DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, No. 160 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 MAANDAG 14 JULI. FEUILLETON. Deze. Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Firma STIKKEL, 0LIJ en TEN ZELDAM. ALKMAARSCHE URANT HIAV1 ALKMAAR, 14 Juli. De oorlog die de tot voor kort verbonden Balkaii- staten khans met elkaar voeren is precies zoo aange vangen als hun gemeenscliapirelij'ke veldtocht tegen Turkije. Er werd gevochtenl, voordat de oorlog nog verklaard werd, er werd' over getwist, wie de vijande lijkheden begonnen was, en of de gevechten, waarover er berichten inkwamen, van min of meer beteekenis waren. Ook verklaarden beide partijen, dat zij de overwinning in de geleverde gevechten hadden be haald. Zoo vertelden de Bulgaren, dat zij na een harden strijd Krivolac genomen hadden van de Ser viërs, hetgeen deze laatsten ontkenden hoewel ze enkele dagen daarna meldden, dat ze de stad weer heroverd hadden! Bulgarije is echter aan den verliezend-en kant. Meer nog' als door den toestand in Macedo nië wordt Bulgarije bedreigd, door !het optreden der Roemeensehe troepen en door de bezetting van de stad Silistria. En nu heeft zoowaar Turkije ook weer de vijande lijkheden hervat, Kaar verluidt zijn de troepen op weg- naar. Adrianopel! Turkije wil even deze stad en geheel Thracië hernemen! Tevens wordt gemeld, dat Bulgarije, zich dadelijk bereid verklaard heeft, verschillende Turksche gebieden te ontruimen. Bulgarije staat er in elk geval slecht voor. Had het Macedonië willen behouden, dan had het zich tij dig tegen Roemenië moeten dekken en zich niet met diplomatieke beloften tevreden moeten stellen. De door Bulgarije aangezochte bemiddeling der Russische regeering zal hoogstens aan de bloedige gevechten in Macedonië een einde kunnen maken, doch aan de re sultaten van dezen laatsten veldtoehtt niets kunnen veranderen. Servië en Griekenland zullen thans de nieuwe Bulgaar scha grenzen willen vaststellen en Bulgarije heeft zich reeds bereid verklaard direct met Servië én Griekenland onderhandelingen aan te knoo- pen. En aan den Bulgaarsclien droom van de opper macht op den Balkan is voor langen tijd een einde ge komen. Hoe zal het Bulgaarsche volk dit opnemen? Zal het tevreden zijn met het vertrek van het mi- nisterie-Daneff Of zal het meer eisichen? Zal Tsaar Ferdinand, die langzamerhand op de ladder van den roem omhooggestegen is en bijna het hoogste bereikt heeft, nu plotseling naar beneden vallen? Eén mis stap heeft wel vaker een koningskroon gekost! Er is bij dit alles een troost: wat er op den Balkan verder ook moge gebeuren, hoe moeielijk het voor de groote mogendheden moge zijn er weer geregelde toe standen in het leven te roepen, den invloed van de verwikkelingen op Europa zal niet groot zijn. De Turken en hun overwinnaars hebben zich totaal uit geput, Er zal een menschenleeftijd noodig zijn om de geslagen wonden te doen heelen, om hun volks kracht te herstellen, hun ecortorriisehén toestand te verbeteren. Er is overigens deze week weinig gebeurd. Bruisen door L. G. MOBERLY. Kaar het Engelsch. 25) _0_ „Wat een buitengewoon eenzame plaats", dacht liet meisje, terwijl zij huiverend opkeek tegen den lioogen en naar de dichte bossehen aan beide zijden. Behalve daar waar de boo-men waren weggehakt voor net huis zelf was alles .afgesloten door zware bomen beuken eiken en berken, in de laagte, pijnboo- men die hun kruinen hemelhoog' verhieven tot boven het huis en het dus geheel en al afsloten. Ten ge volge \an de steile heuvels en de vooroverhellende hoornen konden d'e zonnestralen 'er nauwelijks door- diingep. Christine huiverde weder; zij had een be klemd gevoel, er was iets onheilspellends in die afge legen plek en het nauwelijks zichtbare huis, „Bébé denkt, dat daar de prinses woont", zei'dte. het kind, terwijl zij met haar ronde blauwe oogen opkeek naar de hooge muren; „het is een vreeselijk akelig huis en