BUITENLAND. STADSNIEUWS. den gedragen kan worden en ten doel heeft het, pu bliek hun hardhoorigheid te toonen, niet om medelii- deri op to wekken, maar om een beroep te doen op hulpvaardigheid in alle gevallen, waar menschlievend- heid en wellevendheid dit eischen. Het insigne ver toont een wit 'veld met staanden rooden balk, ter weerszijden waarvan de letters S. en H. aangebracht zijn. DE S. D. A. P. EN HE MTNISTERC'RISIS. Het „Volk" schrijft een artikel, waarin gehandeld wordt over het aanvaarden van ministerportefeuilles voor de vorming van een kiesrecht-kabinet: Ons verantwoordelijkheidsgevoel voor de kiesrecht- beweging doet ons dit aanbod afwijzen. Maar heel het wezen van onze partij zou zich er tegen verzetten, in dien wij ons bepaalden tot afwijzen alleen. Niet al leen buiten, ook in het Parlement zullen natuurlijk onze partijgenootên den kiesrechtstrijd voortzetten; hieruit volgt, dat zij tegenover een kabinet dat het Algemeen Kiesrecht op zijn program heeft, en voor de tot standkoming ervan zich schrap zet, heel anders zullen staan dan tegenover een zakenregeering die zich ten doel zou stellen, te zorgen voor het boezem- peil van de Vier Noorder Koggen, om nu eens wat anders te noemen dan de droogmaking van de Zuider zee. Van den aanvang af hebben wij op grond van de stembusuitspraak geëischt een kiesrecht-ministerie. De konsekwentie daarvan is, dat wij aan zulk een mi nisterie dan ook het leven mogelijk maken. Aangaande het stemmen van de socialisten van een oorlogsbegrooting wordt nog de volgende mededeeling gedaan Thans zijn de verhoudingen zoo, dat indien de rechterzijde slechts weet: de socialisten stemmen te gen de oorlogsbegrooting, het doen verongelukken van de grondwetsherziening geheel in haar macht ligt. Dergelijk spel moet- door een partij die werkelijk het Algemeen Kiesrecht wil, worden verijdeld. Dit mag van ons worden verwacht. In de partijconferentie. Waar deze kwestie uitvoerig werd besproken, bestond hierover eenstemmigheid. Onze partij kan natuurlijk niet voor haar rekening nemen dat de opdrijving der militaire uitgaven ongestoord wordt voortgezet. Er moet een soort wapenstilstand worden gesloten. Het ministerie van Oorlog moet zich getroosten, dat het eindcijfer, thans bereikt, niet hooger mag klimmen. In dat geval zou onze Kamerfractie, indien van uit de rechterzijde werd gepoogd het Kiesrechtkabinet omver te werpen, de grondwetsherziening te doen mis lukken, door verwerping der oorlogsbegrooting, zich in diath val niet moeten laten vangen, maar feitelijk, door te stemmen voor de begrooting, stemmen tegen een aanslag op het Algemeen Kiesrecht. KELLNEKSSTAKING GEëINDIGD. Na een duur van 6 weken is de staking in het hotel de l'Europe te Utrecht ten gunste van de kellners ge ëindigd. Tot de verkregen resultaten behooren, schrijft de N. R. Ct., de erkenning van den Vakbond, de Ned. Centrale Bond van Geëmployeerden, eeri weekloon van 2.50, een wekelijksche rustdag van 30 uren, een arbeidsduur van 12 uur per dag of 72 uren per week, afschaffing van toeslag beta1 en en ophef fing zitverbod. De nieuwe arbeidsvoorwaarden tre den 1 Augustus in werking. OPRUIMING AiANPLAKBILJETTEN Gisteren is te Utrecht in opdracht van het Vrijzin nig Verkiezingscomité een aanvang gemaakt met het verwijderen van alle aanplakbiljetten, welke bij de plaats gehad1 hebbende verkiezingen gediend hebben tot aanbeveling van de vrijzinnige candidat.en. Wij moenen dit bericht niet te mogen plaatsen, schrijft het U. D„ waaraan we hot ontleenen, zonder daaraan toe te voegen een woord van dank aan het Vrijzinnig Verkiezingscomité, dat tot dezen maatre gel het initiatief heeft gevat en de kosten er van op zich heeft genomen, waardoor wij dus binnen eenige dagen verlost zullen zijn van de plakkaten en flarden, die anders langer dan strikt noodig zoude zijn, de ge vels en muren zouden blijven ontsieren. Altijd voor zoover zij gediend hebben ter aanbeveling van vrijzinnige eandidaten. Wij hopen, dat ook van ker kelijke en soe.