigen zetels maar vermeerderd worden. En bij een andere gelegenheid wij herinnerden er reeds verleden jaar in September aan betoogde het-, zelfde blad: als je overal en altijd de politiek op de spits drijft, als je &1 maar meer zetels begeert, dan zal dat op den duur blijken schade te zijn voor je be ginsel en je partij en voor de gemeente ook." De jeugdige en nominaal zwakke Alkmaarsche christelij k-historische kiesvereeniging heeft echter voor de eerste msal zich met de gemeenteraadsverkie zingen inlatend, maar dadelijk beslag gelegd op de helft der vacatures in den Raad, waardoor, zoo ze slaagde haar aantal zetels zou worden gebracht op vier, verre buiten verhouding van haar sterkte, dus ook „natuur lijk tegen alle reden en orde" in. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging stelde zich met één candidatuur tevreden en vereenigde zich met het christ.-hist. voorstel, maar in de anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje heeft het heel wat moeite gekost om het accoord te doen aannemen. Drong de termijn voor het indienen van candidatenlijsten niet tot een haastige oplossing, had het motief, dat twee bestuursleden reeds hun toezegging hadden gegeven, zoodat de vereeniging zich moeielijk meer kon terugtrekken, tenslotte niet de schaal ten gunste van het accoord doen overslaan het was niet zeker, of het wel zou zijn aangenomen door de anti-rev. kiesvereeniging. En waar de Stan daard met. het oog op de Kamerverkiezing zeide te hopen „dat nu ook onze (de anti-revolutionnairo) kie zers ditmaal eens over alle bezwaren zullen heenstap pen en trouw meegaan," daar zou het geen verwonde ring wekken, indien sommige anti-revolutionnaire kie zers nu hiervoor pasten. Raad, van de'strekking als deze: „het dure gemeente- j bestuur moet weg" of „er heerseht groote partijdig- j beid bij benoemingen." In de gezamenlijke advertentie der drie kiesvereeni gingen wordt enkel „den kiezers der gemeente Alk maar dringend aanbevolen bij de stemming voor leden van den gemeenteraad hun stem uit te brengen" op de rechtsche eandidaten. Waarom de kiezers dit moeten doen, waarom zij een eind moeten maken aan het bewind van links, wat zij hebben te verwachten van een rechtsche meerderheid, is geheel in het duister gebleven. Waar van rechts bij de Kamerverkiezingen steeds is betoogd, dat links met een negatief plan ten strijde trok, enkel om de regeering tot aftreding te nopen, daar is het wel zeer opvallend, dat men in den commu- nalen strijd van die zijde thans enkel komt met het oogmerk, om aan de meerderheid van links in den Raad een einde te maken. Het komt ons voor, dat ook het optreden van een rechtsche meerderheid in den Alkmaarschen Raad meer negatief dan positief zal zijn, dat do coalitie, zoo ze het voor 't zeggen kreeg, niet zoo zeer dingen tot stand zou brengen, welke een specifiek christelijk karakter dragen, dan wel mantregelen en besluiten zal tegengaan, welke de vrijzinnigen achten in het belang der gemeenschap. Wij denken bijv. aan het onderwijs voor achterlijke kinderen, dat in deze gemeente nog ingericht moet worden en dat van rechts stellig min der te wachten heeft dan van links, aan de invoering van klassenverpleging aan het stadsziekenhuis, welke ons onder een linksch regiem waarschijnlijker voor komt dan onder een rechtsch. Reeds deze punten mo de kiezers doen beseffen, dat er bij den BURGEMEESTER ZIMMERMAN. Te Rotterdam loopt volgens de N. Rett, Ct, het gerucht, dat, indien de lieer Idenburg, Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, mocht aftreden ten gevolge van den afloop der verkiezingen, burgemeester Zim merman in aanmerking zou komen om. tot dezen hoo- gen post benoemd te worden. EEN ANTWOORD. Het Bondsbestuur ontving, in antwoord op het Dr. Kuyper j.l. Woensdag toegezondene, van Dr. Kuyper het volgende telegram: Ontvang voor het mij toegezonden telegram hartelijken dank. We zijn nu weer oppositie en weer de overwinning tegen. Niet nu, maar op God's tijd. Kuyper. gen stembusstrijd van Dinsdag- groote belangen voor de gemeente zijn betrokken, dat er in de toekomst nog belangrijke zaken moeten worden afgedaan, welke op de beteekenis en op den vooruitgang van onze gemeen te van grooten invloed zullen zijn. De kiezers mogen zich dus wel ernstig bedenken, of zij de vaste vrijzin nige lijn, waarin ons gemeentebeleid zich thans be weegt, wenschen af te breken en te doen voortzetten in een vage stippellijn naar onbepaalde richting. En met name is het te hopen, dat de vrijzinnige kiezers