te Leeraar in de AardrjjkskiiDde. STADSNIEUWS. öttnoozeie vleeselikeitring eh fle waterleiding' ziet ze over 't hoofd. De voorzitter ageerde tegen de bewering van den heer do Does, als zou de gezondheidscommissie tegen waterleiding zijn. De gezondheidscommissie is zeer voor waterleiding. De heer de Does: Ja, in naam. De heer C. Slot: Toen in Alkmaar h^t abattoir kwam, zou ook het vleesch duurder worden, is het vleesch daar nu duurder dan hier? De voorgestelde verhooging van kosten is in geen enkel opzicht van belang. De heer de Does: Allo kleinigheden moeten van de Haan om het grooto aan te vatten. Met 0 voor en 1 tegen werd besloten tot het in het leven roepen van een keuringsdienst mee te werken. Ier tafel kwam thans de begrooting der gasfabriek waarvan de ontvangst en uitgaaf bedraagt 63000 met een post van onvoorziene uitgaven groot 2000. De afschrijvingspost bedraagt' 6500. Gedurende de maand April zijn 346, Mei 106 en Ju ni 385 telegrammen ingekomen. Ingekomen verzoek van hetj> gemeentebestuur van Zuid-Scharwoude om gezamentlijk een verordening in het leven te roepen, dati paarden, karren enz. aan de westzijde der straat- geplaatst moeten worden. l 'c heer de Does merkte op, diat het politiewezen hier niet op ingericht is dergelijke wetten in het le ven te roepen en haalt in dit verband! da verordening op het groentenafveilen aan. Spreker voelde meer voor een verzoek. Toch werd besloten aan het verzoek van Zuid- Scharwoude mede te werken. De gemeente-rekening gaf aan een ontvangst van J 28805.81%, een uitgaaf van 28302.28%, alzoo een ■saldo van j :>03.53. Deze rekening zal worden nage zien door de heeren 11. Slot, C. Slot en C. Ven. De voorzitter deelde mede: le. dat de acten van waterverkoop aan Mej. Wed. Berkhouwer, de heeren Koedijk, Eecen, Ven en v. d. Molen zijn gepasseerd; 2e. dat de schoorsteen van het sluishuis is afge broken en vernieuwd en aldaar enkele kleine repara tion zijn gedaan; 3e. dat de scboeiïng- bij de Wed. Vroegop is ver dubbeld; 4e. dat de Moei enkele reparation aan de straat hoöit verricht en ten laatste, dat op de volgendo ver- gadering plannen ter tafel zullen komen van de wo- ningbouw-eommissie inzake het bouwen van arbei derswoningen. Hierna sluiting. ge- ELECTIMFICATIE VAM WEST-FRIESLAND. De heer J. A. Xoë, eleetro-teehnieus te Hoorn hield gisterenavond in Wijdenes een inleiding, om aan te toonen de mogelijkheid, dat de gemeente Wij denes—Oosterleek een electrische Centrale in eigen beheer kan nemen en deze rendabel zal kunnen wer ken. De kosten worden geschat op 33.000 gulden en de eenheidsprijs berekend op 28 c. per K. W. uur. De inleider achtte het. noodig, dat de gemeenten de zaak zelf aanpakken, omdat van het plan der West- itiesehe Centrale niets meer wordt vernomen. In debat kwam dr. Stieler van Westwoud, lid der commissie van voorbereiding voor de Westfriesche Electrische Centrale. Deze vreesde, dat de Centrale van Wijdenes op In zolfdc bezwaar zal stranden, als de Westfriesche strand is. De laatste heeft het, al hoort men er niets meer van, zoover gebracht, dat 14 gemeenten in vast ver band met_ elkander zijn gebracht, die thans gereed staan leeningen af te sluiten. De gemeente Zwang begon en besloot, tot. een lee- nmg van 20.000 gulden. Ze wacht echter nog steeds op de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. In Bo- venkarspel besloot men tot, een leening van 100.000 gulden voor den bouw van een gasfabriek en kreeg' di rect toestemming van Ged. Staten. Zwaag echter voor haar zooveel kleinere electriciteitsleening no°' met. Do Commissie heeft niet stil gezeten. Ze is ge weest bij den Commissaris der Koningin, bij Ged. Staten, hij Kamerleden en bij den Minister. Toch blijft men even ver. De