DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 163 Honderd en vQftiende Jaargang. 1913 DONDERDAG 17 JULI. FEUILLETON. Verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. UOOFDSTUK IX. EEN HEEL MOOIE DAME. BINNENLAND. Nu was er geen humor meer in zijn stem; hij sprak op korten, zakelijken toon, en zijn bruine oogen keken haar onderzoekend aan. ALKMAARSCHE COURANT 9 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR; Gelet op artikel 9 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing- van een lid van den Gemeenteraad in kiesdistrict II, ter vervulling der vacature, ontstaan door de niet-- aanneming zijner benoeming door den heer D. GO- VERS, zal plaats hebben op DINSDAG, 22 JULI a.s. en de stemming en herstemming zoo noodig op DINSDAGEN. 29 JULI en 5 AUGUSTUS d. a. v. De tot invulling bestemde formulieren voor de op gaven van candidaten zijn kosteloos ter Secretarie dei- gemeente verkrijgbaar. Alkmaar, 16 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DON ATT I, Secretaris. ALKMAAR, 17 Juli. Blijkens de laatste statistiek, welke loopt tot het einde van 1911 bedraagt het spoorwegnet van de we- J leid 1.000.000 kilometer. Dat is dus 26 maal den om vang der aarde aan den aequator. De aanlegkosten van al die spoorwegen hebben in het geheel 143.300.000.000 gulden bedragen. Een hekend Duitsch publicist dr. A. Wirtli vestigt' er de aandacht op, dat Duitschland meer rails heeft dan het groote Rusland, dan het reusachtige Afrika, en bijna het dubbele van een heel werelddeel, van Australië. Bovendien is Duitschland er op uit, zijn spoorwegnet veel en snel uit te breiden, vooral in de laatste jaren. Zoo is het Duitsche net in de ja ren 19071911 met zeven procent toegenomen, het Engelsehe daarentegen vrijwel gelijk gebleven. Deze beide omstandigheden mogen in economisch en poli tiek opzicht van beteekenis zijn, als een bewijs van toepemende beschaving kan de vermeerdering van spoorwegrails in een land1 niet gelden. Juist immers in die landen, die in beschaving het laagst staan, worden de meeste spoorwegen aangelegd, om de een voudige reden, dat er daar nogmaar weinige of zelfs geen waren. Gok mag niet worden vergeten, dat die spoorwegen niet wordten gebouwd met eigen kapitaal, doch worden aangelegd' door buitenlandsehe kapita listen, die er een goede geldbelegging in zien. In ver band hiermede is het dan ook niet te verwonderen, dat juist in koloniale gebieden en dergelijke overzeesche landen de aanleg van spoorwegen op de uitgebreidste schaal plaats vindt. Zoo is het spoorwegnet in Cana da in het tijdvak 19071911 toegenomen met 13 in Peru met 24 in Argentinië met 44 en in China zelfs met 47 terwijl de Kongostaat met 91 bovenaan staat. Opvallend is de langzame voltooiing van de Bag- dadlijn, welke in de zooeven aangegeven periode slechts 11 vorderde, terwijl de uitbreiding in het aangrenzend gebied van Russisch-Midden-Az.ië niet minder dan 45 bedroeg. Van de landen buiten Eu ropa Plagen voorts nog genoemd worden al staan ten opzichte van dit punt ver bij Argentinië en China ten achter de Portugeesche koloniën, Zuid- Afrika en West-Australië, voorts Aziatisch Turkije, Siberië, Mandsjoerije, Mexiko en Canada. Een merk waardig teeken des tijds is het, dat het spoorwegnet der Engelsclie koloniën zich veel sneller uitbreidt dan' dat van het moederland. Al heeft het kapitaal van het moederland deze ontwikkeling mogelijk ge maakt, toch kan niet worden ontkend, dat het zwaar- 