STADSNIEUWS. BUITENLAND. gisteren het onaihaukelijkheidsfeest gevierd, door een talrijke menigte bijgewoond. Voor den middag werden door schoolgaande kin deren wedstrijden gehouden; voor meisjes vun '5 tot 9 jaar ringsteken: ie pr. M. de Jong, 2e C. Lakeman. Voor meisjes van 9 tot 12 jaar prijs knippen, le pr. J. Kalis, 2e pr. M. Versteeg. Voor jongens van 6 t,ot 9 jaar talhoutrapen, le pr. C. Klinkhamer, 2e pr. P. Renooy. Voor jongens van tot 12 jaar zakloo- pen, le pr. J. Zomer, 2e pr. W. de Boer. Aan ai de kindieren werden prijzen uitgereikt en het was te zien dat met den aankoop der prijsjes com missieleden aan het werk waren geweest bekend met datgene wat een jongen of meisje in verrukking kan brengen. Na dit begin, waarbij een groot aantal jonge men- schen gelukkig waren gemaakt, werd te ruim één uur door den voorzitter der feestcommissie met een kern achtige toespraak het feest officieel geopend en werden daarna de verschillende volksspelen verder afgewerkt. Aan slofloopen werd deelgenomen door elf meisjes van 13 tot 15 jaar en behaalde C. M. Hos den lsten, J. Versteeg den 2den, L. Ooms den 3den en D. Zo mer den 4den prijs. Aan hemdenrace op hitten voor jongens van 13 tot 17 jaar namen 10 jongens deel en behaalden C. Groot 1, J. Sleep 2, F. Mo©ij 3 en W. Jonker 4. Voor hardloopen met hindernissen voor jongens van 17 jaar en ouder bekwam J. Lakeman' 1, A. Bood 2, J. Jongert 3 en H. Heep 4. Aan eentenrapen van een vaatje voor gehuwde manneu behaalde P. Bakker den lsten, S. Schram dan 2den, J. Dekker den 3d'en, J. Zomer den 4en en J. Akkerman den oden prijs. Na afloop der volksvermaken in de buitenlucht werd in de heide koffiehuislokalen de gelegenheid aangeboden tot het bijwonen en aanhooren van voor drachten waarvoor» een gezelschap van elders was ontboden. Hiervan werd een zeer ruim gebruik ge maakt ;beide zalen waren vol. Aan de commissie een woord van hulde voor de vele bemoeiingen die zij zieh voor het zoo in alle opzichten goed geslaagde feest heeft willen getroos ten. SERUM TEGEN DE VARKENSZIEKTE. Bij de behandeling van de begrooting van land bouw in het Engelsche Lagerhuis heeft minister Runciman gisteren meegedeeld, dat de regeering twee wetenschappelijke vertegenwoordigers naar Ne derland heeft gezonden om er de resultaten van de inspuitingen met serum tegen de varkensziekte te be- studeeren. ARGENTIJNSOH VLEESCH. De proef met de levering van Argentijnsch vleesch aan het leger heeft nu zes maanden geduurd en tot volle tevredenheid van het legerbestuur, zoo zelfs dat het beter geacht werd dan het Nederlandsch vleesch. Bij de levering is de eisch gesteld, dat de halve beesten, als hoedanig het vleesch wordt aange voerd, van zekere ingewanden voorzien moeten zijn teneinde daarnaar te beoordeelen, of het dier al dan niet aan een besmettelijke ziekte heeft geleden. Nu had tnen met ingang van 1 Juli een nieuwen Argentijnschen handelaar, die gunstiger aanbiedin gen deed, de levering opgedragen. De 300.000 K.G. vleesch door dezen leverancier verzonden bleken ech ter zonder ingewanden te zijn, toen ze in 't land aan kwamen, waarom de intendance dit vleesch moest weigeren. Dit is oorzaak, dat men tijdelijk weer tot het gewone vleesch vervallen is. Intusschen heeft het legerbestuur reeds met een andere firma in Ar gentinië een nieuw contract afgesloten, zoodat bin nenkort het verstrekken van Argentijnsch vleesch aan den troep weer voortgang zal hebben. (Nieuwe Ct.) UIT OUDKARSPEL. Een prachtige dag heeft onze schooljeugd gisteren gehad. Reeds vele dagen tevoren was de dag in 't vooruitzicht gesteld: er zal weer een schoolfeest ko