reden moet worden gezocht bij de Commissie, die de regeering moet adviseeren over de elect.rificee- nng van .N. H., alsmede in het wetsontwerp, dat zon der toestemming van het Rijk aan gemeenten ver biedt electrische Centralen te stichten met het doel electriciteit te verwekken, die aan derden zou moeten worden verkocht en dat de verplichting oplegt aan de concessionaris het geheele gebied te verlichten en dus ook de slechte stukken van eleót.riciteiit te voorzien. I)it ontwerp zit alle gemeentebesturen dwars in de maag, oordeelde spreker en zal ook doen afstuiten een Electrische Centrale voor Wijdenes. Hij gaf den raad op dit denkbeeld' niet in te gaan, omdat vermoe de ijk binnen 14 dagen nieuwe plannen aan het licht zullen komen. Is eenmaal de Xaamlooze Vennootschap er, dan moeten alle gemeenten meewerken, om de winst zoo groot mogelijk te doen zijn. t Gaat niet aan voor Wijdenes zich aan het ver bond der 14 gemeenten te onttrekken. De heer Xoë achtte het. niet onmogelijk, dat Ged. Maten aan Wijdenes afzonderlijk wel zullen toestaan, een geldlening voor eigen E. C. af te sluiten. Maar al wordt deze geweigerd, d'an kan men op persoonlijke concessie gaan bouwen. Bovendien kan de Centrale dan met draaistroom worden ingericht, waardoor het mogelijk is, zich later bij een Ueberland-centrale aan te sluiten. Deze zal wel zoolang op zich' laten wach ten, dat m dien tijd genoeg winst is gemaakt om de machmes buiten gebruik te stellen. En met deze kans zal Wijdenes, naar sprekers overtuiging', wel concessie van Ged. Staten krijgen. Het was spreker bekend, dat er sprake is ook in een and'er deel van X.II. een centrale op te richten. Maar ook deze stuit af op het wetsontwerp en de 'Kijks-concessie. De heer Stieler wees er nog op, dat voor de West- iriesehe reeds een regeling betreffend'© het kapitaai getroffen is. Men wacht, alleen op de toestemming van Ged. Staten. ITij bleef aandringen op eendraeh- tig samenwerken, waarna de inleider alsi zijn meening uitsprak dat een plaatselijke Centrale een goeden stoot zou kunnen geven om de spoedige totstandko ming van de Westfriesche te bevorderen. Nadat. er nog op gewezen was, dat de leverantie van gas zich zou moeten beperken tot den straatweg en een deel der gemeente bij d'e Katholieke kerk, terwijl bij een bovengrondsche electrische geleiding gemakke lijk de geheele gemeente van lielit zal kunnen worden voorzien, stelde de voorzitter voor het rapport-Blom ten opzichte van de gemeente Heiloo af te wachten. Uitgeest, waar het rapport van den adviseur bereids binnen kwam, heeft reeds tot aansluiting bij de K. E. M. besloten. De heer Maas Geesteranus zeide gedacht te hebben, dat de gemeente Alkmaar een meer tegemoetkomende houding zou toonen, daar bij aansluiting bij«de K. E. M. Heiloo voor de gasleverantie uit Alkmaar verlo ren is. Besloten werd het rapport-Blom af te wachten, ter wijl B. en W. in den tusschentijd zullen informeeren naar de kosten van den aanleg van de gasbuizen in de gemeente. Het gemeenteverslag over 1912 werd daarna uitge bracht. We ontleenen er aan, dat 31 December j.l. de bevolking bestond uit 1231 mannen en 1248 vrou wen, totaal 2479 zielen, het aantal geboorten bedroeg 22 kinderen van het mannelijk, 35 van het' „vrouwelijk geslacht, totaal 57, er stierven 22 mannen en 15 vrou wen, totaal 37, terwijl 18 huwelijken gesloten werden. Het .verslag werd goedgekeurd. Xaar aanleiding van een ingekomen verzoek van de commissie voor de onafhankelijkheidsfeesten om sub sidie uit de gemeentekas, stelden B. en W. voor 100 subsidie,te geven. De heer Maas Geesteranus vroeg of B. en W. ook voorwaarden wenschten te stellen ten opzichte van het besteden van dit bedrag. De voorzitter zeide, dat. dit. niet