DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. militie" No. 170 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 VRIJDAG 25 JULI. Stedelijk Museum. Tweede zitting van den Militie raad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat, öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Maandag 4 Augustus a.s., Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT RIA. V KOSTELOOZE BEZICHTIGING op Zondag 37 Juli a.g,, 's nam. van 1 tot 3 onr. Ingang Breedstraat. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, Yan 12 tot 16 jaar slechts onder geleide. Gelijktijdig mogen niet meer dan 50 personen in de lokalen zijn. Het Is verboden In de lobalen te rooben. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tweede zitting van den Militieraad in het 8de district van Noordholland zal worden gehouden ten Raadhuize te Alkmaar en wel voor zooveel deze gemeente betreft op des voorinlddags te 10 nren. Volgens art. 45, 4e zinsnede der Militiewet, wordt in deze zitting uitspraak gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst van ben, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking is 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broe ders; 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten de schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uit spraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bjj on herroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Alkmaar, den 23 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 25 Juli. Uit Amerika komen verschillende berichten, die den toestand ini Mexiko zeer ongunstig- voorstellen. Men weet, dat de orde en rust in die republiek sinds het vertrek van den grijzen president Porfirio Diaz geenszins i9 teruggekeerd en dat er op het oogenblik weer een revolutie aan den gang is tegen president Huerta, wiens regeering overigens nog- niet eens er kend is. Nu is zeker soort Amerikaansche pers ver schrikkelijk begaan met het lot der Amerikaansche burgers in Mexiko. Zij zou niets liever zien, dan een krachtig optreden der Amerikaansche regeering en zij dringt daar dan ook zooveel mogelijk op aan. Eerlijk gezegd de vrees, of liever de voorgewende vrees is enkel' het middel; het doel is een militair op treden. Het geschrijf der gele pers is nergens an ders om begonnen, dan om de regeering er toe te drijven, naar Mexiko troepen te zenden. De „dollar diplomatie" is aan het woord. Deze teekenachtige uitdrukking is gebezigd door president Wilson, toen hij het presidentschap der Vereenigde Staten aan vaardde. De dollardiplomatie is de methode, om an dere landen met geld stelselmatig te bewerken, ten einde er invloed te krijgen en er eindelijk geheel baas te worden. Die methode wordt in Amerika met veei succes toegepast. Zoo is de staat Panama, vroeger de noordelijkste provincie van den Zuid-Amerikaan- schen staat Columbia heel genoegelijk door Amerika met geld gekocht. Op Cuba en op Portorico werden met Amerikaansch geld opstanden verwekt, waar door bereikt werd, dat Cuba het Spaansche juk ai- wierp om zich „onder Amerikaansch protectoraat te stellen.Hawaï werd op dergelijke wijze Ameri kaansch gemaakt. In Nicaragua heeft men zooveel Amerikaansch geld gestopt, dat Amerika het econo mische en daardoor het politieke leven bijna geheel beheerscht. En heeft niet dezer dagen het bericht de ronde gedaan, dat president Wilson bij de senaats commissie voor buitenlandsche zaken het voorstel heeft ingediend om Nicaragua onder Amerikaansch ■protectoraat te stellen, daarde republiek dit zoo gaarne wilde? Natuurlijk is dit slechts een eerste faz-e de tweede zal deze zijn, dat Amerika zich ook ten zuiden van het Panama-kanaal uitstrekt. En pre sident Wilson, die enkele maanden geleden nog de dollardiplomatie als onzedelijk verfoeide, doet er al hard aan mee. Alweer een bewijs, dat voor een staatsman de omstandigheden meestal sterker zijn dan de