men. Aanvankelijk zou ze reeds 10 dezer hebben plaats gehad, doch moest wegens het tegenloopen van den hooioogst 14 dagen worden uitgesteld. Na een uur van voorbereiding zette gistermorgen om 8 uur de lange rij van 34 wagens, bevattende on geveer 280 kinderen, zich in beweging met. als eerste doel Schoorl. Van Schoorl ging het naar Egmond, toen naar Alkmaar. Gm kwart na acht kwamen de kinderen van het. prettige reisje terug. UIT GBDAM. Do heer A. Veldkamp, candidaut te Bedum, heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier aangeno men. UIT BERGEN. Slechts weinige dagen geleden is het, toen we meldden, dat op initiatief van de heeren P. B. van Don en W. J. van der Steen eene vergadering belegd was, ten einde, zoo mogelijk, te geTaken tot een jaar- lijksch schoolfeest voor de kinderen der R. K. Paro chiale school in deze gemeente, zulks met' het oog merk het getrouw schoolbezoek te bevorderen. Het gevolg dezer vergadering was, dat eene voorloopige commissie gevormd werd met opdracht voor dezen zomer nog een eerste reisplan te ontwerpen. En dank zij de milde bijdragen der R. C. ingezetenen, kon met 144 kinderen een reisje naar .,Art.is" worden gemaakt Dit reisje nu had gisteren plaats. Reeds vroeg in den morgen waren de kinderen ter been. Met een extra-tram vertrokken kinderen en geleiders(sters) naar Alkmaar, vanwaar een expres daarvoor afge huurde boot, de stoomboot „Prinses Juliana", hen naar Amsterdam bracht. Na een wandeltocht door de stad ging men naar „Artis". Wat hebben zij genoten de kinderen. Was liet weer in den vroegen morgen droevig, de stemming onder de kinderen was blijde en opgewekt. De dag is op de meest prettige en ordelijke wijze doorgebracht. Hij de terugkomst 's avonds maakten vele vaders, moeders en belangstellenden hunne opwachting aan het station. Onder de muziek van Bergen's Harmo nie, d'ie zich ook gedurende de boottocht liet liooren, Jrwam de tram binnen. Het was de kinderen aan te zien, dat zij volop genoten hadden, dat zij meer dan voldaan huiswaars keerden. Met de muziek voorop ging het ten slotte naar het vereenigingsgebouw „St. Jan", alwaar de ontbinding plaats bad. Een woord van dank aan hen, die het uitstapje or ganiseerden en aan de begeleiders der kinderen. Do bioscoop-voorstelling Quo Vadis, gister avond^ in de concertzaal van het Hotel „de Rustende Jager" gegeven, werd door een talrijk publiek bijge woond. De ruime zaal was geheel bezet. „Quo Va- dis" werd van het begin tot het einde met gespannen aandacht gevolgd. Een warm applaus volgde meer malen. De zaal was electrisch verlicht, alsmede de tuin door een booglamp, wat een aardige indruk maakte. UIT S1NT-PANCRAS. In de gister gehouden zitting van den Raad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen stukken: Twee berichten van uit-beta- liug aan den. gemeente-ontvanger. Het verslag van tien toestand der gemeente wat bij de raad zal clrcu- leexen. Vervolgens werd aangeboden de gamee Ut ere ken tig over 1912, die aangeeft oen saldo van 174.92. Tot commissie voor heit nazien dezer rekening wer den aangewezen de heeren Kalis, Kloosterboer en Nol. De geloofsbrieven van de herkozen leden Duif en Kalis werden nagezien door de lieeren Nol, Klooster boer en Bakker, welke na onderzoek tot toelating ad- viseeren, waartoe werd besloten. Da voorzitter deelde mede, dat binnenkort het rap port van den schoolopziener kan worden ingewacht omtrent het onderzoek naar den toestand van het la ger onderwijs. Na de rondvraag, die niets van belang opleverde, ging de raad in comité ter behandeling Reclames H. O. KORTE BERICHTEN. Het Amersf. Dagbl. verneemt, dat de postoor F. Koster te Hoogland bij den officier van justitie een klacht heeft ingediend tegen de redactie van de Nieuwe Ort., c.q. den inzender van het bericht, waar in den pastoor hij de Juni-verkiezing verweten wordt de katholieke bevolking van Hoogland te hebben op gezet tegen den dominé en den burgemeester van Hoogland. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond giste ren terecht een 22-jarige slagersknecht, die tijdens de verkiezingen als hulpbesteller in dienst werd ge nomen bij de posterijen. Hij liet oproepingskaarten in den modder vallen en wierp ze toen in een kanaal. Er werd zes weken gevangenisstraf tegen hem ge- eischt. Naar de Ned. verneemt, zal in November een bepaald getal jubileumpostzegels worden verkrijgbaar gesteld; zij hebben dezelfde porto-waarde als de ge wone postzegels, en worden na uitverkoop niet meer gemaakt. Gisternacht is een bende Zigeuners met 40 wa gens neergestreken op een duinveld tusschen Veisen en IJmuiden. Van heengaan wilden zij niet weten, zij haalden de wielen van de wagens en hebben over al geroofd en gestolen. Een heel veld aardappelen hebben zij voor goeden buit verklaard. Gistermiddag trok een deel van de troep Haarlem door, de bende werd uitgeleide gedaan tot Heemstede. Te Brummen had de Burgemeester zijn ontslag genomen als lid van den Raad, ten einde de kiezers gelegenheid te geven den uitgevallen wethouder, Breukink, te herkiezen. Een groep kiezers stelde echter tegenover den lieer Breukink den heer J. H. van Balen, letterkundige, die gisteren met 338 tegen 330 st. op den heer Breukink gekozen werd. pit alles is een gevolg van een anti-kermis-circulaire. Betreffende de stranding van den Enkhuizer botter E. H. 126, te Scheveningen, wordt gemeld, dat het schip gewoonlijk werd bevaren door den vissdher Barend Swier en zijn beide zoons Cornelis en Gerrit. De laatste, een knaap van nog maar 13 jaar, had de vorige reis van zeeziekte veel te lijden en was daar om voor dezen keer thuis gebleven. De lijken der opvarenden zijn nog niet gevonden, Te Rotterdam nam gistermorgen gep 13-jarige jongen plaats op den bijwagen van een v r ach taut,o, Op het oogenblik dat hij er afsprong passeerde jujst een stoomtram. De jongen werd door de locomotief gegrepen en een 50 meter meegesleurd, waarbij hem dte beide beenern werden verbrijzeld, een arm ernstig gekwetst, terwijl hij ook een ernstige hoofdwond be kwam. Zijn toestand is hopeloos, Hedennacht brandde te Dordrecht door onbe kende oorzaak het Schouwburggebouw Musis 8a- ernm tot den grond toe af. Laatste berichten. ERNSTIG ONGELUK OR HET SPORTPARK. AMSTERDAM, 25 Juli. Hedenmorgen omstreeks 6 uur heeft een zeer ernstig ongeluk op het Sport park plaats 'gehad, pp dat pur kwam de machinist Ernst- Wurmhout bij zijn heimachine aan den Am- stelvaejïschen weg om met de werkzaamheden te be ginnen en de machine aan te zetten. Waarschijnlijk heeft hij te veei stoom ontwikkeld, want plotseling sloeg de cylinder der machine door de groote span ning met een geweldigen knal uiteen. De machine werd als liet ware verbrijzeld; de stukken werden ver weg geslingerd. De ketel kwam ergens in gen wei land terecht, waardoor een groot gat in den grond werd geslagen. De machinist W„ 32 jaar en gehuwd, werd bijna op slag gedood. De personen, die zicli in de nabijheid bevonden, werden eveneens zwaar gewond. Een hei haas en een opzichter van een architect zijn aan de voeten verwond. De opzichter kreeg bovendien brandwonden en een groot gat in het hoofd, zijn toe stand is bedenkelijk. Voorts zijn er twee werklieden minder ernstig gekwetst, Z. K. H. PRINS HENDRIK, Met den trein van 8.29 kwam hedenmorgen uit Am sterdam aan liet station alhier aan Z. K. II. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee W. C. Bijl de Vroe. De Prins, die de reis maakte in een gewone coupé eerste klasse, was ge kleed in jacktcostuum. Jhr. van de Pol, eigenaar van het Zwanewater te Callantsoog, was op het per ron ter begroeting aanwezig. Z. K. II. nam met jhr. van de Pol plaats in een auto van de firma Haarsma van Oucoop en de Jong, welke door den heer Haars ma bestuurd werd, terwijl de adjudant in een andere auto van dezelfde firma ging zitten. In beide auto's was eene bloem versiering aangebracht. Langs het NooaxLHollandsch Kanaal ging de reis naar Callants oog, waar de Prins vandaag ter jacht ging. Van avond gaat Z. K. H. peir auto naar S.chagen en van daar per trein naar Apeldoorn terug, waar hij te 11 uur 14 min, yerwacht wordt. CADETTENSCHOOL. De overgangs-examens zijn 'geëindigd, de cadetten zijn heden met verlof vertrokken. De admissie-exa- mens zijn heden begonnen. GESLAAGD. De heer S. Roos, alhier, is geslaagd voor het toe- latings-examen tot de Kweekschool voor de Koop vaardij te. den Helder. TE WATER. Twee jongens, J. B. en A. N., geraakten Gistermid dag, toen ze in den Nieuwlandersingel in een bootje aan het- spelevaren waren, tegenover de Hofdijkstraat te water. Ze waren nogal gauw weer op den wal. S. D. A. P. De afd. Alkmaar van de S. I). A. P. koos in hare vergadering van 23 dezer tot voorzitter den heer II. van 't Veer, tot penningmeester den heer J. F. Kam- merer, tot overige bestuursleden de heeren II. Habich en O. J. Verkerk. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer A, van der Blij. PRIJS BEHAALD. In aanvulling op den reeds vermelden uitslag van den schietwedstrijd te Hoorn, deelt men ons mede dat de heer H. J. P. Wemaer in den personeelea wed strijd een prachtig kunstvoorwerp verwierf. [1ERONTW AKÏNO. Naur men. ons mededeelt, bestaat het voornemen, de cantate „Herontwaking" (woorden van dr. Wicke- rink, toonzetting van den heer J. Henri Oushoorn) uit te geven voor klavier. De uitgave zal echter al leen kunnen geschieden, wanneer er te voren blijkt, dat het publiek prijs stelt op het bezit van de met zooveel succes uitgevoerde cantate. Zij, die het werk wenschen te ontvangen, kunnen zich opgeven in den muziekhandel van den heer Klooster in de Hekel- straat. VANWAAR EN WAARTOE ONZE BIJBEL? Onder bovenstaanden titel' heeft ds. A. Verwaal, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, een boekje geschreven, waarvan ds. H. J. de G. te V. o.a. in „Ons Zondagsblad'" zegt; Ds. Verwaal heeft in een onbegrijpelijk klein be stek hier letterlijk van alles weten saam -te brengen wat met het onderwerp „Onze Bijbel" in eenigerlei opzicht verband houdt. De geleerde zoowel als de ongeletterde vindt hier zijn belangstellende weetgierigheid bevredigd en zal het niet licht onbevredigd uit handen leggen. Kort- ,om, Ds. Verwaal heeft zeer velen, in ruime lering, aan zich verplicht met dezen inderdaad systemati- schen arbeid. Men zal weten, als men bet gelezen heeft, wat men heeft aap. zijn Bijbel.' Men zal zijn geschiede nis keppep. Mep zal hem liefhebben ep er pp stpq- nen. Mep zal hem sdeli pipt licht ifdep ontnemen, noch zijn eeuwigen troost, dien hij biedt, laten zetten op losse schroeven. Laat men in Alkmaar, ja laat men alom lp dep lande dit werkje lezer; en bestudeeren. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR, 27 Juli 1913. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Bediening van den H. Doop. Avpqd 6 uur, Ds. Bremer v. Eg- mond a. Zee. Kapel, 10 uur, Ds, Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. P. J. Glas te Utrecht. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. J. van Dorp te Eg- mond aan den Hoef. Geref. Kerk, 10 uur Ds. H. Meijer. Avond 6 u ir, Ds. Meijer. Voorbereiding. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5Vz tot 7 uur, vergade ring van da Cwigteljalce Knappnyereepigin^ „Tiïno- theua", voor knapen van 12 tat 18 jss?. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, godsdienst» oefening. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 9]/2 uur, Ds. v. d. Kieboom te Bergen. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, de Heer A. J. Rrupt, peeraar te Amsterdam. Herv. Gem. te Dergen, geen dienst wegens vacature. Bergen. Kapel „Huize Elim", 10 qpf, Ds. J. Der- kelbach v. d. Sprenkel te Gouda. Herv. Gem. te Oterleek, 91 /2 uur, Ds. Proost. Herv. gem. te Stompetoren, 9i/2 uur, geen dienst, Herv. Gem. te St. Pancras, 91 /2 uur, ds. Visser van Enkhuizep. Herv. Gem, te Broek op Langenduk ©i/a uur an avond 6 uur Do, J, P, Djjk. Geref. Kerk, 9l/g uur en 2l/g uur, Dr. Honing van Kampen. Chr. Geref. Kerk, 91 /2 uur en 21 /2 uur, Ds. J. de Bruin. Doopsgez. Kerk 9l/2 uur, Ds. Banga. Ned. Herv. Kerk te Zuidocharwonde91/2 uur, geen dienst. Ned. Herv. Gem. te Noordsoharwoude, 91 /2 uur, Ds. Boenders. Geref. Kerk, 9i/2 en nam. 1 uur, preekle^n, Herv. Gem. te Schermerhorn, geen dienst. Geref. Kerk, 9l/g uur, de heer Kroeskamp te Utrecht. Na?U II/2 uur, dezelfde. DE BALKANOORLOG. Van de staking der vijandelijkheden komt niets. Eerst zal er vrede moeten worden gesloten. De vij andelijkheden zullen dus voortgezet worden, terwijl de onderhandelingen te Boekarest worden 'gevoerd. Roemepië toont zich op het oögenblik wel het meest verzoeningsgezind. Koning Ferdinand heeft zijn tegenstanders om gppiptigdhei4 verzpeht. De meeste zorg schijpt. Turkjjp te baren! De Turken trekken kalmpjes ip Bulgarije op of kalm piet, wapt het heet, dat ze brandstichten ep moordep. Bulgarije heeft bij de mogendheden ven-zet aange- teekend tegen de schending van het volkenrecht dooi de Turken. Het heet, dat de Russische Zwarte Zeevloot mor gen een betooging voor Konstantinopel gaat houden. Tenslotte nog iets over de wreedheden. Kapitein Cartale, lid van de Engelsche marinecommissie in Griekenland bericht, dat hij in Doxaton 1700 lijken van grijsaards, vrouwen en kinderen, die in de hui zen vermoord waren, heeft zien liggen. Uit de won den van de kinderen, die hij vond, was op te maken, dat de Bulgaren er zich mede vermaakt hebben, el kander de kinderen met de bajonet toe te werpen, zooals bij het balspel. FRANKRIJK. Gistermiddag heeft in de Kamer bij de behandeling van de wet op de middelen een spannend fi 11 ancieel-politiek debat tusschen den lei der dep lipker-pppositie, den voormaligen minister president Caillaux ep dep huidigen premier Barthou plaats gehad. Aanleiding daartoe was, zoo seinde men aan de N. Rott. Ct., voor de linkerzijde de kwestie, hoe men van de regeering de zekerheid zou kunnen krijgen, dat de nieuwe militaire uitgaven werkelijk gedekt zullen worden door een belasting op den rijkdom. Zooals men weet, is deze kwestie in Frankrijk veel moeilijker optelossen dan in Duitsch- -land, daar men in Frankrijk nog steeds geen inkom stenbelasting heeft, en er dus geen fiscaal mechanis me aanwezig is, dat toelaat financieele wetten, in den zin als in Duitschland aangenomen, onmiddellijk in werking te stellen. De Fransche Kamer heeft ruim 4 jaar geleden wel een ontwerp-inkomstenbelas- ting aangenomen, maar de Senaat wil er nog steeds niet aan. Reeds 4 paar lang is het ontwerp in onder zoek bij een