"buitenland. Lsstste berichten. DE CRISIS. STADSNIEUWS. Gemengde mededeellngen. HET WEER IN HET BUITENLAND. den de vroolijkheid er in, terwijl in enkele eafé's de danslustige paartjes kun hart konden ophalen. Middelerwijl was de avond gevallen en gaf het liar- moniegezelschap „Lamoraal van Egmond" een concert op het terras van den heer van Scliaik, hotel Zeezicht, tot juist tien uur de eerste vuurpijl de opening' van het vuurwerk aankondigde. Het vuurwerk slaagde schitterend. Het feest werd in zijn geheel bijgewoond door den nieuwgekozen afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor het district Beverwijk, den heer Mr. L. N. Roo- denburg. De feestcommissie heeft een zware taak gehad, doch kan met voldoening op dezen dag terug zien. IllT ZAANDAM. De onafhankelijkheidsfeesten zijn hier gisteravond begonnen. De afdeeling van den Protestantenbond hield dien avond n.l. in het versierde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente van Westzaandam een feestelij ke godsdienstoefening tot wijding van de feesten. Als feestredenaar trad daarbij op prof. dr. L. Knappert van Leiden. Mej. A. Schierbeek, altzangeres te Am sterdam en Louis Robert, organist te Haarlem, luis terden de bijeenkomst^met zang en muziek op. Tegelijkertijd hield de Christelijke Oranjevereeni- ging een bijeenkomst in de kerk aan de Stationsstraat. Daar werd het woord gevoerd door de predikanten J. A. de Vries van Zaandam, F. Lengkeek en N. van Schouwenburg van Amsterdam. UIT HENSBROEK. De heer J. Schotsman alhier is benoemd tot direc teur van de pas opgerichte gymnastiekvereeniging te Spanbroek. VAN TEXEL. Op den bok van zijn keurig versierde diligence maakte de koetsier Jan Kalis gisteren een tocht van Den Burg naar Oudeschild, zegt het Hbld. De trouwe koetsier volbracht thans 50 jaren zijn taak. Oroote belangstelling werd den jubilaris be toond en talrijk waren de geschenken. Er was een tlinke som gelds voor Kalis bijeengebracht. H. M. do Koningin en de Koningin-Moeder droegen daaraan ook bij. Zoonis verwacht kon worden, werd 2 Juli voor den nog krassen koetsier tot een onvergetelijken dag ge maakt. UIT SCHAGERBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Dr. C. Maats, die vandaag te Arnhem zijn gouden jubileum viert, werd in 1838 geboren en studeerde in Utrecht, alwaar hij in 1863 met lof promoveerde. Daarna oefende hij eenige jaren te Oosthuizen de gewone medische prak tijk uit, bekwaamde zich onder prof. Donders te L trecht in de oogheelkunde en vestigde zich te Arnhem, waar hij in 't bijzonder zich onderscheidde door zijn toewijding aan de minder bedeelden. Gedu rende 25 jaar heeft- hij kosteloos de leden van Voor- zorg geholpen. Hij is oogdokter van de gestichten Bronbeek, Insula Dei en de Goede Herder en is 30 jaar gemeentegeneesheer. UIT DIRKSHORN. Beroepen alhier en te Medemblik de heer J. G. Feenstra, candidaat te Koudum. aan het licht, dat de knaap met een viertal vriendjes een geregelde dievenbende vormde. Hunne ouders be knoren allen tot den meer gegoeden stand. Een arbeider is Dinsdag te Boxum van een voer hooi gevallen en aan de bekomen kneuzingen overle den. Onder Crujum is Dinsdag eveneens een arbeider van een wagen met hooi gevallen. Hij was op slag dood. Een echtpaar te Zeegse (Dr.) dat ziclx sedert het laatst van de vorige maand in voorloopige hechtenis bevindt, onder verdenking van moord op het pasge boren kind van hun dochter, is thans weer op vrije voeten gesteld. Een pas gehuwde arbeider te Deest heeft Vrijdag op de steenfabriek aldaar een slag van een paard ge kregen en is gisternacht in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overleden. Te Beverwijk was