DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 158 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 VHIJDAG U JULL FEUILLETON. VICKERS CAR, BINNENLAND. STIKKEL, OLIJ en TEN ZELDAM, HINDERWET. BUIvGE:MEESTER en WETHOUDERS van ALK- AI AAR brengen. Ier a[gemeente ikennfa, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie iis gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de N. V. Alk- maansche Machinefabriek, voorheen J. J. SOIIOI - J' KN, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een SCHEEPSWERF op het perceel Achterwezel AVijk D Hos. 38—42. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raad'huizo dezer gemeente, mondeling op DINSDAG 22 JULI o.k., 's-voormi'ddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór g'emelden dag kan de verzoeker en hij die bezwaren heeft, ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 8* Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATIE Secretaris. ALKMAAR, 11 Juii. Een Fransch schrijver steekt op niet onaardige wij ze den draak met, de onderscheidingen van regeerings- wege, welke men „lintjes" noemt. Aanleiding daartoe is de omstandigheid, dat er voor deze onderscheidin gen in Frankrijk thans weer hard gewerkt wordt: er is een lintjesregen op komst. Er zal, zegt de schrijver, waarschijnlijk een tijd1 komen, dat onze achterklein kinderen om ons zullen lachen!, wanneer zij vernemen, dat veertien dagen lang het, Pnrijsche leven bij wijze van spreken wordt geschorst en dat men zich in de wereld van intellectueelen. in liet bijzonder van let terkundigen, erns'tilg 'bezig houd'tl met de vraag, of sommige personen van de regeering vergunning zullen krijgen, om een lintje van enkele centimeters in het knoopsgat te mogen dragen, dan wel of dit zal wor den geweigerd. Zij zullen harder nog- lachen, wan neer ze vernemen dat, menschen werkelijk bedroefd zijn, omdat voor dit streepje lint andere t.ijd'genooten in aanmerking' kwamen, die het niet waard zijn, maar die er een handige vrouw of een invloedrijk vriend op nahouden. De schrijver vindt het' begeeren en het verleenen van deze onderscheidingen kinderachtig. Het herinnert, hem aan hetgeen in de middeneeuwen geschiedde in de kleine Italiaansche republieken, waarin men burgers, die zekere misdaden hadden be gaan, strafte met hun hun, voornamen af te nemen, wanneer men meende dat deze gelukkig te geluk kig- door de ouders waren gekozen. Hij haalt ook do merkwaardige gewoonte van Florence aan, waar het Verboden was om een schelm uit een tooneelstuk Piet ro te noemen, daar Petrus zijn naamgenooten bij zonder in bescherming nam, ook al waren het deugnie ten. En onze achterkleinkinderen zullen haast niet meer tot bedaren komen, wanneer de zeden van onze dagen ten toonaele worden gebracht en wanneer ze dan op de planken aanschouwen, en vernemen, dat- een minister aan een verdienstelijk man van de twintigste eeuw verklaart, dat. hij hem geen twee of drie centi meters rood lint kan geven voor een onafgebroken harden arbeid van twintig jaar! Maar d'e vroolijkheid zal ten top stijgen, wanneer d'e minister er dan aan toe voegt, dat d'e verdienstelijke man wel een violet lintje op zijn jas mag spelden, hetgeen deze man dan als een beleediging zal opvatten. Zooiets zal op den toeschouwer dan denzelfden indruk maken als thans de bezoeker krijgt van de operette, waarin iemand zelfmoord wil plegen, omdat hij zijn hoofd niet kan bedekken met een hoed1, welke in stop van een kristal len karaf eindigt. Overigens Vertelt mevrouw de Boigne niet van een heerschap, dat een