Senaatscommissie. De heer Caillaux wist nu bij zijn taai doorgezetten aanval, waarbij hij tot driemaal toe op de tribune kwam en telkens tea- uiterste linkerzijde veel succes had, van de regeering een belangrijke toezegging- te krijgen. Minister Barthou legde n.l. de belofte af, dat de regeering, indien de Senaat, op het oogenblik dat de wet op de middelen van 1914 in behandeling zou komen, nog steeds niet de inkomstenbelasting zou hebben aangenomen, in de wet op de middelen van 1914 een ontwerp-inkomstenbelasting en een ont werp op de belasting van den rijkdom zal opnemen. Het eeubtim en de rechterzijde, die zich met hand en tand verzetten tegen deze belastingen, waren zeer weinig ingenomen met die belofte, welke bedoeld i* als een pressie op den Senaat. Aan de linkerzijde toonde men zieh wel tevreden, maar voor den heer Caillaux zelf en voor de socialisten was het eigenlijk toch een teleurstelling, dat de regeering hun zoo hun zin gaf, daar zij blijkbaar eenige hoop hadden ge koesterd het ministerie te doen vallen, hetgeen ook de heele legerwet nog- in gevaar zou hebben kunnen brengen. ENGELAND. Gistermiddag heeft een afvaardi ging der kiesrechtvrouwen heel wat drukte en op winding- in de nabijheid der parlementsgebouwen te Londen veroorzaakt. Daar de politie de vrouwen voor toeristen had aangezien, slaagden dezen er in tot St. Stephan's Hall dtoor te dringen. Toen de po litie de vrouwen herkende, beval zij haar de Hall te verlaten. Daar de vrouwen weigerden, begon de po litie ze eruit te gooien. Mevrouw Petliiek Lawrence en twee andere vrou wen drongen er op aan, een geschrift aan minister McKenna te mogen overhandigen. Dit werd. gewei gerd. Toen zij bleven aandringen, zpn zij gearres teerd. Een hevige worsteling tusschen politie en de vrouwen, die de menigte trachtten toe te spre ken, volgde, totdat de politie er eindelijk in slaagde de omgeving van het parlement schoon te vegen, CHIN A. Naar verluidt hebben de noordelijke (regeerings) troepen de laatste dagen aanmerkelijke voordeden behaald. Zij hebben den spoorweg naar Hangtsjou weer in handen en de zuidelijken zijn met groote verliezen teruggeslagen. De soldaten der Zuidelijken zouden gedemoraliseerd zijn, velen heb ben de uniform en het geweer weggeworpen en zieh overgegeven. Tegen gisternacht werd een beslissen de slag verwacht. Het gerucht wil, dat de regee- ringstroepen Nanking hebben bezet. Woensdagavond heeft de president Joeansjikai den staat van beleg te Peking laten afkondigen en ducht dus vermoedelijk onlusten in de hoofdstad zelve. Ver der heeft hij de voornaamste dagbladen onderdrukt en de redacties gevangen laten zetten. Dr. Soenjatsen heeft in een manifest, gericht aan Joeansjikai, uiteengezet waarom hij de zijde dor op standelingen heeft gekozen. Hij verklaag dat doean,- sjikai door zijn eigenmachtig bevind even onver draagzaam is geworden, als dp Mantsjoes: en dat hij hem even hardnekkig bestrijden. Jbean&jikai tipt geschrijf beantwoord met de yeyklaring, dat hij pp zeer krasse wijze denkt op te treden ep hei alleen betreurt dat onschuldigen met de schuldigen zullen moeten lijden. Gemengde mededeellngen. HET WEER IN HET BUITENLAND. Goed is het weder in Frankrijk, waar de zonneschijn domineert; het is er echter nog maar 'matig warm. In Zuid-West-Frankrijk zijn onwed'ers tot uitbarsting gekomen. Op de Schotsche hooglanden en in Enge land wisselt bewolking met zonneschijn af; overdag is het er aangenaam frisch, de nachten zijn er zeer koel. I11 i\o0rd-West-Duitspil 1 and (Noordzeebaden en Rijnstreek) is he( gonpig. In Baden en Beieren is het veplal,1 druilerig. In