s tTds nieuws. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. OOK AL TREKHONDEN VOOR HET GESCHUT. den Gemeenteraad, zoo da F. er 3 vacaturen zijn. Da geheele Raad bestaat thans alleen uit de beide wet houders. De ingezetenen, die op de kiezerslijst voor komen, krijgen dus wel gelegenheid om van hun stem recht gebruik te maken. DIT BERGEN. Zondag 20 Juli a.s. wordt door de Federatie Alk maar van de Ned. Ver. tot Afsch, v. Alc. Dranken een openluchtmeeting gehouden op het terrein Onder de hoogo Boomen," welwillend afgestpau door den heer van Boenen. Het woord zal worden gevoerd door de heeren G. Westmijse, tJieol. candidaat te Leiden en T. Mol uit Den Haag. Het onthouderskoor „D. O. V." uit Alk maar verleend hare medewerking. De meeting wordt voorafgegaan door een optoeht, welke wordt opgesteld bij het tramstation. UIT STOMPETOREN. Het programma der onafhankelijkheidafeesten, den 24sten Juli a.s. te Stompetoren te houden, bevat de volgende bijzonderheden. Voor den middag zullen door kinderen, aan de Noordervaart wonende en van fl tot 12 jaar oud, verschillende spelen en wedstrijden worden gehouden. De offieieele opening van het feest zal ten een ure plaats hebben op de bovenzaal van Renses, door den voorzitter, den heer J. Heep. Na den middag zullen door oudere meisjes en jongens (13—17 jaar) verschillende wedstrijden worden gehou den. Aan deelnemers worden kunstvoorwerpen uit gereikt, terwijl 's avonds om 6(4 uur door gehuwde mannen een wedstrijd zal worden gehouden om con- tantfti. In de beide oaf&s zal 's avonds het feest worden voortgezet met het houden van voordrachten, enz. UIT ZUIIVaCUARWOUÜE. Het Comité, samengesteld uit de afdeeling Heer- Hugowaard en afdeeling Langendijk van Volksonder wijs, dat zich voor de verkiezingscampagne vormde, ter verdediging der openbare school, hield gister hare laatste vergadering ter afdoening harer zaken. Uit de besprekingen bleek dat hare actie met succes be kroond werd. Er werden zeven openbare vergaderin gen gehouden, waarvan in vier met bezoeken werd ge debatteerd, verder werden twee afdeelingea 1 Volksonderwijs opgericht en het tijdelijk orgaan ruim 50000 exemplaren verspreid. De vergaderingen werden over het algemeen flink bezocht. In erkente lijke bewoordingen werd gewaagd over de medewer king der heeren D». G. de Leeuw en J. du Burck, die belangeloos in de openbare vergaderingen als sprekers waren opgetreden. Hoewel milde gaven ter dekking- der kosten waren ingekomen, kon toch niet worden voorkomen dat een uadeelig saldo van 90 moest geboekt worden. Aan de hand der feiten, waaruit sympathie en waardeering in verschillenden vo sprak, heeft men goeden moed om het onvermijdelijke nadeelige saldo te vereffenen. De familie K. H., wonende Oosterdijk alhier, kreeg gisternacht bezoek van ongenoode gasten en wel van „fechoone Rosa en Zwarte Kees", blijkbaar onder den invloed van sterken drank. „Rosa" som meerde den heer H., in naam der openbare veiligheid want zij- werd achtervolgd, zeide zij de deur te openen, en haar dan huisvesting te verleenen. Aan haar wel wat al te vriendelijk verzoek werd geen ge volg gegeven, waarop zij een ruit insloeg en ten slotte met heur „sterken arm," belichaamd in „Zwarte Kees" zich verwijderde. Deze laatste had juist dezen dag- pensioen ontvangen en nu waren zij in de gelegenheid geweest eens naar hartelust op hunne wijze te genie te11- Een genot, dat echter wel eenigszins vergald zal zijn, immers de politie heeft de zaak in handen. tjcs als pijpesteelen vallen naar beneden. Wie onder zulk weer niet mistroostig wordt, moet wel immuun voor atmosferische invloeden zijn! Ondanks deze min-gunstige weersgesteldheid zijn er mannen