Een KIPPENHOK Damrubriek. STADSNIEUWS. IK WEET WEL DAT HET EEN MASSA GELD WAARD IS. IngeM»deii Mededeelingeu. 7. Die stekende pijn in den rug. SPROKK E LING EN A D V E R T E N T l E N. met REN te koop. NIEUWE ZAAK. De heer J. F. v. Lieshout opende gisteravond in het neer ruime perceel Zaadmarkt 88 zijn grossieirszaak in suikerwerken, drups, chocolade, enz., welke artike len aldaar ook in detail verkocht zullen worden. De zeer mooie uitstalling trekt algemeen de aan dacht. GEVESTIGDE PERSONEN. M. Rakker, dienstbode, n.h., Heerenstraat 10. J. G. Stiitner, photograaf, e.lNieuwesloot 9. P. Jes, sto ker Alkmaar Packet, n.h., Wildemanstraat 17. J. van de Graaf, betonwerker, n.h., Stuartstraat 3. J. Feith, zonder beroep, n.h., Kanaalkade 9. J. de Bruiin, kleer- makersbediende, n.h„ Snaarmanslaan 131. J. de Waij, kellner, n.h., Magdalenenstraat 22. I. L. Verzijlbergen, clectricien, r.c., Laat 129. P. C. M. van Koningsbrug- ge, scheepstimmerman, r.c., Oudegracht 171. A. P. Holtes, timmermansknecht, n.h., St. Annastraat 41. P. Oldenhof, electricien, n.h., Oudegracht 104. G. Boekei, dienstbode, r.c., Spoorstraat 104. J. Engels man, beambte H. IJ. S. M., d.g., Druivelaan 53. E. M. van der Lelie, zonder beroep, n.h., Stationsweg 184. J. H. Femée, fabrieksarbeider, r.c., Akerslaan 1. H. J. P. van Stiigt, letterzetter, r.c., Kerkplein 1. M. Slot, pakhuisknecht, n.h., Westerkolkstraat 8. J. C. M. Hul, horlogemakorsbediende, r.c., Nieuwesloot 19. C. A. van der Linde, bankwerker, n.h., Kinheimstraat 13. H. C. Kuijten, kellner, r.c., Geesterweg 1. J. H. H. Ihns, kok, geene, Geesterweg 1. G. H. Ch. Rijnaarts, zonder beroep, r.c., Mient 18. A. Heuvers, smids knecht, r.c., Achterweg 43. VERTROKKEN PERSONEN. A Schot, blokwachter H. IJ. S. M., n.h., Uitweg 4, Sehagen. J. Harder, fabrieksarbeider, n.h., Molen- huurt 9, Uitgeest. N. Ruckort, controleur H. IJ. S. M. r.c., v. d. Woudestraat 17, Amsterdam. A. W. Gerver, sigarenmaker, geene, Druivenlaan 41, Amsterdam. A. Zwagerman, dienstbode, n.h., 1ste Landdwarsstraat 14, Bergen. H. Bosman, wed. J. Wessenius, zonder beroep, n.h., Nieuwpoortslaan 28, Hoorn. D. Klaij, barbiers knecht, n.h.. Koorstraat 41, Oudkarspel. T. Speets, zonder beroep, n,h., Langestraat 40, Anna Paulowna. N. Kuiper, zonder beroep, n.h., Omval 49, Zuid- en Noord-Schermer. H. G. Gerdes, officier administratie Marine, geene, Mient 15, Bergen. J. A. van Vuure, zonder beroep, el., Mient 15, Bergen. T. Lute, dienst bode, n.h., Achterwezel 1, Helder. P. Hoogland, steen houwer, n.h., Kinheimstraat 24, Wormerveer. C. van Wonderen, zonder beroep, r.c., Westerweg 181, Am sterdam. A. de Klerk, glazenwasscher, r.c., Liefdelaan 24, Amsterdam, n. J. Gerritsen, bewaarder Strafge vangenis, mL, Zuider Houtlaaa 13, Haarlem. G. Th. F. Riestenberg, werkman, r.c., Stationsweg 108, Scho ten. J. van Wulfen, zonder beroep, r.c., Stationsweg 108, Schoten. JLiefting, boerenarbeidier, r.c., Varne- broek 41, Heiloo. C. G. van Middelkoop, 1 iefdeznster, r.