blauw lintje liet schilderen op blik en dit op de borst bond als hij zwemmen ging? In de werken van Stendhal wordt verhaald dat de beroemde Legendre, teen groot wiskundige, toen hij het kruis van het Legio,en van Eer kreeg, dit op zijn jas spelde, voor dén spiegel ging staan en van blijd schap in de lucht sprong. Maar zijn kamer was laag onder verdieping, hij stootte zijn hoofd1 aan den zolder en viel halfbewusteloos neer. Zulke dingen zijn nu eenmaal menschelijk en ieder een heeft, zij het d'an ook in meerdere of mindere ma te, dergelijke eigenaardigheden. Pascal heeft eens zoo juist gezegd: De ijdelheid is door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 23) o— „Ik ben heden niet hier gekomen om onzen tijd met onbezonnen gesprekken te verbeuzelen', antwoordde Sir Arthur ernstig. „Evenals het oude Babyion spoedt de stad Londen haar verderf tegemoet1, en ik twijfel er niet aan of de kring waartoe gij behoort, heeft reeds sedert langen tijd met iedere ernstige ge dachte gebroken. De conversatie is al even lichtzin nig als de zeden en gewoonten én „Mijn zeden en gewoonten zijn niet in 't oog loo pend lichtzinnig, neef Arthur", zeide Cicely heel dee moedig; „maar ik behoor ook niet tot de eerste cote rie en ik wensch daar ook niet toe te behooren, ik denk, dat u die bedooelde met dien bewusten kring. Wij leven heel stil, Bébé -en ik." „Stil? met al die weeLde en die pracht?" Sir Ar thur zag huiverend om zich heen in de keurig gemeu bileerde kamer. „Een van de redenen van mijn be zoek was om u te vragen of ge ons soms eens komt zoo vast geankerd in het menschelijk hart, dat een koksmaatje, een pakjesdrager ijdel is en zijn bewon deraars wil hebben. En de wijsgeeren zelfs wensehen dit. Zij, die tegen den roem schrijven, verlangen den roem van goed te hebben •geschreven en zij, die het lezen, willen den roem, van het te hébben gelezen." Bovendien geldt het. hier een gebrek, dat niet pre cies aan hot. afnemen is. Gelijk Jean Jacques Rous seau schreef: „Er is geen dwaasheid, waarvan men den mensch niet kan genezen, uitgenomen de ijdel heid." Wanneer men de menschen dus ten opzichte van die menschelijke dwaasheid in het gevlei komt, kan men roemrijke daden, verdienstelijke werken uitlokken. En nu zou het heel mooi zijn, indien inderdaad die men schen een onderscheiding verleenden die het werke lijk verdiend hadden. Liep - er een enkele intrigant, een enkele persoon, die weinig beteekende, tusschen door, d'an zou het zoo erg niet zijn. Maar.... de Ratsten worden vaak te veel begunstigd. Vandaar waarschijnlijk dan ook, dat het nieuwe radicale Deen- scho ministerie niette meer mot ai die lintjèskwesties te maken wil hebben. KARDINAAL VAN KOSSEM. De ministers Kolkman en Rogoiit. zijn, naar De Tijd meldt, Woensdag te Amsterdam bij kardinaal Van Rossum op audiëntie geweest. Gisterochtend ging d'e kardinaal van Amsterdam naar den Haag. H. M. d'e Koningin heeft 's middags Z. Em. in ge hoor ontvangen. Daartoe werd d'e kardinaal1 om 3 uur aan 'de woning van den nuntius in het Bezuidenhout afgehaald1 in een hof rij tuig; in een tweede hofrijtuig namen zijn secre taris en de gent.ilhomme plaats. In de vestibule van het Paleis werd' hij ontvangen door twee kamerheeren. De grootmeester van het Huis der Koningin, baron Sirtema van Grovestins, leidde hem in de audiëntie zaal bij H. Mi in. Z. K. H. d'e Prins was bij de ontvangst tegenwoor dig. Na afloop van het gehoor stelde de kardinaal de 2 leden van zijn gevolg aan de Koningin en den Prins voor. -II. M. verleende, d'en Kardinaal het Grootkruis Nederlandsche Leeuw. DE CRISIS. De Koningin ontving gistermiddag ten paleize in Den Haag d'en heer dr. M. W. Nolens, lid der Tweede Kamer. Gemengd nieuws. GEEN SAMENWERKING. Door de R.