goede wil, dat de beste voornemens het moe ten afleggen tegen de eischen der practische poli tiek. De noodige gelden voor de opstanden in Mexiko komen ongetwijfeld uit de Vereenigde Staten. En daarom dringt de gele pers aan op het zenden va» Amerikaansche troepen, op het spoedig verwerven dus van invloed in Mexiko dat is liet doel en hoe langer die invloed uitblijft, hoe duurder hij moet worden betaald. Natuurlijk is liet Europa lang niet onverschillig, of de invloed der Vereenigde Staten zich op deze wijze uitbreidt. In do ondernemingen der betrok ken staten toch steekt ook veel Europeescli kapitaal en. wanneer dat wordt bedreigd en een of ander Eu ropeesche mogendheid tracht het te redden, dan staat Urncle Sam met den stok beschermend klaar en roept: Amerika voor de Amerikanen, geen Europee- sche inmenging- in Amerikaansche Staten. Het is geen wonder, dat Engeland thans, nu het nog tijd is, tracht in Mexiko een herhaling der histo rie te voorkomen. De Engelsche regeering, die er nog al van houdt den spits af te bijten Sir Edward Grey is een bekwaam politicus, die het juiste oogen blik van handelen wèl weet te kiezen heeft den Amerikaanschen gezant te Londen ontvangen en moet dezen niet onduidelijk te verstaan hebben ge geven, dat het nu maar eens uit moest zijn met het ondersteunen der Mexikaansche revolu donnarren door Amerikaansche belanghebbenden. Of liet helpen zal? In elk geval is de regeering- der Vereenigde Staten gewaarschuwd. En Sir Edward Grey is er de man niet naar om het bij een simpele waarschuwing te laten! DE NEDERLANDSOHE AMBU LAN< 'E TE KONSTANTINOPEL. Den 18en dezer zijn door den Sultan op voordracht der regeering- aan alle leden onzer ambulance welke onder leiding van dr. Lingbeek stond, alle onderschei dingen verleend als een bewijs van bizondere waar deering voor d'e uitnemende diensten, door liaar ge durende meer dan vijf maanden verleend bij de be handeling en de verzorging van de gewonden en zie ken, van het oorlogstooneel naar Konstantinopel ge bracht. 't Feit, dat deze onderscheidingen over liet algemeen een graad hooger zijn dan die, aan de andere ambu lances toegekend, is-, schrijft de N. R. Crt., een bewijs te meer hoezeer het volkomen belanglooze en koste- looze h u 1 p ver 1 e enen van ons Roode Kruis gewaar deerd geworden is. Immers de zendingen uit andere landen hebben gedurende hun verblijf te Konstanti nopel feitelijk voor een groot deel of geheel en al geleefd' op kosten van de hospitalen en lazaretten, waarin ze waren opgenomen. DE GEWEIGERDE MINISTERPORTE FEUILLES. Het Volk van gisteren bevat weer eenige moties van atdeelingen over het niet doorgaan van het bui tengewone congres der partijéén waarin de beslis sing van partijbestuur. Kamer-fractie en Volk-redac tie wordt goedgekeurd, de andere waarin deze beslis sing wordt afgekeurd of waarin „opheldering" wordt gevraagd. Naar aanleiding daarvan schrijft de redactie: „Wij rneenen aan onze afdeelingen den raad te moe ten geven om de afkomende motie-bui reeds in den aanvang te verstikken. Wij' begrijpen wel' dat afdee lingen bijeengeroepen ter bespreking van het congres, en dan, bijeengekomen, bevindend dat er geen con gres zal zijn, de behoefte gevoelen om hun gevoelens in een of meer moties lucht te geven. Er is echter, gelooven wij, vruchtbaarder werk te doen, dat aan de partij meer ten goede komt, dan het debatteeren en moties aannemen over afgedane zaken." KARDINAAL VAN ROSSUM. Gisteravond is kardinaal Van Rossum van Cule-m- burg- per rijtuig naar Utrecht gekomen. Langs den weg had zich een talrijk publiek opgesteld, dat den kardinaal levendig toejuichte. s Avond's te half nemen had een lichtstoet plaats, waaraan door een tachtigtal vereenigingen met hare banieren en vier muziekkorpsen werd deelgenomen. Geruimen tijd' duurde het voordat de stoet het Aarts bisschoppelijk Paleis in de Maliebaan, dat fraai elee- trisch verlicht