ijverig in de weer omeen buitenfeest voor te bereiden. Op het drassige feestterrein buiten de Friesche poort timmeren en schilderen de mannen van Floris van Teylingeu een oud-Hollandsch marktplein in elkaar, dat de- omlijsting van komende feestvreugde moet worden. Zij storen zich aan regenen noch gieten, maar zetten, voorloopig- zooveel mogelijk binnen de houten wanden, hun werk voort, hanteeren met opge wektheid hamer en verfkwast. Floris van Teylingen, twee jaar geleden het slacht offer geworden van het slechte Septemberweer, toen de storm het marktplein wegwoei en de regen de feestvreugde verwaterde, heeft nu op Augustus ge bouwd. De eeresehuld, aangegaan bij de viering van het vijftigjarig bestaan der vereeniging, hoopt men thans bij de honderdjarige herdenking van Neer lands onafhankelijkheid in te lossen, de toen gemiste feest vreugde thans dubbel in te halen, ditmaal het succes te verwerven, hetwelk men zich twee jaar geleden had voorgesteld. Men heeft ongetwijfeld door de schade geleerd, men heeft den vorigen keer ervaring opge daan, welke de onderneming van nu ten goede komt. Maar het welslagen der beraamde plannen zal voor het overgrootste deel afhangen van een factor, welke de mannen, die er zich voorspannen, niet in de hand hebben. Als het weer maar even goed is als de wil, wel, dan lijdt het geen twijfel, of Floris van Teylingen zal succes te boeken hebben mits zij ook financieelen steun ontvangt. Zij heeft een uitvoerig feestprogram samengesteld, waarop een concours hip- pique, optochten en zelfs een electriciteitstentoonstel- ling voorkomen! MUZIEKUITVOERING door het STÜDJ4LIJK MIJ SLIK E O MPS Directeur de Heer H. A. Maas, op ZONDAG 20 JULI, van 8 tot 10 uur 's avonds, IN DEN HOUT. Pregramma. 1. The Diplomat Sousa. 2. Ouverture „Pique Dame" von Suppé. 3. Singen, lachen, tanzen Ziehrer. 4. Fantaisie de l'opera „Le postillon de Lonjumeau" Adam. Pauze. 5. Bannerweihe, Marseh 6. Ouverture „Prinses Juliana" Kunstlerleben, Walzer GEÏLLUSTREERDE BLADEN. „De Prins" van deze week bevat een welgeslaagde opname van den heer Blokker van de uitvoering der cantate tijdens de Onafhankelijkheidsfeesten alhier. Zij doet zien, hoe groot de menigte wel was, die toen Waagplein en Voordam vulde. Voorts bevat deze aflevering o.a. mooie foto's van het bezoek van het koninklijk echtpaar aan de rozen- tentoonstelling te Boskoop en van den „watervlieger" Levasseur te Amsterdam. „Pak me Mee' geeft eenige kleinere kiekjes van de feesten, n.l. de zanguitvoering van de schoolkinde ren op de Paardenmarkt, en van 't bloemencorso. Het nummer is voorts merkwaardig wegens de Medusa- herinnering. 8. Finale. Nowowieski. H. A. Maas. Joh. Strauss, PRIJS BEHAALD. Bij de to Hoorn gehouden Schietwedstrijden be haalden de heeren Joh. Weijling, G. v. Willigen, H. J. P. Weimaer, J. J. C. Woltering en T. A. Koesen, de bronzen medaille voor de Koninklijke Erk. Schietver- eeniging „Nimrod" te Alkmaar. EIND-EXAMEN H. B. SCHOOL. Van de tweede groep candidaten is heden door de commissie voor het eindexamen der H. B. Scholen met 5-jarigen cursus, te Haarlem het diploma o.m. toegekend aan de heeren P. J. Boom, D. JSieswerda en A. Snethlage te Alkmaar, J. Oostenbroek, K. H. Krjjgsman, PH. Angenent, O. F. E. W. Lowensteijn, mej. M. C. Droste, mej. N. H. W. M. de Boer te Haarlem, mej. M. J. C. Hartman, Hoorn, de heeren H. Bramlage en W. J. Maalsteed te D. Q-. Vis te Zaandam. Drijver, J Helder en mej UIT BERGEN AAN ZEE. In de electrisch verlichte concertzaal van 't hotel „Nassau-Bergen" zal Dirk Schafer a.s. Zaterdag e Beethoven-avond geven. Waar er voor gezorgd is, dat de bezoekers uit Alk maar op een geschikt uur met de tram kunnen komen en weer