23) door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 0- De wachtkamer van den dokter was al even weinig belangwekkend als de rest van het huis, zoowel in- als uitwendig. Christine keek naar de ouderwetsche roode wanden, de ordinaire platen, de vensters met dichtgetrokken gordijnen en de stijve stoelen en ta fels en een somber gevoel bekroop haar. Zij had ge hoopt, dat de dokter dien zij kwam halen, een niet alledaagsche man zou wezen; zij had een voorgevoel, dat de toestand, waarin hij' zich begeven moest, wel wat vreemd was en zij kon het denkbeeld1 niet uit staan dat zij zulk een heel ordinairen man moest zen den naar de schoone dame met 'het droevige gelaat. Meer dan eens stondl zij op met het vaste besluit heen te gaan en een anderen dokter te halen, terwijl zij zat te wachten in die vervelende kamer met het sombere uitzicht op het donkere dennebosch. Maar zij bedacht, dat het geval zeer dringend was en dat het lang niet zeker zou wezen of zij in de buurt een anderen dokter zou vinden, daarom gaf zij dit denkbeeld! maar op, of schoon dë moed haar geheel in de schoenen was ge zonken, toen de deur eindelijk openging. Maar de binnentredende was volstrekt niet een man zooals zij zich had gemeend te zullen ontmoeten; hij 'had niets ordinairs in zijn voorkomen en evenmin in de wijze waarop hij haar groette en Christine was zeer dank baar dat zij zich niet had laten misleiden door het uiterlijke voorkomen van het huis en dë meubels al leen. tepunt van het rijk' langzamerhand evenals ten op zichte van den landbouw, in technisch en industrieel opzicht naar de koloniën wordt verlegd. Het is jaren lang Amerika's trots geweest, dat het meer rails had dan de rest van de wereld. Sindsdien is het Amerikaansche spoorwegnet geregeld toegeno men liet bedraagt bijna 400.000 kilometer -het is grooter dan dat van Europa (339.000 K.M.), maar thans bezit d'e Unie iets meer dan een derde van het heele net der aarde. In Argentinië alleen bedroeg de uitbreiding in een jaar meer dan de helft van die in heel Europa. Hoe duur zijn de spoorwegen vraagt de schrijver en hij antwoordt dhdelijk, dat die vraag in het algemeen moeielijk te beantwoorden valt. Een spoorweg kan goedkoop gebouwd' worden, maar is dhn meestal ook zeer slecht. Het goedkoopst zijn de spoorwegen in Queensland en Sierra Leone (ongeveer 33.000 gulden per K. M.), verder in Japan. In Europa heeft Noor wegen, wegens de lage grondprijzen -en de betrekkelijk geringe arbeid'sloonen, het record der goedkoopte. Voor de politici hebben de groote lijnen, die dwars door verschillende landen gaan, d'e grootste beteeke nis. Zeer dikwijls zijn er spoorwegen door landen gelegd, die tevoren of geheel braak lagen (Siberië, de Rocky Mountains in Amerika)1 of te voren weinig bekend waren en door ontdekking en oorlog voor den ondernemingsgeest der blanken toegankelijk gemaakt werden, zooals voor de Kaapstad—Kaïrolijn Rhodesië en Midden-Afrika. Dergelijke lijnen mogen zeer lang zijn zij vormen toch slechts een gering percentage van het spoorwegnet, dat als een reusachtig spinne- web over de aarde is uitgespreid. Nederland. Op 29 Januari 1912 is hij ontsnapt met behulp van zijn broer, die hem een touwladder had toegeworpen, waarlangs hij er in slaagde de wachtka mer van het- hof van Assizen te bereiken en vandaar te ontkomen. TUINFEEST. Gisteren gaf II. M. d'e Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk van des middags 4 tot 6 uur het jaarlijksche tuinfeest. Om de minder gunstige