DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Herstemming. l K ff o. 154. Honderd en vijftiende Jaargang 1918 ZATERDAG 5 JULI. ar. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. f ikt ,rs- ;en en sN i ALKMAAR, 5 Juli. Nog éénmaal zullen we de aandacht van onze lezers moeten vragen voor de politiek er wordt, nu de verkiezingen voor Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad zoo snel op elkaar volgen, haast wat al te veel van de kiezers en de couranten-lezers gevergd. Maar wanneer de Alkmaarsche kiezers Dinsdag hebben voldaan aan hun plicht, wanneer zij door het zwart maken van de witte kringetjes voor de namen hunner candidaten op hun stembiljetten den hun toe- gekenden invloed op het bestuur dezer gemeente heb ben doen gelden, dan zijn de algeir.eene verkiezingen in het jaar 1913 afgeloopen, en is er gelukkig! zal menigeen uitroepen aan de verkiezingsdrukte éen einde gekomen. De stemming, welke de herstemming op Dinsdag a. st. tengevolge heeft gehad is voor de vrijzinnigen onbevredigend en teleurstellend geweest. Niet in de districten L en III daar was het te voorzien, dat er herstemmingen zouden komen, al had men ge hoopt, dat de candidaten van rechts niet over de ge- heele linie de 'meeste stemmen zouden behalen. De verrassing, die een teleurstelling was, is echter in district II uit, de stembus gekomen. Daar toch mocht worden verwacht, dat de vrijzinnige aftredende leden, de lieeren Govers en Luiting, onmiddellijk zouden worden herkozen. Maar ook daar zijn de kiezers an dc-rmaal ter stembus opgeroepen, omdat op den soci- aal-democratischen candidaat een veel grooter stem- men-aantal werd uitgebracht, dan vermoed werd. De kiezers in I en III zullen dus Dinsdag de keuze hebben tusschen twee kerkelijke en twee vrijzinnige candidaten, die in II tusschen een kerkelijke, een so ciaal-democratische en twee vrijzinnigen. En op den totalen eind-uitslag zullen zij, die den eersten keer op <le sociaal-democratische candidaten stemden, een zeer grooten invloed hebben. Waar ook deze verkiezingen staan in het teekeii van de partij-politiek, waar het enkel en alleen erom gaat of de meerderheid van den Aikmaarsehen Raad overwegend links zal blijven of overwegend rechts zal worden, daar ligt het voor de hand, dat er van links zoowei als van rechts pogingen zijn gedaan om zich van de kiezers, die sociaal-democratisch stem den, to verzekeren. Van christelijk-historische zijde is men er evengoed bij geweest als van vrijzinnigen kant en er is van die zijde een voorstel tot onderlinge hulpverschaffing ter sprake gebracht, dat voor de soc.-dem. zeker niet minder aanlokkelijk was, dan het welk door de vrijzinnige kiesvereeniging „Eensgezind heid" officieel werd gedaan. Wij stellen dit op den voorgrond, om duidelijk te doen uitkomen dat het hier slechts een ruilhandel betreft, waar de beginselen als zoodanig geheel buiten staan, een ruilhandel enkel ton doel hebbend om van de eigen candidaten zooveel mo gelijk raadsleden te maken. De afdeeling Alkmaar van de S. D. A. P., kiezend tusschen twee kwaden, gaf er de voorkeur aan, de onderhandelingen met de vrijzinnigen officiëeel te openen. Het bleek echter dat zij haar stemmen niet dan zéér duur wilde verkoopen. Zij eischte voor den steun aan vijf vrijzinnige candidaten, den steun van hun candidaat, de intrekking van een bepaald aange wezen candidaat in district II en bij uiet-verkiezing van den sociaal-democraat, de opoffering van den tweeden vrijzinnige in dat district, zoo die gekozen mocht worden. Zij gaf genoeg maar zij eischte naar het eenstemmig oordeel van de druk bezochte vergadering van Eensgezindheid buitensporig veel. Daarentegen was Eensgezindheid gekomen met een voorstel, dat intrekking van de soc.