Woensdag een groot aantal waggons te kort, benoodigd voor de aardbeien-expedi .tie, zoodat deze niet geregeld kon plaats hebben. De Bond van Expediteurs zond een telegraphisch ver zoek om hulp aan den Minister van Waterstaat en aan de directie der H. IJ. S. M. Te Delft is een zakkenroller op heeterdaad be trapt toen hij een bewoner van Rijswijk van zijn por- temonnaie wilde ontlasten. De man werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Toen de gecostumeerde optocht der studenten langs het Rietveld te Delft trok, geraakte sultan Su- jah, voorgesteld door den heer J. P. Josephus Jitta, met zijn paard in de gracht. Hulpvaardige handen brachten ros en ruiter wederom op het droge. Een betonwerker te Zutphen was een tiental da gen geleden van zijn fiets gevallen en had daarbij een onbeduidend wondje aan zijn rechterduim gekregen. Daarna werkzaam zijnde bij het asphalteeren van stra ten te Rotterdam, ontstond' bloedvergiftiging door z.g'. modder-baeillen. Hij werd naar een ziekenin- richting gebracht, doch is daar aan de gevolgen over- leden. Hij laat een weduwe met 9 kinderen achter 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. Naar Het Vad. verneemt, is de heer mr. Th. H. de Meester, oud-minister van financiën, door de Koningin uitgenoodigd tot een onder houd op Het Loo, op a.s. Zaterdag. UIT GRAET. Den 2en Juli werd de stemming gehouden ter ver kiezing van 2 leden van den Gemeenteraad. Uitge bracht 207 stemmen, waarbij 5 van onwaarde. Herko zen: P. Schuurman met 129 st. en W. Yelthuijs met 137 st. Verder bekwamen J. van Diepen en J. Tromp respectievelijk 32 en 71 stemmen. HET NIEUWE KABINET. Gedurende de laatste dagen der vorige week, liep in onze residentie het gerucht dat omtrent de samen stelling van het komende kabinet, reeds voor den af loop van de verkiezingen, overeenstemming tusschen de partijleiders zou verkregen zijn. De portefeuilles moesten als volgt verdeeld zijn: Patijn. Binnenland- sche Zaken. Knobel, Buitenlandsche zaken. Krans Waterstaat. Dresselhuys, Justitie. Delprat, Finan ciën. Fock, Koloniën. Lt. Gen. Snijders, Landsver dediging. Dr. Bos, Landbouw. Men heeft zich afgevraagd welke politieke sanita ry-engineer deze berichten ter wereld gebracht heeft, en is er eindelijk in geslaagd de oorsprong te vinden in een verfrommeld briefje in den prullemand van een der sociëteiten. History repeats itself, mag men hier wel zeggen; heeft Bismarck niet op dezelfde wijze een breuk met. zijn beste medewerkers zien ontstaan, al leen door een sociëteitspraatje dat ernstig opgenomen werd? Gelukkig zullen de gepasseerde excellence's deze keer wol aan de juistheid getwijfeld hebben. KORTE BERICHTEN. Gisteren werd aan het abattoir te Amsterdam aangevoerd 2500 K.G. Argentijnsch vet, bestemd voor het leg'er. Het vet is aan het abattoir afgekeurd. Een 20-jarige jongeling te Eersel, die verleden week een scherpe patroon afsloeg en daarbij de kogel in het onderlijf kreeg, is gisteren in het ziekenhuis te Eindhoven overleden. Dinsdagavond is te Meerssen iemand door een automobiel overreden en gedood. Te Giethoorn heeft men diefstal van jonge ooie vaars gepleegd. Uit een nest heeft, men er zelfs drie weggenomen. Van de daders geen spoor. Woensdagavond miste te Delft een werkman uit Den Haag, die naar de muziek luisterde, op een ge geven moment zijn portemonnaie met inhoud en be schuldigde twee meisjes, die achter hem stonden, van zakkenrollerij. Hij noodzaakte hen naar 't politie bureau te volgen. Gelukkig voor haar was 's mans eigendom daar reeds als gevonden voorwerp gedepo neerd. Door iemand te Haarlem is een klacht ingediend tegen een onderwijzer omdat deze Dinsdagmiddag, tij