DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 DINSDAG 8 JULI. No. 156 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groete letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Firma STIKKEL, 0LIJ en TEN ZELDAM. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HINDERWET. DE BOND VOOR STAATSPENS1ONNEERING EN DE VERKIEZINGEN. STADSNIEUWS. „Kennemer Antogarage", Telet. 146. 1LKHAAB. OÜRANT HavI Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- j MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be- sluit van 5 Juli 1.1. vergunning hebben verleend aan j W. G. E. VAIili, aldaar, tot het oprichten vaneen beetelncbtoven, ter vervanging van den bestaan- den jjzeren oven, in het perceel HOUTTIL B 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Seeretaris. Alkmaar, 7 Juli 1913. ALKMAAR, 8 Juli. In een onlangs verschenen roman „de Tunnel van den schrijver Kellermann wordt het fantastische plan behandeld van een tunnel welke Europa onder de zee met Amerika verbindt. Dé auteur behoort dus tot hel genre Jules Verne en Wells, schrijvers, die van een „dichterlijke vrijheid" uitgaan en daaraan bun beschouwingen vastknoopen. Vroeger liet men der gelijke fantasieën voor wat ze waren. Sinds echter moer en meer blijkt, dat hetgeen men beslist onmoge lijk acht daarom nog niet inderdaad tot de onmoge lijkheden behoort, wijdt ook de nuchter-berekenende techniek hare aandacht aan zulke geniale dwaasheden. Zoo heeft een ingenieur zieli eens bezig gehouden met het plan van den Europeesch-Amerikiaanschen tunnel en het is wel interessant zijn betoog even in het kort weer te geven. Den kleinsten afstand tusschen beide werelddeèlen schat hij op 3600 kilometer. Allereerst nu stelt hij zich voor dat de methode wordt toegepast, welke bij den tunnel onder de Hudson-rivier is ge volgd. Diaar de tunnel op een diepte van 4000 meter zou moeten worden gegraven, zou hij aan een druk blootgesteld zijn van 40 atmosfeeren, zoodat het on mogelijk zou zijn een tegen-luchtdruk aan te wenden. Werd de tunnel echter aldus gemaakt en begon men aan beide kanten tegelijk, dan zou men per dag - aan elk eind ongeveer 5 meter opschieten. De tunnel zou dus gereed zijn in 360.000 dagen, dus in ongeveer 1000 jaar. Men begrijpt, dat een onderneming, welke tien eeuwen noodig heeft om tot stand te komen, weinig kans van slagen heeft wie steekt er zijn geld in een aandeelen-kapitaal, dat de eerste 1000 jaar geen rente kan afwerpen? Ook al slaagde men door ook op de eilanden, die toevallig in de richting liggen, te beginnen erin den aanlegtijd tot 125 jaar te ver minderen, dan nog zou deze periode veel te lang du ren. Er is echter nog een andere methode denkbaar, wel ke in liet klein reeds haar toepassing vindt. Men maakt ijzeren tunnels onder een rivier op liet land in gedeelten gereed, brengt deze stukken ter plaatse, laat ze daar zinken, verbindt ze in de diepte, pompt de ijze ren reuzenhuis leeg en. is klaar. Maar het is on mogelijk, duikers naar den bodem van een oceaan te zenden. Men zou dus den tunnel boven het water ge reed moeten maken, deze op schepen of vlotten naar de zee brengen en dan daar laten zakken. Men zou met den tunnel dus precies zoo handelen als indertijd met den electrischen kabel. Aldus zou men een zware, absoluut lucht- en waterdichte ijzeren buis krijgen, die met voldoenden breeden basis vast op den bodem van den oceaan lag en die men na haar uitgepompt te hebben, in gebruik zou kunnen nemen. .Wanneer men echter