vertrekken (7.33 uit Alkmaar, 10.45 van hier), zullen de echte muziekliefhebbers uit de omge ving zeker op dit veelbelovende eerste concert niet ontbreken. KORTE BERICHTEN. Te Scheveningen is een veertienjarige knaap bij het baden verdronken. Bij de herstemming voor den gemeenteraad te Voorburg is een stem uitgebracht' door een daartoe niet bevoegden kiezer, wat van invloed geweest kan zijn op den uitslag-., Volgens de Parijsche bladen is er bij de schou wing van het lijk van Marius de Vos geen enkele won de gevonden; de ingewanden zullen nu onderzocht worden, om na te gaan, of hij niet vergiftigd is. I)e rechtbank te Winschoten heeft, onlangs K. M., directeur der N. V. Nederlandsche Industrie- Maatschappij aldaar, tot ligdagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het. afleveren van een vervoerba ren stoomketel, waaraan een vervalscht merk weder rechtelijk verbonden was. Beklaagde zou opzettelijk het jaartal 1889 veranderd hebben in 1909. De officier van justi tie, die 2 maanden bad geëischt, en de veroor deelde waren in hooger beroep gegaan. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestiging van het vonnis gevraagd, doch verzwaring van de straf tot 2 maanden. Naar het N. v. h. N. verneemt, is door den di recteur-generaal der Staatsspoorwegen een verbod uitgevaardigd tegen het werpen van voorwerpen uit den trein. Tot nu tee stond wettelijk niet reglementair vast of het werpen van voorwerpen uit den trein strafban SCHOOLREISJES. Men schrijft ons: De commissie tot bevordering van schoolreisjes van de afd. „Alkmaar van het N. O. G. mocht, evenals 't vorige jaar, wederom t genoegen hebben, den leerlin gen der beide hoogste klassen van de openbare scho len voor kosteloos onderwijs een leerzamen en pretti- gen dag te bezorgen. Ze werd hiertoe in staat ge steld' door bijdragen van enkele notabele ingezetenen der gemeente. De drie vijfde klassen maakten een reis naar Amsterdam, terwijl de hoogste klassen een bezoek brachten aan Den Haag en Scheveningen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Alkmaar van de sociaal-democratische Arbeiderspartij met meer derheid van stemmen in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Govers, tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district II, den heer O. J. Verkerk gesteld met 30 tegen 11 stem men op den heer D. Bergman, die den vorigen keer candidaat was. De heer I). Bergman heeft in ver band hiermede het secretariaat van de afdeeling neer gelegd. Hoewel wij geen zekerheid konden krijgen, hebben wij reden om aan te nemen, dat rechts aan de verkie zing- niet zal deelnemen, en daar er van links natuur lijk evenmin een candidaat te verwachten, is, is er alle aanleiding om te veronderstellen, dat de heer- Verkerk Dinsdag bij enkele candidaatstelling zal worden gekozen. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMIN RICHTING. an 11 tot en met 18 Juli zijn aan bovengenoemde inrichting genomen: 383 baden door heeren, 21 door dames, 13 door weezen en 44 door onvermogenden. To taal 461 baden. Hoogste temperatuur van het water 68 graden, laagste 64 graden. Bulgarije moet er wel heel slecht voorstaan. Hoe zou anders, nadat de koning tevergeefs een beroep heeft gedaan op den koning van Roemenië, zijn gema lin zich hebben gewend tot de Roemeensche konings- vrouwe met het verzoek ertoe mede te werken om den inval der Roemeensche troepen op Bulgaarsch grond gebied te doen staken? Maar op het punt van oorlogvoeren heeft de vrouw al heel weinig in te brengen, zelfs al is die vrouw een Carmen Sylva. Koningin Elisabeth kon dan ook niets anders hoen, dan koningin Eleonore berichten, dat het Roemeensche leger zoo zacht en omzichtig