DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 165 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG Gemeente-politiek en Dagbladpers. 19 JULI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. HANDBAGAGE. V £2Et3HBSB»*SSHa AARSCH COURANT Door C. D. DONATE. Slot. Haar veelomvattende taak op gemeentelijk terrein kan de pers eerst dan naar behooren volbrengen, als zij door het gemeentebestuur wordt ondersteund. Het is nog niet lang geleden, dat men bang voor haar was; dat men haar als een lastige bedilal beschouwde; dat men iederen redacteur die zich op de hoogte kwam stellen, met onverholen wantrouwen bejegende en met de minst mogelijke inlichtingen afscheepte. Men be greep niet, dat dé pers dan juist kwaad kan stichten. Oordeelkundige besturen hebben het kortzichtige van een dergelijke behandeling reeds lang ingezien en juichen het toe als redacteuren grondig wenschen te. worden ingelicht over de aanhangige gemeentezaken. Heeft men thans de overtuiging, dat deze redacteuren bekwame en betrouwbare mannen zijn, dan maakt men zelfs geen bezwaar meer hen over intieme, nog hangende en voor openbare behandeling nog niet rijpe aangelegenheden te onderrichten, opdat zij in de gelegenheid zijn der burgerij den goeden weg te wijzen en te voorkomen dat bij haar, wegens onbe kendheid met den voorbereidingsarbeid, beschouwin gen en meeningen veldwinnen, die later voor de be- stuurspolitiek groote hinderpalen kunnen blijken te zijn. Een belangwekkend voorbeeld daarvan werd on langs bericht. Zekere gemeente koesterde het plan een stuk bosch voor een bepaald doel, voor vele mil lioenen te vervreemden. Zijl verzuimde echter de burgerij met doel en strekking daarvan bekend te ma ken. Er stak een storm op tegen de voorgenomen vervreemding, waarin men slechts verwoesting van natuurschoon meende te zien; het gemeentebestuur is niet in de gelegenheid geweest zijn plannen uit te voeren. Naar aanleiding van dit geval werd in de raadsvergadering eén voorstel aangenomen, krach tens 't welk het dagelijksch bestuur werd uitgenoo- digd de pers omtrent voorgenomen zaken regelmatig in te lichten. Hier deden de omstandigheden een eerste schrede prenten op den weg, die in andere ge meenten sedert lang en regelmatig wordt bewandeld. Met haar arbeid om de verschillende gemeentelijke aangelegenheden voor hare lezers op te helderen, gaat gepaard de taak van de pers om tot verschillende za ken den stoot te geven. De pers is de vertegenwoor digster der openbare meening. Zij is het spiegel beeld der st.roomingen, welke bij de burgerij heer- sehen. Harerzijds heeft zij echter den g-rootsten in vloed op de wijze waarop dè openbare meening zich vormt. In de pers richt niet slechts de zaakkundige redacteur het woord tot zijn lezers, maar spreekt ook de vakman tot zijn vakgenooten, de hoogstaande bur ger tot zijne medeburgers. Onder de vaste zoowel als onder de vrijwillige medewerkers van een dagblad, bevinden zich schrandere en weionderwezen mannen die het resultaat van hun studie en nadenken aan de gemeenschap ten -goede doen komen. Inderdaad is menige goede zaak te danken aan het initiatief, dooi de dagbladen genomen. Daarom zal de bekwame be windsman gaarne studie maken van hetgeen in de ko lommen der dagbladen, die zich met de gemeentepoli tiek bezighouden, wordt betoogd. Hij zal zelfs vage, wijdloopige en eenzijdige uiteenzettingen niet geheel zijn aandacht onwaardig keuren, wijl onder het kaf nog zoo licht een bruikbare graankorrel verscholen is. Vooral