bedenkt, dat het leggen van een onderzeeschen kabel met veel moeite en met een opoffering van millioenen gepaard ging, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat de tunnel op deze wijze ook nog niet zoo heel spoedig tot stand komt. Gesteld echter dat hij er langs dezen weg is, dat er rails zijn, dat er een spoortrein viee-versa gaat. Met het oog op de veiligheid zou er stellig niet met een grootere snel heid dan 100 kilometer per uur kunnen worden gere den. L>e afstand van. Brest naar Nieuw-York dit zou de richting van dezen tunnel waarschijnlijk moe ten zijn kon men dus in 54 uur afleggen. D-at zou wel in overeenstemming zijn met den geest des tijds. Men vrage evenwel niet, hoe enorm duur het passa giers- en goederenvervoer wel zou moeten zijnDe tunnel zou toch zeker wel 3.000.000.000 gulden kosten en wat zou er dus aan rente en afschrijving niet jaar lijks een kapitaal moeten worden opgebracht. Zelfs bij het Panama-kanaal, dat 2.5 milliard gulden zal kosten, kunnen de Vereenigde Staten nog niet eens op een bevredigende exploitatie rekenen. De bouw kosten van het Panama-kanaal kunnen echter voor een groot deel worden geboekt op den post „landsver dediging." En dit is niet het geval bij een Oceaan- tunnel. Hierdoor is het plan van den Europeesch- Amerikaanscben tunnel voorloopig en waarschijnlijk voor altijd veroordeeld. Niet onmogelijk Zullen in de naaste toekomst pas sagiers, die haast, maar behalve dat ook geld hebben, de reis „over den grooten vijver per luchtschip ma- ken, terwijl voor d< minder betalende passagiers en voor de goederen de stoomboot h e t vervoermiddel tusschen Europa en Amerika blijft. KARDINAAL VAN ROSSOM. Zondagavond half zeven werd een plechtige feest viering en huldebetooging gehouden van de zes man- nenafdeelingen van de Aartsbroederschap der H. Fa milie in de St. Willebrorduskerk te Amsterdam. On geveer vijfduizend menschen vulden het groote kerk gebouw, waarvoor nog honderden nieuwsgierigen zich hadden opgesteld. Na afloop van den plechtigen dienst had een grootsche huldiging plaats, toen de Kardinaal op het bordes van de pastorie verscheen. Duizenden juichten hem warm toe. De kardinaal heeft het voornemen ook een be zoek te brengen aan zijn geboorteplaats Zwolle. Gistermorgen half elf reed Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum per auto naar het Groot-Semi narie te Warmond. Z.Em, was vergezeld van Mgr. Meeuwissen, pater Beukers, pater Haagh, pater Dr.. .Drehmanns en dengentilhomme. .Z.Em. was gekleed in een pnarsen reismantel. Vele menschen woonden het vertrek bij. Op het Seminarie, waarheen ook alle Seminaristen en leeraren van Hageveld waren getogen, werd Z.Em. ontvangen door Z. II. Mgr. Calli'er, bisschop van Haarlem. De feestelijke ontvangst door professoren en studenten had voorts in intiemen kring plaats. Gisteravond woonde Z.Em. de vergadering der II. Familie, afdee'ling vrouwen in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam bij. Naar aanleiding van hetgeen ds. K. Vos te Middei- stum schreef over den Bond van Staatspensionnee- ring, die z. i. onmiskenbaar voor lvet socialisme partij getrokken heeft en als een sluipmoordenaar heeft .ge tracht de vrijzinnige concentratie den giftdolk iti den rug te steken we namen Zaterdag een uittreksel van de aanklacht op schrijft de heer H. J. Hagelen, secretaris van het comité vaft actie van den Bond voor Staatspensionneering, in het Hbld., dat het Comité van Actie bestaat uit vier partijloozen (nog altijd par tijloos), één vrijz.