-dem. zijde een soortgelijke maatregel getroffen zal worden. UIT EGMOND-BINNEN. Naar de Msb. verneemt, is de Z.Eerw. heer J. D. loyaard, pastoor van Rinnegom, gisteren van H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. UIT OUDE-NIEDORP. Dc raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmor gen. Eén vacature en één lid, de heer P. Wit, was wegens ongesteldheid afwezig. Voorzitter dé heer A. Wonder Pz., burgemeester. Na opening der vergadering' en lezing- en goedkeu ring der notulen, werden de geloofsbrieven van de beieren C. Rempt en J. Nagelhout onderzocht en in orde bevonden. De voorzitter deelde mede dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 18 Juni j.l. waren onderzocht en in orde bevonden met een bedrag aan kasgeld van J 1648.84. Ingekomen was o.m. een schrijven van Gedeputeer de Staten, waarbij gevoegd een uittreksel uit het K. B. van 11 April 1913, houdende de goedkeuring van de verhooging van het maximum der heffing op den Hoofdelijken Omslag. Dit is gebracht van 1500 op 2000. Een schrijven van het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holl Noorder kwartier waarbij gevoegd' een afdruk gezonden aan zij ne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, waarin verzocht werd' een wettelijke regeling in het leven te roepen dat aan besturen van plattelandsgemeenten de verplichting wordt opgelegd zorg te dragen dat in hunne gemeenten een minimum aantal krachten aanwezig zijn bevoegd' tot het geven van land- en tuinbouwonderwijs. Aangezien deze gemeente reeds een onderwijzer in dienst heeft met bedoelde akte, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Nieu- tve-Niedorp waarin verzocht wordt met het oog op de levering van steenkool licht en kookgas aan particu lieren te O.-Niedorp en het gehucht Verlaat, te willen besluiten aan geen vereeniging, particulieren of cor pora tiëu öndor welke benaming ook, binnen 30 jaar vergunning tot het plaatsen van lichtbronnen te ver- leenen. Besloten werd aan geen andere binnen 30 jaar con cessie te verleenen. De heer Rempt vond het jammer dat dit particu lier is en betreurde het dat de Raad destijds niet met N.-Niedorp en Winkel is samen gegaan, tot het stich ten van een gasfabriek. Spreker vroeg of er nu niets meer aan te doen is* De voorzitter zei van op 't oogenblik niet, de fa briek is reeds besteed enz., hij is het echter met den heer Rempt eens, misschien is het later nog mogelijk. Eeti schrijven van Ged. Staten waarbij tot wijziging Wordt, terug gezonden de verordening der belasting' op tooneélvêrtooningen. Besloten werd do verlangde wijziging aan te bren gén. Een schrijven van Dijkgraaf en Heemraden Van het Ambacht van Westfriesland gem. Geestmer-Ambacht., verzoekende om een onderhoud' met hen te houden, omtrent het aanbrengen van een stel ebdeuren ia dc sluis te Niedorper Verlaat. Op voorstel van B. en W. werd besloten eerst eens een onderhoud te houden met B. en W. van Nieuwe Niedorp. De gemeente Nieuwe Niedorp is ook mede-eigenares der sluis. De heer Over meende, dat deze zaak meer thuis behoorde bij de Niedorper Kogge strijkmolens. Op een verzoek van de heeren Woutman en Kooij- man. om hunne woningen (gemeente-woningen) voor rekening der. gemeente van gasleidingen te laten voor zien, werd op voorstel van B. en W. gunstig beschikt, alleen de heer A. Strijbis was hier tegen. Ook zullen in de lokalen der openbare lagere school alhier gasleidingen worden gelegd. liet kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Zijde wind, ingericht tot school, zal opnieuw voor 10 jaren worden gehuurd. Op een verzoek van F. Jong, om