het geval was, dit kan gerust worden overgelaten aan de commissie, waarin 4 leden van den raad' zitting hebben. De heer Maas Geesteranus zei het oog gehad te hebben op een bedeeling van de algemeene armen. De voorzitter zei, dat de zomer voor den kleinen man bijzonder goed geweest was. De heer van dei- Molen merkte op, dat enkelen wel een extraatje zou den kunnen gebruiken, maar overigens is het een goe de tijd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. besloten. Daar twee leden van de commissie van toezicht op het handwerkonderwijs als zoodanig hebben bedankt was thans mej. Mouton eenig lid der commissie. De voorzitter achtte twee leden voor deze commis' sie een voldoend aantal en stelde voor te benoemen mej. Deekens, die een acte handwerkonderwijs heeft en door mej. Mouton en den heer Maas Geesteranus zeer aanbevolen wordt. Dé heer van 't Veer merkte op, dat de vorige ver gadering besloten was, dat de commissie uit drie le den zou bestaan, waar de voorzitter niet op tegen had; de heer van der Molen achtte beter drie te be noemen, daar men dan steeds een beslissende stem heeft. Mej. Deekens werd hierna met algemeene stem men benoemd, terwijl besloten werd in de volgende vergadering nog een derde lid der commissie te benoe men. B. en W. zullen spoedig een instructie maken. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren Bakker en Swart werd op verzoek van den voorzitter nagezien door de heeren Mulder en Maas Geesteranus en door dezen in orde bevonden. De voorzitter wenschte hierna de heeren Bakker en Swart geluk met het! opnieuw in hen gestelde vertrou wen en hoopte in de komende zes jaar even aange naam met de heeren samen te werken. De herkozen leden hadden hierna de geluk won se hen hunner mede leden in ontvangst te nemen. Tot leden van de commissie tot het nazien der gemeenterekening, welke sluit met een nadeelig saldo van 42.55 werden benoemd de heeren Maas Geeste ranus, Mulder en .Stvart. Op voorstel van den heer van der Molen werd be sloten tot aankoop van 50 M. puin van den Rijks straatweg, welke zullen worden verwerkt tot een paar- depad langs de Oosterzij. De heer Mulder vestigde er de aandacht op, dat vrachtwagens met onvoldoende wielbreed'te langs ge meentewegen rijden. De voorzitter zegde toe, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. Hierna kwamen de slechte wegen in bespreking. Ieder lid had een jeremiade over één of meer wegen. De heer van t eer stelde voor gen geldleening te sluiten en dan tot een afdoende verbetering van de wegen over te gaan. De heer Maas Geesteranus wees in verband hierme de op den toestand der gemeentefinanciënde voor zitter achtte goed aanpakken ook beter dan telkens iets te besteden, zooals bijv. het vorig- jaar 12 li J 1500. Hij vreesde, echter belastingverhooging, daar er op de leening dient te worden afgelost. Met een afdoende verbetering zou misschien wel een 15 it 25 duizend gulden gemoeid gaan. Besloten werd ten slotte, dat B. en W. een plan voor beharding der wegen zullen maken en dit de volgende vergadering ter tafel zullen, brengen. Nadat de heer Maas Geesteranus nog de wensche- lijkheid had betoogd van het verwijderen of uitdun nen van eenige peppels voor de school, werd de ver gadering gesloten. KORTE BERICHTEX. - Een heer, die gistermiddag in „Krasnapolsky" te Amsterdam had gebiljart, miste toen hij wilde heengaan, zijn portefeuille met 300. Een ander, dien men aan de jas had' zien morrelen, werd gefouilleerd en het bedrag op hem gevonden. Het is iemand van nette familie. Te Odoornerveen had iemand jonge katten, die hij kwijt wilde zijn, levend begraven. Zeer vreemd keek de edele „dierenvriend" op, toen hij den volgen den dag alle katjes terugzag: de moeder-kat