-dem. candidatuur om tactische reden eischte onder toezegging, dat dade lijk na de verkiezing in II voor een sociaal-demo cratische candidatuur een zetel zou worden inge ruimd. Wel stond er in het voorstel „bij eventueele overwinning in alle districten," doch de bedoeling daarvan was geen andere dan deze: „bij den loyalen steun van de sociaal-democraten in alle districten." In de niet-druk bezochte vergadering der S. D. A. P. werd echter dit voorstel met algemeene stemmen onaannemelijk verklaard. Wij willen nu niet verder in bespiegelingen treden over het negatieve resultaat der onderhandelingen, doch nog even nadrukkelijk constateeren, dat uit het niet-slagen geenszins de gevolgtrekking mag worden afgeleid: de vrijzinnigen willen geen sociaal-demo craat in den Raad; voldoende is ook nu weer geble ken, dat de vrijzinnigen dit wèl willen. Door het mislukken van de onderhandelingen, zijn dus de vrijzinnigen en de sociaal-democraten, evenals de gecombineerde kerkelijken, Dinsdag op eigen krachten aangewezen. Zal onze verwachting, dat de sociaal-demoeraat on der deze omstandigheden geen kans heeft gekozen te worden, andermaal worden beschaamd? Het is haast niet ann te nemen tenzij rechtsche kiezers er prijs op zouden stellen den vrijzinnigen een zetel te ont nemen. ook nl werd die zonder wederdienst bezet door een sociaal-democraat, ijsb^SL. Maar hoe het in 11 ook moge loopen, het zal er vooral om gaan, of de aanval door rechts op vijf der vrijzinnige zetels al of niet zal slagen, of de meer derheid van den Raad rechts zal worden of links zal blijven. Het is bij deze verkiezing niet de vraag om een zetel van links meer of minder, maar het is voor de vrijzinnige denkbeelden in het gemeentebestuur thans de kwestie van „er op of er onder." En wie bedenkt, dat van al de verkiezingen die voor den gemeenteraad de burgerij het onmiddel- lijkst raken, die zal het gewicht van dezen laatsten gang naar de stembus beseffen, die zal inzien, dat er voor Alkmaars burgerij groote belangen op liet spel staan. Daarom is het te hopen, dat de burgers, die op de beslissing invloed kunnen uitoefenen, dezen invloed niet ongebruikt laten, van welke partij zij ook mogen zijn. Er is Dinsdag niet slecht gestemd, er moet a.s. Dinsdag nog héél veel heter gestemd worden. Voor de vrijzinnigen is de kans van slagen zeker niet overma tig gunstig. Zij zullen in alle drie districten hun uiterste krachten moeten inspannen. Dringend nood zakelijk is het, dat ieder vrijzinnige zijn plicht doe, dat is: komt stemmen en overeenkomstig het advies van „Eensgezindheid" zijn stembiljet gaat invullen. Wie op reis moet, neme een lateren trein. Wie het druk heeft, offere een weinig tijd op. Wie ziek was en nog niet geheel hersteld is, raadplege zijn dokter. Wie verleden Dinsdag uit onverschilligheid wegbleef, kome nu toch vooral, geve zich dc geringe moeite van een gang naar de stembus. Trouw moeten alle vrijzinnigen Dinsdag opkomen. Ditmaal mag minder dan ooit de beslis sing afhangen van de thuisblijvers. Door een luttel aantal stemmen, wordt naar alle waarschijnlijkheid be slist, of de Alkmaarsche Raad „om" zal gaan. Moge in geen geval de verantwoordelijkheid van den uitslag der herstemming berusten bij vrijzinnige thuisblijvers! Moge Dinsdagavond veeleer kunnen worden getuigd de Alkmaarsche Raad is links gebleven, omdat de meerderheid van Alkmaars bevolking nog links is. KAMERVEER 1EZINGEN. De Christelijk-Historischen in Amsterdam II en Amsterdam VI hebben aan dr. de Visser, met het oog op de komende naverkiezingen, de candidatuur aange boden, maar dr. de Visser heeft bedankt. Volgens het N. v. N. bestaat bij het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam het voornemen dr. J. Th. de Visser, indien deze niet weder tot lid der Tweede Kamer wordt benoemd, weer te Amsterdam te beroepen. KARDINAAL VAN ROSSUM. Kardinaal Van Rossum is gisteren om halfeen te Zevenaar aangekomen. Hij werd begroet door mgr. Schaepman, president van het Seminarie Rijsenburg, namens den Aartsbisschop van Utrecht en het semi narie. 