-democraat en één unie-liberaal. Moeilijk zal het zijn van een zóó samengesteld comité te meenen, dat het sociaal-democraten zou naloopen. „Dat is dan ook niet zoo.-Wat is het geval? De B. v. S. bestaat uit leden van allerlei politieke kleur en het is daarom steeds zijn streven geweest zich buiten de politiek te houden. Tot de dwangverzekering dreig de en de Kamerverkiezingen naderden. De vraag rees toen: mogen wij nu werkeloos blijven, en het antwoord daarop, door de jaarvergadering te Leeuwarden gege ven, was: neen, nu of nooit moeten wij handelend op treden. Als vanzelf moesten wij nu met de politiek in aanraking komen, want geen invloed konden wij op de verkiezingen oefenen, als wij ons niet tot de politieke „personen" wendden." Het C. v. Actie heeft het concentratieprogram niet als voldoende voor steun erkend, maar evenmin het program der S. D. A. P., en is alleen op de beantwoor de vragen afgegaan. In verband met de opmerking van ds. Vos, dat de ijdelheid van het comité gekrenkt' was, toen, wat vol gens hem vooruit te zien was, tal van candidaten dei- vrijzinnige concentratie de vragenlijst in de prulle- mand wierpen, schrijft de heer Hagelen: „Tal van candidaten! Geweigerd op onze vragen te antwoor den hebben 4, zegge vier vrijzinnigen en drie van hen hadden nog de beleefdheid ons te antwoorden, dat dit uit principe gebeurde, zoodat er slechts één de lijst, naar de prullemand verwees. Bijna 70 hebben onze vragen met „ja" beantwoord, een volkomen bevredi genden brief met inlichtingen geschreven of een door hen als juist erkend courantenverslag gezonden. Die heeren hebben dus ingezien, dat onze Bond om neu traal te blijven zich niet, met partijprograms kon in laten en dat. het dus allerminst met hun waardigheid streed aan den Bond, die op volkomen neutrale wijze wenschte de candidatuur van voorstanders te steunen, van hun meening te doen blijken. Een der heeren die uit principe weigerde», is (n a zijn verkiezing tot lid der Kamer) lid van den B. v. S. geworden be- "djs, dat.hij niet uit minachting niet antwoorden wil de." „Behalve de bedoelde vier vrijzinnigen, die bij e e r- s t e stemming niet gesteund zijn, waren er ook een paar sociaal-democraten, die op de vragen van het Comité van Actie niet geantwoord hebben. Ook die konden dus op grond van het bondsbesluit niet worden gesteund en dit is dan ook niet gebeurd. En toen ons op den avond van 23 Juni bleek, dat de S. D. A. P. in Alknlaar en Amersfoort resp. de heeren Van Foreest en De Beaufort niet steunde, toen is onmiddellijk, omdat de overwegingen der S. D. A. P. voor ons niet golden en wij geleerd hadden, dat de reclitschen als zoodanig onze felle tegensta» ders zijn, de volgende advertentie naar de Alkmaar sche en de Amersfoortsche courant gegaan (zie de nummers van 24 Juni): „Staatspensioen, nu of nooit. Stemt links. Thu.is blijven is verraad. Stemt Yan Foreest resp. De Beaufort." Wat blijft er nu over van het socialistisch vaarwa ter, sluipmoord en giftdolk van ds. Yos? vraagt de heer Hagelen. De heer Vos repliceert in de Prov. Groninger Crt., waarin bovenstaand stuk van den heer Hagelen blijkbaar een dag vroeger stond. „De heer Hagelen zegt: 4 vrijzinnigen hebben niet geantwoord, bijna 70 wèl. Bijna 70, dat is hoogstens 69. Met de 4 weigerach tige» maakt 73 hoogstens. Gesteld zijn in 84 distric ten negen en tachtig vrijzinnigen. Maar vóór mij ligt het Juni-nummer van het Bonds orgaan. Hierin worden de voorstanders van staats