had haar jongen weten uit te graven en voor een stikkingsdood behoed. De Xederlandsche Pomologische Vereeniging zal op 4 en 5 Augustus een excursie houden. Den eersten dag wordt een bezoek gebracht aan De Beemster, den tweeden dag zal er een rijtoer worden gemaakt, van Hooi-n naar Enkhuizen. Er zullen verschillende fruit- kweekerijen worden bezocht. Krachtens een besluit van den minister van fi nanciën kunnen directeuren der directe belastingen enz. aan exportslagers vergunnen, om vee, dat. is af gekeurd voor den uitvoer naar Duitschland of Zwit serland, doch geschikt is bevonden voor den uitvoer naar Engeland, naar laatstgenoemd l^tfid uit te voe ren met afschrijving van den accijns. Gistermiddag is te.Breda de hulpwachter Van Bergen nabij het station Rijen door een goederentrein overreden en gedood. H. M. de Koningin bracht, gisteren een bezoek aan den te Apeldoorn vanwege de gereformeerde ge meente aldaar gehouden Zendingsdag. EI. M. bleef een uur en hoorde de geheele rede van ds. Kaajan van Poerworedjo, aan vvien ze Haaf ingenomenheid met het gesprokene betuigde. Dinsdagavond bij de aankomst te Rotterdam aan het station Maas van Z. Ein. kardinaal Van Rossum uit. Soestdijk, hebben de zakkenrollers van de drukte gebruik gemaakt om hun slag te slaan, Een viertal aangiften zijn gedaan. Een persoon uit Xijmegen vermiste zijn gouden horloge met ketting, anderen hun portemonnaie. voor Vrouwenarbeid te Harderwijk, en tot 1ste leer- ares. in nuttige en fraaie, handwerken mej. E. Wol zak, assistente der school. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer slaagde o.m. de heer J. W. Verkuyl, van Alkmaar. Voor het eindexamen R. H. B. S. met 5-jarigen cursus slaagden gisteren te Haarlem de heeren G. A. J. Boogh en J. Houtsmuller, alhier. AANBESTEDING. Bij de gisteren dooi- de directie der Marine te Willemsoord gehouden aanbesteding was de Holland- sche IJzermaatschappij alhier laagste inschrijf ster voor kachels met toebehooren, 625.70, blik lood en zink 3219.43, ijzeren en koperen hout- en kachel- schroeven, moerbouten. moeren enz. 2662.92%, ma chinekamerbehoeften 959.47. UIT HEILOO. In de Woensdagmorgen gehourïen voltallig» raads- ft gadering werden na opening d© notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. en 14 Juli was kasopname geschied hij den ge- m een te-ontvanger, in kas was en moest zijn 925.80. an de gemeente Alkmaar was in verband met een o haar gericht verzoek een schrijven ingekomen in take gasleverantie. Alkmaar is bereid' gasbuizen te leggen tot aan de grens van de gemeente Heiloo en verklaart zich bereid dan gas te leveren., a zes cent per kubieke Meter. De voorzitter vreesde, dat de kosten te hoog zou den worden, de heer van der Molen was dezelfde mee ning toegedaan, dc prijs van 6 ets. voor de Ms. is ma tig, maar het aan te leggen buizennet 'in de gemeente zal de zaak duur maken. Er zal een gashouder moeten komen. De voorzitter wees er op, dat. de kabels voor de elec triciteit al door de gemeente gelegd zij^i. UIT BERGEN. Het gisteravond in de geheel gevulde nieuwe con certzaal van „de Rustende Jager' 'gegeven concert, de nieuwe zaal bleek uitstekend te voldoen is uitnemend' geslaagd. Waar de concertgever, de Rotterdamsche violoncel list Eduard Mees, zich d'e medewerking- van freule J. J. Repelaer van Driel (zang) en mevrouw J. Mossel - Belinfante (piano) had1 verzekerd, behoeft dit succes geen verwondering te wekken. De concertgever werd zeer toegejuicht, terwijl de piano-begeleiding keurig was. De zang van freule Repelaer van Driel verwierf al gemeene bewondering, vooral de nummers „Vergeet mij Nietjes van B. Zweers en „'X Hoort ge voor uw venster niet,van Henri van Xieuwerihoven, maakten veel indruk. Ook hier