ö., St. Elisabethsgesticht, Rotterdam. J. G.eO. Biek- man, liefdezuster, r.c., St. Elisabethsgesticht, Rotter dam. M. C. G. Deuzeman, zonder beroep, rem., Tuiin- Btraat 21, Chicago. A. Besse, timmermansknecht, n.h., v. d. Woudestraat 43, Graft. J. Homan, bloemist knecht, geref., Kanisatraat 7, Hoorn. J. L. de Jong, dienstbode, n.h., Heklersche Weg 29, Amsterdam. W. 1. R. van Mook, kok, r.c., Geesterweg 1, Rheden. C. Slikker, stoombootkapitein, n.h., Baansloot 10, Am sterdam. J. H. D. Koch, commies H. IJ. S. M., n.h., Lamoraalstraat 8, Rotterdam. J. Kossen, zonder be roep, r.c., Kennemersingel 28, St. Maarten. M. J. Co- pini, harlogemakersbediende, r.c., Vrouwenstraat 1, Zandvoort. J. Hartstra, timmermansknecht, n.h., Pr. Hendrikstraat 8, Heerenveen. ARRONDISSEMENT8-RECHTBANK TE Zitting van 24 Juni. (Vervolg). MISHANDELING. Mattheüs Theodorus B. uit de Zijpe was als bekl. absent. Hij was den llden Mei met nog iemand in Anna Paulowna, kreeg bij die gelegenheid twist met den ander en liep ten slotte met een nijdig hoofd weg en vroeg aan den 18-jarigen Ans van Stipriaan, dien hij toevallig tegen het lijf liep, om een sigaar. Maar de jongen, in gezelschap van een even oud mendje, C. Raap, beschikte afwijzend op dat verzoek. Maar^B. sloeg toe, dat wil zeggen op Stipriaan's ge laat. Nu werd de ruwe Zijper vervolgd en heden ver eerd met een eisch tot 15 boete subs. 15 dagen hecht. VERZETZAAKJE. Adrianus Iï. uit Hoorn kwam in verzet tegen een vonnis dat hij voor een vernieling onlangs opliep. Hij was niet aanwezig en op grond daarvan werd het door hem nangeteekend verzet vervallen verklaard BELEMMERING. De gebroeders Willem en Cornelis Z. uit Bergen aan Zee hadden een vrij aanzienlijk aantal meeuweneieren bij zich, toen zij onlangs door den rijksveldwachter ter hunner woonplaatse, B. Strooker, werden staande ge houden, die beslag op die meeuweneieren wilde leggen om ze uit te leveren aan den ambtenaar van het open baar Ministerie. Maar daarin belemmerden de gebroe ders hem, wat hen ieder een eisch tot 1 week gev .st-r. op den hals haalde. 0. D„ ook van Bergen aan Zee, had een gelijke be lemmering tegen den rijksveldwachter Strooker ge pleegd, door ook te beletten dat deze de eieren in be slag kon nemen die hij bij D. aantrof. Ook tegen D. wiens delict, van 24 Mei dateert, werd een week gevan genisstraf gerequireerd. was in schreien uit te barsten door de teleurstelling. En ik was juist even uitgegaan om een kopje thee te gaan drinken en toen kwam u; het kan raar troffen." V an de rest van haar ontboezemingen waren de sf ruiken in den t.uin de oenige toehoorders, want, het was Rupert niet mogelijk nog langer naar haar te luisteren; hij keerde zich om en ging heen, sloot hef. hekje met een harden slag achter zich dicht en voelde zich diep ongelukkig en ontstemd. HOOFDSTUK V. „Het was dom, ik had dadelijk moeten begrijpen, dat het een grap was. Maar de brief was zoo vriendelijk, men zou nooit denken dat hij van zoo'n akeligen man kwam die een grap met je wou uithalen." Mot loomo schreden was Christine de trap baar kamer opgeklommen en nu zat zij daarop stoel en voelde zich uitgeput, somber digd. Do droevige noodzakelijkheid iederen cent uit te sparen, had haar gedwongen te voet don afstand af te leggen van Bays-water naar haar verafgelegen ka mer in het S. W. distriet, en voordat zij halverwege het park was gekomen begon bet te regenen, zoodat zij zich niet alleen doodmoe en ongelukkig gevoelde, maar ook door en door nat. In zijn beste dagen was haar serge pakje niet dik geweest, en nu was het tot den draad toe afgesleten en niet langer in staat haar tegen weer en wind te beschutten. De stofregen was door haar mantel en blouse heengedrongen; haar rok ken hingen slap om haar boenen; zij was door ©a door Jacob B. van Texel had aldaar 2 jaren geleden tan A. Langeveld een paardenketting ontvreemd, wat on langs door Langeveld's broer Johan werd ontdekt, die er B. mee zag loopen in 't land. De ketting werd door den rijksveldwachter E. Tuinstra opgespoord en in be slag genomen. Tengevolge van een on ander werd Dinsdag tegen B. die niet verschenen was, 10 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. Uitspraken over 8 dagen. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van bleem 240 (auteur Dettmeijer). Stand: Zwart: 7, 9, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 22, 25, 35. Wit: 24, 27, 31, 32, 33, 34, 36, 38, 39, 44. pro- Oplossing: 1. 33—28! L 22 42 2. 44—40! 2. 35 38 3. 3228 1 3. 19 39 4. 27—22 4. 18 27 5. 31 2 5. 33 22 6, 2 7 wint. naar een verontwaar- SLAGZET. In de volgende stelling deed Fabro een zeer damzet, 10 zetten diep. mooie Wit speelde: 1. 35—30 1. 24 35 2. 33—29 2. 23 34 3. 25—20 6. 15 24 4. 28—22 4. 17 28 5. 32 14 21 41 6. 47 36 9 -.20 7. 44—40 35 44 8. 50 19 8. 13 24 9. 26—21 9. 16 27 10. 31 21! Ter oplossing voor deze week Probleem 241 van M. FABRE (L. D.). Zwart4, 8. 11, 13/16, 18/21, 23, 24. Wit: 22, 28, 30, 32/35, 37/40, 43, 45. Oplossingen vóór of op 3 Juli bureau van dit blad. nat en te vermoeid om zich de moeite te geven water op te zetten op haar spirituslampje en een kopje thee te zetten. „Ik gelooi dat, het waar is, wat juffrouw Jones ,c_ "Zij zegt dat de mannen allemaal hetzelfde zijn, je kunt er geen een vertrouwen. Ik dacht dat zij dit alleen zei omdat haar man zich dood gedronken heeft, en alles heeft» opgemaakt wat zij ver diende, en dan sloeg hij haar. Maar nu weet ik het toch niet. „Met haar koude vingers haalde zij de pen nen uit haar hoed, deed haar natten mantel af die zoo koud tegen haar lichaam kleefde en haalde een brief uit naar zak met een flinke mannenhand geschreven. „0. M. p./a. Mrs. Cole, Dagbladagent, 10 Cameystraat S. W. „Men zou denken dat het het schrift van een heer was", dacht het arme kind verder. „Ik had nooit ge dacht dat een heer, die zoo schreef, een vlegel kon we zen, en zijn brief klinkt evenmin vlegelachtig", voegde zij er droevig bij, terwijl zij den brief uit het couvert nam en de woorden las die zij trouwens reeds van bui ten kende. „Geachte mejuffrouw. Misschien zal ik u van dienst kunnen wezen indien het u schikt u morgen (Woensdag), 's middags om 5 uur, aan te melden No. 100 Baiford Road Bayswater. Wij kunnen or eens over praten. Mijn vriendin, aan wien dat huis toebehoort, zal u met genoegen ontvan- ^en' Uw dw. R. MERUSIDE. „En dan kom ik voor een dicht huis", zei Christine hardop, „en een oude vrouw komt mij vertellen dat zij don naam Meruside nog nooit gehoord heeft; ik be grijp dat bet dus alles voor den gekhouderij is ge weest." Twee tranen, tranen van vermoeienis m te- Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: G. Oloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K., G. Nieuwkuijk te Alkmaar, S. Homan, Wijde Wormer en II. E. Lantinga, Haarlem. In verschillende damrubrieken en tijdschriften werd de laatste weken druk gesproken over onze notatie. Wij volgen nog altijd de manier van Manoury. In alle damrubrieken en tijdschriften wordt deze notatie gebezigd. Vele damspelers hebben echter nog de grootste moeite met het opschrijven van een partij, doch dit zij er meteen bijgevoegd: zij hebben er een grooten he kel aan. Het leidt hun aandacht van 't spel af. Toch