bij plotseling opkomende kritieke vraag stukken als b.v. laatstelijk de ongewone prijsver- hooging der levensmiddelen zal de bestuurder gaarne het dagblad ter hand nemen, om zich op de hoogte te stellen van hetgeen in andere gemeenten wordt gedaan om daarin te voorzien en van hetgeen zaakkundigen aanraden te doen. Een bekwaam be stuurder zal zelfs aan de gegevens der bladen zijn bij zondere aandacht schenken, omdat daarin veel te vin den is wat hem uit een economisch oogpunt belang stelling inboezemt- De stand van de arbeidsmarkt; het economische leven en streven; het volk zooals het weent en lacht, zooals het zich moeite geeft- en zich ontspant, dat alles is uit de dagbladen op te diepen. Hoe vele zaken ook, als b.v. slachthuizen, electrische centralen, arbeidsbeurzen, leeszalen, zweminrichtingen en dergelijken moeten bij de burgerij populair worden gemaakt, waarvoor de hulp van de pers niet kan worden gemist. De pers kan en moet, doordat zij van alle zijden en ook uit naburige plaatsen de stem van het publiek verneemt, van verschillende behoeften der toekomst op de hoogte zijn, wij zouden haast zeg gen eerder en beter dan het gemeentebestuur zelf. Voorts is het ook de pers en niemand anders, die de gemeentenaren over sommige gemeentelijke zaken moet inlichten, geheel buiten het gemeentebestuur om. Men denke aan het stemrecht voor leden van den gemeenteraad. Voor de samenstelling der ge meentelijke colleges is de pers èen beslissende factor. Van hot grootste belang voor het gemeenteleven is openbare critiek. Er bestaat een oud spreekwoord: wie aan den weg timmert heeft veel bekijks. In de gemeente zijn vele wegen en critici bijna zooveel als er burgers aan openbare wegen wonen. Afgescheiden van de meèningsverschillen, die leiden tot de politie ke partijformatie van de burgerij en die ook in de pers uitdrukking vinden, zal iedere buitengewone maatre gel van het gemeentebestuur in de onderscheidene kringen der burgerij verschillend worden beoordeeld De economische en sociaal-politieke belangen van den eenen kring van burgers zijn niet zelden in lijn rechten strijd met die van den anderen kring. Wat aan een deel der burgerij te stade komt, wordt niet zelden door een ander deel als een last aangemerkt. De belangen der werkgevers zijn niet die van de werknemers. E-lke stadswijk heeft hare bijzondere wenschen. In het kort, overal is stof tot critiek. Vaak genoeg worden dan ook kunstmatig aangekweek te of uit onkunde voortgekomen beweegredenen on der de menigte verspreid, die ten doel hebben over maatregelen van het gemeentebestuur onverbiddelijk den staf te breken en algemeens ontevredenheid of beroering op te wekken. Dat zijn de gevaren, aan openbare critiek verbonden, welke men moet trachten te voorkomen. Zakelijke kritiek doet immer goed'; onverstandige critiek is gevaarlijk en kan noodlottig zijn. In tijden van opwinding op oproerige beweging is de pers voor het welslagen der gemeentepolitiek van de grootste beteekenis, ja men mag zonder over drijving zeggen onontbeerlijk. Haar plicht zal het zijn op rustige wijze de zakelijke factoren van de on rust verwekkende overdrijving te doen onderscheiden den buiten zijn oevers getreden stroom der open bare ontstemming in de bedding van kalm overleg te rug te brengen. Wederom zal het getuigen van ge zonde bestuurspolitiek als men, met behulp der pers, die ten volle op de hoogte moet- zijn van de zaak om welke het gaat, uitbarstingen zal weten te voorkomen. Maar ook de pers zelve zal nu en