de telegrammen vanwege de gemeente kosteloos te laten bezorgen, werd afwijzend beschikt. De kosten hieraan verbon den, 50, kwam den Raad te hoog voor, temeer omdat enkele personen hiervan profiteeren. De heer O. Rempt, die periodiek moest aftreden als armvoogd van het Burgerlijk Armbestuur, werd her kozen. De gemeente-rekening dienst 1912, die thans door B. en W. den Raad werd aangeboden, sloot met een Voordeelig saldo groot 1292,19. Ontvangen was 12097,01%, uitgegeven 10804,82V2. De geheele Raad, behalve de wethouders, werd belast met het' on derzoek der rekening. Was nog ingekomen een schrijven van vele ingeze tenen van Zijdewind, waarin zij te kennen gaven dat zij hunne kinderen niet meer wenschten te laten deel nemen aan dé vrije- en orde-oefeningen op de open bare lagere school. Zij meenden, dat die tijd daaraan besteed veel nuttiger kon zijn. Die dit aangaat zal hiermede in kennis worden ge steld. Een verzoek van dezelfde ingezetenen om de twee lantaarns, staande bij de halte Zijdewind, thans parti culier eigendom, voor rekening' der gemeente te ne men, zal, daar het adres Dinsdagavond pas was ingeko men, in een volgende vergadering in behandeling wor den genomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt, de openbare vergadering gesloten en ging men over in geheime zitting, ter behandeling van reclames van den Hoof- ielijken Otnslag. KORTE BERICHTEN. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren den R.-K. onderwijzer H. W. v. R. te Utrecht, wegens overtreding van de Kieswet (het doen opgeven van valsche opgaven aangaande loon) veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Géëischt was een week. De Groningsche Rechtbank veroordeelde den chef-veldwachter te Slochteren wegens mishandeling van een arbeider tot 14 dagen gevangenisstraf. De gemeenteraad van Venlo heeft besloten aan onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, op den dag- van haar huwelijk eervol ontslag te verleenen. Door den Rotterdamschen gemeenteraad1 is gis teren aangenomen een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een tunnel bij den spoorwegovergang aan Beukelsdijk, waarvan de kosten thans zijn berekend op 261.500. Te Stadskanaal trouwt morgen een paartje, waarvan de bruidegom 74 en de bruid 81 jaar is. Te Nijmegen is Woensdagmiddag een 11-jarig knaapje, bij het oplaten van een vlieger aehteruitloo- pend, van de kade in de Waal gevallen en verdronken. De heer S. II, een alleen wonende heer te Bos koop, is Woensdagavond, naar de N. R. Ct. meldt, bij zijn thuiskomst door een onbekende, die zich in huis bevond, aangevallen en op het hoofd geslagen, waar door hij bewusteloos werd. Toen hij bij kwam, was de indringer er van door, met ongeveer 600 aan bank papier. Evenals bij de firma H. Eras en Zn. heeft ook bij de firma Swagemakers-Cesar te Tilburg op den dag van het Koninginne-bezoek een aantal draadma kers geweigerd 's middags aan het werk te gaan. Bij laatstgenoemde firma bleven de jongens den g-eheelen middag voor de fabriekspoort zitten. De firma heeft ze daarop allen ontslagen. De Bondsfeesten van den A. N. W. B„ ter her denking van het. 30-jarig bestaan, zijn heden te Leiden begonnen. De heer Wijnkoop sprak gisteravond te Amster dam over „Oorlog aan den klassenstaat." Een debater had reuzensucees. We lezen in het verslag van het Hbld.: Een tweede, zeer jeugdige debater, wordt door zijn kornuiten van gelijken leeftijd zoo langdurig toe gejuicht. dat hij uiet aan het woord kan komen. DE BALKANOORLOG. Gelijk uit onze laatste berichten blijkt, heeft Tsaar Ferdinand niet veel succes gehad met zijn telegram aan koning Carol. De Serviërs melden, dat zij de Bulgaren eens weer verslagen hebben overigens is er geen actueel nieuws. De volgende verliezen worden opgegeven Eerste oorlog: Bulgarije: 350.000 soldaten te velde; 80.000 dooden door oorlog en ziekte; 1% millioen lire verlies aan rijkdom. Servië:. 