dens de rekenles, diens twaalfjarig zoontje herhaald- malen met een liniaal in het gezicht zou hebben gesla gen^ waardoor blauwe striemen ontstonden en de on derlip opzwol. Te Rotterdam heeft de inspecteur der recherche Maandag aangehouden een 29-jarige winkelier uit Antwerpen, die zich sedert April j.l. bij herhaling had schuldig gemaakt- aan afpersing yan een geacht inge zetene tot een bedrag van 11.000. Bij zijne aanhou ding was de chanteur in het. bezit van 2400 aan bankpapier, dat hij juist weder had afgeperst. Aan mej. Flieringa te Joure, onderwijzeres, aan de chr. school aldaar, werd eenige maanden geleden ongevraagd ontslag verleend, omdat zij gesolliciteerd had aan een openbare school. Thans heeft ze even wel van de schoolraad bericht ontvangen, dat zij in hare betrekking gehandhaafd blijft, aldus meldde'men üati het NI)], v. Fr. Zij is dus in het. gelijk gesteld. Gisteren omstreeks 6 uur is nabij den Spaarn- dammerweg te Haarlem een grasmaaier die langs een spoorberm werkte, door een trein overreden en ge dood. - Dezer dagen werd in een turngebouw te Am sterdam een dertienjarige jongen er op betrapt, dat hij in de kleedkamer uit de jas van een der in de zaal werkzaam zijnde turners een .horloge wegnam, zegt de Te), De politie werd gewaarschuwd en daarbij kwam HET SCHOOLFEEST. Ongetwijfeld zullen er gisteren heel wat gedachten getoefd hebben bij Schoorl, waar immers het jong- Alkmaar van de openbare scholen het jaarlijksche feest vierde. En wellicht was menig bezorgd moeder tje wat blij, dat ze haar kleine(n) gisteravond om streeks negen uur weer behouden aan den wal had. Die groote boot had immers bij menigeen groote vrees veroorzaakt/een vrees, die niet geheel en al zal zijn verdwenen door het kalmeerend, vertrouwenwekkend stukje van het bestuur van volksonderwijs in onze courant van Zaterdag. De uitkomst heeft den inhoud van dat stukje volkomen bevestigd, geleerd, dat er hoegenaamd geen gevaar te duchten was. De „Alk maar" toch bleek bij het vertrek zoowei als bij de aankomst zoo vast op het water te liggen, dat elke vrees overbodig was. En bestuur èn begeleiders zul len het er wel over eens zijn, dat deze reuzenboot een prachtig vervoermiddel voor de ruim negenhonderd schoolkinderen is. Als zij 't voor 't kiezen hadden dan zouden ze stellig „de Alkmaar" voortaan altijd kiezen. Maar de keuze is aan de Alkmaar Packet. Gelukkig echter mag verondersteld, dat hare directie, zoo de dienst het maar eenigszins veroorlooft, zich bij hare beslissing' zal laten leiden door haar sympathie voor het schoolfeest, van welks welslagen immers ook zoo veel afhangt. Of is het misschien niet van groote beteekenis, indien honderden kinderen uit Alkmaar een prettig schoolfeest vieren, waarvan de heugenis hun het heele leven bijblijft en waarvan het genot te rugstraalt op de ouders? Behalve de directie der Alkmaar Packet hebben ve le anderen te veel om op te noemen recht op de erkentelijkheid van kinderen en ouders. In het bijzon der mogen we echter nog wel even de Alkmaarsche padvinders vermelden, die door hun medewerking er niet weinig' toe hebben bijgedragen, dat alles een orde lijk verloop heeft gehad. En eindelijk mag- met dankbaarheid worden gecon stateerd, dat ook het weer zich nog goed gehouden heeft. Geen wonder dan ook, dat de kinderen aange name uren in Schoorl hebben doorgebracht, prettig hebben gespeeld en zich de tractaties wel hebben laten smaken DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. Namens het uitvoerend comité wordt ons verzocht tc melden, dat abusievelijk in het verkorte program geen mededeeling is gedaan van de avondconcerten op het Hof, welke beide feestdagen