dan aanleiding hebben critiek te oefenen op de door het gemeentebe stuur genomen of voorgenomen maatregelen. Trots alle aan haar verstrekte inlichtingen, ja wellicht juist op grond van hare bekendheid met de grondsla gen en het doel dier maatregelen, zal zij zich tot het oefenen van critiek meermalen geroepen gevoelen. Voor zoover zij zich daarbij weet te houden binnen de grenzen van zakelijkheid en overigens blijk geeft slechts het gemeentebelang op het oog te hebben, mogen wij een dergelijke critiek in geenendeele be treurenswaardig achten. Inderdaad laten vele zaken zeer wel een verschillende beoordeeling- toe. Slechts de uitkomst kan in dat geval leeren aan welke zijde meer of minder juist geoordeeld is. Een dergelijk ge meentebestuur kan zulke critiek verdragen en zal haar zeker niet schuwen. Steeds heeft het als èen blijk van zwakheid gegolden als men zenuwachtig wordt hij elke tegenwerping. Harerzijds is het echter een eisch van welbegrepen eigenbelang, de bespreking- van gemeentelijke aange- legenhedten slechts aan beproefde, zaakkundige en schrandere mannen toe te vertrouwen. Niets sticht meer verwarring dan een onhandig dagbladartikel. Ten aanzien van provinciale bladen, die zich niet in het bijzonder met de hooge politiek bemoeien, moest de leiding dan ook steeds in handen zijn van één be kwaam redacteur, die er voor kan zorg dragen, dat zijn blad geheel voorziet in de plaatselijke behoeften Aan zulk een man zal het plaatselijk bestuur gaarne zijn vertrouwen schenken en spoedig zal er tusschen hem en dat bestuur een verhouding ontstaan, die de pers maakt tot de vertrouwde en gewaardeerde mede werkster, waar het geldt het' bevorderen der gemeen tebelangen. Terecht zeide onlangs een bekend man, bij zijn optreden als burgemeester eener groote stad: Als opperste wet moet gelden, dat er een volledig en onvoorwaardelijk vertrouwen besta tusschen de be volking en de plaatselijke regeering. Men rekene daarbij op de medewerking van de pers, die in het gemeenteleven een buitengewoon gewichtige rol vervult en die tot zekere hoogte de dra den in handen houdt, welke dagelijks tusschen het gemeentebestuur en het publiek worden gesponnen. De vertegenwoordigers der pers zouden bij hem steeds een open deur vinden en hij1 hoopte, dat zij zich ook voor het vervolg zouden blijven stellen in den dienst van het gemeenschappelijk welzijn. Dat was een goed woord! Hoe nauwer toch de band is tusschen het gemeentebestuur en de pers, des te opgewekter zal de uitwisseling van gedachten zijn, des te meer zal een juist begrip omtrent de gemeenteza ken tot de burgerij doordringen, des te grooter zal de belangstelling zijn welke men behoort te koesteren voor zelfbestuur, welks ideaal is de practische deelne ming van de gèzameplijjte burgers aan den veelvertak ten arbeid van het bestuur der gemeente, 't welk slechts het heil der gemeenschap ten doel heeft. Dat ideaal komen wij nader, naarmate wij inniger en har monischer betrekkingen weten aan te kweeken tus schen gemeentepolitiek- en dagbladpers. DE DUIK SOCIALISTISCHE MINISTER PORTEFEUILLES. Uit een artikel in Ilet Volk blijkt, dat. de heer W. II. Vliegen, redacteur van dat blad en lidi van het P. B. der S. D. A. P. voorstander is van de aanvaarding- van de aan de S. D. A. P. aangeboden ministers-por tefeuilles. Het nadeel van die aanvaarding acht de heer Vliegen „eenige inwendige strubbeling" in de partij, het voordeel is: zekerstelling van de invoering- van algemeen kiesrecht en staatspensioen. Nadeel