-K. Arbeidersvereeniging te Enschede is besloten, op voorstel van het bestuur, naar aanleiding van de jongste verkiezingen!, waarbij de liberalen broe derlijk hebben gestemd op de anti-koningsgezinde so cialisten, en de ergerlijke bestrijding der katholieken van de zijde der vrijzinnige concentratie, niet in sa menwerking met, de liberalen aan de onafhankelijk- heidsfeesten deel te nemen. Van d'e zijde van het bestuur zullen maatregelen worden genomen dat de leden afzonderlijk feest zullen kunnen vieren. POGING TOT ONTVOERING. Woensdagavond tegen elf uur werd te Apeldoorn op den Deventerweg getracht een dame, die binnenkort weer naar Indië zou .terugkeeren te ontvoeren. Een paar heeren reden met een auto naar de villa van den schoonvader der dame, waar ze logeerde, en wilden haar met geweld ontvoeren, Ze hadden tevoren in het dorp een revolver gekocht, doch d'aar ze deze had den laten vaststaan, hebben ze diaarmee niets uitge richt. Den bewoner dér villa, bijgestaan door zijn zoons, gelukte het de aanvallers te overmeesteren en aan de politie over te leveren, die hen in bewaring nam en één van heil naar het ziekenhuis bracht, daar hij in de worsteling nogal gehavend was, schrijft het llbld. EEN WATERVLIEGER IN 0N6 LAND. De 23-jarige Fransche aviateur Levasseur is Woens dag uit Londen naar Rotterdam gevlogen per water vliegtuig- en gistermorgen op het! IJ bij het, Entos- terrein te Amsterdam aangekomen. Maandagochtend vroeg vertrekt Levasseur naar B AGGEtRV ONDIST. Naar de D. Crt. meldt, zijn dezer dagen bij het bag- opzoeken op „Burnbrooke", zulk een weelde als hier kunnen wij u echter niet aanbieden. Maar indien ge lust- hebt om te komen, wij hebben daar rust en vrede." „Het is heel vriendelijk van u en va.n nicht Ellen pm daaraan te denken", sprak Cicely stamelend, want zij herinnerde zich een sombere veertien dagen, die zij bij het leven van haar man eens bij Sir Arthur had doorgebracht. „Misschien vindt u 't goed! als wij in 't voorjaar of van den zomer eens komen." „Wij zijn de laatste drie jaren zoo vaak afwezig geweest, dat wij heel wéinig menschen zien. Mijn arme vrouw heeft heel veel last van rheumatiek en is in verschillende buitenlandteche badplaatsen g'eweest; wij zijn weinig thuis geweest, zooals ge weet, en heb ben weinig logo's gehad. Als ge komen wilt, zal het ons veel genoegen doen; of als ge Veronica met haar kinderjuffrouw zend'en wilt om wat betere lucht in te ademen dan deze verpeste lucht in de donkere stad, zend' haar dan." Cicely lachte hem beleefd en vriendelijk toe, maar Rupert zag' dadelijk aan den ondeugenden trek om haar lippen, dat zij er niet over dacht haar dochtertje weg te zenden om de gezonde lucht van Burnbrooke in te ademen. „Is u voor zaken in de stad gekomen en niet voor uw plezier?" vroeg het jonge vrouwtje met een ondeu- Hamburg en zal bij Emden een tusschenlanding ma ken. geren in de Nieuwehteven te Dordrecht twee voorwer pen van ouden d'atum gevonden. Het eene is een groot slagzwaard', ongeveer zestiende-eeuwsch. Het zwaard eindigt van hoven in een vierzijdige pyramide, onder den greejj zat de knop. Deze is aan het gevest afgebroken, doch er bij gevonden. De tweede vondst is een ijzeren vuurplaat met het jaartal 1570. Zij draagt het wapen van den zooge- naamden Duitschen Keizer (de Keizer van het Heili ge Roomsehe Rijk), onderaan bevinden zich de