mogelijk zal optreden alsof het a la gu erre comme a la guerre niet meer bestond! Verschillende berichten wijzen op den ernst van den toestand in de Bulgaarsche hoofdstad. Werd gisteren uit Jong-Turksehe bron melding gemaakt van een be- aamden aanslag' op het leven van Tsaar Alexander, „de Temps' vernam sindsdien uit Boedapest het ge rucht, dat de Tsaar met kroonprins Boris gevlucht en in de Hongaarsche hoofdstad aangekomen zou zijn. Ue Turken moeten thans voor Adrianopel staan, de Roemenen hebben Plehwna bezet. Tegengesproken wordt het aan Roemenië toege schreven voor-nemen om Sofia te bezetten. Toch moe ten de Roemeniërs op minder dan twee dagmarschen van de stad staan. En ook hier schijnt het spreek woord van den waard en zijn gasten uitnemend van toepassing: Servië vertrouwt Roemenië al niet meer, omdat dit rijk geheel op zijn eigen houtje optreedt en ten slotte wellicht ten koste van Servië en Grieken land de baas wil worden op den Balkan. De verwarring op het schiereiland dreigt intusschen hopeloos te worden. Nu zijn er zoowaar- ook al ernstige oneenigheden tusschen Servië en Albanië. De voorloopige Albaneesche reg-eer-ing acht al de geruststellende Servische verzekeringen en beloften van nul en geener waarde en houdt staande, dat de Serviërs reeds plaatsen hebben bezet, die krachtens de beslissing der mogendheden aan Albanië zijn toegewe zen. De Serviërs hebben daardoor de beslissingen der gezantenconferentie geschonden, hetgeen aanleiding kan geven tot verdere botsingen. De aandacht der mogendheden zal op deze aangele genheid worden gevestigd. De mogendheden kunnen zich verder- wanneer- ze willen -— druk maken over begane wreedheden. Een afvaardiging van het Oecumenische patriarchaat heeft den gezanten te Konstantinopel een schriftelijk protest overhandigd tegen d'e wreedheden der Bulga ren. En de Bulgaren klagen hard over de wreedheden der- Grieken, die bijv. de stad Kilkitsj in brand hebben ge stoken en noch de inwoners, noch de katholieke kerk, waarin tal van Bulgaren en enkele geestelijken waren gevlucht, hebben gespaard. I- HAL KRUK. Alen heeft al allerlei premies be dacht om de vermeerdering der bevolking te bevorde ren. Thans is er een voorstel in de maak om het aan tal huwelijken te doen toenemen door.... d'e belas tingbetalende ongehuwde burgers zwaarder te treffen dan hun gehuwde collega's. De begrootingseommis- sie hééft n.l. volgens de N. R. Ct. besloten voor te stellen, dat ongehuwden boven de 30 jaar 20 procent zwaarder belast zullen worden dan hun gehuwde even mensehen. tramweg loopt in hoofdzaak van Oost naar West, de beide kanten van den tram-wagen, die zonder gekeerd te worden op hel, traject heen en weer rijden, worden dus zeer ongelijkmatig door de zon beschenen. Om de beide kanten nn meer gelijk van kleur te houden, worden de wagens van tijd tot tijd1 gekeerd. In het Belgische leger neemt men de proef met trekhonden. D- dieren zijn in de Prinee-Baudoin- kazerne ondergebracht en worden daar gerecruteerd. Over hun prestaties kan men tevreden zijn. Zij leggen een grooten ijver aan den dag, en willen er wel eens al te hard van door gaan. Spoedig zullen zij echter onder discipline liggen. Met de groote herfst manoeu vres mogen zij misschien meedoen. KOFFIE EN CAFFélNE. Uit vroegere onderzoeking-en bleek, dat het branden der koffie hoogstens eenige werking op de darm-pe- ristaltiek uitoefent, echter geen vergiftigen invloed hoeft, die alleen aan de caffeine toe te schrijven is. Naar aanleiding van de meening dat de furanal-alco- hol en de brandingsproducten een sterke werking uit oefenen, heeft K. B. Lehmann nauwkeurige onderzoe kingen gedaan omtrent de chemie der in koffie aan wezige