is 't jammer, dat er nog te weinig genoteerd wordt. Veel moois gaat daardoor nog voor ons spel verloren. Er wordt ijverig naar een eenvoudige notatie-manier gezocht, doch o. i. is men hierin nog niet geslaagd. Wordt er werkelijk een gevonden, die in de practijk doelmatiger blijkt, en daardoor in de tijdschriften wordt gebezigd, dan zullen wij ons haasten deze voor onze lezers te verklaren. Tot zoolang houden wij ons echter maar bij de oude manier, een manier, die ons steeds uitstekend' heeft voldaan. komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellin gen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, bui tensporige dorst, rheumatische pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnselen, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoe ning is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaarloozen van een nierkwaaL Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der urine-organen, zij leiden de nieren zacht jes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urinezuur en de urinestof, welke de oorzaak vormen Reumatiek, jicht, niersteen, nierontsteking, enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen blaasaan- doeningen, en zij voeren het overtollige water af bij waterzucht. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langêstr 52. Toezending gesehiedt fr. na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien mark, is van nevenstaand handelsmerk. HET KOSTBAARSTE TAPIJT TER WERELD. Het Victoria en Albert-Museum te Londen heeft in bruikleen gekregen een der stukken van het „panrlen- tapijt van Baroda". Dit prachtstuk van Indische kunst bestaat uit vier symmetrische vlakken, elk van 20,55 M. in het vierkant en die precies aansluiten. Het tapijt was door den voorganger van den tegen- woordigen Maharadjah bestemd voor het graf van Mohammed te Medina. De grootste borduur-kunste naars en juweliers van Baroda hebben er drie jaar aan gewerkt, het gebruikte materiaal kostte meer dan 10 millioen gulden. Het stuk in het Victoria- en Al bert-Museum vertoont in het midden een bloem, van 4 of 5 diameter. De omlijsting wordt gevormd door 24 rosetten, elk van 52 diamanten. Robijnen, smarag den en saphieren worden door arabesken van paarlen omringd. De Hindoe-vorst, door een zijner lieivelings vrouwen tot den Islam bekeerd, had in zijn eerste geestdrift dit meesterwerk aan den Profeet willen schenken. Het is echter te verklaren, dat hij het prachtstuk behouden heeft. Juli, iedere plant heeft slechts twee bloesems, die ab- i soluut geen, geur hebben. VOGELBESCHERMING IN DE VEREENIGDE STATEN. De Regeering der Vereenigde Staten heeft onlangs bepaald, dat de invoer van aigretten, voeren van den zilver-reiger z.g. zee-arend-veeren, evenals voeren, koppen, vleugels, staarten van wild gevogelte, verbo den is, uitgezonderd voor wetenschappelijke doelein den. De invoer van struiaveeren en de tam gevogelte wordt toegelaten. voeren van CHINEESOHE LEKKERNIJEN. „De gustibus non est dispartandumVoor geen land is dit gezegde meer waar dan voor China. Hier staan gerechten op de spijskaart, die een Europeaan een rilling aanjagen en waarvan de reuk al voldoende is, om alle eetlust te verdrijven. Tot deze „lekker nijen" behooren behalve ratten, rupsen enz., ook de „geconserveerde" eieren. Nu, die hebben we hier ook, zal men zeggen, echter is er wel eenig verschil tusschen onze methode en de