12.46 vertrok men naar Utrecht. Te Arnhem werd de kardinaal namens het hoofdbe stuur van de Hanze in het Aartsbisdom welkom ge- heeten door den heer Hulsker. Te Utrecht waren ter begroeting aanwezig de vica ris en secretaris van het Aartsbisdom, benevens eenige belangstellenden, w. o. vele heeren geestelijken. Gistermiddag 6 uur is de kardinaal aan het Wees- perpoorstation te Amsterdam aangekomen. Voor het station had zich een groote menigte nieuwsgierigen verzameldde perrons waren afgezet, en daarop wer den slechts weinigen, en dan meerendeels geestelijken, toegelaten. Toen de trein binnen was gekomen, werd de kardi naal die vergezeld was van zijn secretaris en den gen- tilhomme den heer Drehmans in ambtscostuum op het perron welkom geheeten door een heeren-comité bij monde van den heer Schade van Westrum. Toen de kerkvorst daarna, door dit heeren-comité begeleid, zich over het perron naar de met groen en tapijten versierde wachtkamer begaf, juichte de op het Sta tionsplein saamgedrongen menigte hem luide toe, wat hij buigend beantwoordde. De kardinaal' droeg den langen purperrooden kardi naalsmantel, en boven de eveneens purperen baret den kardinaalshoed; in dit prachtige'gewaad zag hij er waarlijk vorstelijk uit, zegt de N. Rott. Ct. Op het eerste perron stonden de leerlingen van het R. K. gymnasium en de II. B. S. der paters Jesuïten en haië opgesteld onder hun leeraren, met eenige van wie de kardinaal zich in het voorbijgaan even onderhield. In de wachtkamer tweede klasse werd hij ontvan gen door mgr. A. Calier, bisschop van Haarlem, en mgr. Meeuwissen, gewezen vicaris apostolicus van Suriname en Curagao, welke kerkvoogden beide in klem-bisschoppelijk ornaat waren; zij waren omstuwd door een groot gedeelte van de geestelijkheid dei- hoofdstad, onder wie zich bevonden de deken mgr. L. E. Jansen, geheim-kamerheer van den Paus, en de geheim-kamerheeren mgrs. Eiygenraam, Klönne, rec tor van de Bagijnhofskerk, en van Zanten, pastoor van St. Willibrord buiten de Veste, en pater Lomeyër C. S. S. R., oud-provinciaal van de congregatie van den Allerheiligsten Verlosser in Nederland. Nadat de kardinaal door de beide bisschoppen ver welkomd was, werden alle aanwezige priesters tot de handkus toegelaten, welken zij door een eerbiedige kniebuiging deden volgen. Vervolgens steeg de kar dinaal met de bisschoppen en pater Lomeyër in een auto, de hooge geestelijken volgden in auto's. Bij het afrijden werd de kardinaal door de menigte op straat geestdriftig toegejuicht. Het ging nu onmiddellijk naar de Redemptoristen kerk aan de Keizersgracht, welke zoo stampvol was, dat er zelfs geen enkele plaats in de paden tusschen de banken onbezet was gebleven. In de rpkversierde kerk was al het electrisehe licht- ontstoken; het prach tige hoofdaltaar achter de lange rij van kostbare godslampen baadde in een zee van waskaarsenlicht, en daarboven teekenden zich, met electrisehe gloeilamp jes verlicht, de statige lijnen der spitsboogvormige vensters af. Met het voorgeschreven ceremonieel werd de kardinaal hier ontvangen. De geestelijkheid in surplis en stola wachtte den kardinaal achter in de kerk op: met het kruis, door een sub-diaken ge dragen, ging zij hem daarna, omringd door de hooge kerkelijke" autoriteiten, vooraf naar het priesterkoor. Hier nam de kardinaal plaats onder een troonhemel; het knapen- en mannenkoor had intussehen de anti foon