en voordeel tegen elkaar opwegend is, naai zij n oordeel, de S. D. A. P. verplicht te komen tot het inzicht, dat het nadeel voor haar in het niet zinkt, tegenover het voordeel voor de geheele arbei dersklasse te behalen. De schrijver licht zijn meening uitvoerig toe. der anti-revolutionaire Kamerclub, den heer Middel burg, is volkomen normaal en natuurlijk, daar deze geen lid der nieuwe Kamer meer zal zijn. CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ. In' een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van een Christelijke Volkspartij voor Nederland. I)<$ze nieuwe partij is geen Ohristelijk-socialistisehe, doch wenseht- op grond van de rechtzinnige belijdenis veel verder te gaan dan de bij de coalitie aangesloten partijen en geen compromissen met Rome. Er is besloten tot de uitgave -in October van een eigen orgaan: De Christelijke Volkspartij. Dr. BOS. Dr. D. Bos neemt zitting voor het district Winscho ten. In Groningen moet dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Gemengd nieuws. De Staatsspoorwegmaatschappij heeft haar perso neel in herinnering gebracht, dat volgens het Alge meene Reglement op het Vervoer de reizigers slechts kleine gemakkelijk draagbare voorwerpen, die in de netten of onder de banken van de rijtuigen kunnen worden geplaatst, als handbagage bij zich mogen heb ben. Aan het personeel wordt daarbij opgedragen er met kracht tegen te waken, dat geen voorwerpen wor den medegevoerd, die niet aan deze omschrijving- vol doen, en als zoodanige voorwerpen reeds in de rijtui gen mochten zijn geplaatst, deze daaruit moeten wor den verwijderd. De maatregel wordt genomen omdat de handbagage van sommige reizigers door aantal en afmetingen voor de medereizigers zeer hinderlijk is. DE AUTEURSWET. Door een Duitsche firma is een eisch van 5000 schadevergoeding ingesteld tegen de firma Blikman en Sartorius, te Amsterdam, omdat de Duitsche firma meent, dat in den catalogus van E. N. T. O. S. een plattegrond van Amsterdam is opgenomen, die zou zijn nagedrukt. Op dezen plattegrond was namens de Duitsche firma reeds krachtens de Auteurswet be slag- gelegd, en sedert is hij niet meer In den catalo gus te vinden. De firma Blikman en Sartorius heeft medegedeeld, dat de plattegrond was samengesteld uit een kaart van Publieke Werken Cu uit de kaart van de Duitsche firma. Zij vermoedde niet dat daaruit een auteurs reeht-quaestie kon ontirtaan. „ALS JE ZE EEN VINGER GEEFT.... Een verkiezingsagent, welke Donderdag in district IV te Amsterdam voor de gemeenteraadsherstemming met een taxi kiezers moest ophalen, liet, schrijft het Hbld., voor de grap in de Valkenburgerstraat een paar vrouwen uit die buurt een oogenblikje meerijden Dezen vonden dit erg- leuk en weigerden er uit te gaan. De man reed toen met zijn vrachtje naar den Koninginneweg en had politiehulp noodig- om de pas sagiers er uit te krijgen. DE NIEUWE RAAD. Men schrijft ons uit Amsterdam: In liet vijfde district zijn door de samenwerking van de Kerkelijken en de Liberalen de beide Sociaal democraten geweerd. In Amsterdam VTI is de Vrij zinnig-Democraat BellaarSprayt gekozen met een meerderheid' van een goede 50 stemmen, en in VIII won de Sociaal-Demoeraat het met ongeveer dezelfde meerderheid van den Kerkelijke. In den nieuwen Raad bestaat geen Radico-Socialis tische meerderheid; de twee meest Linksche partijen beschikken samen over twintig zeteltjes, en Liberalen en Kerkelijken hebben samen 25 man. Wanneer ech ter enkele zeer vooruitstrevende