Ohineesche. Zooals de Chinees Yun Hanzawa in het „Centralblatt für Bak teriologie" meedeelt, zijn er zelfs drie methoden. Bij de „Pidan -methode worden de eieren in een pot met een laag roode aarde, kalk, keukenzout en water be dekt en de pot met papier luchtdicht gesloten. Na l 6 maanden zijn deze „welriekende" lekkernijtjes ge reed en worden dan met suiker gegeten. Het eiwit ziet geheel bruin en de dooier is brijachtig en zwart groen. Hanzawa heeft deze delicatesse scheikundig onderzocht en constateerde, dat de verandering door bacteriën was teweeg gebracht. De andere conservee rings-methode, de „hueidan", neemt niet zooveel tijd in beslag. Hierbij moeten de eieren slechts 20 dagen in een mengsel van aarde, zout en water liggen. De zoo behandelde eieren worden gekookt gegeten met soja en suiker. Bij de „Dsaudan"-methode, die even eens 5 a 6 maanden duurt, worden de eieren in een pot met geperste koeken ingemaakt. Waaruit deze geperste koeken bestaan, bericht Hanzawa niet. „HAMLET" ALS FILM. Ook de melancholieke Deensche koningszoon zal eerdaags in de bioscoop te zien zijn. In de nabijheid van het oude visschersdorp Lulworth-Cove (Dorset) wordt van hout en gips een Normandiscli kasteel op getrokken een decor van de film-opname „Hamlet". Sir John Forbes-Robertson, de bekende tooneelspeler van klassieke stukken, zal met zijn gezelschap de slot scène vertolken. De décors voor dit tafereel zijn 1% K.M. lang, de kosten bedragen 120.000 gulden. De eerste opvoering zal waarschijnlijk in September te Londen plaats hebben. EEN MERKWAARDIGE PLANT. Als men van het station Lienz (Tirol) naar de Gartnerkofel wandelt, vindt men op een hoogte vi ongeveer 1600 M. de Alpenplant „Wulfenia carintia." Zij dankt haar naam aan prof. v. Wulfen, die haar op een zijner studie-reizen ontdekte. De „Wulfenia" is een moerasplant, die op de rotsen van den Gartner kofel in groote hoeveelheden voorkomt. Haar geheele verbreidingsgebied is echter slechts 2 vierkante K.M. groot. De plant wil nergens anders aarden, alle po gingen om haar in andere streken aan te planten zijn mislukt. De „Wulfenia" bloeit van Juni tot midden leurstelling, welden op in de oogen van 't jonge meis je en liepen langzaam langs haar wangen. Zij was zoo moe zoo moe en zoo koud en zoo ongelukkig zij had zich meer voorgesteld en meer hoop gehad op het antwoord op haar bescheiden briefje, dan zij zelf wist. Het. was een geruststelling voor haar geweest, dat er in mijnheer Meruside's brief geen enkele toe speling werd gemaakt op een huwelijk; ach! zij had zich zooveel illusies gemaakt toen zij dien middag het huis uitging, al was dit geweest met 'n beklemd hart. Een flauw vermoeden, dat zij door dien mijnheer Me ruside misschien werk zou krijgen, steunde haar op de lange wandeling en gaf haar moed en kracht; zij had zoo zeker gedacht, zoo stellig en zéker, dat de schrij ver van het korte, beleefde briefje een gentleman was en een goedhartig man. Men kan dus begrijpen, hoe zij schrikte toen zij voor een dieht huis kwam, het was of zij een slag in haar gezicht kreeg; dat de huisbe waarster den naam Meruside bepaald nooit gehoord had, bevestigde Christine in de meening dat zij het slachtoffer was van een misplaatste grap. „En geen enkel antwoord op al de brieven die ik geechreven heb op een betrekking", riep zij mistroos tig uit. Zij stond op en nam het spiritus-stelletje uit de kast. „Zouden er veel