misschien heeft de Draak de prinses daar naar toe gebracht en zij wacht op dén prins die haar moet komen halen." „De prins zal komen in zijn schitterende wapenrus ting'^ antwoordde Christine vroolijk, „en dan wordt even gelukkig- als de prinses bevrijd' en ze is weer vroeger." Op dit oogenblik reden zij een groene deur in den muur voorbij; en toen zij deze woorden sprak werd de deur haastig opengedaan en een lange vrouw ging naar buiten. Zij was in een donkeren mantel gehuld en droeg een shawl van kostbare zwarte kant op het hoofd. Maar liet was haar gezicht dat, Christine trof, zij was zoo onder den indruk, dat zij haast geen adem kon halen, zij dacht nog nooit in haar leven zoo iets moois gezien te hebben als dat, bleeke, schoone gelaat, en dio groote, donkere oogen. Zij hijgde een weinig, kreeg een nieuwe minister van oorlog in generaal v. Falkenhahn, een nog jonge man. Er is beweerd, dat in het bestaande conflict tusschen ministerie van oor log en generalen staf, de laatste gezegevierd heeft, maar officieus is medegedeeld, dat deze benoeming daar geheel buiten staat, dat de keizer den heer v. Falkenhahn alleen benoemd heeft, omdat hij dezen voor den meest geschikten man houdt. In Frankrijk wil het nog niet al te best opschieten met de wet op den driejarigen dienstplicht. Er wordt schrikkelijk veel over gepraat en hoe meer er gespro ken wordt, des te grooter de verwarring is, die ont staat. De Kamer heeft nu maar een paar dagen va- cantie genomen, in de hoop dat dit helpen zal. Er is een amendement aangenomen, dat met het stelsel der wet geheel in strijd is. De tegenstanders hopen, dat dit zal leiden tot niet-aanneming van liet ont werp, de voorstanders, dat tijd raad zal schaffen en dat er alsnog' een bevredigende uitweg' zal worden ge vonden. DB K AB'INE'TSCRISIS. We meldden, 'dat in de jongste vergadering van de Vrijzinnige Concentratie besloten zou zijn, niet zit ting te nemen in h,et nieuwe kabinet, zonder de soci aal-democraten. Zij zou bereid zijn aan de socialisten drie portefeuilles af te staan. Hit de best ingelichte bron wordt than® dit bericht tegengesproken; op de jongste vergadering der Vrij zinnige Concentratie, welke Woensdagavond plaats vond, is een diergelijke beslissing niet genomen. Zaterdagavond heeft de formateur van het nieu we Kabinet, dr. Bos, te zijnen huize te 's-Gravenhage .oen langküurige conferentie had met leiders en voor mannen van verschillende partijen uit de linkerzijde! met name mrs. Drueker, Goeman Bongesius, De Mees ter, De Beaufort en Tydeman. Het Volk zegt, dat in het geval van aanbieding' van een portefeuille aan een, twee of drie sociaal-de in oe Haten de oplossing van de crisis nog eenigen tijd zal moeten duren. „Want' de verantwoordelijkheid zoowel voor de aanvaarding' als voor d'e weigering, is een verantwoordelijkheid, die in dé soc.-democr. par- tijd door geen persoon en door1 geen orgaan kan wor den aanvaard', noch door de Kamerfraktie, noch door liet Partijbestuur. Een congres alleen zal in deze kunnen beslissen. AMBULANCE KAAR SERYIë. Kaar het Hbld. verneemt, bestaat bij het Neder- lund'sehe Rood'e Kruis liet voornemen, ;een ambulance naar Servië te zenden. Deze zal bestaan uit: een in ternist-chef, twee Chirurgen, drie semi-artöen, zes verpleegsters (bereid' om, behalve de verpleging, alle voorkomende werkzaamheden te verrichten), vier ver plegers (als voren), een administrateur en een kok. Een gedeelte van het personeel is reeds aangewezen. PROY. STATEN VOOR NOORD-HOLLAND. Zaterdag zijn de praeadviezen der commissies ver schenen op de door Ged. Staten ingediende voorstel len. Wat de voorgestelde subsidies betreft wordt jn bijna alle gevallen geadviseerd tot aanneming- der voorstel len van Ged. Staten. alsof zij hard geloopen had; er was vrees en ziele- sinart in die oogen te lezen .en zij hief de hand op met zulk een smeekend1 gebaar, dat Christine dé teugels inhield en voorovergebogen vroeg: „Is er iets dat ik voor u doen kan?" De donkere oogen ontmoetten de hare, Het was een vreeim'de blik; een blik van herkennen zweefde over het bleeke gelaat en 'zij riep hijgend' uit: „O ik dacht dat, u neem mij niet kwalijk het was dWaas van mij neen, ik heb u nooit meer gezien." „Keen, nooit," antwoordde:, Christine met beslist heid. Zij wist zeker dat zij het gezicht van die dame nooit., neen nooit 'had' kunnen vergeten; „maar ik was bang, dat u iets hinderde; kan ik u soms helpen?' „Een dokter," hijgde, de schoone vrouw. „Ik moet een dokter hebben en toeli ik ben bang ik ben bang; zij wrong haar handen, haar lippen trilden. „Wij rijden terug' naar Graystone, kan ik u een dokter zenden indien er daar een is? Of mag ik iemand naar de naburige stad zenden?" vroeg Chris tine, opnieuw getroffen door de smartelijke uitdruk king van die oogen; zij begreep dat iets zeer gewich tigs de oorzaak daarvan moest wezen. „Ik moet. een dokter hebben," herhaalde zij en de schoone vrouw legde haar handen op het wagentje en leunde er tegen met al haar gewicht. „Ik kan hem niet sterven latenen toch niemandl mag het weten behalve de dokter die komt," riep zij uit. En met een uiterste krachtsinspanning richtte zij zicli op en zei snel: „geen levend wezen mag het. ooit we ten; en de dokter zei? Als u een dokter voor mij vin den kunt, beloof mij dan dat u hem plechtig zult la ten verzekeren d'ait 'hij nooit .vertelt waar hij geweest is, of wat hij in dit huis heeft gezien." Christine zag' hoe opgewonden zij was en zij vroeg' zich plotseling' af of die vrouw soms krankzinnig was. De woorden klonken zoo dramatisch, haar haastige, afgebroken zinnen, de zenuwachtige blikken dié zij achter zich wierp, haar zonderlinge woorden, da.t alles maakte dat het meisje betwijfelde of zij goed bij 't hoofd was. Maar de donkere oogen zoo onpeilbaar, NA VERKIEZING VAN DE TWEEDE KAMER. De heer <J. R. Snoeck Henkenians heeft, naar het Hbld. meldt, de hem door de Christelijke kiesvereeni- gingen aangeboden Kamer-candidatuur voor district Amsterdam II aanvaard. Zooals we meldden, is van de zijde der S. D. A. P. de candidatuur aangeboden aan den lieer Gerhard. BOK l) VOOR ST'A'ATSPENSIO'KKEERING. De heer H. J. Hagelen, de secretaris van het comi té van Actie van den Bond voor Staatspensionneering schrijft „Ds. Vos houdt vol, dat het officieele orgaan van den Bond voor Staatsp. in 23 districten alleen den soe.-dem. aanbeval. Maar dat orgaan dat 22 Mei(?) ter perse ging, noemde alleen maar de lieereii, die op dien datum hun antwoord aan den B. v. S. gezonden 'hadden en beval lien natuurlijk aan. De heer Vos nu doet het voorkomen, alsof de Bond alleen die heeren aanbeval. Dit nu weet hij, dat niet waar is. Tusschen 22 Mei en den dag' der stemming, 17 Juni, zijn nog tal van antwoorden, zoo van vrijzinni gen al9 van sociaal-democraten, ingekomen, en aan de betrokken afdeelingen meegedeeld. Twee dagen vóór d'e stemming is de volledige lijst van candidaten aan de afdeelingen gezonden en zélfs, toen na de ver zending van die lijst nog' antwoorden van een paar vrijzinnige heeren inkwamen, is aan d'e afdeelingen en haar districten onmiddellijk bericht, dat zij de vrij heid hadden die twee heeren te steunen. Een dier twee candidaten kwam in herstemming en toen heeft de Bond liet vrijzinnig comité in den vorm van aan plak- en strooibiljetten steun verstrekt. Een vaag teeken is het ook, dat ds. Vos naar bijza ken afdwaalt; de tirade bijv. over men'schen, die niet weten wat zij1 willen. Wij kunnen daarop antwoor den, dat wij wel degelijk wisten, wat wij wilden: „Staatspensionneerinig," maar dat was en hier zit de kneep iets anders dan wat ds. Vos wild'e: '„vrij zinnige concentratie en de B. v. S. als bijwagen." Gemengd nieuws. EEK KO FF I EELUISPRAAT JE Er zijn berichten door de pers gegaan, volgens wel ke het huis Pieper Ileidsieck ruim 1000 flesscben wijn zou hebben gegeven aan de bestrijders der