Unie-Liberalen zich bij het Linksche bloc voegen, is Amsterdam zeker van een zuiver Radieo-Socialistisch regime. Het college van B. en W. wordt dan in ieder geval rose, men zal Jitta laten vallen, misschien ook Delprat, en wan neer het eindelijk zoo ver is, dat het radicale element in het college van Dagelijksch bestuur zal dominee- ren, zijn de dagen van den Anti-Revolutionairen Wet houder van Onderwijs Mr. de Vries geteld, en zal hij tevreden moeten zijn met „Bedrijven" of „Statistiek." De openbare onderwijzers hebben dan hun doel be reikt. Maar of Mr. de Vries minder „gevaarlijk" zal zijn als Wethouder van Bedrijven dan als officieelen Onderwijs-Ohef, staat zeer te bezien. Alle besluiten worden genomen door het heele college van Dage lijksch Bestuur, en de Wethouder van Bedrijf heeft evenveel invloed, wanneer hij zulks wenseht, op „On derwijs" als de Onderwijs-Wethouder zelf. O mijn hoed, o mijn hoed, huilde hij, de steeds den hoed voortschoppende jongens naloopend, dn schooiers schoppen mijn hoed stuk. Oud vrouwetje met zwaarbeladen boodschappen- mandje heeft deernis met den armen knaap en zelf niet in staat den jongen te helpen, klampt zij een voorbijgaand heer aan. Ach meneer, ziet u eens meneer, die schooiers scheppen dien jongen z"n. Meneer luistert niet langer, maar vliegt met opge heven stok de onverlaten na, die een weinig uiteen stuiven en den beschermer van de onschuld daardoor in de gelegenheid stellen den hoed, welke eigenlijk geen hoed' meer was, op te rapen. Meneer bukt zich grijpt en.... een schaterend gelach weerklinkt aan het eene en een uitjouwend joelen aan liet. andere deel van de straat, waar do arme jongen vlug zijn pet on der zijn jas te voorschijn haalt. lieer met rood gezicht verdwijnt, groote passen ne mend, in een der zijstraten, terwijl oud moedertje aan iedereen, die het hooren wil vertelt, dat groot» jongens soms nog ondeugender kunnen zijn dan klei ne. (Vad.) VREEMD ZIEKTEVERSCHIJNSEL. Men schrijft aan de Tel.: Bij de twee escadrons huzaren van het le regiment, die te Amersfoort in garnizoen liggen, heeft, zich deze week een ziekteverschijnsel vertoond, waarvan aard en oorzaak nog niet bekend zijn. 't O'penbaart zich in duizeligheid; vele manschappen vallen er bij neer in en buiten den dienst, Ook klaagt men over pijn in den keel. Van de ruim 200 man, die beide escadrons samen tellen, waren er Dinsdag' 60 op het ziekenrap port vermeld. Woensdag lagen er ongeveer 40 onder de wol, en ook Donderdag- kwamen weer nieuwe ge vallen voor. In de kazerne zijn ondergebracht huzaren, veld-ar- tiüerie en rijschool. Bij1 d'e manschappen der rij school heeft zich dit ziekteverschijnsel nog niet ver toond. Bij de veld-art.illerie waren er echter op een der drie batterijen Donderdag 15 gevallen, zoodat deze batterij gisteren geen dienst had te verrichten. De ongesteldheid lijkt niet1 van ernstigen aard. Na een dag voelen de patiënten zich weer redelijk wel; zij blijven echter vrijgesteld van dienst. Geen er van is dan ook overgebracht naar het hospitaal. De zieke manschappen zijn echter op afzonderlijke zalen bijeen, geplaatst. Hierbij1 dient echter opgemerkt, dat de beide laatste jaren men minder vlug overgaat het kwartierziek om te zetten in hospitaal-verpleging. Zooals gezegd, tast men nog in duister over aard en oorzaak der ziekte. Geen enkel onderofficier is ongesteld geworden. Het verstrekte voedsel is gelijk voor het geheele garnizoen, dus ook voor de 5de bri gade infanterie, waarbij zich geen enkel geval heeft