250.000 man te velde; 30.000 dooden door het zwaard en door ziekte; 800 millioen lire verlies aan rijkdommen. Griekenland: 150.000 man gemobiliseerd; 10.000 dooden; 350 millioen lire verlies. Montenegro: 30.000 soldaten, 8000 dooden, 20 milli oen lire verloren. Turkije: 450.000 man; 100.000 dooden; 2 milliard lire verloren. Tweede oorlog: Bulgarije: 300.000 soldaten; 60.000 dooden, 900 mil lioen lire verlies. Servië 200.000 soldaten, 40.000 dooden500 millioen lire verloren. Griekenland: 120.000 man; 30.000 dooden; 250 mil lioen lire verloren. Montenegro: 20.000 soldaten. Bij deze cijfers moeten dan nog gevoegd worden de vermoorde personen, de door brand en plundering ver loren bezittingen. De slachtoffers van de cholera, enz. Men komt zoodoende tot een totaal van bijna 400.000 dooden en bij de 6% milliard lire verlies. WREEDHEDEN. De beschuldiging van wreedheid doet in dezen Bal kanoorlog opgeld. Koning Ferdinand van Bulgarije beschuldigde de zer dagen in de Daily News and Leader de Grieken van wreedheden. De correspondent van de New-York Herald te Saloniki is daarna door den Griekschen ko ning Konstantijn gemachtigd te protesteeren tegen de beschuldigingen. De Koning zeide, dat hij de juistheid van al de feiten welke hij aan de Grieksche regeering had ge seind, volhield. De zaken stonden zelfs veel erger dan hij eerst had vermoed en in naam van de men- schelijkheid protesteerde hij er tegen. Een volk dat zulke wreedheden begaat, zeide de Ko ning verder, kan geen plaats innemen in de rij der beschaafde natiën. Ik heb daarom door den minister president Venizelos doen vragen dat Bulgarije zal worden geschrapt van de lijst der beschaafde natiën, die de Haagsche Conventie hebben geteekend. Dezelfde correspondent vertelt verder van een tocht van twee dagen, dien hij maakte door de gedeelten van Macedonië, die het meest hebben te lijden gehad van de wreedheden der Bulgaren. Hij verliet Saloniki Maandagmorgen in een militai ren trein in gezelschap van den Turkschen luitenant- kolonel Vihib Bei, den broeder van Essad pasjt, wien werd toegestaan te dienen bij de Grieksche troepen te gen de Bulgaren. De trein hield eenigen tijd stil te Kilkisj om gele genheid te geven het slagveld te beschouwen, dat be strooid was met patronen, granaten, geweTen en uit rustingen, die de Bulgaren in hun vlucht hadden ach tergelaten. De stad was bijna verlaten, met uitzonde ring van het klooster op den' berg. Toen de trein verder ging, kwam men langs een aantal dorpen, die waren verbrand' door de Bulgaren, terwijl andere nog rookten. In de stations waren groote hoeveelheden levensmiddelen achtergelaten door den vijand. Na het Grieksche hoofdkwartier te hebben bereikt, kreeg de correspondent, volgens de „N. Ct.", toestem ming zich naar Seres te begeven. De eerste plaats, welke hij aandeed, was Demir Hissar, waar een com missie van Grieken een onderzoek instelde naar de moorden. Een Grieksche bisschop en twee priesters waren juist verbrand. Aan allen waren de oogen uit gestoken en hun ooren, vingers of handen waren af gesneden. Met een automobiel reed men toen naar Seres, waar geen lijken meer in de straten waren, daar deze alle waren begraven door de Grieksche troepen. Maar een wandeling door de stad, die voor driekwart was vernield door de vlammen, wees op onbeschrijfelijke tooneelen van verwoesting. Zij, die waren ontkomen aan de wreedheid van de Bulgaren, waren vereenigd in het kleine gedeelte dat van de stad was gespaard en bespraken in de café's den toestand in wanhopige berusting. Zij beschreven de wreedheden als erger dan iets, dat was geschied! onder het Turksche regime. Yele slachtoffers werden gedrenkt met petroleum en levend