pensionneering aanbevolen. Dit blad komt in huis bij alle leden van den Bond. In de lijst der aanbevo- lenen tel ik niet minder dan drie en twintig districten, waar alleen een socialist werd aanbevolen (en waar eveneens een coneentratieman eandidaat Was). Der halve hebben in 't officieele Bondsorgaan drie en twintig vrijzinnigen den Bondssteun gemist en drie en twintig socialisten diqn steun ontvangen. Is dit varen in socialistische wateren, ja of neen? „Daarbij blijft, vervolgt ds. Yos, als een onaange vochten daadzaak staan, dat, alhoewel dr. Bos als concentratiecandidaat in Groningen en inschoten even aanbevelenswaardig was als de overige vrijzinni gen, door den Bond bij de herstemming de neutraliteit geschonden is, door den socialist openlijk te steunen en dr. Bos af te vallen. Dc aanbevolen heer Sannes was dan ook in zijn pensioenbeloften zoo gul geweest, dat niemand minder dan mr. Troelstra zijne beloften heeft gedésavoueerd KIESVEREENIGING „EENSGEZINDHEID." De heeren J. F. Lubbe en A. W. Udo, door bovenge noemde kiesvereeniging gecandideerd voor den ge meenteraad, traden gisteravond in de nagenoeg geheel gevulde groote zaal der Harmonie als sprekers op. De heer E. E. Stoel leidde de vergadering. Spr. zei- de dat naast den oud-Alkmaarder, den heer Lubbe, met gerustheid de heer Udo, die nog slechts twee jaar hier ter stede woonachtig is, was gecandideerd, daar een belastingspecialiteit in den raad wel op zijn plaats is. Het woord was hierna aan den heer Lubbe, die op verzoek van het bestuur der vereeniging de verkie zingstactiek zou behandelen. Doch spr. moest komen met leege handen, daar liet geschilpunt met de S. D. A. P. is opgelost. (Applaus). Spr. zette nog even in 't kort de onderhandeling met de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P. uiteen. Eensgezindheid rekent er op, zei spr., dat wanneer een zetel in II afgestaan wordt aan de S. D. A. P., de eandidaat dier partij dan ook loyaal zal worden ge steund, omdat anders de mannen van Eensgezindheid, die de vrijzinnige kiezers meenden achter zich te heb ben, zouden worden gedisqualificeerd. Spr. vindt het noodzakelijk, dat wanneer iemand eandidaat is Voor een vertegenwoordigend lichaam, de kiezers weten, wat ze aan dien eandidaat hebben. Spr. oordeelt het een fout van de tegenwoordige vrijzinnige raadsleden, dat ze niet duidelijk uitdrukken, tot welke partij ze behooren. Al is een deskundige een uitste kend raadslid, dan dient toch ook zijn politiek inzicht tevoren bekend te zijn aan de kiezers. Het gaat evenals bij het Rijk ook bij de Gemeente n»-t over den persoon, maar over de richting, die hij vertegenwoordigt. Elke burger is een gedeelte van de gemeenschap en moet weten hoe de Gemeente wordt bestuurd. Spr. is jaren lid van „Vooruitgang," dat een Vrijz.- Dem.- politieke vereeniging is. Spr. meende niet beter te kunnen doen, dan het Vrijz.-Dem. program voor te lezen en even toe te lichten. De vrijz.-dem. kiezen in hun program stelling eener- zijds tegenover de Soc.-Democratie, die afschaffing van het persoonlijk bezit der productiemiddelen wil en ook tegen het oud-liberalisme. Het beginselprogram bevat veel, het doel is grootsch, noodig zal zijn de toewijding van eenige ge slachten, om tot het einddoel te komen. Elke demo craat heeft echter de plicht het verkrijgbare mee te helpen verkrijgen. De S. D. A. P. hoopt door de prediking van den klassenstrijd een beteren toestand te krijgen. Beiden, rijz.-dem. en soc.