was, voorbij was getTokken. Ruim zes duizend personen namen aan den optocht deel. De kardinaal verscheen met den Aartsbisschop, beiden in vol ornaat, met dr. Brouwer, vicaris-generaal van 't Aartsbisdom, den secretaris van den Kardinaal pater Jos. Drehmanns, den gentilhomme en de twee secre tarissen van den Aartsbisschop op het balkon, en wuifde de deelnemers aan den -stoet, die hem geest driftig- toejuichten, vriendelijk toe. Een koor van 200 kerkzangers zong het „Tu -es Petrus." Toen de zangers het „Wilhelmus" hadden aange heven, riep de Kardinaal van Rossum „Leve Koning in Wilhelmina," welke uitroep door het publiek da verend werd toegejuicht. Ondanks de groote drukte verliep alles zeer geregeld. NA VERKIEZING-TWEEDE KAMER. Gisteren zijn officieel candidaat gesteld] voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Rotterdam I, de heeren B. J. Gerretson (Ch.-Hist.), D. de Klerk (U.-L.), dr. W. van Rave- steijn Jr. (S. D. P.) en A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) Bij de gisteren gehouden -stemming in Amster dam III werden uitgebracht 9254 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 4628. Hiervan verkregen de heeren P. Otto (U. L.) 2378, H. Polak (S. D. A. P.) 4831, mr. Paul J. Reijmer (R.-K.) 1828, D. Wijnkoop (S. D. P.) 217 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Henri Polak. Gemeügd nieuws. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VER PLEGER- BRAAM. De correspondent van de N. R. Ct. te Konstanti nopel schrijft d.d. 17 dezer aan zijn blad1: Gisteren kwamen hier de twee ziekenverplegers Ilenke en van den Berg aan, die deel 'hebben uitge maakt van onze ambulance hij de Bulgaren te Tsjor- loe, en daarheen waren gezonden om het stoffelijk overschot van hun, te midden van zijn liefdewerk door een kwaadaardigen typhus weggerukten, kame raad Braam naar het vaderland over te brengen. De reis dier beide wakkeer mannen is een ware odyssee geworden, daar zij juist op het Balkan- schier-eiland zijn gekomen toen dit door den oorlog tusschen de voormalige verbondenen weer in vuur en vlam was gezet. Dati zij niettemin, ondanks de daardoor ontstane bijna onoverkomelijke moeilijkhe den, toch er in geslaagd1 zijn hunne zending te ver vullen, en, hoewel geen enkele vreemde taal machtig, dwars door de oorlogvoerenden heen, heelhuids met hunnen zwaren, omvangrijken last, hier zijn gekomen, is'werkelijk bijna een wonder. Te Belgrado aangekomen, begonnen de onvoorziene moeilijkheden reeds. De oorlog tegen Bulgarije was juist uitgebroken en alle verkeer naar den buurstaat afgebroken. Hun eerste gedachte was nu over Kon stantinopel naar Tsjorloe te gaan, en daartoe werd ons gezantschap verzocht, aan de generalissimus van het leger te velde een vrijgeleide voor hem heen en terug door de Turksche liniën ini de stelling van Tsjataldzja te vragen. Het legerbestuur kon zulks echter niet toestaan. Het gelukte hun daarop in militaire treinen door Servië te komen en over de grens naar Bulgarije tot Sofia. Aldoor hielp men hen, niettegenstaande de zorgen van allerlei aard waarmede men overstelpt was, bereidvaardig- naar Tsjorloe verder en gaf hen een jongen Bulgaar, ex pediteur van zijn vak, mede, die zich buitengewoon handig- en schrander betoond heeft en zich met hen in gebroken Hollandsch-Duitsc'h kon onderhouden, en aan wien ze wezenlijk den goeden afloop van. hun avontuurlijken tocht te danken hebben. Nauwelijks te Tsjorloe na het vervullen, van de noodzakelijke formaliteiten, met het opgraven van het lijk van Braam begonnen, werd het aanrukken van de voorhoede van het Turksche leger gemeld, dat de landstreken beoosten de te Londen bepaalde grens lijn Midia-Enos, waar Tsjorloe midden in gelegen is. weer kwam bezetten. De Bulgaren trokken zich daar op ijlings terug en lieten onze landgenooten met hun geleider achter. Opdat deze als Bulgaar niet door de Turken zou worden lastig gevallen lieten ze