stoffen, en heeft hij ook de cafféin-vrije koffie onderzocht. Hij deelt de resultaten in de „Munchener Medizinische Wochenschrift" mee. Gebrande koffie bevat 1,12 a 3 eaffëine, dat tot op een rest van 1<>5 verwijderd wordt. De onderzoekingen omtrent de werking van groote hoeveelheden cafféinvrije kof fie, waaruit de caffeine tot op 0,1 verwijderd is, maar waarin de andere bestand'deelen nog aanwezig- zijn, bevestigen de resultaten. Lehmann komt tot de conclusie, dat bij gezonde menschen het gebruik van caffeine het moreele en physieke arbeidsvermogen kan doen stijgen, zonder eenigen terugslag. Als men nu echter uit ervaring weet, dat men caffeine niet ver dragen kan, doet men goed cafféin-vrije koffie te ge bruiken. EEN ENGELSCHE NATIONALE BIBLIOTHEEK VOOR BLINDEN. Een comité, waartoe o.a. de vice-kanselier der Uni versiteit behoort, maakt propaganda voor een natio nale bibliotheek voor blinden. Men is van plan de nationale leen-bibliotheék van Bayswater, die een af deeling voor blinden bezit, tot den grondslag van deze nieuwe grootere onderneming te maken. Andere bi bliotheken zullen met dit hoofd-instituut in verbin ding staan. In Groot-Brittanië en Ierland bestaan thans 600 openbare bibliotheken, waarvan er 40 kleine afdeelingen in brailleschrift bezitten. Deze boeken zijn buitengewoon duur, vandaar dat er betrekkelijk maar weinig zijn. Daarom zal deze bibliotheek van groot, nut zijn. EEN BLAD VOOR GEVANGENEN. oor de gezamenlijke gevangenissen van Nieuw- Zuid-W ales zal een weekblad uitsluitend voor gevan genen worden uitgegeven. Het is het gevolg van een aanbeveling, uitgaande van de vereeniging voor de zedelijke verheffing van gevangenen. Dit- idee vond bijval bij den minister van justitie, die zelf een arti kel voor het eerste nummer van dit blad inzond. De stof zal uit de voornaamste bladen van het lan.l genomen worden. De directeur van bet staatsarbeids- bureau publiceert berichten over de arbeidsmarkt, die aangeven, waar en welke arbëid verlang-d wordt en hoe de werkwilligen het beste werk kunnen verkrijgen. Verder omvat dit blad een vrouwenrubriek, een week kalender en gedichten. Politiek en godsdienst zal zoo veel mogelijk vermeden worden. VERDACHTE NIEUWSGIERIGHEID. Toen gedurende de jongste rondreis van generaal Botha door Zuid-Afrika, zijn salonwagon zich in het station van Randfontein bevond, drongen twee gewa pende mannen den wagon binnen, hielden dr. Bock, den particulieren secretaris van Botha, een revolver voor de borst, en verlangden den premier te zien. De ze was echter in zijn automobiel reeds weggereden, en dr. Bock deelde den indringers mede, dat Botha niet. aanwezig was. De mannen bleven echter den secretaris en een die naar met hun revolvers bedreigen en doorzochten den wagon. Toen zij den premier niet vonden trokken zij ongehinderd af. Daar generaal Botha niet wilde, dat dit incident ruchtbaar zou worden, is het eerst dezer dagen bekend geworden. ONTWERP was, en gebeurde het nog al eens gemaks halve. of spoeds- Waar echter reeds eenige keeren ernstige ongeval len voorkwamen, is thans door gezegd verbod voor goed een einde gemaakt aan een tot gewoonte gewór den kwaad, althans de gelegenheid geopend om tegeu de werpers proces-verbaal op te maken. Te Gorredijk zijn uit een ooievaarsnest drie van de vier jongen gestolen. In den nacht van 10 op II Mei had in het per ceel Vossiusstraat 16 te Amsterdam inbraak en brand stichting plaats. Na een uitgebreid onderzoek is het thans de politie gelukt den dader te arresteeren, waarbij een vingerafdruk haar op het juiste spoor bracht. Een 19-jarige schildersknecht heeft bekend schuldig te zijn. Gisteren verloor een Amerikaansehe dame, ver