was de begeleiding van mevrouw J. Mos- sel-Belinfante op da I'ley el-concert,vleugel uitne mend. Op gevoelvolle wijze zong freule Repelaer van Driel als extra-nummer „Het Liedje van den Bergenaar". De concertgever kan met voldoening op dit welge slaagde concert terug zien. Hedenmorgen bekwam de molenaar van den „Dik ken Molen door de primitieve manier waarop de vij zel verplaatst moet. worden, een vrij belangrijke hoofdwond, door het uitglijden van den koevoet. Ongetwijfeld zou het een belangrijke verbetering zijn, indien dit werk voortaan zoo geregeld werd, dat dit met een dommekracht kon geschieden. - ln de gisteravond gehouden vergadering in het R. C. Vereenigingsgebouw „St. Jan" alhier, werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting eener Ver eeniging ter bevordering van het getrouw schoolbe zoek op de R. C, St. Ursulaschool in deze gemeente. Deze Vereeniging is opgericht onder den naam „Jo hannes Agnes". Op Woensdag 23 Juli a.s. zal met de kinderen der hoogste klassen een reisje naar Artis worden gemaakt. Dank zij de milde bijdragen der R. C. ingezetenen bleek het mogelijk dit reisje te maken. Acht leden van den Raad der gemeente Bram men hadden een motie ingediend tot invoering van hand- en spandiensten. Xadat de burgemeester de bezwaren daartegen had uiteengezet, stemde slechts één lid nog vóór d'e invoering dezer uit den tijd ge raakte diensten. Iemand te Rotterdam schreef dezer dagen op ec-n advertentie, waarin een betrekking werd aange boden. Hij kreeg antwoord van iemand, zich noemen de inspecteur eener levensverzekering, dat hij een be trekking voor hem had, indien hij 100 stortte. De man had echter slechts 40; hij gaf deze, maar heeft sedert niets meer van een betrekking gehoord. Hij is dus blijkbaar opgelicht. l-en C5-jarige man te Tilburg- is door verkeerd uitwijken door een auto overreden, tengevolge waar van hij gisternacht is bezweken. De chauffeur heeft geen schuld aan dit- ongeval. Op het landgoed „Mimmerdor" bij Amersfoort werd gister d'e 21ste nationale velddag- van het Leger des Heils in Mederland gehouden. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat ernstige plan nen bestaan om een groot deel van het Belgische loodswezen van Wissingen naar Zeebrugge over te plaatsen. Dit zou voor Vlissingen een ramp zijn. Ingezonden stukken. te Alkmaar, 15 Juli 1913. Mijnheer de Redacteur. Beleeld verzoek ik u eenige regels.,in uw blad mogen plaatsen naar aanleiding van het bericht in liw j.l. Zondag-nummer. B. en V. hebben besloten voor d'en tijd van een jaar de groentenmarkt in de Korenbeurs te huisvesten, bij wijze van proef. X u, of dit nu proef is of niet, de markt is van de 'Steenenbrug vertrokken en de Koren beurs heeft wederom eene nieuwe branche in zich op genomen, om het total© bedrag dat daar verhandeld wordt, hetgeen niet weinig is, te verhoogen. En al tijd nog in dat dëfavorabie gebouw, dat. zoo veel ge breken heeft voor d'en koopman en ook' voor de ver- koopers; b.v. in het najaar, bij regenachtig weer, moet een deel der aangevoerde en ten verkoop aan te bie den goederen maar in den regen staan, omdat de over kapping- niet toelaat al de aangevoerde goederen on der zich te bergen. Met de eierenmarkt is dit ook zoo, deze moet zich in het midden der Korenbeurs blijven begeven, zoodat zij aan alle weersgesteldheid blootstaan. De botermarkt is iets gelukkiger, deze kan onder de kap geschieden, doch vindt bij regenachtig- weer 't bezwaar dat ieder zich een schuilplaats toeëigent. Zoodat de handelaren en verkoopers voor dit artikel elkander zeer moeielijk kunnen handhaven. Xu zijn alle bezwaren met één ding te verbeteren en wel: overkap de geheele open ruimte met glas en wij zijn er mede klaar, heft voor