hem ook nis Nederlander en lid van het Nederlandsche Roode Kruis doorgaan; en daar de kommandant van de ka- valerie-afdeeling, welke Tsjorloe bezette, in de eerste oogenblikken wel wat anders te doen had dan zich om die vreemde Roode Kruisridders te bekommeren, kon den ze in den nacht met hunne inmiddels op een buf felwagen geladen kist, welke zoogenaamd de inventa ris, enz. hunner aangegeven ambulance bevatte onge hinderd naar Rodosto, het naastbij gelegen kust- plaatsje aan de Zee van Marmora aftrekken. Daar na een bezwaarlijke reis den volgenden middag aange komen vonden ze het stadje in rep en roer, want den vorigen dag waren ook daar de Turksche troepen weer binnengetrokken, doch hadden onder de Arme nische bevolking onder het voorwendsel dat ze met do Bulgaren geheuld hadden, een ijselijk bloedbad aangericht en op vele plaatsen hunne huizen, win kels, enz. geplunderd, zoodat het onder de Christelij ke bevolking in het algemeen een redde-zich-wie-kan op de ter reede liggende vaartuigen was. Van die paniek en verwarring profiteerden zij door zich eveneens dadelijk met hun colli welke nu zoo genaamd gered huisraad en lijfgoed bevatte op een der naar Konstantinopel afvarende bootjes in te schepen, van hetwelk ze gistermorgen weibehouden aan de kade te Galata aan wal stapten, waarna ze zich onmiddellijk aan ons consulaat meldden om daar om raad met betrekking tot de verdere expeditie van het lijk naar Nederland te vragen. Dank zij de dringende stappen daartoe door den consul mr. Koek -en onzen gedelegeerde in den In ternationalen Gezondheidsraad dr. Jung, oud dirigee- rend officier van gezondheid 1ste kl. K. N. M., bij de betrokken autoriteiten ondernomen, werd het ont schepen der kist vergund en eveneens verlof gegeven die zonder verdere formaliteiten per eerste gelegen heid naar Nederland te verschepen. Bizonder treft het dat de Jason, de nieuwste en grootste boot der Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij, juist morgen uit de Zwarte Zee op de thuisreis hier door zal varen. Naar Kawak aan den ingang van den Bosporus is voor den kapitein de order gezonden op de reede te ankeren ten einde de kist aan boord te nemen; en zal alzoo Braam's omhulsel nu over drie weken te Amsterdam kunnen wezen. De verplegers Henke en Van den Berg keeren Za terdag over Odessa op het oogenblik de korste weg omdat over den Balkan en door Roemenië de weg versperd is terug naar het vaderland. MI DDENST'ANDSOONGRES. Na de aanneming der motie, waarbij de noodzake lijkheid wordt uitgesproken, dat de bestaande coöpe ratieve Middenstandsvereenigingen het voorbeeld ge ven om de schadelijke praktijken, ontstaan door den verkoop van artikelen onder den naam van den fabri kant krachtig te bestrijden en den verkoop onder eigen naam sterk te bevorderen, kwam in bespreking een voorstel van het bondsbestuur tot verzending- van een petitie aan de Koningin in zake oneerlijke concurrentie. In het adres worden tal van klemmende redenen opgesomd, om welke de onderteekenaars zich met den meesten eerbied tot Hare Majesteit wenden mei het. verzoek de herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de verbintenis uit on rechtmatige, daad te willen handhaven en daaraan toe te voegen herziening en aanvulling van de bepalin gen van het Wetboek van Strafrecht ten aanzien van de oneerlijke concurrentie. Mr. C. C. Frikkers, Amsterdam, die de petitie ont worpen heeft, lichtte haar toe, waarop het voorstel van liet bondsbestuur tot verzending van de petitie onder langdurig applaus werd goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna een voorstel-Am hem tot contributieverhooging. Besloten werd tenslotte na mens den bond een schrijven tot de verschillende ver eenigingen te richten, waarin verzocht wordt'dat zij zelf geheel vrijwillig invullen met hoeveel zij haar contributie willen verhoogen. De Algemeene Nederl. Bond van Mineraalwaterfa brikanten