meisjes zijn, zóó arm als ik en zonder familie of vrienden? De volgende week heb ik zelfs niet meer genoeg om mijn kamerhuur te beta len, en juffrouw Jones wil het niet laten oploopen, heeft zij al zoo dikwijls gezegd." Weer ging er een rilling over haar rug; ditmaal was het meer tenge volge van haar doodelijken angst voor de toekomst, dan de kilheid van haar kamer en haar natte kleeren. „Ik weet werkelijk niet wat ik doen moet, als al het geld op is. Ach, wat moet ik toch doen!" en zij snik te terwijl zij dt benoodigdheden voor de thee uit de DE KONING DER AMERIKAANSCHE STRAATLIEDJES. Ook in Nederland zijn ze al heel bekend, de Ameri- kaansche „negerliedjes". Met hun eigenaardig rythme en ongewone intervallen doen ze, bij het eerste hoo- ren, bijzonder verrassend aan. Ons, Nederlanders, die meer aan Duitsche melancholie gewend zijn, vervelen die clowneske Amerikaansche dingentjes gauw. In hun geboorteland wordt men ze echter nooit moe of beu. Daar zijn ze een rage. Iedereen houdt van ze en hun componisten zijn dan ook echte helden bij het volk. Een der meest talentvolle is Irving Berlin. Hij is 25 jaar en kan met recht de koning der Amerikaan sche straatliedjes worden genoemd. Zijn levensloop was nu juist geen alledaagsche. Als kleine jongen haalde hij de kost op met zingen. Hij ging een café of restaurant binnen, zette z'n stem banden in werking. Van wat er dan te liooren kwam, had hij zelf nauwelijks notie. Hij fantaseerde maar. Een repertoire had hij niet. Natuurlijk moest men het kleine ventje opmerk(en. Hij werd naderbij ge haald, volgestopt met lekkers, als hij maar zong. Werd kind moe, dan wilde men niets meer van hem weten. Zoo moest de jongen al vroeg voor zichzelf zorgen. Onderwijs genoot hij zeer weinig. Later maakte hij een vast inkomen als glazenwasscher. 's Avonds zong hij voor de menschen. Met zijn zeventiende jaar gaf hij het vaste baantje er aan en verdiende de kost met zingen. En welke kost. Hij oefent dit bedrijf nu 8 jaar uit en heeft er nu 2 mil'lioen mee verdient. Zoo als hij als kind zong, zoo zingt hij nog. Nooit is het dezelfde melodie. Hij componeert er vijf per dag. Van muziekleer of pianospel weet hij niets. Nog de eenvoudigste wijs kan hij niet op papier weergeven. Maar dat doet er niet toe. Daarvoor heeft hij z'n ar rangeurs. Hij dicteert en anderen schrijven op en werken de melodiën uit Den heelen dag zingt hij, als hij geschoren wordt, is het een lied van den bar bier; zit hij in een trein, dan wordt de locomotief be zongen ;en zit er een lieve Amerikaansche tegenover hem, dan bejubelt hij haar. EEN DURE VIOOL. De beroemde Oostenrijksche Staatsman graaf von Irauttmansdorff, had een eigen huiskapel, die haar beste beentje voorzette toen keizer Karei VI en ko ning Friedrich Wilhelm I als gasten op het slot van den graaf vertoefden, waarbij vooral een Italiaansche meester, eveneens een gast, door het spel op zijn viool, die een stuk werk van den beroemden vioolmaker Ja cob Stainer was, de bewondering wekte. De graaf be sloot, voor zijn eersten violist de kostbare viool te krijgen. Volgens een nog tegenwoordig in de familie archieven van Trauttmansdorff bewaarde oorkonde heeft de beroemde Staatsman zijn doel onder de vol gende twaalf voorwaarden bereikt: 1. Directe beta ling van 3000 gulden. 2. Levenslange aanstelling van den meester bij de grafelijke huiskapel. 