weersgesteldheid werden de gasten in de zalen van het paleis ontvan gen. Het feest werd opgeluisterd! door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort. Genoodigd waren tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, en vele particulieren met hunne dames. Nadat de Koningin-Moeder te midden harer gasten was verschenen, werden zij, die voor de eerste maal ten paleize waren, aan H. M. voorgesteld. Daarna on derhield de gastvrouw zich' met velen harer gasten. In enkele zalen van het paleis waren buffetten inge richt. H. M. trok zich tegen zes uur in hare apartementen terug. Kort daarna verlieten de genoodigd'en het pa leis. De minder gunstige weersgesteldheid was oor zaak, dat in de omgeving van het paleis de belangstel ling van het inibliek minder groot was dan andere ja ren. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten dezer provincie werd aangenomen het voorstel tot wijziging van het besluit der Staten tot het ver- leenen van financieelen steun aan de Noorder Stoom- tramvereeniging voor den aanleg van een tramweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen. EEN SCHADEPOST. Een partij kaas - ongeveer 30.000 stuks van een groote kaashandel-firma te Gouda, welke partij te Rotterdam in veiling zou worden gebracht, is dooi den Keuringsdienst voor de consumptie afgekeurd. De veiling ging daar ook niet door. Deze partij heeft reeds een reis naar den Balkan gemaakt, ze was n.l. bestemd voor het Bnlgaarsche le ger. Ze werd evenwel geweigerd en naar Rotterdam teruggezonden. Voor de betrokken firma zal de schade ongeveer een ton bedragen. KINDEREN EN BIOSCOPEN. De commissie voor de strafverordeningen te Rotter dam heeft een ontwerp samengesteld van een „veror dening betreffende de toelating van kinderen tot lichtbeeldenvertooningen." Aan de ondernemers wordt verboden kinderen bene den 16 jaren tot bioscoopvoorstellingen toe te laten. Het verbod gc-ldt niet voor kindervoorstellingen, mits het programma vooraf schriftelijk is goedgekeurd door de door B. en W. aangewezen persoon of perso nen en bij den ingang en op de toegangsbiljetten dui delijk is vermeld, dat het een kindervoorstelling geldt. In de toelichting zegt de commissie, dat zij niet ge voelt voor een censuur op alle films, die ook de voor stellingen voor volwassenen zou omvatten en zich wel licht niet verdragen zou met art. 188 der Gemeente wet. Voor bescherming der jeugd' schijnt dat art., dat alleen gewaakt wil zien tegen vertooningen in strijd met de. orde of zedelijkheid', niet voldoende. Im mers, niet het minst ligt voor de jeugd het gevaar in films, die „een hevige spanning teweegbrengen, die onderrichting geven in de techniek van het misdrijf, die de toeschouwers vertrouwd! maken met immoreele toestanden." Omdat de bioscopen zoo gemakkelijk bereikbaar en veelal tegen lagen prijs doorloopend toegankelijk zijn, rust, meent de commissie, op de overheid de plicht de ouders te helpen in die bescherming hunner kinderen tegën een voor hen niet gevaarloos vermaak. Een be paling, dat de verordening niet geldt voor kinderen die door volwassenen begeleid worden, heeft de com missie niet opgenomen. "Wel acht zij de meening te verdedigen, dat men aan de ouders moet overlaten te bepalen, naar welke voorstelling zij hun kinderen wil len medenemen, doch de uitzonderingsbepalingen zon een gemakkelijk middel tot ontduiking worden en liet doel der verordening in de waagschaal stellen. GEEN ENKELE KIEZER OPGEKOMEN. De