Fideles namque, gezet op twee-stemmige muziek, aangeheven. Daarna volgde het loflied op de II Maagd: Tota pulchra es, Maria, waarop de kardinaal plechtig den zegen over de menigte gaf onder het zin gen der woorden van het gewone zegenformulier: Be- nedieat vos omnipotens Deus, Pater, et Eilius, et Spi ritus Sanctus! De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Omstuwd door de geestelijken begaf de kardinaal zich al zege nend tusschen de menigte door naar het klooster der Paters Redemptoristen naast de kerk, waar hij gedu rende zijn verblijf te Amsterdam zal logeeren. ve voorstellingen u een rad voor oogen te draaien. Deze verraderlijke daad van die Bondsmannen, die haar begingen, is onvergefelijk. Verlaat den Bond en zooveel te méér thans zullen uittreden, zooveel te meer zal de eerlijkheid worden gediend! Gemengd nienws. SLANGENVEGT.SIC TRANSIT GLORIA! Gisteren en vandaag zijn volgens het Hbld. de ver zamelingen van wijlen Koes de Wit onder den hamer gekomen. Het is misschien was pompeus gesproken, om het „verzamelingen" te noemen. Maar zelf sprak hij er altijd zoo over: „M'n museum met m'ir verza melingen!" En daarom is het goed, dat men ze dien naam heeft laten behouden. Waarom men de „verzamelingen" maar niet liever in denzelfden vorm heeft gelaten, en ze daar zoo gela ten heeft in het Slangenvegt-Museum aan de Vecht., dat weten we niet, en dat mogen we ook niet beoor- deelen. Waarschijnlijk was het uit deze overweging dat het „museum" en zijn „verzamelingen" eigenlijk geen beteekenis hadden wanneer niet Kees de Wit zelf met je meewandelde om je z'n rariteiten en reisherin neringen te laten zien en er de onmisbare verklaring aan te geven. Maar Kees de Wit liep) de laatste jaren al niet meer zelf met z'n bezoekers rond; „Slangenvegt" lag daar als uitgestorven en in een onder dichte boomschadu- wen afgesloten melancholie. Ook het museum werd bijna niet meer bezocht. Toen dan de oude zonderling eindelijk kwam te sterven, scheen er geen reden meer een herinnering langer te laten voortleven, waar de Heer van Slangen vegt er zelf niet meer zou zijn, om het rare van z'n rariteiten leven in te blazen. Dus hebben z-e nu maar besloten, dit alles in veiling- te brengen en zoo was het gisteren en vandaag openbare verkoop in Breukelen, het „Museum" ver- ontheiligd als veilingzaal, daarbinnen de onaandoenlij ke stem van den veilinghouder, en de notaris uit Breukelen met den bril op den neus, en een publiekje van ongewijde koopjes-jagers. Arme Kees de Wit, als je aan zoo iets ooit had moe ten denken! Het deed soms pijn, zooals daar de ruim zevenhon derd nummers van den catalogus werden afgehamerd huisraad, schilderijen, oude meubelen, porselein, boe ken, wapens, curiositeiten Vooral die laatste, de curiositeiten, de eigenlijke herinneringen van en aan Kees de Wit!. Wie bood er wat voor? Wie voelde er nog wat voor? No. 152 „mechanische apparaten, beeldjes, enz.',, wel, was daarbij nipt onze oude vriend, de Amerikaan- sc-he president Grant, die rookte als een Turk, zoo dik wijls Kees de Wit hem maar wilde vertoonen? En eindelijk, als het laatste nummer van den cata logus, op den laatsten veilingdag: „Lijst en ezel van den doodenakker." Het was of er bittere ironie had voorgezeten, om juist dit liet. laatst onder den hamei te brengen. Het was een van de zonderlingste grillen van Kees de Wit, deze „doodenakker", excentriek en toch van een eigen aardige gevoeligheid, want hij stak de portretten van zijn gestorven vrienden in één groote lijst bijeen, en zette die lijst op een ezel, vlak naast zijn schrijftafel, al zijn gestorven vrienden daar bij elkaar, één groote lijst met herinneringen, zijn „doodenakker." Ik heb niet gewacht tot ook dit catalogusnummer