en Bierhandelaren te Amsterdam diende het volgende voorstel in: Waar het uit de practijk gebleken is, dat bescherming der emballage niet af doende bij de wet geregeld is, waardoor jaarlijks groote sommen verloren gaan; dat het zeer moeilijk is deze zaak onderling- te regelen, van wege: 1. On derlinge concurrentie, 2. Oneerlijke handelingen der verbruikers, 3. Onwillige medewerking van het pu bliek; dringt er met kracht op aan, dat Art, 337 W. v. S. zoodanig- worde gewijzigd dat het misbruiken van in bruikleen ontvangen goederen strafbaar zal gesteld worden. Besloten werd liet voorstel zoo krachtig mogelijk te steunen. De Yereeniging- „Winkeliers- en Handelsbelangen" te Rotterdam deed) het voorstel om op het congres ter sprake te brengen de Wenschelijkheid dat door de Re geering worde ingesteld' een Nederland'sch Handels register. Zonder discussie werd besloten bij de Regeering- aan te dringen op invoering van bedoeld handelsre gister. Nadat bij de rondvraag nog eenige punten ter spra ke waren gebracht, werd1 het congres gesloten. EEN JEUGDIGE BRANDSTICHTER. Ter beschikking van de Haarlemsche justitie is ge steld de 17-jarige leerling-chauffeur van den arts J. van Veen te Haarlem, verdacht van brandstichting in de garage aan de Ripperdasteeg aldaar. Hij had Dinsdag- een gat geveild in een gasbuis in de garage, met liet doel een ontploffing te veroorzaken. Voordat, hij echter met brandend papier bij de opening kwam, kwam de vlam in aanraking niet de benzinelamp, waardoor een ontploffing volgde. De brand' werd door de brandweer gebluscht. Gebleken is dat de jongeman Zaterdag in de wo ning van den arts aan de Kinderhui svest een revol ver met. zes patronen en 20 gestolen heeft. Om den diefstal te verheimelijken had hij geprobeerd daar brand te stichten. Hij stak n.l. papier in brand, dat hij op geopende benzinebussen had gelegd. Da vlaru doofde echter voor zij met de benzine in aanraking kwam. De dader bekende d!e misdrijven gepleegd te hebben. UIT HOORN. In het vorige jaar werd ter Kaasmarkt alhier aangevoerd 2,426,473 K.G. kaas. In het verslag dei- Kamer van Koophandel, waaraan dit cijfer is ont leend, wordt gezegd, dat ook het jaar 1912 weer aan toonde, dat een zeker verband bestaat tusschen den regenval en de meerdere of mindere warmte in deii zomer en de kwaliteit der Edammerkaas. Mede ten gevolge van het betrekkelijk koele en zeer vochtige zomerweer, liet de kwaliteit der kaas in het algemeen te wenschen over. De. prijzen der Edammerkaas wa ren bevredigend, in 't voorjaar zelfs hoog. In ver gelijking met 1911 valt een aanmerkelijke daling- in de p-rijzen waar te riemen, doch deze is ruimschoots vergoed door de veel grootere hoeveelheid kaas in 1912 gemaakt en de betere kwaliteit. Op de Kaasmarkt alhier werd gistermorgen, naar aan de Tel. gemeld wordt, veel emotie verwekt door een staking der. kaasdragers. Een der dra gers was rookende in de Waag gekomen, waarop hij gestraft werd met één maand schorsing. De collega's- kaasdragers achtten deze Straf onbillijk en gingen daarop ook tot staking over. Eenige werkwilligen hieven aan den arbeid, geholpen door „occasional" kaasdragers. Doch handig ging het toch niet, zood.it er veel stagnatie in de aflevering plaats vond. UIT SCHERMERHORN. De heer S. Sijtstra, onderwijzer alhier, behaald# te Leeuwarden de hoofdacte L. O. UIT OUDORP. Tot bestuursleden van den polder Oudorp zijn ge kozen de heeren G. J. Schardam en F. W. Roderwijn. erkozen tot leden van het bestuur der Banne Oudorp, de heeren J. Bijman en C. Kramer Pz. Tot secretarispenningmeester der banne Ou dorp werd benoemd' d'e heer W. Bos Gz. inplaats van den heer G. Bos Wz„ die als zoodanig bedankte we gens zijne benoeming als Dijkgraaf van het Am bacht van West-Friesland genaamd Geesttner-am- hae ht. UIT STOMPBT OREN. Begunstigd door het schoonste zomerweer is hier

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1