3. Eiken nieuwjaarsdag een nieuwe jas met gouden tressen, ter waarde van 300 gulden. 4. Dagelijks een couvert aan de tafel. 5. Dagelijks een maat wijn. 6 Jaarlijks twee tonnen bier. 7. Vrije woning en vuur. 8. Vrij licht. 9. Maandelijks 10 gulden zakgeld, 10. Twaalf schepels koren voor een ouden man, zoolang deze leeft. 11. rije woning en vuur ook voor dezen man. 12. Zooveel hazen, als de meester voor zijn eigen gebruik wenscht. De vioolspeler leefde nog 20, de oude man 16 jaar en men heeft uitgerekend, dat de viool met alles en alles niet minder dan 19.797 gulden kostte. LEVENDE SABELDIEREN IN SINT- PETERSBURG. Het verdwijnen van de kostbare pelsdieren heeft er in Rusland toe geleid, pelsdieren te kweeken, waartoe het voorbeeld en de resultaten van Hagenbeek niet weinig bijdroegen. De eerste poging tot het aanleg gen van een sabeldierenpark is gedaan met een sabei- dierenfamilie, die uit het Amoergebied kwam. Tij dens het vervoer moest elk van de kleine dieren af zonderlijk in een hok gezet worden, omdat ze zeer kwaadaardig zijn en elkaar onderweg konden opeten. Doch zoodra ze lucht en vrijheid hadden, werden ze verdraagzamer. De ouders hielden zich zeer mak. De jongen daarentegen waren buitengewoon druk en boosaardig en de oppasser liep menigen beet op. Hun voedsel bestaat uit kleine gesneden stukjes vleesch, verder uit doode vogels zooals duiven en kraaien. Ze eten ook graag muizen, verscbe kippen eieren, veel vruchten en boschbessen. Ook koemelk drinken ze graag. Te bevr. SNAARMANSLAAN 36. kast nam. Het was een sobere maaltijd, die door de van koude trillende vingers op de oude tafel werd neergezet; zij was meer dan eens genoodzaakt de tra nen af te vegen, die eindelijk door zooveel ellende en uitputting een uitweg vonden. Haar lunch had be staan uit een glas melk en een krentebroodje, dat zij in een winkel in de buurt had gekocht; na dien tijd had zij uren geloopen, ze was nat geworden en haar wandeling werd bekroond door een bittere teleurstel ling. Het was geen wonder, dat het jonge meisje, hoe moedig en cordaat zij ook was, een gevoel had dat nu het einde nabij was en zij geen hoop meer had. I ot toppunt van haar ellende scheen alles haar te gen te loopen. Zij kon de lucifers eerst niet vinden, het licht wou niet branden, en teen het eindelijk brandde, duurde het zoo lang tot het water kookte, zoodat Christine meende dat het nooit zou koken. Het droge brood had haar nooit zoo slecht gesmaakt; de thee zonder melk was bitter. Gelukkig was de thee warm; dat deed haar ten minste goed. Het jonge meisje verlangde als een kind naar nog wat meer te eten en te drinken. Zij zag voor haar verbeelding de gezellige kinderkamer bij de familie Donaldson, een bord opgestapeld met warm geroosterd brood met boter; een groote taart in huis gebakken, waar ze zoo veel van mochten eten als ze maar wilden, zonder zicli ongerust behoeven te maken of er bij den volgenden maaltijd nog wel wat van over was en meer an die heerlijkheden. Zij duwde haar bordje weg, iel met het hoofd op tafel neer en snikte alsof haar hart zou breken. Warme toast met boter en taart zijn geen romantische of poëtische zaken, neen; maar wan neer iemand ergen honger heeft en zich zeer ongeluk kig voelt en nog maar twintig jaar oud is, kan de her innering aan hetgeen geweest is, de tegenwoordige ar moede wel bijna ondragelijk maken. £Wordt vervolgd),.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6