van Slangevegt bij opbod zou worden toegewezen. Ik wist immers, dat de „doodenakker" van den Heer van Slangevegt onvolledig zou zijn, omdat hij er zelf aan ontbrak. BOND VAN KTAATSPENSIONNEERING. De heer 1!. Vos, predikant te Middelstem brand merkt zooals hij zegt in de „Nieuwe Courant" „de meer dan schandelijke wijze, waarop de Bond voor Staatspensioneering de vrijzinnige concentratie in dén rug heeft aangevallen." De schrijver betoogt, dat in den tijd' toen de Bond in opkomst was en zieh tegenover alle politieke par tijen neutraal toonde, hij telkens de krachtigste te genwerking, vooral ten plat belande, van de S. I>. A. 1'. ondervond, die niet ophield tegenover het Bondsbegin- sel: gelijk pensioen voor all en te stellen het socia listisch beginselpensioen voor de a r b e i d e r s. Toen de Bond begon te groeien en langzamerhand een invloed kreeg, waarmede gerekend' moest worden en hij tegelijkertijd uit opportuniteits-beweegredenen toestond voor staatspen^oen voor behoeftigen te pro pageeren, mits het einddoel pensioen aan allen niet uit het oog verloren werd begon de socialistische in tocht. De schrijver laakt' ten zeerste het optreden van don Bond, die z. i. onmiskenbaar voor het socialisme partij getrokken heeft en als een sluipmoordenaar heeft ge tracht de vrijzinnige concentratie den gilftdolk in den mg tc steken. Daarom, zoo besluit de schrijver, heb ik aan hei hoofdbestuur medegedeeld, dat ik mijn lidmaatschap van den Bond heb opgezegd, en daarom doe ik een beroep op alle vrijzinnige Bondsleden. Ilebt uw eer als vrijzinnige mannen lief! Verlaat den Bond voor Staatspensioneering, treedt uit deze vereeniging, dn het socialisme in het gevlei is gekomen en die ge poogd heeft door verraad uw vrijzinnige candidaten te doen tuimelen. Weest nu niet zwak of toegevend. Het comité van actie, hoofdbestuur en redactie zul len allicht zoete broodjes bakken of pogen door schee UIT PURMEREND. Bij de heden gehouden stemming voor de verkiezing van 4 leden voor den Gemeenteraad werden uitge bracht 965 stemmen. Volstrekte meerderheid werd niet verkregen. Herstemming moet plaats hebben tusschen: G. C. Dekker, lib., aftr., 467 st. G. Edel Gz., S. D. A. D., 167 st. F. J. B. Middelhoff, kath., aftr., 411 st. Phill Sigling, lib., 339 st. J. Vet Jz., S. D. A. P. 369 st. C. de Vries, lib., 468 st.J. de Vries Jz„ S. D. A. P. 288 st. G. de Wolf, kath., 259 st. UIT KOEDIJK. Dn jaarlijksche uitgaansdag van vele Koedijkers is weer achter den rug. De vereeniging' „Vriendenkring" maakte dit jaar een uitstapje over de Zaanstreek door Amsterdam naar Ouderkerk, en terug werd afgestapt te Amsterdam en Zaandam. O'ndanka het minder pret tige weer heerschte er den geheelen dag een zeer ge zellige stemming en werd er menig dansje gedaan. Opgewekt door de muziek van gebroeders Dekker, was men 's morgens om 5 uur afgevaren en toen was er vrij wat volk op de been, niet minder was dit echter 's avonds toen langs het dorp werd gevaren met volle muziek. Een ieder was toen op den dijk en velen fietsten met de boot mee, om bij beide aanlegplaatsen aanwezig te zijn. De vereeniging kan met genoegen aan dezen uitgaansdag terugdenken, en het bestuur kan tevreden zijn over zijn werk. UIT DE RIJP. De Gemeenteraad van De Rijp heeft in zijne vérga- dering van den 3en Juli tot gemeente-ontvanger be noemd den heer A. Roelofs te De Rijp. Tot commis saris van de Maatschappij tot bevordering der Nijver heid werd benoemd de heer P. A. Romijn, burgemees ter. UIT HENSBROEK. Bij de thans gehouden stemming voor een lid van den Raad dezer gemeente (vacature wijlen C. Koe man) zijn uitgebracht 103 geldige stemmen, hiervan Verkreeg de heer A. Schrooder 77 en de lieer J. Bolke- stein 26, zoodat eerstgenoemde als