twee herculeszuilen en het devies „plus out.re." De vuur plaat is zeer goed geconserveerd. WETBOEK VAN STRAFVORDERING. Verscheiden, is het rapport van de Staatscommissie voor de herziening van het Wetboek van Strafvorde ring, waarbij aan H. Mi de Koningin wordt aangebo den een ontwerp van Wet „tot. vaststelling van een Wetboek van Strafvordering." Het voorgedragen wetboek telt 554 artikelen. Dr. DE VISSER. Naar aanleiding van -een bericht in sommige bladen, als zou dr. J. Th. de Vigser zich hebben uitgelaten geen beroep als predikant meer te zullen aannemen, doelt bij in d'e Ned, mede, dat hij zich tégenover nie mand in dezen geest heeft uitgelaten. EX AM EN-KNOEIERIJ EN. Bij bet eindexamen der H. B. S. met 3-jarigen cur sus te Utrecht zijn schrijft de Maasbode,onre gelmatigheden gepleegd bij bet schriftelijke werk. Een examinandus heeft n.l. misbruik gemaakt van zij ne betrekking tot, een der leeraren en zieh in het bezit gesteld van gegevens, het schriftelijk werk betreffen de en die onder zijne kameraden verdeeld.- Ook hééft een deel van de schriftelijk te behandelen opgaven, een ander vak betreffend, toevalligerwijs zijn weg tot de leerlingen gevonden. De commissie heeft dientengevolge besloten de einddiploma's niet uit te reiken, doch 'de geheele der de klasse in die be.ide vakken opnieuw schriftelijk exa men te doen afleggen. VALS CUE ZELFBESCHULDIGING. Gistermorgen meldde een 20-jarige jongeling' zich bij bet. politiebureau aan de Spaarndammerstraat te Amsterdam aan, waar hij d;en wensch te kennen gaf den hoofd 'inspecteur te spreken. Hij deelde dezen mede, dat hij in den afgeloopen nacht zijn meisje, wo nende in den IJpolder had vermóórd. De jonge man werd onmiddellijk, voor alle zekerheid', in bewaring gesteld. Onmiddtellijk ging de recherche op onderzoek uit, doch het bleek al spoedig dat de aangifte verzon nen was en de geestvermogens van den jongen ge krenkt waren. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. EEN MINISTERIE VAN LANDBOUW. Wij deelden mede dat de heeren mr. A. G. A. ridder van Rappard en M. van Doorninck, voorzitter en se cretaris van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, een adres zonden aan de Koningin met verzoek een ministerie in te stellen, dat uitslui tend met landbouwzaken belast zal zijn. Men meldt nader, dat dit adres gezonden is uit naam van ge noemde Maatschappij. Aan andere provinciale maatschappijen van land bouw zal om adhaesiebetuigidg' worden gevraagd. UIT OTERLEEK. Bij de op den lOen Juli gehouden Gemeenteraadsver kiezing werden uitgebracht! 95 st., waarvan dé heer 1'. Schermerhorn 48 en den heer P. Spaan 4C stemmen verwierf, zoodat gekozen is d'e heer P. Schermerhorn, UIT KOEDIJK. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad in voltallige zitting. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten was goedge keurd terug ontvangen d'e tweede suppil. begrooting en het besluit betreffende d'e opdracht aan de K. Ei M.'tot het maken van het hooig- en laagspannings net. Ged. Staten hadden tevens aan B. en W. ver zocht aan de heerën Visser, Beers en Bleeker mede- deeling te doen van de beschikking op hun adres; waarbij zij bij Gted. Staten bezwaar maakten tegen het Raadsbesluit, waarbij besloten was de aanleg voor dé electriciteit in de woningen op kosten van de ge meente te doen. Adressanten vreesden hierd'o'or ver hooging van den Iloofdielijken Omslag. Ged. Staten waren echter van meening dat goedkeuring aan dit Raadsbesluit niet onthouden mocht worden. De regeling van hét elektriciteitsbedrijf was