belangstelling in de verkiezing van twee leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor den klein handel te Rotterdam, die gisteren ten Raadhuize plaats had, kon niet kleiner zijn. Toen toch te drie uur de stembus gesloten werd1, bleek, meldt de N. R. Crt., geen enkele kiezer aan deze verkiezing te heb ben deelgenomen. De minister zal nu een nieuwe verkiezing moeten uitschrijven. Gemengd nieuws. WILLEM MARIUS DE VOS. Reuter seint aan de N. R. Crt uit Parijs: Willem Marius de Vos, op 21 Augustus 1875 te Rot terdam geboren is hier gisteren op straat gevonden met tal van verwondingen over h®t geheele lichaam. Naar een ziekenhuis overgebracht is hij daar gestor ven, zonder tot bewustzijn te zijn -gekomen. Naar men zich zal herinneren was De Vos, de be kende inbreker, te Parijs op 30 Dec. 1911 aangehou den in verband met een verzoek tot uitlevering aan „Zou u zoo goed willen wezen mij te zeggen wat ik voor u doen kan?" De stem was aangenaam en vrien delijk; dit. gaf haar een zeker gevoel van rust en de geheele persoonlijkheid! evenals zijn stem boezemden haar vertrouwen in- Het was een kleine man, hij had heldonkere bruine oogen, een gladgeschoren gezicht en een mond waar uit humor sprak en vastberadenheid. Maar, wat wel het voornaamste was, hij had een betrouwbaar uiter lijk; Christine hadl dadelijk den indruk, dat hetgeen deze man op zich nam, ook zou worden volbracht en uitgevoèrd, al moest hij daarvoor hemel en aard'e be wegen. „Dokter Stokes?" vroeg- zij. „Neen", antwoordde hij, „ik ben niet dokter Sto kes; die is uit; hij moest plotseling op reis." „Mijn naam is Eergusson; ik neem zijn practijk waar." „Dat doet mij genoegen", riep Christine heel op recht uit; zij was zichzelf niet bewust met- welk een vuur zij dit zei, voordat zij een lichtje zag schitteren in de bruine oogen van den dokter. „O, neem mij niet kwalijk", stamelde zij ,„ik had niet „Bij mij behoeft il geen excuses te maken", ant woordde de dokter lachend', een jongenachtige, spon tane lach, „ik beloof u, dat ik 't niét aan dlokter Sto kes zal vertellen", voegde hij er bij, terwijl zijn oogen nog schitterden van plezier toen hij de verlegenheid van het jonge meisje opmerkte. „Maar mijnheer begrijp mij niet verkeerd, ik ken dokter Stokes lieelemaal niet, ik ben totaal onbekend in deze streek, en heb hem nooit in mijn leven ge zien, maar „Waarom was u dan zoo blij dat hij het niet is?" vroeg FergTisson, die nu wat nieuwsgieriger begon te worden. „Het klinkt wel wat dkvaas", zei Christine, „maar ik dacht dat. iemand! die in een soort kamer kon wonen als d'eze niet het soort dokter was, dien ik graag wou hebben." ergusson wierp het hoofd lachend' achterover. NEDERL. ROODE' KRUIS. Gistermiddag te 4 u. 22 min. zijn de zes verpleeg sters, die vanwege het Nederlandsche Roode Kruis naar Griekenland worden uitgezonden, per staatsspoor van Den Haag vertrokken; zij gaan over Brindisi naar Athene. Blijkens een in Den Haag ontvangen telegram is de heer Henken, voorzitter van de Nederlandsche Verpiegersvakvei-eeniging, die zich naar d'en Balkan heeft begeven tot het overbrengen naar ons land van het stoffelijk overschot van den te Tsjorloe overleden sergeant-verpleger Braam, te Sofia aangekomen. Hij zal van daar met een doodkist naar Tsjorloe vertrek ken. PROTEST TEGEN EEN RAADSVERKIEZING. Door sociaal-democratische kiezers te Schoten is, „Beoordeelt u de menschen naar de kamers, die zij bewonen?" vroeg hij. „Alleen een heel alledaagsch inensch