voorgedaan. Vermoedelijk wordt deze week een onderzoek inge steld door den hoofddienst uit 's-Gravenhage. rolks- „VADER IS ALTIJD DRONKEN We bevinden ons in de 5e klas van een der scholen te Amsterdam, 'tls ruim 9 uur. Juist zal de onderwijzer met %'n werk beginnen, als hij wordt op geschrikt door 'n hevig gesnik, dat achter uit de klas opklinkt. Op een der achterste banken ligt Ti teer uitziend, zeer armoedig gekleecl jongetje voorover op 't tafel blad, 't hoofd op de armen. Met de vraag: „Wat scheelt er aan, kereltje?" gaat de onderwijzer op 't ventje toe. Eerst geen ant woord, doch na hernieuwd aandringen klinkt 't kla gelijk: „moeder is dood, meester!" Begaan met 't arme kereltje, zegt de onderwijzer: „zou 't niet beter zijn, dat je maar naar huis ging?" "t Jongetje schudt van neen. „Is vader thuis?'' „Ja, meester." „Nou, ga dan maar naar vader, m'n jonge". Op eens klinkt 't rauw door de klasse: „Vader is altijd dronken 't Jongetje bleef in de school, daar was hij beter dan bij zijn vader. Een moederloos kind, dat geen troost kan vinden bij den vader Lezer, zou 't geen tijd worden met onze ellendige drinkgewoonten te breken? vraagt de Drankst.rijd. DE ROODE VLAG TE ZAANDAM. Uit „Het Volk": „Feestelijk werd Donderdagavond de overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen natuurlijk op de ge bruikelijke wijze gevierd. Van het- balkon van „Ons Huis" sprak Duijs de menschenmassa toe en daverend was liet gejuich toen Duijs er op wees hoe Zaandam thans behoort aan de sociaal-democraten en hoe op onzen proletarischen feestdag, den len Mei dus, van alle gemeentegebouwen en zeker in de eerste plaats van het gemeentehuis, onze, heerlijke roode vlag zal wapperen." UIT WIERÏNGERWAARD. De uitslag der herstemming voor den gemeenteraad is: uitgebracht 100 stemmen, waarvan de heer D. Kooij (aftr.) 70 en de heer IT. Rijbrands 88 verkreeg, (2 van onwaarde), zoodat gekozen is de heer TT. Rij brands. UI'l SINT-PAN CR AR. Met de draaihartigheid in de kool is het op heden verschrikkelijk. Geheele akkers zijn waardeloos. Ook zijn de aardappelen zoo door en door ziek, dat op sommige akkers niet meer gerooid wordt, om ze eerst te laten doorzieken. Men zie het nummer van Zaterdag 12 Juli, BUITEN CONSULT. Het heeft eenige bevreemding gewekt, dat inzake de ministerieele crisis consult bij alle partijen is zocht, uitgezonderd de anti-revolutionaire. De Stan daard meent, dat voor bevreemding niet, de minste oorzaak bestaat, het niet ontbieden van den voorzitter MISPLAATST MEDELIJDEN. Opgeschoten jongens, pas in de-lange broek, ver maakten zich gisteravond in de Weimarstraat- te 's-Gravenhage met- het voortschoppen van een hoed. Een eindje achter hen liep een jongen blootshoofds te grienen, daarmede de aandacht en het medelijden op- 1 wekkend van de voorbijgangers, wat hem öok lukte. 11IT SOITERiMERHORN. De politie, heeft reeds den dader van den Dinsdag nacht gepleegden aanslag op den schildersknecht C. Lageland Winder van Rustenburg opgespoord. Het is C. B. van Schermerhorn, die ook reeds heeft bekend. Met ingang van 1 Aug. a.s. wordt alhier gesta- tionneerd de Brigade-Commandant van de Rijksveld- waeht, T. Leegwater, thans Brigadier-titulair te Ou dendijk. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. half 10 Ds. Proost te Oterleek. Ger. Kerk, voorm. half 10 Preeklezen. UIT DE RIJP. Naar wij vernemen hebben ook de heeren Van Vloo- dorp en Hoedemaeker ontslag genomen als leden va*

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1