verbrand, terwijl anderen in hun huizen wer den verbrand. Dit was niet enkel het werk der Ko- mitadjis, maar ook van de Bulgaarsche officieren, die bevel gaven de stad te plunderen en allen, die zich verzetten te martelen. Het feit, dat de Oostenrijksch- ILongaarsche en Italiaansche consuls niet in staat waren de slachting te voorkomen, zelfs niet van hun eigen beschermelingen, wordt' door de Grieken het beste bewijs geacht, dat de Bulgaren niets meer dan wilden zijn. Bij de Stroemabrug vond de correspondent bij zijn terugkeer zeven Komitadjis, die door de Grieksche troepen waren gevangen genomen. Deze zagen er vol gens zijn zeggen allen even beestachtig en afstootelijk uit. Vanochtend wordt gemeld, dat de Bulgaren voor hun aftocht uit Demir Hissar honderden Grieken ver moord en 120 winkels geplunderd hebben. De plaats bood een jammerlijken aanblik. Twee moskeeën waren in gebruik genomen, de eene voor kerk, de andere voor een tingeltangel. Naar aanleiding van de berichten over wreedheden der Bulgaren, heeft d!e Fransche regeering, in haar hoedanigheid van beschermster der Grieken in het gebied dat in staat van oorlog is, den eersten secre taris der Fransche legatie te Athene en den militai ren attaché gelast, zich onverwijld naar Seres, Demir Hissar en Ivawala te begeven om een onderzoek naai de feiten in te stellen. De Turksche regeering heeft haar vertegenwoordi gers in het buitenland opgedragen bij de mogendhe den te protesteeren tegen de gruwelen, door de Bulga ren in Macedonië en Thacië gepleegd op de mislim- sclie bevolking en hun te verzoeken stappen te Sofia te doen om herhaling te voorkomen. De Bulgaarsche regeering, op haar beurt, zat ook niet stil. Zij deelt bijv. mede, dat de Grieksche ar tillerie verleden Maandag bij het station van Demis Hissar op een veldlazaret heeft geschoten waarvan de roode kruisvlag woei. De meeste roode kruissolda- ten werden gewond. De rest is gevlucht. De meeste zieken en gewonden, die zich in het lazaret bevonden, Werden gedood. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft minister Churchill gister een uitvoerige verklaring afgelegd over het gebruik van olie als brandstof voor de vloot. Hij legde den nadruk op de voordeelen van olie en zette uiteen dat de snelle slagschepen van het vloot- program 191213 gebouwd zijn voor het gebruik van olie, die ook als brandstof zal dienen voor de kleine kruisers en de torpedobootvernielers van het program 191314. Vijf slagschepen van dit laatste program zullen kolen stoken en alleen olie als hulpmiddel ge bruiken. De oorzaak hiervan is dat olie alleen voor groote schepen dienstig is, wanneer deze groote snel heid moeten kunnen ontwikkelen en de admiraliteit heeft geen plan de gemiddelde snelheid van de slagor de te vermeerderen. Deze blijft 20 of 21 knoop per uur en daarom zal steenkool voorloopig liet voornaam ste middel van voortbewegen blijven. De heer Churchill besprak ook de kwestie van. het zich verschaffen van olie en zeide dat de admiraliteit er naar heeft gestreefd onafhankelijk te worden van producenten en daarom zelf eigenaar en producent van de noodige voorraden te worden. Middelerwijl heeft zij een reeks van contracten op termijn voor vijf jaar gesloten om zich een geregelden en voldoen den voorraad te verzekeren. Churchill verklaarde dat hij niets had toe te voegen aan hetgeen hij in Maart heeft gezegd over dé leveranciers met wie de regee ring contracten heeft gesloten. Nieuwe vlootprogramma's' voor de Middellandsclie Zee worden in Italië en Oostenrijk ongetwijfeld be sproken, maar ging de heer Churchill verder wij moeten ons niet laten leiden door geruchten, maar door feiten. Hij achtte het niet aannemelijk dat ge durende den loop van dit jaar iets in de Middel landsclie zee zal voorvallen, wat Engeland aanleiding- kan