om half negen begin nep. KIESVEREENIGING „EENSGEZINDHEID." Op verzoek herinneren wij er even aan, dat van avond om half negen in café Central de vergadering wordt gehouden, belegd ter bespreking van de gemeen teraadsverkiezing. CINEMA AMERICA IN. De heer W. Weber, bioscoopondernemer, is eigenaar geworden van hel perceel op den hoek van Ged. Nieuwesloot en Doeleaistraat, belioorende aan de Ambachtsschool en vroeger bewoond door Mevr. de wed. Thomsen. Het gebouw, welks uiterlijk vrijwel ongewijzigd blijft, zal van binnen dusdanig worden veranderd, dat het geschikt is voor een modem bioscooptheater en bovendien nog voor andere doeleinden. De fraaie bestuurskamer blijft ongewijzigd zij wordt koffiekamer. Een ruime hal zal leiden naar de zaal, die ruimte biedt voor 350 klapstoelen en 7 meter hoog is, terwijl door 2 ventilatoren voor voldoende luchtverversching gezorgd wordt en de verlichting' zoo goed mogelijk wordt gemaakt. Teneinde voor de vei ligheid der bezoekers in geval van nood zorg te dra gen, worden er niet. minder dan 8 nooddëuren aange bracht. De zaal zal ook dienst kunnen doen als tooneel-, concert en vergaderzaal. Ecu ergaderzaal wordt overigens ook nog boven in gericht, n.l. daar waar de erker zich bevindt. locwei alles dan nog rr.iet geheel zal zijn afgewerkt, loopt de heer Weber zijn. nieuwe Cinema Americain, welke onder architectuur van den heer P. N. Leguit wordt gebouwd, tijdens de kermis te openen. BEGIN VAN BRAND. By den lieer de Lange, borstelwerker, wonende Ou degracht alhier, ontstond gisteren in een kist met var kensborstels door onbekend»? oorzaak een begin var, brand. Door de buren werd het, vuur, dat slechts wei nig schade had nangerieht.,. gobluscht. De waterschade is nogal groot. VERGADERING VAN ONDERWIJZERS ON '^RWIJZERESSEN IN HET, ARRONDIS- SEMENT ALKMAAR. Heden werd in het gebouw „de Unie" de jaarlijk- m io vergadering gehouden van! onderwijzers en onder wijzeressen in het arrondissement Alkmaar. De a rr.-schoolopziener, de heer Dr. A. R. van Hat tum, opende te ruim 10 uur de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Het verheugde hem, dat zooveleu aanwezig waren in deze eerste vergadering' na de verkiezingen, in een tijd waarin zoovele vergaderingen zijn gehouden. Spr hoopte, dat de vergadering er niet minder geanimeerd om zou zijn. Daarna herinnerde spreker aan hetgeen in het af geloopen jaar is gebeurd. Hij wees er op, dat aan de bestuurstafel een ledige plaats valt op te merken, de plaats, waarop men den man mist, een van de vetera nen der vergadering-, wiens omgang zoo aangenaam en prettig was, en die men noode zag heengaan; spr. be doelde den heer II. van den Berg. Zijn assclie ruste in vrede! zeide spreker. Dan mist men nog een an der lid in deze vergadering, iemand, die als 't ware midden uit zijn werk is weggerukt, n.l. de heer Grim hoofd der school te Ot-erleek. Voorts, zei spreker, hebben we eenige in liet afge loopen jaar blijde gebeurtenissen te boeken: 25 of 40 jarige jubilea, of andere gebeurtenissen het partieu lier leven betreffende. Hiermede wenschte de voor zitter allen geluk, terwijl hij er ook met voldoening op wees, dat ook hier en daar in financieel opzicht voor de onderwijzers in dit jaar de toestand is verbe terd. In 't bijzonder wees spr. daarbij op Alkmaar. Vervolgens gaf spreker eenige cijfers om aan te toonen de resultaten van de werking der Leerplicht wet, In 1912 waren slechts twee proeessen verbaal opgemaakt en 400 aanmaningen verzonden. Voor 1913 bedroegen deze getallen reeds 8 en 200. 