Tariefwét. De vertegenwoordiger van dit huis te Amsterdam, de heer Lainbers, sprak de waarheid van dit bericht per tinent tegen in een ingezonden stuk in het Hbld. Kaar aanleiding hiervan schrijft de heer II. in liet Hbld. van Zaterdagavond: [n antwoord op het ingezonden stuk in uw blad van 7 Juli van den heer Lainbers, deel ik u mede, dat ik werkelijk een gesprek hoorde, waarin werd medege deeld', dat het huis Pieper Ileidsieck ruim 1000 fles scben 'had gegeven en waar vanzelf in de dagen van strijd ieder het zijne deed oim zijn partij te helpen, deelde ik zulks aan d'e bladen van mijn richting mede, en bij nader inzien meende ik er echter ook aan een paar liberale bladen bericht van te moeten geven. Ku bemerk ik echter dat liet een koffiehuispraatje was, waarom ik den heer Lumbers persoonlijk reeds mijn excuses aanbood. Aan de bladen van mijn richting zal ik bovendien een excuus inzenden. De redactie teekent hierbij aan: Alles goed en wel meneer Hilkes; maar zóó is het toch niet precies gegaan. Wij hebben u om nadere inlichtingen .gevraagd, wij hebben u medegedeeld dat de heer Lumbers zoo pertinent mogelijk het dwaze praatje tegensprak",'wij hebben medegedeeld dat wij ons gerechtigd achten vollen naam en adres van den inzender van het onjuiste bericht, W. G. Hilkes, zoo droevig, keken haar aan, zonder een zweem van krankzinnigheid! z-ou men zeggen; en ofschoon zij zeer bevreesd was vaar iets of iemand, toch scheen het niet de onberekenbare angst van een krankzinnige te wezen. „Is er een zieke daar in huis?" vroeg 'het jonge meisje op den man af; „is het hoogst noodzakelijk daf er een dokter bij komt?" „Het is een quaestia van leven of dood" klonk het antwoord'; „toen ik een rijtuig op liet pad hoorde aan komen ben ik dadelijk naar buiten geloopen, ik had h-öop dat het soms iemand was die mij helpen kon ik kan zelf niet bij hem vandaan gaan; ik heb nie mand om uit te zenden mijn dienstbode en ik kun nen niet gemist worden." „Weder richtte zij zich een weinig op en zei „in 's hemels naam, help mij als u kunt." „Ik zal mijn best doen," antwoordde Christine; een groote verbazing overtrof nog- steeds alle andere ge waarwordingen. „Ik ben niet .békend' in Graystone. Wij logéeren daar op een boerderij, maar ik zal mijn uiterste best doen om u een dokter te bezorgen." „Ik denk dat alles wat u onderneemt u wel zal ge lukken," antwoordde d'e andere terwijl een glimlach een oogenblik liet droevige gelaat verhelderde toen zij den vastberaden trek op liet gezicht van liet jonge meisje opmerkte. „U ziet er uit alsof u u niet gemak kelijk uit het veld laat slaan." Ohi-i stine beantwoordde dien glimlach en schudde liet hoofd. „Korten' tijd geleden was ik op het punt den moed o]) te gelen,zei zij, terwijl zij de teugels opvatte en den pony liet omkeeren om den steilen terugweg te aanvaarden, „als men arm is en honger lieeft dan schijnt het wel of de moed er uit is. Maar ik geef nooit graag iets op en ik zal zien u een dokter te be zongen." Zij knikte vriendelijk, gaf den pony een klein tikje met de zweep, toen de vreemde dame zich weder vast klemde aan het wagentje en haar hand legde op den schouder van het meisje. „Denk er aan niemand mag het weten dat d'e dokter «le auto van de chic van Engeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland „Hennemer An togarage", - Telet. 146. ALKHiiB. Hugo de Grootstraat 63, Den Haag mede te doelen, indien de lieer II. ons niet de juistheid! van zijn be schuldiging bewees. De heer II. heeft ons opgescheld en ons medegedeeld d'at wij d'oen kondén wat wij wil den: liet bericht was juist. En het is een koffiehuispraatje, dat anoniem ver- ingezondenstukt, werd omdat „ieder liet. zijne doet om zijn partij te helpen." Het is geheel in dén stijl van den Kuyper-iaster over het huitenlan'dsche geld de ze heer H. is, het zij tot- zijn eer gezegd' slechts licht vaardig, niet oneerlijk: zijn voorbeeld dr. Kuyper her roept. zijn