geven op zijn gewoon program vooruit te loopen. Als gevolg van de verwerping der Canadeesche vlootwet heeft de admiraliteit besloten den bouw van drie slagschepen, voorkomende op het program van dit jaar, te bespoedigen, ten behoeve der verdediging van het Britsche rijk. Gemengde mededeelingen. EEN NIEUWE METHODE OM VINGER-AF DRUKKEN TE COPIEEREN. Zooals men weet spelen bij het ontdekken van mis daden vinger-afdrukken een groote rol. Het is echter niet altijd gemakkelijk hiervan getrouwe copiën te verkrijgen, immers dikwijls staan zij op een muur of op een ander voorwerp, dat niet kan worden meegeno men, ook zijn er dikwijls beletselen, bijv. door de be lichting, om ze te fotografeeren. In dergelijke geval len raadt Dr. ILeintel de volgende methode aan. Men neemt een fijn, gekleurd poeder, en stuift dit over den afdruk heen, die steeds min of meer vet is. Het poeder blijft kleven en geeft alle bizonderheden van den vinger-afdruk volkomen juist weer. Vervol gens drukt men een speciaal geprepareerd papier, be dekt met een laag'je bijenwas en paraffine, die met en kele druppels glycerine vermengd zijn, op den „ge poederde" vinger-afdruk, het poeder hecht zich vast en zoo krijgt men een goede copie van het origineel. KORTE BERICHTEN. Op het eiland Karwinski (bij Kamtajatka) zijn 105 Japan sche'zeeroovers op zeven vaartui gen geland en liebben de bewoners van het dorp Ka- raga gedwongen al hun pelswarén af te geven, daar onder zeer kostbare vellen van de blauwe vos. De Ja panners zijn. dadelijk na de berooviug weer vertrek ken. Hagelstormen veroorzaakten Woensdag ernstige schade aaii den oogst in de wijngaarden in het departement Saone-et-Loire. Te Parijs is een brandweer-auto met kracht bij het uitwijken voor een huur-auto tegen een stoep ge reden. Een wiel werd verbrijzeld, waardoor de zware brandladder van den wagen kantelde en een voorbij ganger doodelijk verwondde, terwijl twee an dere personen, die voor een koffiehuis zaten, min of meer ^rnstig werden gekwetst. De brandweerlieden werden op straat geslingerd en liepen ook kneuzin gen op. Toen Dinsdag op het hoofdpostkantoor van Du blin, een brief, die aan den Iersc-hen afgevaardigde van het Lagerhuis John Dillon, geadresseerd' was, af gestempeld werd, volgde een hevige ontplof fing. In het postkantoor werd ernstige schade aan gericht, en verscheidene beambten werden gewond. De afzender van den met ontplofbaar materiaal ge- vulden brief, is onbekend'. Het onderzoek te Johannesburg- heeft bewezen, dat bij het oproer tijdens de staking der mijnwerkers, aan den Rand velen zijn gewond door kogels uit wa penen, die bij de plundering van geweerwinkels z ijn gestolen. Te Nantes is Woensdag de Pont Maudit b e- z w e k e n en in de Loire gevallen. Er zijn verschei dene menschen bij het ongeval gewond. Een deel der stad' is zonder licht en water, doordat de leidingen vernield zijn. Volgens berichten uit Belgisch Congo is een ad ministrateur der maatschappij van de Kasaï, te Tom bola vermoord door den zoon van den hoofdleider der Ruchi-Leles. Deze stam, uit menschen eters be staande, heeft daarna het lijk verminkt en opgegeten. De moord moet uit wraak zijn bedreven daar de ver moorde den vader van den moordenaar een doodelijke wonde had toegebracht. Eene afdeeling is uitgezonden om de moordenaars te tuchtigen. Op den spoorweg KiefOdessa heeft een plotse ling opgestoken wervelstorm een trein omge worpen. Vijftien wagons zijn vernield, tien men sehen gedood en tachtig gewond. Het Duitsche luchtschip Sohütte-Lanz is vernield. Het lag te wachten op vulling. Bij een zeer sterke windvlaag konden de soldaten de touwen niet langer houden en toen vloog het weg. Enkele soldaten werden gewond. Het luchtschip is terugge vonden bij Erpel (bij1 de lijn Schneide-Miihl-Brom berg). Het geraamte