zullen begrijpen, dat het onverantwoordelijk is onder deze omstandigheden thuis te blijven. De strijd zal zwaar zijn en <3e beslissing waarschijn lijk van enkele stemmen afhangen op de vooraf gaande stembusgevechten kan men geen peil trekken, omdat daarbij factoren van invloed zijn geweest, die men hier mist en omdat het kiezerskorps voor den Ge meenteraad anders is samengesteld dan voor de Pro- inciale en Generale Staten. Het is daarom dat. wij onze vrijzinnige lezers te Alk maar opwekken Dinsdag te gaan stemmen om hun stom zonder uitzondering en zonder ai wijking uit te brengen op: DE CANDIDATEN AX DE LIBERALE KIESVEREENIGING „EENSGE ZINDHEID." Evenals bij de Kamerverkiezingen staan bij de ge meenteraadsverkiezingen coalitie en concentratie scherp tegenover elkaar. Een verdere overeenkomst is, dat de concentratie geen moeielijkheden heeft ge kend bij het stellen van eandidaten de concentratie is immers belichaamd in „Eensgezindheid" en dat het bij de coalitie heeft gespannen het stembus accoord tot stand te brengen. Verder dan een stembusaceoord zijn de rechtsche partijen niet gegaan. Een politiek accoord konden ze ook moeielijk sluiten. Hoe zouden ze een gemeen schappelijk program kunnen ontwerpen, met pun ten van actueele gemeentepolitiek, waarover men rechts eenstemmig denkt, welker verwezenlijking men in de naaste toekomst in het uitzicht kon stellen? Wat. geldt in de groote politiek, geldt ook voor de gemeentelijke, dat n.l. de christelijke beginselen geen richtsnoer vormen voor een eigen beleid. Een positieve leuze hebben de partijen ter rechter zijde voor de gemeenteraadsverkiezingen evenmin doen klinken. Hun raadsleden hebben bij de behandeling der laatste gemeentebegrooting geen algemeens be schouwingen gehouden, waaruit de noodzakelijkheid van omzetting van den gemeenteraad en de mogelijk heid van een ander beleid hadden kunnen blijken. Zij hebben zich wijselijk! niet tot tolk gemaakt van redeueeringen, die men wel eens opvangt buiten den Zooal'a bekend, heeft II. M. de Koningin den Duitsclien Keizer, ter gelegenheid van zijn regeerings- jubileum eene verzameling kostbare planten en bloe men geschonken, die gebezigd zullen worden voor een Hollandsehen tuinaanleg in een der koninklijke par ken te Potsdam. Eenige Nederlandsche bloemisten en tuinbouwkun digen zijn reeds op weg naar Potsdam om daar een en ander in oogenschouw te nemen. mijn gaun K AMERVERKIEZINGEN. Het bestuur van de S. D. A. P. heeft in zijn giste ren gehouden vergadering besloten, dat mr. Troelstra zal aannemen voor Leeuwarden, mr. Mendëls voor Sehoterland, en de heer Spiekman voor Rotterdam II. Er zullen derhalve nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben in de districten Amsterdam III, Am sterdam II, Rotterdam I en Hoogezand. De Prov. Gr. Ct. meldt, dat jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman zal bedanken voor zijn Kamerzetel voor Goes ten gunste van dr. De Visser. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Naar de Zw. Ct. meldt zal Z. K. H. Prins Hendrik 4 Aug. a.s. de Gverijs-selsehe Nijverheidstentoonstel ling Plan 1919 met een bezoek vereeren. DE TELEURGESTELDEN. De Haagsche redacteur van het HblcL schrijft: „Twee dagen voor de eerste stemming troffen wij in den trein een der ministers uit het kabinet-Heems kerk aan en spraken onder anderen over den vermoe delijken uitslag der verkiezingen. De bedoelde mi nister zeide te verwachten, dat de rechterzijde tot ongeveer 93 stemmen zou slinken. Destijds konden wij deze uiting uit een vertrouwelijk gesprek natuur lijk niet publiceeren. Thans, nu ze geenerlei invloed meer op den uitslag- kan hebben, meenen wij liet we! te mogen doen, a titre de document. Ze toont wat men in ministerieele kringen verwachtte en hoe groot d tegenslag voor het Kabinet dus wezen moet. DE HEER HEEMSKERK. De heer Heemskerk, broeder van den Minister en niet-herkozen Kamerlid voor Rotterdam IN. zal her plaatst worden als betaalmeester. Er is, wel heel toe vallig, juist een vacature te Dordrecht en die is voor hem bestemd, zegt liet Hbld. DE SAMKNSTELLING- DER PROV 1XC1 AIT- STATE N VAN NOORD-HOLLAND. Ten gevolge van de stembusuitspraak voor de Pro vinciale Staten, zijn thans de Staten van Noord-Hol land als volgt samengesteld: rechts 23 leden: links 5-, leden. De linksche groep is verdeeld als volgt: liberalen 28, sociaal-democraten 16 en vrijzinnig-democraten IC Tot nu too was de verhouding: rechts 26 en link 51 (liberalen 33, soeiaal-democraton 9 en vrijzinnig democraten 9). Daar het getal Staten-leden 77 bedraagt (volstrekt, meerderheid 39), is de vrijzinnige concentratie tham dus juist 1 stem beneden de meerderheid. JHR. DE SAVORNIN LOHMAN EN DE VER KIEZINGEN. Do „N. Ct." van gisteravond publiceert het volgen de, door de redactie ontvangen schrijven. 