1913 schijnt dus veel ongunstiger te worden. Ten opzichte der landbouwverloven, die spreker haast zou willen noemen de kanker voor ons onder wijs, wordt opgemerkt, dat- dit aantal thans reeds 380 bedraagt, Spr. wekt de onderwijzers op hun invloed aan te wenden om deze verloven tegen te gaan. Op vele plaatsen is die invloed reeds merkbaar. In het bijzonder hoopt spreker, dat dit ook weldra te Bei- gen, waar de bijzondere school in dit opzicht bij de openbare nog al ongunstig afsteekt, bet- geval zal zijn, als de vereeniging, die dezer dagen aldaar is op gericht, ter bevordering' van het schoolbezoek, zal werkzaam zijn. Na verder nog medegedeeld te hebben, dat het niet mogelijk was geweest, zooals oorspronkelijk in het plan lag Dr. Soeman uit 's-Gravenhage te doen optre den met het onderwerp: „de lichamelijke opvoeding", en de heer A. Wijn zijn beloofde inleiding niet kon houden wegens sterfgeval in zijn familie, verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Daarna werd even het woord gevraagd door den dis triets-schoolopziener, den heer van Buijsen, die den heer van Hattum in zeer vleiende bewoordingen ge luk wenschte met het behalen van den Doctorstitel. Het Rijks schooltoezicht in het- algemeen zal dit, zei spreker, op zeer hoogen prijs stellen en in 't bijzonder verheugde het spreker, dat de heer van Hattum tot den kfing van het district Alkmaar behoorde. Spr. herinnerde er voorts aan, hoe de heer van Hattum. die zijn opleiding had genoten aan de Rijks normaal lessen en voorts verschillende betrekkingen bij het la ger onderwijs had' bekleed, gelegenheid had gevonden zich tot deze hoogte op te werken, een bewijs welk re sultaat, ook al heeft men een betrekkelijk geringe op leiding genoten, men kan bereiken. Spr. verzocht den aanwezigen, als een hulde aan den voorzitter, op te staan en een hoeravoor dezen aan te heffen, waar aan met instemming werd voldaan. De heer van Hattem dankte den districtsschoolop ziener voor de zeer vleiende woorden tot hem gericht en de vergadering voor de wijze, waarop ze die had onderstreept. Al wenschte spreker thans niet over de opleiding van den onderwijzer te spreken, naar aanleiding van de woorden van den heer van Buijsen wilde hij toch even mededeelen, dat het in zijn bedoeling ligt te trachten den op papier bestaanden cursus voor de hoofdakte leven in te blazen. (Applaus). Daarna werd door een kinderkoor onder leiding van den heer G. C. van Gulik een zevental nummers met pianobegeleiding ten gehoore gebracht n.l. Meilied, Zomerochtendlied en Een Hollandsch lied, alle van A. van Tetterode, Weerzien van B. Verhallen, Holland 18131913 van A. Stehuyer. Het liedje van den Ber- g'enaaï van Ph. Loots en tot slot- een solo en koor uit de c-antate Koning Mei von Gürlitt. De uitvoering dezer nummers slaagde uitstekend en lokte herhaaldelijk een daverend applaus der vergade ring uit. De voorzitter bracht den heer van Gulik een woord van dank voor de schitterende wijze, waar op liet koor de verschillende nummers had teil ge hoore gebracht en verzocht hem dien dank in natura. aan de leden van het koor over te brengen. Thans werden de notulen gelezen der vorige verga dering en na een enkele rectificatie goedgekeurd. Daarna werd het woord gegeven aan den heer A. van der Kooi, hoofd der Chr. School te Noordschar- woude, ter inleiding' van het onderwerp „Het rekenen in de lagere school." Na het zijns insziens verkeerde in enkele veel ge bruikte methoden als die van Langeraap, van Wage- ningen en Boosman, Bos en Jaspers te hebben aange toond en gegispt, gaf spreker aan op welke wijze door hem het rekenonderwijs wordt gegeven, daarbij er op wijzende, hoe bij de methodiek van ons rekenonderwijs als 't ware moeielijkheden zijn gezocht, die feitelijk niet bestaan. Ter illustratie van zijn