laster, niet eens! OP HEETERDAAD BETRAPT. Reeds geruimen tijd, schrijft d'e Tel., verdacht de directie van den Eransehen bazar te 'Amsterdam iemand uit haar personeel van diefstal. De politie werd! van dat vermoeden op -de hoogte gebracht en surveilleerde sinds eenige dagén in den bazar. Het gelukte, haar. Vrijdagmiddag- op lieeter- daad' te betrappen den rayonchef W. O. Gearresteerd en naar liet naast-bijgelegen politiebureau gébracht, bleek hij voor een bedrag van omstreeks 'f' 40 aan goe deren bij zich te hebben. De voorwerpen werden door de directie van den bazar herkend, als nan haar toe.be- hoorende. v Met den gearresteerde ging de politie daarna naar diens woning. De man houdt, in de- ll'heinvis Feith- straat een galanteriewinkel. Bij de huiszoeking wer den in woning en winkelkast tal van voorwerpen ge vonden, tot een gezamenlijke waarde van omstreeks 1000, en alles ontvreemd uit den'Eransehen bazar. De gearresteerde heeft reeds békend en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. UIT W1 ER IN GERM AARD. Bij eene j.l. Zaterdag gehouden aanbesteding van 't verlagen en vernieuwen Van enkele bruggen enz. voor rekening van dén polder Wieringerwaard werd door zeven personen ingeschreven, te weten: P. Iïeinpt, Kulhorn 1382. P. Stammes, Sehagen 1280. G. de Graaf, N.Miedorp 1200. Jb. Kooij Kz„ Wieringerwaard 1090. C Blaauboer, Sehagen 10,18. J. Keesman, Séhagen 1028. .1. J. de Groot, Barsingerhorn, 999, aan wien het werk is gegund. VAN DEN LAKGEKDIJK. Gedurende de week van 7 tot 12 Juli werd' aan de veiling te Broek op Lan'gendijk aangevoerd! 30325 zak aardappelen, 263100 bos wortelen, 1129<X) bloemkool, 11280 roode kooi, 230 bos rabarber en 1200 slabooneu. UIT OUDKARSPEL. Zondagmorgen vergaderde de afd. A. X. G. O. B. mét een twintigtal leden. Na opening der notulen werd meegedeeld dat 6 nieuwe leden zijn toegetreden, 2 hebben bedankt en 1 is overleden, Met 9 tegen 4 stemmen werd besloten niet aan de meeting', te Velsen, uitgaande van de K. H. P. C. deel te nemen. Met alle stemmen voor werd besloten, wel aan do meeting te Bergen, uitgaande van de fed. Alkmaar der Ned. Ver. deel te nemen. Mededeeling is ingekomen van de afd. Heerhugo- hier naar toe gaat; en li ij zelf moet er een eed' op doen dat hij liet geval geheim zal houden. Beloof mij dat u aan niemand vertellen zult dat u mij gezien heeft, aan geen levend wezen." Zij hijgde van opgewondenheid, Christin© merkte tot haar schrik op dat ook haar lippen spierwit geworden wa ren; donkere kringen van lijden en angst vertoonden zich on'der haar oogen. „Ik beloof het," antwoordde Christine langzaam, „ik zal aan niemand: vertellen dat ik u gezien heb of wat u tot mij gezegd' hebt; en ik zal doen wat u ver langt- met den dokter." I'oen zij deze verzekering van het jonge meisje ont vangen had, liet de vreemdelinge liet rijtuigje los, zij bleef het nakijken terwijl het den heuvel opreed, met .•-amenge'knelde handen, en wijd open oogen vol smart. Bébé was een stilzwijgend toeschouwster geweest bij dit zonderlinge tooneel; zij begreep weinig van het geen er voorviel tusschen die -twee oudere personen, maar keek steeds ernstig naar liet mooie gelaat van de onbekende, merkwaardig ernstig voor zulk een klei» kind. „Dat- was een iieele mooie prinses," zeide zij toen liet. wagentje een eindje was voortgereden. „Bébé hoopt dat. de prins gauw komen zal en haar meene men." „Dat zal hij misschien wel doen," antwoordde Chris- llne een weinig afgetrokken. Het was een rust voor haar dat het kind de dame als een betooverde prinses uit liet sprookje beschouwde; daardoor zou men niet veel gewicht, hechten aan opmerkingen die Bébé mis- seliien later zou maken omtrent deze ontmoeting. Zij begreep niets van hetgeen zij zooeven gehoord en ge zien had en peinsde over de opvallende persoonlijk heid van de dame. die haar zulk een zonderlinge op dracht had gegeven. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1