den Vrijd'agmo'rg-en van bezoekers een entrée en de kosten zullen wederom ver goed' worden, koopers betalen gaarne iets om hunne zaken op eene behoorlijke manier uit te voeren, men zie hoe of te Ho<*u de graanmarkt, door de hande laren zelf verplaatst is geworden en zulks gebeurt ook hier als men niét ingrijpt in toestanden, die voor de zen tijd minder gewenscht zijn. Dan rest mij nog dit: Op de plaats waar tusscheu 11 en 12 uur des Vrijdags duizenden en duizenden guldens worden verhandeld, vindt men tot. heden nog geen telefoon, wat zeker iets vreemds mag heeten, daar d'e handel zoo groot is, te groot om buiten d'e ge meenschap der groote Beurzen te handelen. De han- el eischt dan ook eene behoorlijk ingerichte telefoon- .-©1 of kantoor, daar in de toekomst het telefoonkan toor te ver is gelegen om voor dat dure uurtje tijd te verloopen, evenzoo voor d'e plaatselijke kooplieden, die zullen de telefoon toejuichen. U mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsing, hoop ik dat deze opmerking in goede aarde valle. Achtend, Joh. WEIJLING. Aan bovengenoemde inrichting, directeur de heer A. VERSTEEGE, is tegen 1 September a 8. te ver vullen de betrekking van Aantal wekel. lesuren 6. Belooning f 100 per wek. lesuur, met 3 driej. period, verhoogingen van 10 ó/q. Deelneming in het Gem. Pensioenfonds verplicht, stor-1 ting 6 0/0. Sollicitanten gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 28 Juli a.s. ALKMAARSCHE! HUISHOUD- EX INDUSTRIESCHOOL. Tot Directrice van bovengenoemde inrichting i benoemd mej. J, F. Beumer, directrice van de School I DE AL Oï' NIET WEXSCHELIJKHFID VAX DE OPRICHTING VAX EEX ARMENRAAD TE ALKMAAR. Aan liet Burgerlijk Armbestuur heeft het bestuur van het Burgerweeshuis het volgende schrijven ver zonden Het Bestuur van het Burgerweeshuis te Alkmaar heeft niet belangstelling kennis genomen van Uw schrijven d.d. 7 Juli j.l. over: „De al of niet wen- schelijkheid van de oprichting van een Armenraad te Alkmaar." Met belangstelling, maar geenszins met instemming, integendeel met teleurstelling. En dat wel om de volgende redenen. Uw schrijven voornoemd is allereerst geen zuivere weergave van het gesprokene, ter vergadering- van 27 Juni j.l. ten stadhuize, evenmin spreekt daaruit de geest die te dezer vergadering heerschte. Wij zijn er zeker van, dat andere bestuursleden vanliefd'adigever- eenigingen daar vertegenwoordigd met even groote verwondering van Uw schrijven hebben kennis geno men als wij. Op die vergadering is met gul applaus aangenomen de wenschelijkheid om een Armenraad te Alkmaar op te richten, in beginsel is zelfs tot de oprichting beslo ten. Heerschte er aanvankelijk eenige onzekerheid om trent bedoeling en strekking van 'n dergelijk lichaam, bij het uiteengaan wist ieder wel deze twee hoofdza ken, waarom het toch gaat bij de eventueele oprich ting van een Armenraad': lo. Al het werk van iedere vereeniging die liefda digheid beoogt en zich bij den Armenraad aansluit, blijft vrij, intact en onveranderd. -O. Men krijgt een betere centralisatie dan met een Kamer van Navraag- of dan met een centrale inrich ting van gemeentewege. Toen men dat, wist, heeft niet één ter vergadering zijn stem tegen de oprichting van een Armenraad ver heven, en heeft alleen de heer Cohen Stuart even er op gewezen, dat aan de oprichting ook wel moeiten en misschien nadeelen verbonden waren. W ij zijn het dus niet met' n eens, waar u schrijft, dat. deze vergadering „geen positieve resultaten kon opleveren de uitspraak, dat deze vergadering in be ginsel tot het oprichten van den Armenraad besloot, is o. wel degelijk een positief resultaat, waarvan naar onze bescheiden meening uw schrijven had be- hooren uit te gaan. U heeft daarvan