methode behandelde spreker de hoeveelheden van 1 tot 10 met een plankje, waarop 2 rijen van 5 schijven, aan den eenen kant. wit en den anderen rood. De kinderen hebben zoo'n zelfde plank je met schijven in klein formaat. Door deze wijze van behandeling, zei spreker, krij gen de kinderen steeds dezelfde eenvoudige voorstel ing der getallen en dat is een groot voordeel. Andere aanschouwingsmiddelen voor getallen van 10 tot 20 en tot 100 gebruikt spreker niet, omdat ze niet noodig zijn. Daarna zette spreker uiteen, hoe hij de optelling en aftrekking beneden 100 behandelt, waarin het meer bijzondere van zijn methode, waarbij het hoofdrekenen ook vooral tot zijn recht komt, vooral gelegen is. Op verzoek van den voorzitter brak inleider hiel de behandeling van zijn onderwerp af tot na de pauze. Thans werd de vergadering vergast op een tweetal muzieknummers voor 2- violen en piano, voorgedragen door mevrouw Bijloos—Quax (piano) en dé heeren Bijloos en Kroone (viool). Met onverdeelde aandacht luisterde de vergadering- naar de schoone voordracht van Charison Melodieux an Oh. Gounod en Gtosze elegische Nocturne van C. Schubert en na beide nummers bleek het uit het krachtige applaus hoezeer mevrouw B. en de beide heeren de vergadering aan zich hadden verplicht. De voorzitter bracht hun dan ook met volle instem ming der vergadering' een woord van hartelijken dank. Daarna werd tot 2 uur gepauseerd. Na de pauze werd door den voorzitter medegedeeld lat de inmiddels gehouden stemming voor 2 bestuurs leden tot resultaat heeft gehad dat als zoodanig ge kozen is mej. G. Bakker t© Alkmaar in de vacature van den heer H. van den Berg en dat herkozen is de lieer P. Greidanus. Nu werd de heer M. Kater uitgenoodigd zijn beloof de voordracht te houden: Twee schetsen van een trouwdag van Dr. Laurillard. Dit geestige gedicht werd door den heer Kater op zoo talentvolle wijze voorgedragen, dat de vergadering ten volle genoot van het aardige, maar ook van het schoone en gevoelvolle dat er in voorkomt. Een luid applaus was zijn dank en de voorzitter voegde er alleen dit bij, dat het de vergadering zeker genoegen deed, dat de heer Kater nog eens op het programma stond. (Wordt vervolgd). DE BALKAN. De gespannen toestand blijft voortduren. Serviërs en Grieken zetten de gevechten tegen de Bulgaren voort. De Servische volksvertegenwoordiging besloot met algemeene stemmen een telegram met hartelijke groe ten aan het Servische leger te zenden en het te mel den, dat het land met vaderlandslievende geestdrift het zegevierende voortrukken der Servische banieren volgt langs den geheelen weg, dien de schandelijke overval de Bulgaren ze noodzaakt te volgen. De gezant van Bulgarije heeft, een bezoek gebracht aan den Griekschen minister-president Venizelos en dezen verklaard, dat minister-president Danef last had gegeven, dat de Bnlgaarsche troepen in hunne stel lingen zouden blijven en de vijandelijkheden staken en dat hij een onderzoek instelt om uit te maken wie ver antwoordelijk is voor den aanval. De lieer Danef, zoo vervolgde de gezant, liet daarom den Griekschen mi nister-president verzoeken dezelfde maatregelen te ne men. De heer Venizelos gaf echter een weigerend ant woord en voegde daaraan toe, dat hij liet Grieksche leger had gelast op te rukken en de Bulgaren terug te werpen uit de neutrale zone. De Kamer is in buitengewone zitting bijeengeroe pen, zegt het Hbld. De Grieksche Koning is naar Saloniki vertrokken om het bevel over het leger en de vloot op zich te ne men. FRANKRIJK. De legercommissie uit de Kamer heeft, naar de „N. Rott. Ct." meldt, met 13 tegen 6 stemmen de motie van den heer Jaurès verworpen, waarin de