Zwitserland, Tirol an Bo demen duurt het ongunstige weder voort, KORTE BERICHTEN. De tpxen van Pisa begint al scheef te worden. Om gevaar van instorting te voorkomen zal de fundeering aanmerkelijk worden verzwaard en den grond onder ep om den toren worden gedraineerd. Er nipet zich water van de Arno onder de fund'eering hebben verzameld, In het Engelsche Lagerhuis weerklonk Woens dagmiddag, toen de minister van binnenlandsche za ken aan het woord was, plotseling een schot. Het bleek dat een man op de openbare tribune een kin derpistooltje had afgeschoten! -In de Nieuw-Yorksche Sing-Sang gevangenis brak Woensdagavond een brand uit, die een ge- heelen vleugel van het gebouw heeft vernield. De schade beloopt 375.006 gulden. De gevangenen, in dat gedeelte opgesloten werden met behulp van an dere gevangenen, die zich steeds goed hadden gedra gen en mitsdien eenig vertrouwen genieten, in ande re cellen overgebracht, De. rechtbank te Moskau heeft.de vernietiging bevolen van de geheeie uitgave van het werk van, Leo Tolstoi over de boerenonlusten. Hetzelfde lot tiroi' de eerste drie deelen van zijn vertaling van liet Evangelie. Een aantal schuldeischers van de Belgische prinses Louise oordeelen dat hare schulden haar fortuin te boven gaan. Zij hebben bijgevolg de faillietverklaring van hunne schuldenares gevraagd. De vraag is aan den minister van justitie onderworpen. Eep s c }i a d a a 1 p r o e e s is te Berlijn op til. Re gravin Fischer v. Treuberg een met een graaf getrouwde kleermakersdochter van verdachte reputatie is gearresteerd wegens woeker. Tot haar klanten behoorden tal van aristocraten en offi cieren een jong luitenant, die veel zaken met haar deed, moet zieh dezer dagen doodgeschoten hebben. De bliksem sloeg Woensdag in den kerk toren van het dorp Pfefferberg. Een naast de kerk .staande man en twee meisjes werden gedood. Twee kinderen vonden te Oascas (Portu gal) aan het strand drie bommen. Een bom ontplofte en beide kinderen werden ernstig gekwetst. De brand te Binghampton heeft tot dusver 65 slachtoffers geëiseht, terwijl 10 gewonden nog in ernstig gevaar verkeeren. Drie uitgebreide onder zoekingen worden geheel onafhankelijk van eikaar in gesteld. Men heeft een spoor inzake het verdwenen parelsnoer. Een postbeambte moet- kostbare pa rels verkocht hebben. In Weeszenburg (Elzas) is een schild w ach t bij een kruithuisje door verscheiden opgeschoten jon gens in het water gegooid. Slechts met- moeite kon hij door te hulp komende burgers gered worden. Ingezonden Stukken. DE GASFABRIEK TE WARMENHJUTZEN. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw courant van gisteren, betreffende de gasfabriek al hier, verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de eerste plaats verklaar ik, dat de mededeelin- gen in dat stukje gedaan, van liet begin tot het einde totaal bezijden de waarheid zijn en constateer ik, dat die gedaan zijn door iemand, die in het geheel niet op de hoogte is van den waren stand van zaken. Waar onze fabriek thans 2 maanden werkt, kan van mislukking natuurlijk geen sprake zijn en dat de lantaarns niet kunnen branden, omdat door de fa briek thans nog weinig per maand wordt ontvangen, is louter onzin. Waar er vervolgens gesproken wordt van lekke retorten en een som wordt genoemd, die aan gas vervlogen zou zijn, verklaar ik alleen, dat de inzender eerst eens beter had moeten informeeren af toehooren, voordat hij dergelijke onwaarheden ver der vertelde of neerschreef. Ik kan hem nog tot zijn geruststelling mededeelen, dat d« 5 retorts-oven over eenige weken in gebruik

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2