terloops gezegd, dat dit besluit „vrij algemeen" genomen is, wij meen den, dat het unaniem genomen was. Behalve de waar schuwende stem van den heer Stuart hebben wij er ge_ene_ vernomen, dus wij meenen dat het niet geheel juist is te zeggen, dat er „stemmen" op gingen om niet overijld' tot d'e oprichting over te gaan. Voorts geeft uw schrijven in overweging „de op richting uit te stellen totdat, er voldoende gevallen „bekend zullen zijn van onvoldoende armenzorg in „onze gemeente, welke bij het bestaan van een Armen- „laad zouden voorkomen kunnen worden in den ver- „volge". Hierover willen wij liefst niet veel zeggen, doch wij meenen, dat er zoo lang niet gewacht moet worden, maar dat waar dbze zinsnede ook uw ver wachting weergeeft, dat d'e Armenraad armoede kan voorkomen - hoe eer hoe beter een centraal, alge meen bekend lichaam moet worden opgericht, waar armenverzorger en arme, die bij elkander behooren, elkander kunnen ontmoeten; bij elkandeF gebracht kunnen worden. Wat voorts de breedvoerig ontwikkelde bezwaren aangaat, wij achten ze theoretisch en wij doelen ze niet. In hoofdzake zijn ze tot twee terug te voeren: lo. het! particulier initiatief zal er schade door lij den; 2o. voortaan zullen niet zooveel burgers persoonlijk met de armenverzorging en de armen in aanraking komen. De ervaring omtrent d'e werking van Armenraden en de gevolgen daarvan is nog te kort om deze ge noemde bezwaren proefondervindelijk bewezen te ach ten. V ij gelooven ook niet, dat ze aannemelijk zijn en vragen onszelven tevergeefs af, welke de gronden zijn, waarop zij rusten. Immers de werkzaamheden der verschillende ver- eenigingen blijven intact, en ieder zal juist zooveel kunnen onderzoeken als te voren. De gelegenheid tot onderlinge samenspreking en aanraking die de Ar menraad^ aanbiedt zal o. i. nog des te meer tot ijver en degelijk onderzoek aansporen en de onderlinge sa menwerking verhoogen. „Dat die samenwerking hier te Alkmaar niets te wenschen overlaat", kunnen wij niet beamen, dan toch zou het niet voorkomen, gelijk nu herhaaldelijk g-eschiedt, dat sommige armen van verschillende zijden ontvangen, of dat zij in het ge heel niet ontvangen, omdat de een ze zendt naar den ander. Wij gelooven ook, dat er wel behoefte aan centraliseering bestaat, en daarmee aan onderlinge samenwerking. „Zal de Armenraad niet worden een soort van Hof van Appèl?" zoo vraagt u in uw schrijven. Dat is o. i. zeer goed mogelijk en daar is dan ook dunkt ons niets tegen. Hoe gemakkelijk wordt soms niet een arme afgewezen, die toch bij nadfer onderzoek wel de gelijk hulp behoeft en verdient! Met 't feit, dat wel eens iemand tot hoofd van een Armenraad' benoemd is of zal worden, die niet door allen even geschikt geacht wordt, wenschen wij geen rekening- te houden: dat komt bij benoemingen her haaldelijk voor, zonder dat men op grond daarvan de functie van d'en benoemde overbodig gaat achten. Ten slotte gelooven wij niet, dat de burgerij minder met de armen in contact zal komen, dat zou wèl het gevgl kunnen zijn, als d'e Armenraad de armen ging opzoeken hij zal zich naar nw eigen woorden alleen tot bezoeken bepalen. Op grond van bovenstaande overwegingen acht het bestuur van het Burgerweeshuis het zéér gewenscht, dat er een Armenraad zal worden opgericht. Eenigszins verwonderd was het bestuur van het Burgerweeshuis wel, dat waar uw bestuur met het onze samen de eerste oproeping tot de vergadering van 27 Juni j.l. heeft gedaan, wij nu een. uitvoerig schrijven ontvangen, waarvan wij vooraf in 't minst geen kennis ontvingen. Ook dit wijst op een gebrek aan samenwerking, dat. bij het bestaan van een Ar menraad niet- wel mogelijk zou zijn.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2