moedelijk in Edam, een taschje, inhoudende een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met di amanten sluiting en een broche, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. GESLAAGD. Te s-Graveuhage slaagde voor het examen solozang vauw ege de Nederlandsche Xoonkunstenaars-vereeni- ging mej. J. Boelmans ter Spill, alhier. Ook onze vroegere stadgenoote, mej. M. N. Kossen te 's-Gravenhage, slaagde voor hetzelfde examen. FLORIS VAN TEYLINGEN FEESTEN. Het heeft opgehouden te regenen, men ziet haast geen droppels meer immers het giet nu en straal- WTNTERDI ENS TR EGE LING H. IJ. S. M. Hoewel we nog- geen zomer gehad hebben, begint het tijd te worden over den winterdienst te spreken. Het ontwerp winterdienstregeling der H. IJ. S. M. verschilt wat den dienst Alkmaar—Amsterdam v. v. betreft, slechts weinig- van den zomerdienst, De direc te trein van Amsterdam naar Alkmaar, die om 5.11 uit de hoofdstad vertrekt, valt zooals trouwens reeds was aangekondigd thans uit. De sneltrein, welke om 9.05 's avonds uit Amster dam vertrekt en om 9.46 te Alkmaar aankomt, blijft. Deze trein kwam in den thans vigeerenden zomer dienst het eerst voor. De sneltrein, welke 8.30 's ochtends uit Alkmaar vertrekt en 9.10 te Amsterdam aankomt, zal geen sneltrein meer zijn tot, Zaandam; deze zal 8.31 uit Alkmaar vertrekken, te Uitgeest en Zaandam stoppen en om 9.20 te Amsterdam aankomen. In Uitgeest splitst de trein zich dan. In verband hiermede vervalt I de trein welke om 8.38 van Alkmaar naar Uitgeest vertrekt. UITVAART' D. BLANKWATER. Op de Algemeene Begraafplaats werd gistermiddag om vijf uur ter aarde besteld het stoffelijk overschot, van wijlen den heer D. Blankwater, in leven vader van het Stads-Ziekenhuis, die dezer dagen op 53-jarigen leeftijd' overleed. De lijkwagen werd gevolgd door tal van leden van de zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus het omfloersde vaandel der vereeniging werd meegevoerd in den droeven stoet. Op het kerkhof, waar o. m. de regenten van het Stads-Ziekenhuis tegenwoordig waren, wijdde, nadat de kist in de groeve was neergelaten en een vijftal kransen, waaronder van „Nieuw Leven" en de regen ten, waren nedergelegd, de voorzitter der vereeniging „Nieuw Leven", de heer J. J. T. Kooij, eenige woor den aan do nagedachtenis van het overleden mede-lid. .Het mannenkoor zong daarna „Eëce, quomodo mori- tur", van J. Handl. Een broeder van den overledene dankte voor de be wezen eer. Gemengde mededeellngen. SPARENDE ZUIGELINGEN. De Duitsche gemeente Schöneberg geeft aan ieder pasgeboren kind een spaarbankboekje met 1 mark (60 cents) ten geschenke. Van 1 April 1909 tot 1 I April 1913 zijn er blijkens een pas verschenen sta- tistiek 8662 van die boekjes uitgegeven, waarvan het totaal van den inleg einde 1912 reeds 305.163 mark bedroeg, zoodat er in die 3 jaar 296.501 mark bij geko men is. Natuurlijk zal er, in moeielijke tijden vooral, wel j eens weer wat teruggehaald' worden, maar de magi straat heeft er voor gezorgd, dat het boekje bestaan blijft. Een bepaling toch luidt dat zoolang de eige naar leeft, er minstens 1 mark op zijn boekje moet blijven staan. Zou dit voorbeeld geen navolging ver dienen EEN BLINDEN-CONGRE'S. Men meent wel eens, dat blinden de meest hulpbe hoevende personen zijn. Er is gisteren te Ber lijn een congres van blinden gehouden, waar het tegendeel wordt bewezen. Het bestuur, uit blin den bestaande, leidde met tact de debatten, welke door een blinden stenograaf werden opgenomen en door een blinden machineschrijver in blindenschrift werden overgebracht. De blinde voorzitter waakte er met zijn horloge in de hand nauwlettend voor, dat niemand langer dan vijf minuten