-dein., zullen in den eerstkomenden tijd niet veel meer kunnen doen dan trachten te ko men tot verbetering van het lot dor misdeelden en tot verheffing van den arbeid. Het program van de werkzaamheid op gemeen schappelijk gebied van spr.'s partij bestaat uit 9 ru brieken, de gemeente als werkgeefster, haar standpunt ten opzichte van inrichtingen van algemeen nut, van onderwijs, van volksontwikkeling, van de gezondheid in het algemeen, van liet woningvraagstuk, armwezen, werkloosheid, verbetering van den arbeidstijd. Eenige punten lichtte spr. nader toe. Als werkgeefster heeft de gemeente den rechtstoe stand te regelen van alle personen in haar dienst. Spr. deelde mede. op welke wijze de partij dat wil. Verder de regeling van don rechtstoestand van hen, die indi rect in dienst der gemeente zijn. Op het gebied van het onderwijs wordt het de taak der gemeente genoemd reeds nu voor alle openbare scholen dezelfde zorg te hebben. Ze moet voldoende voorzien in de behoefte aan herhalings- en voortzet- tingsonderwijs en vakonderwijs. In het program staat, nog o.m., dat de gemeente de ter bevordering' van de volksontwikkeling bestaande inrichtingen als openba re leeszalen en volksbibliotheken moet steunen. Wat is het verschil tusschen een vrijzinnig-demo craat. en een soc.-dem., die in den raad komt De soc.- dem. zal liet heel wat gemakkelijker hebben, krachtens het standpunt van de S. D. A. P. heeft een lid niet te vragen naar het geld, dat voor maatregelen noodig is. Een erg principieel soc.-dem. mag over deze vraag zelfs niet denken. Wie spr. stemt, stemme hem niet omdat hij Lubbe heet, niet omdat hij veel mensehen kent en in het dagelijksch leven nogal goed met de menschen kan opschieten, maar stemme hem als vrij zinnig-democraat. „Eensgezindheid" is wel geen ver eeniging, die een beslist politieke kleur bekent, er zijn de auto van de chic van Engeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland in een kleine stad te weinig menschen, die in het bestuur van een gemeente willen zitting nemen, maar het hoofdbestuur van „Eensgezindheid" is geheel vrij zinnig-democratisch. Twee jaar geleden toen de heer Uitenboseh aftrad heeft „Eensgezindheid" den zetel opengelaten voor de S. D. A. P. en een der leden, een wethouder, heeft nu ook nog weer krachtig een voor stel verdedigd om voor een arbeiderscandidaat een ze tel vrij te laten. In de kiesvereeniging waait een vrij aardige demo cratische wind. 't. Zou goed zijn, wanneer er meer ar beiders in „Eensgezindheid" waren, die zonder de S. A. P. zich een candidatuur zouden laten welgeval len. Het idee, dat de belangen der arbeiders alleen door de S. D. A. P. kunnen worden behartigd, zou zoo zachtjes aan dan uit de wereld raken. Wie de vorige maal rood stemde en zich morgen onthoudt, stemt rechts, door hem worden de vrijzinni ge beginselen vermoord, aldus eindigde de heer Lubbe, die een hartelijk applaus in ontvangst te nemen had. De heer Udo, hierna het woord verkrijgend, wees op het groote belang, dat er is voor iedere gemeente bij de samenstelling van den Raad. De 5 rechtsche candidaten, die in herstemming ko men, zijn aanbevolen om twee redenen, omdat ze zijn voor bezuiniging en in de tweede plaats omdat ze mannen zijn van rechts. Wat het eerste aangaat, wilde spr. zeggen, dat er geen gevaarlijker leuze is dan bezuiniging. Dit- is iets anders dan zuinig zijn. Bezuiniging beteekent a tort et a travers besnoeien. In de aanbeveling van bezui niging' ligt een verwijt aan den Raad in zij» tegen woordige