zou tevreden kunnen wezen met een kamer als deze", riep Christine heftig uit, „of zijn huis „Pijn Bosch Lod'gë" kunnen poemen of een huis als dit bezitten." ,,lk ben het wel' eenigszins met u eens; maar ik ken dokter Stokes volstrekt niet; misschien belasteren wij hem wel' ten onrechte; mag ik vragen, wat ik voor u doen kan?" „Ik kom u vragen of u ergens naar toe wilt gaan, ,om een geval, waar leven of dood van afhangt, maar „Leven of dood?" het glimlachend gelaat van den dokter betrok. „Dan moeten wij het niet langer uit stellen. Waar is het?" Hij schelde. „Ik zal dadelijk de auto voor laten komen. Vertel mij d'e bizonderhe- den zoo kort. mogelijk." „Laat de auto dadelijk vóór komen," zei hij tot. den knecht, die de kanier binnenkwam. „Toe, vertel het mij gauw." „Voordat u vertrekt moet ik u laten beloven aan geen sterveling te vertellen waar u geweest is; en u moet er een eed op doen dat u aan niemand vertellen zult wat u zult zien en hooren in dat huis. Eergusson staarde haar verbaasd aan. „Geheimhouding beloven omtrent de plaats waar ik naar toe ga en wat ik daar zien zal?" „Ja, onder eede beloven," antwoordde zij een weinig terugdeinzend' voor d'e strengheid van zijn blik. „Maar waarom? In '"s hemels naam waarom?" vroeg hij op gebiedenden toon. „Welke reden kunt u opge ven voor die vreemde voorwaarde?" „O! ik heb niets niet die voorwaarde te maken, „riep Christine uit, „en ik verzoek u vriendelijk, ja heel vriendelijk niet te kijken of u geen plan hebt te doen wat ik van u verlang. Ik kom hier enkel en alleen als afgevaardigde. Er was niemand anders die men zenden kon en die arme, schoone vrouw scheen naar de Tel. meldt, bezwaar gemaakt tegen de beslis sing van het hoofd'stembureau in zake het ongeldig- verklaren van eenige stembiljetten. De al of niet geldigverklaring kan invloed hebben op den uitslag, daar een Roomseh-Katholiek met 627 en een Sociaal-Democraat met 626 stemmen gekozen werd, terwijl twee andere sociaal-democratische candi daten 625 stemmen verkregen. UIT LIMMEN. Bij de gisteren vanwege het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie gehouden aanbesteding van het bijspannen van draden aan de palen van een lijn langs den spoorweg tusschen Uitgeest en Alkmaar en het. uitvoeren van daarmede in verband staande werk zaamheden, waren minste inschrijvers de heeren P. Loos te Spanbroek en J. Sint alhier voor 3360. UIT DE SOHERMEER De groote hoeveelheid' regenwater, die er deze week gevallen is, heeft het noodig gemaakt om al de mo lens weder in werking te stellen om het overtollig» water, dat ver boven het zomerpeil gerezen is, weder kwijt te raken. 1 Dit is nu al de tweede maal dezen zomer, dat de molens uit de „zomerlaag" gebracht worden. Voor de molenaars is dit ook een tegenvaller. UIT DE STARNMEER. Door een gebrek aan den ketel van het stoomge maal kon men deze week het overtollige water niet kwijt worden, waardoor men in de lage gedeelten van dezen polder veel last van het water krijgt. UIT SOHOORLDAM. Gisteren lag dë locaalboot Zijpe van de Gebr. Zur Mühlen voor de nieuwe brug-, alhier. Men draaide ds brug open, doch de kapitein ging er te gauw door, zoodat de boot met de brug in aanraking kwam en nog eenige averij opliep; de brug bekwam geen scha de. UIT PURMEREND. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den Gemeenteraad werden uitgebracht 994 geldige stem men. G. C. Dekker (lib.) 541, G. Edel Gz. (S. D. A. P.) 165, F. J. II. Middelhoff (Kath.) 409, Ph. M. Sigling (lib.) 365, J. Vet Jbz. (lib.) 414, O. de Vries (lib.) 549, J. de Vries Jbz. (S. D. A. P.) 303, G. d» Wolf (kath.) 278 stemmen. Gekozen de heeren Dek ker, Middelhoff, Vet en C. de Vries. UIT HOORN. In de gisteren gehouden vergadering van aandeel houders is besloten, de Vereeniging tot Ziekenverple ging te liquideeren en de haar in eigendom toebehoo- ïende gebouwen met tuin aan den Draafsiugel te Hoorn in publieke veiling te brengen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. (Vervolg). Op het verzoek van den heer F. Wagenaar om 9 M2. water van de gemeente te koopen, wordt goedgunstig beschikt, onder regeling met B. en W. Het verzoek betreffende den autodienst werd inge willigd, behoudens over de Noord'erbrug. Deze is wat zwak. Van de gezondheidscommissie was de raming inge komen over 1914, waaruit blijkt, dat het. aandeel in de kosten voor deze gemeente bedraagt 42.82%, be rekend op oen bevolking van 2158. Van dezelfde commissie was verslag ingekomen van de vergadering- inzake vleeschketiring, waar Broek niet tegenwoordig was, met verzoek dit in den raad te behandelen. De heer de Does verklaarde zich tegen de vleesch- keuring op grond dat door dergelijke kleinigheden die veel tijd in beslag nemen, het groote, de watervoor ziening, over 't hoofd' wordt gezien. Spreker vleid» zich, dat deze zaak van de baan zal gaan, meer tijd zal dan voor het andere beschikbaar komen. Ook is het duurder worden van het vleesch reeds een motief om er tegen te zijn. De gezondheidscommissie staart zich blind op een radeloos te wezen van verdriet." „Welke arme schoone vrouw? U spreekt in raadse len. Tracht mij nu eens kalm en bedaard mee te dee- len waar ik heen moet gaan, en hoe de naam is van de dame die mijn hulp noodïg heeft." „Ik weet het niet." Christine begreep zelf hoe vreemd die woorden hem in de ooren moesten klinken toen zij hem steedë meer verbaasd zag kijken. „Ik kwam een huis voorbij," zei zij snel voordat hij kon spreken, „een dame kwam de deur uit gevlogen, een heel mooie vrouw. Zij vroeg of ik een dokter voor haar halen wou. En zijl voegde er hijHet is een quaestie van leven en dood," en liet mij beloven dat ik den dokter geheimhouding zou laten zweren - volmaakte geheimhouding. Dat is alles wat ik e,r van weet -werkelijk, ik weet er niets meer van. Maar ik weet zeker dat zij uw hulp dringend noodig heeft." „Wat een zonderlinge historie!" zei de dokter zacht, „en weet u niet wie er ziek is? en wat d'e zieke mankeert „Ik weet er niets van. Ik zou denken dat de patiënt een man is, want zij sprak van „hem" en „hij" maar ik weet niets meer dan ik u verteld heb. Wilt u gaan? Wilt u beloven hetgeen zij vraagt? Ik zie steeds dat droevige, mooie gezicht en die wonderlijke oogep voor mij." „Ja zeker, ik zal gaan," riep Eergusson na een oogenblik zwijgep, „indien het eens werkelijk een kwestie was van leven en dood, dan heb ik immer» geen keus." „En wilt u de belofte doen?" Hij keek haar aan en er wasi een merkwaardig ern stige en onderzoekende blik in zijn oogen. „Weet u geen enkele reden waarom ik weigeren zou zulk een zonderlingen eed te doen?" „Ik weet niets!" riep zij uit. „Ik weet geen enkela reden voor of tegen zulk een belofte. Maar als ik denk aan dat mooie gezicht, aan die onuitsprekelijk droevi ge oogen, dan geloof ik dat u niet weigeren kunt te doen wat zij van u verlangt." „En indien ik weiger een eed te doen?" (Werdt vervolgd). _j,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1