sprak. Het stemmen geschiedde echter door bet opsteken van de handen de uitslag werd door vriendelijke, ziende jongemeisjes aan het bestuur verteld. Medegedeeld werd, dat er in Duitscliland 24000 v olwassen blinden en 11.000 blinde kinderen zijn. Men besloot bij de posterijen aan te dringen op verlaging van de port voor blindengeschriften. De stichting van in- en verkoopscoöperaties werd in het uitzicht gesteld. In de vergadering werd geklaagd over aehterafstel- ling. Zoo vond men het onbillijk, dat de blinden uit gesloten zjjn van de weldaden der sociale wetgeving, dat de Rijksdag zich nog nooit met blindën-vraagstuk- ken bezig gehouden heeft. Ook werd het gewenscht geacht, dat er een blinden-lyeeum komt, om de blin den in staat te stellen hooger onderwijs te genieten. EEN TYPISCH VERSCHIJNSEL Bij een Amerikaansche eleetrische tram heeft men waargenomen, dat de kleur van de verf aan den eenen leant van den wagen veel meer te lijden had, dan aan den anderen kant, zonder dat men dit verschil in het eerst verklaren kon. Eindelijk kwam men op 't denk- beeld, dat dit' toe te schrijven is aan het volgende: de HET WEER IN HET BUITENLAND. Op de Schotsche hooglanden heerscht druilerig of nevelig weder. In Engeland is de weerstoestand be ter, speciaal in het Zuiden (Wight), waar het veelal zonnig is. De temperatuur is er aangenaam. Goed is het weder in het Zuiden van Frankrijk. In bet Noorden is het aarzelend. In heel Frankrijk is het nog steeds tamelijk koel. Uit Duitscliland komen nu goede berichten. In het Noorden is het weer echter nog niet vast. In Noorwegen is het weder ideaal, er heerscht een aangename warmte. In Zweden is het plaatselijk ab normaal warm. In Bohemen schijnt de zon, maar er bestaat een storingskans. Uit Tirol komen tamelijk goede berich ten, maar vast is het weer er niet. In Zwitserland is de thermometer gedaald, het weer is er uiteenloopend, hier en daar viel wat regen. BLéRIOT VINDT WAT NIEUWS UIT. I)e ingenieur en vliegman Blériot heeft een toestel uitgevonden, waardoor het vliegmachines mogelijk is geworden van een staaldraad, verscheiden meters bo ven den beganen grond gespannen, op te stijgen en dezen ook voor de landing te gebruiken. Yan de op het vliegterrein te Buc genomen proeven zijn kinema- tografische opnamen gemaakt. Men gelooft, dat deze uitvinding van groote beteekenis voor de marine vliegmachines zal worden. De Fransche en Engelsehe ministeries van Marine hebben Blériot om overzen ding der films verzocht. Er zijn reeds allerlei pogingen gedaan, om vlieg machines van een oorlogsschip af te doen opstijgen. In Amerika schoot men ze eerst met behulp van een groote catapult weg, maar dat voldeed niet erg. Het Fransclie ministerie van marine heeft een prijs uit geloofd voor een bevredigende oplossing. Is het Blé riot nu gelukt haar te vinden, dan kan men voortaan op de oorlogsschepen opvouwbare vliegmachines, wel ke Frankrijk en Ehgeland reeds bezitten, meene men en in volle zee gebruiken. .Ook in Duitscliland heeft men zich sinds geruimen tijd met dit probleem bezig gehouden. Een reserve marine officier te Hannover moet iets dergelijks heb ben gevonden als Blériot. KORTE BERICHTEN. Te Brussel zijn op het oogenblik tweelingen te bezichtigen van anderhalf jaar, welke met de h o o f- den saam gegroeid zijn. De hersenen der kleintjes loopen ineen. De uit Duitschland afkomsti ge kinderen (twee meisjes)1 eten en slapen normaal. Ze leiden in zooverre een afzonderlijk leven, dat wan neer de een lacht, de ander neiging tot huilen ver toont. Bij het station Emza in de buurt van Archangel, staan 20.000 desjatinen boseh (1 desjatine 109.28

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2