26 Juni. Aan de redactie van „De Nieuwe Courant." Ik verloorloof mij de opmerking, dat het door II (24 Juni) geproduceerde particuliere briefje geens zins bevestigt, dat ik mij met „regelingen" of plannen in het Noorden als leider of lid van het hoofdbestuur heb ingelaten (zie 23 Juni). Vóór afloop van de stemming op 17 Juni is zoo min door mij als niet mij gesproken ove rde bij de herstemming te volgen ge dragslijn in het algemeen, hetzij in het Noorden, het zij in oenig ander deel des lands. Het onthoudingsad vies zelf is natuurlijk niet uitgegaan van mij, maar van het hoofdbestuur. Met verschuldigde achting, Uw dw., A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Te Hardingen'is binnengekomen het Engelse he stoomschip Lyons, dat, zooals bekend, nog steeds bezig is naar de schatten van de Lutine te zoeken. Kapitein Gardiner- is thans op de juiste plaats werkzaam ge weest. Reeds heeft men opgehaald vier kanonnen, talrijke stukken wrakhout, ballastbroodjes, groote en kleine kogels, tal van groote koperen nagels met het nierk Van de Fransche marine er op, een hanepoot, een gedeelte van de koperen huid, een koperen vinger ling van het roer, enz. Het wrak-zit, volgens het Hbld., ongeveer 20 voet onder den zeebodem, de zuigbuizen hebben tot aan de kleilaag gezogen, doch het ,sehip zit nog 10 voet hoo- ger in het zand. Naar het oordeel van kapt. Gardiner moet nog een massa wrakhout verwijderd worden, al vorens het. achterschip komt bloot te liggen ;aldaar denkt men de goudstaven te vinden. VAN DE BEURS GEDRONGEN. Een jongmensch, in dienst van een effectenhande laar te Amsterdam, is eergisteren veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een rijksdaalder. Uit het verslag in de bladen bleek, dat de patroon aanvankelijk beloofd had, geen werk te maken van de zaak, teneinde den jongen tot bekente nis te brengen, maar naderhand deze belofte verbro ken had. Een en ander had nog al verontwaardiging verwekt onder de collega's van den patroon. Toen de effecten handelaar gisteren omstreeks één uur op de effecten beurs verscheen, werd hij er op de bekende wijze „af gedrongen." Op de korenbeurs nam men hem over, en in minder dan geen tijd was de patroon op hard handige wijze naar buiten op het Damrak gerold. Daar diende een ex-beursbediende hem nog een pak slaag toe. Maandag zou hij op dezelfde wijze „behandeld worden, zoo werd hem toegevoegd. Wij vernomen nog, dat men op de Beurs een lijst laat circuleeren, teneinde den ongelukkigen bediende, na bet uitzitten van zijn, naar veler meening te hooge straf, eenigszins schadeloos te stellen voor het onder vonden leed. (Tel.) EIND-EXAMEN H. B. S. De heer J. G. ten Bokkel te Nijmegen beklaagt zich in de N. Rott. Crt. over bovenstaand onderwerp. „Bij het schriftelijk gedeelte van genoemd examen viel hier tor stede een eigenaardig verschijnsel te con- stateeren, zegt hij. Er zijn hier twee Iloogere Burger scholen de gemeentelijke, en die van het Canisius- college. De leerlingen der eerstgenoemde inrichting leggen het examen af in eene gehuurde zaal, die der laatstgenoemde in de lokalen van het college. „Reeds den eersten dag van het examen, den 15en Juni j.l. vernam ik dat sommige of alle eandidaten van het Canisius-college „voorgevoelens" hadden om trent de onderwerpen die opgegeven zouden worden, liet, constateeren van feiten is uiteraard in dergelijke zaken uiterst moeilijk, maar toch kon ik Donderdag 19 Juni schriftelijk aan een tweetal heeren mededeelen welke onderwerpen verwacht werden voor Geschiede nis, het vak dat 20 Juni aan de beurt zoude zijn. Zes onderwerpen waren mij genoemd, en vermeldde ik in mijne brieven, o.a. „Stadhouder Willem TV" en „het Consulaat in Frankrijk." De brieven zijn in den vroegen ochtend van 20 Juni afgestempeld, en worden door de geadresseerden bewaard. „Des namiddags van den examendag kwam de leer ling- die mij had ingelicht bij me. „Nu Mijnheer, wat zegt van onze voorgevoelens? Drie onderwerpen kon ik zóó uitpikken, die ik gisteren flink had nagezien." Bij vergelijking van de gedrukte opgave met mijn lijstje vond ik alleen de twee bovengenoemde op beide lijstjes. Toen ik mijn zegstaau hierop wees, zeide hij

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1