regeering' werd uitgenoodigd de lichting van 1910 naar huis te zenden, vóór de Kamers een be slissing genomen heeft over de inlijving van jongelui van 20 jaar. De minister van financiën heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend tot verhooging van de be zoldiging der officieren en onderofficieren van leger en vloot. De kosten worden op omstreeks 32.500.000 geraamd. DU1TSCHLAND. Binnenkort zal een overeen komst tusschen Duitschland en Frankrijk betreffende de luchtvaart onderteekend worden. De aanleiding daartoe is^ geweest het landen van Duitsehe luchtsche pen en vliegtuigen in Frankrijk. ENGELAND. Het Londensche Kanselarijhof heeft het verzoek van juffrouw Webb, om als procureur werkzaam te zijn, afgewezen. De president van het hof verklaarde dat in Engeland vrouwen niet kunnen worden toegelaten als advocaat of procureur. De ministers Lloyd George en Sir Rufus Isaacs waren Dinsdag' eeregasten bij den lunch, die do „Nati onal Liberal Club" hen als t'eeken van vertrouwen der liberale partij gaf, nadat het onderzoek in de Mar- coniaangelegenheid de onhoudbaarheid van de be- ichuldigingen der tegenpartij had bewezen. Op de Schotsche hooglanden is het weer' achteruit gegaan; daar valt nu een fijnen regen neer. Alleen in het Zuidelijkst Engeland domineert nog' de zonne schijn. In Noord-Frankrijk hangen zware luchten, waaruit nu en dan een enkel regenbuitje viel. In Zuid-Frankrijk is liet zonnig, de temperatuur is daar aangenaam. Door heel Duitschland is het somber grauw, koel en dikwijls regenachtig. In Bohemen en 1 irol is het tijdelijk zonnig, tijdelijk druilerig; er de den zich storingen voor. In Zwitserland heerscht veelal zonnig, echter in het algemeen nog aarzelend weder. KORTE BERICHTEN. - De Keizer verleende aan den Rijkskanselier de briljanten bij de Orde van den Zwarten Adelaar. - De heer Yvetot, secretaris van de Parijsche Ar beidsbeurs, is gisteren in zijn woning gevangen genomen. Te Epernay is een tweedekker tijdens een vlucht neergestort. De bestuurder is zwaar ge wond; een officier die als passagier meegegaan was, werd. gedood. Aan de tooneelspeelster Daisy Moss is gisteren te Londen zes ton schadevergoeding toegewezen we gens verbreking der haar gedane trouwbe lofte door dem zoon van Lord Northampton. Deze laatste bad zijn zoon dit huwelijk verboden. Tegen den gouverneur van den staat Nieuw- York heeft een jonge dame te Philadelphia werkzaam als typiste, een klacht ingediend. Hij zou in 1903 hebben beloofd haar te huwen, doch die belofte hebben verbroken. In de Zuid-Afrikaansehe mijnen staken meer dun 5000 werklieden, afgezien nog van de mijnen der Ro- binson-groep en die ten westen van Johannesburg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 3 Juli. Medegedeeld door het Koninklijk Nederland*si Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tol den avond van 4 Juli. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.9 te Valentia. De laagste stand van den barometer 756.7 te Memel en Neufahrwasser. VERWACHTING. Zwakke tot matige noordelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van H. J. B. PEET aldaar, om vergunning tot het opriohten van twee electro- motoren elk van 2 P.K., ter vervanging van den be staanden gasmotor van 3 P.K. in zjjne Koffiebranderij, in het perceel Fnidsen, Wijk C No. 119. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 17 Juli e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Juli 1913. Ingezonden «lakken. Alkmaar, 30 Juni 1913, Mijnheer de Redacteur, ,Zou het niet noodzakelijk zijn indien de Zander- sloot voor fietsrijders werd verboden, althans op Zon-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2