samenstelling. Deze grief mag naar spr. meent, den raad niet worden gemaakt. In 1902 bedroeg de H. O. 53482.775, per hoofd 2.79, in 1912 bij ongeveer het zelfde percentage 110442, per hoofd der bevolking 5.19. Dit vormt een bewijs dat Alkmaar in het laatste decennium heeft verkeerd in een toestand van buitengewonen groei en bloei. Deze vermeerdering is ook voor een deel te danken aan bijzondere omstandigheden. De geweldi ge vooruitgang is echter voor een groot deel te danken aan het vrijzinnige regiem van B. en W., gesteund door een vrijzinnigen raad. Spr. wenschte de rechtsche candidaten, wanneer hen de stembus gunstig is, op het hart te drukken hun de stembus gunstig is, op het hart te drukken toch voorzichtig te zijn met bezuiniging. Spr. vreest zoo zeer, dat de bezuiniging als systeem aan den toe stand van bloei en welvaart- een eind zou maken. Moet in den Raad de politiek worden gebracht? Er kend moet worden dat in de tegenwoordige omstan digheden de politiek niet geheel uit den raad is te we ren; bij deze verkiezing gaan we de antithese met vol le zeilen tegemoet. Wat hebben we van een rechtsehen raad te verwach ten? Spr. wilde geen te schril beeld ophangen, maar verwachtte toch eenige slechte gevolgen van een rechtsehen raad. Spr. wilde wijzen op de mogelijkheid van hetgeen kan gebeuren. Spr. wees er op wat de November-beestenmarkt voor een vrij groot deel van Alkmaar beteekent. Er is een voorstel geweest, afkomstig van een rechtsch raadslid, om de markt op Zondag af te schaffen. Zijn gevoel van Zondagsheiliging kwam er tegen op om Zondags al die beesten en kooplieden op de markt te zien. Een ander rechtsch lid was overtuigd van de groote schade van de afschaffing, doch stemde toch voor de afschaffing, 't Voorstel werd verworpen, 't ging rechts tegen links, op dén rechtsehen wethouder na, die ook tegen stemde. Ook het lot der Alkmaar.sche kermis ligt in handen van den raad. Er is geen noodzakelijkheid om die kermis te doen verdwijnen, voor ze haar natuurlijken dood sterft. Van een linkschen raad heeft, men geen afschaffing van de kermis te wachten, van rechts is spr. er bang voor. De rechtsche partijen zedemees teren nu eenmaal graag. Spr. meende, dat het een verkeerd standpunt is, om een euvel te bestrijden door de verschijnselen den kop in te drukken. De raad regelt ook de openb. zedelijkheid, maar dit is een rekbaar begrip. In Dinxperloo mochten zekere kleedingstukken niet aan droogdraden hangen, da Scbiedamsehe verordening is overbekend. Spr. zegt niet, dat iets dergelijks hier zoo gauw zal gebeuren. De vertegenwoordigers van rechts 'in den tegenwoor- digen raad zijn spr. er wel borg voor. dat hier derge lijke excessen niet zullen komen. Ook voor de muziekuitvoeringen in den Hout op Zondag, dreigt gevaar, wanneer er een rechtsche raad komt. De toenemende voetbalsport loopt daarbij ook gevaar. Spr. wees hierbij op Rotterdam. De voet balsport kan niet bestaan zonder competitie-wedstrij den en deze kunnen niet anders dan op Zondag wor den gehouden. Het zeker gevolg van een rechtsche meerderheid in den raad is, dat inplaats van den lieer Zaadnoord ij k dit najaar een rechtsche wethouder zou worden geko zen, in 1914 evenzoo in plaats van den heer dc Wit en in 1917 in plaats van den heer Boelmans ter Spill. Krijgen we rechtsche wethouders, dan zal de bur gemeester in den raad zijn stem moeten verheffen te gen het voorstel van B. en \Y. en aan dezen toestand

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1