zoodanig is geko zen. UIT HEILO. De Commissie tot regeling der Onafhankelijkheids feesten heeft in lie.; lokaal van mej. de wed. E. van der Horst een vergadering- gehouden ter bespreking' van de betrekkelijke aangelegenheden. Het feestpro gramma vermeldde, behalve het schoolfeest, ook een bloemencorso met versierde reclamewagens, sportkar ren, fietsen, aangespannen rijtuigen enz. Vele veree- nigingen hebben hare medewerking toegezegd. Zal het feest slagen, dan is het noodig- dat de ingezetenen ruim teekenen op de eerstdaags te presenteeren lijsten. De feestviering werd bepaald op 14 Augustus. Tot beschermheer dezer feesten werd gekozen jhr. mr. P. van Foreest, die zich deze verkiezing liet wel gevallen. DE AALSTER DA M&CHE TRAM. Men schrijft ons: Van 1 Juli af is een groot aantal nieuwe wagens, motorwagens en bijwagens, in gebruik. De hoofdstad bezit nu zeventien lijnen; lijn vijftien en zestien zijn nog- niet in exploitatie, maar lijn zeventien, die de Amstelveensche Weg met den Dam verbindt, en dio zijn weg neemt door de zoogenaamde Kinkerbuurt, rijdt nu dagelijks. Deze lijn moet één ontlasten. Lijn één gaat van den Amstelveenschen Weg naar het IJveer, lijn twee van den Koninginneweg naar het IJveer. Vanaf het Leidsclie Plein loopen beide lij nen over dezelfde rails. Nu wil het noodlot want werkelijk, het is een noodlot voor de moderne Amster dammers, die snel door de stad willen rijden dat in de Leidschestraat maar enkel spoor ligt. De trams kruisen bij de verschillende bruggen over de grachten. Daar het passagiersvervoer in de laatste jaren enorm is toegenomen, is op lijn 1 en 2 de drie-minuten-dienst ingevoerd. Gemiddeld gaat dus in beide richtingen om de anderhalve minuut een tram. Nu kan een leek inzien, dat dit systeem niet kan worden toegepast op enkel spoor. Een dubbel spoor kan men echter in de nauwe Leidschestraat niet aanleggen. Derhalve is het met het tramverkeer in deze straat een vreeselijke misère. Het eenig' afdoend middel zou zijn de trams slechts in één richting door de Leidschestraat te laten rijden, en de wagens langs een nieuw aan te leggen weg in de andere richting te voeren. Maar hiermee zouden reusachtige bedragen gemoeid zijn. Af en toe hebben de trams zelfs twee bijwagens te trekken. Dan gaat het wisselen zeer moeielijk, het kost veel tijd. en wellicht ontstaat een opeenhooping. Ih' directeur van de Gemeentetram heeft het goed ingezien, dat de Leidschestraat moet worden ontlast. Maar of lijn .17 hierin genoegzaam kan voorzien, valt zeer te betwijfelen. DE VOLKSUNTVERSITETT. Men schrijft ons uit Amsterdam: Zijn wij goed ingelicht, dan is het initiatief tot ik- oprichting van de Vereeniging „Volksuniversiteit" in dertijd genomen door den heer H. S. Uyekruyer, die thans secretaris van de vereeniging is. liet Directo rium bestaat uit vijf mannen met een naam, dio klinkt ui een klok: Prof. Steinmetz, de districtsschoolop ziener Dr. Gunning, Ingenieur van Loepen Martinet, Prof. Kohnstamm, en de NederduiteCh-Hervormde predikant Dr. de Sopper. Deze namen geven vertrou wen. Wij hooren, dat de heeren hard werken voor de zaak, en dat zij vol goeden moed zijn. Bij vele boekhandelaren kan men prospectussen on kaarten krijgen. De kosten zijn gering. Men heeft twee afdeel ingen: A. is voor hen die alleen lager on derwijs hebben genoten, terwijl B bestemd is voor jon gelui, die een II. B. S. hebben bezocht. Begin No vember wordt de Volksuniversiteit geopend; wekelijks wordt dan in de verschillende vakken les gegeven; zoo gaat het door lot begin Maart ;iedere cursus bestaat zoodoende uit ongeveer vijftien lessen. De lokalen van het Gemeentelijk Universiteitsgebouw zijn aange- EN xK- AG

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1