door Gedeputeerden voor kennisgeving aangenomen. De op 30 Juni gehouden kasopname bij den ge meente-ontvanger wees een totaal ontvangst aan van gend genot, toen zij Sir Arthur zag opspringen van schrik. „Plezier? Ik hier voor mijn plezier?! Dat verhoede de hemel! Ik ben hier voor een zeer vervelende be zigheid. Ik wou zoo gaarne tijding hebben van mijn ongelukkigen zwager en zijn vrouw, mijn arme, dwaze zuster. Je h'ebt misschien nooit, iets van hen gehoord, is 't wel?" „Neen nooit," Cicely schudde het hoofd; hét was te vergeefs dat zij eenige berinnering trachtte op te diepen omtrent een zwager van Sir Arthur; maar ze gaf de poging' op, ze wist er hoegenaamd niets van. „Arme, verdoolde ziel", ging do oude heer voort, .plechtig het hoofd schuddend, „zij heeft nooit naar rede willen luisteren; nooit willen 'gelooven wat ik haar zei. Mijn zusters maar adh„ ik wil u niét •lastig vallen met onze familiezaken. Ik ben hiér naar toe gekomen om te weten te komen waair mijn zwager gebleven is en erger schandalen te voorkomen dan er reeds geschied zijn." Cicely, die nog steeds niet wist waarover hij s-prak, mompelde iets als betuiging van sympathie en hij ging voort met onverflauwdén ijver „Ik heb ook zaken met de geheime politie in Scot land Yard", zei hij op gewichtigen toon. „Mijn vrouw heeft een kleinood verloren van groote waarde, waar zij v eel prijs op stelde. Het is zeer zonderling, dat 4 cylinder, 14.4 H. P., twee persoons torpedo. Het wonder van Engeland. De doktersauto bij uitnemendheid, kost geheel cwn- pleet met 5 lampen, kap en voorruit f 1975. Importeurs voor geheel Nederland „Kennemer Autogarage"', Telet. 146, 1LEH11R. 63417,05 en een uitgave van J 62375,02%, zoodat in kas was en moest zijn J 1042.02%. Een schrijven van de firma Stikkel', O li j en ten Zeldam, houdendte het verzoek om haar voor een door hun te openen auto-omnibnsdienst tusschen Alkmaar en Schagen een proef dienst van acht dagen toe te staan, werd' voor kennisgeving aangenomen, aange zien dit tot de competentie van B'. en W. behoorde, die daarop reeds gunstig beschikten. Hierna werd het eleetriciteitstarief vastgesteld. Tot 1 September wordt, dé aanleg op kosten van de gemeente geleverd, d. w. z. dat ieder die zich voor dien datum voor aansluiting opgeeft de aanleg op kosten \an de gemeente krijgt onder voorwaarde dat, bij voor een lamp van 50 kaarsen lichtsterkte een minifnum jaargebruik van 9' garandeert, voor een van 32 kaar sen 6, voor een van 25 kaarsen 4.50, van 16 kaar sen 3, van minder dan 16 kaarsen 1. De Commissie van bijstand had hierbij op 600 brand- uren gerekend1, wat stellig niet te veel geacht werd daar dit. zeker wel 800 branduren zal worden. De prijs van het licht wordt, berekend! a 25 cent per Kilowattuur. Voor licht en kracht 'buiten d'e brand uren is de prijs 6 et. per Kilowattuur. De installaties blijven eigendom van de gemeente, die ook voor het onderhoud zal zorgen. Wijzigingen of uitbreiding van de installatie moe ten onder goedkeuring van B. en W. gesc'hiedem Wanneer tweemaal een kwitantie is aangeboden, wordt de verbruiker verzocht binnen tweemaal 24 uni te voldoen. Voor administratie zal alsdan 10 cent in rekening worden gebracht. Voldoet de verbruiker het, bed'rag dan niet, dan wordt de verbinding verbroken en niet hersteld voor voldoening van bet verschuldigde plus J 2.50 voor de gemaakte onkosten. Deze bepalingen zullen in druk verschijnen, terwijl de belangrijkste op het aanvraagbiljet zullen worden afgedrukt. De instructie voor de administrateur, die tevens als secretaris