is geheel gebroken. De moordenaar Stern! c kei en zijn beide medeplichtigen Fïans Schliewenz en George Kersten zullen dezer dagen onthoofd worden. Men wacht alleen nog op de bekrachtiging van het dood vonnis door den keizer. De lijkkisten staan reeds klaar. Van het kostbare gestolen parelsnoer is nog niets naders bekend. Naar verluidt houdt de Parijsche politie het geheele geval voor zwendel. Een kostbaarheid van 3.125.000 francs brengt men zelf over, zoo moet zij redeneeren, en verzendt men niet in een pakket. Lloyds, bij welke maatschappij het schoonste collier der wereld voor 1620.000 gulden verzekerd was, looft 120.000 gulden uit voor het aanwijzen van den dief. Te Berlijn is men er in geslaagd een h a a 'r- vlechtenk nipper in handen te krijgen. Hij werd op heeterdaad betrapt, toen hij een 12-jarig meisje haar blonde vlechten afknipte. Hij bleek een 25-jarige arbeider, vader van 2 kindertjes te zijn, leed reeds lang aan ziekelijke neigingen en pleegde steeds een schaar mee te nemen, wanneer hij uitging. - In een museum voor natuurkunde te Berlijn is een eigenaardige diefstal gepleegd. Er zijn een aantal opgezette pelsdieren gestolen. Of het te doen was om het bont, dan wel of een verwoed ver zamelaar de dief is, staat nog niet vast. Bij de landing van een militaire vliegmachi- n e nabij Brandenburg- werd een klein meisje doodelijk getroffen door de schroef. Op het Noord'zee-eiland Juist zijn twee kinderen in de duinen onder het zand bedolven. De klein tjes, een jongetje van tien en een meisje van drie jaar, kwamen beiden om het leven. De jonge Sardou, zoon van den bekenden too- neelschrijver, heeft kans gezien zijn vaderlijk erfdeel van 150.000 gulden benevens 240.000 aan onroerend goed in drie jaar er door te brengen, en bo vendien nog voor 180.000 gulden schulden te maken. Zijn moeder heeft aangevraagd, of hij niet onder eu- rateele kan worden geplaatst. - Tijdens een hevig onweer en een wolkbreuk in Graz braken 200 artilleriepaarden los, van welke er vele ernstig letsel opliepen. In een straat verdronken twee oude mannen in een kelderwoning, terwijl er in hetzelfde huis 8' kinderen vermist worden. Vele men schen op de daken moesten door brandweermannen eti militairen gered worden. De rechtbank te Gladbach heeft een strafbepa ling uit de politie-verordening ongeldig ver klaard, omdat de onderteekening niet-leesbaar was. Wat doen de menschen met zulke onduidelijke band- teekeningen, versierd door halen en krullen GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer K. A Boogh, te Dordrecht, slaagde te Rotterdam voor het examen acte teekenen M. O. De heer J. de Vries, alhier, is geslaagd' voor het toelat-ings-examen voor de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. BENOEMD. In de algemeene Vergadering van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs werd tot be stuurslid gekozen de heer A. Versteege, directeur der Handelsschool alhier. QUO VADLS? De succesfilm trekt hier te Alkmaar in die mate gisteravond was de groote Harmoniezaal bijna geheel bezet dat de ondernemer besloten heeft haar ook nog Zondag- en Maandagavond' hier ter stede te ver- toonen. SALOMO's EERSTE RECHTSPRAAK. Er was eens een eenvoudige Friesche jongen die in een Amsterdamschen schouwburg een voorstelling van Salomo's eerste rechtspraak bijwoonde. Die voorstel ling maakte op hem zoo'n diepen indruk, dat hij is gaan peinzen, hoe hij het geziene zelf in beeld zou kunnen brengen, mechanisch zou kunnen vertoonen. Na een jaar had hij het klaar in zijn hoofd. Toen, kwam het op de daad aan en drie jaar lang is hij be zig geweest aan het samenstel van radertjes, stange tjes, pennetjes, nokjes, enz., dat geheel mechanisch het drama zou weergeven. Hij heeft de daad uitstes

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2