van de commissie van bijstand zal moeten optreden werden tevens vastgesteld'. Het salaris van den administrateur werd bepaald op 250. De heer v. d. Woude sprak den wensch uit, dat dit spoedig het d'ubbele mag zijn. De heer Visser merkte op dat dit meer als een aaii- vangsalaris beschouwd moest worden. Mede werd besloten aan dé K. E. M. dé aanleg van de hui'saansluitingen op te d'ragen tegen den prijs van 8 per huisaansliuting en 6 per lichtpunt, Algemeen was de Raad van oordeel dat dit voor de gemeente bet meest gewenscht was, aangezien de K. E. M. maar 10 boven bare fabrieksprijzen bereken de en garantie gaf op haar werk. De voorzitter stelde hierna met; het oog op de vol talligheid van den Raad1 voor om thans het door spre ker indertijd gedane voorstel om de wethouders-sala rissen te regelen te behandelen. Spreker doet- dit mer. liet oog op het, vaststellen van de begrooting en wijst er op, dat de gemeente Abbekerk een plaats voor 700 zielen, deze salarissen op 25 heeft gebracht. Spreker is van meening dat hieruit blijkt dat zijn voorstel om het op 50 te brengen, dus wel' op goede gronden rusL Op een vraag van den heer Visser deelde d'e voor zitter mede dat het in zijn bedoeling lgg het voorstel van terugwerkende kracht te doen zijn en bet besluit te doen ingaan op 1 Januari 1913. De beer Bruin, oudste wethouder, zei er met zijn collega, den heer de Ge'us over gesproken te hebben. Béiden zijn besloten geen verhooging te aanvaarden. De voorzitter merkte op, dat het niet om de perso nen gaat maar om de betrekkingen. De heer Bruin: Vier jaar geleden is het wel om do personen gegaan, toen is het afgestemd' geworden. De heer Beets wist van dit afstemmen niets, wel zijn de wethouders er nooit voor geweest! om het ta hebben. Toen de voorzitter zijn voorstel eenige vergaderin gen terug deed, kwam spreker dit wat koud' op zijn dak en wilde bij daarover eerst, de wethouders hooren. De heer Bruin gaf toen als motief op de verhooging voor den H. O., ,spr. vond dit geen motief. Spreker was echter van meening dat 50 niets te veel is. De lieer Bruin: „Wij nemen het nu niet aan." De beer Beets steunde het voorstel van d'en voorzit- verliea; en na. rijp beraad heb ik liet besluit genomen bet in handen te geven van de politie." ,.Is er bij u ingebroken?" „Neen, dat volstrekt niet. Wij kunnen het verlies slechts op één wijze verklaren. Wij zijn verleden week naar huis gegaan na ergens een bezoek te 'hebben ge bracht, en aan bet l,iverpoot-station beeft de kame nier bet koffertje van mijn vrouw in den wagen ge logd en zij zelf stond) aan bet portier. Er zat maar één dame in den wagon, een heel bedaard' jong meisje zou men zeggen, ten minste volgens de beschrijving van de kamenier. Wij kwamen thuis. Mijn vrouw ontdekt dadelijk 'het verlies van bet kleinood, waar zij zeer op gesteld1 is. liet had in bet koffertje geze ten bet laatste oogenblik voordat wij het buis van onze vrienden uitgingen, want zij had het aan iemand laten kijken. De tasch was niet gesloten, dat is zoo, maar de kamenier verzekert, dat zij niet. bij het por tier vandaan is geweest, en dat het jonge meisje in den wagon een dame leek te wezfti. Het feit blijft bestaan1, dat het medaillon weg is." „Was het een medaillon?" vroeg- Cicely vol belang stelling. „Een heel mooi ^nedaillon, eenig naar mijn opinie, liet bestaat, uit een enkelen zeer mcrkwaardigen sma ragd, zeer fraai gezet in gedreven goud; boven den smaragd is een monogram van drie letters in goud de letters A. V. C." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1